[ pctel @ 05.08.2014. 22:45 ] @
Gledam nesto ove uslove za povracaj dela placenih poreza i doprinosa za novozaposleno lice i deluje mi da osnivac doo koji prethodno nije bio zasnovao radni odnos u svom doo moze da sada zasnuje radni odnos i tako umanji troskove poreza i doprinosa. Ja nigde ne vidim ni jednu rec kojim mu se to brani.

Dakle, poslodavac ima pravo na povraćaj ako su ispunjeni svi sledeći uslovi:

Citat:
1) poslodavac je pravno lice koje se ne finansira iz budžeta, predstavništvo, odnosno ogranak stranog pravnog lica ili preduzetnik;

jeste

Citat:
2) poslodavac je zasnivanjem radnog odnosa sa novozaposlenim licem povećao broj zaposlenih u odnosu na broj zaposlenih na dan 31. marta 2014. godine, ili je povećao broj zaposlenih u odnosu na dan osnivanja, ako je osnovan posle 31. marta 2014. godine;

jeste

3) novozaposleno lice:

Citat:
(1) ima ugovor o radu na određeno ili neodređeno vreme sa poslodavcem u skladu sa zakonom kojim se uređuju radni odnosi, a koji je zaključen u periodu od 1. jula 2014. godine i kasnije;

ima

Citat:
(2) je poslodavac prijavio za obavezno socijalno osiguranje kod nadležne organizacije za obavezno socijalno osiguranje;

da

Citat:
(3) je pre zasnivanja radnog odnosa kod Nacionalne službe za zapošljavanje bilo bez prekida prijavljeno kao nezaposleno najmanje šest meseci, a lice koje se smatra pripravnikom najmanje tri meseca, i za to vreme nije ostvarilo bilo koju vrstu prihoda po osnovu radnog angažovanja;

Neko je bio, neko nije, svakako je imao pravo da bude. Razmatramo slucaj osnivaca koji jeste bio prijavljen na biro.

Citat:
(4) nije pre zasnivanja radnog odnosa bilo zaposleno kod poslodavca koji je povezano lice sa poslodavcem kod koga zasniva radni odnos, odnosno kod poslodavca koji bi da nije prestao da postoji bio povezano lice sa poslodavcem kod koga novozaposleno lice zasniva radni odnos, nezavisno od toga da li je postojao prekid radnog odnosa, pri čemu se pod povezanim licem smatra lice koje se smatra povezanim licem u smislu zakona kojim se uređuje porez na dobit pravnih lica

Tako je, nikada ranije nije zasnivao radni odnos u svom preduzecu

Citat:
4) poslodavac je u skladu sa propisima koji uređuju poreze po odbitku podneo poresku prijavu PPP-PD u kojoj je iskazao zaradu, odnosno naknadu zarade novozaposlenog lica i platio sve pripadajuće obaveze za porez po odbitku.

naravno

Eto, ja ne vidim ni jednu smetnju, da li je neko drugi vidi?
[ S A J A @ 06.08.2014. 11:02 ] @
Citat:
pctel
Eto, ja ne vidim ni jednu smetnju, da li je neko drugi vidi?


Meni je sumnjiva ova stavka 3-3. Treba da isčitaš posebne propise po kojima se rukovodi NSZ šta pod njima potpada pod "nezaposleno lice" i "nije ostvarilo bilo koju vrstu prihoda po osnovu radnog angažovanja".