[ brankotod @ 10.08.2014. 19:55 ] @
Moje znanje o računarima je na niskom nivou. Kupio sam HP sa ugrađenim Ubuntuom i bio sam baš
oduševljen sa sa njegovim radom. Pre par dana sam ga apdejtovao i posle toga nevidi bežičnu komunikaciju.
Mogu da se prikačim na internet samo kablom. Potrebna mi je pomoć da razrešim ovaj problem.
Ja sam u Bgd. kod Slavije i bio bih najsrećniji sa hardverskom podrškom, to jest ako da mi to neko
odradi uz razumnu nadoknadu. Pozdrav i nadam se brzom odgovoru.
[ waikiki @ 10.08.2014. 22:16 ] @
Da nisi slucajno iskljucio dugme za wireles?
[ brankotod @ 10.08.2014. 22:26 ] @
Ne , nisam baš toliko .... Uopšte ne vidi kada uđem u setings ni moje rutere, imam dva, a ni komšiluk.
Kada uđem u Netvors conections u wireless vidim samo konekcije koje sam ostvario pre dva dana, ali
nema onih koje su sada moguće.Pre dva dana je i pao sistem. Ranije sam tu video sve šta radi u okruženju.
[ plus_minus @ 10.08.2014. 23:32 ] @
Koji ubuntu? LTS verzija ili ne? Koje grafičko okruženje?
Šta se dešava kada butuješ u recovery mode. Iz Grub menija možeš da izabereš, ako imaš, više kernela ili samo recovery mode.
Vidi hoće li tada da se identifikuje sve kako inače treba. Pa ako radi i imaš više kernela, onaj zadnji koji si instalirao, obriši. Vrati se na prethodni.
Synaptic/Muon ili koji god GUI da radi update, to mogu reše valjda, na klik.
[ Panta_ @ 11.08.2014. 06:29 ] @
Koja Wlan kartica je u pitanju?
Code:
lspci | grep -i 'network'

Pokusaj reinstalacijom drajvera.
[ brankotod @ 11.08.2014. 09:13 ] @
U rikaveri mod nisam uspeo da uđem.

Na ostala pitanja ne mogu da odgovorim. Zato i tražim ličnu pomoć!
[ Panta_ @ 11.08.2014. 10:38 ] @
Otvori Terminal i pokreni gore navedenu lspci komandu. Terminal mozes da pokrenes kombinacijom tastera Alt+F2 i uneses gnome-terminal komandu. Takodje u Applications->Additional Drivers (ili Alt+F2 + komanda software-properties-gtk pa ides na Additional Drivers tab) pogledaj da li nudi drajver za tvoju karticu.
[ brankotod @ 11.08.2014. 15:30 ] @
Ušao sam u terminal, ali u gnome-terminal nemogu da uđem. Vidim ga samo kao zubčanike. U software-properties-gtk sam ušao ,
ali Additional Drivers tab nemogu da nađem. Pojavljuje se samo Software sources koji u Ubuntu sofware ima pet redova. Treći red
je Propriatery drivers for devices ( restricted ). On je bio isključen, ali je potpuno ista situacija.
[ Panta_ @ 11.08.2014. 16:08 ] @
Citat:
Ušao sam u terminal, ali u gnome-terminal nemogu da uđem

Gnome Terminal je podrazumevano instaliran na Ubuntu i nalazi se u Applications, ako nije, onda je tu XTerm, takodje u Applications. A ako si vec otvorio neki drugi, onda pokreni gore navedenu komandu u njemu i izlaz iste postavi ovde.
[ brankotod @ 11.08.2014. 20:05 ] @
Otvori sam XTERM i dobio: branko@branko-HP-650-Notebook-Pc:^$
Ovo ^ liči na na približno , ali ga nemam na tastaturi.

Panto, unapred mnogo hvala na pomoći.
[ Panta_ @ 11.08.2014. 21:19 ] @
Citat:
Ovo ^ liči na na približno , ali ga nemam na tastaturi.

Pre bih rekao na ~ http://en.wikipedia.org/wiki/Tilde#Directories_and_URLs.
Citat:
Otvori sam XTERM i dobio: branko@branko-HP-650-Notebook-Pc:^$

Nakon dolar znaka uneesi komandu lspci | grep -i network i iskopiraj izlaz ovde.

Verovatno nakon azuriranja sistema nije azuriran kernel modul (drajver za novi kernel) za tvoju karticu, zato nemas wifi. Prilikom podizanja sistema drzi pritisnuto Shift dugme da ti prikaze meni sa dostupnim kernelima i izaberi stariju verziju za koji je izgradjen drajver kako bi imao wireless.
[ brankotod @ 11.08.2014. 22:52 ] @
Probao sam da unesem komandu lspci | grep -i network , ali mi je ispisao gomilu stvari.
Ništa tu nisam uspeo da iskopiram.
Probao sam i sa shift međutim, neće da se zaustavi. Ušao sam u rikaveri mod, ali nisam
smeo da ga pustim jer mi je pretio brisanjem svega i svačega. Neznam šta da radim.
[ brankotod @ 11.08.2014. 22:54 ] @
PS: Neznam da li da u profil dodam i "dementni dosadni penzos" ?
[ Panta_ @ 12.08.2014. 06:12 ] @
Citat:
Probao sam da unesem komandu lspci | grep -i network , ali mi je ispisao gomilu stvari.
Ništa tu nisam uspeo da iskopiram.

U XTerm kopiras tako sto misem selektujes tekst zatim pritisnes tastere Ctrl+c da kopiras. Za paste se koristi Shift+Insert.

Ako ti je lakse preusmeri izlaz komande u datoteku pa je okaci uz poruku, na primer:
Code:
lspci | grep -i network > lspci.txt


lspci.txt datoteka ti se nakon pokretanja komande nalazi u Home direktorijumu.

Ili jos jednostavnije preusmeri izlaz komande na neki od pastebin servisa, na primer:
Code:
lspci | grep -i network | curl -F 'sprunge=<-' http://sprunge.us

Zatim kopiraj dobijeni link ovde.

Citat:
Probao sam i sa shift međutim, neće da se zaustavi.

Kako nece? Kasno si ga pritisnuo. Kada upalis racunar, cim BIOS (ono prvo sto vidis na ekranu) odradi soj posao, pritisni i drzi taster Shift.
[ dare023 @ 12.08.2014. 09:56 ] @
Citat:
Panta_: U XTerm kopiras tako sto misem selektujes tekst zatim pritisnes tastere Ctrl+c da kopiras. Za paste se koristi Shift+Insert.


Za kopiranje iz terminala može da obeleži mišem po desni klik i "copy"
Prečice su:
- ctrl+shift+c - kopiranje
- ctrl+shift+c - paste
Osim ako kod ubuntua nije drugačije, nisam siguran da može samo ctrl+c.
[ jablan @ 12.08.2014. 10:13 ] @
Panta je mislio na kopiranje IZ browsera U terminal. :)
[ Panta_ @ 12.08.2014. 10:25 ] @
Radi se o X Terminalu (xterm) za X window system gde ne moze jednostavno desni klik pa copy/paste, vec se kopira sa Ctrl+c a paste-uje sa Shift+Insert.
[ dare023 @ 12.08.2014. 11:09 ] @
Ah, izvinjavam se onda, nisam razumeo najbolje.
[ brankotod @ 12.08.2014. 12:08 ] @
Ništa ja tu neću uspeti sam. Zato molim nekog ko je voljan i ko zna da mi pomogne
i reši problem. Normalno uz nadoknadu. Ili , Panto, da ti šaljem računar za Kragujevac.
[ source3 @ 12.08.2014. 13:23 ] @
@brankotod
Mislim da je najbolje rešenje da rešiš ovaj problem sam uz pomoć ljudi sa foruma, jer ako ti neko to sam odradi on će ti rešiti problem, ali Linux je takve prirode da će posle neke instalacije/update-a nastati možda isti ili sličan problem pa bi morao sve iz početka.Ovako ćeš steći neko iskustvo, bitno je samo ne paničiti, i polako čitati forume i drugu dokumentaciju.

E sad povodom problema. Za početak, da li možeš da ponoviš ono što ti je Panta rekao, da otvoriš terminal i uneseš ovu komandu:
Code:
lspci | grep -i network > ~/Desktop/lspci.txt


Ova komanda kada se izvrši u terminalu napraviće novi fajl na tvom Desktopu koji se zove lspci.txt, i u njega će smestiti podatke o tvojim mrežnim karticama.Bilo bi dobro da kopiraš sadržaj tog fajla ovde na forum da znamo o kakvoj wireless kartici se radi

Druga stvar koju bi bilo dobro da uradiš jeste da uneseš ovu komandu u terminal:
Code:
iwconfig > ~/Desktop/iwconfig.txt


Ova komanda će napraviti takođe novi fajl na tvom Desktopu, koji se zove iwconfig.txt, kopiraj nam ovde sadržaj tog fajla, tu se nalaze informacije o aktivnom wireless interface-u(wireless kartici).
[ brankotod @ 12.08.2014. 18:26 ] @
source3 i Panto,

Ušao sam sa alt i f2 u terminal i u gornju liniju upisivao obe komande sa
kojima bih trebao da dobijem na desktopu nešto. Pre toga sam uglavnom
počistio desktop i prešao na englesku tastaturu i pronašao sve potrebne
znakove za upis. Posle desetak pokušaja u obe varijante ništa se nije desilo.
Na desktopu nema ničega.
[ brankotod @ 12.08.2014. 18:41 ] @
Panto,

Znači uđem u sa alt i f2 i upišem u gornjoj liniji napr. lspci | grep -i 'network' ,
i pritisnem enter. Posle toga mi nestane terminal, a kada ga ponovo otvorim
ta komanda mi je u histori sa zubčanicima, i ja ništa drugo nevidim.
[ Panta_ @ 12.08.2014. 20:12 ] @
Evo kako izgleda:


free upload

Ovo je sa racunara gde mi je Debian Linux i u pitanju je Gnome Terminal, ali ne brini isto je u svakom terminalu.

E sad ako ti je tesko da kopiras izlaz komande u XTerm terminalu, ili instaliraj Gnome Terminal iz Software Center aplikacije, ili preusmeri izlaz komande u neku datoteku ili pastebin servis kao sto sam u jednoj od prethodnih poruka naveo, evo kako to izgleda:


free image uploading

Kao sto mozes da vidis, nakon pokretanja komande pojavice se link slican ovome http://sprunge.us/FaGi, kopiraj ga ovde.
[ brankotod @ 12.08.2014. 21:23 ] @
slpci.txt
02:00.0 Network controller: Ralink corp. RT3290 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe


[img][/img]

Ovo sam uspeo da ga izmolim !
[ Panta_ @ 12.08.2014. 22:51 ] @
Izgleda da ta kartica ima problem sa pojedinim kernelima. Koja verzija kernela je kod tebe u pitanju, u terminalu pokreni komandu:
Code:
uname -r


Takodje, o kojoj verziji Ubuntua se radi:
Code:
lsb_release -a


Vidi da li je podrzana od kernela:
Code:
/sbin/modinfo rt2800pci | egrep 'filename|3290'


Vidi da li je modul ucitan:
Code:
lsmod | grep rt2


Ako nije, ucitaj ga komandom:
Code:
sudo modprobe -v rt2800pci


Nakon toga bi trebala da radi.
[ brankotod @ 13.08.2014. 00:02 ] @
[img][/img]

Medjutim sifru nemogu da upisem. Da li je to standardna sifra koja se koristi ili je neka nova
[ Panta_ @ 13.08.2014. 05:43 ] @
Lozinka je ona kojom se prijavljujes na sistem. Lozinka se ne vidi kada je unosis u terminalu.
[ brankotod @ 13.08.2014. 07:48 ] @
Panto,
Mogao bih da se zakunem da sam posle upisa šifre išao na enter i to dvaputa :D, ali očigledno nisam.
I dale nevidi wireless. Evo ga terminal
[img][/img]

Sada mi se linux baš sviđa i moraću malo da probam da ga učim, samo da nađem literaturu.
[ source3 @ 13.08.2014. 09:32 ] @
@brankotod
Jel bi mogao ponovo da ukucaš
Code:
iwconfig


da vidimo šta sada kaže, jel se nešto promenilo ? Prema ovom poslednjem što si okačio čini se da je učitao drajver za wireless, samo pitanje je da li je to taj drajver.
[ Panta_ @ 13.08.2014. 09:44 ] @
Izgleda da drajver rt2800pci ne radi kako treba sa tvojom karticom (rt3090 chipset) pa se preporucuje rt3090-dkms.

Preuzmi drajver ovde: https://launchpad.net/~markus-..._2.3.1.3-0ubuntu0~ppa1_all.deb

Instaliraj ga dvoklikom na preuzetu deb arhivu. Otvorice ti Software Center program za instalaciju softvera, klikni na dugme install i unesi lozinku kada ti ponudi. Nakon instalacije restartuj sistem.
[ brankotod @ 13.08.2014. 10:25 ] @
Pre instaliranja
[img][/img]

Za vreme
[img][/img]

Posle instaliranja
[img][/img]

Pre toga restartovano.

Šta da vam kažem ljudi, hvala vam. Valjda vam neću dosaditi!
[ source3 @ 13.08.2014. 11:41 ] @
Pozdav Branko, čini mi se da ti je jedino rešenje ručno kompajlovanje i instaliranje wireless drajvera, napisao sam jednu malu skriptu koja će to odraditi za tebe, samo treba da je pokreneš iz terminala na sledeći način:
Code:
wget -O - http://static.elitesecurity.org/uploads/3/4/3473021/skripta.sh | bash

[ brankotod @ 13.08.2014. 11:52 ] @
Interesuje me da li da prvo pokrenem terminal pa fajlu ili obratno, i da li on sam čuva fajlu gde treba ?
[ source3 @ 13.08.2014. 11:56 ] @
Trebalo je pokrenuti samo onaj kod a ne fajl, pošto kod će skinuti taj fajl i pokrenuti ga. Međutim pronašao sam grešku jednu zbog koje to neće raditi kod tebe, pa sada ispravljam, ako ti nije problem sačekati pola sata pa ću okačiti ispravljenu verziju.
[ brankotod @ 13.08.2014. 12:05 ] @
Čekam. Hvala unapred.
[ Panta_ @ 13.08.2014. 12:23 ] @
Onaj prethodni .deb paket koji je vec instalirao je prekompajlirani drajver sa ralink sajta. Takodje bi pre pokretanja skripta trebalo instalirati potrebne alatke za kompajliranje (build-essential pket).

Koliko vidim po netu noviji kerneli od verzije 3.10 i vise nemaju problem sa rt2800pci drajverom. Tako da bi mogao da instaliras noviju verziju kernela ili da jednostavno izvrsis nadogradnju na noviju verziju Ubuntu-a koji dolazi sa svezijim kernelom.
[ brankotod @ 13.08.2014. 12:28 ] @
Ovo mi se i desilo posle obnavljanja Ubuntua.
[ source3 @ 13.08.2014. 12:38 ] @
@Branko
da li bi ipak mogao da pokrenes onaj kod da vidimo hoće biti šta od toga ? Ja kod sebe ne mogu da kompajlujem taj driver, ali ja ipak ne koristim Ubuntu već njegov derivat, a pročitao sam negde da su neki uspeli sa ovakvim pristupom.Ako nije problem da pokreneš, i pošalješ screenshot dokle stigne ? Pitaće te na početku da uneseš password i da stisnes Y na tastaturi za instaliranje dodatnih paketa.
[ Panta_ @ 13.08.2014. 13:00 ] @
Citat:
Ovo mi se i desilo posle obnavljanja Ubuntua

Mislio sam na novo izdanje Ubuntu-a. Ti koristis izdanje 12.04 lts a novo lts izdanje je verzije 14.04, tvoj kernel je verzije 3.2.x a Ubuntu 14.04 dolazi sa verzijom 3.13.x. Novije verzije kernela dolaze i sa boljom porskom za hardver.

Ti ne moras da predjes na novo izdanje Ubuntu-a da bi koristio njegovu noviju verziju kernela, vec mozes da ga instaliras iz njegovog skaladista: https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack
Code:
sudo apt-get update && sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-trusty xserver-xorg-lts-trusty libgl1-mesa-glx-lts-trusty


Nakon instalacije potrebno je restartovati sistem.
[ citizenx @ 13.08.2014. 13:23 ] @
instaliraj teamviewer na ubuntu i zamoli nekog od ovih sa foruma ko ima vremena da se nakaci na tvoju masinu i resi to
[ gilopile @ 13.08.2014. 13:46 ] @
^
Pa to, bilo bi mozda najbolje.

Citam temu i ne verujem koliko komplikacija oko najobicnijeg wi fi drajvera. Zato sam ja taj Ubuntu i liferovao. brate, na XP masinu mozes da prikljucis ususavac na USB i u dva koraka instalisati drajver...Sve kompatibilno i jednostavno....gotovo ne postoji taj hw koji nece raditi na XP, a da ne pricam za soft podrsku....Zasto se patiti sa tim OS-om? Nedaj Boze da je problem malo kompleksniji, ccc
[ brankotod @ 13.08.2014. 14:39 ] @
Citat:
source3:
@Branko
da li bi ipak mogao da pokrenes onaj kod da vidimo hoće biti šta od toga ? Ja kod sebe ne mogu da kompajlujem taj driver, ali ja ipak ne koristim Ubuntu već njegov derivat, a pročitao sam negde da su neki uspeli sa ovakvim pristupom.Ako nije problem da pokreneš, i pošalješ screenshot dokle stigne ? Pitaće te na početku da uneseš password i da stisnes Y na tastaturi za instaliranje dodatnih paketa.


Pokrenuo sam po uputsvu source3 i prikačio sliku na pogrešan forum još pre sat i po.
Evo je sada gde treba
[img][/img]
[ source3 @ 13.08.2014. 14:49 ] @
Svaka čast, uspeo je da kompajluje drajver. Još malo je ostalo do kraja. Udji u terminal i kopiraj sledeće naredbe:

Code:
cd DPO_RT3290_LinuxSTA_V2600_20120508


I potom naredbu gde će te pitati za password
Code:
sudo make install


Ako to uspešno prođe, znači da je drajver instaliran, treba samo da se učita na sledeći način:
Code:
sudo modprobe rt3290sta


Sada bi wireless trebao da radi, aj probaj da vidimo šta će biti, ne treba restart.
[ brankotod @ 13.08.2014. 14:57 ] @
Nadrljao sam ko \uti slu[am i tebe i Pantu.

Posle Pantinog uputstva imam
[img][/img]

U me]uvremenu sam sve nagurao na eksterni da imam kada z.....m D
[ source3 @ 13.08.2014. 15:01 ] @
A čekaj jesi odradio ovo malo pre što sam napisao ? Ovo poslednje što si okačio nema veze sa tim, tu se žali izgleda da je uneseno instal umesto umesto install ?
[ brankotod @ 13.08.2014. 15:14 ] @
Citat:
source3:
@Branko
da li bi ipak mogao da pokrenes onaj kod da vidimo hoće biti šta od toga ? Ja kod sebe ne mogu da kompajlujem taj driver, ali ja ipak ne koristim Ubuntu već njegov derivat, a pročitao sam negde da su neki uspeli sa ovakvim pristupom.Ako nije problem da pokreneš, i pošalješ screenshot dokle stigne ? Pitaće te na početku da uneseš password i da stisnes Y na tastaturi za instaliranje dodatnih paketa.


Prikazana slika je posle ovoga uputstva, ali je otišla na drugi forum greškom. Znači sada počinjem sa novim uputstvom, pa šta bude :D
Ustvari ja jedem ..... , jer sam radio i tvoje i Pantino uputstvo. Jbg šta će biti sam bog zna. Tako je kad penzos nešto čeprka.
[ source3 @ 13.08.2014. 15:19 ] @
Citat:
brankotod: Prikazana slika je posle ovoga uputstva, ali je otišla na drugi forum greškom. Znači sada počinjem sa novim uputstvom, pa šta bude :D

Nisam baš najbolje razumeo, ali nema veze. Onaj screen koji si okačio kada si promašio forum, kaže da je drajver kompajlovan(najteži deo) i da se samo treba instalirati i učitati. Za to služe, one naredne 3 komande koje sam pitao jel možeš uneti, baš me interesuje da li će raditi kada se unesu.
[ brankotod @ 13.08.2014. 15:22 ] @
Krećem. Nadam se da si u Bgd, kada za..... do kraja.
[ brankotod @ 13.08.2014. 15:29 ] @
Posle dve prve naredbe i lozinke

[img][/img]
[ source3 @ 13.08.2014. 15:35 ] @
Nisi dobro uneo, make install odvojeno treba, a kod tebe je zajedno.Ako nisi zatvorio taj terminal gde ti je izbacio grešku, pokušaj opet ali odvojeno,
Code:
sudo make install


Usput, ne moraš ručno kucati, moguće je i paste u terminal kolko je meni poznato.
[ brankotod @ 13.08.2014. 15:46 ] @
Idem ponovo. Paste ne moze, probao sam na sve moguce nacine.
[ brankotod @ 13.08.2014. 15:56 ] @
[img][/img]

Mnogo ti hvala, stvaro si mi mnogo pomogao!!!
[ plus_minus @ 13.08.2014. 15:57 ] @
Citat:
Paste ne moze, probao sam na sve moguce nacine.


Može, može..

1. Ctrl + Shift + V

ili

2. Shift + Insert

To ti je "paste" za terminale.

Copy standardno iz browsera ili odakle god pa onda ovo gore.

Ako neće 1. hoće 2.

Paziš da kopirano iz clipboarda nema na kraju novu liniju.. ili line break i samo polako.
[ source3 @ 13.08.2014. 16:08 ] @
E super, baš mi je drago što je proradilo:) No još ima jedna stvar, a to je da se postavi da se drajver učitava kada se sistem podigne.Trenutno je drajver učitan i on će raditi sve dok ne restartuješ računar, i onda ćeš morati opet da kucaš ručno sudo modprobe da bi proradio wireless, što baš i nema smisla jel da? :) Da bi rešio taj problem sa učitivanjem drajvera sa startovanjem sistema, unesi ovu komandu u terminal:
Code:
 sudo bash -c "echo 'rt3290sta' >> /etc/modules"


I to je to, mnogo muke, jel da ? :) I to što kaže plus_minus, pokušaj kopirati ovu naredbu i u terminalu stisnuti Shift + Insert, da ne bi kucao ručno, lako je pogrešiti.
[ brankotod @ 13.08.2014. 16:08 ] @
Hvala svima na pomoći, ako ništa drugo a ono na moralnoj, jer vidim da je tema imala preko 2100 pregleda.
Lep je osećaj odraditi posao uz pomoć dobrih ljudi !
[ brankotod @ 13.08.2014. 16:13 ] @
Odradiću taj deo. Moram ti reći da jeste puno muke , ali mi se linuks izuzetno dopada za rad. Tako mirno ulaziš
u terminal dok računar radi i neda se lako zabrljati. Opak je program ! Sada ću da probam da ga namestim da
stalno radi.
[ brankotod @ 13.08.2014. 16:22 ] @
[img][/img]

Ovo je rezultat upisa komande.

plus_minus
Komanda radi , hvala.
[ jablan @ 13.08.2014. 20:15 ] @
Ako ti ne proradi ništa, svratiću ja neki dan da instaliramo noviju verziju Ubuntua. :)
[ brankotod @ 13.08.2014. 20:54 ] @
Jablane,

Svrati , instalirađemo obavezno negde nešto :D
[ source3 @ 13.08.2014. 21:51 ] @
@brankotod

Tako i treba da bude zadnji ispis reklama, sve je u redu. :)