[ zorpetus @ 22.08.2014. 11:32 ] @
Organizacija u kojoj radim je konacno resila da zameni staru dobru Panasonic centralu (imamo 4 klasicna tel. broja koji ulaze u nju) sa nekom IP centralom, i posto sam ja tehnicki najpismeniji "zamoljen" sam da pogledam sta sve ima na trzistu, koje su cene itd.

Nas ima oko 30-tak sto imamo lokale, s tim sto bi u slucaju IP centrale verovatno dodali jos 10tak kolega koji su van Beograda u taj sistem. DAkle, oko 40tak lokala bi bilo, od cega bi 10 tak bili van Beograda (mahom ADSL prikljuci, ili SBB kablovska).

Pozeljno je da centrala bude robusna, stabilna i laka za konfigurisanje za one osnovne stvari (kome da zvoni telefon ako je dolazni poziv na Liniji1, a kome ako je na liniji 2, gde da se preusmeri ako zove na Fax broj, nocni rezim da sve prebacuje na fax ili mozda i govornu postu, posto vidim da je to sada standardno za IP centrale... itd.), i da nema ili da ima sto manje onih naknadnih troskova (licence za ovo ili ono, po korisniku, po "feature" itd.). Takodje, bitno mi je da te kolege koje ce biti van Beograda mogu da koriste klasicne VoIP telefone, da ne moramo da kupujemo nista specijalno (tj. da ne udjemo u "vendor lock" - da moramo da imamo i centralu i telefone od istih proizvodjaca, inace to nece da radi kako treba...). Bitno je mi je da ne moram da im nista objasnjavam kako da konfigurisu mrezu ili telefon - samo im posaljem konfigurisan telefon u kutiji sa kablicem da ga ukljuce u switch/ruter u kancelariji i to je to. (science fiction?).

Zbog nekog gateway uredjaja koji koristimo bitno nam je da centrala podrzava:

Signaling: SIP in trunk mode (RFC 3261)
Transport: RTP (RFC 3550)
Codec: G.711 PCMA (PCM in A-law)

sto bi trebalo da je prilicno standardno.

Od namenskih centrala gledao sam Cisco, Avaya i Grandstream i kod prve dve me plasi cena (i inicijalna i ona posle za dodavanje korisnika) a za Grandstream me plasi to sto mi nisu bas poznati i verujem da su neki kinezi, a kod njih je podrska (novi firmware i sl.) ume da bude problematicna. Znam, ne moze i jare i pare, ali ja bi neku zlatnu sredinu.

Gledao sam i naravno PC varijante tipa Asterisk i Elastix i sl. - no, nekako bi ja radije da to bude namenski uredjaj koji stoji negde u budzaku (namestim sve i ne diram) nego PC za koga ce neko da sedne pa krene da cacka kad ja nisam u kancelariji... Jeste, mogu da se stave passwordi, ali imam neka losa iskustva i sa ovom Panasonic centralom sto se tice "hakerisanja" (brisanja liste poziva), pa bi hteo da to i sa ovom IP svedem na najmanju mogucu meru.


Sta mi je najpametnije?

[Ovu poruku je menjao zorpetus dana 22.08.2014. u 12:45 GMT+1]
[ valjan @ 22.08.2014. 12:22 ] @
Većina jeftinih gotovih rešenja i jeste PC koji je upakovan u namensko kućište i na njemu trči neki Asterisk sa nekim namenskim GUI-jem. I skoro svi su "neki Kinezi", ali podrška kod većine sa kojima sam se susretao je u nekim slučajevima bolja nego kod nekih izvikanih imena. Kod Cisca i Avaye bojim se da upadaš u kategoriju "licence za ovo ili ono" i da možda nećeš imati vendor lock ali ćeš ipak morati uzeti neke telefone koji su sertifikovani da mogu da rade sa njihovom centralom...

E sad, što se Asteriska tiče, možeš jednostavno da uključiš logovanje svih događaja pa da iz logova ispratiš ko se konektovao i vršljao po sistemu, i kreiraš dovoljno jaku lozinku za admina koju ne daš nikom, pa da vidimo hoće li bilo ko uspeti da obriše listu poziva ili izmeni bilo šta drugo...
[ scenarist @ 22.08.2014. 12:24 ] @
Elastix!! Nema dalje!
[ zorpetus @ 22.08.2014. 13:26 ] @
OK, a da li Elastix podrzava i sve ovo:

Signaling: SIP in trunk mode (RFC 3261)
Transport: RTP (RFC 3550)
Codec: G.711 PCMA (PCM in A-law)

Mozda je pitanje glupo, mozda sve to IP centrale podrzavaju, a sam newbie totalni u ovoj sferi pa moram da pitam :)

Takodje, koliko sam shvatio, Elastix se bootuje sa CD-a pitanje je gde snima konfiguraciju? Moze li da se odradi da snima i na HDD i na neki prikaceni flash, i/ili da salje na neki FTP server ili email... ?
Verujem da ne mora sve da se konfigurise svaki put kad mora da se rebootuje :)

Koliko je zahtevan hardware na kome treba da radi? Za nasih 40-tak lokala (i recimo 15-tak aktivnih konstantno ) - sta bi bio neki minimum?


I kako na PC prikljuciti 4 telefonske linije? Opet mi treba neki hardver, a onda moram da gledam da Elastix bude kompatibilan s njim... ?

[ valjan @ 22.08.2014. 14:03 ] @
Naravno da podržava sve to, Elastix je u stvari Asterisk sa matorom verzijom FreePBX-a i još nekim dodacima, a Asterisk je prilično robusna centrala koja podržava širok dijapazon protokola i kodeka. Ako ti ne trebaju razne dodatne džidžabidže onda ti je možda bolja opcija FreePBX (Elastix je, kao što rekoh, nabudženi FreePBX), jer je ažurniji i bugovi se redovnije popravljaju. Konfiguracija se čuva u bazi na HDD-u, i možeš ga rebootovati svakih par minuta i neće izgubiti ništa od setovanja. Za povezivanje analognih linija na Asterisk (pa samim tim i na Elastix i FreePBX) je potrebna analogna kartica, mislim da je cena nekih 40-50€ za osnovnu ploču plus nekih 45€ za jedan modul (koliko imaš linija toliko ti treba i modula). Imaš i opciju da te analogne linije konvertuješ kod Telekoma u IP linije, ali onda gubiš postojeću numeraciju, odnosno dobićeš četiri nova telefonska broja, ali onda ti ne treba dodatni hardver osim eventualno još jedne mrežne kartice u PC-ju, i onda turiš običan UTP kabel iz Telekomovog rutera u mrežnu karticu i podesiš parametre konekcije koje dobiješ od Telekoma.
[ zorpetus @ 22.08.2014. 14:24 ] @
Hvala puno na odgovorima. Posto nam "prenumeracija" ne igra (znam ljude s kojima radim...), onda ostaje jos trosak od oko 250 EUR (red velicine) za te 4 analogne linije koje imamo.

Treba mi jos i neki solidan racunar (prepostavljam da mora nesto s dva jezgra i barem 4 GB RAM-a?), sto opet kosta barem jedno 300 nak eur (a da je kuciste sa nekim OK napajanjem).

S druge strane onaj jeftiniji Grandstream model koji sam gledao je nesto malo vise od 700 EUR, a vec u sebi ima te FXO/S portove ...

Nisam pametan :(
[ valjan @ 22.08.2014. 15:01 ] @
Nije uopšte potrebna neka "zverina", još su obični P4 sa pola giga RAM-a pre desetak godina opsluživali sisteme sa do 50 linija. Jedino gde su potrebni jaki resursi je konverzija iz jednog kodeka u drugi, tako da ako ne iskonfigurišeš sve kako treba pa ti deo opreme radi na A-law a deo na nekom drugom kodeku tu će se eventualno osetiti neko "štucanje" u radu dok Asterisk to ne "sažvaće" pa izbaci na drugu stranu (ali i to je sa današnjim sistemima retko). Ako ne planiraš da snimaš sve razgovore, ne treba ti ni neki veliki HDD, tako da i sa prilično skromnom mašinom možeš da opslužiš sistem koji planiraš. Mislim, kad RaspberrPi može da tera mini Asterisk centralu sa 1-2 linije, onda nikakav problem da bilo kakva današnja prosečna kancelarijska mašina opsluži neki dvocifreni broj linija.

Obrati samo pažnju da kartice sa FXO/FXS portovima nisu baš kompatibilne sa svim matičnim pločama, tj. može se desiti da umesto telefonskog razgovora dobiješ neprijatno zujanje i krčanje, ali malo googlanja razrešava sve dileme...

[ zorpetus @ 22.08.2014. 15:37 ] @
Hvala jos jednom na preciznom odgovoru. Pogledacu tj. dobro cu se raspitati oko kompatibilnosti tih adaptera sa modulima za FXO/FXS i maticne ploce PC-a. Mislim da u firmi imamo neke stare P4 na 3Ghz sa pola giga rama koje niko vise ne koristi jer su prespori za danasnje office aplikacije. Taman da im udahnem novi zivot ;-)

Sto se pak kodeka tice, ako te dobro razumem, ako su mi svi lokali (i lokalni i oni "remote") na istom kodeku, to znaci da software ne mora da radi konverziju i to onda manje opterecuje CPU centrale? Ima li neki problem da mi svi lokali budu na G.711 PCMA (PCM in A-law) kodeku?


[ Plug-n-Play @ 22.08.2014. 16:16 ] @
Citat:
valjan:
Imaš i opciju da te analogne linije konvertuješ kod Telekoma u IP linije...


Valjan, da li bi mogao da objasniš ovo malo bolje, eventualno neki link da pogledam, ovo mi je interesantno. Pretpostavljam da bi onda trebalo uzeti net preko Telekoma, zar ne? Trenutno sam na SBB-u.
Hvala!
[ Ivan Vujisic @ 22.08.2014. 21:00 ] @
Citat:
zorpetus:
Takodje, bitno mi je da te kolege koje ce biti van Beograda mogu da koriste klasicne VoIP telefone, da ne moramo da kupujemo nista specijalno (tj. da ne udjemo u "vendor lock" - da moramo da imamo i centralu i telefone od istih proizvodjaca, inace to nece da radi kako treba...). Bitno je mi je da ne moram da im nista objasnjavam kako da konfigurisu mrezu ili telefon - samo im posaljem konfigurisan telefon u kutiji sa kablicem da ga ukljuce u switch/ruter u kancelariji i to je to. (science fiction?).

Zbog nekog gateway uredjaja koji koristimo bitno nam je da centrala podrzava:

Signaling: SIP in trunk mode (RFC 3261)
Transport: RTP (RFC 3550)
Codec: G.711 PCMA (PCM in A-law)



Ne moras im slati cak ni telefon, moze i ATA boks iliti Analog Telephone Adapter u koji zabodes obican telefonski aparat i u isti uredjaj zabodes LAN kabl. Na toj udaljenoj lokaciji na ruteru moras otvoriti UDP port 5060 (SIP signalizacija) i UDP 10000 - 20000 (RTP iliti protok zvuka). Isto vazi i za ruter u mrezi u kojoj je Asterisk PBX.


Za uvodjenje analognih tel. linija u Asterisk moze se koristiti neki Cisco Linksys sa FXO portovima (tu ubadas RJ-11 od tel.kabla), mislim da stari SPA 400 sa 4 FXO nije odavno u prodaji, ali imas SPA 3102 ali on ima samo 1 FXO port, pa ti treba 4 kom. Nadji kod domacih prodavaca FXO gateway sa 4 FXO, a ako me secanje ne vara imas i SPA 8000 sa 8 FXO portova. Sve to valja povezati na Asterisk, tako da ... sta da ti kazem - zagrej (tvrdu) stolicu.


Drugo, ako se ne varam pomenuo si 10 istovremenih poziva (sa g.711 kodekom), koji dolaze sa tel.lokala iz udaljenih poslovnica. Racunaj da kroz 1Mbps mozes da proteras 8 istovremenih poziva (onih koji ti dolaze s Interneta). U ovo se ne ukljuciju pozivi izmedju lokala u istom LAN-u - njih moze biti do 400 istovremenih na Asterisku.

Jedino mi nije jasna uloga tog nekog gateway-ja koji koristite za sta?
[ zorpetus @ 22.08.2014. 21:41 ] @
Hm, dobra je i ta ideja sa tim ATA boksovima, pretpostavljam da je to resenje jeftinije od IP telefona?

Sto se FXO/FXS adaptera tice, nasao sam na sajtu jedne domace poznate firme neku OpenVox A400P PCI VoIP Asterisk kartica (4 slota za FXO/FXS module) za oko 50 EUR. To me izadje 12,5 EUR po portu sto je vise nego prihvatljivo. No, kako je to too good to be true, verovatno su to one na koje ste mi skretali paznju da mogu da prave probleme (zuje, imaju sum i dr.). Proguglacu, naravno.


Sto se protoka tice, imamo u firmi 10 MBps, i da uzmem worst case scenario, da recimo svih 10 remote lokala prica u isto vreme, to je max oko 1.5 Mbps, sto nece biti problem.


A sto se gatewaya tice, e, to je bila ideja prethodnog direktora... taj gateway je za mobilnu mrezu, i ideja je bila da se u njega stavi jedna kartica iz nase grupe (nula dinara razgovori u grupi), kako bi ustedeli pare na telefonske racune. Taj gateway je svojevremeno kupljen, nije nikad stavljen u funkciju jer su strucnjaci koji su ga prodali konstatovali da nije za centralu koju imamo. Ili je mozda i moglo da se natera nekako da radi, ali oni nisu znali ili hteli... U svako slucaju, svojevremeno kada sam gledao njegov manual video sam da moze da se zakaci na centralu koja zadovoljava ta tri uslova (Signaling: SIP in trunk mode (RFC 3261), Transport: RTP (RFC 3550), Codec: G.711 PCMA (PCM in A-law), pa sam to sebi zapisao da imam kao referencu. Marka je bila neka nepoznata, obicna nalepnica, kinez neki, totalno sam zaboravio.

I da, sto se otvaranja portova tice - da li je to apsolutno neophodno? Ne moze sam IP telefon (ATA boks) na remote lokaciji da po ukljucenju otvori te konekcije kroz ruter?
[ Ivan Vujisic @ 22.08.2014. 22:00 ] @
Citat:

Hm, dobra je i ta ideja sa tim ATA boksovima, pretpostavljam da je to resenje jeftinije od IP telefona?


Da, bar upola jeftiniji. Izbegavaj Grandstream, svi ostali su OK.
(dodjes mi pivce, lupaj recke, bice jos)

Citat:

Sto se FXO/FXS adaptera tice, nasao sam na sajtu jedne domace poznate firme neku OpenVox A400P PCI VoIP Asterisk kartica (4 slota za FXO/FXS module) za oko 50 EUR. To me izadje 12,5 EUR po portu sto je vise nego prihvatljivo. No, kako je to too good to be true, verovatno su to one na koje ste mi skretali paznju da mogu da prave probleme (zuje, imaju sum i dr.). Proguglacu, naravno.


Netacno, to su odlicne kartice, ali kad instalaciju obavis rucno iz Linux komandne linije (citaj firmware). Ne vidim zasto tu istu karticu Elastix ne bi dobro podesio, osim ... ako se koristi bajata instalacija Elastix-a.



Citat:

A sto se gatewaya tice, e, to je bila ideja prethodnog direktora... taj gateway je za mobilnu mrezu, i ideja je bila da se u njega stavi jedna kartica iz nase grupe (nula dinara razgovori u grupi), kako bi ustedeli pare na telefonske racune. Taj gateway je svojevremeno kupljen, nije nikad stavljen u funkciju jer su strucnjaci koji su ga prodali konstatovali da nije za centralu koju imamo. Ili je mozda i moglo da se natera nekako da radi, ali oni nisu znali ili hteli... U svako slucaju, svojevremeno kada sam gledao njegov manual video sam da moze da se zakaci na centralu koja zadovoljava ta tri uslova (Signaling: SIP in trunk mode (RFC 3261), Transport: RTP (RFC 3550), Codec: G.711 PCMA (PCM in A-law), pa sam to sebi zapisao da imam kao referencu. Marka je bila neka nepoznata, obicna nalepnica, kinez neki, totalno sam zaboravio.


Dve marke GSM to SIP iliti GSM gateway-ja se valjaju na srpskom trzistu, Portech (kinez) i 2N (ceski, mislim). Porttech ne volem, mada sam radio sa jednim korpulentinijim kolegom koji kaze da to radi kako treba - al kad ga mrko pogledas i pripretis mu lol Na 2n se mozes osloniti.
[ Ivan Vujisic @ 22.08.2014. 22:08 ] @
Da, zaboravih, ideja za masinu za Asterisk <- primenjena u gomili firmi u .rs

Ako vec imas neki server u firmi (Win, Lin whatever), napravi na njemu virtuelnu masinu, pa na njoj instaliraj Elastix. Sta time dobijas, pa ako ti traze user/pass samo kazes to je na serveru, ne mogu vam dati pristup a za pristup Elastix-u preko web browsera ne mora niko ni znati, xe, xe

Veruj mi da je cak i VirtualBox virtulena masina dovoljna, nemoj da se przis na VMWare i sl.

Ja sam instalirao Asterisk (cist, ne Elastix ili FreePBX) na Amazon Web Services, na Azure, na Rack Space i to radi na dual core 2-4GB vec godinama, tako da ce raditi i na virt.masini kod tebe na lokalnom serveru, osim kad bude - UPS - nestade struja :)
[ zorpetus @ 23.08.2014. 10:26 ] @
Citat:
Ivan Vujisic:


Da, bar upola jeftiniji. Izbegavaj Grandstream, svi ostali su OK.
(dodjes mi pivce, lupaj recke, bice jos)




Lupam recke, nema problema :)
Apropo Grandstream - jel su problematicni ti njihovi adapteri, ili treba izbegavati Grandstream generalno?
Video sam da ih Skype prodaje u svojojo web prodavnici, pa verujem da im se ne isplati da prodaju bas djubre?



Citat:


Dve marke GSM to SIP iliti GSM gateway-ja se valjaju na srpskom trzistu, Portech (kinez) i 2N (ceski, mislim). Porttech ne volem, mada sam radio sa jednim korpulentinijim kolegom koji kaze da to radi kako treba - al kad ga mrko pogledas i pripretis mu lol Na 2n se mozes osloniti.


Mislim da nije ni jedan od te dve marke, pogledacu kad budem bio u firmi.