[ mish_ns @ 22.08.2014. 13:23 ] @
Pozdrav svima.

Odmah da naglasim da sam početnik što se tiče AutoCad-a.
Imam kupu, pri čemu znam njenu visinu, dužinu omotača (s), poluprečnik malog i velikog kruga.

Kako da nacrtam tu kupu i da razvijem njen omotač u AutoCad-u?

HVALA
[ smsoft @ 22.08.2014. 14:57 ] @
Nije mi poznato da ACAD to moze bez dodatnih plugin-ova koji se placaju. Doduse ne znam za te novije verzije, ja radim u 2008.
[ aleksim @ 22.08.2014. 23:18 ] @
Miloše,
To što hoćeš da nacrtaš u Autokedu je identično kao da praviš skicu ručno na papiru. Ne mogu da tvrdim 100%, ali 95% sam siguran da to poluautomatski ne možeš dobiti upotrebom Autokeda (bez nekih dodataka). Elem, traženi razvijeni oblik omotača zarubljene kupe je u suštini deo kružnog prstena... Spoljašnji luk tog prstena odgovara obimu većeg kruga, unutrašnji - obimu manjeg kruga, a njihovo međusobno rastojanje je jednako poznatoj izvodnici zarubljene kupe. Sve ovo važi za pravu kupu, za kosu zarubljenu kupu je malo složenije.
[ mish_ns @ 23.08.2014. 06:42 ] @
Ok hvala.

A kako mogu izračunati onda dužinu prave koja prolazi kroz dve najudaljenije tačke razvijene prave kupe , ako mi je poznata dužina izvodnice,
i dužina (obim), malog i velikog kruga?

U suštini mene zanima kako razviti (nacrtati) omotač da bih isekao lim tog oblika.



[ smsoft @ 23.08.2014. 09:18 ] @
Posalji skicu, odradicu ti... (daj i debljinu lima, ako hoces vecu preciznost), da li se lim zavaruje ili pertluje?
[ mish_ns @ 01.09.2014. 15:50 ] @
Izvinjavam se što se ranije nisam javio.
U svakom slučaju snašao sam se.

HVALA