[ dragunov @ 07.09.2014. 18:19 ] @
Pošto sam hteo da odradim kućnu mrežu kako treba, stavio sam u zidove u svakoj prostoriji Cat7+ kabl i izvukao do patch panela. U patch panelu i u utičnicama u svakoj prostoriji je 6A modul. Ovo radi u skoro svim prostorijama osim u dve sobe koje se nalaze jedna ispod druge. Računar koji je povezan na jednu od ove dve utičnice prijavljuje "Network cable is unplugged". Pomislio sam da sam u toku radova oštetio kablove (ova dva se nalaze u istom bužiru) i da je to razlog, pa sam testirao unimerom. U patch panelu sam u modul povezao isečeni UTP kabl koji sam na krajevima povezao. Narandžastu sa narandžasto belom, zelenu sa zeleno belom itd., a zatim unimerom testirao na drugom kraju kabla u sobi. Sve parice su radile, tj. unimer je registrovao otpor.

Ostao sam bez ideja zašto ovo ne radi. Pada mi na pamet da negde postoji toliko smetnji da zbog toga ne uspeva da se podigne port, ali mi nije jasno kako, obzirom da je kabl SFTP. Pravljen je da bude otporan na smetnje, a u pitanju je Draka, ne neki jeftini Kinez.

Ima li neko ideju šta bi još moglo da bude problem ili šta bih još mogao da testiram?
[ calexx @ 07.09.2014. 19:00 ] @
Jesi li merio spojeve između dve žice i da nema spoj prema nekoj od ostalih? Kolika je dužina tog kabla? Po kom standardu si povezivao?
[ dragunov @ 07.09.2014. 20:08 ] @
Citat:
calexx: Jesi li merio spojeve između dve žice i da nema spoj prema nekoj od ostalih? Kolika je dužina tog kabla? Po kom standardu si povezivao?


Nisam merio spojeve. Na šta tačno misliš?

Ne bi trebalo da ima spojeva prema nekoj od ostalih. Te module sam terminisao nekoliko puta, čak sam menjao modul da bih eliminisao to kao problem. Ukoliko je negde kabl oštecen (a stvarno je mala verovatnoća da je to u pitanju obzirom koliko je to jak kabl) i dve zice se dodiruju, da li bi to moglo da se nekako testira?

Kablovi su oko 11-12 metara. T568B standard.
[ calexx @ 07.09.2014. 20:38 ] @
Ako nemaš instrument, onda prost metod. Prvo izmeriš svaku sa svakom bez povezivanja i onda vidiš da nema nekog spoja. Recimo braon sa svim ostalim pa braon belu sa ostalih 6 pa zelenu sa 5 i tako, onda sigurno nema spoja. Posle povežeš kako si pisao, braon sa braon belom, zelenu sa zeleno belom i sve parove a na drugom kraju meriš da je u spoju.
Sobe su jedna iznad druge a kako dolaze kablovi do njih? Ne radi internet ni u jednoj od njih? Da li kablovi prolaze pored nekog izvora smetnji ili idu paralelno i blizu sa nekim drugim kablovima, naročito onim sa strujom?
[ dragunov @ 07.09.2014. 21:01 ] @
Meni je ovo prvo kabliranje, tako da verovatno postavljam glupo pitanje, ali šta se meri konkretno? Otpor na unimeru?

Može pojašnjenje? Kako merim ako ne povežem? Misliš kao što sam prethodno testirao parice?

Citat:
calexx: Recimo braon sa svim ostalim pa braon belu sa ostalih 6 pa zelenu sa 5 i tako, onda sigurno nema spoja. Posle povežeš kako si pisao, braon sa braon belom, zelenu sa zeleno belom i sve parove a na drugom kraju meriš da je u spoju.


Dakle, spojim braon sa plavom na panelu, pa testiram unimerom u sobi te dve žice. Zatim spojim braon sa plavo-belom na panelu, pa testiram unimerom u sobi i tako dok ne proverim sve?


Citat:
calexx: Sobe su jedna iznad druge a kako dolaze kablovi do njih? Ne radi internet ni u jednoj od njih? Da li kablovi prolaze pored nekog izvora smetnji ili idu paralelno i blizu sa nekim drugim kablovima, naročito onim sa strujom?


Kablovi idu kroz bužir, u potkrovlju idu horizontalno, pa se onda spuštaju u te dve sobe. Internet ne radi ni u jednoj od te dve. Kablovi prolaze pored strujnog kabla na dva mesta. Na jednom idu uporedo par metara, struja se zatim odvaja do jedne utičnice. Na drugom mestu se samo ukrštaju. U istom bužiru su sa koaksijalnim kablom celom dužinom.
[ calexx @ 07.09.2014. 23:07 ] @
Nije ovo priča iz kabliranja jer se tamo proverava instrumentom, ovo je obična provera žice. Za početak sam mislio da je dobro da proveriš da se nije negde nešto spojilo, sve razvežeš a na jednoj strani meriš otpor između svakog pina. Prvi i drugi, prvi i treći ... prvi i osmi pa onda drugi i treći, drugi i četvrti ... ako nigde nema spoja, taj deo je OK. Onda na jednoj strani spajaš a na drugoj meriš da li je spojeno pa tako vidiš da li ima prekida. Recimo spojiš na jednom kraju braon i braon belu pa na drugom kraju izmeriš da li su u kratkom spoju. Ako jeste, nema prekida na toj parici pa meriš sledeću i tako sve četiri.
Citat:
dragunov: Narandžastu sa narandžasto belom, zelenu sa zeleno belom itd., a zatim unimerom testirao na drugom kraju kabla u sobi. Sve parice su radile, tj. unimer je registrovao otpor.
Mada, šta ovo znači? Kakav otpor je registrovao unimer?

Samo da proverim, koristio si wall kabl od peč panela do utičnica a onda si pravio patch kablove od fly kabla za vezu peč panela sa ruterom i kompa sa utičnicom?
[ dragunov @ 07.09.2014. 23:29 ] @
Citat:
calexx: Nije ovo priča iz kabliranja jer se tamo proverava instrumentom, ovo je obična provera žice. Za početak sam mislio da je dobro da proveriš da se nije negde nešto spojilo, sve razvežeš a na jednoj strani meriš otpor između svakog pina. Prvi i drugi, prvi i treći ... prvi i osmi pa onda drugi i treći, drugi i četvrti ... ako nigde nema spoja, taj deo je OK.


Aha, skapirao sam. Probaću to sutra kad se vratim sa posla.

Citat:
calexx: Mada, šta ovo znači? Kakav otpor je registrovao unimer?


Ne sećam se koja tačno vrednost je bila u pitanju. Ona kazaljka bi se pomerila kad bih dodirnuo žice, samo sam na to obratio pažnju.

Citat:
calexx: Samo da proverim, koristio si wall kabl od peč panela do utičnica a onda si pravio patch kablove od fly kabla za vezu peč panela sa ruterom i kompa sa utičnicom?


Da, wall kabl od panela do utičnica, a patch kablove nisam pravio, kupio sam gotove.
[ calexx @ 08.09.2014. 07:04 ] @
Citat:
dragunov: Ne sećam se koja tačno vrednost je bila u pitanju. Ona kazaljka bi se pomerila kad bih dodirnuo žice, samo sam na to obratio pažnju.
Aha, na to si mislio, onda bi to trebalo da znači da je unimer registrovao spoj a ne otpor. ;) Proveri kablove a onda da vidimo šta dalje.
[ dragunov @ 08.09.2014. 19:19 ] @
Citat:
calexx: Aha, na to si mislio, onda bi to trebalo da znači da je unimer registrovao spoj a ne otpor. ;) Proveri kablove a onda da vidimo šta dalje.


Baš to, registrovan spoj. :)

Elem, krenuo sa testiranjem i vidim da iako je u racku samo modul (dakle žice nisu spojene), u sobi unimer prijavljuje spoj narandžaste i belo-narandžaste, plave i belo-plave, braon i belo-braon, zelene i belo-zelene. Ovo mi nikako nije imalo smisla. Proverim u racku i vidim da je kabl iz druge sobe, one koju trenutno ne proveravam tako povezan. Na njemu nije modul, nego su žice upravo tako vezane. Plava i belo-plava, zelena i belo-zelena itd... Razvezao sam ih i više u sobi nisam registrovao spoj bilo koje dve žice. Dakle, izgleda da sam pomešao kablove. :) Nisam hteo da skidam modul i da ga premeštam, sutra ću da kupim još par komada, pa ću da ih montiram i proverim da li sve radi kako treba.
[ dragunov @ 09.09.2014. 22:35 ] @
Moduli kupljeni i terminisani, sve radi. Eto, samo sam izmešao kablove. :) Hvala na pomoći!

Poz!