[ Bufalo Kikiriki @ 12.09.2014. 15:20 ] @
Pre par dana počela je sa radom prva mobilna banka u Srbiji- Telenor Banka.

Šta mislite šta će nam doneti? Kakve sve koristi možemo imati od nje i da li će moći da zameni klasičnu banku sa sve čekanjem u redu na šalteru

Više informacija na linku http://www.telenorbanka.rs/sr/Stanovnistvo/
[ kalimero 011 @ 12.09.2014. 18:11 ] @
^
Citat:
Bufalo Kikiriki: Pre par dana počela je sa radom prva mobilna banka u Srbiji- Telenor Banka.

Šta to znači "mobilna banka", pa još prva u Srbiji? ;) Banka u vlasništvu operatera mobilne telefonije?
Citat:
Bufalo Kikiriki: Kakve sve koristi možemo imati od nje i da li će moći da zameni klasičnu banku sa sve čekanjem u redu na šalteru

Ja ne vidim ništa revolucionarno u ovome što su ponudili, izuzev deponovanja gotovine putem bankomata (mada, ne vidim kome to treba), sve ovo što nude imala je svaka ozbiljna banka u Srbiji odavno (dobro, plaćanje na mail i na mobilni ne u tom obliku, ali opet - kome to treba?). Da ne budem negativan, lepo je što su ozbiljno krenuli u ovaj posao, želim im puno uspeha. Jedino što zaista može biti nekome zanimljivo je tarifni paket "Starter" za koji je mesečno održavanje besplatno, plaća se samo izdavanje kartice, nekom ko malo koristi e-banking to verovatno završava posao. Po onome što se može pročitati na internetu kurs na e-menjačnici im je povoljan. Bilo bi lepo da se javi neko ko ima tekući kod njih da vidimo kako sve funkcioniše u praksi.
[ pctel @ 12.09.2014. 18:21 ] @
Da li moras biti korisnik telenor prepaid ili postpaid kartice da bi koristio usluge telenor banke, ili je moguce i sa drugih operatera?
[ kalimero 011 @ 12.09.2014. 18:25 ] @
^
Ne moraš, može bilo koji operater. Šta više - mobilni telefon ti nije uopšte neophodan da bi bio korisnik.
[ Dexic @ 12.09.2014. 19:13 ] @
Citat:
kalimero 011:
Ja ne vidim ništa revolucionarno u ovome što su ponudili, izuzev deponovanja gotovine putem bankomata (mada, ne vidim kome to treba), sve ovo što nude imala je svaka ozbiljna banka u Srbiji odavno (dobro, plaćanje na mail i na mobilni ne u tom obliku, ali opet - kome to treba?).

Zacudjujuce negativan i prilicno ne-forward-thinking stav sa tvoje strane... ovo bi pre bilo nesto sto bi ja rekao :D

Deponovanje putem bankomata treba svakome ko ne moze da dodje u filijalu do 17h, jer ima normalan posao ili prosto spava do 12h, a ne izlazi mu se po suncu leti ;)

Za ovo drugo - pa kome treba PayPal onda?
[ kalimero 011 @ 12.09.2014. 19:20 ] @
^
Citat:
Zacudjujuce negativan i prilicno ne-forward-thinking stav sa tvoje strane...

Što? Ja stvarno ne vidim ništa specijalno u njihovoj ponudi, ajde da ne pominjem opet banku kod koje sam, ali šta to mogu kod Telenora što ne mogu tamo (ili u nekoj drugoj ozbiljnoj banci), naravno osim ovog deponovanja?
Citat:
Deponovanje putem bankomata treba svakome ko ne moze da dodje u filijalu do 17h, jer ima normalan posao ili prosto spava do 12h, a ne izlazi mu se po suncu leti ;)

@Dexic, neki primaju pare na tekući direktno (bezgotovinski). ;)
Citat:
Za ovo drugo - pa kome treba PayPal onda?

Pogledaj šta Telenor banka podrazumeva pod "plaćanje na mail" i "plaćanje na mobilni".
[ Bufalo Kikiriki @ 12.09.2014. 19:53 ] @
Progresiv paket nudi i neke zanimljive mogućnosti kao što su 5 mesečnih podizanja gotovine sa bilo kojih bankomata bez plaćanja naknade što može olakšati ukoliko vam se ne nalazi ekspozitura matične banke u blizini a treba vam keš. Doduše održavanje za taj paket je 300 rsd ali održavanje se plaća u svakoj banci.

Takođe primetio sam i ovo: 5% kamate na godišnjem nivou na stanje na tekućem računu u dinarima, obračunato na mesečnom nivou za vreme promo perioda. Ima li neko informaciju koliki je taj promo period?
Možda bi ovaj račun mogao da bude dobar ako se koristi za povezivanje na PayPal i Skrill nalog i plaćanje preko neta, naravno ukoliko takav račun prođe na navedenim servisima.
[ kalimero 011 @ 12.09.2014. 20:09 ] @
^
Citat:
Takođe primetio sam i ovo: 5% kamate na godišnjem nivou na stanje na tekućem računu u dinarima, obračunato na mesečnom nivou za vreme promo perioda. Ima li neko informaciju koliki je taj promo period?

Od 01.09. – 31.10.2014.
[ Bufalo Kikiriki @ 12.09.2014. 21:20 ] @
Sad videh na tom linku da daju i popust na mesečnu pretplatu na postpaid paketima. E sad nisam shvatio da li se popust na pretplatu u trajanju od 6 meseci dobija samo za nove postpaid korisnike ili mogu svi postojeći ako prenesu zaradu u njihovu banku.
[ kalimero 011 @ 12.09.2014. 21:32 ] @
^
Pa piše tamo:
Citat:
Svi postojeći i novi korisnici Telenor postpejd paketa imaju mogućnost da umanje pretplatu na svom broju za 50% u naredna 2 meseca ukoliko otvore račun u Telenor banci

Aha, OK, sad vidim na šta misliš. Za 6 meseci nije jasno napisano. Moraćeš da ih pozoveš ili da se javi neko ko je već pitao...
[ Bufalo Kikiriki @ 12.09.2014. 21:53 ] @
Videću da im pošaljem mejl ili da ih zovem. Ako bi mogao da se dobije taj popust na 6 meseci za postojeće korisnike meni bi se isplatilo čak i da uzmem progresiv paket jer imam 2 ugovora sa telenorom.
[ Dexic @ 12.09.2014. 23:39 ] @
Citat:
kalimero 011:
Ja ne vidim ništa revolucionarno u ovome što su ponudili, izuzev deponovanja gotovine putem bankomata (mada, ne vidim kome to treba)iše u praksi.


Citat:
kalimero 011:
Citat:
Zacudjujuce negativan i prilicno ne-forward-thinking stav sa tvoje strane...

Što? Ja stvarno ne vidim ništa specijalno u njihovoj ponudi, ajde da ne pominjem opet banku kod koje sam, ali šta to mogu kod Telenora što ne mogu tamo (ili u nekoj drugoj ozbiljnoj banci), naravno osim ovog deponovanja?
Citat:
Deponovanje putem bankomata treba svakome ko ne moze da dodje u filijalu do 17h, jer ima normalan posao ili prosto spava do 12h, a ne izlazi mu se po suncu leti ;)

@Dexic, neki primaju pare na tekući direktno (bezgotovinski). ;)


Kljuc je da nekom treba. Ali si posao kao da nikome ne treba jer tebi ne treba. To je cudno za tebe :)

U svakom slucaju, ima dosta kojima znaci. A i da lezu bezgotovinski, znaci da mozes kad hoces da podignes evre.
[ Dexic @ 12.09.2014. 23:41 ] @
Samo za jedan broj vazi popust.
[ mr. ako @ 13.09.2014. 01:20 ] @
Ovo je dobar korak u pravcu osvezenja ponude banaka. Nista preterano revolucionarno, ali dovoljno da pecnu banke, ako nista - sa besplatnim/jeftinim uslugama.

Cudi me samo da nisu omogucili nesto kao Kenijski m-Pesa sistem, najprostiji moguci transfer novca preko mobilnog (SMS), ovo je bila idealna prilika... Zaista manje nisam ocekivao, bilo je sasvim logicno i prirodno kad su u vezi mobilni operater i banka.
[ Bufalo Kikiriki @ 13.09.2014. 07:43 ] @
^
Pa jeftinije usluge mogu da ponude jer skoro sve rade elektronskim putem i imaju samo jednu poslovnicu.

Citat:
Dexic:
Samo za jedan broj vazi popust.

A da li je popust u trajanju od 6 meseci za nove korisnike ili mogu i postojeći?
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 08:09 ] @
Citat:
Dexic: Kljuc je da nekom treba. Ali si posao kao da nikome ne treba jer tebi ne treba. To je cudno za tebe :)

`Ajde dobro, mada sam napisao da ne vidim kome to treba, a ne da baš nikome ne treba, a da je revolucionarno - nije. Možda sam malo i subjektivan, pošto sam očekivao da im ponuda bude značajno povoljnija nego što jeste, oni treba nekako da privuku korisnike pošto kreću od nule. Ove marketinške fore sa popustima i 5% mesečne kamate dva meseca su u skladu sa politikom mobilnog operatera, banka treba da razmišlja drugačije ako zaista misle da im bankarske usluge budu ozbiljan segment poslovanja (a možda i ne misle, možda su planirali te prihode usput, mada nisam stekao takav utisak).
Citat:
Dexic: A i da lezu bezgotovinski, znaci da mozes kad hoces da podignes evre.

Na njihovim bankomatima, kako i koliko to još treba da se vidi. A treba videti i kako tretiraju devizne bezgotovinske prilive iz inostranstva, to nisam uspeo da nađem kod njih na sajtu, a TO bi moglo nekome da bude zanimljivo u kombinaciji sa podizanjem evra sa bankomata.
[ pctel @ 13.09.2014. 13:06 ] @
Citat:
Bufalo Kikiriki:Pa jeftinije usluge mogu da ponude jer skoro sve rade elektronskim putem i imaju samo jednu poslovnicu.

Aha, znaci ipak imaju poslovnicu?
Ja sam mislio da nemaju, pa da je to revolucionarno, ovako nista. Na svetu postoji vec nekoliko primera banaka koje su sasvim virtuelizovane i nemaju nio jedan salter.
[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2014. 13:14 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Citat:
Bufalo Kikiriki: Pre par dana počela je sa radom prva mobilna banka u Srbiji- Telenor Banka.

Šta to znači "mobilna banka", pa još prva u Srbiji? ;) Banka u vlasništvu operatera mobilne telefonije?
Citat:
Bufalo Kikiriki: Kakve sve koristi možemo imati od nje i da li će moći da zameni klasičnu banku sa sve čekanjem u redu na šalteru

Ja ne vidim ništa revolucionarno u ovome što su ponudili, izuzev deponovanja gotovine putem bankomata (mada, ne vidim kome to treba), sve ovo što nude imala je svaka ozbiljna banka u Srbiji odavno (dobro, plaćanje na mail i na mobilni ne u tom obliku, ali opet - kome to treba?). Da ne budem negativan, lepo je što su ozbiljno krenuli u ovaj posao, želim im puno uspeha. Jedino što zaista može biti nekome zanimljivo je tarifni paket "Starter" za koji je mesečno održavanje besplatno, plaća se samo izdavanje kartice, nekom ko malo koristi e-banking to verovatno završava posao. Po onome što se može pročitati na internetu kurs na e-menjačnici im je povoljan. Bilo bi lepo da se javi neko ko ima tekući kod njih da vidimo kako sve funkcioniše u praksi.


Ne znam kako stvari stoje sa tom bankom u Srbiji, ali ja sam korisnik jedne "internet banke" u EU pa mogu da kazem bar tamo sta je prednost:

1. Provizije (tj. troskovi za bankarske usluge) su nize zato sto "internet" ili "mobilne" banke nemaju troskove imanja poslovnica. Bar ova moja banka, koliko znam, nema ni jednu poslovnicu.

2. Bar ranije je bio slucaj, da su neke stvari bile brze zato sto je kompletan servis bio online. To vise nije slucaj zato sto su i "obicne" banke omogucile da se vecina stvari radi online

Tako da, u principu, ostaju samo manji troskovi. Iako je to, bar u slucaju banaka sa kojima sam ja imao kontakt, nije bila neka bog zna kako visoka stavka, IMHO meni je dodatni razlog principijelni zato sto znam da sa placanjem tih troskova ne finansiram silne poslovnice koje meni ne trebaju i sluze samo da neki penzioneri dolaze i rade stvari kako su radili 50 godina. Nemam nista protiv toga, ali neka to placa taj ko voli da ide po kojekakvim salterima.
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 13:37 ] @
^
Zato sam i napisao da ovo nije ništa revolucionarno. Elem:
Citat:
1. Provizije (tj. troskovi za bankarske usluge) su nize zato sto "internet" ili "mobilne" banke nemaju troskove imanja poslovnica.
Citat:
Tako da, u principu, ostaju samo manji troskovi.

Postoje jeftinija rešenja u Srbiji od Telenor banke (pisali smo prilično detaljno o alternativama u temi "Preporučite banku"). Jedino može biti povoljno ono što sam već napisao - besplatni "Starter" paket, ukoliko zadovoljava nečije potrebe i ako taj neko ne koristi preterano e-banking. Ja takođe principijelno ne volim da plaćam nešto što mi ne treba, ali, nažalost, trenutno ne postoji u Srbiji banka koja bi poslovala na taj način (bila je jedna do maja ove godine ;).
[ Dexic @ 13.09.2014. 14:01 ] @
Citat:
Bufalo Kikiriki:
^
Pa jeftinije usluge mogu da ponude jer skoro sve rade elektronskim putem i imaju samo jednu poslovnicu.

Sve poslovnice Telenora ce moci i bankarske usluge da rade, samo da se opismene radnici :)

Citat:
Citat:
Dexic:
Samo za jedan broj vazi popust.

A da li je popust u trajanju od 6 meseci za nove korisnike ili mogu i postojeći?

Mogu i stari, Telenor ipak ne skarta stare korisnike.

@kalimero, ne verujem da ce moci preko 300EUR (ili nesto slicno, mozda 500?) dnevno ili po transakciji da se podigne, ali i to je nesto.
Zamisli da imas normalan posao od 8-17h (1h pauze za rucak), znaci da bi za banke morao uvek da uzimas slobodan dan, ili juris 3-4 filijale (od svih banaka) koje rade posle 17h. (i to u Beogradu, za druge gradove ne znam da li ima i po 2 :D). Intesa Usce/DC/Knez, Rajf Merca/Trg. Cak i ostale banke u Knezu ne rade do 20h, sem Intese. Ne znam da li jos neka filijala bilo koje banke radi posle 17h.
Da bi podigao evre samo... nije ovo sitno koliko se tebi cini.

@pctel, kod nas i dalje moraju da se potpisu dokumenta za otvaranje racuna, da bankar bude siguran ko ih potpisuje, a ne da idu postom. U svetu to moze, ali otvara dosta vrata za prevare. (imao sam mogucnost da otvorim u Engleskoj tako racun u HSBC, zgrozio sam se koliko je lako da neko otvori racun na moje ime :D)
[ Dexic @ 13.09.2014. 14:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne znam kako stvari stoje sa tom bankom u Srbiji, ali ja sam korisnik jedne "internet banke" u EU pa mogu da kazem bar tamo sta je prednost:
1. Provizije (tj. troskovi za bankarske usluge) su nize zato sto "internet" ili "mobilne" banke nemaju troskove imanja poslovnica. Bar ova moja banka, koliko znam, nema ni jednu poslovnicu.

Jeste da si rekao da ne znas kako stoje stvari sa OVOM bankom u Srbiji, ali pomisao da ce se desiti ovo sto si rekao KOD NAS, pokazuje koliko ti dugo nemas iskustva sa Srbijom :D


BTW, ovo nece biti slucaj sa Telenor bankom, bice poslovnica. Samo sto ce verovatno sve poslovnice banke primarno biti Telenor radnje, a bankarski deo ce biti sporedan, tj. nece biti poseban trosak, kao sto je slucaj za obicnu banku.

I ja sam ocekivao nesto kao sto je ma.rko :) pomenuo, prilicno osmisljeniji i laksi nacin transfera novca SMSom, ali izgleda da su to samo delimicno pustili (bice placanja na broj/e-mail, ali to ce biti samo za korisnike unutar Telenor mreze/banke).
Cudi me da PlatiMo servis nisu unapredili na neki nacin, to je bio logican korak.

Da li neko zna kakva je ponuda za pravna lica? Da li ce najzad biti pravi m-Banking za pravna lica u Srbiji? (tj. bas e-banking preko mobilnog)
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 14:19 ] @
Citat:
Dexic: @kalimero, ne verujem da ce moci preko 300EUR (ili nesto slicno, mozda 500?) dnevno ili po transakciji da se podigne, ali i to je nesto.Zamisli da imas normalan posao od 8-17h (1h pauze za rucak), znaci da bi za banke morao uvek da uzimas slobodan dan, ili juris 3-4 filijale (od svih banaka) koje rade posle 17h. (i to u Beogradu, za druge gradove ne znam da li ima i po 2 :D). Intesa Usce/DC/Knez, Rajf Merca/Trg. Cak i ostale banke u Knezu ne rade do 20h, sem Intese. Ne znam da li jos neka filijala bilo koje banke radi posle 17h.
Da bi podigao evre samo... nije ovo sitno koliko se tebi cini.

Sve ovo što pišeš ima smisla samo: 1. treba da objave kakva im je poslovna politika (tarife i procedura) kod priliva deviza iz inostranstva; 2. treba da objave kakva im je poslovna politika kod podizanja evra sa bankomata i 3. praksa treba da pokaže kako to funkcioniše. Opet, JA ne vidim kome treba podizanje malih suma evra sa bankomata (osim ako nije varijanta 1. u pitanju), pogotovu ako možeš u svakom trenutku da ih prodaš bezgotovinski po srednjem kursu. ;)
Citat:
Dexic: ...(bice placanja na broj/e-mail, ali to ce biti samo za korisnike unutar Telenor mreze/banke).

Ne, ako sam ih dobro shvatio moći ćeš bilo kome kome znaš broj/e-mail, ali će to zahtevati dodatnu proceduru za primaoca, koju još nisu objavili.
[ dejanet @ 13.09.2014. 14:37 ] @
Koliko znam, kod doznaka iz inostranstva mora se ici u banku da se pruzi osnov priliva i proknjizi. Ne znam da li je to praksa propisana zakonom ili internim pravilima banke, ali taj detalj obesmisljava ideju online banke kod nas.
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 14:53 ] @
^
Citat:
Ne znam da li je to praksa propisana zakonom ili internim pravilima banke...

Odlukama NBS koje se oslanjaju na Zakon o deviznom poslovanju. Zato sam i napisao ono gore - treba videti kako će to kod Telenor banke biti realizovano.
[ Dexic @ 13.09.2014. 17:13 ] @
Citat:
kalimero 011:
Sve ovo što pišeš ima smisla samo: 1. treba da objave kakva im je poslovna politika (tarife i procedura) kod priliva deviza iz inostranstva; 2. treba da objave kakva im je poslovna politika kod podizanja evra sa bankomata i 3. praksa treba da pokaže kako to funkcioniše. Opet, JA ne vidim kome treba podizanje malih suma evra sa bankomata (osim ako nije varijanta 1. u pitanju), pogotovu ako možeš u svakom trenutku da ih prodaš bezgotovinski po srednjem kursu. ;)

Oladi sa prodajom za dinare... NECU dinare. Tacka... ne razumem zasto je tebi tesko da shvatis da neko NECE dinare :)
Previse imas usko iskustvo izgleda, cim ti je bitan priliv iz inostranstva za evre, i koliko je to bitno za ovu pricu (meni nebitno).
Da te potsetim, ti smatras da je cuvanje 150.000 dinara u DINARIMA normalno, ja smatram da je cuvanje >15.000 dinara u dinarima nenormalno.

Citat:
Dexic: ...
Ne, ako sam ih dobro shvatio moći ćeš bilo kome kome znaš broj/e-mail, ali će to zahtevati dodatnu proceduru za primaoca, koju još nisu objavili.

Koliko sam video na drugom forumu, moze na "broj" da se posalje i nema neke procedure za primaoca.
[ Dexic @ 13.09.2014. 17:14 ] @
Citat:
dejanet:
Koliko znam, kod doznaka iz inostranstva mora se ici u banku da se pruzi osnov priliva i proknjizi. Ne znam da li je to praksa propisana zakonom ili internim pravilima banke, ali taj detalj obesmisljava ideju online banke kod nas.

Ja ovo saljem skenirano.
A za firme sa elektronskim sertifikatom ne mora ni to, sve se radi elektronski. Bitno je da postoji potpis, a elektronski je prihvacen.
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 17:29 ] @
Citat:
Dexic: Oladi sa prodajom za dinare... NECU dinare. Tacka... ne razumem zasto je tebi tesko da shvatis da neko NECE dinare :) 

Čekaj, a šta radiš sa evrima koje podigneš na bankomatu? Pogotovu kad se uzme u obzir i ovo:
Citat:
Dexic: Previse imas usko iskustvo izgleda, cim ti je bitan priliv iz inostranstva za evre, i koliko je to bitno za ovu pricu (meni nebitno).

Elem, otkud ti evri na računu kod Telenor banke ako ne potiču iz inostranstva? Hoćeš da deponuješ i podižeš evre preko bankomata, a dobijaš ih negde drugde u kešu, ili šta?
Citat:
Dexic: Da te potsetim, ti smatras da je cuvanje 150.000 dinara u DINARIMA normalno, ja smatram da je cuvanje >15.000 dinara u dinarima nenormalno.

'Ajmo treći jubilarni put -to koliko dinara neko drži na računu zavisi od toga koliko mu dinara mesečno treba i oko toga smo se valjda složili. I nije se radilo o čuvanju nego o stanju na računu. I nije bilo uvek 150.000. ;)
Citat:
Dexic: Koliko sam video na drugom forumu, moze na "broj" da se posalje i nema neke procedure za primaoca.

Da, ali ako i primalac ima račun kod Telenor banke. Šta ako nema?
[ Dexic @ 13.09.2014. 17:42 ] @
Citat:
kalimero 011: Čekaj, a šta radiš sa evrima koje podigneš na bankomatu?

Placam nekome u evrima, ili ih nosim sa sobom van.

Citat:
kalimero 011: Elem, otkud ti evri na računu kod Telenor banke ako ne potiču iz inostranstva? Hoćeš da deponuješ i podižeš evre preko bankomata, a dobijaš ih negde drugde u kešu, ili šta?

Yep.

Citat:
kalimero 011: 'Ajmo treći jubilarni put -to koliko dinara neko drži na računu zavisi od toga koliko mu dinara mesečno treba i oko toga smo se valjda složili. I nije se radilo o čuvanju nego o stanju na računu. I nije bilo uvek 150.000. ;)

Ne, ja NIKADA necu cuvati 150.000 dinara na racunu, vise od dan-dva (koliko treba da se podignu), cak i da znam da ce mi trebati do kraja meseca/koji dan.

Citat:
kalimero 011: Da, ali ako i primalac ima račun kod Telenor banke. Šta ako nema?

Pa onda nista :D
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 17:51 ] @
^
Citat:
Placam nekome u evrima, ili ih nosim sa sobom van.

Idi bre, @Dexic... :)) Ti nemaš kod sebe 300-400-500 evra, nego ćeš da juriš po gradu bankomat Telenora da podigneš te sume u ova dva slučaja koja si naveo (i to pod pretpostavkom da na bankomatu ima evra u tom trenutku)?
Citat:
Ne, ja NIKADA necu cuvati 150.000 dinara na racunu, vise od dan-dva (koliko treba da se podignu), cak i da znam da ce mi trebati do kraja meseca/koji dan.

Nisi racionalan. ;)
Citat:
Pa onda nista :D

Pa, ako sam ja dobro razumeo, može i tada da ih podigne, ali još ne znam kako (pretpostavljam, ali da ne nagađam).
[ Dexic @ 13.09.2014. 18:08 ] @
Ja sam u centru, ima prilicno Telenor poslovnica, nije mi problem da samo jedna od njih ima evre tada. Ako bude mogli da se podigne vise od 300e dnevno, meni odgovara. Za samo 300e dnevno ako je limit (a ne po transakciji, pa 3x300e dnevno), to ce vec manje znaciti.
[ pctel @ 13.09.2014. 18:54 ] @
Ja nigde po inostranstvu nisam video da imaju bankomat sa stranom valutom, ima li toga igde?
[ kalimero 011 @ 13.09.2014. 20:03 ] @
^
Ja takođe to nisam nigde video, nije ni logično da ima.
[ mr. ako @ 14.09.2014. 02:14 ] @
Upravo to htedoh da napisem, strana valuta da se dize na bankomatu... zvuci malo "optimisticki", ne samo za Srbiju. :)

Inace, ako neko nema nalog u Telenor banci, a primio je pare na broj mobilnog ili na mail, morace da otvori svoj nalog kod njih - a u tome i jeste ova "lakoca" sa slanjem na bilo koji broj mobilnog ili bilo ciji mail kako bi dodatno prosirili broj korisnika. Znaci primis obavestenje da ti je neko poslao 100 evra na +381641234567 i daju ti link da otvoris nalog on line, daju ti da se ulogujes, da vidis te pare koje si primio, ALI ti nalog nije "aktiviran" - a da bi ga "aktivirao", moras da trknes do najblize Telenor poslovnice i potpises ugovor - daju ti i mapu i sve. :D

Uostalom kao sto radi i Skrill, ti mozes poslati bilo kome pare na njegov mail (zvuci wow), ali da bi ih on podigao, mora da otvori Skrill nalog... pogodnost Skrill-a je sto se ugovor "potpisuje" online pri otvaranju naloga. :)


Sad mi pade na pamet, verovatno ce biti opcija, da kada odes do poslovnice da bi aktivirao nalog, oni ti ponude da primljeni novac (ili deo novca) uplatis kao avans na svoj novi-Telenor-postpaid-broj na koji ce ti dati cak i popust i veci paket koji trenutno imas na 064 mrezi. :)
[ kalimero 011 @ 14.09.2014. 09:39 ] @
^
Citat:
Inace, ako neko nema nalog u Telenor banci, a primio je pare na broj mobilnog ili na mail, morace da otvori svoj nalog kod njih...

Genijalno! :) Kako su se samo izvanredno dosetili ovako revolucionarnog rešenja! ;)
[ Ivan Dimkovic @ 14.09.2014. 10:39 ] @
Citat:
pctel:
Ja nigde po inostranstvu nisam video da imaju bankomat sa stranom valutom, ima li toga igde?


Ima po aerodromima vecim. Na FRA i STR imaju EUR/USD bankomate gde mozes da izaberes valutu. To su mesta gde sam ih video, mozda ima neke druge valute isto.

Van aerodroma nisam vidjao, ali nisam nesto ni gledao da budem iskren.
[ kalimero 011 @ 14.09.2014. 11:32 ] @
^
Da, u pravu si, ima ih uglavnom po aerodromima (kaže Google), to još i ima neke logike... Vidim da i Turci imaju po gradovima neke ATM-ove sa tri valute (euro, dolar i lire)...
[ staticInt @ 14.09.2014. 11:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
pctel:
Ja nigde po inostranstvu nisam video da imaju bankomat sa stranom valutom, ima li toga igde?


Ima po aerodromima vecim. Na FRA i STR imaju EUR/USD bankomate gde mozes da izaberes valutu. To su mesta gde sam ih video, mozda ima neke druge valute isto.

Van aerodroma nisam vidjao, ali nisam nesto ni gledao da budem iskren.


Ivane konkretno u Nemackoj koja je najbolja "mobilna" banka? (Nije reklama samo mi treba da cujem iskustvo, meni je receno da je DKB najbolji a onda NetBank)

[Ovu poruku je menjao staticInt dana 14.09.2014. u 13:06 GMT+1]
[ Dexic @ 14.09.2014. 14:00 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Da, u pravu si, ima ih uglavnom po aerodromima (kaže Google), to još i ima neke logike... Vidim da i Turci imaju po gradovima neke ATM-ove sa tri valute (euro, dolar i lire)...

Treba samo paziti kakav je ATM. U Dubaju (verovatno u svim arapskim drzavama u sustini) bi trebalo da ima USD kao opcija prilicno cesto, bez ikakvih troskova (sem ATM fee koji je isti kao i za bilo koji bankomat kada se podize gotovina, tj. nista preko).
Travelex sa druge strane ima puno ATMova u svetu, sa vise valuta, ALI oni sigurno naplacuju to po svom kursu ;) U prevodu, nije ATM, vec menjacnica, samo ga zovu ATM.


Razlika je sto je Travelex namenjen putnicima (tj. dranju istih :D), a ovo o cemu pricamo u temi je namenjeno lokalnom stanovnistvu, znaci obratno.
[ gazda Živan @ 14.09.2014. 16:27 ] @
Ne moraju iz ATMa samo domaća valuta ili dolari da izlaze, može i zlato.
[ mr. ako @ 15.09.2014. 03:08 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Citat:
Inace, ako neko nema nalog u Telenor banci, a primio je pare na broj mobilnog ili na mail, morace da otvori svoj nalog kod njih...

Genijalno! :) Kako su se samo izvanredno dosetili ovako revolucionarnog rešenja! ;)

Uh, ne, izvinjavam se... sad citam tu svoju poruku i mozda ispada kao da ja tacno i sigurno znam kakva procedura ce biti... to sto sam napisao je samo moja pretpostavka (iako mozda zvuci kao proverena informacija), tj. to sto sam napisao je samo hipoteticka situacija sta bi moglo da se desi kada vam neko posalje pare, a vi nemate racun u TelenorBanci. Izvinjavam se na nejasnoci.

Evo kako je trebalo da glasi npr. :)

Citat:
mr. ako:
Inace, >evo kako bi izgledala hipoteticka situacija< ako neko nema nalog u Telenor banci, a primio je pare na broj mobilnog ili na mail: morace da otvori svoj nalog kod njih - a u tome i jeste ova "lakoca" sa slanjem na bilo koji broj mobilnog ili bilo ciji mail kako bi dodatno prosirili broj korisnika. Znaci primis obavestenje da ti je neko poslao 100 evra na +381641234567 i daju ti link da otvoris nalog on line, daju ti da se ulogujes, da vidis te pare koje si primio, ALI ti nalog nije "aktiviran" - a da bi ga "aktivirao", moras da trknes do najblize Telenor poslovnice i potpises ugovor - daju ti i mapu i sve. :D

Uostalom kao sto radi i Skrill, ti mozes poslati bilo kome pare na njegov mail (zvuci wow), ali da bi ih on podigao, mora da otvori Skrill nalog... pogodnost Skrill-a je sto se ugovor "potpisuje" online pri otvaranju naloga. :)


Sad mi pade na pamet, verovatno ce biti opcija, da kada odes do poslovnice da bi aktivirao nalog, oni ti ponude da primljeni novac (ili deo novca) uplatis kao avans na svoj novi-Telenor-postpaid-broj na koji ce ti dati cak i popust i veci paket koji trenutno imas na 064 mrezi. :)

[ kalimero 011 @ 15.09.2014. 07:28 ] @
Citat:
mr. ako: ...to sto sam napisao je samo moja pretpostavka...

Aha, OK, ja sam baš shvatio da si probao... Elem, u tom slučaju moja ironija je (za sada) neprimerena. ;)
Citat:
Dexic: Treba samo paziti kakav je ATM.

Pa, ja u principu u inostranstvu jako malo koristim ATM-ove (a i kad koristim, podižem isključivo domicilnu valutu dotične zemlje ;). Sa sobom nosim određenu količinu keša, sve što je moguće (a to je skoro pa sve) plaćam karticom.
Citat:
Dexic: ...a ovo o cemu pricamo u temi je namenjeno lokalnom stanovnistvu, znaci obratno.

Da, s tim što sam ja shvatio da neće svo lokalno stanovništvo moći da podiže evre, već samo oni sa računom kod Telenor banke?
Citat:
gazda Živan: Ne moraju iz ATMa samo domaća valuta ili dolari da izlaze, može i zlato.

Ovo je vrlo široko tumačenje naziva "ATM".
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2014. 08:33 ] @
Citat:
staticInt:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
pctel:
Ja nigde po inostranstvu nisam video da imaju bankomat sa stranom valutom, ima li toga igde?


Ima po aerodromima vecim. Na FRA i STR imaju EUR/USD bankomate gde mozes da izaberes valutu. To su mesta gde sam ih video, mozda ima neke druge valute isto.

Van aerodroma nisam vidjao, ali nisam nesto ni gledao da budem iskren.


Ivane konkretno u Nemackoj koja je najbolja "mobilna" banka? (Nije reklama samo mi treba da cujem iskustvo, meni je receno da je DKB najbolji a onda NetBank)


Ne znam kakva je situacija sad, posto se svako malo menjaju uslovi za nove korisnike pa se cesto desi da neko ko je bio najbolji vise to nije. Ja sam racun otvorio pre 8 godina tako da sumnjam da moja analiza tada ima neku vrednost danas :-)

U vreme kada je to mene zanimalo su, koliko se secam, DKB i Comdirect bili u vrhu, ne znam kako je danas. Mislim da je najbolje pogledati one test sajtove (tj. njihove tabele kako su rangirali banke) u momentu kada se zeli otvoriti racun.

Citat:
Dexic
Jeste da si rekao da ne znas kako stoje stvari sa OVOM bankom u Srbiji, ali pomisao da ce se desiti ovo sto si rekao KOD NAS, pokazuje koliko ti dugo nemas iskustva sa Srbijom :D


Eh :-) Bio sam sad prosle nedelje u Srbiji zbog nekih dokumenata, mislim da znam na sta mislis.

Ali, svejedno, koliko je meni poznato (mozda gresim), u Srbiji postoji legalna infrastruktura (elektronski potpis, itd.).

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 15.09.2014. u 09:45 GMT+1]
[ tdusko @ 15.09.2014. 08:54 ] @
Ja sam bio 3 godine kod Commerzbank ("normalna banka") I od pre 6 meseci sam presao u Commdirekt ("internet banka"), zena je presla jos prosle godine. Za sada smo zadovoljni kako to funkcionise. Nemamo apsolutno nikakave troskove (odrzavanje, kreditne kartice, izvodi), nismo dobili ni jedno jedino pismo od tada I komunikacija ide mnooooogo bolje. Banku smo promenili iz par razloga:
1. Gusenje u papirima kojima su nas zatrpavali I neophodnost njihovog cuvanja
2. Troskovi naknadnog vadjenja izvoda ako se isti ne cuvaju (vidi 1) koji su astronomski
3. Troskovi za kreditnu karticu
4. Mnogo fleksibilniji nacin komunikacije koji je u Commerz banci bio moguc samo u radno vreme koje je apsolutno retardirano, tipa petkom do 14h. Za bilo sta kompleksnije bio je potreban odlazak u banku sto je apsolutno neprihvatljivo u nasem slucaju
5. Veca kamata na fleksibilnom stednom racunu

Ovo naravno ne znaci da _sve_ konvencionalne banke imaju iste minuse kao Commerzbank, ali prva internet banka koju smo vrednovali je zadovoljila sve nase zahteve.
[ Silencer @ 15.09.2014. 10:13 ] @
Jedina dobra stvar sto se meni svidja je deponovanje novca na bankomatima. Koristim Kombank web webanking i zadovoljan sam. Medjutim obzirom da primam pare u Evrima, smara me sto moram to jednom u mesec dana da dignem pare, odem preko puta razmenim pa se vratim u banku i deponujem dinare, pa sve od kuce na klik klik klik isplacam.

Telenor Banka ima lep kurs sto me mami isto. Realno mogo bi sve da zavrsavam preko nje od kuce, da ne izlazim.

Btw, kakav je security aplikacije ? Jel ima mogucnost ubacivanja dodatne verifikacije uplate na racun ?
[ kalimero 011 @ 15.09.2014. 10:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali, svejedno, koliko je meni poznato (mozda gresim), u Srbiji postoji legalna infrastruktura (elektronski potpis, itd.).

Ne grešiš, moglo bi i u Srbiji da se realizuje, ali bankama je ovako lakše i nemaju nameru da se potrude.
Citat:
Silencer: Koristim Kombank web webanking i zadovoljan sam. Medjutim obzirom da primam pare u Evrima, smara me sto moram to jednom u mesec dana da dignem pare, odem preko puta razmenim pa se vratim u banku i deponujem dinare, pa sve od kuce na klik klik klik isplacam.

Kako primaš te pare u evrima, u kešu?
[ Dexic @ 15.09.2014. 11:01 ] @
Citat:
kalimero 011:
Da, s tim što sam ja shvatio da neće svo lokalno stanovništvo moći da podiže evre, već samo oni sa računom kod Telenor banke?

Skoro sigurno, mislim da nemaju ni zakonske osnove da bude drugacije.

Citat:
kalimero 011:
Kako primaš te pare u evrima, u kešu?

Pa, ako jednom u meseca dana mora da "dize pare", tesko da ih prima u kesu i deponuje, da bi ih posle podigao? :D
[ kalimero 011 @ 15.09.2014. 11:16 ] @
^
Citat:
Skoro sigurno, mislim da nemaju ni zakonske osnove da bude drugacije.

Što, mogli bi da naprave da za one koji nemaju račun ATM funkcioniše kao menjačnica.
Citat:
Pa, ako jednom u meseca dana mora da "dize pare", tesko da ih prima u kesu i deponuje, da bi ih posle podigao? :D

Video sam, zato i pitam, pošto u tom slučaju postoji banka koja bi mu verovatno više odgovarala i od Telenor banke i od Komercijalne. ;)
[ Dexic @ 15.09.2014. 12:51 ] @
Ali kako bi ona funkcionisala kao menjacnica? Ne moze Telenor Banka da povuce evre sa njegovog racuna u drugoj banci, barem mislim da ne moze po zakonu, za sada? A da povlaci dinare... pa to je glupost :D
Mi vec inace imamo menjacnice po Beogradu vec 10-ak godina barem, koje rade kao ATM (tj. bez radnika 24/7)

Koja bi mu to banka odgovarala vise? Samo nemoj reci AIK:)
[ kalimero 011 @ 15.09.2014. 13:02 ] @
^
Citat:
Ali kako bi ona funkcionisala kao menjacnica?

Pa ovako kako si napisao:
Citat:
A da povlaci dinare...

A da li je glupost, verovatno jeste, ali ti mi zameraš što sam subjektivan, pa neću da se eksponiram. ;)
Citat:
Koja bi mu to banka odgovarala vise? Samo nemoj reci AIK:)

;)) Čitaš mi misli? ;) A što da ne kažem, kad je to činjenica (u skladu sa ovim što je napisao)?
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 13:48 ] @
Citat:
kalimero 011:

Ovo je vrlo široko tumačenje naziva "ATM".


Pa nije, što?

An automated teller machine or automatic teller machine[1][2][3] (ATM, American, Australian, Singaporean, Indian, Maldivian, and Hiberno-English), also known as an automated banking machine (ABM, Canadian English), cash machine, cashpoint, cashline, or colloquially hole in the wall (Australian, British, South African, and Sri Lankan English), is an electronic telecommunications device that enables the customers of a financial institution to perform financial transactions without the need for a human cashier, clerk or bank teller.

Ne vidim zašto je toliki problem, na stranu sada kupovinu zlata, ponuditi opciju podizanja evra sa bankomata kada Srbija iovako ima de facto dvovalutni sistem?

Sve obračunavamo u evrima, štedimo u evrima, mnoge transakcije obavljamo u evrima..

što je onda nedopustivo i podići evre sa bankomata?
[ kalimero 011 @ 15.09.2014. 13:54 ] @
^
Ja sam komentarisao tvoju poruku:
Citat:
gazda Živan: Ne moraju iz ATMa samo domaća valuta ili dolari da izlaze, može i zlato.

tako da u tom slučaju ovo:
Citat:
gazda Živan: ....na stranu sada kupovinu zlata,...

ne mogu da stavim na stranu.
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 14:30 ] @
Nisam tebi konkretno postavio pitanje, već javno (ne moraš ti lično ništa da stavljaš ni na stranu, ni u centar).

Tebi sam samo postavio pitanje "Pa nije, što?" u smislu da pojasniš razliku između vrlo širokih, širokih, uskih i vrlo uskih tumačenja ATMa kao pojave.
[ Dexic @ 15.09.2014. 18:05 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Citat:
Ali kako bi ona funkcionisala kao menjacnica?

Pa ovako kako si napisao:
Citat:
A da povlaci dinare...

A da li je glupost, verovatno jeste, ali ti mi zameraš što sam subjektivan, pa neću da se eksponiram. ;)

U stvari nije neka razlika nego kao sto funkcionise Travelex ATM :)
Pa dobro... moooozda nekome znaci, u 3 nocu, hoce evre bas, iako bi u banci svojoj na e-bankingu dobio bolji kurs verovatno :)

Citat:
Citat:
Koja bi mu to banka odgovarala vise? Samo nemoj reci AIK:)

;)) Čitaš mi misli? ;) A što da ne kažem, kad je to činjenica (u skladu sa ovim što je napisao)?

Pa nije vise onako dobar kurs, i placa se sada odrzavanje i placanja i preko e-bankinga? (i za najnize racune)
[ kalimero 011 @ 15.09.2014. 19:01 ] @
^
Citat:
Pa nije vise onako dobar kurs, i placa se sada odrzavanje i placanja i preko e-bankinga? (i za najnize racune)

Ako si pratio šta smo pisali u onoj temi - uz paket od 250 dinara je sve besplatno, uključujući i neograničen broj plaćanja preko e-bankinga (koji radi odlično), implementirali su još pre majskih promena 3D Secure protokol i za Master i za VISA kartice i nedavno uveli i odličnu m-bank aplikaciju (kojom sam vrlo zadovoljan :). Što se kursa tiče, on nije onako dobar kao što je bio, ali (a i to sam napisao tamo) nije ni loš, pogotovu za klijente banke, ako se uzme u obzir da je asimetričan i bliži srednjem sa gornje strane (trenutno 118,00/119,25, sutrašnji srednji 119,0767). Ako tome dodaš one varijante sa srednjim kursom o kojima smo tamo pričali i uzmeš u obzir da mi svako provlačenje deviznih kartica za plaćanje u dinarima obračunavaju po srednjem kursu (sutrašnjem ili preksutrašnjem), reci ti meni šta ima bolje trenutno?
[ Dexic @ 15.09.2014. 22:47 ] @
Ako si pratio samo cenovnik, ODRZAVANJE je besplatno u TB, bez 10 placanja je u plusu znaci, ostaje pitanje kursa, koji nije bolji kod AIKa trenutno.

Ne pricamo o tome sta je tebi/meni bolje, nego njemu :D
[ kalimero 011 @ 16.09.2014. 06:47 ] @
^
Ja o njemu i pričam. Napisao je da menja evre za dinarska plaćanja, mi smo pretpostavili da mu evri ležu na račun, živi u Srbiji. Elem:

TB:
održavanje besplatno, plaća se svaki nalog (25 dinara po nalogu), izdavanje svake kartice (osnovna/dodatna) 500 dinara (izgleda na četiri godine, bar je tako bilo za radnike Telenora), kurs (na osnovu onoga što se moglo pročitati) za sada 118,50/119,50 (ali za menjačnicu, ne zna se za plaćanja, recimo da je taj isti), jedna kartica i račun (viševalutni).

AIK:
održavanje 250 dinara, nalozi besplatni, kartice besplatne (osnovna i dodatna Master za dinarski, VISA elektron za devizni račun), kurs 118,00/119,25 za menjačnicu, za dinarska plaćanja srednji kurs na dan knjiženja, npr. 119,07, kartice posebno za dinarski, posebno za devizni račun (mada, u njegovom slučaju može i bez kartica za dinarski, ali su ionako besplatne), jedan dinarski i jedan devizni račun (može i više deviznih - besplatno).

U oba slučaja pretpostavljamo da ne viđa poslovnice (to mu je i želja, ako sam dobro shvatio), pa zanemarujemo faktor gubljenja vremena i broja poslovnica.

Cene kartica da zanemarimo (mada je to minimalno dva meseca održavanja kod AIK-a), pored troškova naloga od 25 dinara po nalogu, ako ima potrebu da plaća karticom Telenor će mu svaki evro koji se potroši po tom osnovu računati po ovih 118,50 dinara (možda i niže, nije još uvek jasno), a AIK po srednjem kursu sutra ili prekosutra. Ako ima platu bar 400-500 evra i npr. plaćanja preko e-bankinga reda 100 evra mesečno, a ostatak troši u Srbiji cenim da je onako kako sam napisao... ;)
[ Silencer @ 16.09.2014. 13:13 ] @
Citat:
Ja o njemu i pričam. Napisao je da menja evre za dinarska plaćanja, mi smo pretpostavili da mu evri ležu na račun, živi u Srbiji. Elem:


Evri mi legnu na devizni racun u kombanci :)

Step 1: Dignem evre sa deviznog
Step 2: Svratim do menjacnice preko puta i uzmem dinare (Bolji kurs nego u banci)
Step 3: Vratim se u banku i uplatim na tekuci racun
Step 4: Platim sve racune preko kombank web e-bankinga bez provizija
Step 5: Usteda mesecna sa svim racunaima placenim 1200 din :) (Govorim o provizijama koje bi platio da sam otisao sa svih 20 racuna u banci).
[ kalimero 011 @ 16.09.2014. 13:19 ] @
^
Eto, kažem ja. ;) Sa 20 računa mesečno i željom da se ne ide u menjačnicu, nema dileme šta je najpovoljnije...
[ blaki @ 16.09.2014. 14:29 ] @

Citat:
gazda Živan: Pa nije, što?

An automated teller machine or automatic teller machine[1][2][3] (ATM, American, Australian, Singaporean, Indian, Maldivian, and Hiberno-English), also known as an automated banking machine (ABM, Canadian English), cash machine, cashpoint, cashline, or colloquially hole in the wall (Australian, British, South African, and Sri Lankan English), is an electronic telecommunications device that enables the customers of a financial institution to perform financial transactions without the need for a human cashier, clerk or bank teller.

Ne vidim zašto je toliki problem, na stranu sada kupovinu zlata, ponuditi opciju podizanja evra sa bankomata kada Srbija iovako ima de facto dvovalutni sistem?

Sve obračunavamo u evrima, štedimo u evrima, mnoge transakcije obavljamo u evrima..

što je onda nedopustivo i podići evre sa bankomata?



Vezano za bankomat na kome se mogu podici devize, nije samo na aerodromima, vec sam to pre par godina vidio i u Rusiji - u Moskvi konkretno.
[ Dexic @ 16.09.2014. 18:56 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Eto, kažem ja. ;) Sa 20 računa mesečno i željom da se ne ide u menjačnicu, nema dileme šta je najpovoljnije...

Toliko racuna vec nisam mogao da pretpostavim da mu treba :)

A kurs dzaba pominjes - on ima evre, ne mora uopste da GUBI na prodaji za dinare na dan prodaje kao u AIKu, da bi placao nesto sa kartice u EUR. Znaci nebitno je po kom kursu KUPUJE evre, kada ih NE kupuje :)
[ kalimero 011 @ 16.09.2014. 19:52 ] @
^
Citat:
A kurs dzaba pominjes - on ima evre, ne mora uopste da GUBI na prodaji za dinare na dan prodaje kao u AIKu, da bi placao nesto sa kartice u EUR. Znaci nebitno je po kom kursu KUPUJE evre, kada ih NE kupuje :)

`Ajde pročitaj ponovo - ništa on ne gubi, ne radi se o kupovini/prodaji evra (osim kad prodaje evre da bi plaćao preko e-bankinga račune, to mora), već o PLAĆANJU KARTICOM u Srbiji kad ima samo evre na računu. To je ono za čim ti stalno kukaš (da dinare ne vidiš ;) - on bi mogao da koristi deviznu karticu za sve potrebe i da računa da će mu AIK sve to knjižiti kroz srednji kurs evra, to ne može nigde drugde (za sada).
[ gazda Živan @ 21.09.2014. 16:58 ] @
Citat:
blaki:

Vezano za bankomat na kome se mogu podici devize, nije samo na aerodromima, vec sam to pre par godina vidio i u Rusiji - u Moskvi konkretno.


Pa to ja i pitam, ali nema odgovora, da li postoje i zašto ne postoje bankomati u Srbiji na kojima možeš podići evre?

Rusija takođe ima de facto dvovalutni sistem (rublja i dolar) identičan sistemu u Srbiji (dinar i evro).
[ kalimero 011 @ 25.09.2014. 19:42 ] @
Back on topic - prošlo je manje od 15 dana (zvaničnog) rada Telenor banke, a posle određenih brljavljenja i dečijih bolesti, počeli su i da pilićare (valjda je to neminovno kod mobilnih operatera ;). Za jedino što im je konkurentno - Starter paket "ispod žita" su izvršili promenu tarife i uveli plaćanje od 5 dinara po SMS-u za odlive sa računa i za korisnike Telenor mreže, za koje je to inicijalno bilo besplatno.
[ mr. ako @ 26.09.2014. 06:14 ] @
Hahaha, koja beda... Ne znam zasto sam ocekivao nesto iole originalno od njih. Pogresi covek.

Operater i naplacuje SMS obavestenja... Ajd jos ove banke da razumes, gledaju da uzme gde stignu, ali Internet banka u vlasnistvu operatera da to radi...

[ ekof9 @ 26.09.2014. 17:18 ] @
Citat:
kalimero 011:
Back on topic - prošlo je manje od 15 dana (zvaničnog) rada Telenor banke, a posle određenih brljavljenja i dečijih bolesti, počeli su i da pilićare (valjda je to neminovno kod mobilnih operatera ;). Za jedino što im je konkurentno - Starter paket "ispod žita" su izvršili promenu tarife i uveli plaćanje od 5 dinara po SMS-u za odlive sa računa i za korisnike Telenor mreže, za koje je to inicijalno bilo besplatno.


Mnogo im je trebalo. :D Ali to je za njih normalno, da drpaju gde stignu.
[ kalimero 011 @ 26.09.2014. 20:47 ] @
Ja sam zaista očekivao (tako je izgledalo) da ozbiljno kreću u ovaj posao, da žele da im bankarsko poslovanje bude poseban (komplementaran) segment usluga pored onih koje već pružaju kao mobilni operater i da će se truditi da klijente privuku kvalitetom, novim uslugama i smanjenjem troškova. Nasuprot tome, kao što sam već napisao, nisu ponudili ništa novo, usluge su im skupe, a ovim poslednjim potezom su i značajno smanjili mogućnost da korisnike Telenor banke traže među onima koji već koriste usluge Telenor mobilne telefonije. Dobro, valjda znaju šta rade... ;)
[ Dexic @ 26.09.2014. 22:24 ] @
Ofusarili su, imaju vec nekoliko prijavljenih vecih propusta, pored ovog. (koje resavaju, kako kazu)

Ali neko ko je godinama planirao ulazak na ovo trziste, i imao je iksustvene ljude, je mora mnogo bolje da udje na trziste. Mada, ne verujem da iko normalan ocekuje da u Srbiji ista radi odmah bez veceg stucanja prve godine, kamoli meseci:)
[ djoka_l @ 26.09.2014. 23:48 ] @
Ljudi, mnogo brkate pojmove.
Telenor je u istom odnosu sa Telenor bankom kao i Dunav osiguranje sa Dunav bankom, DDOR Novi Sad sa (sada nepostojećom) DDOR bankom, PTT Srbije sa Bankom Poštanskom štedionicom, PTT Srbije sa bivšom Post bankom (sadašnjom EFG bankom), bivši Centromarket sa bivšom Centrobankom itd.
Prvi je vlasnik drugoga.

Ako firma Telenor naplaćuje firmi Telenor banka slanje SMS obaveštenja, onda će i Telenor banka to naplaćivati od svojih klijenata, osim ako zaključi da može na svoj trošak to da radi.

To što je Telenor banka "prva mobilna banka" ne znači da će Telenor firma da daje džabe svoje usluge, već će debelo naplaćivati.

Očekivati da u Telenor banci možete da dobijate besplatan SMS je isto kao i očekivati da u Centrobanci možete da dobijete džabe hleb i mleko iz C marketa (nekadašnjeg).

A nije ni nova, to je bivša KBC banka (osim klijenata i plasmana koje je preuzela Societe Genral banka), a koja je (KBC) opet bivša Alco banka. Uzgred KBC je isto kao i SG preuzela klijente i plasmane (deo) iz Stankom banke (sada u stečaju).

Dakle, banka postoji već oko 20 godina, samo je promenila imidž i način poslovanja, sa gomilom "starih" bankara...
[ djoka_l @ 26.09.2014. 23:55 ] @
Uzgred, ako se pitate zašto su ovi odnosi tako komplikovani, odgovor je prost - u zemlji Srbiji je praktično nemoguće otvoriti banku dokle god postoje banke u većinskom državnom vlasništvu. Država tera potencijalne investitore da, ako hoće u bankarski biznis u Srbiji, to urade tako što kupe neku posrnulu državnu (ili privatnu) banku, eventualno dokapitalizuju, pa tek onda može...
[ Dexic @ 27.09.2014. 03:04 ] @
Citat:
djoka_l:
Ljudi, mnogo brkate pojmove.

Očekivati da u Telenor banci možete da dobijate besplatan SMS je isto kao i očekivati da u Centrobanci možete da dobijete džabe hleb i mleko iz C marketa (nekadašnjeg).

Ti brkas fizicke resurse i elektronske usluge. Elektronske usluge ih maltene nista ne kostaju (neka minimalna cena struje, koja je po SMSu zanemarljiva), dok ih hleb i mleko kostaju.
Poredjenje je glupost totalna:)

Primeti inace da je u pitanju (problematicno) naplata SMS obavestenje za TELENOR korisnike samo. Dok neke banke skroz besplatno salju ta obavestenja za korisnike SVIH mreza, a nemaju svog operatera mobilne telefonije, tj. kosta ih.
[ kalimero 011 @ 27.09.2014. 08:38 ] @
Citat:
djoka_l: Ljudi, mnogo brkate pojmove.

Što će reći - ne znamo o čemu pričamo, jel' tako? ;)
Citat:
djoka_l: Telenor je u istom odnosu sa Telenor bankom kao i Dunav osiguranje sa Dunav bankom, DDOR Novi Sad sa (sada nepostojećom) DDOR bankom, PTT Srbije sa Bankom Poštanskom štedionicom, PTT Srbije sa bivšom Post bankom (sadašnjom EFG bankom), bivši Centromarket sa bivšom Centrobankom itd.
Prvi je vlasnik drugoga.

Od svega što si ovde nabacao, ako izuzmemo banke koje odavno više ne postoje (ugašene 2003. odnosno 2005./2006. godine), ostaje činjenica da se vlasnička struktura Telenor banke razlikuje utoliko što je Telenor 100% vlasnik, za razliku od Poštanske štedionice i Dunav banke koje malo drugačije funkcionišu (uzgred, PŠ je relativno ozbiljna banka sa stanovišta poslovanja, što se za Dunav banku ne bi baš moglo reći ;). Elem, to sve nije toliko bitno, pošto ovo:
Citat:
djoka_l: ...Dakle, banka postoji već oko 20 godina, samo je promenila imidž i način poslovanja, sa gomilom "starih" bankara...

nije tačno. Imali smo i ovu temu gde smo pisali o akviziciji Telenora, pa tamo možeš ponešto pročitati o namerama Telenora i šta se dešavalo u to vreme u KBC banci. Elem, Telenor je (zvanično) imao ozbiljne namere, ali se u praksi pokazalo da su daleko od toga. @Dexic ti je već napisao šta je problem, nije problem da Telenor banka naplati šta god hoće i koliko hoće, ali cenim da sa tom poslovnom politikom neće mnogo napredovati. Uzgred, ovo:
Citat:
djoka_l: Uzgred, ako se pitate zašto su ovi odnosi tako komplikovani, odgovor je prost - u zemlji Srbiji je praktično nemoguće otvoriti banku dokle god postoje banke u većinskom državnom vlasništvu. Država tera potencijalne investitore da, ako hoće u bankarski biznis u Srbiji, to urade tako što kupe neku posrnulu državnu (ili privatnu) banku, eventualno dokapitalizuju, pa tek onda može...

je krajnje proizvoljno tumačenje.
Citat:
Dexic: Ofusarili su, imaju vec nekoliko prijavljenih vecih propusta, pored ovog. (koje resavaju, kako kazu)

Ma da, video sam, ali 'ajde, to su recimo dečije bolesti pa još čovek da im oprosti, ovo sa SMS-ovima i menjanjem cenovnika je klasično pilićarenje.
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2014. 10:02 ] @
Citat:
djoka_l
Očekivati da u Telenor banci možete da dobijate besplatan SMS je isto kao i očekivati da u Centrobanci možete da dobijete džabe hleb i mleko iz C marketa (nekadašnjeg).


Ne, ocekivanje je sasvim druge prirode: poslovne.

Bas kao sto Google placa SMS-ove kada mi salje kod za 2-step verifikaciju, ili moja banka SMS sa kodom za autorizaciju svake uplate (koje su, btw, bez dodatnih troskova za uplate na domace i EU racune). Ni jedan ni drugi SMS ne placam a i u jednom i drugom slucaju niti Google niti moja banka (DAB) blage veze nemaju sa operaterima koji im salju SMS-ove i prilicno sam siguran da slanje SMS-ova moraju platiti njihovom gateway provajderu.

Pa opet, i SMS-ovi od Google-a i od DAB banke su za mene potpuno besplatni. Google mi ne naplacuje apsolutno nista, kao ni DAB banka za racun (zato sto imam odredjena mesecna primanja na istom, za ljude koji nemaju to bi im naplatili neko "odrzavanje racuna", ali opet bi SMS-ovi i lokalne uplate bili bez provizije), tako da im troskovi za finansiranje SMS-ova dolaze na neki drugi nacin monetizacije fakta da sam korisnik njihovih servisa.

A to je tako ne zato sto Google ili moja banka imaju nekakav specijalni dil sa mobilnim operaterima, vec zbog (ocigledno dobre) poslovne politike, gde je procenjeno da je investicija u SMS slanja bez naplate korisniku dobra stvar. I jedni i drugi sasvim sigurno na meni zaradjuju daleko vise od troskova na SMS i na druge nacine i smatraju da cu ja biti zadovoljniji ako mi ne naplacuju SMS-ove. I tu su u pravu, da mi banka naplacuje slanje SMS-a vrlo brzo vise ne bi bili moja banka.

Ne znam kakva je situacija u Srbiji, ali ljudi bi trebalo da glasaju svojim novcanicima i da, ako im banka kaze neko budalasto "objasnjenje" da moraju da im naplate SMS ili online uplatu da prestanu da koriste tu uslugu. Mozda bi to nateralo banke da malo razmisle.

[ kalimero 011 @ 27.09.2014. 10:19 ] @
^
Citat:
Ne znam kakva je situacija u Srbiji, ali ljudi bi trebalo da glasaju svojim novcanicima i da, ako im banka kaze neko budalasto "objasnjenje" da moraju da im naplate SMS ili online uplatu da prestanu da koriste tu uslugu. Mozda bi to nateralo banke da malo razmisle.

Osnovni problem je u činjenici da je u Srbiji na sceni bankarski oligopol i da su cene osnovnih usluga takve da od maja ove godine praktično nema bitne razlike u ponudama (pisali smo dosta o tome u "Preporucite banku"), samo su neki malčice povoljniji od drugih. I sad u takvom okruženju pojavi se Telenor banka kao još jedna banka sa istim/sličnim tarifama uz očekivanja da će privući korisnike...
[ newtesla @ 25.10.2014. 10:13 ] @
Mislim da sam jedan od prvih koji se zaleteo da otvori račun u ovoj banci, pa da podelim iskustva:

-potpuno neobučeni operateri u poslovnicama
-komplikovan sistem aktivacije (mejl, sms, aktivacioni kod, logovanje, privremena šifra...)
-u filijalu za sada nisam ušao nijednom, u poslovnicu samo jednom (prvi put)
-sami operateri ponude da se prvi mesec bude na onom naprednom paketu od 300 kinti, da bi se dobila kartica za DŽ, pa da se sledeći mesec pređe na običan besplatni paket. Promena paketa se radi u aplikaciji.
-kartica stiže na kućnu adresu, Mastercard sa pay pass NFC čipom
-kartica se aktivira online, ili sa app za mobilni
-PIN kartice se menja u aplikaciji
-podešavanje funkcionisanja kartice na POS-bankomat-internet u okviru aplikacije (on-off i limiti)

-i ono najbitnije: može bilo kome da se uplati, ali onda SMS/mejlom stigne link za logovanje na TB portal, gde treba primalac da upiše SVOJ račun, da bi mu Telenor preneo pare. Mislim da je to zbog našeg zakona, gde mora da bude poznat primalac.

Nisam znao za pilićarenje sa SMS-om, jer sam kod VIP-a, ali devojka je baš upravo prešla na Telenor postpaid (bez obaveze, ofkors ) i otvorila račun - ako se ispostavi da zaista naplaćuju obaveštavanja, vidim da će vrlo brzo izgubiti klijente, barem dvoje

App za Android je zaštićena PIN-om same aplikacije, a web portal ima drugi stepen autentikacije SMS-om.

Glupi bankomat zahteva da mu se kešijana lepo složi, glavu na glavu, i okrene pravilno ali prihvata različite novčanice odjednom. Lepo je i što može da se bira PIN za karticu - i ja i brat smo izabrali da bude PIN isti kao i od već neke stare kartice, čisto da ne bi pamtili gomilu brojeva

Usput: ideja da broj računa bude 115-03816xxxxxxxx-KB uopšte nije loša, ali ostaje pitanje privatnosti - jer možda ne želim da mi svaka šuša i degen znanjem broja TR saznaju i broj telefona

edit: sad gledam: ako se računi koje plaćam mesečno unesu unapred, i plaćaju na "klik" - onda nema provizije za plaćanje; inače je 25 din.
edit2: imaju neko veoma dugo vreme čekanja na kliring - znam kad prebacujem pare sa računa firme (rajfajzen), prođe po nekoliko sati dok ne "legnu"; plus, online operater mi je rekao da je poslednji kliring oko 14:30, a meni pare ipak legle u 17:12...


[Ovu poruku je menjao newtesla dana 25.10.2014. u 11:35 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 25.10.2014. 11:02 ] @
Citat:
newtesla: -i ono najbitnije: može bilo kome da se uplati, ali onda SMS/mejlom stigne link za logovanje na TB portal, gde treba primalac da upiše SVOJ račun, da bi mu Telenor preneo pare. Mislim da je to zbog našeg zakona, gde mora da bude poznat primalac.

Da, ja sam i pretpostavio da će to tako funkcionisati. Nije samo zakon problem nego Telenor banka nema načina da zna šta da radi sa sredstvima koja su uplaćena na SMS/mail ako primalac nema račun kod njih. Da li u tom slučaju naplaćuju onih 25 dinara za bezgotovinske transakcije (ukoliko je "Starter" paket)?
Citat:
newtesla: Nisam znao za pilićarenje sa SMS-om, jer sam kod VIP-a, ali devojka je baš upravo prešla na Telenor postpaid (bez obaveze, ofkors ;) ) i otvorila račun - ako se ispostavi da zaista naplaćuju obaveštavanja, vidim da će vrlo brzo izgubiti klijente, barem dvoje ;)

Mislim da je ovo izvesno, piše im u tarifi (s tim što imate još par dana bez naplate - do 31. oktobra).
Citat:
newtesla:edit: sad gledam: ako se računi koje plaćam mesečno unesu unapred, i plaćaju na "klik" - onda nema provizije za plaćanje; inače je 25 din.

Šta sve od redovnih mesečnih računa može da se prijavi za "plaćanje na klik" (čitao sam negde da je to samo par usluga, da li se tu nešto promenilo)?
Citat:
newtesla: edit2: imaju neko veoma dugo vreme čekanja na kliring - znam kad prebacujem pare sa računa firme (rajfajzen), prođe po nekoliko sati dok ne "legnu"; plus, online operater mi je rekao da je poslednji kliring oko 14:30, a meni pare ipak legle u 17:12...

Verovatno rade klasičan kliring, videti ovde.

Nego, možeš li da napišeš da li im je kurs preko e-menjačnice i dalje sa rasponom od 1 dinar (+- 0,5 dinara oko zvaničnog srednjeg) i koliki im je kurs ako koristiš karticu za dinarska plaćanja, a na računu imaš samo evre?
[ kalimero 011 @ 25.10.2014. 12:31 ] @
Meanwhile in Telenor banka:
Citat:
Privremeno stavljanje van funkcije servisa mobilne i internet aplikacije

Poštovani klijenti,

Telenor banka nastavlja da intenzivno radi na razvoju usluga kako bi svojim korisnicima ponudila nove inovativne bankarske usluge, jednostavne za korišćenje i dostupne u svakom trenutku i sa svakog mesta.

Usled daljeg unapređenja bankarskih usluga i servisa, korisničke internet i mobilna aplikacija biće privremeno nedostupne od subote, 25.10.2014 u 22č, do nedelje 26.10.2014. u 22č. Tokom ovog perioda, neće postojati mogućnost kreiranja naloga za plaćanje na ovim aplikacijama.

Do početka rada nove platforme svi klijenti Telenor banke mogu nesmetano da obavljaju transakcije plaćanja i podizanja novca sa MasterCard platnom karticom i preko ATM-a.

Kako biste nastavili neometano da koristite vašu mobilnu aplikaciju po isteku privremene nedostupnosti, molimo vas da je po dobijanju obaveštenja ažurirate kroz Google Play prodavnicu.

Hvala na razumevanju,

Telenor banka

24 sata nedostupne e-banking aplikacije!? "Prva online banka"! Cirkus...
[ newtesla @ 25.10.2014. 13:26 ] @
Još mora i ponovo da se instalira .apk - ne vidim zašto nije jednostavno mogao update???

...a za 24h bih stvarno uspeo da instaliram Mars! Toliki offline je stvarno katastrofalno nedopustiv.
[ kalimero 011 @ 25.10.2014. 14:19 ] @
^
Znaš šta je još gore? Ja da sam kod njih, kartica bi mi sasvim sigurno bila blokirana za internet plaćanja dok mi ne zatreba, a nekako najviše vremena za Ali i SD imam vikendom. I onda npr. ne vidim ovo obaveštenje, sednem sutra da naručim nešto i konstatujem da treba samo da se strpim 20-ak sati! ;))

Nego, može odgovor na neko od onih pitanja gore?
[ newtesla @ 25.10.2014. 15:40 ] @
Ali ladno sam saznao i razlog offline-a: kada se dekompajlira .apk - dođe se do podataka o MySQL-u

elem, odgovori:

-još nisam starter paket, to sledeći mesec. Verovatno da da, jer čim je broj mob kod njih u bazi - znači da je vezan uz njihov račun, pa je interna transakcija; čim nije, nije prijavljen broj, pa taj neko nema račun u TB, pa je eksterna transakcija.

-u pravu si: ja video samo 3 firme za plaćanje na klik: dva infostana (onaj NS i onaj BG), i Telenor

Ova poslednja 2 pitanja čekam operatera, pa skrinšotovi slede

edit: eve




a evo i malo tuge od predefinisanih računa



[Ovu poruku je menjao newtesla dana 25.10.2014. u 16:51 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 25.10.2014. 17:11 ] @
^
Citat:
Verovatno da da, jer čim je broj mob kod njih u bazi - znači da je vezan uz njihov račun, pa je interna transakcija; čim nije, nije prijavljen broj, pa taj neko nema račun u TB, pa je eksterna transakcija.

Da, ja takođe pretpostavljam da je tako, ali znaš kako kažu: "assumption is the mother of all..." ;)

Što se ovih Vladinih odgovora tiče, da je to tako kako on kaže ja ne bih sad ovo kuckao već brže-bolje otvarao račun kod Telenor banke! :)) Cenim da je u odgovoru na drugo pitanje (imaš evre, a plaćaš dinarima) mislio na "nepovoljniji" (odnosno u tom slučaju kupovni - niži), a ne na "viši" kurs. Elem, to je loše pošto u tom slučaju transakcije u valuti koju nemaš trenutno na računu idu po jako nepovoljnom kursu, trenutno 117,247/121,849 (što opet znači da sam ja bio u pravu pre par stranica i da ovo što imam trenutno kod banke kod koje sam još uvek nema nigde drugde).
[ newtesla @ 26.10.2014. 07:18 ] @
Gde nađe taj kurs?
[ kalimero 011 @ 26.10.2014. 09:36 ] @
^
Pa tamo gde ti je Vlada rekao ("po prodajnom kursu banke (sa sajta)" tj. ovde). Ako je Vlada nekim slučajem mislio na kurs iz mobilne/e-banking aplikacije, to je povoljnije nego ovo što je rekao, ali meni i dalje nepovoljnije nego što trenutno imam. Međutim u tom slučaju je besmisleno pričati sa njihovom podrškom, pošto su ovo elementarne informacije koje moraju da znaju. Drugo, u tom slučaju njegova konstatacija "Uvek je povoljnije da kupite evre kroz aplikaciju pre kupovine" je takođe pogrešna.
[ test1234 @ 12.11.2014. 12:24 ] @
Kako su napravili gubitak, već?



[ kalimero 011 @ 12.11.2014. 13:00 ] @
^
A šta ako ti kažem da su to podaci za prvo polugodište, podaci za treći kvartal su još gori (gubitak 409 miliona). ;) Bez šale, to nije ništa strašno, radi se o praktično novoj banci i realno je očekivati da će neko vreme raditi sa gubitkom.
[ Dexic @ 12.11.2014. 13:09 ] @
Mene vise zanima da li ovo Intesi prilicno opala dobit naspram ranije ili je RF i UC-u porasla da su prilicno blizu? Kad sam zadnji put nesto zagledao, Intesa je bila koplje ispred drugih ;)
[ kalimero 011 @ 12.11.2014. 13:27 ] @
^
Pa dobro, nije baš koplje, ali bila je bolja prošle godine. Ako gledaš stanje na kraju trećeg kvartala, to izgleda ovako:

Intesa - 5,7 milijardi (na kraju trećeg kvartala 2013. 6,6 milijardi)
Raiffeisen - 5,2 milijarde (na kraju trećeg kvartala 2013. 5,3 milijarde)
Unicredit - 5 milijardi (na kraju trećeg kvartala 2013. 4,3 milijarde).

Kako je to izgledalo na kraju prošle (2013.) godine imaš u ovoj poruci.

Mada bi ovo trebalo da ide u "Preporučite banku"...
[ Dexic @ 12.11.2014. 15:08 ] @
Ja sam mislio da je bilo u temi o bankama ;)

Ali nesto jos ranije sam gledao, RF jeste bila druga i tada, ali ne ovoliko blizu Intese.
[ mr. ako @ 13.11.2014. 04:56 ] @
I meni je ostalo da je Inteza bila jaca za klasu ispred svih. Oh, well... omatorilo se. :D
Iznenadjenje mi je definitivno Unicredit na skoro izjednacenom drugom mestu.
[ kalimero 011 @ 13.11.2014. 07:27 ] @
Verovatno su vama ostali u glavi rezultati sa kraja 2013. godine (ona moja tabela koju sam linkovao), ali tu je Intesa u poslednjem kvartalu drastično odskočila zato što su Raiffeisen i Unicredit u poslednjem kvartalu imali značajnijih otpisa (a to je sve povezano sa poslovnom politikom banke, kada će to odraditi i kako će se to odraziti na poslovni rezultat).

edit: Okačio sam najsvežije rezultate u temi "Preporučite banku"

[Ovu poruku je menjao kalimero 011 dana 13.11.2014. u 08:52 GMT+1]
[ Dexic @ 13.11.2014. 12:02 ] @
Ne, ovo sto sam ja gledao je pre koju godinu (vise od dve, znaci najkasnije 2011.). Nesto nisam pamtio kasnije.
[ Anđelko Stojšin @ 24.12.2014. 02:15 ] @
Evo da se nadovežem na ranije komentare, otvorio sam Starter račun u telenor Banci, nema mesečne naknade ali se plaća naknada za izdavanje Maestro debitne kartice. Istog trenutka kad vam je pošalju, račun će biti zadužen za 500 dinara. Ova naknada se u Telenor cenovniku nalazi pod stavkom naknada za (Re) Izdavanje kartice. Prijem SMS o prilivu novca na račun je bez naknade. Lepo je što je sve odmah vidljivo, stavka Raspoloživo označava koliko novca je trenutno na računu. Ne znam kako je u drugim bankama, ali mislim da bi bilo dobro da u desktop verziji Telenor E bankinga postoji zaštita naloga verifikacijom u 2 koraka putem SMS kao na Facebook-u i drugim sajtovima. Ovaj račun je dobar za povremena plaćanja, tj do nekih 7 uplata mesečno (*25din), dok je za one koji često plaćaju ipak bolji račun kod neke druge banke koja ne naplaćuje proviziju. Možda nije toliko bitno ali zanimljivo je da na ugovoru ne stoji pravi već skenirani pečat a pod brojem 15. Ostale odredbe se naglašava da stranke potpisom prihvataju skenirani pečat. Još jedna stavka iz ugovora što je verovatno i kod drugih banaka je da su vrsta i visina svih naknada koje padaju na teret klijenta promenljive pa banka može na mesečnom nivou da promeni visinu naknada iznad ugovorenog iznosa.
[ NorthGate @ 24.12.2014. 02:25 ] @
Citat:
Anđelko Stojšin:  Ovaj račun je dobar za povremena plaćanja, tj do nekih 7 uplata mesečno (*25din), dok je za one koji često plaćaju ipak bolji račun kod neke druge banke koja ne naplaćuje proviziju..

A ko ti brani da uzmeš Progresiv,tu je sve besplatno,mislim na plaćanja,nema provizije.
[ kalimero 011 @ 24.12.2014. 07:52 ] @
Citat:
magic21: A ko ti brani da uzmeš Progresiv,tu je sve besplatno,mislim na plaćanja,nema provizije.

Ali taj paket košta 300 dinara mesečno. Postoje i bolja i jeftinija rešenja od Progresiv paketa.
Citat:
Anđelko Stojšin: ...Maestro debitne kartice.

Master card debit, ne Maestro.
Citat:
Anđelko Stojšin:...Prijem SMS o prilivu novca na račun je bez naknade.

Ali su zato poruke o odlivu 5din/SMS posle 31.12. Pilićari. Elem, Telenor banka je (još uvek) prilično neozbiljna, teško je dobiti pouzdanu informaciju, primedbe se ne rešavaju, bankomata ima 5-6 na teritoriji Beograda... Jedino što je kod njih povoljno je Starter paket (kome ne treba više od toga) i naravno avista dinarska štednja sa kamatom od 7%, o kojoj smo pisali od ove poruke nadalje.
[ NorthGate @ 24.12.2014. 14:19 ] @
Košta 300 dinara,ali ima i benefite,pa ko voli...

Citat:
kalimero011

Ali taj paket košta 300 dinara mesečno. Postoje i bolja i jeftinija rešenja od Progresiv paketa.
[ Dexic @ 24.12.2014. 15:54 ] @
Citat:
kalimero 011:
Ali su zato poruke o odlivu 5din/SMS posle 31.12. Pilićari. Elem, Telenor banka je (još uvek) prilično neozbiljna, teško je dobiti pouzdanu informaciju, primedbe se ne rešavaju, bankomata ima 5-6 na teritoriji Beograda... Jedino što je kod njih povoljno je Starter paket (kome ne treba više od toga) i naravno avista dinarska štednja sa kamatom od 7%, o kojoj smo pisali od ove poruke nadalje.

Bankomata ima mnogo vise od tih 6 pomenutih :)
[ kalimero 011 @ 24.12.2014. 16:22 ] @
Citat:
magic21: Košta 300 dinara,ali ima i benefite,pa ko voli...

OK, ali moja poenta je bila upravo u tome da je to previše para za taj paket. Jedino ako neko hoće baš Telenor banku (a ima svega po forumima - ljudi oduševljeni što su otvorili račun kod Telenor banke i što mogu da plaćaju online! :)))
Citat:
Dexic: Bankomata ima mnogo vise od tih 6 pomenutih :)

Pa sad, ako je 9 mnogo više od 6 (sad proverih, za dva uopšte nisam znao da su postavili u međuvremenu). Ili me zezaš, računajući da uz Progresiv možeš pet puta mesečno da podigneš novac na bankomatu bilo koje banke bez provizije? ;)
[ Dexic @ 24.12.2014. 17:42 ] @
Lista na sajtu nije potpuna. Ima ih barem 12.
[ kalimero 011 @ 24.12.2014. 19:36 ] @
^
?! Ozbiljno? Gde ih još ima osim onih na spisku? Mislim, ako informacije koje su možda i najbitnije korisnicima nisu validne onda su još veći cirkus nego što sam mislio...
[ NorthGate @ 24.12.2014. 23:09 ] @
[quote]kalimero 011:
Citat:
magic21: Košta 300 dinara,ali ima i benefite,pa ko voli...

OK, ali moja poenta je bila upravo u tome da je to previše para za taj paket. Jedino ako neko hoće baš Telenor banku (a ima svega po forumima - ljudi oduševljeni što su otvorili račun kod Telenor banke i što mogu da plaćaju online! :)))

Meni odgovara TB iz razloga,jer sve ja mogu da menjam i da odradim online,ali baš sve,a tek su počeli sa radom.
Ostale banke to nemaju.
Sam biram broj računa,viševalutni račun,jedna kartica,ne zavisim od poslovnice za bilo šta što treba da uradim itd.
[ kalimero 011 @ 25.12.2014. 07:19 ] @
^
Citat:
Meni odgovara TB iz razloga,jer sve ja mogu da menjam i da odradim online,ali baš sve,a tek su počeli sa radom.

Ma OK, svako treba da izabere ono što mu najviše odgovara. Međutim, oko Telenor banke se od samog početka stvorio hype kako je donela nešto revolucionarno, a to nije tačno.
Citat:
Ostale banke to nemaju.

Ostale (ozbiljne) banke imaju online sve što treba da imaju i jednom kad završiš papirologiju u poslovnici nemaš više potrebe da ikada uđeš. U Telenor banci sam takođe morao u poslovnicu kod otvaranja računa (vidim da su to izgleda promenili) i to je trajalo prilično dugo pošto su bili krajnje neobučeni, da ne kažem trapavi (i pored 15-ak odštampanih A4 papira sa sve print screen-ovima ;).
[ Java Beograd @ 25.12.2014. 07:54 ] @
U Rajfajzen banci ima sve on-line: i uvid, i plaćanje, i menjačnica, i prebacivanje sa računa na račun, i još koješta. Za 150 din / mesečno. Naravno, jednom mora da se ode na potpisivanje ugovora.
Jedino ne možeš da biraš broj računa, ali, mislim ...

[ Dexic @ 25.12.2014. 11:52 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
?! Ozbiljno? Gde ih još ima osim onih na spisku? Mislim, ako informacije koje su možda i najbitnije korisnicima nisu validne onda su još veći cirkus nego što sam mislio...

U aplikaciji imas 12 na listi, a ima jos 2 cini mi se preko tog spiska, da sam video usput (ne drzi me za rec, moguce je da nije bilo 12 u listi kada sam ih video pre 10ak dana, a da ih sada ima).

Npr. na NBG samo, ima u TC Usce, Stari i Novi Merkator, jedan na Bezaniji i ne znam gde jos sad napamet.
[ kalimero 011 @ 25.12.2014. 12:32 ] @
Citat:
Dexic: U aplikaciji imas 12 na listi, a ima jos 2 cini mi se preko tog spiska, da sam video usput...

Da, u aplikaciji ima 13 ali su dva duplirana (Omladinskih brigada 90v i Knez Mihajlova 24). Dva kojih nema na sajtu su Jurija Gagarina 28a i Bulevar kralja Aleksandra 72. I kako sad čovek da ih shvati ozbiljno? Šta su tačni podaci, sajt ili aplikacija? Neozbiljni, kažem ja...
Citat:
Java Beograd: U Rajfajzen banci ima sve on-line: i uvid, i plaćanje, i menjačnica, i prebacivanje sa računa na račun, i još koješta. Za 150 din / mesečno. Naravno, jednom mora da se ode na potpisivanje ugovora.
Jedino ne možeš da biraš broj računa, ali, mislim ...

Ono što možeš kod Telenor banke, a ne možeš kod drugih banaka:

- manipulacije karticom online: promena pin-a (ali posle moraš do bankomata pre korišćenja na POS-u, što se svodi na isto kao kod npr. AIK-a), limiti, uključivanje/isključivanje kanala (POS, bankomat, internet);
- promena paketa online (Progresiv/Starter).

Ali zato ne možeš da imaš dva računa, dve različite kartice ni odvojene devizne i dinarske račune. ;)

P.S. Biranje broja računa - mislim, stvarno... Meni su se inače namučili da mi broj računa NE BUDE kao broj mobilnog...
[ Java Beograd @ 25.12.2014. 12:51 ] @
U RF imaš n dinarskih i n deviznih računa, a VISA karticu po želji vezuješ za bilo koji dinarski i bilo koji devizni. I po želji definišeš kad se šta troši za plaćanje kad si u Srbiji i kad si u inostranstvu, kao i pravilo da li trošiti sa drugog računa kad nema dovoljno na prvom.

Potpuno se slažem sa tvojom izjavom da je Telenor Banka sasvim OK, ali ništa ekstra novo i neviđeno, kako neki žele da predstave.

Tačno je da u RF banku moraš da dođeš da bi poneke formalnosti završio (ne može baš sve on-line), ali je jednom ili dva puta godišnje, što nikako ne može biti problem. Ja već evo 4 godine pune sve račune plaćam on-line, osim ono kad za neku formalnost na nekom šalteru mora da se odnese uplatnica na uvid.
[ Dexic @ 25.12.2014. 15:20 ] @
@kalimero, da, neozbiljno.

Java, jeste, ali Raiffeisen naplacuje koriscenje kartica u inostranstvu, 1% ili 2% (1 za EUR, 2 za druge valute). Takodje naplacuje i Visa Electron od druge godine koriscenja. Ima dosta losih strana RF. Ne hvala.
Jedino je to za online placanja veliki plus.

mBanking im je podsmevanje.
[ kalimero 011 @ 25.12.2014. 16:37 ] @
Pisali smo u "Preporučite banku" prilično o raznim opcijama kod različitih banaka i, da ponovim, JEDINO što Telenor banka ima a niko drugi nema (a da pritom nije banalno/nebitno) je avista dinarska štednja sa kamatom od 7% godišnje sa mogućnošću raspolaganja sredstvima online. Međutim, sve ostalo što nude ima i na drugim mestima bolje i/ili povoljnije i mislim da će morati još da se potrude ako misle da budu konkurentni, meni je primarna banka i dalje ona kod koje sam godinama.
[ Java Beograd @ 25.12.2014. 19:22 ] @
@Dexic
Jeste. Nekako, svaka banka je smislila nešto što je jeftinije od drugih (ili je besplatno), ali obavezno ima i nešto što je skuplje nego kod drugih (ili je to kod drugih besplatno)
[ Anđelko Stojšin @ 02.01.2015. 16:22 ] @
Upravo sam mislio kako je Kalimero 011 rekao, postoje povoljnija rešenja od Progresiv paketa, tako da se ne treba vezivati za jednu banku kao ni za jednog operatera....nego samo gledati gde je šta povoljnije.
Podigao sam limit za SMS o odlivu sa računa na 2000 din, tako da mi ne dolazi poruka kad kupujem neke sitnice, a možda ga i isključim. Bitno mi je da imam uvid u to koliko novca mi je ostalo na računu. U Erste Banci sam prošle godine otvorio račun "bez stalnih primanja" i tu je održavanje 180din (ako je promet veći od 1000 din- a uvek jeste) + pretplata na SMS obaveštavanje o prilivu (ide preko sistema Nova Mob) 50 din + svaka poruka koju pošalju 5 din, tako da sve zajedno bude nekih 300 din mesečno. Pošto kad mi neko uplaćuje uvek javi da je uplatio, otišao sam u Erste i isključio SMS, pošto sam shvatio da mi ničemu ne služi a novim klijentima dajem Telenor račun. Jedino sam se prevario što sam, kad sam otvarao račun u Telenoru kliknuo da mi broj računa bude kao broj telefona pa sad imam predug račun zbog 00381... a ljudima je lakše kad popunjavaju uplatnicu da pišu kraći račun, ali opet to je sporedna stvar.

U Erste Banci su mi više puta nudili njihov E-banking gde je pretplata bila 70 dinara mesečno, što bi uz održavanje i SMS obaveštenja bilo oko 370 din a provizija po uplati je 35 dinara za razliku od 25 u Telenoru.... Opet vrsta računa zavisi od potreba, za sad mi je ovakav račun bez mesečnog održavanja idealan. Svaka banka ima nešto što je povoljno i nešto što nije povoljno.
(Ako nekom treba, najpovoljniju prepaid internet karticu ima Erste banka, samo treba tražiti da ima duži rok važenja)
Telenor ima običaj da reklamira neki proizvod dok taj proizvod još nije u potpunosti spreman za upotrebu... Tako je svojevremeno Telenor reklamirao svoju mobilnu mrežu kako ima najjaču pokrivenost na teritoriji Srbije, a stvarnosti signal je nestajao pri izlasku iz grada (ne znam za veće gradove), tako da je sličan slučaj sa bankomatima...






[Ovu poruku je menjao Anđelko Stojšin dana 02.01.2015. u 17:47 GMT+1]
[ Drmika @ 08.01.2015. 16:01 ] @
Drugari ja sam pre NG ugasio racun u AIK, u oktobru sam otvorio racun kod telenor banke, i u novembru aktivirao stednju dinarsku.... koliko evro divljao mislim da cu biti uvek koji dinar u prednosti.U Telenor nisam preusmerio primanja vec u Erste otvorio nov racun dve godine besplatno odrzavanje (Racun+ebanking+sms), ali placa se 5din po poruci koju mi posalju.... tako da platu primam u erste, a visak sa jednog bankomata prenesem na drugi - stednju.
erste ima
[ kalimero 011 @ 08.01.2015. 17:43 ] @
^
Citat:
Drugari ja sam pre NG ugasio racun u AIK, u oktobru sam otvorio racun kod telenor banke,...

Ne znam kako posluje Erste, ali je AIK banka neuporedivo profesionalnija, ozbiljnija i bolja od Telenor banke. Posle par meseci korišćenja njihovih usluga (Telenor banke) mogu samo da konstatujem da apsolutno nisu za iole ozbiljniji rad. Ako su dečije bolesti u pitanju - predugo traju...
[ Dexic @ 08.01.2015. 17:53 ] @
Citat:
Drmika:
koliko evro divljao mislim da cu biti uvek koji dinar u prednosti.

Ja ti garantujem da u proseku neces biti u prednosti.

Doduse ako cuvas sestocifrene sume dinara ili vise. Za manje sume vec se ne isplati menjati u evro i razbijati glavu. Boli mnogo :)
[ Dexic @ 08.01.2015. 17:55 ] @
Sto se tice profesionalnost AIK-a.... mozda umeju vise stvari i seke sitne bolesti ima TB, ali radnici AIKa... kao da su ostali u godini osnivanja banke.
Tako se ponasaju :) (nista ne znaju generalno, mnoge stvari sam im citao iz tarifnika i ispravljao, sta su probali da me ubede je komedija :))

Nazalost trenutno nema boljeg izbora da devize provode noci :) (FLEXI)
[ Drmika @ 09.01.2015. 11:20 ] @
Kao sto rekoh telnor mi je stednja po vidjenju 7 posto mi je ok, jer je svuda toliko orocena..... a za to mi samo i sluzi telenor. Iz aik sam presao samo iz razloga sto sam u erste dobio 2godine free, Ali i spekulacija po vestima i TV.... tako je pocelo i sa agrobankom, RBV... Ne koristim kreditne, ni čekove.... sto se usluge tice osim kad potrefim na penzionere u banci je sve super... dosta ekspozitura, bankomata, za razliku od AIK, morao sam 30km ici do prvog bankomata jer su bez obavestenja odneli Bankomat (ipak jeftinije od provizije), a na sajtu uredno pise da je tamo... toliko o profesionalosti. . . Zatim na avista deviznom u aik sam imao 2k e i za pola godine nisam centa dobio na njih i ako mi je objasnjavano da treba neka sica leci, jedino sma prosle imao dinarski orocen po 9.5... i kad je sve zavrseno podigo i razdelio na ove dve banke.... Moje licno misljenje je da je ERSTE preskupa... provera stanja na bankomatu je 30 din odrzavanje acuna sto mi je sad free racun ebanking sms je 270 + 5din po sms.... jedino ona premium od 600 mesecno ali to mi ne treba...
[ Dexic @ 09.01.2015. 12:17 ] @
Slazem se da je TB avista racun bolji od bilo kog dinarskog racuna drugde, ali da je isplativo drzati ozbiljnu sumu dinara na bilo kom dinarskom racunu - nije.

To sto se u vestima uvek vrte placene reklame NBS o tome kako je "pre godinu dana neko orocio evre, a neko dinare, iste vrednosti, i onaj u dinarima dobio vise..." ce prepoznati svako sa pola klikera, ili barem malo shvatanja valuta. (tacno se biraju datumi koji odgovaraju).

Sada je razlika izmedju EUR i RSD stednje 5% u NAJBOLJEM slucaju. Sansa da dinar ne padne 5% na godinu dana u proseku je ravna sansi da mi postanemo velesila :)
[ Drmika @ 09.01.2015. 12:32 ] @
ma ono po vestima se odnosilo na zatvaranje banke, tako su poceli i sa agro i sa rbv ... e sad sto se stednje tice....
primer 12.2013.
1000e prosle je bila 2.1 eks na 12m to je 1021 po kursu danas je 123541din
1000e u din kurs 114,8 = 114800 din na 9.5 posto na 12m isplaceno je 125706 sto je po kursu od decebra 120 = 1047e ...
sa 1000 mi je lako bil oracunati.... tak da i sa ovim ludim kursom u plusu 20e... mizerija, ali opet zauvar....

po trenutnim najavama ispade da je jos sigurnije u dolare drzati, jer sve vise raste. Ali znaj ti da nece opet neko nesto u USA raznet....

zato mi je telenor simpaticno resenje, pare su mi tu ako neka bizmis :D ideja naleti....
[ Dexic @ 09.01.2015. 18:59 ] @
E sad radis isto sto i NBS - biras datum koji ti odgovara :) Zaokruzio si na 120, a on je bio i 122 :) Taman da ti pojede razliku.

Plus je EKS od decembra 2013. bila i 3.1% bez problema.

Uradi export duzeg perioda za srednji kurs sa sajta NBS, ubaci u Excel. Onda napravi formule koje racunaju razliku na godinu dana +/- 2 nedelje kursa - najbolji/najgori slucaj.
Nije na strani dinara.
[ Drmika @ 10.01.2015. 06:56 ] @
he he onda sam ja potrefio datume... :D al kamo srece da su mi ih vratili dok euro nije skocio.... ove godine ako uspem napravicu deviznu stednju pa cu za godinu dve videti razliku. ali odosmo offtopic, npr od ova prva mobilna banka je rekla pocetkom decembra u NS Merkatoru da ce biti sigurno bankomat.... a evo polovina januara ce uskoro i nista.... a druga stvar koja mi se bas i ne svidja u ovoj multivalutnoj kartici je sto stanje prikazuje dinari plus devize(u dinarima) kao i ako dodjete na 0 sa dinarima trosi devize bez ikakvog pitanja, i kad sve dodje na 0 tek onda vam je odbijena kartica.
[ kalimero 011 @ 23.02.2015. 11:40 ] @
Citat:
Dragi korisnici,

Obaveštavamo vas da je promocija besplatnih SMS poruka o odlivu sa tekućeg računa završena. Počevši od 01.02.2015. SMS poruke o odlivu sa tekućeg računa će se naplaćivati svim korisnicima Starter paketa.

Cena SMS poruke o odlivu sa tekućeg računa iznosi 5RSD (+PDV) u skladu sa ugovorom i važećim tarifnikom za fizička lica Telenor banke.

Ukoliko ne želite da primate SMS notifikacije, u svakom trenutku možete ukljičiti ili isključiti opciju obaveštenja tim kanalom, kao i podesiti tip notifikacije koji želite da primate od banke. Ova jedinstvena opcija vam je dostupna putem internet i mobilne aplikacije za sve kanale komunikacije sa bankom - SMS, imejl kao i push notifikacije.
Dovoljno je da u glavnom meniju odaberete opciju „Moja banka” , a zatim kroz „Lična obaveštenja” personalizujete obaveštenja prema svojim potrebama.

Vaša,
Telenor banka
[ kalimero 011 @ 25.02.2015. 16:55 ] @
Već dva dana im ne radi prikaz kursne liste, one povoljnije (za korisnike Telenor banke) ni iz mobilne, ni iz desktop aplikacije, prikazuje samo zvaničnu (117,964/122,593 za evro). Juče na 063/9005 nemaju pojma o čemu ja pričam, danas kažu znaju za problem i da nije strašno, sve radi, samo prikaz nije kako treba. :)) Cirkus!
[ Dexic @ 25.02.2015. 18:35 ] @
Da, aplikacija izgleda ne ume da se snadje kada dinar prilicno jaca, kao ove nedelje, jer kurs koji bi nudili bi bio ispod srednjeg, a to ne smeju (Informer rece?).
[ kalimero 011 @ 25.02.2015. 19:01 ] @
^
Ma nije, samo su nesposobni... (Ovo za srednji kurs sam ti ja rekao za AIK i nije da ne smeju nego neće iz poznatih razloga, Telenor banka nema taj problem, već im je nekoliko puta bio kurs ispod srednjeg...)
[ Dexic @ 25.02.2015. 21:19 ] @
Ja bas gledao ovih dana, dolazio je 3 pare do srednjeg, ali ispod srednjeg nisam vidjao.

Za aplikaciju i kurs sam nagadjao, jer se bas ovih dana desavalo.

Znaci, zvanicno imaju pravo ispod srednjeg da prodaju evro?
[ kalimero 011 @ 25.02.2015. 21:40 ] @
^
Citat:
Znaci, zvanicno imaju pravo ispod srednjeg da prodaju evro?

Imaju, dok su u okviru ovih raspona koji se objavljuju svaki dan (pisali smo o tome negde, nekad, ...)
[ Dexic @ 25.02.2015. 22:29 ] @
AIK je presla te okvire za Svajcarac :D
[ dule_ns @ 26.02.2015. 10:12 ] @
Kad? Koji im je bio kurs?
[ Dexic @ 26.02.2015. 13:23 ] @
130, a postavili su limit na ~125 za taj dan (onaj dan kada je skocio CHF)
[ kalimero 011 @ 26.02.2015. 16:33 ] @
^
;)) 15. januar se ne računa!

Uzgred, "prvoj mobilnoj banci" i dalje ne radi kursna lista... :))
[ Dexic @ 26.02.2015. 18:07 ] @
Ne moze da se ne racuna, ili vazi uvek, ili ne vazi :)
Druge banke prosto nisu davale da se kupi CHF i tacka.
[ kalimero 011 @ 26.02.2015. 19:59 ] @
^
Dobro, dobro, šalio sam se... :) Elem, svaka banka koja trguje efektivom van raspona koji su navedeni na onom linku krši Odluku o uslovima i načinu rada deviznog tržišta, za šta je Zakonom o deviznom poslovanju predviđena kazna od 100.000 do 2.000.000 dinara, tako da... ;)
[ Dexic @ 26.02.2015. 21:07 ] @
Ko ce prvi da ih tuzi? :D
[ kalimero 011 @ 26.02.2015. 22:21 ] @
^
Onaj ko ima dokaze. ;)
[ freeworld @ 15.08.2015. 10:50 ] @
Nakon otvaranja racuna,posle koliko vremena moze da se promeni tarifni paket?
[ kalimero 011 @ 15.08.2015. 11:47 ] @
^
Možeš odmah (tj. jednom mesečno), ali promena ide od 1. sledećeg meseca.

Inače, Telenor banka - i dalje neozbiljna, dečije bolesti i dalje prisutne, korisnički servis bez validnih informacija... Jedino avista radi kako treba. ;)
[ freeworld @ 15.08.2015. 13:36 ] @
Tako su mi rekli na chatu,ali kad sam potpisivao ugovor u poslovnici rekli su da mogu da predjem posle 3 meseca?
[ kalimero 011 @ 15.08.2015. 14:08 ] @
^
Napisao sam gore da su neozbiljni. Nije ništa čudno da od njih dobiješ potpuno različite informacije u zavisnosti od toga sa kim razgovaraš. Pitaj te u poslovnici da li možeš pre isteka tri meseca da ugasiš račun. ;)
[ Dexic @ 15.08.2015. 23:47 ] @
A sta je tu razlicito od obicne banke? Odes u jednu poslovnicu kazu jedno, u drugoj drugo :)

Razlika je sto Telenor nema pravih poslovnica :)
[ kalimero 011 @ 16.08.2015. 09:23 ] @
^
Razlika je u tome što Telenor banka ima dva tipa tekućih računa, jedan jedini tip platne kartice i tarifnik na 5 (pet) strana. ;) Uz to, ne pitaš ih nešto neuobičajeno nego osnovnu stvar - kako da ugasim račun, odnosno promenim paket. Nije ni to najgore - bug koji sam im prijavio pre 8-9 meseci još uvek nisu rešili, ali je u međuvremenu taj problem evoluirao od "rešavamo" do "to je tako predviđeno da radi". :)) Avista kamatu ne obračunavaju u skladu sa ugovorom (po pitanju dana pripisa), a formulu za obračun ne mogu da dokučim - kako god računao dobijem par dinara manje nego što mi oni obračunaju (to je recimo pitanje za koje ne mogu da im zamerim što je odgovor bio totalno nerazumevanje o čemu ja pričam :)). A usput su svi u nekom tripu da su nešto novo i neviđeno u Srbiji! :) E, da - probaj da ih pitaš za plan postavljanja bankomata! :))
[ Dexic @ 16.08.2015. 13:46 ] @
Sta ne radi za avista kamatu? Pripis prvog radnog dana u sledecem mesecu, tako je u ugovoru.

Meni radi u paru tacno procena koliko treba da se pripise. Pravio sam prva dva meseca Excel sheet rucno, sve se poklopilo.
[ kalimero 011 @ 16.08.2015. 14:30 ] @
^
Citat:
Sta ne radi za avista kamatu? Pripis prvog radnog dana u sledecem mesecu, tako je u ugovoru.

U članu 3. stav 2. ugovora piše: "Kamata se obračunava na godišnjem nivou uz primenu konformne metode i ista se pripisuje dinarskom ulogu, na mesečnom nivou prvog radnog dana u narednom mesecu za prethodni mesec, odnosno prilikom gašenja računa." (bold moj). Oni pripišu kamatu prvog radnog dana, ali ne za ceo prethodni mesec već za prethodni mesec bez poslednjeg dana, a taj dan onda obračunaju sledećeg meseca. Na primer, kamata za jul koja je uplaćena 3. avgusta obuhvata period 30. jun-30. jul, a ne 1. jul-31.jul. Ovo samo po sebi nije strašno, ali nije u skladu sa ugovorom.
Citat:
Meni radi u paru tacno procena koliko treba da se pripise. Pravio sam prva dva meseca Excel sheet rucno, sve se poklopilo.

Da ih nisi pobrkao sa AIK-om, gde jeste sve u paru (odnosno cent) tačno? ;) Ja imam tabele od početka i obračunata kamata se svaki mesec razlikuje (u moju korist, kao što sam naveo, ali nije bitno). Elem, formula za konformnu metodu obračuna kamate je:



Stopa je 7, broj dana je 1, broj dana u godini 365. Da li si ti koristio ovu formulu ili neku drugu?

P.S. Uzgred, @Dexic, dinari na računu?! Ti? ;))
[ Dexic @ 16.08.2015. 16:40 ] @
Da, tu metodu sam koristio, i poklapa mi se. Ne znam samo da li su ta dva prva meseca bili poslednji dan radni ili ne, moguce da za to ima razlike (ali se i za neradni pripisuje kamata, naravno)

Ja rekoh samo lud ce drzati vise od jednog meseca u dinarima na racunu. Sto ja i ne radim... vec ono sitno sto ionako ne bi menjao u evre, ili ono sto znam da cu platiti neke racune, sto da stoji negde bez kamate kad moze ovde sa kamatom. Jeste smesna, jedva bi pokrila koliko je mesecno odrzavanje u banci, ali nakupi se to vremenom :)

Za AIK nisam proveravao tacno.
[ kalimero 011 @ 16.08.2015. 17:25 ] @
^
Citat:
Da, tu metodu sam koristio, i poklapa mi se.

Onda preračunaj ponovo, ne uklapa se tačno, uvek ima neke razlike. Ako ti je kamata 100-200 dinara mesečno, možda nisi primetio (razlika je tu 50-60 para na mesečnom nivou).
Citat:
Ne znam samo da li su ta dva prva meseca bili poslednji dan radni ili ne, moguce da za to ima razlike...

Ne, radni/neradni dani nisu bitni, razlika se pojavljuje zato što im nešto nije u redu sa formulom (softverom) za obračun kamate.
Citat:
Ja rekoh samo lud ce drzati vise od jednog meseca u dinarima na racunu...

;) Telenor banka je počela sa avista štednjom 27. oktobra prošle godine. Evro je od tada porastao 0,5043% (sa 119,4864 dinara na 120,0890 dinara), a u međuvremenu je proteklo 293 dana (računajući i današnji) tj. pripisana je kamata od 5,4317% neto.
Citat:
...nakupi se to vremenom :)
[ Dexic @ 16.08.2015. 17:33 ] @
Meni se uklapa u paru, i jedan dan da nisu uracunali videla bi se razlika od barem nekoliko dinara.

Aha, jeste za tih 293 dana tolika kranja razlika - a ti si to znao kada je evro u medjuvremenu bio 123? Ili nisi, ili imas insider info - u oba slucaja, ne racuna se :)
Pogresno si razumeo ono "vise od jednog meseca", tj. ja sam se lose izrazio - mislio sam na vise od onoga sto potrosi za jedan mesec, max. dva. Tipa preko 50-100.000 u dinarima drzati je po meni rizik veliki. Mozda se nekad isplati, ali sta da si to uradio proslog januara? I onda ovog vidis vecu razliku EUR/RSD nego sto je ukupna kamata na dinare? Ne hvala :) To je isto kao i da reklamiram Forex pod sloganom da moze puno da se zaradi, bez rizika ;)
[ kalimero 011 @ 16.08.2015. 18:24 ] @
^
Citat:
Meni se uklapa u paru, i jedan dan da nisu uracunali videla bi se razlika od barem nekoliko dinara.

Nisi me razumeo, uplate oni za dobar broj dana (sa pomerajem od jednog dana), ali uvek malo više nego što treba. Recimo - kamata treba da bude 500 dinara, oni uplate 501 dinar. Tu je negde taj odnos, na svakih oko 500 dinara kamate oni dodaju oko 1 dinar, tj. oko 0,2% više, ali ni to nije jednoznačno određeno, varira. Zato sam i napisao da ne mogu nikako da dokučim kojom formulom dolaze do iznosa kamate.
Citat:
Aha, jeste za tih 293 dana tolika kranja razlika - a ti si to znao kada je evro u medjuvremenu bio 123?

Jel' treba sad da citiram sebe sa ovog foruma kako sam u januaru pisao da će dinar biti stabilan? ;)) Šalim se - naravno da nisam znao, niti iko u ovoj zemlji može sa sigurnošću da kaže kako će se kretati kurs dinara na iole duži period. Ruku na srce, bilo je jasnih indicija da evro neće preterano skakati. ;) For the record - nikom ne preporučujem (oročenu) štednju u dinarima na iole duži rok, ali ovo kod Telenor banke je nešto sasvim drugačije, pisao sam o tome. Imaš mogućnost da reaguješ u svakom trenutku u slučaju nekih poremećaja.
[ Dexic @ 17.08.2015. 09:34 ] @
Ne kapiram te sada tek za iznos - daj neki primer, recimo da je 100.000 bilo celog meseca, bez ikakvih promena, za lakse racunanje?


Kako mozes da reagujes kod Telenora kod vecih oscilacija? Ako se one dese, tj. kada ti vidis da se desavaju, kurs je vec otisao i ti si u gubitku. Za jedan dan moze otici 2%. A i sta da se to desi na pocetku? Npr. januara da si uplatio, pre nego je otisao preko 120?
Kako bi znao kada ce otici?
Meni je Telenor skroz OK, posto ono dinara, koje ne nameravam da zamenim tj. nameravam da potrosim za dinarska placanja u kracem roku (mesec-dva), mogu drzati na racunu. Ali nema razlike po pitanju duzeg drzanja. Rizik postoji.
[ kalimero 011 @ 17.08.2015. 10:26 ] @
^
Citat:
Ne kapiram te sada tek za iznos - daj neki primer, recimo da je 100.000 bilo celog meseca, bez ikakvih promena, za lakse racunanje?

Pošto Telenor banka računa kamatu sa pomerajem od jednog dana (poslednji dan u mesecu pridružuje obračunu za sledeći mesec), recimo da si 31. jula uplatio tih 100.000 dinara i da si ih držao bez novih uplata/podizanja do 31. avgusta u 00:01h (ne znam kad rade dnevni presek, recimo da je ponoć). Za tih 31 dan trebalo bi da ti pripišu kamatu od 574,69 dinara (ako nekim slučajem zaokružuju dnevni saldo kamate na dve decimale, onda 574,74 dinara). Sad dolazi problem - oni će ti uplatiti negde između 575,50 i 576,50 dinara, ne znam tačno koliko i ne znam kojom formulom dolaze do tih iznosa. Ja kako god računao svoje kamate nikako ne mogu da dobijem to što oni uplate. Uvek uplate više nego što treba.
Citat:
Kako mozes da reagujes kod Telenora kod vecih oscilacija? Ako se one dese, tj. kada ti vidis da se desavaju, kurs je vec otisao i ti si u gubitku. Za jedan dan moze otici 2%.

Eh, kako... Prvo, u Srbiji unazad par godina je jako mala verovatnoća da će se desiti dnevni porast kursa od tih 2%, a da nema baš nikakvih prethodnih nagoveštaja (dobro, prihvatam da ne mora svako da ima informacije, ali ne treba ulaziti u bilo kakav rizik tek tako). Drugo, ako se baš i desi da kurs skoči za neki nenormalan procenat (recimo NBS objavi devalvaciju 5%, što se neće desiti, da se razumemo, iako ne bi bilo loše da malo razmisle o tome da li je možda trenutak da dinara bude malo više na tržištu ;), ko kaže da ti moraš da kupiš evre za te dinare? Prebaciš istog trenutka sa štednje na tekući i pokupuješ gorivo/kafu/hard diskove/šta god, neće svi nivelisati trenutno. ;)
Citat:
Meni je Telenor skroz OK, posto ono dinara, koje ne nameravam da zamenim tj. nameravam da potrosim za dinarska placanja u kracem roku (mesec-dva), mogu drzati na racunu.

Naravno, to pišem od početka, ova avista im je jedino što vredi.
Citat:
Ali nema razlike po pitanju duzeg drzanja. Rizik postoji.

Rizik uvek postoji. Šta reći npr. za BELEX, gde takođe figuriše dinar, a ni blizu nisi u mogućnosti da budeš likvidan kao kod ove aviste sa 7% kamate?
[ Dexic @ 17.08.2015. 16:29 ] @
Ko poredi BELEX? Ja poredim sa stednjom u evrima.
Ako imas ozbiljniju sumu, koliko to goriva, diskova i cega ne vec treba da kupis? I to neces kupiti diskove po normalnoj, vec "srbskoj" ceni, znaci na trosku si bez pominjanja kursa ;)
Nije fora kada imas 50.000 ili nesto sto znas da ti treba za dinarske troskove (Infostan/EPS/TV... i neka hrana, sve to ne poskupljuje bez najava). Ali ako imas 2-300.000, jer za takve (i vece sume) ja mislim da je preveliki rizik drzati u dinarima.

To sto su drzali stabilnim dinar je pitanje za ludog kako se radi... jer stvarnom ekonomijom sigurno nije :) Znaci, bubble je u pitanju, a moze puci bez da mozes nesto uraditi.


Mada, ovaj januar nas je naucio da ni u jednoj valuti ne vredi razmisljati, jer evro malkice poras'o, posle se vratio, a cene otisle 20 i vise posto! ("zbog dolara", a dolar otisao 10% i manje tek)
Naj mi je bilo kad sam video da je nesto sto se pravi u Nemackoj poskupelo, a u pitanju je nesto sto se u evrima samo ceni :)
[ Dexic @ 17.08.2015. 16:33 ] @
A primer za kamatu: 31. jula tokom dana uplatis 100.000, a 31. avgusta tokom dana podignes ih? To nije 31, vec 30 dana.

Ali za 31 dan meni se slaze da treba 576.29 dinara da ti uplate:
1.07^(31/365) - 1= 0.00576289... znaci na 100.000 treba 576.29 dinara da uplate.
Za tvoj primer ces 1. septembra imati 576.29 dinara vise - samo sto ce mizern deo biti uplacen pocetkom avgusta (za onaj jedan dan jula), a veci deo septembra (za skoro ceo avgust, manje 1 dan)

Da, presek je oko ponoci, BTW.
[ kalimero 011 @ 17.08.2015. 17:04 ] @
Citat:
Dexic: To sto su drzali stabilnim dinar je pitanje za ludog kako se radi... jer stvarnom ekonomijom sigurno nije :) Znaci, bubble je u pitanju, a moze puci bez da mozes nesto uraditi.

Nije bubble, zaista postoji realan pritisak na rast dinara, ali nema veze, ionako nije za ovu temu. Nego, ovo drugo mi je zanimljivije, ovi iz Telenor banke su još luđi nego što sam mislio. :) Elem:
Citat:
Dexic: A primer za kamatu: 31. jula tokom dana uplatis 100.000, a 31. avgusta tokom dana podignes ih? To nije 31, vec 30 dana.

Prebroj ti to još jednom, ima tačno 31 dan (jedan u julu i 30 u avgustu).
Citat:
Dexic: Ali za 31 dan meni se slaze da treba 576.29 dinara da ti uplate:
1.07^(31/365) - 1= 0.00576289... znaci na 100.000 treba 576.29 dinara da uplate.

Ovo ti nije tačna računica, ovako se računa kamata konformnom metodom ako se radi o fiksnom iznosu koji je oročen na 31 dan. Napisao sam ti gore kod formule da je broj_dana=1 pošto kod avista štednje mora da se saldira dnevno. Razmisli kako bi ti glasila računica da iznos nije fiksno 100.000 dinara nego da se svaki dan menja (što realno i jeste slučaj). Kamata kod aviste MORA da se saldira dnevno, a pripis može biti kako se ugovori (dnevno, mesečno, godišnje). ALI - dao si mi ideju šta rade ludaci :). Sad sam proverio i uklapa se (ima opet razlike ali 1-5 para na mesečnom nivou, to je verovatno neko zaokruživanje, ukoliko je sigurno da presek ide u ponoć). Njihov softver pripisuje kamatu dnevno! To nije po ugovoru, niti im na izvodu tako stoji, ali to tako funkcioniše. Definitivno su neozbiljni i to mnogo više nego što sam mislio... :)

Uzgred:
Citat:
Dexic:...samo sto ce mizern deo biti uplacen pocetkom avgusta (za onaj jedan dan jula), a veci deo septembra (za skoro ceo avgust, manje 1 dan)

Neće, nisi shvatio ni ono što sam pisao za pomeraj od jednog dana - njima poslednji dan u mesecu ulazi u obračun u naredni mesec, u ovom slučaju 31. jul ulazi u avgustovski obračun, zajedno sa danima 1.8.-30.8. 31. avgust ulazi u septembarski obračun.

[ Dexic @ 17.08.2015. 21:21 ] @
Reci za bubble, barem na PM :)

Mislio sam da avgusta (bez 31.) je 30 dana a ne 31, ali da, sa 31. julom je 31 :)
To jeste ta formula za a-vista metod koji oni primenjuju. I u paru mi se uklapa, i ne racuna mi zadnji dan proslog meseca.

Videcu kad imam vremena da napravim Excel za prosli mesec da proverim.

EDIT: Izgleda da si u pravu. Zadnji dan prethodnog meseca racunaju u ovaj mesec. Izgleda da u prethodnom Excel sheetu nisam racunao kamatu zadnjeg u mesecu pa se poklapalo u paru, zato.
Ajde mi reci koja je razlika da sam racunao: (1.07^(31/365)-1)*100.000+100.000, i da sam racunao x=100.000, i onda 31 put x=x+x*(1.07^(1/365) - 1)? Ako je 31 dan ista suma stajala, ove dve sume trebaju biti identicne.
Napravio sam u Excelu tabelu obe racunice, u cent se poklapaju.
(naravno, shvatam da ne vazi ta formula ako ima izmena bilo kakvih tokom meseca)

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 17.08.2015. u 22:57 GMT+1]
[ kalimero 011 @ 18.08.2015. 07:21 ] @
^
Citat:
Reci za bubble, barem na PM :)

Nema tu neke tajne, u Srbiji je dinarska likvidnost značajno smanjena, evro likvidnost (značajno) povećana. NBS iz više razloga (uključujući i pritisak spoljnih faktora) ne koristi sve mehanizme koje ima na raspolaganju (ovde prvenstveno mislim na onaj nepopularan za koji je po mom skromnom mišljenju sada pravi trenutak ;) i referentnu kamatnu stopu koju stidljivo smanjuje, što jeste preporučljivo u normalnim okolnostima ali Srbija odavno nije normalna).
Citat:
Ajde mi reci koja je razlika da sam racunao: (1.07^(31/365)-1)*100.000+100.000, i da sam racunao x=100.000, i onda 31 put x=x+x*(1.07^(1/365) - 1)? Ako je 31 dan ista suma stajala, ove dve sume trebaju biti identicne.

Nešto ti nisi dobro izračunao. Prvo, u drugoj formuli si pogrešio - ako je x=100.000 (glavnica) ne treba da računaš 31 put (x+x*(1.07^(1/365) - 1)) već (31 put x*(1.07^(1/365) - 1))+x. Drugo, ne mogu nikako biti identične, pošto se radi o eksponencijalnoj funkciji, što je duži period za koji obračunavaš kamatu ukupna kamata je veća. Ako računaš na godišnjem nivou (oročenje na godinu dana - argument je 365/365=1), kamata je tačno 7%. Ako kamatu pripisuješ dnevno dobićeš potpuno isti rezultat, ali tada ti se glavnica uvećava svakog dana. Primer sa 100.000 dinara - dnevna kamata je 100.000*(1,07^(1/365)-1)=18,5383 dinara, mesečna kamata je 31*18,5383=574,6873 dinara, ukupno posle mesec dana (glavnica+kamata, mesečni pripis) 100.574,6873 dinara. Sa formulom (1.07^(31/365)-1)*100.000+100.000 dobiješ ukupno 100.576,2893 dinara. Ako kamatu pripisuješ dnevno, posle prvog dana glavnica će ti biti 100.018,5383 dinara i kamata za taj dan će tada biti 18,5418 dinara - ovo Telenor banka radi! Problem je što: 1) to nije tako definisano ugovorom i 2) na izvodu toga nema, već se kamata vidi pripisana u ukupnom iznosu poslednjeg dana u mesecu. Da ponovim - krajnje su neozbiljni. ;)
Citat:
Napravio sam u Excelu tabelu obe racunice, u cent se poklapaju.

Kao što rekoh, nešto si pogrešno izračunao.
[ Dexic @ 18.08.2015. 13:56 ] @
Nisam lose izracunao, mozda se samo ne razumemo :) U oba slucaja dobijam 100.576,2893.

Znaci kao sto kazes, sledeceg dana (nakon prve kamate) imaces 100018.5383
Posle dva dana bice 100037.0801, sto je skoro 2x18.5383 ali nije :), vec je 18.54005. Znaci svakog dana se radi obracun, a ne pripis.

Evo, kako ide od 0. do 31. dana svakog dana obracun kamate po racunici da je svakog dana X=X+X*(1.07^(1/365)-1):
100000
100018.5383
100037.0801
100055.6253
100074.174
100092.726
100111.2816
100129.8405
100148.4029
100166.9688
100185.5381
100204.1108
100222.687
100241.2666
100259.8496
100278.4362
100297.0261
100315.6195
100334.2163
100352.8166
100371.4204
100390.0276
100408.6382
100427.2523
100445.8698
100464.4908
100483.1153
100501.7432
100520.3745
100539.0093
100557.6476
100576.2893

A ako idemo po drugoj, dobija se: 100576.2893 - tj. identicno.
Druga formula je direktno: X=X+X*(1.07^(31/365)-1)

Razlika cista nula. Znaci formule su identicne.
[ kalimero 011 @ 18.08.2015. 15:20 ] @
^
Aman bre, @Dexic... Ja se onoliko raspisah...
Citat:
Dexic:Znaci svakog dana se radi obracun, a ne pripis.

Praviš li ti razliku između obračuna i pripisa kamate? Koliki je iznos sredstava na štednom računu posle prvog dana, ako se pripis radi jednom mesečno?
Citat:
Dexic: Razlika cista nula. Znaci formule su identicne.
Citat:
kalimero 011: Ako kamatu pripisuješ dnevno dobićeš potpuno isti rezultat, ali tada ti se glavnica uvećava svakog dana.
[ Dexic @ 18.08.2015. 20:05 ] @
Obracun - uvecavanje, u sistemu, nije prikazano javno.
Pripis - knjizenje uvecanja, tj. dan kada mozes podici kamatu, jer do tada je samo u sistemu.
Razlika je samo kada dobijas novac.

Ja shvatam sta pisem i sta sam rekao - meni se poklapaju formule u paru, i poklapaju se sa onime sto dobijem od TB - znaci, problem nije u meni.

E sad da li su oni koristili netacno neke javno definisane finansijke pojmove, ili si ti nesto pogresio ne znam. Ali ja se slazem sa TB-om :)
[ kalimero 011 @ 18.08.2015. 21:10 ] @
^
Naravno da ti se formule poklapaju kad računaš kao i oni. Problem nije u načinu obračuna koji banka izabere, problem je u dokumentima koji se zovu ugovor i izvod. To su zvanični dokumenti, a oni kod Telenor banke (uz ovakvu računicu) nisu validni - ugovor se ne poštuje, a izvod ne odgovara stvarnom stanju na računu. Ako ti nije jasno zašto, odgovori mi na ono pitanje gore - koje je stanje na štednom računu posle prvog dana, da li je 100.000 dinara ili 100.018,54 dinara?
[ Dexic @ 19.08.2015. 10:34 ] @
Stanje je 100.000, ali je sistem obracunao da imas 100.018,54, samo sto ih ne mozes koristiti dok se ne pripisu.
(e sad, priznajem, ja ovako razumem te pojmove, ne znam da li su nekim zakonom drugacije definisani - ali uopste nisam bio zbunjen kada sam prvi put procitao ugovor, i mislim da nije razlika ni kod AIKa?)
[ kalimero 011 @ 19.08.2015. 11:48 ] @
^
Citat:
Stanje je 100.000, ali je sistem obracunao da imas 100.018,54, samo sto ih ne mozes koristiti dok se ne pripisu.

Znači - stanje je 100.000 dinara, ali je stanje 100.018,54 dinara. ;)) Pa to i jeste problem i zato i jesu neozbiljni (nema tu kršenja zakona, samo neznanje i nesposobnost). Oni su mogli da izaberu kakav god hoće obračun, ali MORAJU da poštuju ugovor i izvod MORA da odgovara stvarnom stanju na računu.
Citat:
...i mislim da nije razlika ni kod AIKa?

Naravno da je razlika, AIK obračunava kako treba. (Tamo su, nažalost ;), iznosi sa manje cifara nego kod Telenora, pa ne možeš ni da primetiš razliku ako nemaš bar petocifren iznos na računu, ode ispod druge decimale).
[ Dexic @ 19.08.2015. 14:35 ] @
A sta radi AIK??
Mislim, isto ti je stanje identicno cele godine (ako ga ti ne menjas), obracunava se svaki dan, ali pripisuje prvog radnog dana sledece godine.

Uopste ne razumem sta drugacije kaze u ugovoru :D
[ kalimero 011 @ 19.08.2015. 16:37 ] @
^
Kako to misliš "šta radi" - obračunava i pripisuje kamatu u skladu sa ugovorom, na osnovu stvarnog a ne zamišljenog stanja na računu. Ja ne razumem šta ti ne razumeš?
[ Dexic @ 20.08.2015. 09:36 ] @
Ajde daj na primeru razliku sta ce biti kod AIK-a a sta kod Telenora (pretpostavi 100.000 u oba slucaju prvog dana, i da je kamata ista 7%).

Ja ne razumem sta je kod Telenora drugacije od ugovora - prva stvar koju sam probao po ugovoru je bilo ovo sto sam racunao i poklapa se. Pa ne kapiram uopste sta bi trebalo biti drugacije.
I kod AIKa koliko znam se obracunava dnevno, a pripisuje se godisnje.
[ kalimero 011 @ 20.08.2015. 10:43 ] @
^
Evo, nacrtao sam. ;) Kod AIK-a nije baš ovako kao na slici, pošto se dva puta godišnje pripisuje kamata - na kraju kalendarske godine i po isteku (ili raskidu) ugovora o štednji. U primeru je pretpostavka da sve tri štednje kreću 1. januara i traju zaključno sa 31. decembrom.

[ Dexic @ 20.08.2015. 13:40 ] @
Znaci po tebi bi AIK za kamatu od 7% (da nema poreza naravno) kroz godinu dana na 100.000 dao manje od 7000? Zasto?? I Telenor bi po tebi trebao dati 6980 a ne 7000?

Kapiram ja sta ti kazes (vidim po tabeli), ali ne razumem zasto smatras da tako treba ici? Ako kazu da je kamata 7% godisnja, nema poreza na dinare, zasto ti nakon tacno 365 dana ne bi imao ravno 7% vise, ako je ista suma sedela bez diranja?

Inace sam pogledao ugovor za TB - meni stoji "obracunava dnevno, pripisuje mesecno". Meni to znaci ovo prvo sto si napisao, s' tim da na racunu NEMAS ono iz prve kolone sve do kraja meseca, jer se tek tada pripisuje za koriscenje.

Pa ono... ako nadjes sta je u pitanju, javi :)
[ kalimero 011 @ 20.08.2015. 16:30 ] @
^
Citat:
...Zasto??... ...ali ne razumem zasto smatras da tako treba ici?

Zato što kod poslovnog odnosa ne želim da bilo koja strana išta "smatra" već da se striktno držimo ugovora koji smo potpisali.
Citat:
Ako kazu da je kamata 7% godisnja, nema poreza na dinare, zasto ti nakon tacno 365 dana ne bi imao ravno 7% vise, ako je ista suma sedela bez diranja?

Ako je Telenor banka htela da bude maksimalno korektna prema klijentima i da dodeli stvarnih 7% kamate, ovako kako kažeš, bez obzira na period obračuna, odnosno termine pripisa (što bih ja od sveg srca pozdravio kao još jednu pozitivnu novinu), trebalo je samo da umesto konformne metode u ugovor stave proporcionalnu i sve bi bilo OK (doduše, tako bi dobio godišnje više od 7% ako ostavljaš i kamatu na računu, zato se i koristi konformna metoda). Oni su svojim postupanjem samo napravili haos i pokazali da su nesposobni i neozbiljni.
Citat:
Inace sam pogledao ugovor za TB - meni stoji "obracunava dnevno, pripisuje mesecno". Meni to znaci ovo prvo sto si napisao, s' tim da na racunu NEMAS ono iz prve kolone sve do kraja meseca, jer se tek tada pripisuje za koriscenje.

Ama ne može tako - koje je stanje na računu drugog dana? Za koje stanje na računu obračunavaš kamatu? Šta piše na izvodu?
Citat:
Pa ono... ako nadjes sta je u pitanju, javi :)

Ovo nisam razumeo?
[ Dexic @ 20.08.2015. 16:48 ] @
Stanje na racunu koje vidis se ne menja, ali se obracunava kamata, i kamata na kamatu (koji ne vidis do prvog radnog dana sledeceg meseca). Meni to i znaci dnvni obracun, a mesecni pripis.

Ovo sto rekoh na kraju - "dizem ruke, ne shvatam ni sta je problem, pa javi ako saznas na kraju sta je u pitanju".
[ kalimero 011 @ 20.08.2015. 16:56 ] @
^
Pa u pitanju je neozbiljnost Telenor banke, ali u pravu si - dosta je bilo. ;)
[ Dexic @ 20.08.2015. 17:47 ] @
E, da... po tebi kako treba da stoji u ugovoru?:) (ovako kako radi kod Telenora)
I sta stoji kod AIKa?
[ kalimero 011 @ 20.08.2015. 19:42 ] @
^
Citat:
E, da... po tebi kako treba da stoji u ugovoru?:) (ovako kako radi kod Telenora)

Misliš - kako treba da se izmeni da bi se ispravile brljotine? Treba besplatno da ih konsultujem? ;) 'Ajde dobro, ovaj put gratis, ipak drže ovih 7% duže nego što sam očekivao. :) Elem, kad su se već obavezali da daju mesečni izvod stanja za štedni račun (a bolje da nisu), moraju u tom izvodu da dnevno prikažu pripis kamate, a član 3. stav 2. ugovora da promene i da glasi npr. "Kamata se obračunava na dnevnom nivou uz primenu konformne metode i ista se pripisuje dinarskom ulogu, na dnevnom nivou prvog narednog dana za prethodni dan." Naravno, u ovom slučaju bi morali zaista i da pripisuju kamatu svakog dana. Ako, pak, misle da nastave da pripisuju ovakvu kamatu jednom mesečno, onda imaju problem i morali bi da napišu nešto ovako: "Kamata se obračunava na dnevnom nivou uz primenu konformne metode i ista se pripisuje dinarskom ulogu, na mesečnom nivou, poslednjeg dana u mesecu, odnosno prilikom gašenja računa, za tekući mesec i poslednji dan prethodnog meseca, retroaktivno za svaki dan u obračunskom periodu." Ovo je krajnje rogobatna formulacija i to niko tako ne radi (a da ja znam), a moguće je da bi im neka kontrola i napravila problem zbog retroaktivnog menjanja stanja na računu. U svakom slučaju je bilo mnogo elegantnijih rešenja, ako su već hteli da daju tačno 7% kamate, spomenuo sam proporcionalnu metodu obračuna.
Citat:
I sta stoji kod AIKa?

Uopštena formulacija, mrzi me da prekucavam. (Imaš valjda taj ugovor?)
[ Dexic @ 20.08.2015. 21:01 ] @
Imam ga u nekom od onih notesa sa hiljadu drugih papira, dok stignem do njega trebace mi pumpica za pluca :)

A sta fali sadasnjoj formulaciji: "obracunava dnevno, a pripisuje prvog radnog dana u mesecu za prethodni mesec"? Zar nije pripis ono kada dobijes na raspolaganje, a ne stanje racuna?
(ili bi po tebi i bilo dovoljno da izvod prikaze dostupnost svakog dana, ali da novac ne bude dostupan do sledeceg meseca?)


Ovo me cisto zanima, iskreno, nisam ni blizu toliko u ekonomiji da mogu da procenim da li ima smisla pravno :)
[ kalimero 011 @ 20.08.2015. 21:42 ] @
^
Citat:
A sta fali sadasnjoj formulaciji: "obracunava dnevno, a pripisuje prvog radnog dana u mesecu za prethodni mesec"? Zar nije pripis ono kada dobijes na raspolaganje, a ne stanje racuna?

Fali što pripis predstavlja "pojavljivanje" kamate na nekom računu i što te pare od kamate dok se ne pripišu ne postoje, a Telenor banka pripisuje poslednjeg dana u mesecu, a obračun radi kao da je kamata pripisana svakog dana. Takođe, kao što sam naveo, ne pripisuju "prvog radnog dana u mesecu", već poslednjeg dana u mesecu (pogledaj izvod) i ne za "prethodni mesec" već za tekući mesec minus poslednji dan tekućeg meseca plus poslednji dan prethodnog meseca.
Citat:
...ili bi po tebi i bilo dovoljno da izvod prikaze dostupnost svakog dana, ali da novac ne bude dostupan do sledeceg meseca?

To bi u svakom slučaju bilo bolje, ali ostaje pitanje formulacije iz ugovora i retroaktivnosti. Ne vidim nikakav razlog za toliko komplikovanje, šta god su hteli da urade mogli su mnogo elegantnije. Imam utisak da su oni napravili ugovore, krenuli sa primenom, a onda usput krenuli da razmišljaju. ;)
[ Dexic @ 21.08.2015. 08:40 ] @
To je moguce, sta vise, verujem da je tako :)

Ali je meni licno ovakva primena kamatiranja skroz logicna, i nacin na koji bi a-vista trebala da funkcionise. A prilicno sam skeptican da im advokati nisu to proverili, tj. skeptican sam da to nije po zakonu tako.


Ne mislis valjda da su vilenjaci i carobnjaci u pitanju, sto rece Tabakovic :D
[ kalimero 011 @ 21.08.2015. 11:38 ] @
^
Nije problem zakon, ugovor je sigurno neki pravnik sastavljao (copy/paste uz male modifikacije ;), a verovatno je neko ozbiljniji pogledao i rekao da je OK. Sve je to po zakonu i nesporno, kad gledaš dokumentaciju jedino što nije u redu je sam obračun kamate koji nije tačan, ali je na štetu banke, a u korist korisnika. Nikakav problem banka tu nema, mogu da kažu - mi tako računamo kamatu zato što hoćemo našim korisnicima da damo više para. Nemaju problem ni korisnici, oni su na dobitku. Izgleda samo ja imam problem. ;)
[ Dexic @ 21.08.2015. 13:46 ] @
Nije to bas tako :) Ne moze banka dati vise novca nego sto stoji u ugovoru, jer je u tom slucaju obavezna da po drugom osnovu plati porez na tu razliku :) A to je prilican problem, posto nema na osnovu cega da ga opravda.

Ako je tako kao sto kazes ;)
[ kalimero 011 @ 21.08.2015. 18:09 ] @
^
Nema tu poreskog prekršaja, ali mislim da je sad stvarno bilo dosta. Dosadili smo verovatno svima, ako neko uopšte i čita ovo. ;)
[ pctel @ 21.08.2015. 18:28 ] @
Naravno. Smoriste nevidjeno zbog 2 dinara. Dodje mi da ti dam 50 dinara i mirni smo od te teme 2 godine. Ili ti da das meni, posto ti je visak, kako god, nebitno... ja sam davno hteo da vam kazem da instalirate neku chat aplikaciju, ili da se nadjete pa da razgovarate uz pivo.
[ Dexic @ 22.08.2015. 13:07 ] @
Ja mislio da ovo niko ne cita :D
[ Drmika @ 27.08.2015. 15:07 ] @
nije 50 nego 20 din ;), :D ja sam kod njih istednja im je super, i bas me briga koliko dodaju samo da dodaju, jer kamata je super i u svakom slucaju ne mogu proci losije nego kod drugih banaka. Samo se nadam da ce od novembra i dalje ostati ista kamata. ili bar da je veca :D ps. meni sve u dinarima.

Jedini problem koji imam sa bankom je aplikacija na mobu. Mobilni sa cyogenom ima crash aplikacije. Ovo mi je treci tel za redom. chim sa stock predjem aplikacija FC... Al na tabletu sljaka samo mora andorid 4.4...
[ kalimero 011 @ 31.08.2015. 19:30 ] @
Telenor banka, kao i obično, pripisala kamatu poslednjeg dana u mesecu tj. danas, ali za razliku od prethodnih meseci ta kamata je već vidljiva na računu (a ne prvog radnog dana sledećeg meseca). Sa njima nikad nije dosadno. ;)
[ Dexic @ 31.08.2015. 21:21 ] @
Primetih, i to nekom cudnom racunicom izgleda izracunata sada ;) Bice matematicke gimnastike ujutru :)
[ kalimero 011 @ 31.08.2015. 22:02 ] @
^
Računica im je u paru ista kao i do sada (ona koju smo ustanovili na prethodnoj strani ;).
[ kalimero 011 @ 14.09.2015. 13:17 ] @
"Prvoj mobilnoj banci" ne radi ni web ni mobilna aplikacija, javlja da je pogrešan user ili pass. Amateri...
[ kalimero 011 @ 20.09.2015. 16:03 ] @
Posle ovog nenajavljenog prekida od prošlog ponedeljka, u petak su poslali korisnicima ovo obaveštenje:
Citat:
Dragi korisniče,
Kako bismo uveli važna poboljšanja i unapredili korisničko iskustvo, internet i mobilna aplikacija biće privremeno nedostupne u periodu od subote, 19.09.2015. godine u 22h do nedelje, 20.09.2015. godine u 15h. U ovom periodu ćete moći da koristite svoju Debit MasterCard® i obavljate transakcije plaćanja, uplate i isplate u dinarima, dok će privremeno biti nedostupne uplate i isplate novca u evrima na bankomatima Telenor banke. U navedenom periodu postoji mogućnost da na pojedinim internet sajtovima plaćanje Vašom debitnom karticom bude onemogućeno usled nedostupnosti dodatnog nivoa identifikacije putem jednokratnog SMS koda.
Hvala na razumevanju.
Vaša,
Telenor banka

Sada je 17h i aplikacije im i dalje nisu dostupne, ni web ni mobilna. Kao što rekoh, amateri.

edit (20:08): I dalje ne radi...

[Ovu poruku je menjao kalimero 011 dana 20.09.2015. u 20:08 GMT+1]
[ Drmika @ 21.10.2015. 08:31 ] @
nego, znate li možda da li ce u telenoru i od 1.11 vaziti kamata od 7 posto, ja kontam da hoce cim su sad opet krenuli sa reklamom. Poslah im poruku odg je: "trenutno vazi nista se nezna". Jer prosle godine kad sam uzimao stednju u dinarima bilo je 7posto u narednih godinu dana. Uskoro ce nedelja stednje, u Erste banci je odg bio pitanje je da li ce i ove sadasnje kamate ostati ili ce biti nize... pa bih jako voleo da Telenor da opet 7 posto.
[ Dexic @ 22.10.2015. 22:05 ] @
Mislim da ce ostati jos malo, ali ne i posle kraja godine. Ne isplati im se, imaju vecu a-vista od cak i kamate na 2-3 godine kod svih banaka.
[ Drmika @ 26.10.2015. 17:37 ] @
e sad jedno pitanja za mobilnu banku, sad nude kreditnu ovu sa 250000 limitom, a kamatu racunaju tek posle prvog meseca ako ne vratite.
pošto kamatu računaju na štednju svaki dan koliko su pare bile u tom mesecu na štednom racunu po 7 posto, ispade da ja ako uplatim svih 250000 (kao dozvoljen interni prenos sa racuna na racun) i da mi stoje 28 dana dobicu kamatu (cirka oko 1000) a 29 dan vratim kompletnu cifru na racun kreditne.... ispade da zaradjujes o.O odrzavanje kreditne 300/ od kamate 1000din 700din u plusu ...
[ kalimero 011 @ 26.10.2015. 17:44 ] @
^
;) Aha, važi. Otkud ti tih 250.000 na računu? (Uzgred, na 250.000 dobiješ oko 1.400 dinara kamate mesečno.)
[ Drmika @ 26.10.2015. 17:53 ] @
pa ispade toliko, ova kartica sto sad nude deo maila: "Nastojeći da pratimo potrebe naših korisnika, kreirali smo posebnu ponudu za Vas - unapred odobren limit u iznosu od 250000.00 dinara za korišćenje MasterCard revolving kreditne kartice" toliko mogu podici sa te kartice... i prebacim tamo na stednju i do 15 u sledeg meseca moram da vrnem nazad kako mi ne bi zveknuli kamatu od 1.9 posto mesecno.

Zva me malope teta i objasni mi oko te kreditne, i pricam sa kolegom i njemu ova ideja pade, najgore sto ispade da pije vodu ali neverovatno mi, kontam da ima kvaka.
[ kalimero 011 @ 26.10.2015. 17:56 ] @
Citat:
Drmika: ...toliko mogu podici sa te kartice...

A ima li neka provizija za to podizanje? ;)
[ Drmika @ 26.10.2015. 17:58 ] @
nema provizija na podizanje, toliko mi je na raspolaganju, pricao sam sa tetom sa cifrom od 100000 da mi da primer, sa kartce dizem toliko para i moram vratiti minimum 5posto+200za odrzavanje kartice do 15 sledeci mesec i ostaje mi da vratim onda 95000 ali na to ide kamata 1.9 posto. a ako sve vratim do 15 nikom nista. idemo dalje dok mi opet ne zatreba
[ kalimero 011 @ 26.10.2015. 18:01 ] @
^
Nije ti dobro teta rekla ili je nisi razumeo. Nemaš provizije ako PLAĆAŠ karticom, za podizanje keša provizija ti je 2%.

[ Drmika @ 26.10.2015. 18:04 ] @
pitao sam je za interni transfer rekla je da to moze bez ikakvih problema, sa tog kreditnog na tekuci i obrnuto da vratim pare.... pih ako me za eba...... sad cu je zvati da je pitam kako to ne mogu da zaradjujem 1000din mesecno a da ne radim nsita :D
rekla je upata na broj nalog sve moze sa tom karticom, uplaticu na devojkin racun.... pa nek ona stavi na stednju.
[ kalimero 011 @ 26.10.2015. 18:07 ] @
^
Može ovako:

[ Drmika @ 26.10.2015. 18:11 ] @
Pajo, Pajo joj što imam ideju Pajo.... toliko od brze zarade :D sad cu da zovem tetu da joj pustim snimak :D da ispinu obecano :D he he, hvala na pojašnjenju, i na prizemljenju :D svim komsijama da platim informatiku nista drugo ne preostaje :D
[ kalimero 011 @ 26.10.2015. 18:12 ] @
^
Možeš da plaćaš komunalije na odloženo 45 dana bez kamate, ako ti nešto znači...
[ Drmika @ 26.10.2015. 18:16 ] @
ma ne znaci mi nista, chak mi ni ova kartica ne treba, lepo joj objasnjavam povucem samo sa stednje i platim, pa sam sebi kad vratim, a jos i ne udaram kamatu... trebalo mi je odmah postati jasno da je bas ne svatam zdravo za gotovo.... po njenim objasnjenima dolazi se do mog prvog zakljucka. i laznenade da je Banka jednom pogresila :)
[ kalimero 011 @ 10.11.2015. 21:53 ] @
Telenor banka od 24. novembra smanjuje kamatu na štednju na 5%. Verovatno im je 880 miliona gubitka u prvih devet meseci ipak previše. ;)
[ Dexic @ 10.11.2015. 22:58 ] @
Mislim da i dalje imaju najvise kamate na dinare.

Meni je i 7% bilo premalo da drzim vise od mesecne potrosnje dinara, pa mi je svejedno :)
[ kalimero 011 @ 11.11.2015. 08:35 ] @
Citat:
Dexic: Mislim da i dalje imaju najvise kamate na dinare.

Verovatno, čak i ako se posmatra oročena štednja, ali ključna reč ovde je "avista".
Citat:
Dexic: Meni je i 7% bilo premalo da drzim vise od mesecne potrosnje dinara, pa mi je svejedno :)

Šta da ti kažem. ;)
Citat:
KURSNA LISTA BR.206 ZA ZVANIČNI SREDNjI KURS DINARA FORMIRANA NA DAN 27.10.2014. GODINE
ŠIFRA VALUTE NAZIV ZEMLjE OZNAKA VALUTE VAŽI ZA SREDNjI KURS
978 EMU EUR 1 119,4864
Citat:
KURSNA LISTA BR.216 ZA ZVANIČNI SREDNjI KURS DINARA FORMIRANA NA DAN 10.11.2015. GODINE
ŠIFRA VALUTE NAZIV ZEMLjE OZNAKA VALUTE VAŽI ZA SREDNjI KURS
978 EMU EUR 1 120,5954

Cirka 0,93% skok evra. Kamata 7,3% u tom periodu. Meni je i 5% sasvim OK. ;)
[ Dexic @ 11.11.2015. 13:50 ] @
Ne s*** b'e, ako nisi imo insider informaciju da kurs 123-4 nece ostati iz januara, sigurno si su us** ;) Takve situacije mi ne trebaju :) Da mi trebaju, stedeo bi u svajcarcima ili rubljama ;)

Nista licno, naravno, sala samo :)
[ kalimero 011 @ 11.11.2015. 14:31 ] @
^
Naravno. :)
Citat:
... kurs 123-4 nece ostati iz januara, sigurno si su us**

Nisam neki junak, ali sam u periodu januar-februar povećao količinu dinara na tom računu oko 40%. ;)
[ Dexic @ 11.11.2015. 15:35 ] @
Onda postoje samo dva logicna objasnjenja:
1. Insider si, pa si znao :)
2. Nisi uracunljiv.

Ovo vec nije sala :)

Doduse, ima i treca mogucnost: da si kao ja, pa si na tom raucnu imao samo 100/140 od kolicine mesecne potrosnje, tj. nisi imao puno dinara :D
[ kalimero 011 @ 11.11.2015. 19:09 ] @
^
:)) Ih, može li recimo:

"4. Izvanredna procena na osnovu analitičkog praćenja finansijskih tržišta i monetarne politike ECB"?

Ne? Ništa, onda broj 2. :))
[ Dexic @ 11.11.2015. 21:46 ] @
Kakav ECB, ovo je dinar:)
Ne priznaje se 4 :D
[ kalimero 011 @ 24.11.2015. 12:23 ] @
Citat:
kalimero 011: Telenor banka od 24. novembra smanjuje kamatu na štednju na 5%. Verovatno im je 880 miliona gubitka u prvih devet meseci ipak previše. ;)

Izgleda da se kamata od 5% odnosi samo na nove ugovore o štednji, a da će za postojeće korisnike ostati kamatna stopa od 7%.
[ freeworld @ 24.11.2015. 23:47 ] @
Koliko sam ja razumeo u aplikaciji mozes da otvoris vise stednih racuna preko jednog ugovora.Za stedni racun koji sam ja otvorio jos vazi kamata od 7%,ako bi taj novac prebacio na tekuci pa opet otvorio stedni kamata bi mi bila 5 %.Isto tako pored ovog stednog racuna na kojem mi je kamata 7%,na svakom novootvorenom bi mi bila 5%.
[ kalimero 011 @ 25.11.2015. 08:09 ] @
^
Tako je. Možeš da imaš više štednih računa (mada ja ne vidim smisao toga), a za svaki sledeći koji se otvori od juče je kamata 5%. Elem, što se tiče ove kamate od 7% za stare korisnike - to je posledica toga što su ponovo napravili brljotinu na svoju štetu. :)) Čak je i meni promaklo, pogledajte svoje ugovore za štednju i biće vam jasno zašto nam ostaje 7% kamate.
[ Dexic @ 25.11.2015. 13:29 ] @
Nekima su skratili postojece uloge na 5% (nisam medju njima).
Gledali su po tome koliko ce izgubiti izgleda.

Mozda si u pravu sa legalne strane, ali kao i prosli put sto nisu to nesto ispratili (kako ti kazes, po ugovoru koliko se racuna stednja, a na njihovu stetu), mislim da je njima taj deo promakao :)
[ kalimero 011 @ 25.11.2015. 14:09 ] @
^
Citat:
Nekima su skratili postojece uloge na 5% (nisam medju njima).

Pretpostavio sam. ;) Cenim da se radi o onima koji su ugovor o štednji zaključili posle 24.11.2014. godine.
Citat:
Gledali su po tome koliko ce izgubiti izgleda.

Ne, gledali su da ne prekrše ugovor koji su sami sačinili. ;)
Citat:
...mislim da je njima taj deo promakao

Ja mislim da su oni amateri i fasciniran sam koliko su nesposobni. :) Nek su živi i zdravi i samo nek nastave tako! ;))
[ freeworld @ 25.11.2015. 16:48 ] @
Citat:
kalimero 011: ^
Čak je i meni promaklo, pogledajte svoje ugovore za štednju i biće vam jasno zašto nam ostaje 7% kamate.
\
Gde mogu da pogledam ugovor o stednji?Nije od 24,11.2014 nego od 24.11.2015,meni su poslali poruku da mi i dalje vazi kamata na stednju u visini od 7 posto.
[ Dexic @ 25.11.2015. 16:58 ] @
EDIT: Ne, moj stedni racun je otvoren posle 24.11/14, i stoji da ce se produziti po uslovima na dan isteka.

Znaci, ovo je samo njihova dobra volja sto je ostalo 7%.
[ freeworld @ 25.11.2015. 17:14 ] @
Nasao sam,to je u mojim dokumentima,kaze ovako:
Clan 10:
Ugovorne strane zakljucuju ovaj ugovor na odredjeno vreme od 12 meseci.
Malo dalje pise ''Ukoliko ugovor ne bude raskinut do isteka roka iz stava 1.ovog clana,ovaj ugovor ce se automatski produziti pod uslovima koji važe u vreme isteka Ugovora.
Banka ce 30 dana pre isteka roka na koji je ovaj ugovor zakljucen obavestiti klijenata na trajnom nosacu podataka o uslovima iz prethodnog stava,odnosno o roku na koji ce se automatski produziti ugovor i o novoj kamatnoj stopi.''
Znaci posto sam se prijavio 18 avgusta 2015 ja ovu kamatu imam do 18 avgusta 2016.
Ta kamata moze da mi ostane 7 % samo :''Ukoliko banka 30 dana pre roka na koji je ovaj ugovor zakljucen ne obavesti klijenata o uslovima iz stava 5 ovog clana,smatrace se da je ugovor automatski produzen pod istim uslovima definisanim ovim ugovorom,bez zakljucenja posebnog aneksa.''
[ kalimero 011 @ 25.11.2015. 17:32 ] @
Citat:
freeworld: Nije od 24,11.2014 nego od 24.11.2015...

Ne, mislio sam baš na 2014. godinu, ali vidim da si našao ugovor.
Citat:
Dexic: EDIT: Ne, moj stedni racun je otvoren posle 24.11/14, i stoji da ce se produziti po uslovima na dan isteka.

Javi kad ti bude istekao ugovor kolika će ti biti kamata. ;)
Citat:
Dexic: Znaci, ovo je samo njihova dobra volja sto je ostalo 7%.

Ne dobra volja nego odredba ugovora. Da bi npr. meni smanjili na 5% morali bi da JEDNOSTRANO RASKINU ugovor i u tom smislu imali su dobru volju da ne prave gluposti sa masovnim raskidima ugovora sa nama koji smo otvorili štedne račune između 27.10.2014. i 24.11.2014.
Citat:
freeworld:Znaci posto sam se prijavio 18 avgusta 2015 ja ovu kamatu imam do 18 avgusta 2016.

Tako je, ako ne raskinu ugovor.
Citat:
freeworld:Ta kamata moze da mi ostane 7 % samo :''Ukoliko banka 30 dana pre roka na koji je ovaj ugovor zakljucen ne obavesti klijenata o uslovima iz stava 5 ovog clana,smatrace se da je ugovor automatski produzen pod istim uslovima definisanim ovim ugovorom,bez zakljucenja posebnog aneksa.''

Upravo tako. ;)
[ Dexic @ 25.11.2015. 19:18 ] @
Ne mogu da mi smanje kada istekne ove godine, jer bi vec morali da mi dostave, posto je vec manje od 30 do dana isteka :) A nisu poslali, vec su cak rekli da ostaje 7%.


Pretpostavljma da ti aludiras na to da bi oni morali da ti pre 24.10. ove godine dostave dopis da se od 24.11. smanjuje kamata, jer efektivno je tebi vec produzen ugovor kada je i dalje bila 7% kamata?
[ freeworld @ 25.11.2015. 20:10 ] @
U pravu je dexic,ako onima koji su ugovorili stednju izmedju 27.10.2014 i 25.11.2014. (posto je danas godinu dana) nije stiglo neko obavestenje najmanje mesec dana pre isteka ugovora,ugovori su im automatski produzeni.U mom ugovoru ne pise na koliko su automatski produzeni ali pretpostavljam da vazi na godinu dana.
E sad,kalimero,odakle si ti znao da ce da se smanji kamata na 5% od 24 novembra?Da nisu tebe iz Telenora obavestili mesec dana pre isteka starog ugovora :)?
[ kalimero 011 @ 25.11.2015. 20:57 ] @
Citat:
Dexic:Pretpostavljma da ti aludiras na to da bi oni morali da ti pre 24.10. ove godine dostave dopis da se od 24.11. smanjuje
kamata, jer efektivno je tebi vec produzen ugovor kada je i dalje bila 7% kamata?

Da. Šta više, teoretski sam mogao da sklopim ugovor o štednji 27.10.2014. godine što znači da bi oni najkasnije 27.9.2015. morali da pošalju obaveštenje. Oni tada nisu znali ni da li će, ni kada će da smanjuju kamatnu stopu, ni na koliko! :)) Još gore, oni MORAJU 30 dana ranije da pošalju obaveštenje da će se ugovor automatski produžiti, čak i ako se ne menja kamata! Jel' dobio neko to obaveštenje? ;)
Citat:
freeworld: U mom ugovoru ne pise na koliko su automatski produzeni ali pretpostavljam da vazi na godinu dana.

Piše, citirao si:
Citat:
...Ugovorne strane zakljucuju ovaj ugovor na odredjeno vreme od 12 meseci...
...smatrace se da je ugovor automatski produzen pod istim uslovima definisanim ovim ugovorom...

Citat:
freeworld: E sad,kalimero,odakle si ti znao da ce da se smanji kamata na 5% od 24 novembra?Da nisu tebe iz Telenora obavestili mesec dana pre isteka starog ugovora :)?

Šta ti misliš? ;)
[ Dexic @ 26.11.2015. 01:22 ] @
Bilo je na sajtu banke. Ali bas skriveno...
[ freeworld @ 26.11.2015. 12:03 ] @
Da,da,ako ne obaveste,na koliko ti je stari,automatski se i novi produzava na isto toliko.Da li neko ima ugovor na razlicit vremenski period,manje ili vise od 12 meseci?
[ Dexic @ 26.11.2015. 13:05 ] @
Ja mislim da AIK ima isti ugovor (mrzi me da trazim trenutno), i da su javili mesec dana pred istek sada da ce biti izmenjena kamata.
[ kalimero 011 @ 26.11.2015. 18:20 ] @
^
Naravno da su javili, AIK je ozbiljna banka.
Citat:
freeworld: Da li neko ima ugovor na razlicit vremenski period,manje ili vise od 12 meseci?

Ne bi trebalo.
[ Dexic @ 26.11.2015. 22:07 ] @
Pa sta je neozbiljno kdo Telenora onda? Jos uvek nisu menjali kada je vecini isticao ugovor, pa nisu ni mogli poslati.
AIK je vec izmenio dosta pre nego poslao - pa menjali su 2-3x puta tokom nasih ugovora.
[ kalimero 011 @ 27.11.2015. 11:30 ] @
^
Aman bre, @Dexic, koncentriši se! ;) Ne treba oni (banka) da ti šalju obaveštenje svaki put kad promene tarifnik, već samo kad dolazi do promene koja dotiče tebe (promena kamate koja se odnosi na TVOJ ugovor, automatsko produženje TVOG ugovora i slično...).
[ Dexic @ 27.11.2015. 14:44 ] @
Ti ne pratis :)
AIK je menjao 2-3x tokom naseg ugovora, i vec je bilo promenjene stope za nove ugovore, tako da su znali da ce i nas potkaciti, pa su nam poslali obavestenje.

Telenor nije menjao do mesec pred istek, pa nije ni mogao da nam posalje obavestenje.

Nema u tome niceg neozbiljnog od Telenora. Isti ugovor mi je kao u AIKu, za odredbe koje je fw citirao gore. Samo je AIK menjao ranije kamatne stope, a Telenor nije, toliko.
[ kalimero 011 @ 27.11.2015. 17:38 ] @
^
AIK:
1. 1. novembra 2014. godine sklapaš ugovor sa trajanjem 12 meseci i kamatom 1,5% godišnje.
2. AIK može da menja tarife (kamate) svakih mesec dana za NOVE UGOVORE (KORISNIKE) i to tebe ne dotiče nikako, tvoj ugovor traje sa ugovorenom kamatom i ne moraju da ti šalju nikakva obaveštenja.
3. AIK ti 1. oktobra 2015. godine šalje obaveštenje o automatskom produženju ugovora na novih 12 meseci i (novoj) kamatnoj stopi koja će biti primenjena (obrati pažnju, kamata čak može ostati ista kao i pre godinu dana).

Sve je u skladu sa ugovorom i zakonom.

Telenor banka:
1. 1. novembra 2014. godine sklapaš ugovor sa trajanjem 12 meseci i kamatom 7% godišnje.
2. Telenor banka može da menja tarife (kamate) svakih mesec dana za NOVE UGOVORE (KORISNIKE) i to tebe ne dotiče nikako, tvoj ugovor traje sa ugovorenom kamatom i ne moraju da ti šalju nikakva obaveštenja.
3. Telenor banka ti 1. oktobra 2015. godine šalje... ništa!

Telenor banka prekršila je odredbe ugovora (član 10. stav 5.) i automatski se primenjuje odredba iz člana 10. stav 8. Da ne spominjem da krše i Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, pošto se radi o netipičnom ugovoru za depozit po viđenju koji je sklopljen sa rokom trajanja, a ne na neodređeno vreme, tako da bi sud verovatno tumačio da su bili dužni da pošalju obaveštenje i ako se ne menja kamata. Tako da nije baš da:
Citat:
Nema u tome niceg neozbiljnog od Telenora.

Po ko zna koji put pokazuju da nemaju nikakvu strategiju, ne znaju da pišu ugovore i ne znaju da ih primene kako treba. Jedino im priznajem da se trude da svoje gluposti ne ispravljaju na štetu korisnika, već na sopstvenu i u tom smislu im želim da još dugo nastave sa uspešnim radom. ;))
[ Dexic @ 27.11.2015. 18:02 ] @
O, brate, o kakvim ti glupostima tupis, s' oprostenje :d
Banka nije poslala 1.10 obavestenje da ti se produzva ugovor bez problema... a pazi, meni JESTE! Tacno mesec pred istek sam dobio obavestenje da se produzava ugovor i ne menja kamatna stopa ;)

Mada ti ne zameram, teras me da razmisljam kroz celu temu, mozda jedina na ovom forumu gde se ne nerviram trolovima, vec necim od cega samo nemam dalje koristi od koriscenja vijuga ;)
[ kalimero 011 @ 27.11.2015. 18:12 ] @
^
Citat:
Banka nije poslala 1.10 obavestenje da ti se produzva ugovor bez problema... a pazi, meni JESTE! Tacno mesec pred istek sam dobio obavestenje da se produzava ugovor i ne menja kamatna stopa ;)

Pa o tome ti i pričam - tek kad su rešili svima da nam smanje kamatu shvatili su da su napravili glupost i onda su počeli da se ponašaju u skladu sa ugovornim obavezama (i odredbama zakona).

Uzgred, a propos gluposti ;), valjda si do sada shvatio da od banke očekujem striktno poštovanje ugovora i zakona.
[ Dexic @ 27.11.2015. 19:40 ] @
A zasto mislis da su napravili glupost? Da AIK nije pre isteka ugovora vec smanjivao 2-3x kamatu, isto bi bilo i kod njih.

Sta je Telenor uradio lose? Prvo ispada da nije poslao obavestenje da ostaje isto, a sada da su se zeznuli jer su hteli da smanje, a nisu... a to mali Mikica zamislja da su se oni zeznuli?:) Po cemu ti znas da oni nisu prihvatili da ce ostati kamata veca nama, jer kasnije smanjuju stopu?
Koja je razlika sa AIKom?:)
[ kalimero 011 @ 27.11.2015. 20:59 ] @
^
Citat:
Koja je razlika sa AIKom?:)

Kako koja je razlika? Jesam li crtao gore?
Citat:
A zasto mislis da su napravili glupost?

Elementarna logika i činjenice.
Citat:
Da AIK nije pre isteka ugovora vec smanjivao 2-3x kamatu, isto bi bilo i kod njih.

Ti znaš da bi AIK uradio isto, a mene pitaš:
Citat:
Po cemu ti znas da oni nisu prihvatili da ce ostati kamata veca nama, jer kasnije smanjuju stopu?

Citat:
Sta je Telenor uradio lose?

Nije poštovao ugovor (opet). Ovo:
Citat:
...nije poslao obavestenje da ostaje isto...

je činjenica i nije bitno što ostaje isto, MORALI su da pošalju obaveštenje o automatskom produženju. Ovo:
Citat:
...a sada da su se zeznuli jer su hteli da smanje, a nisu...

nije činjenica, već moj zaključak na osnovu činjenica (slažem se, ne mora biti tačan, iako se ne zovem Mikica, a nisam više ni mali ;). Sve govori u prilog tome da su se nameračili da smanje kamatu (što je, inače, krajnje logično uzimajući u obzir trenutnu situaciju u Srbiji), ali ih je sopstveni ugovor sprečio da to urade postojećim korisnicima. Po tebi su krili da smanjuju kamatu od 24.11. i forsirali reklame da je kamata 7% zato što su hteli da privuku što više korisnika pre tog datuma, kako bi svi oni imali 7% kamate još godinu dana? U tom slučaju je trebalo na sva zvona da razglase da će svi koji sklope ugovor pre tog datuma imati 7%, a posle 24.11. 5%, čini mi se da bi tako privukli više korisnika. ;) Šta su uopšte postigli smanjivanjem kamate samo za nove korisnike? Rashodi po osnovu kamata im ostaju isti, smanjili su svoju konkurentnost na tržištu i potencijalno odbili nove korisnike. Šta misliš, da li oni žele više ili manje korisnika za tu uslugu?
[ Dexic @ 28.11.2015. 00:49 ] @
Nisi nacrtao sta je razlika izmedju njih i AIK-a, jer po tebi nisu poslali obavestenje, a jesu. Meni konkretno barem tacno mesec dana pred istek je stiglo.

Nisi objasnio zasto mislis da su napravili glupost. To sto ranije nisu smanili kamate ne prihvatam. To je tvoja procena okolnosti.
[ kalimero 011 @ 28.11.2015. 09:21 ] @
^
Citat:
Nisi nacrtao sta je razlika izmedju njih i AIK-a, jer po tebi nisu poslali obavestenje, a jesu.

Nisu. Stavio sam tamo i neke datume, niko nije dobio nikakvo obaveštenje pre 24.11.2015. (a morali su ga dobiti svi sa ugovorima sklopljenim između 27.10.2014. i 24.12.2014, uključujući i mene ;), što se u potpunosti uklapa u moje rezonovanje. Tvoj slučaj se takođe uklapa pošto:
Citat:
Dexic:  Meni konkretno barem tacno mesec dana pred istek je stiglo.
Citat:
Dexic: EDIT: Ne, moj stedni racun je otvoren posle 24.11/14,...

Tek 24.11.2015. su počeli da šalju obaveštenja, kada su shvatili šta su uradili.
Citat:
Dexic: Nisi objasnio zasto mislis da su napravili glupost.

Ja sam ti naveo neke činjenice i neke zaključke. Za glupost je dovoljno i to što do 24.11.2015. nisu poštovali ugovor, a onda su odjednom počeli da ga poštuju. Šta ti to govori?
[ Dexic @ 28.11.2015. 17:02 ] @
Meni je tacno mesec pred istek ugovora stiglo obavestenje. Da li su to svima poslali tada, pa se slucajno poklopilo da je moj ugovor bio tacno mesec pred istek ne znam, ali meni je tacno mesec pred istek stiglo obavestenje.
Ono sto si citirao se odnosi samo da nije moj ugovor pre 24.11 potpisan.


Ako pod postovanjem ugovora smatras samo to obavestenje, onda smaras vec. Ako je nesto drugo, ja te na shvatam. Tako da ono, nacrtaj ako nije do obavestenja.
[ kalimero 011 @ 28.11.2015. 18:03 ] @
^
Citat:
...smaras vec.

OK, neću više. Samo još jednom da naglasim - od banke očekujem/tražim samo jedno - da striktno poštuje ugovor koji smo sklopili, bez "tumačenja" i bez varijanti koje su mimo ugovora, makar i u moju korist. Telenor banka je u prethodnih više od godinu dana koliko sam njen korisnik mnogo puta prekršila odredbe ugovora (o nekim glupostima nisam ni pisao ovde), ja sam im uzeo prilično para u tih godinu dana ali da iza njih ne stoji moćna korporacija koja neće dozvoliti bilo kakve lomove ne bi dinara mog videli duže od mesec dana (koliko mi je otprilike trebalo da vidim kako posluju ;).
[ Drmika @ 29.11.2015. 15:13 ] @
meni 1.11 bilo god dana i jos mail o kamatama nisam dobio. meni pise da je 7 posto, tako da i ove godine ne menjam u e nista. I kad vidim onaj minus od 900miliona muka mi ali i ja se tešim ipak je to Telenor :D
[ Dexic @ 29.11.2015. 17:19 ] @
Da, ovih dana kad je ceo dinar skocio evro za kratko vreme, bas je bilo isplativo drzati dinare na racunu, 2 meseca stednje palo u vodu :D
[ Dexic @ 02.12.2015. 23:14 ] @
Kalimero, da li si izvadio dinare (ili pretvorio u evre online), ili ih i dalje drzis?:) Hoces li ih promeniti kada predje 122 do ponedeljka, ili 123 do kraja sledece nedelje, ili 125 do pocetka januara?
Kako ces znati kada, ako ne znas ove cifre, kada da ih pretvoris?:)
I sta ces ako ih ne pretvoris, jer sa tim kursom si u minusu od pocetka februara?

Posto si jedina osoba koju znam da ima vise od mesecne potrosnje u dinarima ;)
[ freeworld @ 03.12.2015. 01:01 ] @
Nije,imam i ja,sto je najgore orocene su na godinu dana,pa sta vam je,privreda je stabilna,budzet jos vise,Vucic mi reko :D
[ kalimero 011 @ 03.12.2015. 07:43 ] @
Citat:
Dexic: Kalimero, da li si izvadio dinare (ili pretvorio u evre online), ili ih i dalje drzis?:)

Dinari su i dalje na tom računu, količina je promenljiva, ali u poslednjih 10-ak meseci uglavnom prilično visoka. Nisam ih menjao u evre.
Citat:
Dexic: Hoces li ih promeniti kada predje 122 do ponedeljka, ili 123 do kraja sledece nedelje, ili 125 do pocetka januara?

:)) Verovatno ne, ako me ne uhvati panika. ;) Sad kad si mi rekao kako će se kretati kurs lakše je, pošto mogu da planiram!
Citat:
Dexic: Kako ces znati kada, ako ne znas ove cifre, kada da ih pretvoris?:)

Pa rekoh ti – kad me uhvati panika. ;) Ili kad procenim da su okolnosti takve da je pametnije da smanjim dinarsku likvidnost. ;)
Citat:
Dexic: I sta ces ako ih ne pretvoris, jer sa tim kursom si u minusu od pocetka februara?

Sa kojim kursom, 125? Neće biti, znaš kad je Telenor banka počela sa štednjom, rekao sam ti i kad sam značajnije povećao količinu dinara na tom računu, znaš kako se kretao kurs u tom periodu. Čak i ako tako posmatraš (kroz srednji kurs evra, što nije baš merodavno, pisali smo o tome), ne bi trebalo da budem u minusu najmanje do 129-130.
Citat:
freeworld: ...sto je najgore orocene su na godinu dana,...

Ja više puta napisah ovde da nije dobro oročavati dinare na bilo koji rok.
[ Dexic @ 03.12.2015. 11:11 ] @
Citat:
Pa rekoh ti – kad me uhvati panika. ;) Ili kad procenim da su okolnosti takve da je pametnije da smanjim dinarsku likvidnost. ;)

Jaaaaako konkretan odgovor, bez pametovanja, jos jedan u nizu :D
Nisam ocekivao ne-duhovit odgovor doduse, nego samo konstatujem jos jedan primer, posto trazis konkretne ;)

Citat:
Citat:
Dexic: I sta ces ako ih ne pretvoris, jer sa tim kursom si u minusu od pocetka februara?


Sa kojim kursom, 125? Neće biti, znaš kad je Telenor banka počela sa štednjom, rekao sam ti i kad sam značajnije povećao količinu dinara na tom računu, znaš kako se kretao kurs u tom periodu. Čak i ako tako posmatraš (kroz srednji kurs evra, što nije baš merodavno, pisali smo o tome), ne bi trebalo da budem u minusu najmanje do 129-130.

Ne citas poruke... rekao sam od februara. Od februara ima, ako mene matematika sluzi 10 meseci, sto je ispod 6% kamate negde, dok bi 120-125 bilo 4% povecan kurs, posto je februara bio i 120, znaci da si 2% dobio, a dobio bi vise EUR stednjom da si tada orocio (bilo je >2.4%, sto je vise od 2% posle poreza)
Ako gledamo od kada TB posluje kod nas, to je od septembra 2014. valjda? Tada je kus bio 118? Do sada ima 14 meseci, sto je ~8.2% kamate, sto je ~127.7, samo da bi bio na nuli, ili 125.2 da ne bi bio u minusu da si imao evre. Odakle ti 129-130?

Odgovor "kada me uhvati panika" nije odgovor, posto generalno smatras i otprilike preporucujes stednju u dinarima, bez odgovira na pitanje kada bi razorocio da dodje do skoka kursa, kada ako dolazi do porasta kursa, i kako bi znao da je pravi dan, moras imati nesto konkretnije.
[ kalimero 011 @ 03.12.2015. 12:06 ] @
^
Citat:
Jaaaaako konkretan odgovor, bez pametovanja, jos jedan u nizu :D

A šta očekuješ? Pitao si me nešto što ja ne znam i što zavisi od mnogih parametara, dao sam ti najkonkretniji mogući odgovor (da ne spominjem da se ovde ne radi o tvom "traženju pomoći", već o nagađanjima oko kursa i klasičnom forumašenju).
Citat:
...a dobio bi vise EUR stednjom da si tada orocio...

Znaš da ne oročavam evre pod ovakvim uslovima.
Citat:
Ako gledamo od kada TB posluje kod nas, to je od septembra 2014. valjda?

Sa štednjom su krenuli od 27.10.2014. godine.
Citat:
Odakle ti 129-130?

Odatle što ne poredim sa oročenom štednjom u evrima nego samo sa varijantom da imam dinare ili evre na avista računu i što kurs nije bio taj o kome ti pričaš.
Citat:
...posto generalno smatras i otprilike preporucujes stednju u dinarima...

Nađi, molim te, te poruke u kojima sam ja "preporučivao" štednju u dinarima.
[ Dexic @ 03.12.2015. 13:06 ] @
Sve o kursu je nagadjanje, ako nemas insidera.
Time sto smatras da je isplativo drzati vise od mesecne potrosnje dinara na racunu pokazujes da smatras da treba stedeti u dinarima. Nebitno je da li si ekspliticno rekao, vec posto se tebi ipak veruje na forumu za takve stvari (realno, imas kredibiliet, to potpisujem bez protesta), neke stvari se citaju izmedju redova.

Ovo za dinare me ozbiljno zanima - ako smatras da vredi drzati dinare, da li imas viziju kada bi ih pokuvao, tj. u evre pretvorio? Ili se prosto nadas, kao prosecan gradjanin?

To sto ne orocavas evre ne znaci da nisi izgubio u odnosu na to.
Oktobra je kurs bio 119, novembra 119-120, ali 2 meseca manje naspram septembra. Znaci godinu dana. To je opet jako slicna cifra na kojoj bi danas bio u minusu. A nisi ni daleko od toga da je AIK Flexi opcija bolja bila.
[ kalimero 011 @ 03.12.2015. 17:03 ] @
^
Citat:
Time sto smatras da je isplativo drzati vise od mesecne potrosnje dinara na racunu pokazujes da smatras da treba stedeti u dinarima.

Isplativo je MENI, zato što znam šta radim i zašto to radim, kad god sam ovde spominjao dinare i štednju uvek se radilo o avista štednji (naglašavao sam da nikako nije dobro oročavati dinare na bilo koji rok) i uvek sam to pisao kao povoljnu varijantu za ovo što ti spominješ - za dinare koji su potrebni za mesečne troškove. Dalje, ne znam otkud ti ovo:
Citat:
...posto se tebi ipak veruje na forumu za takve stvari...

Ja nemam utisak da ljudi uopšte prate ove teme (osim par njih - BTW, @adzo_, hvala na komplimentu :) i čini mi se da forum polako odumire, sve manje ljudi se javlja, ozbiljne diskusije su maltene potpuno nestale. Ali za slučaj da si ti ipak u pravu - for the record: dinarska štednja je prilično rizična u svakoj varijanti, Srbija je nestabilno područje i ako držite iole veću količinu dinara na računu lako se može desiti ovo što @Dexic piše - da na kraju budete na gubitku.
Citat:
Ovo za dinare me ozbiljno zanima - ako smatras da vredi drzati dinare, da li imas viziju kada bi ih pokuvao, tj. u evre pretvorio?

Dinare najverovatnije neću pretvarati u evre dok god su ispunjena najmanje dva sledeća uslova: 1) monetarna politika ECB je ovakva kakva je od januara ove godine i 2) NBS se de facto drži politike ciljanja kursa, a ne inflacije (iako je proklamovano suprotno). Pored navedenog ima još nekoliko parametara koji su mi bitni, ali nisu od presudne važnosti.
Citat:
A nisi ni daleko od toga da je AIK Flexi opcija bolja bila.

Opet je individualna priča. Ja i na FLEXI računu imam priličnu sumu evra, ali mi je bitno da imam na raspolaganju i solidnu količinu dinara u svakom trenutku. Da mi dinari nisu potrebni, verovatno bi i ja držao sve u evrima na FLEXI računu (dok je kamata bila 1,5%, sada sa 0,5% nije više toliko povoljno).
[ Dexic @ 03.12.2015. 20:57 ] @
Ali ako ti trebaju dostupni dinari onda se uklapas u moju grupu - do jedne mesecne potrosnje. Ili barem nesto sto znas da ces u dinarima potrositi u dogledno vreme.
[ freeworld @ 03.12.2015. 22:47 ] @
Stednja u toj banci mi istice pocetkom decembra.Pre mesec dana kada sam gledao kamata je bile na 6 do 6,5 %,rekoh sta da menjam za pola posto,mrzi me,sad kad ste me podsetili pogledah opet a oni smanjili na 4,2 posto.Pa stvarno su ga preterali.Ostavio bih ja to nego sreca pa videh opet,sad cu da je ugasim.Mala je to kamata za rizik zbog kursa.
[ Dexic @ 03.12.2015. 23:08 ] @
Ja sam misljenja da se dinari i u TB ne cuvaju u kolicina koja prelazi mesecne potrebe (jer to ce se potrositi u dinarima, manja je sansa da ce cene skociti kao i evro brzo). A orocenje u dinarima iskreno samtram vrhuncem ludila ili insider informacija.

Doduse, jednom sam stavio dinare na orocenje, i to vise od mesec dana potrosnje, ali za njih sam imao planiranu potrosnju u dinarima.
[ freeworld @ 03.12.2015. 23:51 ] @
Pazi ovako,ja nemam puno godina,i nisam imao stednju devedesetih sa onim nenormalnim kamatama i sa nenormalnom hiperinflacijom.Narod je izgubio poverenje u domacu valutu,to stoji,ali od 2000 pa na ovamo bilo je vise godina gde se vise isplati dinarska nego stednja u evrima.2007 sam stavio svoj prvi novac u banci,bila je to dinarska stednja,radnik u banci me je pogledao sa cudjenjem sta to radim,u to vreme mislim da je procenat dinarske stednje bio zanemarljiv i cak manji nego danas.Dugorocni trend kursa je bio takav da je slabljenje bilo najmanje 7,8 posto na godisnjem nivou,od zamene marke za evro i kursa 60 dinara za 1 evro tada je kurs stigao do 88 ili 89 dinara.Mene je privukla kamatna stopa od nekih 15 do 18 posto.Posle godinu dana ja sam srecom sem tih 15 odsto zaradio i zbog kursne razlike jer je kurs pao na 80 dinara,proracunom sam imao zaradu od neverovatnih 26 posto :D.U medjuvremenu dinarske kamate su padale a i kurs pa se sa 75 dinara za jedan evro u avgustu 2008 stiglo negde na 94,95 dinara u martu 2009.U medjuvremenu se razlika u kamatama izmedju evra i dinara istopila,zbog velike krize za novcem banke su davale velike kamate na euro stednju,tako da sam tad dinare konvertovao u evre i orocio na 9 posto.Racunao sam da bi u periodu od marta 2008 do marta 2009 bolje zaradio u evrima nego u dinarima,ali nisam bio u minusu,kao sto bi moglo sada da se desi.
[ Dexic @ 04.12.2015. 10:18 ] @
Pazi, to su srece, a ne dokazi. To je isto sto i NBS radi kada kaze da je dinarska stednja isplativija - uzme samo neke datume koji to pokazu, medjutim, ja nalazim dovoljno primera (mozda i vise od pola) gde na godinu dana si direktno u minusu ako orocis dinare, jer na godinu dana kurs je generalno SLABIJI>

Na duze staze je ispalo da je dinar bio bolji, medjutim gledano na godinu dana previse cesto nije.


I ja sam imao ono pozitivno iskustvo sa dinarima sto sam pomenuo - nisam izgubio na kursu, ali nisam nazalost zaradio kao ti :) Medjutim, znam da je to bila sreca, a ne verovatnoca, a kamoli pravilo.
Prvo, u menjacnicama je bio jako los kurs tog dana kada sam ja hteo da orocim (u stvari tih dana, davale su ceo dinar i vise ispod srednjeg iz nekog razloga), drugo nije bila ogromna suma, i trece te dinare sam kao dinare i trebao da trosim sa fixnim kursom (dakle znao sam tacno gde ce biti potroseni i bili su vezani za kurs tog dana kada su oroceni). Da se jedan od tih pravila nije poklopio, ja ne bi orocio.
Da prvo pravili nije bilo ispunjeno, ja bi bio na istom sto se tice zarade, da sam u evrima orocio, s' tim da nisam morao do menjacnice.
Da jedno od druga dva pravila nije bilo ispunjeno, opet ne bi orocio u dinarima.


Nije to pitanje "poverenja", samo budala veruje dinaru na duze staze, jer znamo kakva je drzava. Pitanje je proste logike koliko moze dinar izdrzati stabilan kurs.
[ freeworld @ 04.12.2015. 14:11 ] @
Ja ovo sto sam rekao,jeste bila sreca,ali na duze staze dinar je bio isplativiji,generalno stednja u evrima je uvek sigurnija od dinarske manje dobijes al manje mozes i da izgubis,dinar je rizik,ja sam rizikovao i dobiop,mogao sam da rizikujem i da mnogo izgubim,sa evrom ne mozes mnogo da izgubis.
Malo off,da li banka ima pravo da stednju koja je orocena na godinu dana,prebaci na tekuci racun a da ne obavesti klijenta.Zvao sad banku,tako mi rekli,kaze pise u ugovoru,ja to u ugovoru ne mogu da nadjem.Ugovor mi je poceo 09.12.2013 a zavrsio 09.12.2014.Ispade sad da su me zakinuli za godinu dana kamate.
[ kalimero 011 @ 04.12.2015. 16:54 ] @
^
Citat:
Malo off,da li banka ima pravo da stednju koja je orocena na godinu dana,prebaci na tekuci racun a da ne obavesti klijenta.Zvao sad banku,tako mi rekli,kaze pise u ugovoru,ja to u ugovoru ne mogu da nadjem.

Ima pravo, naravno, ako je tako definisano ugovorom, šta više do pre nekoliko godina je to uglavnom bilo tako, bar kod banaka sa kojima sam ja imao dodirnih tačaka (bez automatskog produženja, već sa prebacivanjem na avista ili tekući račun). Potraži u ugovoru član u kome piše, otprilike: "po isteku roka...iznos sa štednog računa se prebacuje na račun..."
Citat:
Ugovor mi je poceo 09.12.2013 a zavrsio 09.12.2014.Ispade sad da su me zakinuli za godinu dana kamate.

Skoro je sigurno da nisu napravili grešku (koja je banka u pitanju, ako nije tajna?), već da su uradili u skladu sa ugovorom.

Da ne bude potpuni off:
Citat:
Dobar dan,
želeli bismo da Vas obavestimo da će, usled redovnog tehničkog održavanja, internet i mobilna aplikacija Telenor banke biti privremeno nedostupne u periodu od subote 05.12. 2015. od 22h do nedelje 06.12. 2015. do 14h.
Ukoliko koristite: - Debit MasterCard® - bićete u mogućnosti da obavljate plaćanja, uplate i isplate u dinarima, dok će privremeno biti nedostupne uplate i isplate novca u evrima na bankomatima Telenor banke. Postoji mogućnost da će onlajn plaćanja na pojedinim sajtovima biti van funkcije. - Kreditnu Master karticu - bićete u mogućnosti da neometano obavljate plaćanja, kao i isplate na bankomatima Telenor banke. Postoji mogućnost da će onlajn plaćanja na pojedinim sajtovima biti van funkcije.
Unapred se zahvaljujemo na razumevanju.
Srdačno Vaša,
Telenor banka
[ Dexic @ 04.12.2015. 18:19 ] @
Kalimero, ne uzmi za zlo sto kazem da pametujes, nisam mislio lose (a znam da tako zvuci kada se cita suvo slovo), tj. ne smatram da si negativan kao sto to rade trolovi pa i neki manje nesavesni clanovi.
Smori me ponekad, ali ne verujem da ti je pametovanje stvarno namera.
[ kalimero 011 @ 04.12.2015. 19:22 ] @
^
Citat:
...nisam mislio lose...

:) Znam da nisi. Sve je OK, svestan sam i ja da ponekad (i u RL) umem da budem naporan u detaljisanju, ali ne pamtim da mi se desilo da nekom solim pamet ako je tražio pomoć, zato sam bio ozbiljan. I skreni mi slobodno pažnju ako mi se ikad desi tako nešto, jbg, niko nije savršen. ;)
[ Dexic @ 04.12.2015. 19:38 ] @
Pa kazi nam onda koja su ono tri uslova potrebna za onaj zadatak :D
[ kalimero 011 @ 04.12.2015. 19:42 ] @
:)) Pa kažem ti ja da ne čitaš poruke! 'Ajde na onu temu i pogledaj datum i vreme poslednje poruke! ;)
[ Dexic @ 04.12.2015. 20:31 ] @
Gledam samo "neprocitane poruke" a izgleda da preko njega cesto ne prikaze neke poruke. Zato nisam ni video nju ;)
[ Drmika @ 05.12.2015. 11:38 ] @
vec sam pisao, pre godinu dana, u onom periodu (predprosla godina) kad je kurs otisao sa 115 na 119 imao sam kod aik 9.5 posto kamate i sa tom promenom ludog kursa u dinarima je bilo bolje, isto ko i ovo ostavicu dinare, svake godine u decembru dinar podivlja, u januaru kontam novi minimum ce biti, ali u junu eto opet negde na isto ce biti, u svakom slucaju 5 posto da padne ja sam na istome kao da sam chuvao u devizama. al sto rece, u TB ako se uplasim u februaru mozda i promenim.... nekazem da je pametno drzati, da je oročena štednja dobro bih razmislio ovako mi je nekako lakse. realno gledano na godisnjem dolari su zakon, ali prevelika razlika kupovni prodajni pa neku korist neces imati.
[ freeworld @ 06.12.2015. 00:30 ] @
Citat:

Opportunity banka je u pitanju.
[ kalimero 011 @ 06.12.2015. 09:28 ] @
^
Nisam imao posla sa njima. Mala ali solidna banka, sa američkim kapitalom (i filantropski orjentisanom korporacijom) u pozadini. Ne bi trebalo da su napravili tako grubu grešku, verovatno je sve urađeno u skladu sa ugovorom. Jesi li pronašao osnov u ugovoru za prebacivanje na tekući?
[ freeworld @ 06.12.2015. 14:20 ] @
Jesam,ali nikakvo obavestenje,da me upozore prilikom potpisivanja,izvestaj na kraju godine na kucnu adresu o kamati,porezima i sl.,nista,apsolutno nista.
[ kalimero 011 @ 06.12.2015. 16:35 ] @
^
Znaš kako, nemaju obavezu da to rade. Dužni su da pošalju obaveštenje ako se automatski reoročava (što kod tebe nije bio slučaj), porez se ne plaća na dinarsku kamatu, prilikom potpisivanja ugovora o štednji bili su dužni da ti uruče par dokumenata gde piše ovo ostalo (kamata, rok,...). Nego, ako je ovo tačno:
Citat:
freeworld: ...prebaci na tekuci racun...

to jest ako se zaista radi o tekućem računu, a ne o štednom avista računu, bili su dužni da ti najmanje jednom mesečno šalju obaveštenje o promenama na tom računu, na način koji je ugovoren. Proveri da li je to gde su ti prebačene pare tekući ili štedni račun (imaš sigurno poseban ugovor koji si potpisao i za taj račun).
[ freeworld @ 06.12.2015. 20:22 ] @
Posle godinu dana,tj. od 09.12.2014 pare su prebacene na tekucem racunu i u ugovoru o otvaranju tekuceg racuna pise:
Clan 2 stav 2:da Klijentu,na osnovu proknjizenih promena,omoguci uvid u stanje sredstava po tekucem racunu na salterima banke,kaso i da mu stavi na raspolaganje na svim svojim salterima izvestaj o promenama i stanju na njegovom tekucem racunu za svaki kalendarski mesec.
[ Dexic @ 06.12.2015. 20:28 ] @
Ako su banke duzne da mi na bilo koji nacin salju izvod ili nesto o promenama stanja, Raiffeisen i Intesa bi zbog mene mogle poprilicno kazni da dobiju :)
[ kalimero 011 @ 06.12.2015. 21:12 ] @
^
Citat:
freeworld: ...kaso i da mu stavi na raspolaganje na svim svojim salterima izvestaj o promenama i stanju na njegovom tekucem racunu za svaki kalendarski mesec.

Da, moglo je i ovako. Iz odluke NBS koja je tad bila na snazi:
Citat:
...način i rokovi dostavljanja izveštaja o svim promenama na računu (poštom, na šalteru, faksom, elektronski), s tim da taj rok za pravno lice ne može biti duži od dva dana od dana izvršene promene, a banka je obavezna da najmanje jednom mesečno fizičkom licu dostavi izveštaj o svim promenama na računu;

Šta da ti kažem, sve su uradili u skladu sa ugovorom...
Citat:
Dexic: Ako su banke duzne da mi na bilo koji nacin salju izvod ili nesto o promenama stanja, Raiffeisen i Intesa bi zbog mene mogle poprilicno kazni da dobiju :)

Ja sam potpuno zaboravio na ovu varijantu sa šalterom, verovatno je i kod tebe tako u ugovoru.
[ Dexic @ 07.12.2015. 01:50 ] @
Ne sumnjam, meni bi bila nebuloza da mora da se dostavlja izvod, pa da se on naplacuje.
[ Java Beograd @ 07.12.2015. 06:54 ] @
Ja sam u Rajfajzenu.

Otkad imam elektronsko bankarstvo, (a imam ga odavno) svaki izveštaj koji dobijem poštom samo pocepam i bacim. 'Falabogu, ni ne šalju ga već nekoliko godina.
Mada vidim, ima link na portalu, samo treba da čekiram čekbox i da počnu da šalju.

Ali, realno - šta će mi to ? Samo postoji veća verovatnoća da neki mamlaz da ukrade iz poštanskog sandučeta.
[ freeworld @ 07.12.2015. 18:45 ] @
Meni su iz Aik banke uvek slali pa zavrsetku tekuce godine i nikad mi nisu nista naplatili.
[ kalimero 011 @ 10.01.2016. 11:01 ] @
Telenor banka od 15. januara smanjuje kamatu na štednju na 4%.
[ NorthGate @ 13.01.2016. 23:59 ] @
Citat:
kalimero 011: Telenor banka od 15. januara smanjuje kamatu na štednju na 4%.

Gde to piše?
[ kalimero 011 @ 14.01.2016. 07:33 ] @
^
U novom tarifniku koji se primenjuje od 15. januara.
[ freeworld @ 14.01.2016. 13:11 ] @
Dal moze da se salju obavestenja na mail sa sajta telenor banke?
[ kalimero 011 @ 14.10.2016. 16:44 ] @
Telenor banka od 1. novembra smanjuje kamatu na avista štednju na 3% godišnje. Pored toga uvode i oročenu štednju sa kamatama od 3,3% i 3,6% na 6 i 12 meseci.
[ kalimero 011 @ 23.10.2016. 14:25 ] @
Citat:
Informacija o podizanju i deponovanju evra na bankomatima
U narednom periodu usluga podizanja i deponovanja novčanica u evrima na bankomatima Telenor banke neće biti dostupna, iz tehničkih razloga. Preporučujemo da u onlajn menjačnici u okviru aplikacije Telenor banke promenite željeni iznos, i na bankomatu podignete dinare.

Čim usluga bude ponovo dostupna, obavestićemo sve korisnike putem SMS poruke. Za više informacija pozovite kontakt centar.

http://www.telenorbanka.rs/sr/...ponovanju-evra-na-bankomatima/

Ali - "U narednom periodu..." I još preporučuju da se promeni u dinare i podigne! "Prva mobilna banka"... Cirkus.
[ freeworld @ 24.10.2016. 01:12 ] @
Ma nek se nose u ...Prvo ne radi pa sledeci dan obavestenje.10 puta sam probao,ja rekao dal sam poceo kao ovi matori da se gubim kad je tehnologija u pitanju pa da zaboravljam i najprostije radnje. :)
[ NorthGate @ 24.10.2016. 01:22 ] @
Citat:
kalimero 011:
Telenor banka od 1. novembra smanjuje kamatu na avista štednju na 3% godišnje. Pored toga uvode i oročenu štednju sa kamatama od 3,3% i 3,6% na 6 i 12 meseci.

Kako će se obračunavati oročena štednja, na mesečnom nivou?
[ kalimero 011 @ 24.10.2016. 07:32 ] @
^
U tarifniku koji je objavljen piše:
Citat:
Obračun se vrši na kraju perioda oročenja a iznos (glavnica+kamata) se prebacuju na multivalutni tekući račun klijenta

što je uobičajeno za oročenu štednju. Mada, sa njima čovek nikad nije siguran. ;)
[ Drmika @ 03.11.2016. 17:28 ] @
Hm, meni u stednji i dalje pise aktivan 7%
[ freeworld @ 03.11.2016. 20:48 ] @
Zato sto ti je ugovor na godinu dana.
[ Drmika @ 04.11.2016. 15:36 ] @
Moze bii i do toga, ali stednju imam od pocetka kad su je uveli, mislim da je to negde bilo u oktobtu pre dve godine. Al verujem da cu biti isplacen sa 3 posto. Na kraju meseca videcu.
[ test1234 @ 10.08.2017. 08:23 ] @
Jel ovo znaci da su digli ruke od banke, ne verujem da su nešto extra zaradili.

http://www.danas.rs/ekonomija....+bugarskom+investicionom+fondu
[ Dexic @ 10.08.2017. 16:12 ] @
Ne, ostaje 15% u vlasnistvu Telenora.
[ kalimero 011 @ 10.08.2017. 18:13 ] @
Citat:
test1234: Jel ovo znaci da su digli ruke od banke, ne verujem da su nešto extra zaradili.

Kao što reče @Dexic, ostaju vlasnici 15% banke, a što se zarade tiče - od oktobra 2014. godine (počeli su sa zvaničnim radom sa strankama negde početkom septembra te godine) uspeli su da naprave preko 3,5 milijardi dinara gubitaka zaključno sa 30. junom ove godine. To je samo po sebi loše, ali još gore je što se u protekle 2,5 godine pokazalo da nisu sposobni da se reše dečijih bolesti, nisu imali viziju šta zaista žele da urade, niti sposobnosti da bar elementarne funkcije (obične, offline) banke uspostave i održavaju na prihvatljivom nivou. Šteta.