[ mjauu @ 15.09.2014. 22:51 ] @
Zdravo svima,

Duzi niz godina sam SBB korisnik kablovskog interneta (mislim od kad su poceli sa radom u SRB) i digitalne televizije. Koristim MTS mobilni vec nekih 10+ godina. I fiksnu telefoniju... jos uvek :)

Vec neko vreme razmisljam da sve objedinim kod jednog operatera i prema svim racunicama trebala bi to da bude isplativa investicija. Ali nikako da se opredelim za koga cu :)

Kratak uvog u trenutnu ponudu na trzistu:

MTS:
Net 10 MB/s
Kablovska TV (107 digitalnih kanala + 0 HD)
Fiksni tel (150 min samo u SRB)
+ mobilni (300+300 min, 600 sms, 1GB data) <--- ovaj paket pojedinacno kod MTS mogu imati za 570 rsd mesecno (uz 50% popusta), a realno bio bi mi dovoljan i manji paket od 330 rsd uz 50% popusta
---------------------------------------
3200 rsd


SBB:
Net 15 MB/s
Kablovska TV (90 digitalnih kanala + 2 HD)
Fiksni tel (200 min u 70 zemalja)
---------------------------------------
3080 rsd

Ako bi na ovo dodao i MTS onaj gore najmanji paket to bi sve bilo 3080 + 330 = 3410 rsd. U prevodu malo skuplje nego MTS-ov box paket, ali bih dobio bolji net, neuporedivo bolji fiksni, i ne bi morao da se zajebavam sa procesom instalacije MTS-a i svega, jer sad sve imam SBB.


Orion:
Net 20 MB/s
Kablovska TV (110 digitalnih kanala + 3 HD)
Fiksni tel (300 min u dosta zemalja)
---------------------------------------
1900 rsd

Danas sam uzeo da se upoznam sa ovom ponudom Oriona i deluje mi ubedljivo najprimamljivije. Bukvalno su uzeli SBB trio gold, i po svemu ih nadmasili. Za ocekivati je da ce SBB spustiti cene uskoro, ali dok se to ne desi imamo ovakvo stanje:
Najbrzi net, najvise digitalnih i HD kanala u osnovnoj ponudi, i fiksni telefon sa najvise minuta uracunatih u preplatu... a cena mnogo jeftinija. Kada bi na ovu Orionovu ponudu dodao onaj nizi mobilni paket koji bi uzeo kod MTS-a imao bi mesecne troskove ukupno 1900 + 330 = 2230 rsd. A ovo je vec osetna razlika, na ugovor od 24 meseca bi ustedeo 1180 x 24 = 28320 rsd :)


Elem, nije sve u parama. Ono sto sam hteo da vas pitam jeste kakvi su vasa iskustva sa ovim operaterima? Znam da je Orion na startu bio na veoma losem glasu, dosta neprofesionalni, sa losom podrskom, nestrucni kadrovi... ali tako je to u startapu, pa kontam da su se morali popraviti. Da li je neko od vas imao iskustva sa njima? Kakav je taj njihov net to me najvise zanima?
Sto se SBB-a tice, ja sam generalno zadovoljan kvalitetom interneta (to mi je najvaznije) i podrskom koju mi pruzaju. Cuo sam i negativne stavove sto se njihovog interneta tice i podrske, ali uglavnom su stavovi pozitivni, tako da mi je to ok.
A za MTS takodje nemam mnogo informacija... kakav je njihov kvalitet interneta? I podrska za isti?

[ bakara @ 15.09.2014. 23:05 ] @
Orion odmah preskoci, nije u opste za poredjenje sa telekomom i sbb-om.
[ djyova @ 16.09.2014. 05:01 ] @
Zar nije kod Telekoma besplatan razgovor sa fiksnog na fiksni? Kakvih 150 minuta?
[ deki111 @ 16.09.2014. 07:01 ] @
^
Bilo je u ovoj temi:

http://www.elitesecurity.org/t172752-4#3485292
[ calexx @ 16.09.2014. 07:48 ] @
SBB od juče ima nove brzine pa tu računaj sa 25/2 internetom. Telekom nudi 150 minuta prema fiksnim mrežama Srbije a posle toga neograničeno prema fiksnim telefonima u svojoj mreži. Ako ti je bitno da imaš dosta razgovora sa inostranstvom, onda je tu Telekom malo slabiji, mada ima onaj InoCall za koji mi se čini da nije skup. Sa Orionom nemam iskustva, imao sam sa Sezamom ali sada Sezama nema, nema ni ZZ-a pa je sve verovatno drugačije.
[ Sceka @ 16.09.2014. 14:11 ] @
Citat:
mjauu: ...
Elem, nije sve u parama. ...

Pa pazi, ako je ovo tacno onda je logicno da uzmes nesto od ovoga:



I imas sve "na jednu zicu". I imas mogucnost prikljucenja dva tel. broja, za prvi pise na slici sve a drugi ima dve opcije, 290din mesecno sa 100 minuta ili 1 (jedan) dinar mesecno bez uracunatih minuta (tarifira se klasicno, dinar/minut u domacem saobracaju sa fixnim brojevima...)

Ja imam Premium, sto znaci 100/3,5 megabita Internet a Internet kao takav ne moze da se meri sa drugim provajderima, odnosno - mnogo je bolji od drugih provajdera. 32 HD kanala - to niko ne nudi, a i nece jos dugo da nudi!!!

Pa sad... I tako...


Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 16.09.2014. u 15:22 GMT+1]
[ dulle2009 @ 16.09.2014. 17:48 ] @
Šćeko, ti si iskusan korisnik verovatno svih SBB usluga. Molim te da me malo uputiš.
Interesuje me ovaj Trio Gold Extra, piše "besplatni razgovori ka svim fiksnim u Srbiji uz Flat Fiksni dodatak".
Šta je "Flat Fiksni dodatak", je li on uračunat u tu cenu od 4080 dinara za taj paket? Ili se dodatno naplaćuje, pošto je "dodatak"?

Edit:
Aha, sad vidim da košta "Samo 390 dinara mesečno!"
Ok.
[ Sceka @ 16.09.2014. 18:00 ] @
Ceo paket je 5.480din ukljucujuci i "mesecno odrzavanje" koje svi placaju.

To je malo "trik marketing" i nista nije besplatno ali lepo zvuci. U okviru Premium ( i Extra) paketa je uracunat tal "Flat Fiksni dodatak" sto podrazumeva 1,500 minuta u okviru paketa. Kad se to potrosi onda se placa redovna cena poziva - ako se potrosi jer je to skoro nemoguce, sam izracunaj! :)

Taj dodatak se naplacuje posebno ako nije u okviru paketa, a i tako se isplati ako neko zove cesto fixne brojeve. Sve imas na SBB sajtu, sve cene. Nemam sad vremena pa ako ne nadjes postavicu ti linkove kad se vratim, kasno veceras...


Pozdrav!
[ dulle2009 @ 16.09.2014. 18:10 ] @
Ok, hvala ti. Pogledao sam SBB sajt, snašao sam se.
[ calexx @ 16.09.2014. 18:36 ] @
Da dopišem za svaki slučaj, Trio Gold Extra jeste 4080 a Šćeka misli na Trio Gold Premium koji ima veću brzinu i neke dodatne pakete pa košta više.
[ Predrag Supurovic @ 16.09.2014. 20:28 ] @
Sa DBB je nezgodno sto kod njih nigde ne pise konacna cena, nego je saznas tek kad dobijes racun. Se je to lepo: ovo kosta ovoliko, ono onoliko, ponesto precute i onda na kraju saberu...
[ dralle @ 16.09.2014. 21:47 ] @
Cena je fiksna za Trio Gold Extra 4080 .
Menja se iznos računa ako si koristio fiksni telefon više od 1500 minuta u okviru SRBIJE i 200 minuta prema inostranstvu.Minut mobilnog zvanja je 9.00 dinara.Cene su sa PDV-om.
Kod Telekoma je bespatan poziv u okviru TELEKOMA,dok se prema drugim provjderima naplaćuje.
Sada je trio gold 60Mb/3Mb, 1500 minuta u svim fiksnim zvanjima i 200 minuta za inostranstvo.Nema pretplate telefona i sve dodatne usluge su beplatne -poziv na čekanju, identifikacija poziva,blokiranje brojeva, preusmeravanje poziva...
[ mjauu @ 16.09.2014. 23:14 ] @

Hahahahah... znaci napisem post, i pomislim da li je moguce da SBB ne reaguje na ovu Orion-ovu ponudu i istog dana SBB napravi osvezenu ponudu!!! :D SJAJNO!!!!


Tacno se vidi marketing u svakom koraku... prvo je Orionova ponuda bila da potuce svaki SBB koncept, a sada SBB ne sme da uzvrati sa cenom (zbog vec gomile korisnika koji su platili skuplje) pa nudi 3 meseca za DZ, a dize internet i daje KABLOVSKU NA VISE TELEVIZORA... sto na sajtu Oriona pise izricito da moze biti samo uz vise reciever-a :)

Elem, 25 Mb/s net... o Boze, to zvuci odlicno :D
SBB-u je ocigledno stalo da se diferenciraju kao najbolji interent provajder. Prema ovom stanju ponuda bilo bi za ocekivati i MTS da odreaguje, ali koliko su oni spori do Nove godine nece se pomeriti :D


Sad su moje dileme poprilicno skracene... Jeste Orion jos uvek najjeftiniji, ali ovo sto mi daje SBB je sasvim pristojno :)

P.S.
Cisto iz radoznalosti me zanima da li postoji osoba koja je zadovoljna sa Orion uslugom? BIlo kojom?!?
[ calexx @ 16.09.2014. 23:23 ] @
Pa sad, da su reagovali na tvoju poruku teško pošto je nova ponuda krenula tačno 24 časovnika pre nje a znalo se nekoliko dana da će da bude tako nešto. ;) Kablovska na više televizora je verovatno opis analogne jer kod samo digitalne mora prijemnik za svaki teve, kod analogne ne mora.
Brzina 25 i nije nešto preterano odlično, ovo je već pristojnije ... a sad će i Šćeka da uskoči sa odličnim. ;)

[ Sceka @ 16.09.2014. 23:25 ] @
Kao sto rece @calexx - mislio sam na Premium. I isplati se uzeti Premium u odnosu na Extra jer se vise dobija nego sto je razlika u novcu. Odnosno, ima se sve sto nudi SBB a u principu je to i najjaci paket pa se podrazumeva da je svako povecanje brzina Internet-a uvek ukljuceno u okviru cene, svako dodavanje bilo cega (kanala, minuta...) je uvek u okviru postojece cene - zato sto se svaka promena dogadja u okviru neke "grupe" (kao sto je, na primer, HD kanali...), znaci, ako se uvede jos HD kanala Premium to automatski ima jer u okviru Premium paketa ima HD kao pojam i to bez ogranicenja, ceo HD paket, uvek.

Takodje, Premium ima Pink i sto je jos (daleko!) vaznije HBO kompletan paket, svi HBO kanali kao i HBO OD i HBO GO.

Kad se sve to izracuna kao dodatak na neki manji paket racunica pokazuje da je u stvari Premium prilicno jeftin.

E sad, uvek ce biti onih koji ce da kazu "meni je dovoljno..." ili "meni ne treba" ili "sta ce meni vise od..."! Takve 'izjave' ne bih komentarisao. Jedino sto moram je da prokomentarisem izjavu tipa "meni je sasvim dovoljno ovoliko koliko mi je brz Internet trenutno". Moj komentar na to je - glupost nevidjena, uz svo uvazavanje tih necijih potreba?! Jednostavno ne mogu da razumem ni da prihvatim tako nesto. Nazalost veoma razumem da je to povezano sa finansijama ali opet... u danasnje vreme kad je bitniji Internet nego TV... ?!


Pozdrav!

Sto rece @calexx, d'uskocim:

[ calexx @ 16.09.2014. 23:41 ] @
Au, ja sam brži od 98% a ti od samo 97% u RS. ;) A vidi što je UL ...
[ Sceka @ 16.09.2014. 23:53 ] @
I tu si u pravu. Ja sve sa dodatkom mogu da imam najvise jos nekoliko megabita UL - sto je potpuno bezvezno. Meni licno UL nije bitan, skoro uopste. Zasto? Pa zato sto za UL (kad mi treba) koristim ortakov koji je:



Tako da...


Pozdrav!
[ Predrag Supurovic @ 17.09.2014. 11:19 ] @
Citat:
Sceka:
Jedino sto moram je da prokomentarisem izjavu tipa "meni je sasvim dovoljno ovoliko koliko mi je brz Internet trenutno". Moj komentar na to je - glupost nevidjena, uz svo uvazavanje tih necijih potreba?! Jednostavno ne mogu da razumem ni da prihvatim tako nesto.


Znači ja sam glup....

Citat:

Nazalost veoma razumem da je to povezano sa finansijama ali opet... u danasnje vreme kad je bitniji Internet nego TV... ?!


Nema to nikakve veze sa parama.

A svakako bilo zanimljivo razmatrati prednost nekog veceg paketa jer ima, zamisli - Pink... I posle pricamo o tome ko je glup.

Spremnost ljudi da izvređaju druge je proprocionalna njihovim ličnim... hm... ograničenjima.
[ Sceka @ 17.09.2014. 11:39 ] @
Nisam rekao da je covek koji tako nesto kaze glup - nego da je to sto je receno glupo. Velika razlika.

Ako si ti to tako protumacio - tvoja greska i tvoj problem. Ako si se ti pronasao kao takav u tako pogresno protumacenom - tvoja greska i tvoj problem.

Spremnost ljudi da povrsno procitaju i onda komentarisu je pokazatelj njihovih ogranicenja. A to se vidi i u odabiru Pink paketa (pored svega ostalog navedenog) kao cinjenice na bazi koje se pise post?! Veoma nezrelo ali sta da se radi, svakakvih ljudi ima.


Pozdrav!
[ chaami @ 17.09.2014. 12:29 ] @
Ja već nekoliko godina koristim Orion WI-FI i do sada nisam imao apsolutno nikakvih problema. Moja sestra planira ovih dana da uvede Orion adsl 20/1 + iptv. Paket košta 1700 din. a uz to idu i dva meseca gratis. Ono što me je malo zabrinulo je to što je ovde neko prokomentarisao kako je Orion loš izbor. Ja sam u principu od njih uvek dobijao više od ugovorene brzine. Plaćam im 5/2 a dobijam ovo:

što je, mora se priznati, prilično pohvalno za Orion. Pogotovo jer je u pitanju wi-fi. Za adsl nemam mogućnosti.

Malo pre sam kontaktirao i drugara koji koristi Orion adsl već nekih godinu dana. Kaže mi da je i on potpuno zadovoljan a paket mu je sa iptv brzine 10/1.
Evo i njegovog testa.


Ovo mi deluje prilično OK. Uzevši u obzir ponuđenu cenu Orion mi deluje kao najbolji izbor. Ili im se adsl značajno popravio u poslednje vreme ili neki imaju samo malo više sreće od drugih. Ne vidim šta je tu Telekomom bolji, pogotovo sa brzinom uploada koja zna da padne i na 0.3 Mb/s.

SBB je već druga priča, ali im je i cena druga priča. Fenomenalni su im oni GOLD paketi (i opcije koje se nude).
[ Zlatni_bg @ 17.09.2014. 13:35 ] @
Koliko kostaju ta 2 orion paketa?
[ chaami @ 17.09.2014. 14:49 ] @
Koštaju puno :). Šta znam. Ovaj moj, samo wifi net košta 1900 din ali to je bez ugovora. Sa ugovorom na dve godine je 1500 a ako imaš svoju opremu onda je 1200. Ja planiram da obnovim ugovor i da dodam iptv i da pojačam na 6/2 (to će verovatno biti 7/3) a cena bi mi ostala isto 1900. Jeste puno para, ali wifi inernet nikada i nije bio posebno povoljan.

Za ovaj adsl/iptv što drugar uzima stvarno ne znam. Mislim da je oko 2000. Mene trenutno zanima kakav će biti ovaj adsl 20/1 sa iptv što moja sestra planira da uzme. On je na akciji samo 1700din.
[ CakNoris @ 17.09.2014. 19:38 ] @
@Sceka i Celex
Koju opremu koristite (koji modem/ruter imate) i jel ste u kuci ili zgradi kada imate tako dobar signal?
Kod mene je daleko slabiji signal.
Danas je najbolji bio 32.71/2.90mpgs uz min ping od 11ms (teorijski maks od 60/3).
A spusta se do:


Bilo bi lepo i da postavite rezultate sa http://www.pingtest.net/
Evo mojih:

i



Inače, da kod SBB-a sam u BG (Pašino brdo), i imam Gold Extra.

Razmisljam da nisu uveli samo za nove korisnike povecanje brzine, iako im to do sada nije bila praksa.
[ calexx @ 17.09.2014. 19:52 ] @
Ja sam u zgradi, koristim EPC3925 koji su davali i povezan sam kablom. Na wireless vezi imam razne rezultate koji su često dosta slabiji ali to zavisi od svega i svačega. Možda je bitno to što sam relativno blizu čvorišta mada su parametri signala prilično loši jer imam nekoliko razdelnika od ulaza u stan do modema.
[ Sceka @ 17.09.2014. 20:14 ] @
Isto zgrada, sa pet spratova, od cvorista ide podzemno kroz dve zgrade tehnickim tunelima. Isto koristim EPC3925.

Bezicno sa mobilnim ranije (kad sam imao 40 megabita) je pokazivalo 35 megabita. Kad je povecano na 50 megabita pokazivalo je konstantno do 20 megabita na LG a na Samsung nesto vise ali samo za nekoliko megabita. Laptop konstantno preko 35 megabita. UL je uvek maksimalan koliko imam u paketu na svim uredjajima.

Zicom kompjuter uvek maksimalno i DL i UL.

Kazu neki tehnicari iz SBB-a da je bezicno tako namerno setovano... ako je verovati...






Pozdrav!
[ CakNoris @ 17.09.2014. 20:57 ] @
Hvala na odgovorima.
Izgleda da ipak imam prilicno Jitter-a, makar u odnosu na Sceku. :)

@calexx
Dao si mi ideju. Izbacio sam jedan ruter iz priče (bilo ih je dva plus jedan svič) i sada imam daleko bolje rezultate. :)





[ calexx @ 17.09.2014. 20:58 ] @
E da, ja zaboravio pingtest.



[ CakNoris @ 17.09.2014. 22:01 ] @
Izgleda da Jitter-i zavise dosta i od vremena merenja (verovatno kao posledica zagušenja mreže).
Evo mojih novih rezultata.





Da li koristite i neki switch ili drugi uređaj između računara i Cisco EPC3925?
[ Sceka @ 17.09.2014. 22:34 ] @
Ne, samo kabl, direktno.


Pozdrav!
[ dusans @ 17.09.2014. 23:12 ] @

Sve preko 5ms jittera je njesra za FPS gaming.
I, molim vas, nemojte da hvalite ocenu B kao nešto dobro ili zadovoljavajuće (posebno Sćeka).
[ calexx @ 17.09.2014. 23:18 ] @
Citat:
CakNoris: Da li koristite i neki switch ili drugi uređaj između računara i Cisco EPC3925?
Mislim da je ovaj komp direkt uboden u EPC3925 ali imam još jedan koji ide malo okolo, prikačen je na ADSL ruter a ovaj sa EPC3925 povezan lan na lan kablom pa praktično glumi svič. Isti rezultati.
[ Sceka @ 18.09.2014. 00:06 ] @
Citat:
dusans:
Sve preko 5ms jittera je njesra za FPS gaming.
I, molim vas, nemojte da hvalite ocenu B kao nešto dobro ili zadovoljavajuće (posebno Sćeka).

Ko havali ocenu, posebno gde ja to hvalim bilo kakvu ocenu, jitter?

Nisu svi FPS gejmeri, zapravo - veoma mali broj korisnika Internet-a uopste koristi Internet za OnLine igranje.


Pozdrav!
[ dulle2009 @ 18.09.2014. 13:02 ] @
Ruter EPC3925, računar povezan kablom. Paket 60/3.



[ Zlatni_bg @ 19.09.2014. 03:04 ] @


6. sprat. Onaj novi Cisco ruter, da ne gledam koji model, znate vec.
[ Mile-Lile @ 19.09.2014. 08:22 ] @
Iščitah ovu temu celu jer mi je jako zanimljiva... vidim da je i Peđa SUpurović komentarisao pa me zanima i njegovo mišljenje...
Zar mislite da ruter sa Single Core procesorom i taktom od 333Mhz može da izgura 50Mbps natovanog saobraćaja?!
Imate pakete od 100Mbps a koristite neke igračke... pa nisu ni provajderi glupi! Svi se nalože hajde da uzmem najbrži paket a nemaju odgovarajuću opremu...
Sćeka, Calexx i drugi... šta će vam REALNO veliki paketi kada su nesikorišćeni?
Kupite neki ARM dual core ruter sa 600,750 i više Mhz pa onda probajte ping i speed testove...
Evo Vam pogledajte specifikacije za taj nazovi Cisco
http://wiki.openwrt.org/toh/cisco/epc3925
Za brzine preko 30Mbps je obavezan tzv. Hardware NAT koji ovaj ruter nema:(
[ calexx @ 19.09.2014. 10:20 ] @
Ja nemam 100Mbps paket ali je to manje bitno. Šta ti znači REALNO veliki paketi kada su neiskorišćeni? Misliš da mi je potreban paket koji ću 24/7 da koristim 100% ili nešto drugo? Inače veliki paketi donose i druge povoljnosti osim velike brzine, ako bih uzeo manji paket i doplatio za to, opet bih stigao cenom do onog velikog pa onda bolje da dobijem i veću brzinu.

Koliko je ovo iskorišćeno u paketu u kome je download 80Mbps?

[ Mile-Lile @ 19.09.2014. 11:29 ] @
Citat:
Ja nemam 100Mbps paket ali je to manje bitno. Šta ti znači REALNO veliki paketi kada su neiskorišćeni? Misliš da mi je potreban paket koji ću 24/7 da koristim 100% ili nešto drugo?

Mislim da su ti neiskorišćeni resursi, na to sam mislio... Moja sugestija je bila da ruteri EPC3925 sa uključenim SPI i NAT ne mogu da podrže te pakete (propusne moći)... ako je to zbog drugih povoljnosti ok.
Moja primedba je bila upućena ka tome da nemate odgovarajuću opremu... ostalo je ok, nema ljutne, ako neko nudi i gigabitni internet naravno da ćeš ga uzeti ako je jeftiniji od 10Mbps...
Ovo merenje sa speedtestom vam nije merodavno... a Firewall nije "dobro" podešen zato se ne može izmeriti packet loss... verovatno ruter dropuje icmp na wan portu...
Ja bih taj ruter stvaio u bridge i kupio ili pozajmio ruter sa "hardware NAT-om" pa onda govorio o kvalitetu tih paketa... toliko od mene...
I još nešto, ugrubo, da piše da vučeš 10MB značilo bi da možeš da izvučeš 100% ovako je iskorišćenost 92% i sasvim je moguće da nije zbog SBB-a već zbog rutera...
jedno OT pitanje? Koliko dugo može da vuče tom "brzinom" 9,22 MB/s i da li je internet upotrebljiv (tipa da gledaš youtube ili surfuješ)? ako ti nije problem prenesi mi malo utisaka jer lično nisam
imao prilike da testiram više od 20Mbps (koliko ima jedna firma sa skoro 100 kompjutera koji imaju izlaz na internet)...
[ calexx @ 19.09.2014. 12:35 ] @
Misliš neiskorišćeni u smislu da neću moći/imati potrebe da 100% vremena trošim 80 ili 60Mbps ili misliš da neću uopšte moći da koristim tu brzinu?

Zvanično ovaj ruter (takav mu je softver, vidim da se razni žale na to) ne može da se prebaci u bridge i da se koristi samo modem. Realno, mogao bih da tražim zamenu za samo modem i onda dodam neki svoj (bolji) ruter ali ... ovaj mi odrađuje posao i ne vidim zašto da trošim pare koje ionako nemam. ;) A ni gigabitni ruteri ne spadaju u jeftinije.

Zar si negde video da se izvlači 100% brzine? Uvek moraju da postoje neki gubici, ja nisam daleko od čvorišta ali ipak ima koaksijalca a od ulaza u stan do modema su dva razdelnika koji unose dosta slabljenja. Pa i kada sam imao 30, nikada nije išlo toliko, uvek se malo skrati zbog svega ovoga.

Ne znam koliko može da vuče tom brzinom, probao sam Suse jer pretpostavljam da oni mogu da postignu ali je pitanje koliko njih može meni (i ko zna za još koliko njih) da obezbedi po 80 ili 100 a da ne pričam o nekima koji možda imaju i gigabitni internet. Probaću kasnije tj verovatno večeras da pustim neki veći download pa za to vreme probam surf sa sve jutjubom, znam da nije bilo problema kada sam koristio 30Mbps i išao pun download kao što znam da to u ADSL varijanti radi mnogo slabije, tu već teško da može i pun DL i surf.
[ Sceka @ 19.09.2014. 13:14 ] @
@calexx je uglavno sve napisao pa da ne ponavljam, samo da dodam da meni licno neiskoriscenost do 10% uredjaja za Internet ni na 50 megabita nista nije znacilo a sada sa 100 megabita jos manje.

Poenta uzimanja nekog paketa je u tome sto je objedinjena ponuda svega sto treba u "jednoj zici", sto je daleko bolje nego da se razvlace kablovi za nekoliko provadjera posebno (od jednog TV, od drugog Internet...). Sto se tice SBB-a, daje najvise za novce koji se placaju. Ostali su ili kvalitetom ili kvantitetom ili i jednim i drugim losiji od SBB-a. A ono sto nudi SBB u vidu mogucnosti, opcija, funkcija... to kod ostalih jednostavno ne postoji ni kao pojam.

Sto se tice EPC3925, sam uredjaj je jedan od najboljih koji se moze naci u ponudi provajdera u svetu i uopste nije los i to po svim pitanjima. Kad sam ga prvi put dobio nekoliko meseci je radio savrseno i imao otvorene sve mogucnosti koje se traze, mogao je da se prebaci i u Bridge mod... a onda je promenjen Firmware i sada je situacija takva da je i bezicna veza ogranicena na dvadesetak megabita (sada ni jedan telefon ne moze da ostvari vezu brzu od 20Mbps!) ali to nije do uredjaja ili do proizvodjaca nego do SBB-a konkretno. Provereno, ali nikako da dodjem do informacije zasto su to uradili, zasto to rade?!


Pozdrav!
[ calexx @ 19.09.2014. 13:34 ] @
Ma ajde, misliš da neko u SBB ume da isključi prebacivanje u bridge i da ograniči wireless? Ja sam i do sada na jednom mobilnom imao desetak i malo više, na drugom oko 20. Sada uz razna prebacivanja ponekad ubijem i 35 na mobilnom pa i na starom laptopu za koga nisam siguran da može mnogo brže.
Skoro sam ostavio link prema nekom sajtu na kome je bila tabela sa brzinama koje mogu mobilni da postignu i sve je mnogo manje nego što zamišljamo. A daleko ispod 100 pa i 60.

Što se problema sa uređajem tiče, moguće je da se ne slaže sa nekim mobilnim čipsetom ili procesorom, moguće je i da nekome puca veza i još nešto brlja ali ja sam dobio primerak koji ne puca i koji se slaže sa mojim mobilnim.
[ dejanet @ 19.09.2014. 13:59 ] @
Imam taj router/modem EPC3925, kao i sbb premium paket o kojem pricate, a sto se tice wireless-a, dobijam 65-90/3-4 Mbps na kompu, odnosno 45-50/3-4 Mbps na telefonu.

Kabl nisam probao jos uvek, ali predpostavljam da bi dobio Scekine rezultate.
[ Sceka @ 19.09.2014. 14:06 ] @
Citat:
calexx: Ma ajde, misliš da neko u SBB ume da isključi prebacivanje u bridge i da ograniči wireless? .

Ne kazem da je to neko iz SBB tima programera uradio (poznati su po "znanju"!) nego da je SBB odgovoran za to. Naruce da im se uradi, Cisco uradi... nije neuobicajeno. A provereno je u svakom slucaju, ne samo sa moje strane. I skoro/nedavno, kad su mi menjali 2.0 risiver koji je naprasno pobrljavio, je potvrdjeno od strane...

Na istom mobilnom telefonu, kad sam imao 40 megabita, redovno je bilo nesto vise od 35 brzina a kad su digli na 50 nesto manje ili oko 20 megabita. Tako je i sada. Nista u setovanjima nije menjano. Svuda u komsiluku i kod ortaka u drugim delovima grada je primeceno isto.

Nemam pojma kako ali laptop-ovi su postedjeni toga (uglavnom, kod komsije sprat iznad njegov HP ni na koji nacin ne ostvaruje vise od 10 megabita bezicno).


Pozdrav!
[ calexx @ 19.09.2014. 17:00 ] @
Moj laptop ima neki draft N wireless i ako postavim na ruteru samo N, on se i ne konektuje. Ako postavim B/G/N onda radi ali nekako traljavo. Ako je samo B/G, onda lepo radi i ide između 25 i 30. Meni za sada dosta.
[ dejanet @ 19.09.2014. 17:52 ] @
Vecina laptopova imaju neki 'beta' N wireless.

Pokusajte da setujete na router-u QoS/WMM Support: Enabled
[ calexx @ 19.09.2014. 18:23 ] @
Ovo je za sada najveći napredak. Laptop i wireless:

[ calexx @ 19.09.2014. 18:50 ] @
Hm, sledeće merenje ... da ponovim, EPC3925, laptop i wireless:

[ Mile-Lile @ 19.09.2014. 19:41 ] @
Kao prvo, merenje propusnosti preko wirelessa uglavnom nije merodavno jer je podložno promenama... npr. zagušenost kanala.
"data rate" može da zavisi i od "regulatory domaina" i koji je kanal izabran!
Ako već hoćete da izvučete maksimum probajte sledeće:
1) Za zaštitu bežične mreže koristite WPA2 Personal + AES - ISKLJUČIVO- to je uslov za N standard (naravno stari bežični adapteri neće moći da se povežu)
2) Kao mod: B/G/N Mixed
3) Channel Width - Wide 40 MHz
u naprednim podešavanjima
1) N Transmission Rate na Auto
2) RTS/CTS Protection Mode uključeno
3) Beacon Interval: 100
4) DTIM Interval: 1
5) Fragmentation Threshold 2346
6) RTS Threshold sa defaultnih 2347 postavite na 2346, na taj način će se uključiti rts/cts mehanizam koji puno znači u zagušenim etrima

sa telefona uglavnom nemoj da pokušavate da izmerite jer telefoni imaju 1t1r bežične kartice i 1/2 od 65Mbps je maksimum koji mogu da izvuku...
[ calexx @ 19.09.2014. 20:29 ] @
Merenje preko wireless veze je samo zato da se vidi da nije baš isečeno na ovom HG i da može da se izvuče i više od ~20Mbps. Ni ja ne dobijam svaki put 76 ali 40-70 je sada redovno.
Sve je ovako i podešeno, to mu je uglavnom default.

Na kablu je uvek ovako:

[ Sceka @ 19.09.2014. 21:13 ] @
U medjuvremenu sam, nesto sasvim drugo trazeci, naisao na podatak da je:

Citat:
"Also another thing about the Cisco EPC3925 it's being discontinued..."


Pa onda link gde su datumi... Evo taj link: http://www.cisco.com/c/en/us/p...of_life_notice_c51-694849.html

Pa sad, da li je to dobar link za bas taj model i da li to znaci, ako je tacno, da ce SBB relativno uskoro morati da nadje/trazi drugo parce hardvera... Kako god, meni je bilo zanimljivo da to pregledam - a napisasmo dosta o tom modelu...


Pozdrav!
[ calexx @ 20.09.2014. 07:48 ] @
Šta kažu za EPC3928 pošto SBB valjda sada njega deli? Mada, ni tebi ni meni ne znači previše jer i ovaj radi pristojno. Ako ispusti beli dim, onda ćemo da dobijemo nešto novije.
[ calexx @ 20.09.2014. 10:21 ] @
Citat:
Mile-Lile: jedno OT pitanje? Koliko dugo može da vuče tom "brzinom" 9,22 MB/s i da li je internet upotrebljiv (tipa da gledaš youtube ili surfuješ)? ako ti nije problem prenesi mi malo utisaka jer lično nisam
imao prilike da testiram više od 20Mbps (koliko ima jedna firma sa skoro 100 kompjutera koji imaju izlaz na internet)...
Evo nešto približno ovome, sada sam u drugoj sobi i laptop na wireless vezi. Povukao sam tri fajla, sve ukupno oko 7 giga i ide brzinom do 8MB/s, nekad padne malo ispod. Surf ide normalno. E sad, pošto je malopre speedtest pokazivao nešto reda ~72Mb/s tj realno 9MB/s, onda tu ima lufta od oko 1MB/s iliti 8Mb/s što je sasvim dovoljno za bilo šta.

S druge strane gledano, ja sam često imao problem na ADSL, ako nešto vuče, onda to ne dozvoljava ostatku saobraćaja da mrda i često se sve koči. Sa kablovskim internetom je obično drugačije, ako torenti ili neki download manager vuku punom brzinim i hoću da surfujem, onda se DL malo skrati a surf ide normalno. Možda je drugačije podešen prioritet u ruterima ali ne pamtim da sam nekada imao problema sa surfom ako u pozadini ide jak download.
[ Sceka @ 20.09.2014. 12:45 ] @
Citat:
calexx: Šta kažu za EPC3928 pošto SBB valjda sada njega deli? Mada, ni tebi ni meni ne znači previše jer i ovaj radi pristojno. Ako ispusti beli dim, onda ćemo da dobijemo nešto novije.

Nisam nasao nista slicno za EPC3928, a u pravu si, dok radi ovako dobro ne zanima me nesto drugo jer ispunjava sve sto meni treba u realnom radu sa desktop kompjuterom. Ostalo sto je povezano bezicno u svakom slucaju ima vise nego sto treba... A ako bude beli dim sta da se radi, dogadja se... :)
Citat:
calexx: ...ali ne pamtim da sam nekada imao problema sa surfom ako u pozadini ide jak download.

Tacno tako. Sto se surfa tice nisam primetio da se DL smanjuje a surfuje se bez problema. Kod mene je svakodnevno ukljucen Skype na desktop kompjuteru, uvek se nesto malo ili malo vise skida, proverava, brise pa druga verzija... laptop je ukljucen predvece pa do iza ponoci i aktivno se radi (VPN za posao...) i redovno su nakacena dva mobilna telefona - sve to je i sa 50 megabita radilo "k'o po loju" a sada sa 100 ne vidim razlog da radi losije.

Jedini problem, generalno, kod SBB Internet-a je UL, brzina je besmisleno mala u odnosu na DL. Ali sta da se radi, za sada je tako a cuo sam neke apsolutno neproverene abrove da ce se UL povecati nakon Nove Godine. Videcemo, uvek se tako prica...


Pozdrav!
[ deki111 @ 06.10.2014. 11:23 ] @




Razlika kao kad sam sa dial-up prešao na ADSL.
[ pajaja @ 06.10.2014. 18:11 ] @
Citat:
Sceka:
Pa sad, da li je to dobar link za bas taj model i da li to znaci, ako je tacno, da ce SBB relativno uskoro morati da nadje/trazi drugo parce hardvera...

Tačno je da je EPC3925 EOL, a zamena za njega je upravo EPC3928. Ovo naravno važi za sve ne samo za SBB.
[ Aleksandar Đokić @ 09.10.2014. 23:54 ] @
Evo Orion adsl kod mene trenutno nece speedtest da zavrsi, stoji na 0.02 i to je to :).
[ petardel @ 10.10.2014. 00:22 ] @


Evo moj paket od 16/1.5

Kako su povećali brzine, internet i TV rade očajno



evo još malo gori rezultat

[Ovu poruku je menjao petardel dana 10.10.2014. u 02:17 GMT+1]
[ digikv @ 22.10.2014. 12:37 ] @
Realan test
http://www.bandwidthplace.com/
Imam SBB premium paket znaci brzina 100Mb/s ali
brzina download 8.24Mb/s upload 3.24Mb/s ping 36ms
OOKLA daje lazne rezultate (ubrzava)
[ dusans @ 22.10.2014. 13:53 ] @
Dobro da nisi izmerio brzinu između Srbije i Neptuna.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.10.2014. 16:20 ] @
Nesto nisam uveren da je bas tako.
[ calexx @ 22.10.2014. 16:42 ] @
Kada neko hoće da ocrni provajdera (u ovom slučaju) i pokaže brzine manjim nego što bi se očekivalo, onda nalazi razne načine, merenja brzine i ostale pokazatelje koji pomažu u nameri. Ako neko hoće da pokaže da SBB ima manje brzine, pronađe neki tupav sajt koji nema pojma sa životom, izmeri i eto radosti.

Speedtest merenja (ne mora OOKLA, važi za sve) su gubljenje vremena. Jedina realna brzina linka je da se dovuče nešto što takođe ima dovoljno dobru brzinu i tu je kraj merenjima. Sećam se da je baš OOKLA imala čudne rezultate i pre 5-6 godina mi pokazivala preko 100Mbps ... a uglavnom zato što je KAV keširao saobraćaj i onda sve na gomilu pristigne.

Evo konkretno, izmerio sam brzinu na ovom sajtu i dobio rezultat:



Onda sam dovukao neki .iso fajl od 1,1GB i on je stigao za 3m 25s iliti 205 sekunde. Pitanje za matematičare ... koliko je tačan prikaz sa slike?

edit: i sam rezultat nije podešen da se dobro pokaže što govori o autorima.
[ dusans @ 22.10.2014. 17:07 ] @
A što je najcrnje, mere brzinu a nemaju valjan link.
[ calexx @ 22.10.2014. 18:33 ] @
Misliš da je to? Imaju 16/3 link i svi ispod te brzine mogu još i da očekuju neke rezultate. ;)
[ digikv @ 22.10.2014. 18:34 ] @
Kazete da nisam izabrao dobar program za testiranje brzine ?
Evo drugi
http://faq.hrvatskitelekom.hr/...ategory.xhtml?question=89#faq1
Tu daje download 18.01Mb/s upload 3.25Mb/s (upload je slican) ping 53ms
Verovatno i ovaj ne valja.

http://www.bandwidthplace.com/ (@dusans sta je pogresno na ovom linku)
[ pajaja @ 22.10.2014. 19:34 ] @
Kazi ti nama, da li tebi internet radi lose ili lose meri brzinu? Ako ti radi lose prijavi problem SBB-u.
[ calexx @ 22.10.2014. 20:18 ] @
Nije ovde problem kako radi nego da se nađe primer da SBB link loše radi. Pa makar odradio 20 testova pa onda izvuče najgori rezultat. Ili nađe neki sajt koji loše meri i onda su rezultati onakvi kakve očekuje. ;)
Citat:
digikv: Kazete da nisam izabrao dobar program za testiranje brzine ?
Evo drugi
http://faq.hrvatskitelekom.hr/...ategory.xhtml?question=89#faq1
Naravno da nije jer ne može da izmeri veće brzine. Ovaj drugi ima skalu do 50, kako da ti izmeri 100?

Ovo je realan test brzine. Ako uporediš to što se vidi i nekih 22.8Mbps koliko daje prvi, šta misliš onda o merenju na tom sajtu?



Evo, probaj ovo a dobro je da koristiš i neki download manager pa da vidimo rezultat. Ako je stvarno 18Mbps ili 28Mbps, onda je kod tebe neki problem sa brzinom.

Šta ti pokazuje OOKLA?
[ digikv @ 23.10.2014. 04:37 ] @
Poranio da izmerim :)
OOKLA

naravno da ima smetnji, danas bi trebalo da dodju iz SBB pa saljem nova merenja
ali ja hocu da vidim koji je merac najmerodavniji
ako skidam fajl od 2GB to je 16834Mb to znaci da je sa brzinom od 100Mb/s potrebno 168s za skidanje fajla. Koliko mislite da realno treba da bude vreme skidanja fajla?

[Ovu poruku je menjao digikv dana 23.10.2014. u 07:33 GMT+1]
[ calexx @ 23.10.2014. 08:41 ] @
Pre nego dođu, da probamo malo i bez njih. ;) Šta imaš od SBB opreme, HG ili modem i ruter? Kako meriš, wireless ili na kablu? Da li je tako od početka kada su povećali brzine i kako je bilo pre toga?

Postoje razni sajtovi koji mere, meni je važniji podatak iz nekog saobraćaja nego test a OOKLA mi se pokazala pristojno.

Postoji dodatni problem oko brzine, pitanje je koliko neki sajt može da otvori link, ako se tu nakači mnogo njih sa 100Mbps pa i većim brzinama, potreban je dobar cug. Trebalo bi da 2GB dovučeš za manje od 200 sekundi ako izvor ima dobar cug. ;)
[ digikv @ 24.10.2014. 19:10 ] @
Posle dolaska servisera iz SBB

zakacen kablom
ali kako da dobijem 100Mb/s
[ calexx @ 24.10.2014. 22:13 ] @
Pa šta oni kažu? Ako je problem negde pre tebe ili sa signalom, onda neka te prebace na 60/3 pošto to lako izvlačiš.
Kakvi su ti parametri signala?
[ bossas @ 18.02.2018. 17:42 ] @
Sbb bolji je

[ zivanicd @ 21.02.2018. 07:55 ] @
Prelazite na GPON podhitno...

Test sa MBP i5 6GB rama. Vidi se da stuca dok ucitava flesh :)

[ bachi @ 21.02.2018. 10:39 ] @
Bih ja, ali nema...
[ calexx @ 21.02.2018. 19:01 ] @
Citat:
zivanicd:Prelazite na GPON podhitno...
Lako je tebi da postavljaš testove iz firme, daj nekog najobičnijeg korisnika. ;) A nije da nismo prešli. ;)