[ sandrasandra @ 22.09.2014. 22:47 ] @
E ovako, prekoracila sam dozvoljenih 90 dana u Eu. Prekoracenje je mesec I po dana.
Bila sam u Francuskoj. Na aerodromu u fr nisam imala nikakvih problema kao ni u Sbiji.
Sad me zanima kada sledeci put mogu da idem negde, svi mi pricaju razlicito.
Unapred vam hvala na odgovorima. :*
[ sandrasandra @ 23.09.2014. 23:25 ] @
Nema nikog. :'(
[ ChanMaster @ 24.09.2014. 13:07 ] @
Zavisno od carinika, al 99% ces morati da snosis neke posledice ako se ove godine opet uputis u smeru EU
[ sandrasandra @ 24.09.2014. 19:04 ] @
Aha, znaci mislis da mogu tad da me kazne,zabrana ili tako nesto? Iako sam se prvi put 'provukla'? :D
[ Dexic @ 24.09.2014. 22:23 ] @
Ako zagledaju poklapanje pecata ulaska (ako ti nisu udarili zabranu, ili nisi uopste bila na granici, verovatno nisu ni gledali datume) mogu da zabrane.

Ako ti se recimo datum ulaska u Sengen i sledeci pecat (bili izlazak iz Sengena, bilo ulazak u bilo koju drzavu van Sengena) razlikuju za vise od 90 dana, i ti zagledaju, zabranice ulazak.
[ deki77 @ 25.09.2014. 12:07 ] @
Nema to nikakve veze.Ti jesi prekoračila xx dana ali te niko nije sankcionisao.
Posle određenog broja dana nedelja i meseci želiš ponovo da ideš u EU niko ti ništa neće tražiti(mislim ne baš odmah...da odeš.Sačekaš da prođe određen period.Da te ne bi vratili sa granice i udare F pečat. F - osoba je prekoračila boravak od 3 meseca u periodu od 6 meseci).
Sačekaš taj određen period da prođe(mi ne znamo koji) i putuj..
[ sandrasandra @ 25.09.2014. 18:27 ] @
Jasno, jasno...planirala sam NG u Rimu pa zbog toga pitam. Probacu pa sta bude, hvala na odgovorima.
A ne znam da li mogu to da proverim recimo pozivom Beogradskog aerodrome, verovatno je glupo pitanje ali eto samo da proverim. :D
[ SonjiCA505 @ 25.09.2014. 20:23 ] @
Pozdrav,
Ja imam jedno pitanje
Htela bih da se vencam u Francuskoj, posto mi je verenik francuz a ja sam se tek skoro nakanila da napustim Srbiju.
Zna li neko sta mi sve treba od papira ? I da li moram preko ambasade da idem,da li moram da se vracam u Srbiju po papire ili moze sve mama da mi odradi?
Unapred hvala
[ sandrasandra @ 25.09.2014. 20:42 ] @
Ja ne znam sta ti sve treba od papira ali mozes za to vreme da budes u Fr I cekas I ne izlazis iz zemlje sve dok ti papyri ne budu gotovi.
To znam jer je moja sestra tako uradila, ja sam bila kod nje sada u Fr. :)
[ Dexic @ 26.09.2014. 01:17 ] @
Citat:
sandrasandra:
Jasno, jasno...planirala sam NG u Rimu pa zbog toga pitam. Probacu pa sta bude, hvala na odgovorima.
A ne znam da li mogu to da proverim recimo pozivom Beogradskog aerodrome, verovatno je glupo pitanje ali eto samo da proverim. :D

Nema nas aerodrom pojma o tome.

Manja je sansa da ces igde imati problema osim u Nemackoj/Svajcarskoj. Ostale zemlje ce gledati da nisi napravila nesto konkretno, Necmi/Svicarci ce gledati da vracaju iz bilo kog razloga.
[ sandrasandra @ 26.09.2014. 02:00 ] @
E dobro je, Nemacku ionako gledam da zaobilazim po svim aspektima. :D
E sad bih da izlozim jedno svoje zapazanje, danas I juce citam bas po forumima dosta o ovim stvarima,te zabrane, razna neka slovca u pasosu itd. pa mi nije jasno kako mnogi ljudi ne znaju da li imaju zabranu ili ne, krenu na put I policajac na granici mu kaze 'aaaa ti ne mozes dalje, imas zabranu', mislim, ne razumem.
Ili se ti koji pisu takve stvari malo prave ludi ili je nesto trece u pitanju. Da bi dobio zabranu mislim da nije dovoljno da te policajac pogleda, ipak mislim da je to malo slozeniji process,pretpostavljam ispitivanje,detaljno proveravanje,zadrzavanje na granici,mozda I potpisivanje odredjenog dokumenta.
Recimo ja sada na aerodromu u Parizu, policajac je pricao telefonom kad sam dosla na red, 'ofrlje' pogledao pasos I tap pecat, dovidjenja I prijatno.
A garant je video da imam prekoracenje jer imam svega 6 pecata,jedino da mi je dao zabranu brzinom svetlosti pa nisam primetila. :D
[ Dexic @ 26.09.2014. 04:05 ] @
Stoji ta zabrana u pasosu, ako je zbog prekoracenja na islasku. I ide na licu mesta, ako pogledaju, primete i zele da ti zabrane. Nema nikakve procedure.
[ flighter_022 @ 26.09.2014. 08:29 ] @
Pa imaju u bazi podataka svaki ulazak i izlazak, teoretski ne bi ni morali da gledaju pečate.

Meni su samo pri prvom ulasku u Nemačku detaljno pregledali pasoš (jer ima dosta viza nalepnica i mnogo pečata) a svaki sledeći put sam prolazio pasošku kontrolu za 20-30 sekundi.
[ Dexic @ 26.09.2014. 09:00 ] @
Meni svugde vec pecatiraju dok pitaju zasto dolazim i vrate pecat, ali u Nemackoj ipak ne, malo duze uvek traje.

Nemaju sve izlaske u kompjuteru, ne upisuju se na svim granicama izlasci, tj. ne upisuju ih uvek. Imam u proslom pasos prilican broj izlazaka bez upisivanja.
[ sandrasandra @ 26.09.2014. 10:21 ] @
Ajde ja sad sa jos jednim 'pametnim' pitanjem. ^_^ Kako upisuju oni te izlaske, na koji nacin?
Stalnno se pominje neki SIS ali tamo pise da on ne belezi ulaske I izlaske...ali zato na Madjarskoj granici imaju neki aparat koji I to belezi, sad, ko bi ga znao.
A mozda je na aerodromima drugacije,moguce da se kod njih sve evidentira.
Eh sto nisam policajka. :/
[ Dexic @ 26.09.2014. 12:24 ] @
Ja samo na aerodromimam i idem, i nemam izlazne pecati za preko 90% ulazaka za koje imam pecate i za koje imam ulazne pecate za dalje destinacije posle :)Iskreno ne znam licno kako to tacno funkcioise, ali ako prodje pasos kroz onaj aparat, verovatno jeste u sistemu i izlazak. Ako ga samo pogleda carinik, onda ne. Ako i ne pogleda izlazni carinik (sto kazem je 90% slucajeva u proslom pasosu), ocigledno je da ne moze nikakav upis da bude.

Jedino ako na aerodromima to ne rade automatski povezano sa izdavanjem borading passa, i dalje provere da je boarding pass iskoriscen, a ne samo uzet.
[ sandrasandra @ 26.09.2014. 15:22 ] @
Da, moguce je da ide automatski.
Mada, ja do sada nisam videla da je neko imao problema zbog prekoracenja na aerodromu, da li tamo manje obracaju paznju na to a gledaju krupnije stvari ne znam.
Pre godinu I po otprilike, busom smo isle drugarica I ja u Madjarsku I to samo na jedan dan u soping, na granici su nas Madjari zadrzali 2 I po sata zbog 3 momka koji su imali prekoracenje. Pustili su ih na kraju u bus posto su valjda platili neku kaznu sta li ali od tada vise ne sedam u autobus.
[ anon115774 @ 26.09.2014. 23:54 ] @
Meni grk prosle godine na izlasku nije hteo ni da uzme pasos, samo je mahnuo rukom da prodjem. Koliko sam ja onda u prekoracenju jer prakticno jos nisam izasao? :)

A da... a u medjuvremenu sam se nekoliko puta pojavio na raznoraznim EU granicama i dva puta na aerodromima u ozloglasenoj Nemackoj... i niko nista nije pitao povodom (ne)izlaska iz Grcke.

Jel vi stvarno mislite da neko ima vremena da se bavi izbledelim pecatima koji su udarani jedan preko drugog i slicno....? :)
[ Dexic @ 27.09.2014. 03:01 ] @
Ali ti imas i pecat da si usao u Srbiju (ili gde god si usao kad si izasao iz Grcke, sto ce sigurno upisati).

Ne da mislim, nego sam siguran da to Nemci rade, ako zele da vrate nekoga, naci ce bilo koji razlog.
[ deki77 @ 27.09.2014. 07:50 ] @
Da jednom rešimo misteriju...
Niko ali NIKO ne vodi evidenciju vaših prelazaka.I ne postoji nikakva baza koja to beleži.To je i zabranjeno!(sloboda kretanja etc) Postoji za lica sa poternice,lica koja nisu platila neke kazne i brojevi automobila(reg. tablice).Ima ljudi koji naprave neke saobraćajne prekršaje,dobiju uplatnice a nikad ne plate kaznu.Postoje šverceri raznih stvari,tehnike,cigara,droge..etc koji su evidentirani kao i brojevi reg.tablica ako su uhvaćeni u tom delu..Pa su u njihovoj bazi podataka.Zato vam uvek ili cesto traže papire od automobila ako idete kolima..

Kako oni u stvari vide i otkriju sve to! vreme zadržavanja..
Veoma jednostavno.Niste se potrudili da primetite u vašem pasošu pečate zemalja EU.Pečati se razlikuju u jednoj banalnoj stvari.
Ulazak i izlazak iz zemlje se razlikuje po tome sto je jedan pečat kockastog oblika dok su drugom ivice zaobljene..Na taj način granični policajac lako može da utvrdi kada ste i koliko boravili.LM to mu je samo i posao koji radi po ceo dan(Granice: Grčka,Mađarska,Hrvatska..itd)...Samo izbroji npr. zaobljene pečate i datume i to mu je cela muka.Pogotovo ako ih imate malo u pasošu.
Prvo pogleda prvi pečat ulaza.A on se nalazi u 90% slučajeva na prvoj stranici posle vaših podataka.Nije mu teško ni da sve stavi na papir pa da izračuna datume ukoliko ih ima više!.

Da rezimiram: bolje obratiti pažnju na vreme zadržavanja,konkretno u EU u slučaju da nemate boravišne papire i imate ograničenje...nego imati probleme na granici.Ako i dođe do toga.Sankcija je isključivo u novčanoj kazni.Jer je to prekršaj i nije krivično delo za koje je zaprećena kazna zabrana,deportacija i sl.Ako niste radili neka uz to i krivična dela..A verujem da nema ludih koji borave 2god. više :D

Primer Kazne: Mađarska!
do 10 dana 27eura
do 1 mesec 55e + 10e troškovi
(stim što se kazna isključivo plaća u Mađarskoj sa vašim podatcima..u pošti,banci...Nikako karticom nekog drugog lica,e-naplatom i sl.Isključivo keš,uplatnica)
[ Dexic @ 27.09.2014. 08:21 ] @
Ja vec 4x pominjem da nemam izlazne pecate za vecinu ulazaka bilo gde, a on opet ovakav ovaj/onaj pecat i prebrojavanje;)
[ deki77 @ 27.09.2014. 08:38 ] @
@Dexic
To je možda iz razloga što ti putuješ avionom i na tim terminalima ako se radi o EU zemljama retko udaraju pečate.U stvari pravi razlog...to se odnosi na njihove građane koji putuju na druge EU destinacije.Pa se njima ne udaraju pečati..Vođeni time tako i tebi ne udaraju,Sve zavisi koja je zemlja Aerodrom u pitanju..
Drugo, ti se vraćaš u Srbiju ako letiš i ne prolaziš kroz tranzitne zemlje na putu do kuće.Već direktno..

Pre par meseci vozio sam familiju iz Australije na Aerodrom.Ljudi dosta putuju.Australija,Evropa..Azija.
Na pasošu(Australiskom) im je samo jedan jedini pečat.Ne sećam se tačno mislim da je Singapur ili sl.
A pass ima 5 god.
[ zetaxx018 @ 27.09.2014. 08:46 ] @
Citat:
deki77: Da jednom rešimo misteriju...
Veoma jednostavno.Niste se potrudili da primetite u vašem pasošu pečate zemalja EU.Pečati se razlikuju u jednoj banalnoj stvari.
Ulazak i izlazak iz zemlje se razlikuje po tome sto je jedan pečat kockastog oblika dok su drugom ivice zaobljene..Na taj način granični policajac lako može da utvrdi kada ste i koliko boravili.LM to mu je samo i posao koji radi po ceo dan(Granice: Grčka,Mađarska,Hrvatska..itd)...Samo izbroji npr. zaobljene pečate i datume i to mu je cela muka.Pogotovo ako ih imate malo u pasošu.
Prvo pogleda prvi pečat ulaza.A on se nalazi u 90% slučajeva na prvoj stranici posle vaših podataka.Nije mu teško ni da sve stavi na papir pa da izračuna datume ukoliko ih ima više!.


Ovo bas i nije tacno... Meni nedostaje jedno 30% da sam izasao iz EU granica Madjarska, Slovenija, Hrvatska... I desava se da mi se jedva vidi pecat kada ga udare. Ja imam bas mnogo pecata u pasos, ko je lud da broji. Bio nas je pun autobus recimo.. Izadjemo svi, stanemo u red, granicar skenira pasos, pogleda u monitor i udari pecat (a nekada samo vrati pasos) ( i pita po nekad gde i zasto ides).. Nikada ali nikada nisam video da mi granicar lista stranice pasosa i da mi broji pecate :) (ovo prvi put cujem, a isao sam kolima i busom).
Zamisli jednom kada je bilo 23 autobusa i moj 24. Pa kada bi svakom putniku listao pasos i brojio pecate koliko bi to vremena bilo..
Mislim da je dovoljno da skenira pasos, i tu vidi kada si usao i da li imas bilo kakve zabrane.. Ono sto znam iz iskustva jedne osobe, dobio je zabranu a da nije ni bio obavesten. Jer granicar nije duzan da te obavestava i da caska sa tobom na granici koja je obicno prometna (jer to je tvoj problem a njega bas zabole za tebe). Kada je moj prijatelj ponovo pokusao da udje rekli su mu da ne moze bez ikave diskusije i dalja ubedjivanja.
Da li se nesto promenilo, tipa platis kaznu i udjes ponovo, ne znam.
[ deki77 @ 27.09.2014. 09:16 ] @
@zetaxx018
Ne želim da uđem u raspravu u nedogled..
Ja sam pokušao da vam objasnim kao funkcioniše sve to.Možda negde i grešim.Ali govorim iz iskustva
Jedno što znam je da je uvođenje kontrole osoba i evidentiranje na granicama šengen zone startuje od 2017.Ako opet ne odlože!

Neće više biti udaranje pečata već kontrola,evidentiranje ulazaka,datum i boravak,izlazak,zadržavanje.. baš kroz tu evidenciju koju vi sada spominjete.Znači sistem ne postoji tek od 2017god. Opet da pomenem ako ne odlože jer je u pitanju veliko kršenje ljutskih prava,slobode kretanja,boravka i sl. A i košta.
Više oni to uvode zbog velikih migracija sa istoka,azilanata i sl. kontrole!

http://www.euractiv.rs/srbija-...jaq-peata-u-paso-od-2017godine
http://ec.europa.eu/commission...chives/2013/02/20130228_en.htm

btw. Granična policija na terminalu kada ubaci pasoš skenira vaše lične podatke,da bi bilo lakše i brže.Ne kuca po tastaturi i sl.Već to automatski izadje vaša slika,podaci.Povezano sa njihovim sistemom pretrage i baze lica sa poternice ili nešto drugo.Broj tablica,motora,šasije(ako je auto u pitanju..krađa i sl)

Citat:
Ono sto znam iz iskustva jedne osobe, dobio je zabranu a da nije ni bio obavesten.

Tih priča sam se ja naslušao u nedogled.
Sve naivni,neobavešteni i neupućeni.A Pljušte zabrane po godinu dana.
A u pozadini šverc,krađa,hapšenje itd.Goli kriminal.
iz tog razloga želim da ukažem da te i takve priče mogu samo da zbune ljude koji žele da putuju.Ili imaju neka pitanja i nedoumice sa zadržavanjem.
[ zzz030 @ 27.09.2014. 15:54 ] @
Meni nesto nije jasno. Znaci oni recimo utvrde da sam ja prekoracio boravak od 90 dana na osnovu pecata i datuma na njima i odrede mi samo novcanu kaznu i teram daljem? Ako je tako onda ispada da je isplativo da prekoracis. Nemoguce da toliko svercera i kriminalaca ima na forumu.
[ sandrasandra @ 27.09.2014. 17:44 ] @
Ja sam stvarno dosta ljudi upoznala dok sam putovala I jos nijednom nisam cula da je neko dobio zabranu ali samo zbog prekoracenja.
Da su placali kazne da ali zabranu ne.
Zato sam I napisala na prethodnoj strain odakle toliko ljudi koji kao ni zbog cega imaju zabranu I jos nemaju pojma o tome, meni je to zaista nelogicno.
[ Dexic @ 28.09.2014. 00:39 ] @
Mislim da carinik ima diskreciono pravo da odluci da li ce uopste udariti zabranu, kaznu i koliku.

Inace, sta, ja odem tamo, sedim godinu dana i placam neku cifru i mogu da ostanem?:) Kako da ne...
[ sandrasandra @ 28.09.2014. 01:35 ] @
Mislim da zavisi I od carinika I od zemlje. Evo npr. za Francusku. Francuska je zemlja cija politika nije takva da proteruje emigrante bar ne jos uvek ali kako je je krenulo I tamo da se kuva, moguce da ce se stvari promeniti.
U Fr ima mnogo nasih koji neamaju papire ali imaju adresu stanovanja(oberzamon) ,racune u banci I ed medical.
U 99% slucajeva kada sve ovo pokazes na granici, nece praviti problem.
Njima je bitno da nisi klosar, ne krades, da nisi drzavni parazit odnosno azliant.
Mislim da je Francuska jedina zemlja u kojoj stranci iako su bez papira mogu da imaju ista prava kao I Francuzi.
[ deki77 @ 28.09.2014. 08:20 ] @
Citat:
Dexic:
Mislim da carinik ima diskreciono pravo da odluci da li ce uopste udariti zabranu, kaznu i koliku.

Inace, sta, ja odem tamo, sedim godinu dana i placam neku cifru i mogu da ostanem?:) Kako da ne...

Carinik ima pravo kao i svi službenici a i mora da radi po zakonu..On ne radi po slobodnoj proceni..
[ deki77 @ 28.09.2014. 08:41 ] @

Citat:
zzz030:
Meni nesto nije jasno. Znaci oni recimo utvrde da sam ja prekoracio boravak od 90 dana na osnovu pecata i datuma na njima i odrede mi samo novcanu kaznu i teram daljem? Ako je tako onda ispada da je isplativo da prekoracis. Nemoguce da toliko svercera i kriminalaca ima na forumu.

Ne teraš ti nigde dalje, već ideš na odmor od xx meseci jer si pravo od 90dana prekoračio..dobio kaznu koju mora da platiš ili ti je uskraćeno pravo prelaska granice i dobijaš F pečat.Oni ti saopšte kada možeš da pređeš granicu..

Verujem da na ovom forumu nema tih švercera i kriminalaca,ali ih itekako ima u Srbiji.Nemoj da se zavaravate da pojedinci nisu iskoristili bezvizni režim kako bi se bavili kriminalom.I to mnoogo njih.Oni ne sede za kompom kao mi i gube vreme već deluju.Ovo svakodnevno gledam jer sam često na putu i na carinama.Zbog posla.Dok svojim očima ne vidite nemožete ni da verujete koji je to obim kriminala kod nas.Od krađe vozila,šverca ljudi,cigara...etc.Svojim očima sam gledao da zaplenjene cigare za vikend,viljuškarom moraju da transportuju u kamion..

To je jedno..Setite se samo lažnih azilanata i koliki je broj njih otišao,čak nekoliko puta preko i lažirao azil.Zbog nijh nam je i bio nekoliko puta BVR na korak do uskraćivanja.Sada čitam da je i Nemačka rešila da lažnjake zauvek stopira..
Eno vidim da su na našem autoputu opsežne kontrole autobusa..i treba!Samo malo kasno.
propustili su onih 600 autobusa lažnih azilanata da im "tek-tako" prođe...(mislim impozantna cifra.Broj autobusa je samo slikovito naveden da bi vam bila jasnija ta cifra)
[ Dexic @ 28.09.2014. 09:29 ] @
Citat:
deki77:
Carinik ima pravo kao i svi službenici a i mora da radi po zakonu..On ne radi po slobodnoj proceni..

Radnik na granici ima pravo da ti zabrani ulazak, po svojoj slobodnoj proceni, tako da ovo sto tvrdis nije tacno.
Ne moze on da te pusti, ako imas zabranu, time vec krsi zakon, ali da je udari, ako je vec nemas - mislim da ima diskreciono pravo da odluci da/ne.

A bilo je vec reci o tome da nasi kontrolisu - ne sme nasa drzava da zabrani nekome da ide van, to je zabrana slobodnog kretanja, na sta nemaju pravo.
[ SonjiCA505 @ 28.09.2014. 10:11 ] @
Sandra , izvini na smetnji, da li mozes da pitas sestru sta joj je trebalo od dokumenata i da li je morala da se vraca u Srbiju ili je mogao to neko umesto nje da joj odradi u Srbiji ? Unapred hvala
[ SonjiCA505 @ 28.09.2014. 10:36 ] @
Sandra , izvini na smetnji, da li mozes da pitas sestru sta joj je trebalo od dokumenata i da li je morala da se vraca u Srbiju ili je mogao to neko umesto nje da joj odradi u Srbiji ? Unapred hvala
[ deki77 @ 28.09.2014. 15:25 ] @
Citat:
Dexic: Radnik na granici ima pravo da ti zabrani ulazak, po svojoj slobodnoj proceni, tako da ovo sto tvrdis nije tacno.
Ne moze on da te pusti, ako imas zabranu, time vec krsi zakon, ali da je udari, ako je vec nemas - mislim da ima diskreciono pravo da odluci da/ne.

A bilo je vec reci o tome da nasi kontrolisu - ne sme nasa drzava da zabrani nekome da ide van, to je zabrana slobodnog kretanja, na sta nemaju pravo.

Ni jedno službeno lice ne radi po slobodnoj proceni.
Radnik na granici Policajac radi isključivo PO ZAKONU..nikakva slobodna procena ne postoji.Prekoračio si,švercovao si,krao si sledi ti sankcionisanje..
Nemaš novac,vaučer,kartu..blabla može da proceni..ali, i iza toga postoji zakon.Po kome službeno lice može da uskrati prelaz.
Niko ne može da ti udari zabranu iz čista mira.Čak i da se to desi mora da to uradi lici koje je odgovorno za to.Istražni sudija,granična uprava i sl.Do toga se dolazi gore navedenim radnjama.
Sve osim toga je priča koja se prepričava i stvara iskrivljenu sliku.
[ Dexic @ 28.09.2014. 16:10 ] @
Mesas da ti udari zabranu i da ti ne dozvoli ulaz tom prilikom (stalnu zabranu moze da ti udari samo sa dokumentovanim razlogom, da ti ne dozvoli taj ulaz moze i diskreciono). Radnik pasoske kontrole moze da ti ne odobri ulaz po svojoj proceni, naravno u nekim zemljama, ali izmedju ostalog Americi i EU zemljama.

"•A Schengen Visa recommends the entry into Schengen area, however, final approval lies within the competence of Border Control. A visa recommends the entry it does not guarantee it"
Slican tekst imas i za US vizu, i to jos striktniju.


Takodje, u UK ministar imigracije ima i diskreciono pravo da pusti bilo koga u zemlju, ako se ne varam (ne secam se da li bese za njih, i da li bese bas taj ministar, ali jedan od tih ministara u nekoj zapadnoj zemlji ima takvo pravo).
Setices se mozda, po slucaju one stare Kineskinje, koja nije mogla putovati vise avionom, pa su joj odobrili da ostane u zemlji trajno.
[ Ivan Dimkovic @ 28.09.2014. 20:38 ] @
Citat:
deki77
Radnik na granici Policajac radi isključivo PO ZAKONU..nikakva slobodna procena ne postoji


Zakon ovlascenom sluzbenom licu koje kontrolise dokumente na granicnom prelaze Sengen zone daje pravo da osobu sa validnom vizom ne pusti. Naravno, to nije "slobodna volja" tipa, ako nekom granicnom policajcu "dune" vec pravo definisano zakonom koje moze da se primeni samo ako postoji sumnja da nesto nije u redu sa dokumentima, da osoba daje netacne informacije itd.

Osoba koja prelazi granicu isto tako ima prava zalbe, ali prakticno gledano tu su slabe sanse posto granicni radnici ne rade po "slobodnoj proceni" vec po definisanom protokolu i ako je vec doslo do odluke da se osoba ne pusti, za to vrlo verovatno postoje razlozi koji ce "ostati" na snazi i na sledecoj instanci, osim ako nije u pitanju neka greska, koje se desavaju naravno - ali vrlo retko.
[ Nikola M @ 28.09.2014. 22:39 ] @
Citat:
deki77:
Da jednom rešimo misteriju...
Niko ali NIKO ne vodi evidenciju vaših prelazaka.I ne postoji nikakva baza koja to beleži.To je i zabranjeno!(sloboda kretanja etc) ...



Ajd da pojasnimo stvari, evo par cinjenica:

- evidencija postoji, vodi se elektronski, i stavise OBAVEZNA je za svaki EU prelaz. Sta mislite zasto je uslov za Sengen biometrijski pasos? Pa da bi jednim skeniranjem mogli da evidentiraju sve podatke. Ovo znam iz licnog iskustva, ako nije jasno objasnicu.

- nema brojanja pecata i slicno.

- ako policajac skenira pasos, imaju te u bazi. Ako ne skenira, nemaju te u bazi (primer to sa Grckom). Kako ide na aerodromima, ne znam tacno.



Znaci, ako ti je pri povratku skeniran pasos, onda u bazi podataka (jedinstvena je za celu EU) imas upisano "probijeno" trajanje sengena. Ako nisu skenirali, nemas i nista se nije ni desilo.

Ali i da imas, i ako te nisu cimali tada, a ne odes odmah nego posle isteka punog ciklusa, nece te dirati.
[ sandrasandra @ 28.09.2014. 23:34 ] @
Mislis posle isteka 6 meseci ili 3 meseca? :/
[ Dexic @ 29.09.2014. 03:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Osoba koja prelazi granicu isto tako ima prava zalbe, ali prakticno gledano tu su slabe sanse posto granicni radnici ne rade po "slobodnoj proceni" vec po definisanom protokolu i ako je vec doslo do odluke da se osoba ne pusti, za to vrlo verovatno postoje razlozi koji ce "ostati" na snazi i na sledecoj instanci, osim ako nije u pitanju neka greska, koje se desavaju naravno - ali vrlo retko.

Ovo me bas zanima, KOME se zali covek tada?:) Mislim, drugim carinicima koji su u smeni, ili ono... vratis se kuci, pa mesecima cekas odgovor na neko pismo:)
[ Nikola M @ 30.09.2014. 23:19 ] @
ja mislim 6 meseci, al nisam siguran i nemoj da me drzis za rec
[ Nikola M @ 30.09.2014. 23:23 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Osoba koja prelazi granicu isto tako ima prava zalbe, ali prakticno gledano tu su slabe sanse posto granicni radnici ne rade po "slobodnoj proceni" vec po definisanom protokolu i ako je vec doslo do odluke da se osoba ne pusti, za to vrlo verovatno postoje razlozi koji ce "ostati" na snazi i na sledecoj instanci, osim ako nije u pitanju neka greska, koje se desavaju naravno - ali vrlo retko.

Ovo me bas zanima, KOME se zali covek tada?:) Mislim, drugim carinicima koji su u smeni, ili ono... vratis se kuci, pa mesecima cekas odgovor na neko pismo:)



Jeste po internim pravilima, ali svako interno pravilo otprilike svake drzave zadrzava diskreciono pravo da te na osnovu licne procene pusti ili ne pusti. To sto oni imaju interni pravilnik tebi ne znaci nista, jer nit znas ta pravila, nit znas kojom se oni logikom vode, nit treba da znas.

[ Dexic @ 01.10.2014. 05:48 ] @
To i ja tvrdim.

Pitanje za slucaj da te ne puste na granici, kome uopste mozes da se zalis, tj. KADA?
[ Nikola M @ 01.10.2014. 12:14 ] @
Iskreno, pojma nemam.
Verovatno nekoj ambasadi drzave u koju ides, ali ne bih znao detalje.
[ sandrasandra @ 01.10.2014. 22:13 ] @
Ja kupih kartu za 29. decembar pq nek' ide zivot :)
[ Dexic @ 02.10.2014. 05:02 ] @
Citat:
Nikola M:
Iskreno, pojma nemam.
Verovatno nekoj ambasadi drzave u koju ides, ali ne bih znao detalje.

Pretpostavljam da Ivan zna, pa zato pitam.
[ zetaxx018 @ 02.10.2014. 07:33 ] @
Citat:
sandrasandra: Ja kupih kartu za 29. decembar pq nek' ide zivot :)

Onda bar javi kako si prosla. Sretno :)
[ sandrasandra @ 02.10.2014. 09:28 ] @
Nema problema. :)
Juce cuh za ovu situaciju pa da podelim sa vama. Decko ima zabranu godinu dana za Eu, medjutim, uzmee on kartu avionsku do Bazela misleci da ako ide avionom problem je resen ali jok, 3 dana su ga drzali na aerodromu I poslali nazad kuci:
E sad mi nije jasno,provuklu su mu pasos kroz skener I u Bosni odakle je krenuo ali su ga pustili dalje,zasto??
Koliko znam, nasi imaju prava da ta na puste da izadjes iz zemlje ukoliko imas zabranu,jel tako ili ne?
[ Dexic @ 02.10.2014. 10:15 ] @
Ne znaci da "nasi" imaju uvid u te zabrane (ako stoji F u pasosu, onda je ocigledno, ali samo sistemski da vide, verovatno ne uvek).

Da, imaju pravo da te ne puste ako znaju da nemas pravo ulaska na destinaciju ili prolaska na mestima tranzita.
[ sandrasandra @ 02.10.2014. 10:28 ] @
Aha, tako znaci. Nema nikakvo slovo u pasosu, zabrana mu je u sistemu. Madjari su ga uredno obavestili da su mu dali zabranu do avgusta sledece godine ali eto;hteo da se napravi "tosa" da kao nije znao. :)
[ sandrasandra @ 02.10.2014. 10:32 ] @
Samo jos da dodam da je zabranu dobio zbog laznih slovenackih papira.
Za moj ukus su cak preblagi bili. :D
[ Dexic @ 02.10.2014. 14:50 ] @
Slazem se, ali fora je da ako nekoga osamutis takvim zabranama, dajes mu razlog da jos jace proba sledeci put.
Prilicno oni imaju iskustva, znaju sta je pametnije.
[ sandrasandra @ 16.10.2014. 20:16 ] @
Auu sta je ovo...juce su mog brata vratil madjari. Nikakav prekrsaj nema;prekoracenje takodje, ovo mu je prvi put da putuje sam, mali je, 18 god je napunio pre 3 meseca.
Novac je imao I osigarenje ALI nije imao pozivno pismo! Jos jednu zenu iz busa isto nisu pustili zbog toga,pa jel moguce ovo.
Ladno mu rekli nabavi to pismo pa dodji a 300e sto pukao za povratnu kartu to nema veze.
Ne svidja mi se ova situacija nimalo.
[ ChanMaster @ 23.10.2014. 12:19 ] @
300 € pa gde je putovao? na mesec?
[ jovanajo @ 13.07.2015. 16:13 ] @
Nadam se da je ova tema jos uvek aktuelna,sozbirom da je zadnji post bio pre skoro godinu dana :).
Prekoracila sam boravak od 90 dana u turskoj, ostala sam 12 dana duze kod momka. Na granici platila kaznu 240e zbog prekoracenja, samo da ne bih imala zabranu ulaska 5 godina. Vratila se 4 jula, na granici mi kazu mozes tek posle 3 meseca da udjes ponovo, jedni mi kazu tek sledece god imas pravo ulaska bez vize. Da li ima neko iskusta sa ulaskom posle kazne?
[ domy84 @ 26.01.2016. 18:02 ] @
Molim Vas odgovor.
U Srbiji sam točno 90 dana, radi problema koje trebam poriješavati oko braka ostat ću još 5,6 dana. Tako da će to biti 95 dana kada ću prelaziti granicu. Plaća li se kazna za tih 5 dana prekoračenja, ili progledaju kroz prste. Ovo mi je prvi puta da sam toliko dugo ostala. Hvala



[ Jasko26 @ 26.01.2016. 18:40 ] @
pa ako si ti u Srbiji provela 95 dana nema sta da ti predstavlja problem.. ako si u EU provela 95 dana u zadnjih 6 meseci onda si prekoracila za 5 dana i mogu da te kazne a mogu i da ne primete da si 5 dana prekoracila (sumnjam da broje u dan) a u svakom slucaju, ako bude kakvih problema sa Madjarima se lako dogovori da ih pocastis 20-50 eura i da ti progledaju kroz prste.. cak ti sami kazu tipa "imas prekoracenje, moras nesto pocastiti) i ja sam ti pre brinuo oko toga ali posle sam video da je moja zabrinutost bila uzaludna.. nemoj se previse opterecivati ;-)
[ domy84 @ 26.01.2016. 19:47 ] @
Ja sam Hrvatica i samo me zanimalo znači da ja sad kada idem natrag za Hrvatsku ne bi trebala platiti kaznu nikakvu, i normalno bi me pustili u Hrvatsku jer sam bila evo 95 dana sad zadnji puta.

Prvi puta sam bila 7 dana i vratila se bez problema.
Drugi puta sam bila 14 dana i vratila se bez problema.
Ali natrag nisam išla odmah, nego sam pričekala par mjeseci.
Treći put mi je ovo i sada ću morati prekoračiti i biti 95 dana i tog dana idem natrag. U policiji su mi rekli da mi mogu eventualno dati 4,5 dana, ali za veća vremena od mj dana da se plaća kazna.


Zanima me ako znaš možda, ako ja sad idem u brak sa dečkom, dobijem li ja kakve dokumente ili potvrdu da mogu ostati duže od 90 dana u Srbiji, ili se ništa ne mijenja?
[ Jasko26 @ 26.01.2016. 20:11 ] @
ja stvarno ne razumem tvoje pitanje.. ako si ti hrvatica i imas HR pasos, ti onda mozes da budes u srbiji koliko god hoces jer nema te osnove da bi te kaznili.. s druge strane ako si ti hrvatica a imas SRB pasos i provela si u HR vise od 95 dana (to je isto kao da si u nemackoj provela 95 dana) jer je HR u EU a Srbija nije onda vec imaju osnove da te kazne.. ali za par dana mislim da te nece kazniti.. cak stavise miskkm da nece ni primetiti.. nadam se da ti je ista jasnije sada
[ iculibrk @ 26.01.2016. 20:46 ] @
Nema to nikakve veze. Po zakonu boravak je dozvoljen 90 dana. Mozes procitati ovde (Clan 25.)
Mislim da mozes podneti zahtev za privremeni boravak, ali proveri to u mestu u kome boravis.
Problema za 5 dana moguce da nece biti, ali i moze, sve zavisi od onoga ko ti bude pregledao pasos.
[ Jasko26 @ 26.01.2016. 21:00 ] @
covece, citajuci ove clanove covek bi pomislio da je Srbija stvarno jako uredjena i napredna drzava.. :-) ali je cista glupost da clan eu zemalja ne moze da boravi u srbiji vise od 90 dana..
[ domy84 @ 26.01.2016. 21:33 ] @
OK hvala svima, ako me skuže platim kaznu, a ako ne još bolje. Bilo bi apsurdno da mi naplate kaznu jer ja se mogu kretati po Europi gdje god želim i koliko želim jer sam iz EU.
Kažem ovi iz policije su mi rekli da bi mi tolerirali 5 dana, ali više ne.
:)
[ Bobap9 @ 03.02.2016. 10:09 ] @
Bio sam u Grckoj prosle godine od 08.05. 2015. do 12.05.2015 (5 dana). Bio sam u Nemackoj od 08.08.2015. do 03.11.2015. (88 dana) sto je ukupno 93 dana. Dakle imam prekoracenje od 3 dana. Zanima me da li cu dobiti zabranu i da li smem da putujem u Bugarsku za 10 dana. Proslo je tacno 3 meseca i nikakva kazna mi nije stigla i obavestenje na kucnu adresu iako sam ostavio svoje podatke na aerodromu u Frankfurtu. HVALA UNAPRED NA ODGOVORU!
[ Toske993 @ 05.12.2016. 14:00 ] @
Ima veliki problem, pa mi treba pomoc..
U EU sam od 4.sep.2016 tada mi je madjar lupio pecat za ulazak, pa sam izasao 21.nov.2016. ali sam se vratio bez problema nazad. Ponovo sam usao u EU 30.nov.2016, sad planiram za praznike oko 30.dec.2016 da se vratim i naravno da platim da ne lupe pecat. Pa me zanima kako se to racuna, posto planiram da se vratim 10jan.2017 nazad. Kako to sad funkcionise? Hvala unapred
[ deki77 @ 05.12.2016. 14:10 ] @
Mađari računaju ovako..(100% provereno)

Od poslednjeg ulaza(na osnovu pečata) računaju u nazad 6meseci.(90dana)
Da uprostim, ako si ušao(češ ući) 1.1.2017 i dobio pečat od tog dana u nazad 6 meseci je 1.7.2016
Za taj period ti gledaju vreme provedeno u EU..To se sve pomera kako prolaze meseci i datumi..
Pečati za ulaz i izlaz su ti kockasti i obli.
pozz
[ Toske993 @ 05.12.2016. 14:41 ] @
Pazi, ja sam uso 4 sep.2016, a izaso sam 21.nov.2016 pa sam ponovo uso 30.nov i planiram da izadjem oko 30.dec. to znaci da cu biti u prekoracenju, ali ako mi bude uzeo pare i ne lupi pecat, da li mogi da se vratim ponovo 10.januara 2017? I da li ima pravilo od nove godine se brise, i moze normalno 3 meseca u EU?
[ deki77 @ 05.12.2016. 15:04 ] @
Zaista ne mogu da komentarišem to kome želiš da platiš(to je već mito) i nije za komentar.
Pravilo nove godine ne postoji...kalendarski!
Objasnio sam kako se računa..
[ ikac2000 @ 06.12.2016. 19:59 ] @
Ako ti on ne lupi pecat lupice ti nas.

Ulaz i izlaz se ne gleda samo na pecatu, vec i u sistemu, jer ne-EU pasos mora da se skenira.

Kada sledeci put budes pokusao da udjes, u sistemu vide da nemas izlaz pa traze ili njihov ili nas pecat.

Ako ne mozes da dokazes kada si izasao, lupe ti zabranu ulaska 5 god. u sengen zonu.

Sve zavisi od carinika, ali ovo ti je realni scenario.
[ deki77 @ 07.12.2016. 06:07 ] @
Citat:
ikac2000: Ako ti on ne lupi pecat lupice ti nas.

Ulaz i izlaz se ne gleda samo na pecatu, vec i u sistemu, jer ne-EU pasos mora da se skenira.

Kada sledeci put budes pokusao da udjes, u sistemu vide da nemas izlaz pa traze ili njihov ili nas pecat.

Ako ne mozes da dokazes kada si izasao, lupe ti zabranu ulaska 5 god. u sengen zonu.

Sve zavisi od carinika, ali ovo ti je realni scenario.


Objasnili smo po ko zna koji put da u sistemu ne postoji NIŠTA..(Praćenje ljudi,evidentiranje,fotografisanje,prikupljanje baze podataka..bez sudske odluke nije moguće)..
Sem ako nije u pitanju poternica,neplaćena kazna ili automobil,registracioni broj koji se prati.
I molio bih vas da ne lupetate o zabranama i ne zbunjujete ljude.Kakav naš pečat.Mi nismo EU a samim tim boravak i procena na osnovu pečata non EU država je besmislena.
Prekoračenje preko 1meseca je kazna oko 300eura.(zavisi od države)
Sa pečatom i slovom koji se dobije (obično je to slovo f).I ništa više.Sem ako nije u pitanju osoba koja je načinila pored toga i neko delo ili sl.(npr. švrec,krađa,neprijavljen novac bez porekla..itd.)

Code:
Značenje slovnih oznaka prilikom vraćanja osoba od strane policija schengenskog prostora
A - ne posjeduje važeći dokument
B - osoba posjeduje krivotvoreni ili falsificirani dokument
C - osoba nema važeću vizu ili dozvolu boravka
D - osoba posjeduje krivotvorenu,prepravljenu ili falsificiranu vizu
E - osoba ne posjeduje dokumente kojima bi dokauala osnovanost posjeta
F - osoba je prekoračila boravak od 3 mjeseca u periodu od 6 mjeseci
G - osoba nema dovoljno sredstava za uzdržavanje
H - osoba ima zabranu ulaska u područje schengena ili nacionalno područje
I - osoba predstavlja opasnost za javni poredak,zdravlje i sigurnost 1 ili više članica EU-a
[ Toske993 @ 08.12.2016. 22:14 ] @
A kad bi dao nasem novac i posle za povratak isto da li bi mogao sa s vratim nazad za slovacku? Posto sam cuo da moze da se plati i pri izlazu i na ulazu
[ whitie2004 @ 08.12.2016. 23:17 ] @
Razgovarao sam sa nekim Avganistancima. Kazu da za lovu mozes svugde da stignes, samo treba da izaberes najeftiniju varijantu ...
[ član @ 09.12.2016. 06:28 ] @
Citat:
Toske993:A kad bi dao nasem novac i posle za povratak isto da li bi mogao sa s vratim nazad za slovacku? Posto sam cuo da moze da se plati i pri izlazu i na ulazu

ako si tu vec ilegalno, ne razumem zasto dodatno rizikujes? zasto uposte moras da ides u Srbiju?!
[ Toske993 @ 09.12.2016. 10:47 ] @
Planiram praznike kod kuce, pa posle da se vratim.. Imam ja normalan ulazak i bicu u prekoracenju oko 15dana, ali planiram da se vratim, posle pa mi je sad ro frka
[ vesticagrdjana @ 15.12.2016. 14:26 ] @
Potrosila sam svojih 90 u 180. Novi ciklus mi pocinje 7. januara 2017.
A ja bih u UE pre Nove godine.
Preko Mađarske.
Da li neko ima iskustva?
[ Putnik 81 @ 20.12.2016. 16:54 ] @
Drugari,imam jedno pitanje,ima li neko iskustva sa kombinovanjem pasosa,u mom slucaju BIH i SRB,90 dana na jedan 90 na drugi,znam da to nije potpuno legalno i da ne daje pravo konstantnog boravka u EU,ali sam jednom pokusao,spojio 6 meseci u EU, (sa jednim izlaskom,kada sam zamenio pasose)i prosao bez kazne,sada bi ponovo...pa rekoh da vidim ima li neko iskustva sa tim?

Hvala.
[ NATASA12355 @ 05.12.2018. 23:49 ] @
ja sam dobio 5000 forinti da platim nisam imao pustili su me na horgosu da udjem u srb interesuje me dali mogu uci u eu posto je to bilo decembar 2015god
i zanima me dali je kazna porasla s obzirom da su napisali za stopiranje na autoputu i kako se moze platiti posto nemam priznanicu tako da inace dali u bilo koju zemlju eu mogu uci!!! da nije madjarska i da zasto me stalno kontrolisu na granici i pustaju kad izvrse pregled mislim na bosanskoj karkaj granici ali uvek to rade!!! moli odg hvala puno!!!!
[ NATASA12355 @ 05.12.2018. 23:57 ] @
ja sam dobio 5000 forinti da platim nisam imao pustili su me na horgosu da udjem u srb interesuje me dali mogu uci u eu posto je to bilo decembar 2015god
i zanima me dali je kazna porasla s obzirom da su napisali za stopiranje na autoputu i kako se moze platiti posto nemam priznanicu tako da inace dali u bilo koju zemlju eu mogu uci!!! da nije madjarska i da zasto me stalno kontrolisu na granici i pustaju kad izvrse pregled mislim na bosanskoj karkaj granici ali uvek to rade!!! moli odg hvala puno!!!!