[ nadžak @ 04.10.2014. 22:07 ] @
Pozdrav.

Zna li netko odakle je ovo i za koji je band namjenjena? Imam dvije ove iste ploče pa razmišljam za šta da ih iskoristim. Možda KT pojačalo 500-600 w ali kontam da li se isplati s obzirom na veliku pobudu i napajanje. AKo ima tko kakav prijedlog dobro će doći. Hvala 73 de E74D.
[ nadžak @ 04.10.2014. 22:24 ] @
Evo i ova slika. Oznaka sa donje strane ploče.

[ emiSAr @ 05.10.2014. 14:31 ] @
Vise od pola odgovora si sam dao. To je kompletan PA stepen u C klasi, imputa reda 300W(3A prigusnice u kolektorima tranzistora, napajanje oko preporucenih 55V);
Ulazni prilagodni trafo koaks kroz tih 6 ljubicastih cjevcica odnos 1:1, pa na baze onaj mali sa dvije cjevcice uspravne, prenosni odnos ne vidim.
Izlaz preko ta dva torusa prilagodjen na 50 Oma. Nedostaju ulazni, vjerovatno u pobudi, izlazni filteri na posebnoj ploci. Opseg je KT.-

pOz
[ mikikg @ 05.10.2014. 17:15 ] @
U C klasi bese ne moze SSB niti AM modulacija?
[ nadžak @ 05.10.2014. 18:10 ] @
Pozdrav. Hvala na odgovorima.

Istovremeno kad i ovdje, sam postavio isto pitanje na drugi forum i neki Šveđanin mi je dao odgovor da je to dio nekog KT pojačala i priložio mi dokumentaciju ali na Švedskom

Uglavnom, imam dio odgovora pa sad će vidjet za dalje. Dakle, ostalo mi je pitanje šta sad sa ove dvije ploče da radim.

Evo link na forum:

http://forums.qrz.com/showthre...?452692-Unknown-RF-board-BLX15
[ 1OXB @ 05.10.2014. 19:21 ] @
Vidim da se svedjaninu nisi ni zahvalio...
Taj stapan je predvidjen da pruzi do 150W na 45V DC i OK je za linearan rad jer ima BIAS o kome se brinu Y2 i Y3 koji cine BIAS regulator. Nemoj po nasem starom obicaju da "cedis" iz njega sve sto moze jer torus u izlazu nece izdrzati. Trebace mu oko 15-tak vati pobude.
[ nadžak @ 05.10.2014. 20:08 ] @
Lijepo pozdrav. Hvala na odgovoru. Budite bez brige, odgovoriću čovjeku čim shvatim šta želim da ga pitam :) tj. želio sam da prikupim još koju informaciju. Vidjeli ste da sam tamo pitao ima li tko ideju šta da radim sa tim pločama, da li se vrijedi zezati i to praviti nanovo. NIsam stvarno nezahvalan tip a nisam ni bio pri računaru svo vrijeme, imam ovaj vjerski praznik i dosta obaveza oko toga pa mi uzima vrijeme. Evo sad sam stigao i odoh sad da napišem par rečenica.

Šta vi mislite, vrijedi li se sa ovim zezati? MIslim prvenstveno zbog činjenice da sad imaju MOSFETI koji pri istom naponu daju mnogo više snage uz manju pobudu, mnogo su izdržljiviji (barem oni čije testove sam ja gledao, recim ovaj BLF188XRS, evo video) :
[ 1OXB @ 05.10.2014. 20:52 ] @
Sve je to tako, ali ti FET-ovi i kostaju i to LEPO! Ovo vec imas u rukama, jeste starije generacije ali ce odraditi svoj posao. Jedino ako novac nije problem a ti zelis da se uhvatis u kostac sa modernijom tehnologijom, onda te razumem. Ne zaboravi da FET-ovi nisu sve.... mozes imati vece muke sa nabavkom odgovarajucih ferita i drugih pasivnih komponenata jer tu SVE IMA VEZE, odnosno sto bi rekli u reklami" NIJE SVEJEDNO!".
[ nadžak @ 05.10.2014. 21:00 ] @
Svakako.

Ma pare su problem, onaj kome one nisu problem sigurno nije po ovakvim forumima, bez omalovažanja ikakvog :)

U redu, hvala na odgovoru, puno sreće u radu. Pratim vašu temu za samogradnju KT-a. Svaka čast. Sretno. 73 de E74D
[ 1OXB @ 05.10.2014. 21:36 ] @
E pa lepo. Moj HM polako napreduje, sad radim predajnik i nadam se da me obaveze "puste" da to uskoro odradim.

(onaj KIT sa BLF188 je skoro 500Eura ako nisi video... sam dualFET je 170Eura komad)
[ nadžak @ 05.10.2014. 21:48 ] @
Drago mi je da HF ide prema kraju. Nadam se da ću imati prilike da ga uživo vidim. Tačno bih ponio svoj Kenwood TS-850 da uporedim prijem a za predaju ćemo lako, HI :)

Vidio sam cijenu onog snagatora svakako ali recimo BLF177 ili MRF150, koji daje istu snagu kao BLX15 uz pobudu od par wati, je nekih 25-30 dolara. Lakša ugradnja, hlađenje. Naravno, imam gotove ploče i šteta je ne iskoristit. Vidjećemo šta će biti.

Koji konkretno metod bi se koristio da bi se povezale one dvije ploče, pa da budu jedno pojačalo?
[ emiSAr @ 05.10.2014. 22:28 ] @
Zavela me konfiguracija ploce. 1OXB primjetio R5 za bias, jedna bivsa YU tvornica maltene na identicnoj ploci pravila pobudne stepene KT predajnika,
izlaz mnogo KW AM.

To se ne isplati rascerupati, imas sve gotovo, nemas sta izmisljati, imas sve gotovo, samo ispravljac napravis kao i izlazne filtere za opsege koji te
interesuju.

Doktor 1OXB je da jednu napomenu koju ne treba ignorisati, najjeftinije komponente, feriti se najteze nalaze u maloprodaji, promjenom tranzistora
slijedi proracunavanje mnogo toga a tu imas sve gotovo.-

pOz
[ nadžak @ 05.10.2014. 22:34 ] @
OK, hvala komšija. Ostaje pitanje iz mog prošlog posta tj povezivanje dvije ovakve ploče u jedan sklop, kako dijelit pobudu na dvije ploče te kako povezati izlaze ploča prema izlaznom konektoru?
[ 1OXB @ 05.10.2014. 22:34 ] @
Citat:
nadžak: Koji konkretno metod bi se koristio da bi se povezale one dvije ploče, pa da budu jedno pojačalo?


Pa Hybrid Combiner-i se tu koriste. recimo ovako kao na slici.

EmiSAr te dodatno opominje ako nisi procitao moj post izmedju redova. Steta je tu ista filozofirati kad je sve gotovo, sklopljeno i radilo. To je iz profi (verovatno vojnog) uredjaja, i budi siguran da oni to ne bi zadrzali i koristili da nije valjalo. promenom aktivnih komponenata se sve menja i sve se mora nanovo racunati i prilagodjavati... tu nema igranja osim ako imas punu fioku rezervnih tranzistora.
[ nadžak @ 05.10.2014. 22:40 ] @
U redu. Poslušaću i neću raskopavati ploče nego čim mi prilike dozvole probat to povezat te kad nađem napajanje onda vidjet za dalje. Hvala na odgovorima i pomoći. Pozdrav.
[ 1OXB @ 05.10.2014. 22:45 ] @
Iskreno, ne vidim zasto bi to radio. Ponekad mi zasmeta prosto neka vrsta zaslepljenosti snagom i izvlacenja maksimuma! Zasto sve treba izvuci na maksimum. Ako treba da se satima... dugo... vozis stalno brzinom od 200km/h neces kupiti auto koji ide maks. 200km/h vec neki od 300 ili 400km/h pa ces sa njim lagano bez naprezanja i dugo voziti to sto ti treba. Jedan taj modul verujem da ce pouzdano dati nekih 150-160W. Ako ti uspe da nadjes ferite i lepo odradis kombajnere dobices oko 300W. Da li mislis da ce tvoj signal na bandovima biti znacajno jaci? Nece budi siguran! Da bi kod nekog Svedjanina, Japanca, Amera isao bolje 1S jedinicu nego sa 150W treba da podignes snagu barem 4 PUTA!!! (Jedna S-jedinica je 6dB tj. 4x snaga) Ovako tesko da ce to biti vise od pola S-jedinice ili debljina igle - po meni beznacajno, a kod kuce ti za to treba i vise od duplo veci trafo, i trosak da nadjes ferit kakav treba da izdrzi snagu, i trosak za malo specijalniji ant. relej da to pouzdano i bez gubitaka preklapa i dva poooodobra hladnjaka da to ohladis.... da li da nastavim?!
[ nadžak @ 05.10.2014. 22:50 ] @
Nema potrebe, hvala...
Ma znam tu teoriju oko odnosa snaga S jedinice na prijemu itd. Nije mi toliko do snage iz ovih pločica jer imam cijevno KT pojačalo koje daje 500W kad sam na KT-u. Tražili su mi neki da skidaju BLX-ove da prave Fm pojačala ali žao mi bilo skidat sa ploče. Šteta ostalih komponenit kao što je već bilo govora u prošlim postovima.
[ 1OXB @ 05.10.2014. 22:56 ] @
Bas tako. Nemoj to razbucavati - greota je. Barem ja tako gledam.....
Nije taj tranzistor bas presrecan kad radi na 70-100MHz. Moze ali se muci. Tada ima pojacanje samo 5. On je za rad do 30MHz.

http://www.datasheetlib.com/da...s-semiconductors/download.html
[ mikikg @ 06.10.2014. 10:38 ] @
Hmm, to je iz SSA1000? ITT-ov?
To je bila zesca sprava u to vreme, nije radio-amaterska ali jeste za KT :)
Taj 1kW linearac je bio velicine kao jedan orman, cudo od elektronike i mehanike unutra, zlata i srebra za omanji escajg :)
Uz njega je isla antenska kutija pa jedno pola kubnih metra velicine, sa vakumskim kondenzatorima, servo motori, brukaaa …
Tamo gde sam to video (ne smem da kazem gde) je isla antena za full KT opseg, "riblja kost", sa cinimise +18dB pojacanja, preko dvadeset elemenata gde je onaj najveci element bio oko 20m duzine, betonski antenski stub sa par kW motorom … Straaaasno … To je bas bas "przilo" … :)
Bio je tu i agregat napravljen od motora od autobusa, rezervoar nafte od XY tona … mozete samo da predpostavite ko je to koristio i zasta :)
[ nadžak @ 06.10.2014. 11:09 ] @
Gledao sam baš datasheet. Iako Philips u opisu tranzistora kaže da je predviđen za pojačala u klasi C za vidim po krivulji da ode gain dole i hoće veću pobudu. Ima masa pojačala sa njim za onaj fm što ovi pirati prave. Zato su i htjeli da se dokopaju ovoga. Uf, vidio sam malo onu dokumentaciju od ovog KT pojačala što mi je dao onaj ŠVeđanin. Kaže da se u Danskoj vojsci još uvijek koriste. Vidi se da je robusno napravljeno. Da je se dokopat ostatka sklopa :)
[ emiSAr @ 06.10.2014. 11:56 ] @
Ovo su osnovni podaci od uredjaja cije djelove imas. Ima i onaj sto je@mikikg pominjao. Nedaleko od lokacije gdje je on to vidio pravilo se nesto
slicno. Vakumske kondenzatore, servomotore i diskriminator za stimanje antene ugradio u jedan linearac, vec silent key.-

pOz
[ mikikg @ 06.10.2014. 13:37 ] @
Ovo su podaci od SSA400, manje snage i cinimise noviji model od SSA1000.
SSA400 je bio 24/7h operativan a SSA1000 je bio za rezervu.
Oba ta modela su bila "tamo" :)
To mi je ostalo u secanju kao jedan od najboljih KT RX/TX uredjaja koje sam ikad video …



[ zica49 @ 06.10.2014. 18:47 ] @
Citat:
1OXB:
Ponekad mi zasmeta prosto neka vrsta zaslepljenosti snagom i izvlacenja maksimuma!

Kolega 10XB odlicno receno.

Uvjek sam volio uloziti vrijeme,trud i novac u antenu nego u PA te konstantno imao bolje rezultate cak i jeftinije...

Antena je jednostavnija za dobitak neke S jedinice ...

Edit: i to dvosmijerno...
[ 1OXB @ 06.10.2014. 19:14 ] @
Tacno Ivice! Antena je najbolje pojacalo (i pretpojacalo) i najvise bi u to trebalo ulagati i novca i vremena.
[ starkg @ 06.10.2014. 19:29 ] @
Ja sam bas prosle zime imao spoljni tjuner isao sam po celom KT ali eto na 80m sam prolazio dosta jako iako je bilo 20w imao sam bas fine raporte, videcemo ove zime ali definitivno u antenu treba uloziti najvise truda, snaga ko snaga sto vise ide jace ali nije potrebna tolika snaga koliko dobra "prilagodjena" antena, dobra snaga treba za neki dalji DX. Bila je to zica oko 25m tada i kontra "teg" oko 30m.
[ nadžak @ 06.10.2014. 19:32 ] @
Citat:
1OXB:
Tacno Ivice! Antena je najbolje pojacalo (i pretpojacalo) i najvise bi u to trebalo ulagati i novca i vremena.


Uvijek bilo i ostaće tako. NIsam to ni osporavao svo vrijeme na ovoj temi. Ako može pojačalo da ide normalno da 300 W neka ide, pod opšte poznatim uslovima.