[ milos 2 @ 09.10.2014. 14:48 ] @
Pozdrav,

Postavljam hipoteticko pitanje, cisto da bih naucio kako ovo funkcionise.

Recimo, ja od SBB-a za svoju firmu zakupim 20 fiksnih telefonskih linija, i oni mi isporuce te linije kroz jedan koaksijalni ili opticki kabel. Posto, ako sam dobro shvatio, to nije VoIP, ja nekako treba da tih 20 linija dobijenih kroz jedan kabel podelim na 20 telefona.

Ja nisam nasao centralu koja za ulaz ima mogucnost koaksialnog ili optickog kabla, mozda nisam dovoljno trazio, ali ne bih rekao da je to slucaj, no moze da se desi.

Moje pitanje je kako tih 20 telefona da imaju istovremeno izlaz? Posto ni jedan provajder, bar koliko ja znam ne pruza uslugu VoIP-a SA numeracijom ja u teoriji nailazim na ovaj problem.

hvala u napred
[ valjan @ 09.10.2014. 21:14 ] @
Isto kao što ti sam ne konvertuješ SBB Internet konekciju sa optike ili koaksijalca, isto tako ne konvertuješ ni VoIP - dobiješ od njih ruter koji to odradi, ubodeš običan UTP u njega i u centralu, i podesiš sve u skladu sa njihovim uputstvima. Pretraži podforum VoIP za više informacija.
[ milos 2 @ 09.10.2014. 22:47 ] @
Jasno je meni kako da podesim VoIP, kada zakupljujem linije fiksne telefonije ne dobijam VoIP, bar su mi tako rekli kada sam za svoju liniju trazio SIP i password.
[ valjan @ 10.10.2014. 05:54 ] @
Ako su linije fiskne telefonije u pitanju, onda se od njih dobije modem koji na izlazu ima klasične RJ-11, kao što je recimo i ovaj moj kućni, i onda se običnim telefonskim kablom poveže sa telefonima.
[ milos 2 @ 10.10.2014. 07:50 ] @
Ok, hvala
[ whitie2004 @ 10.10.2014. 17:36 ] @
24 port modem? Bas si me zainteresovao. Moze neki model da mogu da proguglam ? pls!
[ milos 2 @ 10.10.2014. 21:40 ] @
Pa kako onda?
[ Aleksandar Đokić @ 10.10.2014. 23:40 ] @
To je za jednu liniju.

To sto ti pitas se radi preko VoIP telefona ili PAP2T adaptera, pa na ethernet pa na centralu.
[ milos 2 @ 11.10.2014. 01:18 ] @
Verovatno ja ne razumem, pa sam samim tim i lose postavio pitanje.

Ajde ovako, ja od sbb-a ne dobijam VoIP linije kada trazim 20 linija za fiksnu telefoniju. Ja imam njihovu telefoniju za jednu liniju, i kada sam trazio SIP i password za tu liniju dobio sam odgovor da to sto ja placam nije VoIP i da to nemam, i da oni pruzaju uslugu VoIP- jedino bez numeracije, znaci bez mogucnosti zvanja na tu liniju nego samo sa nje.

Ajde da promenim pitanje, da li cu ja dobiti 20 VoIP linija ako trazim u tolikom broju? Ako ne, sto mi se cini logicnijim, da li ce mi isporuciti 10 koaksijalnih kablova sa po dve linije i dati mi 10 modema sa 2 RJ-11 porta (ako se ne varam to su FXS portovi) ili postoji neki drugi macin da sa jednog mesta raspodelim 20 linija?

Nadam se da sam sada bio jasniji i izvinjavam se sto do sada nisam bio dovoljno jasan do sada.
[ Marcony @ 11.10.2014. 08:58 ] @
SIP trunk je resenje za tebe.
[ Aleksandar Đokić @ 11.10.2014. 12:31 ] @
Citat:
da li cu ja dobiti 20 VoIP linija ako trazim u tolikom broju? Ako ne, sto mi se cini logicnijim, da li ce mi isporuciti 10 koaksijalnih kablova sa po dve linije i dati mi 10 modema sa 2 RJ-11 porta (ako se ne varam to su FXS portovi)


Aj razmisli sam da li je to logicno.

Problem su ti termini VoIP, ne VoIP, sve je to pre ili kasnije VoIP.
[ milos 2 @ 11.10.2014. 13:34 ] @
Ok, ja dobijem kroz jedan koaksijalni kabel 20 linija. Prikljucim na modem, taj modem prikljucim na VoIP centralu koju napravim sam, pored svakog telefona se nalazi jedan fxo/fxs adapter. Napravim svakome SIP nalog na centrali. Posto je glavna centrala u sbb-u ja u stvari svaki taj SIP nalog preko sip trunk-a povezujem sa cim kada na njihovim serverima ti brojevi nisu SIP nalozi?
[ valjan @ 12.10.2014. 03:01 ] @
Evo ti analogija - imaš LAN mrežu sa 20 računara, imaš modem/ruter preko kojeg ti stiže Internet konekcija, i ti svakom računaru dodeliš IP adresu iz mrežnog opsega tvog LAN-a, i kako sad tvoji računari komuniciraju sa recimo Google serverom kada nisu u istom mrežnom opsegu? E isto je i u ovoj tvojoj varijanti, VoIP centrala kreira "LAN" telefonsko okruženje za tvoju kancelariju, i ima funkciju "rutera" za povezivanje sa "spoljnim svetom". Isto kao što na nekoj matoroj analognoj Panasonic centrali dodeliš interne lokale, i isprogramiraš tu istu centralu kako i kome da prosleđuje spoljne pozive, isto tako i na VoIP centrali kreiraš takva ista pravila.

Što se SBB-a tiče, očigledno ne barataš terminologijom pa se malo mimoilaziš sa njihovom podrškom pri razumevanju njihove ponude (a i mi sa tobom u pogledu tvojih zahteva), a to što tebi treba se kod njih zove BizPhone ako imaš svoju SIP centralu, ili BizPhone Centrex ako nemaš svoju centralu. Imaju i uslugu koja se zove "VoIP bez numeracije" i izgleda ni njihova podrška ne barata najsrećnije terminologijom pa su ti nudili pogrešnu stvar. Obrati pažnju da u okviru BizPhone ponude postoji i BizPhone Line ponuda, što je neko prelazno rešenje, odnosno SBB-ov modem glumi SIP centralu.

Kod SIP trunka ne moraš imati isti broj zakupljenih linija i DID-ova (pretplatničkih brojeva), nego su moguće razne kombinacije, na primer 3 DID-a i 20 linija, i ti na centrali mapiraš koji telefoni će se identifikovati sa kojim od ta tri CallerID-a, odnosno na koje lokale će biti prosleđen poziv koji stigne na neki od ta tri DID-a, pa obrati pažnju i na to kad budeš dogovarao opcije sa SBB-om. Ako ti nije bitno da svaki telefon u kancelariji ima odgovarajući broj spolja, odnosno imaš živu sekretaricu koja prima sve pozive i preusmerava na odgovarajući lokal, ili planiraš da isprogramiraš neki IVR na centrali da to radi automatski (ono tipa "pritisnite 1 za marketing i prodaju", "pritisnite 2 za tehničku podršku", "pritisnite 3 za računovodstvo", itd.), onda ti je možda dovoljno 1-2 DID-a (s obzirom da imaš više linija na raspolaganju, ako neko pozove isti broj preko kojeg već ide neki razgovor, biće samo preusmeren preko druge linije, neće dobiti signal zauzeća), a ako ne zovu svi u isto vreme napolje, onda ti ne treba ni svih 20 linija nego je možda dovoljno da imaš 10 ili i manje (zašto bi plaćao za nešto što će uglavnom da stoji neiskorišćeno).

E da, ne moraš imati ATA adapter (FXO/FXS adapter) uz svaki telefon, može biti instaliran odgovarajući DAHDI hardver na Asterisk centrali pa kačiš svaki telefon direktno na centralu preko standardnog RJ-11 konektora, a postoje i ATA adapteri na koje možeš konektovati više uređaja istovremeno, istraži i taj deo.
[ milos 2 @ 12.10.2014. 23:40 ] @
Hvala na odgovoru.

ova poslednja recenica mi je najvise pomogla, i konacno mi je neko dao sta dalje.

Sto se tice ostatka, ja nisam dobro procitao, uz Biz pakete ide VoIP, a ne obicna digitalna centrala.

Hvala mnogo jos jednom svima koji su pokusali da mi pomognu, a posebno valjan-u koji je razumeo moj problem u potpunosti.