[ Braksi @ 10.10.2014. 19:06 ] @
pocelo je jos jedno nadmudrivanje Srbije sa EU. Posle 10 godina besmislenog i na propast unapred osudjenog natezanja, general bi ipak pronadjen. Rezultat: deset godina izgubljenih, a general ipak predat. Bolje bi dakle bilo da smo ga predali ili odmah ili nikad.

Mislio sam da smo nesto naucili, npr bar osnovnu cinjenicu da EU ipak ima malo jacu pregovaracku poziciju, kad ne lezi vraze, pocela je ova kriza u Ukrajini. U prvi mah sam odahnuo, racunam samo nek se ne bave nama, ali Srbija ne bi bila Srbija da je i ova naizgled udaljena kriza nije potkacila.

U momentu kad je EU zdusna u uvodjenju sankica Rusiji, Srbija se nasla da patentira novi vid diplomatije. Kazu ovako: mi cemo saradjivati i sa jednima i drugima, idemo u EU, ali sankcije ne uvodimo Rusiji. Onda kaze iz Evrope i Amerike, trebali bi da uvedete sankcije da bi uskladili politiku sa EU.

I tako su nas ostavili da malo razmisljamo, i mi smo smislili da uteramo EU tvrd q na mnogo godina pozivajuci Putina i naravno priredjujuci mu vojnu paradu. Hm. Objasnjenje nasih da je to parada u cast oslobodjenja meni izgleda cak i kao neko zaje8avanje, najprostije receno. To je jos bolje od onoga kako mi ne uvodimo sankcije Rusiji jer bi to stetilo privredi. To mi ustvari posredno objasnjavamo Nemcima kako su pogresili.

I tako smo dobili objasnjenje da se pohvaljujemo, ali da narednih NAJMANJE pet godina necemo uci u EU. Sad se nasi cude, Boze, pa sta im to znaci ?!

Pa to znaci gospodo stratezi da se sad malo zezaju sa nama.
[ fanfon @ 10.10.2014. 19:55 ] @
Kako narednih 5 godina kad rece jedan visoki zvanicnik EU pre 10-ak dana da necemo uci do 2026. godine?
[ Braksi @ 10.10.2014. 20:49 ] @
Najmanje pet je receno !
[ Java Beograd @ 10.10.2014. 20:55 ] @
Ma, treba nama još dvaes' godina sa ili bez parade. Toliko smo daleko od EU, da je sa ove razdaljine, potpuno, ali potpuno potpuno nebitno da li smo ili nismo "zaveli sankcije" Rusima.

Jedino me nervira što " i zec oštri qrc na siroče " pa nam se javlja i najgora fukara iz EU i soli pamet šta i kako mi treba da radimo.
[ superbaka @ 11.10.2014. 06:59 ] @
ako nece da nas prime za najmanje 5 godina, onda ono - Mrsh u qrc, i da vas ne gledamo 5 godina?
[ HeYoo @ 11.10.2014. 08:11 ] @
Njima je na vrlo niskom prioritetu Srbija i ostatak regiona sto se tice integracija.

Da ih je imalo briga, verovatno bi se setili da nas za sve ove godine tvrdo uslovljavaju sa nekim ovozemaljskim temama koje uticu na svakodnevnicu gradjana Srbije, tipa: korupcija, zdravstvo, skolstvo, ekonomija, itd...
Za resavanje tih problema, realno treba vise godina,a u nekim slucajevima i decenija.

Umesto toga, instalirali su satrapa koji ce pomoci da se odrade zavrsni radovi na geopolitickoj sceni regiona. Sve to s Rusima je farsa i predstava za raju,.Evropi kao jako smeta, a mi se kao ne damo.

Vec koliko sutra ce veliki vodja odjuriti do nemacke ambasade da bi se upoznao s protokolom: Da li treba Tacija da poljubi u levi ili desni guz dok bude potpisivao sporazum kojima se kosovskim Srbima ukida jos jedna veza sa Srbijom.

Za sve to vreme Srbija na unutrasnjem planu tapka u mestu ili cak nazaduje. Treba imati jako puno optimizma da bi se verovalo da ce oni nas razjebane u svakom smislu hteti u svom drustvu za 5 ili 10 godina.
[ gigamg1 @ 11.10.2014. 10:00 ] @
a hoće li više prestati ta trka za šargarepom (eu)? Neka smisle neku drugu priču, neki drugi cilj, ne zanima me! Bilo šta samo da nije ta prokleta EU! Ne treba nam, ne trebamo joj. Sami podmećemo buljsona njima da nas siluju i opet od toga nemamo ni najmanju korist.
[ cika dacha @ 11.10.2014. 11:58 ] @
nadam se da NIKADA necemo uci u EU i u nato !!!

Nase drzave Srbija i Srpska treba da se ugledaju na uredjene zapadno evropske drzave. ali ne da ulazimo u unije.
koliko znam Putin je bio nedavno i na paradi povodom dana D i to usred zapadne EU pa nikom nista, a on iz BG ide u Italy. Znaci zapad i Rusija saraduju !!!

Dobro nam dosao Putine!



[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 11.10.2014. u 16:27 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 11.10.2014. 15:58 ] @
Citat:
superbaka: ako nece da nas prime za najmanje 5 godina, onda ono - Mrsh u qrc, i da vas ne gledamo 5 godina?


Problem je samo što oni nama trebaju, a mi njima ne.
[ Odin D. @ 11.10.2014. 16:02 ] @
Citat:
cika dacha: Nase drzave Srbija i Srpska treba da se ugledaju na uredjene zapadno evropske drzave. ali ne da ulazimo u unije.

Ne znam da li ti je poznato - ali uređene zapadno evropske države su u uniji.
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2014. 17:11 ] @
Verovatno se misli na Svajcarsku i Norvesku, zemlje iz daleka poznate kao slicne u svakom pogledu tj. ekonomski, politicki, socijalno i tako dalje i tako blize i, naravno, u istoj poziciji kada je diktiranje uslova kako ce, sa kim i koliko da saradjuju.

A ako se neko ne slaze, ceka ga arsenal protiv-mera koje se mogu uvesti: zabrana dinarskih kredita koja moze urnisati strane ekonomije, stopiranje izvoza sljiva koje hrane celu severnu hemisferu kao i njihovih alkoholnih derivata tj. brlje, koja poji istu hemisferu. Ako sve te mere zakazu, tu je i vojni arsenal od kojeg se pune gace i na samu pomen reci "dozvolite".

Samo jos 'fali nastavak sna: da standard bude kao u Svajcarskoj, socijala kao u Norveskoj, jeftinoca kola/tehnike kao u USA, razvijenost kao u Japanu, slobode kao na divljem zapadu, klopa kao u Italiji, klima kao na kanarskim ostrvima, zene kao u Brazilu ili Kolumbiji itd... itd....

I ja bih jedan Lambo za novu godinu isto tako :)
[ Odin D. @ 11.10.2014. 17:32 ] @
Rupe u siru, a ne u budžetu!!!
[ Otto23 @ 11.10.2014. 20:55 ] @
EU, Srbija... pridruzivanje... uslovi... poglavlja... the deal...

[ Braksi @ 11.10.2014. 22:22 ] @
Citat:
cika dacha:
nadam se da NIKADA necemo uci u EU i u nato !!!

Nase drzave Srbija i Srpska treba da se ugledaju na uredjene zapadno evropske drzave. ali ne da ulazimo u unije.
koliko znam Putin je bio nedavno i na paradi povodom dana D i to usred zapadne EU pa nikom nista, a on iz BG ide u Italy. Znaci zapad i Rusija saraduju !!!

Dobro nam dosao Putine!



[Ovu poruku je menjao cika dacha dana 11.10.2014. u 16:27 GMT+1]


Putinova poseta Beogradu i Milanu su dve razlicite stvari. On u Milano ne ide zbog posete italiji vec je igrom slucaja Italija domacin evro azijskog samita i on ce tu biti jedan od 50tak lidera na tom velikom skupu.

Poseta beogradu je pak poseta jednoj zemlji Srbiji, a priredjivati vojnu paradu coveku koji je upravo anektirao jedan deo evropske drzave i protiv koga je cela evropa ustala je sasvim druga stvar. Kao povodom oslobodjenja, da se vlasi ne dosete. E pa vlasi su se vec dosetili, propao nam stos.

Neverovatno je da postoje ljudi ko veruju da u momentima kada se jedna Italija ili Francuska odricu dela svog suvereniteta u korist jacanja Brisela neko zaista bi dozvolio Srbiji da vodi neutralnu politiku po svom nahodjenju ?! I jos usput da profitiramo.
[ cika dacha @ 11.10.2014. 23:09 ] @
Braksi@ i treba da docekamo nase prijatelje koji su nam pomogli u ww2 za oslobadjanje BG !
[ cmpstr @ 11.10.2014. 23:19 ] @
Necemo ni do 2026 da udjemo u EU. I Hrvati su usli pa ne zive bolje, cak nesto losije.
[ mr. ako @ 12.10.2014. 02:09 ] @



Mario Draghi unistava celu EU, pa tako i Hrvate.





Nezaposlenost maldih - HR se priblizava Grckoj i Spaniji...


[ Braksi @ 12.10.2014. 10:07 ] @
Citat:
cika dacha:
Braksi@ i treba da docekamo nase prijatelje koji su nam pomogli u ww2 za oslobadjanje BG !


vrlo uprosceno posmatranje.

Prvo Srbiju nisu oslobodili Rusi vec Sovjeti i Partizani, a tu je osim Srba i Rusa naravno bilo i mnostvo drugih naroda.

Iz aviona se vidi da je ova poseta uprilicena specijalno za Putina i da je spram toga nabudzen i jubilej koji je uzgred 20 oktobara, a ne 16. Pretpostavljam da je Putin licno trazio da mu se na proputovanju za zapad uprilici jedna takva parada da bi mogao zapadnjacima da se iskaki kako on eto ima obozavaoce i u Evropi. Racun ce naravno platiti Srbija...

I da. Da ne zaboravim. Oslobodjenje 44 je bilo oslobodjenje od fasista, ali i pocetak decenijske diktature komunista pa se ne moze govoriti bas o pravom oslobodjenju. Pitaj cetnike npr sta misle o "oslobodjenju" 44te.
[ Braksi @ 12.10.2014. 10:09 ] @
Citat:
mr. ako:



Mario Draghi unistava celu EU, pa tako i Hrvate.



Hrvati bi inace procvetali da su van EU, kao sto cvetaju slicne zemlje iz regiona tipa Bosna, Serbia, Montenegro ili Albanija !
[ mr. ako @ 12.10.2014. 23:41 ] @
Ne bi, ali moj komentar i post su bili pojasnjavanje tj. nadovezivanje na prethodnu poruku clana cmpstr: "I Hrvati su usli pa ne zive bolje, cak nesto losije."

[ Homer J. Simpson @ 12.10.2014. 23:55 ] @
Citat:
cmpstr:
Necemo ni do 2026 da udjemo u EU. I Hrvati su usli pa ne zive bolje, cak nesto losije.

Mi necemo ziveti bolje usli ili ne usli u EU ...
Nema tog saveza , mesta , planete gde cemo mi ziveti bolje
Citat:
Braksi:Oslobodjenje 44 je bilo oslobodjenje od fasista, ali i pocetak decenijske diktature komunista pa se ne moze govoriti bas o pravom oslobodjenju. Pitaj cetnike npr sta misle o "oslobodjenju" 44te.

Eno ih u Ukrajini , ratuju za Putina i ne zale se.
Komunisticka terapija ih izlecila
[ mihojla @ 13.10.2014. 08:06 ] @
Najsrećniji dan u životu mi je bio prošle godine kada sam saznao da ćemo dobiti zeleno svetlo za dobijanje datuma za otpočinjanje pristupnih pregovora sa EU.

[Ovu poruku je menjao mihojla dana 13.10.2014. u 10:46 GMT+1]
[ EmmaR @ 16.10.2014. 10:27 ] @
Da li dame i gospodo stvarno mislite da će nas širokih ruku prihvatiti oni što nas danas sistematski gaze? Da će nas sutra maziti i paziti jer smo ispunili "standarde"?
Ma vole oni nas, samo ...
Sreća naša dok se oni "smiluju" više neće biti skupa. Nesreća naša je u tome što Hrvatima, a bogme i Slovencima odgovara da i nas uvuku, pa možda uletimo na 5 minuta pre raspada.

Pogledajte šta se samo dešava oko nas: Ono što je Srbiji bilo zabranjeno i što se još uvek brani, drugima je dozvoljeno!!! A njihovi "lekovi za bolji život" gde god su primenjeni, donose samo haos.

Ali, šta da se radi: u tuđem dvorištu uvek je trava zelenija.

P.S. Pisala bih ja još ali, ovi admini nešto ne vole da se oni zapadni "kude", pa gase svaku temu gde se malo više zagazi u škaljive teme.
[ ssi @ 16.10.2014. 10:34 ] @
Citat:
EmmaR: Da li dame i gospodo stvarno mislite da će nas širokih ruku prihvatiti oni što nas danas sistematski gaze? Da će nas sutra maziti i paziti jer smo ispunili "standarde"?
Ma vole oni nas, samo ...
Sreća naša dok se oni "smiluju" više neće biti skupa. Nesreća naša je u tome što Hrvatima, a bogme i Slovencima odgovara da i nas uvuku, pa možda uletimo na 5 minuta pre raspada.

Pogledajte šta se samo dešava oko nas: Ono što je Srbiji bilo zabranjeno i što se još uvek brani, drugima je dozvoljeno!!! A njihovi "lekovi za bolji život" gde god su primenjeni, donose samo haos.

Ali, šta da se radi: u tuđem dvorištu uvek je trava zelenija.

P.S. Pisala bih ja još ali, ovi admini nešto ne vole da se oni zapadni "kude", pa gase svaku temu gde se malo više zagazi u škaljive teme.


A kakav se to i gde "haos" izaziva ?
[ Java Beograd @ 16.10.2014. 11:11 ] @
Ema, gledaj to ovako: niko nikog tu ne voli, države se međusobno "druže" zarad interesa, većeg blagostanja svojih građanja, i sinergije.

Zamisli situaciju:

Ti i tvoja porodica se družite sa još nekoliko porodica. Povremeno se posećujete, idete zajedno na izlete, ponekad na letovanje. Ponekad zajedno izađete u restoran, pozorište i slično. I još, na primer, pozajmljujete jedni drugima nekad ponešto bez straha. Dal' neku kintu, ili neku tehnilčku napravu, roštilj, auto. I tako ...

I onda vam dođe porodica Perić s kraja druge ulice pa kaže "Ja bih da se družim sa vama, primite me u društvo". A taj, s kraja ulice, večito u svađi sa svojim neposrednim komšijama, večito nekom nešto dužan, kuća mu prljava, nesređena. Bije i decu i ženu. Og koga je šta uzeo - nije vratio. Prost, nekulturan, bez kućnog vaspitanja. Njegov klinac redovno obija trafike i tuče vršnjake u razredu. I tako redom.

"Tja", kažeš ti. "Primili bi mi tebe u društvo, jednako kako smo primili u društvo i porodicu Petrović i porodicu Janković". "Ali, daj se prvo malo sredi". "U našem društvu, mi ne bijemo žene". "U našem društvu, svako pazi na higijenu, kako u svojoj kući, tako i van". "U našem društvu, mi pazimo naše automobile, ne vozimo sa ćelavim gumama, ni sa neispravnim kočnicama". "Mi se međusobno uljudno ophodimo". "Našu decu učimo i vaspitavamo tako da usvoje nše vrednosti". "Mi uvek vratimo ono šta pozajmimo". "Naše kuće su čiste, dvorišta održavana". "U našem društvu, kriminal se kažnjava". "Dakle, ako hoćeš da se družiš sa nama - sredi se. Moraćeš da usvojiš naš način razmišljanja i da usvojiš naše vrednosti".
[ Java Beograd @ 16.10.2014. 11:21 ] @
"A i kad dođeš da se družiš sa nama, mi ti naravno nećemo davati pare i kupovati roštilj umesto tebe". "I dalje očekujemo od tebe da ti radiš i zarađuješ". "A u početku, sasvim je razumljivo, bićemo nepoverljivi prema tebi i dobro ćemo da pazimo na svako tvoje ponašanje"
[ branko tod @ 16.10.2014. 13:00 ] @
A da bi te primili u društvo moraćeš jedno pet ili deset godina da kupuješ roštilj, piće,
da pevaš , mašeš lepezom i češkaš im.....
[ bojan_bozovic @ 16.10.2014. 13:05 ] @
Citat:
branko tod: A da bi te primili u društvo moraćeš jedno pet ili deset godina da kupuješ roštilj, piće,
da pevaš , mašeš lepezom i češkaš im.....


Prvi put čujem da Srbija "kupuje roštilj i piće" SAD i Nemačkoj... Pre će biti da je obrnuto (i bilo obrnuto i za vreme SFRJ).

Poz.
[ Java Beograd @ 16.10.2014. 13:12 ] @
Citat:
branko tod:
A da bi te primili u društvo moraćeš jedno pet ili deset godina da kupuješ roštilj, piće,
da pevaš , mašeš lepezom i češkaš im.....

Vidi, ja lično mislim da nije tako. Ali, činjenica je da mi hoćemo u njihovo društvo. Ne oni u naše. Niko nas ne tera, sami smo izrazili želju. Zašto ? Zato što mi vidimo da oni, generalno uzevši, žive bolje od nas. Stepen blagostanja je veći.

E sad, ako realno i nepristrasno pogledaš i sabereš njihova ulaganja u Srbiju i srpska ulaganja u EU, videćeš (ako želiš da vidiš) veeeeeeeliku razliku.
[ branko tod @ 16.10.2014. 13:17 ] @
bojan_bozovic
Sir Lancelot

Ako ne shvataš, globalizacija je upravo to. Sve je celom svetu dozvoljeno osim onoga što nije
u interesu jakih. Ti možeš da kupuješ od nas naš roštilj, ali mi ćemo da od tebe kupujemo samo
ako su tvoje krave zelene i dube na glavi. Naše su naučile to pa moraju i tvoje. A naučile su od
para koje si nam ti dao da vratiš kredite koje si uzeo, pošto smo prvo tebe uništili sankcijama pa
onda u ime globalizacije pokupovali tvoju sirotinju za dva dinara. A ako nas ne pustiš da te zezamo
onda nisi demokrata nego si zli i prljavi komšija.
Kako su prošli Rumuni i Bugari, ušli su u EU, sve može, ali da idu da rade u EU , šipak, valjda pet godina.
[ bojan_bozovic @ 16.10.2014. 13:27 ] @
Citat:
branko tod: bojan_bozovic
Sir Lancelot

Ako ne shvataš, globalizacija je upravo to. Sve je celom svetu dozvoljeno osim onoga što nije
u interesu jakih. Ti možeš da kupuješ od nas naš roštilj, ali mi ćemo da od tebe kupujemo samo
ako su tvoje krave zelene i dube na glavi. Naše su naučile to pa moraju i tvoje. A naučile su od
para koje si nam ti dao da vratiš kredite koje si uzeo, pošto smo prvo tebe uništili sankcijama pa
onda u ime globalizacije pokupovali tvoju sirotinju za dva dinara. A ako nas ne pustiš da te zezamo
onda nisi demokrata nego si zli i prljavi komšija.


Tako misli mali Perica. Ako misliš da je međunarodna diplomatija funkcionisala ikad drugačije, za sve vreme ljudske istorije, onda je tvoje razumevanje, izvini, na nivou malog Perice. Zato globalizaciju ne ubacuj tamo gde joj nije mesto. Zar su Kirova Persija, Rimsko carstvo, Vizantija ili Mongolsko carstvo na vrhuncu svoje moći marili za male i slabe?
[ branko tod @ 16.10.2014. 13:33 ] @
Ovde perica.

Nikad jaki nisu zarezivali male. Ali su to zvali pravim imenom - ti si moj rob i sluga.
A ne ja sam nosilac demokratije , ti samo misliš da si sluga, ali si u neznanju, jer je
demokratija ono što ja kažem da je demokratija.
A biće da ti ne razumeš šta znači globalizacija.
[ Homer J. Simpson @ 16.10.2014. 13:40 ] @
Znaci tebi smeta pakovanje a ne sam princip i praksa ?!

p.s. Zasto mi nismo njih unistili sankcijama pa im dali kredite pa im uzeli pare od tih kredita (zamisli bezobrazluka !) pa naucili nase krave da dube na glavi pa od njihovih trazili isto i odredjivali ko od koga moze sta da kupuje ?
[ bojan_bozovic @ 16.10.2014. 13:52 ] @
Citat:
branko tod: Ovde perica.

Nikad jaki nisu zarezivali male. Ali su to zvali pravim imenom - ti si moj rob i sluga.
A ne ja sam nosilac demokratije , ti samo misliš da si sluga, ali si u neznanju, jer je
demokratija ono što ja kažem da je demokratija.
A biće da ti ne razumeš šta znači globalizacija.


Razumem ja odlično da ti pokušavaš da kažeš ovde da Rimsko carstvo, Vizantija, Sveto Rimsko carstvo, Napoleonova Francuska itd. nisu sebe želeli da predstave kao nosioca civilizacije (u svoje vreme!), već su isključivo druge nazivali robovima i slugama. Pa sad, stavi prst na čelo i zamisli se.
[ branko tod @ 16.10.2014. 13:53 ] @
Od Av ava nigde ne možeš pobeći !!!!
[ Homer J. Simpson @ 16.10.2014. 13:54 ] @
Nemoj da se sprdas s premijerom
[ bojan_bozovic @ 16.10.2014. 13:57 ] @
Nisam prvi počeo da vređam.
[ branko tod @ 16.10.2014. 13:59 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Citat:
branko tod: Ovde perica.

Nikad jaki nisu zarezivali male. Ali su to zvali pravim imenom - ti si moj rob i sluga.
A ne ja sam nosilac demokratije , ti samo misliš da si sluga, ali si u neznanju, jer je
demokratija ono što ja kažem da je demokratija.
A biće da ti ne razumeš šta znači globalizacija.


Razumem ja odlično da ti pokušavaš da kažeš ovde da Rimsko carstvo, Vizantija, Sveto Rimsko carstvo, Napoleonova Francuska itd. nisu sebe želeli da predstave kao nosioca civilizacije (u svoje vreme!), već su isključivo druge nazivali robovima i slugama. Pa sad, stavi prst na čelo i zamisli se.


Izvini , ali stvarno lupaš gluposti !!!! Gde sam ja to rekao, Hajde prevedi mi moje reči, objasni mi
šta sam ja to rekao , jer sam ja prljavi Srbin balkanac , pošto ne trpim da pljuju po mom narodu.
Kakav je takav je, i najbolji je na svetu za mene, a vi se slobodno ujedajte i dalje.
[ branko tod @ 16.10.2014. 14:03 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Nisam prvi počeo da vređam.


Ono, Av av se ne odnosi na tebe, izvini, sam se javio onaj na koga se odnosi.
I reci mi gde sam ja to tebe uvredio pre " lupaš gluposti" ?
[ bojan_bozovic @ 16.10.2014. 14:08 ] @
Citat:
branko tod: Ono, Av av se ne odnosi na tebe, izvini, sam se javio onaj na koga se odnosi.
I reci mi gde sam ja to tebe uvredio pre " lupaš gluposti" ?


Vidi, globalizacija nije uticala na promenu međunarodnih odnosa onako kako ti to tvrdiš - čak štaviše, pre će biti da male zemlje imaju više moći jer je do robe i usluga iz njih lakše doći - samo zamisli kako je bilo pre sto godina kada su zemlje imale zaštitne carine i obim spoljnotrgovinske razmene bio daleko manji nego danas! Zato spominjanje globalizacije u nekakvom negativnom kontekstu nema smisla, kad je diplomatija po sredi, i to me je i navelo da ti odgovorim.
[ branko tod @ 16.10.2014. 14:12 ] @
Pozdrav, nemate me više za pljuckanje !


[ Java Beograd @ 16.10.2014. 14:22 ] @
Citat:
branko tod:... ali mi ćemo da od tebe kupujemo samo ako su tvoje krave zelene i dube na glavi. Naše su naučile to pa moraju i tvoje.

Vidiš, ovde se krije srž tvog nerazumevanja.

Njihove krave nisu zelene i ne dube na glavi. Nego su zdrave i nisu kljukane antobioticima bez potrebe.

Kod njih je uređena i poljoprivreda (osim svega ostalog). Ne možeš da uđeš u poljo-apoteku i kupiš 100 kila opasnog herbicida ako nisi registrovan proizvođač. Kod nas možeš: kupiš bilo koji otrov, zaprašiš polje 10x većom količinom i ubereš plodove pre isteka karence, i prodaješ na pijaci i - nikom ništa.
Kod njih ne možeš da pečeš rakiju šećerušu-metiljaru i da prodaješ ljudima na pijaci. Kod nas možeš. Svako malo se čita kako se desetak ljudi potrovalo rakijom.

Ali srpski seljak to ne razume. 90% seljaka čak i ne zna šta je to karenca. Ne tiče ga se. Ne kapira smisao zakona i propisa. I onda kaže "njihove krave su zelene i dube na glavi".

Onog momenta kad shvatiš da nije u redu prodavati nežigosane prasiće iz gepeka Varburga pored pijace, onda ćeš da shvatiš zašto su zemlje EU, a i ostale razvijene zemlje - zakonski uređene zemlje. A i ne samo da postoji zakon, već se on i primenjuje, jer onaj ko prodaje prasiće iz gepeka može da potruje ljude, a za to se ide u zatvor.

Onda ćeš možda da shvatiš da njihove krave nisu zelene i ne dube na glavi. A oni, naravno nisu ludi da kupuju mleko od naših krava, koje ima neznasekoliko antibiotika i neznasekoliko sintetičkih hormona, a hranjene su otpadom i fekalijama. Jbg, nisu ludi, pa to ti je. Da ne spominjem aflatoksine i ostale toksine, kojima se kod nas odokativno određuje dozvoljena količina, u zavisnosti od toga da li je ministar keramičar, tesar ili armirač.


Edit:
A to tvoje da voliš Srbiju, zapravo opet govori da nemaš pojma o čemu pričaš. Garantovano ne voliš Srbiju više od mene !

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 16.10.2014. u 15:40 GMT+1]
[ branko tod @ 16.10.2014. 14:59 ] @


Probajte i vi da naučite šta je ljubav prema otadžbini
Svako prema svojoj!
[ Homer J. Simpson @ 16.10.2014. 15:01 ] @
Citat:
Java Beograd:
A to tvoje da voliš Srbiju, zapravo opet govori da nemaš pojma o čemu pričaš. Garantovano ne voliš Srbiju više od mene !

Ja se kladim da on vise voli Srbiju od tebe , vidi kolike slike je okacio !
[ branko tod @ 16.10.2014. 15:15 ] @
Java

Izvini, stvarno lupaš. Sve ti to znaš , a ne znam. I svi su seljaci glupi paneznaju šta
je karenca. Ti ćeš da objasniš to da objasniš. Kada si ti bio zadnji put na Kaleniću.
gde si video Vartburg. Gde sam ja to rekao da treba prodavati veterinaski i sanitarno
neispravnu robu. A sva tehnologija industriske prozvodnje životinja dolazi sa zapada.
Stvarno je tužno i nemoralno to što radiš.



A ti Av idi kupi krevet.
[ DaliborP @ 16.10.2014. 15:19 ] @
Citat:
branko tod:Probajte i vi da naučite šta je ljubav prema otadžbini

Ali to je neuzvracena ljubav
[ ssi @ 16.10.2014. 15:32 ] @
Citat:
branko tod:
Java

Izvini, stvarno lupaš. Sve ti to znaš , a ne znam. I svi su seljaci glupi paneznaju šta
je karenca. Ti ćeš da objasniš to da objasniš. Kada si ti bio zadnji put na Kaleniću.
gde si video Vartburg. Gde sam ja to rekao da treba prodavati veterinaski i sanitarno
neispravnu robu. A sva tehnologija industriske prozvodnje životinja dolazi sa zapada.
Stvarno je tužno i nemoralno to što radiš.



A ti Av idi kupi krevet.


Nisam bas siguran u kom univerzumu ti zivis, ali ovo se radi i po klanicama u Srbiji.

Da li si ikada bio na selu u Srbiji ?

E da jesi, saznao bi kako se kolju svinje i kokoske.

Ne cekaj, u Srbiji su svi 100% vegetarijanci.

[Ovu poruku je menjao ssi dana 16.10.2014. u 16:42 GMT+1]
[ Homer J. Simpson @ 16.10.2014. 15:41 ] @
branko , ako ti je ono sa druge slike unuka , imam spreman krevet
[ anon142305 @ 16.10.2014. 15:47 ] @
Citat:
DaliborP:
Ali to je neuzvracena ljubav


Jako!
[ branko tod @ 16.10.2014. 17:03 ] @
Magarci, to više priliči mom sinu nego vama.
Bolji od vas , to je sigurno.
[ branko tod @ 16.10.2014. 17:06 ] @
ssi
Formater CSSa
Novi Sad, Srbija, Zemlja

Ne, nisam bio na selu. Što nisi pročitao tekst dobro pa shvatio šta sam
hteo da kažem . A jesi li ti bio na selu , jesi li gajio nešto ?
[ Java Beograd @ 16.10.2014. 17:37 ] @
Jbg. Nekome možeš da pokažeš i da nacrtaš da su 2 jabuke + 2 jabuke = 4 jabuke, ali on će svejedno da tvrdi da ti nisi u pravu, i da on voli Srbiju.
[ branko tod @ 16.10.2014. 17:59 ] @
Java, potpuno si u pravu za jabuke, ja to umem sa paradajzom.
Ovo je iz mojih plastenika napravljenih uz proizvodnu halu, da
bi radnici jeli zdravu hranu. Ovaj paradajz nema karencu.
Nije prskan !





[ Java Beograd @ 16.10.2014. 18:11 ] @
Da voliš Srbiju ne bi gajio paradajz od holandskog semena !
Živela Srbija !
[ branko tod @ 16.10.2014. 18:29 ] @
Seme je iz instituta Smederevske Palanke.

Kada svako od vas napravi samo jedan plastenik i ogaji nešto u njemu,
ili kada napravi fabričicu sa svim dozvolama i godišnje proizvede za 100
ili 200 . 000 e, pa još deo toga izveze po svetu i EU onda može da
kritikuje Srbiju. Normalno sa svoim radom, a ne da dobije pare ili uzme
kredit. Ovako su vaše priče samo livpro frustriranih magaraca.
[ Homer J. Simpson @ 16.10.2014. 18:46 ] @
Slazem se.
Eno ja na drugoj temi dao ideju za biznis koji donosi ne 100 ili 200 . 000 e godisnje vec milione ali nece ljudi da rade
[ branko tod @ 16.10.2014. 18:58 ] @
Pa radi ti ili mi reci. Samo nemoj da je posao na Avali ili na Kališu.

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 16.10.2014. u 20:08 GMT+1]
[ amaama @ 16.10.2014. 21:13 ] @
Auuuuuuuuuuuuuuuuu Java koliko si ili neupućen, ili nabeđen, ili najeđen na seljake, ili zlonameran ? Što bre ? Nemam nameru da se ubacujem u raspravu ko više voli Srbiju, ali ovo o hrani, našoj poljoprivredi i sve ostalo što si napisao toliko je nabijeno rekla-kazala-internet-bla-bla-informacijama da se baš osećam uvređen tvojom uverenošću da si naveo makar jedan tačan podatak, a nisi nijedan. Radim i sa seljacima i sa stranim kupcima, iz "onih" zemalja koje pominješ kao etalon u koji bi se zakleo, prodajem sertifikovano (1000 puta proverenu sa njihove strane) zdravu hranu (pečurke, šumsko voće, maline, kupine, borovnice...voće ali i povrće), posl.partner je jedan od većih izvoznika, otac mi je agronom, prijateljica na hem.insitutu u Fr, poznanik je u Čačanskom institutu, prijatelji, rodbina itd svi su na neki način vezani za poljoprivredu. Takav mi kraj u koje živim. Poenta: najgore g...o od hrane koje kupiš kod nas na pijaci ali da je odgajeno kod nas, je ZDRAVIJE 100 puta od hrane koja je uvezena i koju ćeš najčešće naći u supermarketu, i još, tvoj hejterski stav prema seljacima je ustoličen na čemu bre ? Koji ti je to seljak kuću srušio i familiju pobio čoveče ? Sledi dugačak tekst, unapred se izvinjavam zbog toga.

>>Njihove krave ... Nego su zdrave i nisu kljukane antobioticima bez potrebe.
Naprotiv, kakva ali baš baš netačna tvrdnja. Naše krave daju daleko manje mleka jer ih ne kljukamo ni hormonima ni antibioticima, jedan od razloga je i jer nemamo para za takve sorte krava koje daju 40 litara mleka dnevno, skoro celu godinu, a koštaju 15-40.000 €. Naše krave su "prostije", hranimo ih silažom (ako znaš šta je to), travom (više vrsta), senom, kukuruzom, i u posebnim periodima domaćim koncentratom (opet kukuruzna prekrupa+minerali) i zato daju max 20-25 litara dnevno i to tokom dosta manje dana od holandskih. I da daješ hormone nećeš bitno podići nivo mleka ili dužinu laktacije, ali zato daju prosečno 20 litara ZDRAVOG MLEKA, onog koje se može piti čim je pomuženo, pre pasterizacije !!! Probaj to u Holandiji.

>>Kod njih je uređena i poljoprivreda (osim svega ostalog). Ne možeš da uđeš u poljo-apoteku i kupiš 100 kila opasnog herbicida ako nisi registrovan proizvođač.
Tačno. Što ne znači ništa. Registrujem se kao proizvođač i kupujem šta hoću, primer ti je onaj ludak što pobi decu u Norveškoj, imao je nakupovano nekoliko tona đubriva, ali mu trebalo za repromaterijal za eksploziv (ko ne zna kako se od nitro-djubriva pravi eksploziv nek potraži The Anarchist Cookbook) samo ne stiže da ga iskoristi kao onaj u Americi pre 15-20 godina u Oklahomi. Uređenost nema nikakve veze sa odgovornom upotrebom. Mi smo i odgovorni ali smo i siromašni pa naša zemlja još uvek nije prezasićema veštačkim djubrivom, čak ni zemlja u Vojvodini koja je intezivno obrađivana, a nekmoli po Šumadiji. Razlog je što je zemlja uglavnom još uvek u ličnom vlasništvu, ne u zakupu, i seljak zna da bi preteranom upotrebom djubriva upropastio zemlju. Uz to, koliko god ti ne verovao u to, naši poljoprivredni stručnjaci su nekad bili u svetskom vrhu kada su u pitanju poljoprivredne tehnologije i pogotovu proizvodnja hibrida prilagođenih određenim klimatskim uslovima i kvalitetu zemljišta. Ni danas nismo baš zaostali npr. instut Zemun polje za sorte kukuruza, više malih selekcionista i proizvođača poput dr.Ive Đinovića (najpoznatiji po paprici Slonovo uvo).

>> Kod nas možeš: kupiš bilo koji otrov, zaprašiš polje 10x većom količinom i ubereš plodove pre isteka karence, i prodaješ na pijaci i - nikom ništa.
Ovo je toliko besmisleno što si napisao da prosto ne znam kako da komentarišem. Prvo ne znam na šta misliš kad kažeš otrov: na herbicide, insekticide, fungicide... zaštitu od truljenja, preventivna sredstva, prihranu, mineralna djubriva... ? Sve je to otrov i ništa nije otrov, bukvalno, kao i lekovi, kao i sirće, so... Drugo, kod izuzetno malog broja poljiprivrednih kultura može doći do situacije da se mogu konzumirati dok traje karenca tj vreme razgradnje korišćenog sredstva. Naprosto ne koriste se u tom stadijumu. Treće, naš pravilnik je drastično strožiji (još uvek) ali se postepeno upropašćava usklađivanjem sa EU propisima kad je u pitanju odobravanje zaštitnih sredstava. Ne govorim o naknadnim merenjima štetnih materija u plodu npr. , to je nešto drugo, nego o samim sredstvima i aktivnim materijama i njihovim odnosima, tako da su odobrena sredstva različitih namena koja se koriste kod nas daleko manje opasna od svih onih koji se koriste "tamo". U npr. EU je regulativa odobravanaj blaža jer je fokusirana na određenu aktivnu materiju, ne toliko na mešanje i odnose, što dovodi do toga da svake godine gomila preparata bude zabranjeno, onda ih preimenuju, pa opet ispočetka, potraži koliko su samo BASFovih preparata zabranili proteklih godina. Najveći deo zemljišta im je upropašćen upravo zbog slabe razgradivosti onoga što je bacano u nju. Kod nas je situacija još uvek, reći ću otvoreno - sjajna - kad je zdravlje zemljišta u pitanju.

>> Kod njih ne možeš da pečeš rakiju šećerušu-metiljaru i da prodaješ ljudima na pijaci. Kod nas možeš. Svako malo se čita kako se desetak ljudi potrovalo rakijom.
Eno na Diskaveriju serijal o tome kako ne možeš da pečešu Americu, pekli su tamo i peći će mnogo gore brlje nego što možeš da zamisliš... Čak i u EU, imaš maih pecara koliko hoćeš i alkoholnih pića od čega hoćeš - ja sam dobio od Nemca njegovu rakiju od čičoke, pokrajina BadenVirtemberg (Baden-Württemberg) koju prodaje ne baš na pijaci ali preko lokalnih barova. A to što imaš jajara koji urade to što je uradio onaj trovač iz Niša (nije seljak!) pa sipao metilalkohol u flaše (ne možeš da pečeš metiljaru) i trovao ljude, to nema veze sa ovim o čemu ti pričaš nego sa kriminalom, a kriminal mi se čini da "ovde" nije (još uvek) tako kvalitetan kao "tamo". I da ... možeš da ispečeš lošu rakiju od šljiva ali otrovnu... mislim da ti u stvari ne znaš kako se peče šljivka tako da ti je oprošteno.

>> Ali srpski seljak to ne razume. 90% seljaka čak i ne zna šta je to karenca. Ne tiče ga se. Ne kapira smisao zakona i propisa. I onda kaže "njihove krave su zelene i dube na glavi".
Ja stvarno ne znam kako izgleda srpski seljak u tvojoj glavi, kakvo li je to čudovište bez mozga, čist idiot kretensko-mongoloidnog tipa koji niti šta čita niti šta ume u životu, nesposoban za socijalizaciju i shvatanje zakona i propisa, pa zato i radi to što radi i to još na način kako ti zamišljaš da se radi. Ajde malo virni na poljoinfo.com pa onda nastavi da vređaš. Verujem da si častan čovek i da ćeš da se postidiš zbog svojih reči. Srpski seljak, onaj najgluplji itekako vodi računa o tome kad šta i kako prska i šta radi zato što prvo on jede to što proizvede. Dalje, on nema dovoljno sredstava za neke ne znam kakve sorte koje moraju da koriste hormone i suplemente da bi uopšte dale rod,plod ili prinos, zato naše sorte i bilja i životinja daju značajno manje u odnosu na uložena sredstva, ali su NEUPOREDIVO zdravije za ishranu. Našim seljacima ne treba ti da objašnjavaš npr. Monsanto, oni sprečavaju njihov dolazak u Srbiju već više godina i to bez tebe, informisani su vrlo dobro. I još, trovanje kupca je vrlo loše za biznis koji mora, MORA, da traje u kontinuitetu godinama ako i sam seljak misli da preživi od svog rada, njegov period obrta je minimum dve godine za praktično svaku kulturu pa do 15-20 godina samo da dođe do tačke rentabilnosti (orah). Svaki, i najgluplji srpski seljak to zna. "Trovanje" kao biznis model, izvor zarade, čak i kratkoročan, zaista zvuči dijabolično...

>> Onog momenta kad shvatiš da nije u redu prodavati nežigosane prasiće iz gepeka Varburga pored pijace, onda ćeš da shvatiš zašto su zemlje EU, a i ostale razvijene zemlje - zakonski uređene zemlje. A i ne samo da postoji zakon, već se on i primenjuje, jer onaj ko prodaje prasiće iz gepeka može da potruje ljude, a za to se ide u zatvor.
Ajde da se ovde složim sa tobom za ono "iz gepeka", pre svega zbog salmonele, ali opet mešaš kriminalce sa seljacima, nijedan seljak-proizvođač svinja ne prodaje iz gepeka (to rade nakupci) on prodaju UVEK iz obora, to jest dolaziš kod njega. A što se tiče tih uređenih zemalja (a i mi smo veoma "zakonski uređena zemlja" po tom pitanju) i tamo se vrlo često dešavaju problemi sa nezdravom hranom - da li se sećaš histerije/problema sa krastavcima iz Španije, krompirom iz Nemačke, šparglom beše iz Holandije (!)... Stvar nije u zakonu, nego u primeni određenih mera, a to nema veze sa zakonom nego sa proizvođačem, tj. seljakom, tj. čovekom i njegovim osećajem za odgovornost prema drugom. A kakve to onda veze ima sa tvojim, mojim ili bilo čijim zanimanjem pa da osumnjičiš "seljake" za terorizam iz gepeka.


>> Onda ćeš možda da shvatiš da njihove krave nisu zelene i ne dube na glavi. A oni, naravno nisu ludi da kupuju mleko od naših krava, koje ima neznasekoliko antibiotika i neznasekoliko sintetičkih hormona, a hranjene su otpadom i fekalijama. Jbg, nisu ludi, pa to ti je.

Sve ovo što si naveo za "nas" važi za "njih". Mi niti imamo rase krava koje vredi pumpati tim s****..a, niti imamo para za to, niti to može da se uveze kod nas, rekao sam ti već čime se hrani stoka kod nas. Hrana u EU je apsolutno ispod svakog kvalitativnog nivoa u odnosu na našu hranu. I pri tom ne mislim na ono "nema ukus kao iz bašče" nego bukvalno ima manju količinu nutritivnih elemenata. A što se tiče mleka i mlečnih proizvoda "tamo", upitaj se kako je moguće da u EU laktacija krava traje toliko (debelo preko 300 dana, kao automat), kako je moguće da daju toliko mleka dnevno (40litara u proseku, koliko je vime bem ti), koliko su muzare budne dnevno, kako im je dozirano svetlo, šta stvarno jedu (seti se bolesti ludih krava)... Pitam te jer sam bio na holandskoj farmi krava muzara koja proizvodi više mleka od pola Srbije, čistija je od hirurškog odeljenja na VMA, sve je automatizovano kao na Enterprajzu, ali kako izgledaju te krave, recimo da ne liče na ono što vidiš na slikama i strogo je ZABRANJENO da probaš da popiješ "sirovo"/nepasterizovano/tek pomuženo mleko pre "obrade" ! Ponoviću, sve što si napisao za "nas" (hormoni, antibiotici, hrana, gov.., druge samlevene životinje itd) radi se tamo.

>>Da ne spominjem aflatoksine i ostale toksine, kojima se kod nas odokativno određuje dozvoljena količina, u zavisnosti od toga da li je ministar keramičar, tesar ili armirač.
Ovo je već političarenje (minstar i to...) u koje se ne mešam. A u vezi aflatoksina...ono što bih da ponovim je da je "tamo" dosta lakše dobiti dozvolu za novo sredstvo koje će biti u upotrebi u polj.proizvodnji, ali su zato propisi o gotovim proizvodima u ponečemu strožiji nego kod nas. Aflatoksini konkretno su posledica pojave jedne vrste gljivica/buđi na uskladištenom kukuruzu. Aflatoksin je u velikim količinama otrovan, kao i NaCl uostalom. Sve tačno... osim... Imaš više istraživanja koja pokazuju da je neškodljivi nivo aflatoksina po bebe 100 puta veći od one veće vrednosti koja je kod nas do skora važila. U čemu je problem onda ? Pošto krave "tamo" ne hrane prirodnom hranom, mogli su komotno da stave nivo aflatoksina da bude i 0, "tamo" ga sigurno biti neće. Sa druge strane to je odlična tzv. "necarinska barijera" protiv uvoza mleka i mlečnih proizvoda iz zemalja van npr. EU, dakle kao nema carine za vaše mlečne proizvode ali eto ne zadovoljavaju naše propise, to poput onog propisa "o obavezno pravim krastavcima" i "propisanoj veličini paradajza". Svi smo mi pili do juče iznad-granice-aflatoksirano mleko ("oni" do pre neku godinu) , a onda se neko setio da "tamo" ne piju aflatoksirano mleko pa eto "tamo" popucaše od zdravlja a mi "ovde" pocrkasmo. Niđe veze što kažu studenti. A što se tiče ispravnosti "tamošnje" hrane generalno ... Prošle godine je širom EU bio skandal sa mesnim prerađevinama jer su umesto deklarisanih sastojaka koršćene konjske i druge crkotine ... Takođe jedan od mojih kupaca iz Nemačke kupuje nešto voća i povrća od mene zato što kolega i ja imamo sertifikate izdate od strane nemačkih laboratorija (dve), skupo plaćene i svako malo proveravane, + plaćamo i lab.kontrole skoro pre svake veće isporuke, itd. da bi onda na osnovu tog uvoza i naših proizvoda prodavao po celoj EU tone i tone voća i povrća koje kupuje sa nemačkih i poljskih polja. Prošle godine smo imali problem sa jednim drugim kupcem i samo zahvaljujući prisebnosti da prilikom izvoza na fakturi tačno deklarišemo ne samo vrste nego i sorte i slikamo sve što smo izvezli sa sve pakovanjima pre stavljanja u kutije, mogli smo da dokažemo da problematična roba ne potiče iz Srbije, a potom je i nemačka laboratorija stala na našu stranu. I... sve se odmah stišalo. Kupac "pogrešio", problematično voće je iz Poljske, mi saznali, nismo dobili izvinjenje. BTW, sva priča o zdravoj hrani je čist marketing (to je moje mišljenje na osnovu poslovanja sa EU) i opet služi uglavnom kao necarinska barijera kad to zatreba, i samo u određenim segmentima. Jednostavno nam poskupljuje izvoz. Takođe moram da pomenem da smo kolega iz branše i ja pretprošle godine zbog norovirusa (iliti virusa "prljavih ruku"), da predupredimo hajku na našu malinu koju smo ponudili, platili testiranje 5 uzoraka u susednoj zemlji (kod nas još nema laboratorije) i ispostavilo se da ga ima u 2 uzorka a nema u 3. Zaraženi uzorci bili iz kesa koje smo kupili u marketima u Švajcarskoj i Belgiji. Nezaraženi uzorci su bili iz Srbije, uzorci vilameta i mikera. To znači (pretpostavljam) da su zagađenja oko kojih se galamilo nastajala prilikom silnog prepakivanja kod poštenih zapadnjaka. Niko nam od tada više nije pomenuo norovirus. A bilo je i posle toga slučajeva, samo više niko nije prozivao Srbe. Toliko o časti i poštenju, zakonima, i prljavosti Srba.

Da završim, nisu svi naši seljaci genijalni, ali nisu svi srpski seljaci ni glupi i pogani kao što ti misliš, nije sve kod nas super ni zdravo, nije ni "tamo" sve loše... Dešava se da su i kod nas jaja, meso zaraženi i sl. ali sve je to u daleko manjoj meri nego "tamo", između ostalog i zato što je "tamo" poljoporivreda i proizvodnja hrane "industrijska" delatnost a kod nas još uvek pretežno "zanatska". Ponavljam, kod nas je još uvek i bolje i zdravije, ako budeš istražio malo uverićeš se i sam.
Iskreno, verujem da to znaš ali da te za seljake i za sve ovo u principu briga, da si samo iskoristio priliku da bolje istakneš razlike između "tamo" i "ovde", da efektnije "poenitraš" u ratu reči, ali pretera ga. Tvoj post je tako hejterski i netačan recimo kao kad bih ja ispljuvao sve ljude koji se kod nas bave programiranjem i rekao da je to priučena i priglupa nedokazana bagra koja kupi neku lampariju pa čukne par puta i hoće da se obogati, a pri tom da nikad nisam čuo (ili sam namerno zaboravio) za sve što "glupi srpski programeri" rade "tamo" (kompanijca Mainframe2), ili "ovde" (preduzećence Nordeus), ili za ono što radi neki Nemanja Jovanović u NVidiji (za kog sigurno ne znaš) i da ne nabrajam ili da pominjem ko i šta je sve uradio i radi, a ima kim i čime ova zajednica da se pohvali.
Toliko je tvoj post prenaglašeno pljuvatorski hejt da sam morao da odgovorim, ne zameri ako je "ton" prejak, ovo je bilo jače od mene. Pozdrav
[ branko tod @ 16.10.2014. 21:38 ] @
amaama

Na ovim forumima izgleda da su najglasniji i najpametniji oni koji
najmanje rade i najmanje znaju.

Zahvaljujem ti se u ime cele Srbije na jednom izuzetnom tekstu,
koji je apsolutno tačan od reči do reči. Samo zaboraviće već sutra
oni na to pa će početi opet ista priča, umesto da zasuču rukave
i probaju nešto da stvore osim virtuelnog sveta u kome žive.

Puno pozdrava , želim ti sve najbolje u poslu.
[ kukiii @ 16.10.2014. 22:44 ] @
@ Java Beograd
Živim na selu koje je na manje od 50 km od Beograda. Kreneš auto-putem ka Nišu i i za pola sata si kod mene. Voleo bih da dodjes na dan dva kod mene u goste. Možda u aprilu kada su poljoprivredni radovi u punom jeku.
Citat:
Njihove krave nisu zelene i ne dube na glavi. Nego su zdrave i nisu kljukane antobioticima bez potrebe

Zapravo jesu. Ekonomska isplativost diktira intezivni uzgoj zivotinja u uslovima gde se ogroman broj tih zivotinja nalazi na vrlo malom prostoru. U takvim uslovima je profilaktička upotreba antibiotika (antibiotici se daju citavoj grupi zivotinja od prvog dana, svakog dana sve do ekonomskog iskorišćavanja) imperativ. Na primer u SAD je 2001. godine proizvedeno 3 miliona kg antibiotika za ljudsku upotrebu a 25 miliona kilograma za upotrebu kod zivotinja. Iz ovakve perspektive pomalo licemerno deluju zakonska resenja nekih zemalja ( Danska, GB) gde veterinar veoma lako gubi licencu za rad ako ne opravda upotrebu antibiotika.
Citat:
zaprašiš polje 10x većom količinom

Pola kilograma preparata Delan košta oko tri hiljade dinara. Za jedan hektar u zavisnosti od količine vode je potrebno oko 700 grama. To je kontaktni fungicid koji najčešće ide u kombinaciji sa nekim sistemikom tipa Clarinet (oko 4 000 dinara litar) Od jednog do 1,5 l na hiljadu litara vode koliko je obično potrebno za jedan hektar. Question: Šta misliš koliko nizak IQ je nama seljacima potreban da bi stavili 10X veću konc. od dozvoljene? Sve i da smo blagosloveni takvom glupošću, odakle nam novac da je sprovedemo u delo? Pa umesto 100 ili 200 € potrošimo 1000 do 2 000 € za jedan hektar. Iliti blago nama sa toliko širokom marginom profita :)
Citat:
90% seljaka čak i ne zna šta je to karenca

Desetak godina posećujem ovaj forum i vrlo često čitam tvoje postove. Da li zaista želiš da gomila ljudi pročita ovu rečenicu, koja jednostavno nije ni korektna ni istinita? Možemo da sprovedemo mini anketu ako si zainteresovan.
U našoj zemlji jeste sistemski jako loše rešena zaštita potrošača od nesavesnih proizvođača. Mnogi zaista ne poštuju propisane karence i takve treba kažnjavati toliko oštro da im posao bude doveden na ivicu propasti. Pa sledeći put dooobro da razmisle pre nego krenu da truju ljude. Ipak je realnost ipak nešto drugačija od onoga kako je ti vidiš. Pozdrav
[ ventura @ 16.10.2014. 23:12 ] @
Citat:
kukiii
Pola kilograma preparata Delan košta oko tri hiljade dinara. Za jedan hektar u zavisnosti od količine vode je potrebno oko 700 grama. To je kontaktni fungicid koji najčešće ide u kombinaciji sa nekim sistemikom tipa Clarinet (oko 4 000 dinara litar) Od jednog do 1,5 l na hiljadu litara vode koliko je obično potrebno za jedan hektar. Question: Šta misliš koliko nizak IQ je nama seljacima potreban da bi stavili 10X veću konc. od dozvoljene? Sve i da smo blagosloveni takvom glupošću, odakle nam novac da je sprovedemo u delo? Pa umesto 100 ili 200 € potrošimo 1000 do 2 000 € za jedan hektar. Iliti blago nama sa toliko širokom marginom profita :)

A kako đubriš?

Jel prvo radiš analizu pa na osnovu toga napraviš plan đubrenja, ili kupiš ureu i npk za kolko imaš love i to pobacaš, bez obzira što možda već imaš toksične nivoe nekih komponenti u zemljištu?

[ kukiii @ 16.10.2014. 23:23 ] @
Radim analizu. Najbliža PSS je u obliznjem selu Kolari (rodno selo Ilije Milosavljevića Kolarca) i analiza je besplatna za registrovano poljoprivredno domaćinstvo. Odes kod njih oni nadju lokaciju na google maps, predas im uzorke i za desetak petnaest dana dobijes rezultate. Zašto bih bacao pare izazivao manjak antagonističkih minerala i komplikovao sebi život?
[ ventura @ 16.10.2014. 23:41 ] @
Interesantno... Može screenshot neke analize, baš me zanima šta sve uključuje...
[ kukiii @ 16.10.2014. 23:45 ] @
Može. Sutra ti okačim fotku. Mada nisam siguran kuda ovo propitivanje vodi :)
[ plague @ 16.10.2014. 23:53 ] @
Nesto nisam vidjao po novinama da je u npr Rusiju stizalo neispravno meso iz drugih drzava, ali jesam da je stizalo iz Srbije. Vise puta.
[ amaama @ 17.10.2014. 01:31 ] @
Citat:
plague: Nesto nisam vidjao po novinama da je u npr Rusiju stizalo neispravno meso iz drugih drzava, ali jesam da je stizalo iz Srbije. Vise puta.

Koliko puta? Kad je meso u pitanju ja znam za samo jedan skorašnji slučaj, i nije bio u pitanju loš kvalitet hrane nego pogrešna izvozna deklaracija koja nije odgovarala dozvoljenim kategorijama dogovorenim sa Rusijom zbog čega je pošiljka vraćena nazad (uopšte nije teško pogrešiti, šta god vi mislili). Naši "novinari" su upravo zato što se radi o izvozu u Rusiju u "bitnim" momentima za svet a i nas, sve "ulepšali" nekim detaljima, a neke opet izostavili. U pošiljci su bile svinjske uši i sl i sve ono što se koristi za proizvodnju parizera, pašteta i sl. gluposti, i u pitanju je domaća prerađivačka firma, a ne sami uzgajivači svinja tj seljaci. Opet kažem nije bio sporan kvalitet (da je npr. meso bilo neispravno iz bilo kog razloga). Svejedno, na kraju je taj posao završen/realizovan kao što je i ugovoreno a NIJEDNE novine nisu to objavile, iako su prethodno halabučile nekoliko dana, pa je ministarstvo je ispitivalo slučaj, pa je javnost bila uznemirena zbog izvoza, pa je javnost bila uznemirena šta mi jedemo, pa javnost više nije bila uznemirena... jesam li preskočio neku floskulu ? I da, to što naše novine ne pišu za druge države ne znači da se ne događa, a događa se svakodnevno, svim zemljama koje izvoze nešto u RU, i to jednostavno nije ništa čudno. Izvoz u Rusiju je ne baš jednostavna rabota i iako je izvozna procedura slična kao za izvoz u EU, nije ista, i zato se i naše firme koje tek pokušavaju da nešto urade tamo vrlo lako zalete i "lupe glavom o zid". Govorim i o zvaničnim i nezvaničnim procedurama. Sa ruskim kupcem sarađujem tj. i direktno i indirektno izvozim suvu šljivu, zato znam ponešto o svemu tome. Rusija ima izuzetno razvijen sistem necarinskih barijera tj. posebnih propisa o kvalitetu svega i svačega, i što se uvozi i što se izvozi, i često menjaju neke stavke pa i više puta godišnje, tako da se mora stalno voditi računa o tome pre slanja vozila/kamiona na put. Takođe njihovi standardi nisu po ISO nego po GOST, a razlike u mnogočemu idu dotle da je u pitanju čak i različita širina pruge u odnosu na EU (i nas). Koliko to može da napravi problema zna onaj koji je nešto izvozio ili uvozio a transportovao vagonom u/iz Rusije. Da bi se naš izvoz olakšao, kod nas pokušavaju da sertifikuju neku laboratoriju za kontrolu a čini mi se, nisam siguran, da je neki naš institut već i dobio dozvolu od Rusije za proveru nekih (ne i svih) ispunjenosti uslova kada je hrana (opet ne sva) u pitanju.

Da ne tupim dalje, što se mene tiče, za mene važi :
* Aksiom: Zdrava hrana je hrana koju kupujete na pijaci od osobe koja nabavlja direktno od seljaka ili je vi sami kupujete od seljaka.
* Industrijske mesne prerađevine ko god i gde god da ih pravi, nisu ok, ako možete izbegavajte.
* Mesne prerađevine kupljene od seljaka u Vojvodini ili Mačkatu na Zlatiboru ili Pirotu ili ... su ok (ko voli) = nema bolje.
* Sveže meso kupljeno u prodajnim objektima u Srbiji je uglavnom ok, ako imate načina da proverite da li je srpsko (neki trgovci uvaljuju uvozno vrlo diskutabilnog kvaliteta) Pogotovu za ovu hranu važi kad god možete kupujte direktno od seljaka u selu (nemojte na pijaci iz nečijeg gepeka ), od toga ne može svežije i bolje Svi seljaci kad nešto zakolju nose na kontrolu u veterinarsku stanicu koja im i inače više puta kontroliše tov. Uostalom kad ste čuli ili čitali da se seljak zarazio salmonelom od svog mesa, kobasice, pršute ?
* Sveže povrće, voće iz Srbije = nema bolje, možda ima lepše za oko ali bolje nema.
* Industrijske prerađevine od voća, sokovi, kompoti, zimnica od njih - nemam pojma, zavisi od firme do firme.
* Sokovi, zimnica u kućnom aranžmanu ili kupljeni od seljaka = ok,nema bolje,"VRH BRATE".

Naslov ove teme me opominje da sam preterao.
Složili se sa mnom ili ne, toliko, ja ne bih više o seljacima i hrani. Pozdrav

[Ovu poruku je menjao amaama dana 17.10.2014. u 03:13 GMT+1]
[ Java Beograd @ 17.10.2014. 06:50 ] @
OK, skapirao sam.
- Tamo žive zelene krave koje dube na glavi.
- Tamo građanstvo sa 10x većim prosečnim primanjima jede čiste fekalije,koje su dodatno zatrovane teškim metalima, zato što su glupi.
- Oni sve vreme nama zabranjuju da mi gajimo našu zdravu i prirodnu hranu i uvaljuju nam njihove fekalije.
- Oni nas Srbe mrze, i dok nam ne uzmu i crno ispod nokta, neće nas pustiti da privirimo u EU. Zato što smo mi nebeski narod, i na dvoru cara Dušana se jelo viljuškom dok su Englezi i Frncuzi jeli prostima.

Ja volim Srbiju ! Živela Srbija !



A što se karence tiče, upravo je i bila anketa: pitali prodavce na pijaci. Emitovano na jednoj od onih emisija za poljopriovrednike, ne znam na kom kanalu. Pokušavam da nađem na YT, pa ako nađem, okačiću.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.10.2014. 07:28 ] @
amaama...cisto javno da validiram plus sa prethodne strane.
Pricam sa drugaroim koji je od tasta dobio 2ha na poklon,kao losa zemlja pa probaj kada si zapeo.
Odneo zemlju na analizu ( ukupno pola dzaka) i posle analize je ispalo da je bacio 2t kreca i jedna cisterna kokosijeh cedjenog izmeta.
Ove godine kakva takva sa kisom , od obe parcele 22t kukuruza.
Nas seljak je malo namcorast,nece da slusa,ali daleko od toga da je glup a to se moze zakljuciti sa slusanjem neke price koju vode neobavezno
kada se treba nesto raditi i medjusobni komentari.
[ branko tod @ 17.10.2014. 08:00 ] @


Dobro pogledajte.

Znači, pedest prodavaca se pita šta je to karenca, i onda se odaberu tri najgora i nagluplja odgovora
i to se pusti. Zamislite da puste nekog seljaka koji im kaže : Kako me takve gluposti pitate ?Pa normalno
da znam šta je to karenca!
[ Java Beograd @ 17.10.2014. 08:27 ] @
Ne kapiram šta si teo sa ovim postom i ovom babom ? Uzred, jednom smo već diskutovali na temu ove babe, bila je dugačka tema. Baba u velikoj meri oslikava naš srpski mentalitet.
[ branko tod @ 17.10.2014. 08:34 ] @
java

A što se karence tiče, upravo je i bila anketa: pitali prodavce na pijaci. Emitovano na jednoj od onih emisija za poljopriovrednike, ne znam na kom kanalu. Pokušavam da nađem na YT, pa ako nađem, okačiću.


Zbog ovoga što si napisao.

[ branko tod @ 17.10.2014. 08:40 ] @
ventura

Citat:
kukiii:
Radim analizu. Najbliža PSS je u obliznjem selu Kolari (rodno selo Ilije Milosavljevića Kolarca) i analiza je besplatna za registrovano poljoprivredno domaćinstvo. Odes kod njih oni nadju lokaciju na google maps, predas im uzorke i za desetak petnaest dana dobijes rezultate. Zašto bih bacao pare izazivao manjak antagonističkih minerala i komplikovao sebi život?


Prijatelju, jesi li ti radio analizu. Zašto pitaš, da bi se posle pravio pameta.



[ fanfon @ 17.10.2014. 08:44 ] @
[quote]amaama:
Citat:
plague:

Da ne tupim dalje, što se mene tiče, za mene važi :
* Aksiom: Zdrava hrana je hrana koju kupujete na pijaci od osobe koja nabavlja direktno od seljaka ili je vi sami kupujete od seljaka.
* Industrijske mesne prerađevine ko god i gde god da ih pravi, nisu ok, ako možete izbegavajte.
* Mesne prerađevine kupljene od seljaka u Vojvodini ili Mačkatu na Zlatiboru ili Pirotu ili ... su ok (ko voli) = nema bolje.
* Sveže meso kupljeno u prodajnim objektima u Srbiji je uglavnom ok, ako imate načina da proverite da li je srpsko (neki trgovci uvaljuju uvozno vrlo diskutabilnog kvaliteta) Pogotovu za ovu hranu važi kad god možete kupujte direktno od seljaka u selu (nemojte na pijaci iz nečijeg gepeka :-) ), od toga ne može svežije i bolje Svi seljaci kad nešto zakolju nose na kontrolu u veterinarsku stanicu koja im i inače više puta kontroliše tov. Uostalom kad ste čuli ili čitali da se seljak zarazio salmonelom od svog mesa, kobasice, pršute ?
* Sveže povrće, voće iz Srbije = nema bolje, možda ima lepše za oko ali bolje nema.
* Industrijske prerađevine od voća, sokovi, kompoti, zimnica od njih - nemam pojma, zavisi od firme do firme.
* Sokovi, zimnica u kućnom aranžmanu ili kupljeni od seljaka = ok,nema bolje,"VRH BRATE".

Naslov ove teme me opominje da sam preterao.
Složili se sa mnom ili ne, toliko, ja ne bih više o seljacima i hrani. Pozdrav

[Ovu poruku je menjao amaama dana 17.10.2014. u 03:13 GMT+1]


Mnogo si u zabludi ako mislis ovako. Evo dacu ti jedan primer. U selu Kupusina kod Apatina ljudi se bave vecinom zemljoradnjom i uzgajanjem voća i povrća. Drugar ide da bere jabuke kod čoveka koji ima plantažu. Pitaju ga da li mogu da pojedu po koju jabuku dok beru. On im kaže: "Ja vam ne bih preporučio. Prskane su 25 puta do berbe". Evo ti zdrave hrane. A sigurno i ne znaš da u sok od jabuke nikad ne ide jabuka prve klase već od druge pa nadalje. Prva klasa ide u markete po paprenim cenama. Ali ta prva klasa je prskana 25 puta pa ti vidi. Isti slučaj je i sa ostalim voćem i povrćem. Prska se toliko puta sa svim i svačim da uopšte ne možeš zamisliti. Ti jednostavno ne možeš da znaš da li je neki proizvod tretiran određenim hemikalijama osim ako ga sam ne uzgajaš. Nema veze što bakica na pijaci koja prodaje taj proizvod izgleda dobroćudna kao medvedić iz crtanog filma. A o mesu da ne govorim. Tu se tek svašta radi. Pile koje ima 4 kg i koje je tu težinu dobilo za 2 meseca sigurno nije skakutalo po livadici i čupkalo travu. A što se tiče kontrole od strane veterinara za trihinelu, imaš gomilu njih koji ne nose meso na kontrolu i sami ga konzumiraju. To što mediji ne pišu da je neko zaražen trihinelom, ne znači da nije. Znak 10-ak ljudi koji jesu. Otvori ti četvore očiju kad kupuješ hranu. Nemoguće da je svuda hrana kontaminirana, a jedino u Srbiji zdrava. Nije logično. A realno, nema nikakve kontrole ko koristi kakve preparate i u kojim količinama.
[ Java Beograd @ 17.10.2014. 08:56 ] @
Ma mi smo nebeski narod. Kod nas je sve najbolje i najzdravije, kod njih ništa ne valja.

U maniru one babe: Kakvo je to glupo pitanje ? Ako je prskano 25 puta, onda sigurno i treba da bude prskano 25 puta. Pa ne bi oni džaba prskali toliko puta da to ne treba da sa radi.
[ branko tod @ 17.10.2014. 09:04 ] @
fanfon

A zašto nebi pogledao stvar sa druge strane. Jabuke koje onu beru idu u prodaju, a možda i u izvoz.
Sigurno neko mora da ih kontroliše, A vlasnik to kaže verovatno da nebi ostao bez tone ili dve jabuka.
Ovako počne priča po selu i niko neće da kraducka jabuke. Ko bi kupio jabuku prve klase i gurnuo je
sok - samo bolid kada je normalno da ima koliko hoćeš jabuka po 10 din. nižih klasa.
Ti znaš deset ljudi koji su zaraženi trihinelom. Pa gde su u bolnici, jer ko ima trihinelu ide u bolnicu.
Vidiš, meni drugar svake nove godine šalje prasence, i uvek mi napomene da uradim analizu. Ako
nisi znao i u cetru Beograda možeš da odradiš analizu na trihinelu. Ja radi na Autokomandi, to mi
je blizu. Znači ti tvoji prijatelji, ako su imali trihinelu sada su u ludnici pošto nisu bili dovoljno pametni
da odrade analize, ili nisu tužili čoveka od koga su kupili meso zbog trajnih posledica po zdravnje.
[ branko tod @ 17.10.2014. 09:12 ] @
A za venturu :



Ovo su analize koje sam radio za zemljišta koja koristim. Inače rođen sam
u BG, ali volim da se bavim poljoprivredom jer je prelep osećaj kada pred
mojim očima počinje u proleće da se budi život, i kad odgajiš lepu biljku.

Ako ti treba imam negde još neku, morao bih da potražim.

Radite, ljudi , pa onda kritikujte.
[ fanfon @ 17.10.2014. 09:14 ] @
Zar sam uopste pominjao tuzbe? Naravno da su neki tuzili. A sto se tice trihinele-svu zavrsili u bolnici, ali nigde nisam rekao da je to bilo pre 5 ili 10 dana. Trihinela koliko mi je poznato ostaje godinama u telu domacina i s njom se moze ziveti uz terapije. Za jabuke koje idu u sok ti pisem jer nigde na pakovanju neces procitati da je sok od druge klase jabuka vec "od socnih, zrelih jabuka sa domace farme" uz obaveznu sliku jabuke prve klase, jos obradjene u fotošopu. To je obmana potrošača. Btw, samo lud čovek može da kupuje bilo šta od nekog ko mu kaže da je prskao 20 puta proizvod. Ne kontam tvoju logiku. Kako će 20-30 ljudi pojesti tonu jabuka za par dana?

@Java

Ima starih sorti voća u pojedinim staračkim domaćinstvima za koja znam da se minimalno tretiraju preparatima ili se uopšte ne prskaju. Ali kako bi se vršio obrt kapitala da se ne troši silan novac za zaštitu od bolesti da se ne proizvedu sorte koje su neotporne...
[ ventura @ 17.10.2014. 09:30 ] @
Citat:
branko tod:
A za venturu :

Ovo su analize koje sam radio za zemljišta koja koristim. Inače rođen sam
u BG, ali volim da se bavim poljoprivredom jer je prelep osećaj kada pred
mojim očima počinje u proleće da se budi život, i kad odgajiš lepu biljku.

Ako ti treba imam negde još neku, morao bih da potražim.

Radite, ljudi , pa onda kritikujte.

Svaka čast, nisam znao da to u PSS rade besplatno...
[ branko tod @ 17.10.2014. 09:44 ] @
Otkud ti da rade besplatno. Šta pričaš, gde sam ja rekao ?
Svašta ! Izvadim pare i platim.
[ branko tod @ 17.10.2014. 10:05 ] @
Citat:

@Java

Ima starih sorti voća u pojedinim staračkim domaćinstvima za koja znam da se minimalno tretiraju preparatima ili se uopšte ne prskaju. Ali kako bi se vršio obrt kapitala da se ne troši silan novac za zaštitu od bolesti da se ne proizvedu sorte koje su neotporne...



Java, ako potpišeš ugovor sa mnom da ćeš da kupuješ 50 kg jabuka godišnje od mene,
i ako dovedeš još sto ljudi da to isto urade ja ću da proizvodim starinske jabuke.
Podrazumeva se da cena mora da bude ekonomski isplativa za mene ! Samo 6 e!

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 17.10.2014. u 11:50 GMT+1]
[ branko tod @ 17.10.2014. 10:09 ] @
Citat:
fanfon:
Zar sam uopste pominjao tuzbe? Naravno da su neki tuzili. A sto se tice trihinele-svu zavrsili u bolnici, ali nigde nisam rekao da je to bilo pre 5 ili 10 dana. Trihinela koliko mi je poznato ostaje godinama u telu domacina i s njom se moze ziveti uz terapije. Za jabuke koje idu u sok ti pisem jer nigde na pakovanju neces procitati da je sok od druge klase jabuka vec "od socnih, zrelih jabuka sa domace farme" uz obaveznu sliku jabuke prve klase, jos obradjene u fotošopu. To je obmana potrošača. Btw, samo lud čovek može da kupuje bilo šta od nekog ko mu kaže da je prskao 20 puta proizvod. Ne kontam tvoju logiku. Kako će 20-30 ljudi pojesti tonu jabuka za par dana?




Ovi tekstovi su bili vezani za ponašanje i pamet poljoprivredni proizvođača, ili ti ljudi koji žive van
gradova i bave se proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda. Ovo namerno potenciram jer ispada da
mnogo veći gejaci žive u gradovima.
Ta situcija sa trihinelolm je očigledno odavno završena i očigledno sankicionisana. I sigurno je
bila u medijima jer se uvek daju sapštenja kojima se upozorava na mogućnost zaraze. Ti od jedne
pojedinačne situacije generalizuješ stvar. Reci mi ko bi namerno zarazio porodicu ili rizikovao da
mu zatvore radnju i da ode u aps. Samo bolid, a na žalost uvek se nađe neki. I sad ti zbog tog
pojedinca donosiš generalni stav da su svi pp bolidi i da hoće da zaraze Srbiju.
A što se tiče slika jabuka ne pakuju ih pp u ambalažu već fabrika, a sliku jabuke obrađuju it
stručnjaci u svom virtuelnom svetu. A posle pišu da seljaci gaje smeće.



[Ovu poruku je menjao branko tod dana 17.10.2014. u 13:10 GMT+1]
[ ventura @ 17.10.2014. 10:21 ] @
Citat:
branko tod:
Otkud ti da rade besplatno. Šta pričaš, gde sam ja rekao ?
Svašta ! Izvadim pare i platim.

Rekao je ovaj...
Citat:
kukiii:
Radim analizu. Najbliža PSS je u obliznjem selu Kolari (rodno selo Ilije Milosavljevića Kolarca) i analiza je besplatna za registrovano poljoprivredno domaćinstvo. Odes kod njih oni nadju lokaciju na google maps, predas im uzorke i za desetak petnaest dana dobijes rezultate. Zašto bih bacao pare izazivao manjak antagonističkih minerala i komplikovao sebi život?


A mislio sam da repliciraš u tom kontekstu.
[ branko tod @ 17.10.2014. 10:37 ] @
Vidiš ventura, komšijo,

Zato se i javlja ceo problem : rekao je onaj.... Pa onda odmah i ti znaš. Iskopaj džak zemnje
sa svoje njive uprti ga na leđa, ili nađi nekog drugog, kao ja, odnesi na analizu pa onda reci.
I tako gomila pametnjakovića koji sve znaju jer im je rekao Giga ili Miga. A ono osnovno u
tom tekstu ne vidite : čovek je rekao da je analiza besplatna u tom selu za registrovane pp.
Ali tu analizu mora neko da plati, potroše se vreme i sredstva za te analize, a to znači da
iza toga stoji Srbija, i da se trudi da se krene napred.
A mogli bi svi pametnjakovići da pogledaju : http://www.mpt.gov.rs/download...ranja%20za%20fiziko%20lice.pdf
Ta knjiga postaje obavezna , znači postoji volja za boljitkom
Znači , repliciram u kontestu poštovanja tuđeg rada
[ ventura @ 17.10.2014. 10:45 ] @
Svaka čast, ako se nekad budem bavio poljoprivredom poslušaću tvoje savete.
[ branko tod @ 17.10.2014. 11:00 ] @
ventura

Svaka čast, ako se nekad budem bavio poljoprivredom poslušaću tvoje savete.

Ja se ne bavim poljoprivredom, ja samo prčkam. Ja se bavim mnogo ozbiljnije drugim strvarima.
Po savete možeš kod nekog drugog, da njega zabavaš
[ DaliborP @ 17.10.2014. 11:04 ] @
Branko, mnogo prozivas druge za pametnjakovice, ali se i ti mnogo pravis pametan i nastupas sa nekim arogantnim stavom. Ispada sad da samo ti nesto radis ovde i volis Srbiju.
Moze to malo i suptilnije.
[ branko tod @ 17.10.2014. 11:21 ] @
DaliborP,

Stvarno izvini ako si povređen mojim stavom. On je namenjen onima koji to i zaslužuju.
Provociranje je uobičajeni način diskusije nekih ljudi. Kao što znaš tema nema nikakve
veze sa poljoprivredom već sa Srbijom. A ja volim Srbiju.
Molim te reci nam šta ti radiš i nemoj i ti biti arogantan. Budi suptilan. Još jednom izvini.
[ DaliborP @ 17.10.2014. 11:24 ] @
Zasto je bitno sta ja radim? Bicu vredniji diskutant ako imam bolje zanimanje, ne razumem? Voleti vise Srbiju ako zaradjujem vise?
[ branko tod @ 17.10.2014. 11:44 ] @
Citat:
DaliborP: Zasto je bitno sta ja radim? Bicu vredniji diskutant ako imam bolje zanimanje, ne razumem? Voleti vise Srbiju ako zaradjujem vise?


Izvini, molim te. Pa zar nije to malo arogantno od tebe. Interesuje me malo o tebi, pošto
si ti o meni verovatno pročitao ono što sam napisao. Bilo bi stvarno korektno , izvini.
[ DaliborP @ 17.10.2014. 11:51 ] @
Promasio si temu.
[ jovajovic100 @ 17.10.2014. 11:54 ] @
Citat:
DaliborP: Promasio si temu.


Dalibore, i ti si iz serije klasičnih provokatora.
[ branko tod @ 17.10.2014. 11:56 ] @
Citat:
DaliborP:
Promasio si temu.


Ti ili ja.Izvini. Izgleda da si stvarno provokator!!!
[ Braksi @ 17.10.2014. 15:32 ] @
Nikad nisam ni sanjao da pokrenem poljrivrednu temu !
[ kukiii @ 17.10.2014. 15:40 ] @
Obećana analiza za Venturu
[ branko tod @ 17.10.2014. 16:33 ] @
Citat:
Braksi:
Nikad nisam ni sanjao da pokrenem poljrivrednu temu !


Srbija je ovo, BRE. Ovde nikad ne znaš šta će da ispadne od nešto.
[ vladd @ 18.10.2014. 08:34 ] @
Sada smo Venturu naucili poljoprivredi, jos da Koleta naucimo da izvozi secer...

IMA POSLA...onoliko
I to USPESNOG
[ branko tod @ 18.10.2014. 09:18 ] @
Citat:
vladd: Sada smo Venturu naucili poljoprivredi, jos da Koleta naucimo da izvozi secer...:D


Šta ćemo vladd-a da učimo ?
[ adzo_ @ 18.10.2014. 12:58 ] @
Kako da kupi opet VW
[ branko tod @ 18.10.2014. 14:43 ] @
Citat:
adzo_: Kako da kupi opet VW :D


Šta je to VV ?
[ vladd @ 18.10.2014. 16:28 ] @
VW je nocna mora VLASNIKA

Oce banda da me nabedi da sam mrzitelj VW-a, a u stvari sam ispao "xxx"(ubaciti ime bilo kojeg tupavog stvorenja) sto sam poverovao "uvrezenim" predrasudama o "njemackoj medecini"...

Kad ono, plastika, marketing i glavobolje, kao i kod drugih, samo mnogo skuplje(i sve taksativno navedeno...u hiljadama i hiljadama skle..ovaj postova..)...samo sto neki ne priznaju, ni za zivu glavu
[ branko tod @ 18.10.2014. 18:27 ] @
A to misle na ono g...o vagena !
[ deedee6 @ 18.10.2014. 19:01 ] @
Citat:
vladd:
jos da Koleta naucimo da izvozi secer...:D


Ne isplati se. Pa se prljamo u proizvodnji... Repu izvozimo za Hrvatsku pa posle kao prava gospoda uvozimo kristalno beli šećer
[ AstralPro @ 18.10.2014. 22:22 ] @
Citat:
vladd: VW je nocna mora VLASNIKA:)

Oce banda da me nabedi da sam mrzitelj VW-a, a u stvari sam ispao "xxx"(ubaciti ime bilo kojeg tupavog stvorenja) sto sam poverovao "uvrezenim" predrasudama o "njemackoj medecini"...

Kad ono, plastika, marketing i glavobolje, kao i kod drugih, samo mnogo skuplje(i sve taksativno navedeno...u hiljadama i hiljadama skle..ovaj postova..)...samo sto neki ne priznaju, ni za zivu glavu:)


Dobar je VW, ako ga platis manje nego telefon (kao ja sto sam platio Pola) i on sve iznenadi jer predje za nepuna 2 meseca 5000 km bez kvara :) Mogu da se kladim da ce preci jos 50.000km sa redovnim odrzavanjem, deluje mi kvalitetnije od mnogo mladjih auta a i toliko je prost da nema komplikovanih i skupih popravki. Potrosnja smesna na otvorenom, ne veruje mi niko kad pricam.

Dok recimo nikada ne bih kupio Pasata b5 (5.5), B6,golfa 5. Skupi su kao polovnjaci, nista nisu kvalitetniji od konkurencije a odrzavanje preskupo.. Za te pare ima daleko lepsih i boljih Peugeota, Alfa Romea itd

Poz
[ branko tod @ 18.10.2014. 23:15 ] @
Pa ja sam misio da vllaadd kao uvaženi poznavalac raznih oblasti
i provereni rodoljub Srbin , vozi Floridu ili bar keca , a ne auto iz
omržene kapitalističke zapadne Nemačke.