[ gojava @ 25.03.2004. 21:55 ] @
Menjam masinu. Potrebno je da nova masina bude vrlo pouzdana i "hladna".

Setajuci se po ovom forumu upao sam u "rebus" i ne znam vise sta da odaberem.
Masina mi ne treba za igranje. Vise ce mi trebati za programiranje, komprimovanje audio/video materijala i sl.

Na izboru imam:

MB:
Soltek SL-75FRN2-L
Abit NF7
Epox EP-8RDA3

CPU: AMD Barton 2500+(BOX???)

Cooler: ??? (Cooper radiator)

Case: KME CX-6059 350W

RAM: 2x256MB 400MHz Samsung

VGA: MSI 64MB GeForce MX440 Full

HDD: WD 800JB

Uopste mi ne treba Formula 1. Treba mi POUZDANA i HLADNA masina.
Trenutno koristim AMD 600Mhz, Shuttle AI61, Riva TNT2 16MB, Maxtor 40GB i td., cooler sa 2 ventilatora. Temperatura mi u julu ne prelazi: za CPU 38C, za MB 35C.
Hocu nesto slicno!

Ako ima boljih predloga od ovoga sto sam ja nabrojao, slobodno recite, potrudicu se da nadjem i takve komponente.

Bojan Bašić: izmenjen naslov poruke
[ pctel @ 26.03.2004. 00:05 ] @
Za hladnu masinu je najvazniji izbor ploce. Vec neko vreme ne vodim evidenciju temperatura sa razlicitim plocama, pa nisam siguran da su ploce koje si odabrao hladne i pouzdane, ali oko toga ne zelim da pricam napamet (i eventualno izazovem "flame"). Ako hoces bolji kuler, ne kupuj BOX, jer ako ti se npr. desi da negde izgubis AMD-ov kuler, nema garancije ako ti se pokvari procesor...
Kuciste bi trebalo da ima jos barem 2 mesta za dodatne ventilatore (jedan napred za HDD i jedan pozadi). MSI graficka nema ventilator, sto ima dobre i lose strane, a za programera je mozda najbolji izbor dobra integrisana graficka...

Razmisli jos jednom pre nego sto odbacis mogucnost da uzmes Intel (Celeron) + intelov chipset - ako je bitna pouzdanost, obicno se uzima Intel, a ako su vaznije performanse onda AMD. Za ekstra pouzdane masine trenutno je jako dobra kupovina MSI 845PE MAX3(FSB800, SATA,RAID i jos gomila korisnih sitnica) + Celeron 2.4GHz + neki Spire = < 140EUR. Izgubis 10% na performansama, dobijes 1000% na pouzdanosti.
[ gojava @ 26.03.2004. 10:16 ] @
Zaboravio sam da napomenem gde su ploce napravljene: Abit u Kini, Epox na Tajvanu, za Soltek nisam uspeo da utvrdim.

Nisam bas nesto zainteresovan za Celeron procesor. Imao sam svojevremeno Celeron 300A i nisam bio preterano odusevljen.

Kakva su Vasa iskustva sa pomenutom Soltek-ovom plocom? Koliko i koje cooler-e bi trebao da ugradim da sve bude u najboljem redu u avgustu mesecu?
Napominjem da mi masina koju imam nikad nije zaglavila zbog hardverskog problema.
[ Carnivore @ 26.03.2004. 11:47 ] @
Mislim da su Intel masine hladnije od AMD ali nisam siguran.

*offtopic*
Nesto se i ne sjecam kakve su mu bile performanse, ali sam moj Celeron 300A "vozio" na 450MHz sto je tada bilo ohoho....
[ kUdtiHaEX @ 26.03.2004. 14:26 ] @
Citat:

Za hladnu masinu je najvazniji izbor ploce. Vec neko vreme ne vodim evidenciju temperatura sa razlicitim plocama, pa nisam siguran da su ploce koje si odabrao hladne i pouzdane, ali oko toga ne zelim da pricam napamet (i eventualno izazovem "flame").


Jeste i ja sam cuo da Barton 2500+ sa Whisper 4 kulerom ima 10 stepeni manju temperaturu na Abitovoj ploci nego na Epoxovoj ploci :))))) Pctel zar tebe niko nije obavestio da su u pitanju razlicita merenja senzora (manje-vise tacna) i da samim tim temperature koje si uzeo, koliko vidim zdravo za gotovo, nemaju veze sa plocom vec iskljuvio zavise od hladnjeja i samog procesora.

Citat:

Razmisli jos jednom pre nego sto odbacis mogucnost da uzmes Intel (Celeron) + intelov chipset - ako je bitna pouzdanost, obicno se uzima Intel, a ako su vaznije performanse onda AMD. Za ekstra pouzdane masine trenutno je jako dobra kupovina MSI 845PE MAX3(FSB800, SATA,RAID i jos gomila korisnih sitnica) + Celeron 2.4GHz + neki Spire = < 140EUR. Izgubis 10% na performansama, dobijes 1000% na pouzdanosti.


Cini mi se da je rekao programiranje, komprimovanje audio/video materijala i onda mu ti za komprimovanje audio i video materijala preporucujes Celeron :) Mislim, zasu. I sada ce nam PCTEL reci kako je Intel 100% neunistiv, nikada se ne kvari, kako se uopste ne greje i kako je Intel perfektan a AMD krs neopevani :))) Cini mi se da smo tako nesto vec culi.
U prevodu, to je gomiletina gluposti. Po cemu jedna dobro koncipirana AMD masina nije 'pouzdana' a Intel jeste? Nemoj sada da mi pricas o niskobudzetnim plocama popu Asus A7N8X-X ili tamo nekom Matsonicu. Celeron nije dobra kupovina, to je ciscenje skladista sa jednom laznom maskom dobrog procesora. Isto to 'ciscenje' vazi i za navedenu plocu sa 845PE chipsetom...sto volim te prodavce kada stare stvari predstave novim :)
Sto se gubitka performansi tice, tu necu ni da pricam.... ako ti tako govoris svojim musterijama e onda nemam reci...

Sa druge strane, za malo para mozes pribaviti zaista dobru masinu iz prostog razloga sto su cene malo pale. U prevodu, dobra ploca popu Abit NF7-S rev. 2.0 kosta oko 100e. Procesor Barton 2500+, mnogo puta pominjani, je oko 70e. Memorija bi te dosla oko 80e (Kingston Value recimo). Sve to trazi dobro napajanje, i dodatna mesta za ventilator, pa je pocetna varijanta kucista DTK, skuplja Chieftec (Dragon recimo) a najskuplja Xaser (tebi nepotrebna). DTK kuciste sa 300w napajanjem kosta 45e, pomenuti Chieftec 85 sa 360w napajanjem.
Posto si programer, graficka kartica u principu ne igra znacajnu ulogu, pa spomenuti MX440 zadovoljava tvoje potrebe. Zaboravih cooler - Whisper Rock IV, 8.5e.

[ kUdtiHaEX @ 26.03.2004. 14:30 ] @
Citat:
Carnivore:
Mislim da su Intel masine hladnije od AMD ali nisam siguran.

*offtopic*
Nesto se i ne sjecam kakve su mu bile performanse, ali sam moj Celeron 300A "vozio" na 450MHz sto je tada bilo ohoho....


Imam ja u jednom kompjuteru u drugoj sobi pomenuti Celeron 300A i BX based plocu (Chaintech 6BTA2) i to me sluzi od 1998. godine. Inace, nikada nisam probao da ga overklokujem, ne znam ni sam zasto
[ gojava @ 26.03.2004. 15:07 ] @
Da se razumemo. Uglavnom se bavim programiranjem (odjednom startovan server koji jede dosta resursa, virtuelna masina, alati za web, zahtevan IDE i td.). Normalna stvar je da upotrebljavam i multimediju (divx, mp3), a komprimovanje audio/video materijala se samo povremeno javlja. Imao sam u odredjenom trenutku potrebu da napravim jednostavniju aplikaciju za upravljanje multimedijom pa sam izvodio neke egzibicije (testove) sa komprimovanjem. U perspektivi je nastavak tog projekta, ali mi to nije stalna potreba.

O Abit-ovim i Epox-ovim plocama sam dosta procitao na ovom forumu, ali posto firma u kojoj nameravam da kupim masinu trenutno ima samo kineskog Abit-a paznju su mi skrenuli na Soltek SL-75FRN2-L plocu kao novu i izuzetno nagradjivanu u svetu. Intresuje me vase misljenje o njoj. Napominjem da mi SATA podrska uopste nije bitna, pa mi ni najopremljenija ploca (npr. Abit NF7-S rev. 2.0) stoga nista ne znaci.

U redu za DTK kuciste, tu se slazem i nadam se da je 300W sasvim dovoljno (naravno da na masini imam i CD, CD-RW i DVD).

Koliko dodatnih ventilatora?
To me starsno frustrira.
Nikako mi se ne svidja to sto mora da se obezbedi extra hladjenje. Kuda to vodi?
Kombo uredjaj; i racunar i grejalica?
[ kUdtiHaEX @ 26.03.2004. 16:17 ] @
Sto se ploce tice, odlican izbor je i Mercury 8RDA3I (to je isto sto i Epox 8RDA3I). Ima svu opremu koja se danas smatra standardnom, ne kosta mnogo i vrlo je pouzdana. Soltek ploce ne volim nesto mnogo, ali iskreno nisam se sreo sa pomenutom, stoga ti ne mogu preporuciti ono sto nisam probao zar ne?

Sto se napajanja tice, 300 W je zaista dovoljno...ja imam 3 HDD-a, 1 CD-ROM, 1 DVD pisac, sve PCI slotove popunjene... i radi odlicno. Znaci - nema zime.

Sto se kulera tice, situacija je sledeca. 1 kuler obavezno mora hladiti disk (postoje specijalni kuleri za diskove koji se srafe odozdo i kostaju oko 5-6e). Dalje, moras imati kulere koje ubacuju i izbacuju vazduh. E sada, zavisi da li imas para....Fulcron (necujan) kosta otprilike 2.5e komad. Ja sam kupio 4 komada, 2 ubacuju 2 izbacuju vazduh i miran sam.
[ gojava @ 26.03.2004. 21:08 ] @
Nije mi bas jasno zasto HD mora posebno da se hladi.? Do sad ga nisam posebno hladio i sve je bilo u redu. Osim toga, ako budem nasao Seagate uzecu ga odmah posto sam cuo da je "hajhladniji". Do njega su odmah Hitachi i IBM, zatim WD i Samsung i "najtopliji" je Maxtor. Da li sam u pravu?

A tu Mercury plocu nema sanse da nadjem u KG. Nisam cuo da ju je iko nabavljao.

Hvala za savet oko kucista. I tu ce biti povuci-potegni za nabavku...

Po pitanju kulera... znaci 4xFulcron (10E). Gde si nasao tako jeftine cooler-e? Da nije to neki model SCS? Oni su po ceni slicni. Svi ostali su bar duplo skuplji.

I gde sve to ima na jednom mestu u BG? Naravno sto povoljnije.