[ msway1 @ 11.10.2014. 21:20 ] @
U glavnom office-u je Gbit ruter TL-R4299G, vec se koristi u LAN-u sve je ok.
Sada na njega zelim da spojim kancelariju udaljenu malo manje od 100m
Postavio sam SFTP Kat 6,
Na ovaj ruter, kabl sam spojio preko patch panela (modul kat 6, i patch kabl kat 6)
Na strani kod udaljene kancelarije, ovaj sftp se zavrsava sa modulom kat 6, zatim sa patch kablom kat 6 ulazi u Gbit switch.

Kada prikljucim racunar na switch, prikaze mi da postoji LAN konekcija od 100Mbit
ali ne vidi LAN mrezu.
Koristim racunar koji je vec radio u istoj mrezi, znaci sa svim podesenim parametrima (lokalna fiksna IP adresa, isti gateway)
LAN je work grupa.

Prvo nije bilo mrezne konekcije, pa sam posumnjao u module, ponovio sam postavljanje modula ali ovog puta sam skalpelom malo ogulio zastitu bakarnih zica kako bi imale bolji kontakt.
Nakon toga sam dobio mreznu konekciju, ali nista ne vidi u LAN-u.
Testiram sa racunarom koji je pod XP
Primetio sam da ikonica za lan, ona dva monitora, jedan monitor cesto menja boju, ali se ne gubi konekcija - da li to nesto znaci?

Treba da osposobim rad udaljene kancelarije od ponedeljka ujutru.
Moze li neka ideja.
[ valjan @ 12.10.2014. 03:20 ] @
Kod većine kablova maksimalna dužina je 100m, što uključuje 90m od patch panela do zidne utičnice, i 10m od zidne utičnice do prikačenog uređaja, ali ovo može i varirati od proizvođača do proizvođača. Znači da si ti na samoj granici dozvoljene dužine, ako je nisi i preterao (ne znamo koliko su ti dugački ti patch kablovi sa obe strane od rutera do patch panela).
[ msway1 @ 12.10.2014. 07:31 ] @
Patch kablovi su po 0.5m
Sada planiram da zamenim module koji dolaze na krajevima SFTP kabla
Imam 2 vrste modula (fizicki se razlikuju) - skinucu postojeci par, i staviti drugi par.
Da ne bude zabune, koristim isti tip modula na oba kraja.

Ako i to ne uspe, razmisljam da li mozda da stavim jedan switch negde na pola ovog kabla, kako bih pojacao signal,
ali sam ovo hteo da izbegnem jer bih od glavnog routera do krajnjeg korisnika imao 3 switch-a, sto bi trebalo da je maksimum.

Citao sam o tome da kablovi Kat6 zahtevaju jaci strujni signal, da li je tu negde problem.
Mada sam stavio na obe strane Gbit uredjaje pa bi samim tim i trebalo da pruzaju odgovarajuci signal.

Da li ima neko neku ideju.
pozdrav
[ msway1 @ 12.10.2014. 20:12 ] @
Moduli su bili problem.
Stavio sam drugi tip podula i radi sve ok
[ nkrgovic @ 12.10.2014. 20:18 ] @
For the record: Maksimalna duzina PROVODNIKA, ne kabla je 100m. Provodnik u kablu ima korak uplitanja, pa je kod CAT 5E maksimalna duzina KABLA nekih 93m. Kod Cat6 i Cat6A je uplitanje jos vece, pa kabl zapravo trpi krace duzine. S'druge strane Cat6 do 30m trpi 10G, a Cat6A ide 10G na punoj duzini, a do 30-tak m ima dovoljno malu fresku za FCoE over Copper.