[ mickeybaki @ 25.03.2004. 22:50 ] @
Da li bi neko mogao da mi odgovori, a ko se razume, koliko je realno potrebno vremena da se na nekoj (digitalnoj) centrali aktivira tonsko biranje i identifikacija poziva?
[ jovbabic @ 26.03.2004. 06:06 ] @
Max. 10 minuta ako operater pusi i pije kafu...!
Eventualno, za CID je potrebno usaglasavanje sa strankom jerbo postoji mali milion parametara koje treba usaglasiti da bi CallerID radio korektno...
[ SittingCrow @ 26.03.2004. 07:54 ] @
U Alcatelu 1min
[ DjordjeRd @ 31.03.2004. 16:27 ] @
EWSD takođe...
[ ulpijana @ 01.04.2004. 19:35 ] @
Tonsko biranje je svima ukljuceno na digitalnim centralama! (Ako negde nije javite pa da nastrada neko zbog toga!). CID kao sto rekose kolege, mada dosta zavisi i od brzine kucanja. Verovatno moze i za 30 sekundi! (MODSUB:DN=...,COS=...;)
[ DjordjeRd @ 02.04.2004. 18:01 ] @
Citat:
ulpijana:
Verovatno moze i za 30 sekundi! (MODSUB:DN=...,COS=...;)


Ako koristiš profile na V.14 workbench-u, verovatno možeš da pustiš 20 identifikacija za minut. Ja mogu.
[ Limos @ 02.04.2004. 23:37 ] @
Imam ja predlog za vas. Umesto Monterijade u Cacku, da organizujete neko slicno takmicenje u aktiviranju usluga (npr. Operaterijada). Dolazak Velje i Draska se podrazumeva.
[ dule03 @ 03.04.2004. 00:11 ] @
a jel moze identifikacija poziva da se pusti na svim digitalnim centralama ili samo na brojevima koji pocinju sa 3...-...(pitam za Beograd)?hvala
[ ulpijana @ 06.04.2004. 13:01 ] @
dule03 reci koja te numeracija zanima zato sto ne moze svaka. Moze ona koje je na Alcatelu!


CANSUB:DN=Limos;

[ neks @ 15.04.2004. 12:42 ] @
Sto se tice aktivacije ona ne traje duze od 5 min,jedino stvari koci papirologija
[ vlada13 @ 15.04.2004. 21:14 ] @
Jel može Caller ID na Eriksonovoj centrali? Imam tonsko na oba broja pa me interesuje da li može i Caller ID.
10X
[ jovbabic @ 22.04.2004. 06:02 ] @
Ako je AXE - moze!...gde si,u kom gradu?
[ Gojko Vujovic @ 22.04.2004. 08:55 ] @
Gle ovi Telekomovci se dopisuju nekim tajnim kodovima hehehe. CANSUB MODSUB DN COS, ovo ono. Za sta su te komande, gde se kucaju i sta rade? Koji uredjaji su u pitanju? Ajde malo detalja sad kad ste nas vec zainteresovali.
[ vlada13 @ 22.04.2004. 09:08 ] @
Citat:
jovbabic:
Ako je AXE - moze!...gde si,u kom gradu?

Dobanovci!
Ja sam podneo zahtev, došao mi je odgovor: Zbog tehničkih mogućnosti,...
A imam Panasonic bežični sa dve linije, Caller ID,.... Ludilo od telefona
[ DjordjeRd @ 22.04.2004. 12:00 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Gle ovi Telekomovci se dopisuju nekim tajnim kodovima hehehe. CANSUB MODSUB DN COS, ovo ono. Za sta su te komande, gde se kucaju i sta rade? Koji uredjaji su u pitanju? Ajde malo detalja sad kad ste nas vec zainteresovali.


Konkretno za EWSD, dodela usluge "prenos A broja":

<MODSUB:DN=7654321,COS=CLIP&FSK;

Tumačenje je sledeće:
<MODifySUBscriber:DirectoryNumber=7654321,ClassOfService=CallerLine IndetificatioPresentation&FrequencyShiftKeying;

Sistem jo organizovan po klasičnom objektnom modelu. Klase, metode, instance...
[ enes @ 03.05.2004. 21:57 ] @
Vidim da ima "Telekom Operatera" iz raznih krajeva, pa imam i ja par pitanja... ako moze:
za operatera iz NP: I sam si rekao da samo iz tvoje mrezne grupe ti platu zaradis za 2 dana. Onda je nelogicno da tamo i dalje postoji prastara centrala preko koje je skoro nemoguce ici na net. Jel znas da li se bilo sta radi po pitanju bacanja u djubre te centale? Imam za tebe jos jedno konkretno pitanje - nova zgrada na Hadzetu jos nema telefon. Obecava se, ali.... Znam da ce neko pomisliti - ti to mozda ne znas, ali znajuci kako je tamo cini mi se da ipak imas neke koliko-toliko pouzdane informacije.

A sada za operatere iz BG-a: Interesuje me konkretno centrala "Bezanija" (u bloku 70). Krajem prosle godine video sam na ww.telekom.yu obavestenje da je pocela zamena brojeva na Ledinama i Altini 2 (ako se ne varam). Znam da je i po "blokovima" zamenjen odredjeni broj pretplatnika (zvanicno saopstenje - oni koji najvise trose). Interesuje me da li se planira (i BAR OTPRILIKE kada) razdvajanje dvojnika i prebacivanje na digitalnu ostalih korisnika? Ja licno sam dvojnik tel br. 177-XX-XX.

Zahvaljujem unapred na odgovorima.
[ DjordjeRd @ 04.05.2004. 12:00 ] @
Citat:
enes:
I sam si rekao da samo iz tvoje mrezne grupe ti platu zaradis za 2 dana. Onda je nelogicno da tamo i dalje postoji prastara centrala preko koje je skoro nemoguce ici na net. Jel znas da li se bilo sta radi po pitanju bacanja u djubre te centale?


Eh, da je to jedina nelogična stvar u gradu... Uvek bilo i biće: raspitaj se kako ih bacaju u đubre u Beogradu pa ćeš znati i kad se onoj našoj skalameriji primakao kraj.

Citat:
enes:
Imam za tebe jos jedno konkretno pitanje - nova zgrada na Hadzetu jos nema telefon. Obecava se, ali.... Znam da ce neko pomisliti - ti to mozda ne znas, ali znajuci kako je tamo cini mi se da ipak imas neke koliko-toliko pouzdane informacije.


Sa rezidencijalnim mrežama stvarno nemam nikakve veze a i živim na sasvim drugom kraju grada, pa nemam ni privatnih informacija. Što se tiče centrale, brojeva ima. Napravi ti jednu malu anketu po zgradi i proveri koliko je stanara u skorije vreme (zadnjih godinu dana) podnelo zahtev za telefon.
[ Gojko Vujovic @ 04.05.2004. 12:48 ] @
"Koliko je u skorije vreme podnelo zahtev"? Što, oni stariji zahtevi se
ne računaju? Moramo svaki mesec da ih obnavljamo, da spamujemo, kukamo i
molimo ne bi li se nešto "desilo"?
[ Logicno @ 06.05.2004. 10:54 ] @
Enes kaze da je zvanicno saopsteno da se brojevi u NP menjaju onima koji imaju najvece racune. Tako je bilo objavljeno i u Beogradu kada su menjali brojeve. E pa, to saopstenje je zapravo obicna glupost ili losa namera onih koji su ga pustili. Lazu bre. Ja sam onda trebao da budem taj kome ce promeniti broj ali nisu. Kada sam se raspitao, objasnjeno mi je lepo da se zamena brojeva uopste ne odnosi na dvojnike vec samo na direktne brojeve i to u odredjenim podrucjima. A za dvojnike nema problema, oni mogu da se nerviraju koliko hoce, ko ih pita, mogu valjda jos malo (do 30. veka???) da se strpe.... a nenormalni racuni samo stizu i kada sam zatrazio dokaz o broju potrosenih impulsa oni u Telekomu mi rekose da je sve ok sa racunom jer je "provereno na mikrofilmu" ?! Izleteo sam iz poste u sekundi da ne bih izlomio sve redom sa one strane saltera. "Provereno na mikrofilmu".... e, svasta. Neverujem telekomu vise nista.
[ Gojko Vujovic @ 06.05.2004. 11:13 ] @
Jednom su neke novine objavile koji se procenat žalbi na račune usvoji i zapravo je bio neočekivano veliki. Ne sećam se tačne cifre, ali zamislite koliko je tek korisnika pokradeno koji toga nisu bili ni svesni i koji se nisu žalili!
[ MyWay @ 06.05.2004. 11:30 ] @
Paaa, ne bih upotrebio izraz 'pokraden' jer je to više termin vezan za nameru - naime, nikom u Telekomu nije stalo da vam 'krade' impluse, greške dolaze kao posledica nečijeg lošeg rada ili nemara...
Isto tako postoje i greške koje idu u korist pretplatnika (npr stiže samo pretplata mesecima i godinama), ali i to je opet posledica gore navedenog.
[ enes @ 06.05.2004. 14:27 ] @
Citat:
DjordjeRd:
Što se tiče centrale, brojeva ima. Napravi ti jednu malu anketu po zgradi i proveri koliko je stanara u skorije vreme (zadnjih godinu dana) podnelo zahtev za telefon.


Mozda se nismo razumeli, NOVA zgrada na Hadzetu. Ona je useljena u avgustu prosle godine, i od prvog dana su nam rekli da NE MOZEMO da imamo brojeve jer "zgrada nije prikljucena na centralu". Onada se pocetkom godine cula prica da ce biti u martu, ali ..... sada je maj!
Mozda iz svega ovoga sledi sledece pitanje: da li je moguce da "zgrada nije prikacena na centralu" (mada ovde bih napomenuo da sa prozora iste zgrade vidim PTT liniju na koju su nakacene kuce prekoputa u celoj ulici) i d ali je to obaveza PTTa (dobro - Telekoma) ili izvodjaca.
Mozda nije pitanje za tebe ali... mozda neko i zna ;-)
[ enes @ 06.05.2004. 14:36 ] @
Citat:
Logicno:
Enes kaze da je zvanicno saopsteno da se brojevi u NP menjaju onima koji imaju najvece racune.


I ovde malecka ispravka - brojevi su se PROMENILI u BEOGRADU (tacnije Novi Beograd - tzv. blokovi i sira okolina) Zvanicno su se menjali samo na Ledinama, ali i po blokovima - zavisi kakvu je ko imao vezu. Da eventualno neko ne bi rekao da to nije istina ili sl. odmah da kazem da znam konkretne slucajeve. Stavise, i jedan prodavacica jedne firme mi je jos pre par meseci rekla istu pricu: "promenice nam broj jer smo dosta potrosili...." (tako nekako). I kada su menjali brojeve na Ledinama - njima je promenjen broj. I ne samo njima.
A sto se tice dvojnika, najiskrenije se nadam da kod nas nece uraditi to sto su uradili po nekim delovima grada (ostavljali dvojnike). I ja sam dvojnik (177-XX-XX)
[GLAS ODOZGO: Samo se ti nadaj! Nada poslednja umire! TREBA TI VEZA POD HITNO! ;-)]
[ weB_KiLeR @ 06.05.2004. 18:33 ] @
Citat:
enes:
Citat:
DjordjeRd:
Što se tiče centrale, brojeva ima. Napravi ti jednu malu anketu po zgradi i proveri koliko je stanara u skorije vreme (zadnjih godinu dana) podnelo zahtev za telefon.


Mozda se nismo razumeli, NOVA zgrada na Hadzetu. Ona je useljena u avgustu prosle godine, i od prvog dana su nam rekli da NE MOZEMO da imamo brojeve jer "zgrada nije prikljucena na centralu". Onada se pocetkom godine cula prica da ce biti u martu, ali ..... sada je maj!
Mozda iz svega ovoga sledi sledece pitanje: da li je moguce da "zgrada nije prikacena na centralu" (mada ovde bih napomenuo da sa prozora iste zgrade vidim PTT liniju na koju su nakacene kuce prekoputa u celoj ulici) i d ali je to obaveza PTTa (dobro - Telekoma) ili izvodjaca.
Mozda nije pitanje za tebe ali... mozda neko i zna ;-)


Moguce je ako nemaju dovoljan broj parica i nemaju tehnickih mogucnosti da tu sprovedu kablove, tako je bilo kod mene bar, i onda su stavili nas 10 na pcm :)))
A da neko zbog njih 10 razvlaci kablove je dosta skupo, jedino ako im uletite da izfinansirate celu operaciju, sto je opet manje moguce.
Jedino sto mozes je da se molis i da cekas da uvedu onu wireless telefoniju :)
[ djricky @ 07.05.2004. 01:17 ] @
c000 lda $51
c002 sta $0400
c005 lda $55
c007 sta $0401
c00a lda $21
c00c sta $0402
c00f rts

sys 49152



jooooj, nek me podseti neko sta bese ovo, deluje tako poznato...

nisam palio monitor 49152 jedno desetak godina :)))
[ djricky @ 07.05.2004. 01:19 ] @
Citat:
MyWay:

Isto tako postoje i greške koje idu u korist pretplatnika (npr stiže samo pretplata mesecima i godinama)...


samo cu se "tiho" nasmejati i pogledati na drugu stranu
:)
[ MyWay @ 07.05.2004. 07:30 ] @
Glupo je i ne verovati da mogu da se prave greške koje idu u korist drugog lica...
[ Logicno @ 07.05.2004. 11:46 ] @
Svejedno, u Beogradu je situacija jadna, ocajna i bedna sa fiksnom telefonijom i telekomu bi bolje bilo da pametnije investira onaj profit od prosle godine od 11 milijardi dinara !!! (podatak sa njihove godisnje konferencije za stampu). Velikih strucnjaka imaju dovoljno i reklo bi se da nisu lose ni placeni.
Sta njima onda fali? Sta?! Jednostavno, telekom nema nikakav motiv da menja postojece instalacije. Zamene centralu u Zarkovu pa nove brojeve daju samo direktnim korisnicima. Dvojnici se malo guraju, veze su jako otezane... ali racuni stizu sve ludji i ludji. Kada se zalite na visinu racuna oni vam saopste da je sa racunom sve OK i da je broj impulsa "ocitan sa mikrofilma"... Cena novog broja "preko veze" postaje nenormalna. I sada, zasto bi oni razdvajali dvojnike i bacalli pare za takve gluposti?! To im je fora.. lazu i kradu.
Smesno, tuzno, tragicno... Neverujem telekomu nista i jedva cekam taj dan kada ce dobiti bilo kakvu, ali bilo kakvu, konkurenciju!
[ MyWay @ 07.05.2004. 15:01 ] @
Citat:
Logicno:
Svejedno, u Beogradu je situacija jadna, ocajna i bedna sa fiksnom telefonijom i telekomu bi bolje bilo da pametnije investira onaj profit od prosle godine od 11 milijardi dinara !!! (podatak sa njihove godisnje konferencije za stampu). Velikih strucnjaka imaju dovoljno i reklo bi se da nisu lose ni placeni.

Jeste, u nezavidnoj si situaciji (dvojnik i to na crossbar-u koliko cenim kad spominješ mikrofilm), ali grešiš u nečemu:
a. Telekom NE raspolaže onim profitom nego akcionari (tj većinski, tj vlada RS, tj svi mi - ironično ali istinito)
b. Recimo da ima sasvim dovoljno stručnjaka (ne ulazim u ono 'velikih')
c. Plata inženjera od 25-35k(TOP!) nije baš ona koja izaziva zavist, zar ne?

A, kao što rekoh ranije, prava privatizacija Telekoma i ukidanje monopola mogu samo da koriste Telekomu i njegovim radnicima, ova situacija odgovara samo političarima i monterima...
[ Logicno @ 10.05.2004. 07:57 ] @
Citat:
MyWay:
a. Telekom NE raspolaže onim profitom nego akcionari (tj većinski, tj vlada RS, tj svi mi - ironično ali istinito)
b. Recimo da ima sasvim dovoljno stručnjaka (ne ulazim u ono 'velikih')
c. Plata inženjera od 25-35k(TOP!) nije baš ona koja izaziva zavist, zar ne?


I sta cemo sad?
a. To nije ironicno nego tuzno, jadno i bedno.
b. "Sasvim dovoljno strucnjaka" sam i rekao.
c. Izgleda da ni plate u Telekomu ni u vladi RS ne izazivaju zavist. Blago nama.

Rezime: RAZDVAJANJA DVOJNIKA CE BITI. JEDNOM. PREKJUCE.
[ StORM48 @ 30.05.2004. 22:19 ] @
Citat:
MyWay:Paaa, ne bih upotrebio izraz 'pokraden' jer je to više termin vezan za nameru - naime, nikom u Telekomu nije stalo da vam 'krade' impluse, greške dolaze kao posledica nečijeg lošeg rada ili nemara...
Isto tako postoje i greške koje idu u korist pretplatnika (npr stiže samo pretplata mesecima i godinama), ali i to je opet posledica gore navedenog.


E, pa prijatelju ja BIH upotrebio termin "pokraden", jer sam imao prilike da prisustvujem obračunu korisnika (koji se zatekao u prostorijama centrale u lokalnom predstavništvu Telekoma) sa "savesnim" operaterom, koji je uz privođenje u lokalnu stanicu SUP-a (sa još nekoliko podjednako "savesnih" kolega), popio batine da ih pamtim i ja, a ne on.

Proći će vama taj monopol 2005., a onda ćemo videti da li ćete da skupljate đubre po ulici ili da kosite travu po livadama.

Uzgred, listing daju (kao da je to njihova milost i slobodna volja) samo kada su dobre volje, što se dešava često koliko i pomračenje sunca.

I molim "drugove" operatere da ne prosipaju ovde pamet i poštenje, pošto su osvedočeni tokom svih ovih decenija nezapamćenog monopola u ovom delu galaksije.
[ Logicno @ 01.06.2004. 07:42 ] @
Citat:
listing daju (kao da je to njihova milost i slobodna volja) samo kada su dobre volje, što se dešava često koliko i pomračenje sunca.


To je tako za neke "jace" centrale ali kod nekih uopste i ne moze nikakav listing. Ako trazite dokaz za visinu racuna samo vam kazu (i ponavljaju kao budale) da je broj utrosenih impulsa "ocitan sa mikrofilma" (?!). I to je neki dokaz??? Ne razumem.

Imaju i onaj univerzalni odgovor: "Tuzite nas!".
Taj se spor ne dobija u ovoj zemlji ni u ovom zivotu.

Zasto malo ne poprave tu fiksnu telefoniju?
JEL MOZDA NEMAJU PARE? NEMA TEHNICKIH MOGUCNOSTI ZA FIKSNI TELEFON? smesno...
[ velkod @ 02.06.2004. 16:54 ] @
Posto vidim da ima ovde par ljudi koji rade u telekomu imam par pitanja:

1. Nalazim se na karaburmi iza ofk stadiona, koliko znam trebalo bi da se zameni centrala. Pre par dana sam primetio da se u blizine mene nesto kopa i kao postavljaju neki kablovi. Da li neko ima informaciju da li to postavljaju novu centralu ili sta vec rade?

2. Posto sam dvojnik da li trebam da pisem zahtev za razdvajanje od dvojnika ili ce to automatski biti uradjeno sa novom centralom? Naravno ne zelim PCM.

3. Kakve su mi sanse za ISDN?

Pozdrav.
[ mickeybaki @ 03.06.2004. 21:39 ] @
Ja sam konacno resio svoj problem tako sto sam posle 9 meseci cekanja i podnosenja novih zahteva otisao u Telekom gde mi je zana ljubazno saopstila da ja imam tonsko biranje. Kada sam joj rekao da mi to nije omoguceno ona je rekla da je to nemoguce (Kompjuter ne laze. Birokratija je svetinja) i pitala me da li imam "ono sa strane" na telefonu i da li sam to pomerio. Posle razgovora sa nekim operaterom iz centrale situacija se razjasnila. Opreater je papiroloski zavrsio posao, a stvarno nista nije uradio, pa mi zato sve ostale zahteve nisu uzeli u razmatranje. Sva sreca pa je zena bila ljubazna i isterala stvar do kraja kada je shvatila o cemu se radi. Naravno, tonsko biranje mi je proradilo za 20 minuta. (Mozda i ranije)
[ Ralex @ 04.06.2004. 13:10 ] @
Ja sam na ARF-u i srecan sam zbog toga,
jer samo cu okrenuti glavu i tiho se nasmejati :)

Ko razume shvatice...
[ pisac @ 05.06.2004. 12:31 ] @
Ja sam nekada bio na ARF 102, i to od samog početka rada centrale. Na početku beše sve dobro, a posle nekoliko godina mi je samo bilo do plakanja, a ne smejanja.


Dakle, nisam shvatio :-?
[ mickeybaki @ 06.06.2004. 23:54 ] @
Da li je istinita informacija da se pozivanje hitnih sluzbi sa fiksnog telefona naplacuje? Na sajtu telekoma nisam pronasao nista u vezi hitnih sluzbi.
[ pisac @ 07.06.2004. 08:35 ] @
Da.
Ne naplaćuje se isključivo 977
[ mickeybaki @ 07.06.2004. 21:33 ] @
Ok. Ovo je najveca glupost koju sam cuo u poslednje vreme! Ne moga da verujem da se pozivanje vatrogasaca, hitne pomoci ili policije naplacuje. Ako primetis da ti komsiji obijaju kucu ili kola prvo sednes, uzmes kalkulator, izracunas pa razmislis da li ga bas toliko volis.
Ja ne znam da li sam ja ili bilo ko iz moje porodice 2 puta okrenuli neki od hitnih brojeva tokom proteklih 20 godina, ali mislim da je to cist bezobrazluk i nepostovanje pretplatnika.
Mislim da one glavonje iz Telekoma zaista sve nas vide kao stoku.
[ djricky @ 08.06.2004. 00:04 ] @
sa halo govornica se ne naplacuje, znam jer cesto zovem bratakoji radi u hitnoj... a kuci nemam brojac impulsa da proverim...

ne bi trebalo, ali sve je moguce... setite se gde zivimo :|

ricky