[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 13:12 ] @
Kao sto znate verovatno, Apple je izbacio 5K iMac:

http://store.apple.com/us/buy-mac/imac-retina/

$2499 u USA, EUR 2699 u DE.

Masina je prilicno impresivna - lepo je sto visoki DPI konacno stizu i na desktop. Takodje, lepa stvar je sto ce cena sad krenuti da pada zbog proizvodnje panela za Apple i Dell.

Medjutim, ono sto je meni jos interesantnije: ova cena je ista kao i najavljena cena Dell-a za svoj 5K UltraSharp monitor:

http://www.anandtech.com/show/...k-ultrasharp-monitor-5120x2880

Cenim da ce Dell menadzment morati da revidira cenu, posto pokusavaju da traze iste pare ($2499) kao i Apple. Sa sitnom razlikom da Apple za tu cifru nudi kompletan racunar sa sve 5K ekranom :-) Takodje, vrlo verovatno je u pitanju isti panel posto su trenutno ovo jedine 5K opcije na trzistu.

Tj. jedna opcija za sad - posto je Dell uradio tzv. "paper launch", sam monitor ce biti dostupan u "cetvrtom kvartalu" (citajte: za bozic).

Ovo je jedna stvar koja me izuzetno nervira u PC industriji: paper launch-evi. Iskreno, cenim da bi PC ekipa (od Microsofta pa sve do Dell-a) mogla da nauci dosta od Apple-a sto se tice marketinga. Kada prave pompu oko proizvoda, mogli bi da se potrude da stvar moze odmah da se kupi.

Primer:

- 5K Apple iMac je dostupan odmah, dostava za 5-6 dana.
- Dell-ov 5K UltraSharp monitor... nema ga jos u prodaji, bice dostupan "u cetvrtom kvartalu".

Siguran sam da sa "paper launch" strategijom gube dosta potencijalnih kupaca koji bi odmah posle najave uradili impulsivnu kupovinu. Posle par meseci se malo ko seca necijeg PR cirkusa.



[ bigvlada @ 23.10.2014. 09:01 ] @
Čemu to služi? Pogotovo 5k rezolucija na samo 27 inča? Korisnici desktop monitora gledaju ekran sa veće daljine nego korisnici tableta i mobilnih telefona. Ponavlja se situacija sa 14" monitorima koji su mogli da prikažu 1280*1024 ali je ta rezolucija na toj dijagonali bila neupotrebljiva.

[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2014. 09:24 ] @
Cemu sluzi? Pa nije >neophodno< ali ako postoji, sluzi boljem iscrtavanju fontova izmedju ostalog.

Sto veci DPI je pozeljan zato sto umanjuje mogucnost da se vide artifakti iscrtavanja fontova. Cak i na 300 PPI se ponekad mogu videti "jaggies" tako da nije uopste bez razloga ideja povecavanja PPI.

Naravno, kome ne treba, ima izbor i dalje pa moze uzeti ekrane sa nizim PPI.

Takodje, u proslosti je najveci problem bio sa 3rd party aplikacijama koje nisu dizajnirane za skaliranje tj. podrazumevaju fiksni PPI (96 na starim Windows-ima, 72 na starim Mac OS-evima), medjutim danas je to reseno u velikom broju slucajeva tj. svakako za velike aplikacije.

Citat:

Ponavlja se situacija sa 14" monitorima koji su mogli da prikažu 1280*1024 ali je ta rezolucija na toj dijagonali bila neupotrebljiva.


Mislim da je to debelo stvar licnog ukusa.

Ja sam presao na Full HD rezoluciju na 13" ekranu cim je to postalo moguce (Sony Vaio VPC-Z). Sada koristim 2800x1800 na 15" ekranu i ne vidim apsolutno nista "neupotrebljivo" sa tim. Stavise, meni je sad Full HD daleko manje "upotrebljiv" zato sto imam manje stvari na ekranu.

Razumem taj problem pre 5-6 godina, kada je slobodno skaliranje aplikacija bila ezoterija pa je sve bilo ruzan kompromis ako covek hoce da ima veci PPI ali istu velicinu teksta kao na niskim rezolucijama, ali danas...
[ bojan_bozovic @ 23.10.2014. 09:27 ] @
Jao da imam pare...

Bigvlado, itekako bi služilo ako radiš na formatu A3, 600dpi, što je oko 7000*10000 piksela, za bilo kakvu ilustraciju na tom formatu (recimo strip), ili rad u arhitekturi gde su formati mnogo veći (do A0).
[ Burgos @ 23.10.2014. 10:01 ] @
Citat:
Ponavlja se situacija sa 14" monitorima koji su mogli da prikažu 1280*1024 ali je ta rezolucija na toj dijagonali bila neupotrebljiva.


Ja kao prenosni pomoćnik koristim Toshiba Portege Z830 sa rezolucijom od 1366x768 na 13.3", a supruga MacBook Pro sa Retinom sa rezolucijom 2560x1600 i istom dijagonalom, i od kako smo kupili njen, ne mogu da se načudim čuda koliko je loš i neupotrebljiv moj računar osim za jednu (maksimalno dve) ssh sesije.

Ne treba da pričam kako se ni u jednom trenutku na njenom računaru ne primećuje višak piksela na maloj dijagonali.

Citat:
Stavise, meni je sad Full HD daleko manje "upotrebljiv" zato sto imam manje stvari na ekranu.


Upravo.
[ Space Beer @ 24.10.2014. 21:46 ] @
Možda je u ovome kvaka?
Citat:
We’ve had an opportunity to see some demonstrations of gaming on the 27-inch iMac with 5K Retina display and can confirm that it’s a 30Hz panel when operating in 5K mode. Below 5K, the panel shifts to 60Hz, though we couldn’t confirm exactly when the 60/30 shift occurs. It’s a 60Hz panel up to at least 2560×1440.

Analyzing the iMac 5K Retina display

Inače, cene ne čude. Isto je i sa Mac Pro kantom - ako pogledaš cene FirePro karti u odnosu na čipove koje Apple ugrađuje, jasno je da im je AMD dao dobru ponudu :)
[ Ivan Dimkovic @ 24.10.2014. 23:51 ] @
Ja sam U2711 i U3011 terao u 30Hz dok sam imao Sony Vaio Z posto je to bio jedini nacin da se 2560x1440 ili 2560x1600 potera preko HDMI porta, i to uz pomoc hackovanja displej registara (custom UDID).

Nikakav problem bar meni licno, za rad. Kapiram da je gamerima problem ali njima su i onako i ovako IPS paneli "lagovani" pa su ovakvi ekrani los izbor za njih. Na srecu ima 4K TN panela za nekoliko stotina EUR, ja sliku na njima ne mogu da gledam ali je zato brza.
[ newtesla @ 26.10.2014. 07:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ovo je jedna stvar koja me izuzetno nervira u PC industriji: paper launch-evi. Iskreno, cenim da bi PC ekipa (od Microsofta pa sve do Dell-a) mogla da nauci dosta od Apple-a sto se tice marketinga. Kada prave pompu oko proizvoda, mogli bi da se potrude da stvar moze odmah da se kupi.
....
Siguran sam da sa "paper launch" strategijom gube dosta potencijalnih kupaca koji bi odmah posle najave uradili impulsivnu kupovinu. Posle par meseci se malo ko seca necijeg PR cirkusa.


Jeste, ali samo ako gledaš kupce kao mušterije; ako gledaš shareholdere i investitore kao mušterije - paper launch ima itekako smisla; a treba i kupiti nov auto za Božić.

Dakle, koga zabole za end customer? Marketing u varijanti "stoko, kupi ovo" - i gotovo. A onda će i direktor marketinga sebi da kupi auto za Božić, od hefty bonusa :P
[ bigvlada @ 26.10.2014. 09:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Cemu sluzi? Pa nije >neophodno< ali ako postoji, sluzi boljem iscrtavanju fontova izmedju ostalog.

Sto veci DPI je pozeljan zato sto umanjuje mogucnost da se vide artifakti iscrtavanja fontova. Cak i na 300 PPI se ponekad mogu videti "jaggies" tako da nije uopste bez razloga ideja povecavanja PPI.

Naravno, kome ne treba, ima izbor i dalje pa moze uzeti ekrane sa nizim PPI.

Takodje, u proslosti je najveci problem bio sa 3rd party aplikacijama koje nisu dizajnirane za skaliranje tj. podrazumevaju fiksni PPI (96 na starim Windows-ima, 72 na starim Mac OS-evima), medjutim danas je to reseno u velikom broju slucajeva tj. svakako za velike aplikacije.

Citat:

Ponavlja se situacija sa 14" monitorima koji su mogli da prikažu 1280*1024 ali je ta rezolucija na toj dijagonali bila neupotrebljiva.


Mislim da je to debelo stvar licnog ukusa.

Ja sam presao na Full HD rezoluciju na 13" ekranu cim je to postalo moguce (Sony Vaio VPC-Z). Sada koristim 2800x1800 na 15" ekranu i ne vidim apsolutno nista "neupotrebljivo" sa tim. Stavise, meni je sad Full HD daleko manje "upotrebljiv" zato sto imam manje stvari na ekranu.

Razumem taj problem pre 5-6 godina, kada je slobodno skaliranje aplikacija bila ezoterija pa je sve bilo ruzan kompromis ako covek hoce da ima veci PPI ali istu velicinu teksta kao na niskim rezolucijama, ali danas...


Da, shvatam. Koliki procenat aplikacija ugrubo danas podržava slobodno skaliranje?
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2014. 11:10 ] @
@newtesla,

Pa nisam bas siguran u to. Paper launch rezultuje manjom prodajom, u to sam siguran, zato sto ignorise impulsivne kupce.

To trziste nije malo uopste kada pricamo o high-end robi, a Dell-ov monitor svakako jeste.

Apple ima odlicnu launch strategiju, znaci cim se zavrsi keynote, Apple Store je vec otvoren za primanje narudzbina. U vecini slucajeva shipping pocinje za nekoliko dana. Mac Pro "recycle bin" je izuzetak ali Apple u tom momentu nije ni mogao da ga shippuje zato sto su cekali da Ivy Bridge EP procesori postanu dostupni. E sad ne znam sto su ga koji q najavljivali nekoliko meseci ranije, posto to nije njihov obicaj.

@bigvlada,

Ne znam koji je procenat zaista :( Ali sve koje ja koristim (MS Office, Visual Studio, itd.) su skalabilne.
[ newtesla @ 27.10.2014. 16:11 ] @
Ma, mislim da me nisi razumeo: ako ti je cilj samo da high-five-uješ sa investitorima, jer si kvartalni menadžer, i želiš još jedan "plan" da uvaljaš uskoro bivšoj ekipi - onda "paper-launch" ima smisla: u rezimeu će ti stajati još jedan pasus, na računu će ti se useliti još jedan bonus.

Ne znam da li si me sada bolje razumeo. Inače, jesi u pravu: smanjuje realnu prodaju - ali, time će se ionako baviti neki budući "kvartalni menadžer"; ko zna, možda sledeći outsource-uje support u Indiju, ili krene da pravi neke rezove, kukajući na prethodnika

(the name of the game is: hefty bonuses SEKA je )
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2014. 18:37 ] @
Kapiram, ali to onda znaci da je bord nefunkcionalan.

Bord bi trebao da pritiska menadzment firme da maksimizuju profit. To sto neki rockstar menadzer pravi svoj CV je super stvar, ali bi ekipa koja sedi u bordu trebala da bude pametnija od toga.
[ newtesla @ 28.10.2014. 13:59 ] @
Upravo, ali - upravo.

Setimo se da je to firma koja je dobijala kešovinu od Intel-a da se bazira samo na njima - a posle popili tužbu zbog toga. Pitanje je da li su se pelcovali od toga u međuvremenu (donošenja stupidnih odluka)?

edit: a bord jeste nefunkcionalan, onoga momenta kada dozvole paper-launch za proizvod koji konkurencija već uspešno livadi uzduž i popreko globusa! Šta su hteli da postignu time - da sazidaju neki brend, da stvore neki hype, neki veštačka-potražnja scenario??? ...a konkurent na lageru, i samo cepa fiskalne, i broji šuške ;)
[ nkrgovic @ 28.10.2014. 15:54 ] @
Ono sto je meni cudno je sto (jos) nije izbacen Thunderbolt display sa tom rezolucijom - pre svega za Mac Pro korisnike.... Ljudima koji hoce da edituju 4K video 5K display bi bas bio od koristi. Doduse za Mac Pro korisnike bi morao da bude 60Hz - sto je, verovatno, glavni razlog, bas zbog tog video editinga.... :( Nekome ko ima MBP bi externi thunderbolt display nove generacije mnogo znacio, sad imamo apsurd da MBP ima vecu rezoluciju na 15" nego externi display na 27". Videcemo vec :D
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2014. 16:00 ] @
Mislim da 5K sa 60 Hz nije bilo standardno uopste.

Trenutno, Thunderbolt koristi DisplayPort 1.2 standard koji >ne< podrzava 5K@60

DisplayPort 1.3 specifikacija je izasla u septembru i verovatno je to razlog zasto Dell ima "Q4". Ali ako je tako, onda su trebali da sacekaju sa hype-om ali to je vec druga stvar.

Glasine su da Apple isto sprema 5K monitor:

http://www.macrumors.com/2014/...-27-inch-5k-display-this-year/

Ali, iz istih razloga, monitor jos nije u prodaji.

Samo za razliku od npr. Dell-a, Apple nista ne prica o tom monitoru dok nije spreman za prodavanje.

@newtesla,

Upravo - dok konkurent broji susku, Dell ima samo paper launch :(
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2014. 16:03 ] @
Update:

Dell-ov 5K monitor izgleda koristi multi-transport.

http://www.pcworld.com/article...the-pixels-of-4k-displays.html

Citat:

Maximum PC got some hands-on time with the monitor and reports that it needs two, yes two, DisplayPort 1.2 connections for full fidelity.**


Bah, dakle Dell nema apsolutno nikakav objektivni razlog za paper launch osim da, jednostavno, nemaju robu u ovom momentu ali hoce hype po svaku cenu.

I to jos za istu lovu kao Apple-ov komplet PC sa sve 5K monitorom :) Good luck with that one :)
[ bojan_bozovic @ 28.10.2014. 16:20 ] @
Ivane, ako je Dell 60Hz@5K itekako ima razloga i za višu cenu i za odlaganje.
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2014. 17:32 ] @
Pa nema razloga, zato sto koriste multi-transport, zato sto to ne zahteva ama bas nista novo, vec samo 2 DisplayPort linka, svaki na 2560x1440 sa 60 Hz.

Da su hteli da eliminisu multi-transport, to bi vec zahtevalo da cekaju DisplayPort 1.3 hardver, iz prostog razloga sto u oktobru korisnici ne bi imali na sta da prikace takav monitor.

@edit, Apple je isto potvrdio da iMac 5K trci na 60 Hz pri 5K rezoluciji.