[ Bojan Basic @ 26.03.2004. 01:12 ] @
Citat:
Jedna kompanija koja reklamira kabriolet automobile svoj reklamni slogan je definisala: “Brže je bez prozora.” Nezadovoljni korisnici operativnog sistema Njindonjs kompanije Microsoft često su se šalili citirajući tu reklamu.
Međutim, poslednjih desetak godina operativni sistem Njindonjs je ipak dominirao personalnim računarima koji polako, ali sigurno, postaju svakodnevica našeg života. Mnogi su instalaciju tog operativnog sistema prolazili tako što im je neko rekao šta da urade, da upozorenje o autorskim pravima na početku preskoče i slično. Pa ipak, vreme pravne države, otvaranja prema međunarodnoj zajednici, između ostalog, podrazumeva da se razne pravne regulacije moraju primenjivati i na našem području. To znači, da upozorenje o autorskim pravima treba čitati i da ono može imati vrlo ozbiljne pravne i novčane konsekvence po onoga ko ih se ne pridržava.
Kompanija Mircosoft, pa i razne druge kompanije definišu pravila i propozicije pod kojima daju neki svoj proizvod na korišćenje. Tako, na primer, vi postajete vlasnik kopije određene verzije operativnog sistema Njindonjs tako što je platite u radnji, umesto da je kupite na buvljaku ispunite registracioni listić ili se registrujete preko Interneta i tu kopiju možete da imate jedno vreme samo na jednom personalnom računaru. Dakle, tu kopiju operativnog sistema Njindonjs ili programskog paketa Office ne možete da “posuđujete” instalirate na vaš kompjuter na poslu, vikendici i ko zna još gde gde biste to hteli. U suprotnom, to je veoma težak prekršaj i možete da budete rigorozno kažnjeni za tako nešto. Ukoliko to radi vaše preduzeće, kazne mogu biti tako velike da će ono vrlo verovatno teško naći novac da plati kaznu. Te kazne su nekada jako oštre kod drugih proizvođača kompjuterskih programa koji se inače koriste u isključivo komercijalne svrhe kao što su projektovanje kuća, mašina i sl. Naravno, operativni sistem Njindonjs nije jedini operativni sistem na svetu.
Već nekoliko godina postoji operativni sistem Linux. Na primer nemački parlament će biti osavremenjen IBM kompjuterima koji rade u ovom operativnom sistemu. Mnogi univerziteti, instituti, škole, kompanije širom sveta, koriste operativni sistem Linux. Animirani filmovi kao što je Shrek, Final Fantasdž barem u jednom delu prošli su kroz Linux pre nego što su ugledali svetlo dana. Naravno, Linux je besplatan i njega ne proizvodi nijedna kompanija već je proizvod volonterskog rada preko 100 000 programera iz celog sveta koji su svako u svom delu doprineli stvaranju takvog operativnog sistema koji vas barem delimično može spasiti skupe registracije kompaniji Microsoft ili vam omogućiti da vaš poslovni dan prođe bez straha da će neko zakucati na vrata i uvesti vas na bolan način u problematiku autorskih prava za kompjuterske programe. Linux kao i veliki broj kompjuterskih programa pisani za taj operativni sistem, nastali su na osnovu ideje da ljudi imaju pravo da se služe kompjuterima, da su kompjuteri deo nove ere i da je to deo ljudske slobode. Pravo na programiranje, prilagođavanje kompjuterskih programa kao i nesmetano korišćenje, poklanjanje i kompjuterskih programa, predstavljaju novi element ljudske slobode u kompjuterskoj eri. Dakle, pored toga što taj operativni sistem koji sasvim lepo izgleda, koristi npr. NASA, to možete i vi koristiti bez straha da ćete biti kažnjeni. Ukoliko želite da ostanete pri operativnom sistemu Njindonjs, onda ipak postupite po upozorenjima koja ste pročitali prilikom korišćenja da ne biste imali nepredviđenih poteškoća.
Ovaj tekst je pisan u programu u operativnom sistemu Linux. Sloboda u kompjuterskoj eri lepo izgleda.

Preuzeto sa http://www.nin.co.yu/2002-11/07/25788.html.
[ kUdtiHaEX @ 26.03.2004. 12:43 ] @
LOL! LOL! I josh jednom - LOL!

Pre neko vece sam na RTS 1 slusao kako su Linux masine mnoooogooooo ranjivije od Windows masina (misli se na servere naravno) jer eto poznata je kompletna programska struktura sistema. A odna je neki strucnjak izjavio kak oje linux tacno 3 puta ranjiviji od Windowsa, ma smejurija.
[ -=k3rn3l=- @ 26.03.2004. 13:13 ] @
Buuwaaaaa e to nesto na rts-u je u stvari ona trula emisija PC-tv a taj neki pederko je u stvari Kaserpski. I rekao je da je 3 puta sigurniji windows od linuxa. lol, lol, lol. E tu je bilo jos neko proseravanje kao: zar nesto sto je dzabe moze biti dobro. Ali sve to oni tako lepo pricaju i onda reklame: GENErALNI SPONZOR MICROSOFT. mislim se u sebi u ***o te kakva objektivnost. Ali to nije sve tako oni nastavili da pljuju po linuxu kako su ljudi tuzili microsoft sto naplacuju ali da to nije moglo da im prodje na sudu. "I sto ti linuxovci tako pricaju lose o microsoftu kada je procureo kod win2000 pa nista ne mogu da urade" lol lol lol. E onda sam rekao dosta idem da im sjebem sajt. i lepo ukljucim www.pctv.co.yu pa odem na arhivu da nadjem ovaj tekst kako bih ga vama pokaza na ES-u kliknem na emisiju od 20.3.2004. i tamo se pojavi

-Softverska scena - tema za razmišljanje (ono sto me interesuje)
-Canon digitalni fotoaparati
-Tri softverska rešenja namenjena Internetu, opuštanju i održavanju

i naravno kada sam kliknuo na prvi link:--------------->>

Not Found
The requested URL /aktuelno/softverska_scena.htm was not found on this server.

Apache/1.3.27 Server at www.pctv.co.yu Port 80
HEHEHEHEHEE
Sram ga bilo neko ih haknuo pre mene. E sada sam ja ostao uskracen za taj tekst. SMRC :o( pa ako je posteni napadac na forumu neka postavi taj tekst. da bih bio
:o)
[ VRider @ 26.03.2004. 13:21 ] @
O toj "genijalnoj" emisiji postoje vec dve teme.