[ Nabukodonosor @ 01.11.2014. 12:33 ] @
http://www.novosti.rs/vesti/zi...nate-zasto-je-limun-pojeftinio

Sta mislite? Senzacionalizam ili istina?
[ Branko.R @ 01.11.2014. 12:43 ] @
Istina!
Odavno se ne kontroliše uvoz i Srbija je slobodna deponija!
Znam lika koji je pre 15-ak godina uvezao dva šlepera čokolade Milka koja je trebala da se uništi zbog nekog nedostatka. On je uvezao, prodao i uzeo lepe pare.
Skoro je bio članak o uvozu mehanički odkoštenog živinskog "mesa", čitajte, trtice, glave i ostalo što se u EU ne koristi. Kod nas se sve to trpa u prerađevine.
Da ne pričamo o švercu mesa preko KiM.
Jednom reči, truju nas samo tako!

"...Setite se da je u Srbiji u junu 2009. godine demokratska vlast usvojila Zakon o bezbednosti hrane, koji iz kontrole zdravstvene ispravnosti namirnica isključuje sanitarnu inspekciju!". Po ovom zakonu, sanitarna inspekcija više ne kontroliše zdravstvenu ispravnost namirnica, nego to čine sami proizvođači! Naravno, ne postoji nikakva garancija da će to proizvođači učiniti na kvalitetan način. Pošto je nepisano pravilo da kompanije iz Amerike i Evrope proizvode tri kategorije istog proizvoda - prvu za domaće potrebe, drugu za izvoz u razvijene zemlje i treću za izvoz u zemlje u razvoju, lako je zaključiti da je Srbija u ovoj trećoj kategoriji, te je evidentna distribucija namirnica iz uvoza koje u sebi sadrže čak i kancerogene materije! Da paradoks bude veći, ti proizvodi su inače zabranjeni za distribuciju u zemljama članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.

Stručna javnost upozorava da svakoga časa može doći do trovanja i zaraznih bolesti u Srbiji, zbog nekontrolisanog uvoza jeftinih životnih namirnica iz inostranstva koje su više nego sumnjivog kvaliteta i ispravnosti..."
[ cika dacha @ 01.11.2014. 13:34 ] @
LAZ!!!
prvo to je sajt iz Cro i pise o njihovom trzistu!
http://www.supermarketi.info/index.php?mod=barom&nid=211

a drugo limun je svuda pojeftinio jer je krenula njegova sezona!!!
evo i u CH je pala cena a kod njih su ozbiljne kontrole!
http://www.coopathome.ch
[ Sceka @ 01.11.2014. 13:42 ] @
Nije limun pojeftinio nego se vratio na regularnu cenu (koja se odrzavala vise od godinu dana) nakon naglog povecanja cene uslovljenog uvozom. Tada su i jos neke "vocke" poskupele jer su uvezene iz istog podneblja (veliki proizvodjaci i izvoznici ali sezona losa zbog nemanja dovoljno suncanih dana...).

Cena je bila kao danas pa je skocila, naglo i prilicno neopravdano (trebalo je da poskupi ali ne toliko, ali nas narod...), na oko 400 i vise dinara za kilogram. Sad ide nova sezona (kao sto rece @cika dacha) pa je logicno da je cena za nove kolicine koje su uvezene...

BTW, a lepo pise - ne koristiti koru limuna.


Pozdrav!
[ superbaka @ 01.11.2014. 13:50 ] @
kako vidim, nas prosecni internet konzument ce uskoro jesti samo travu iz svog dvorista! psihopate iz fotelje su se toliko razmahale aludirajuci na to da ce vecina pre da proguta svarljivu laz nego da izdvoji malo vremena da proveri da li je istina, tako da mi dodje da otvorim neku firmu koja ce da prodaje neki buckuris za zastitu od stetnih materija... jedino sto me mrzi da razmisljam na tu temu...
[ Nabukodonosor @ 01.11.2014. 14:00 ] @
OK, ajde ti kao nadprosecni internet konzument, gde ces da proveris da li je nesto kao ovo tacno ili ne? Ajde da uzmemo da primer da je tacno, razgovora radi, onda je ta akcija dozvoljena sa vrha vlasti, ne moze tek tako da se odradi i nije objavljeno u svakim novinama, vec je strogo cuvana tajna, kao i sve sto je nedozvoljeno. Jel imas nekog insajdera pri vrhu vlasti? Ajde onda okaci ovde link gde su objavljene sve te strogo cuvane tajne, da ih svi procitamo onda.
[ cika dacha @ 01.11.2014. 14:00 ] @
superbaka@ cistu vodu sa sodom bikarbonom pakovati u flase sa pumpicom/sprejom i da se naplatis kesa samo tako! meni 3% :-)
[ Nabukodonosor @ 01.11.2014. 14:13 ] @
Radi se o tome da neki ljudi zive u iluziji da vise znaju nego sto zapravo znaju, i tek posle ko zna koliko godina se otkriju neke istine. Ogromne kompanije lobiraju sve i svasta, i to se krije na ko zna kojem nivou, ali odredjeni pojedinci su u sve izgleda upuceni, za njih nema dobro cuvanih tajni.
[ Miroslav Jeftić @ 01.11.2014. 14:54 ] @
Koliko se sećam, novine su i ranije pisale da koru limuna/narandže ne treba koristiti jer je voće prskano, ovo je samo malo dramatičniji naslov, ali dramatični naslovi su već standardni u poslednje vreme. Mada to važi i sve ostalo voće. prskanje je veoma popularno.

Iz 2009. godine:

Citat:
Pesticidi na južnom voću

Limunova kora ni za kolače


http://www.politika.rs/rubrike...ova-kora-ni-za-kolache.lt.html



[ vladd @ 01.11.2014. 15:16 ] @
Ma da, samo se periodicno dize panika oko pojedinih zaboravljenih stvari/

Sada je drama oko limuna, za koju nedelju ce se prisetiti da se i sampinjoni polivaju formalinom da ne potamne...ili banane(srecom se kora ne koristi ni za sta)...paradajz...itd..

Pa zar nevini korisnici misle da se namirnice odrzavaju u "mint" stanju mesecima, bez nekog "plastificiranja", odnosno tretmana hemikalijama.

Otrovnim naravno, ne mogu se bube, plesni i bakterije odbijati medom i secerom!
[ Goran Mijailovic @ 01.11.2014. 15:39 ] @
Enilkonazol (imazalil, hloramizol):

http://en.wikipedia.org/wiki/Enilconazole
[ Miroslav Jeftić @ 01.11.2014. 15:42 ] @
Citat:
vladd:
Pa zar nevini korisnici misle da se namirnice odrzavaju u "mint" stanju mesecima, bez nekog "plastificiranja", odnosno tretmana hemikalijama.

Otrovnim naravno, ne mogu se bube, plesni i bakterije odbijati medom i secerom!


Naravno, šta drugo.
[ Branko.R @ 01.11.2014. 16:06 ] @
Dr Miroslav Stojšić, bivši načelnik veterinarske inspekcije, kaže da se proizvodi veoma slabo kontrolišu, a da za to niko ne snosi odgovornost.
- Dok nije bilo ovih većih marketa, inspekcija je svako jutro obilazila tezge i onda radila razne analize proizvoda. Danas to niko ne kontroliše, a mi kupujemo voće i povrće koje je puno pesticida. Najgore od svega je što niko ne snosi odgovornost, a deca su najugroženija - kaže Stojšić i dodaje da građani nemaju nikakvu zaštitu.
[ Branko.R @ 01.11.2014. 16:20 ] @
Bitka za pečat na uvoznoj hrani

Sanitarni inspektori tvrde da u Srbiju ulazi otrovna hrana koju niko ne kontroliše. – Iz Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede poručuju da je Srbija dobila evropski zakon koji garantuje strogu graničnu kontrolu
[ Nabukodonosor @ 01.11.2014. 17:16 ] @
Ma jok bre, vidis da ovi kazu da to mora tako, da ne moze da se maze hrana medom i secerom.
[ Miroslav Jeftić @ 01.11.2014. 17:31 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Ma jok bre, vidis da ovi kazu da to mora tako, da ne moze da se maze hrana medom i secerom.


Pa zamisli samo koliko treba tom limunu (banana itd.) koji je ubran na drugom kraju svetu, da dođe do luke, pa brodom do Evrope i na kraju u Srbiju i da stoji neko vreme i sve to vreme u supremarketu da bude žut i lep i nema nikakve hemije?

S druge strane, ni domaće se ništa bolje ne kontroliše, pre neki dan je bio tekst o otrovnim pečurkama na primer:

http://www.blic.rs/Vesti/Srbij...i-u-Kragujevcu-troje-otrovanih
[ Nabukodonosor @ 01.11.2014. 17:39 ] @
Pa nije uteha to sto se ni domace ne kontrolise. Treba uvesti strozijee kontrole u svim sferama.
[ Branko.R @ 01.11.2014. 17:45 ] @
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), kaže da nisu problem samo pijace već da je problem to što u našoj zemlji uopšte ne postoji agencija za bezbednost hrane.
- Nemamo instituciju koja kontroliše bezbednost hrane, iako postoji zakonska obaveza od 2009. da se formira nacionalni savet za bezbednost hrane. Što se tiče samih pijaca, mogu slobodno reći da je 90 odsto robe koja se tamo prodaje čist šverc i siva ekonomija - kaže Papović i dodaje da je neko širom otvorio vrata za korupciju.
[ dejanet @ 01.11.2014. 19:52 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Pa zamisli samo koliko treba tom limunu (banana itd.) koji je ubran na drugom kraju svetu, da dođe do luke, pa brodom do Evrope i na kraju u Srbiju i da stoji neko vreme i sve to vreme u supremarketu da bude žut i lep i nema nikakve hemije?

OK vazi, racionalizacija epidemije karcinoma.

Gonio bi tu ekipu uvoznika, kao i ove nase domace startup-e, koji prodaju otkopane leseve i crkotine sa nemackih rafova, za pokusaje ubistava .
[ superbaka @ 01.11.2014. 20:03 ] @
meni ne treba svetlo u spajzu jer mi ajvar od domace paprike svetli u mraku...
[ optimizator @ 01.11.2014. 20:46 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Pa zamisli samo koliko treba tom limunu (banana itd.) koji je ubran na drugom kraju svetu, da dođe do luke, pa brodom do Evrope i na kraju u Srbiju i da stoji neko vreme i sve to vreme u supremarketu da bude žut i lep i nema nikakve hemije?


Rusija je još dalje,u ovom dokumentarcu opisuju hemijsku obradu i veštačko zazrevanje banana u komorama sa kako kažu, banana - gasom,smesom azota i etilena jer se dopremaju zelene, jabuke da bi opstale dugo tretitraju se difenilom,paradajz prepun nitrata (debela i tvrda kora)...

[ vladd @ 02.11.2014. 12:01 ] @
Kada istrebite uvoznike otrovnog voca, povrca, mesa, garderobe, decijih igracaka...

Javite da pravimo hipi komunu na nekoj zdravoj srpskoj planini
[ Nabukodonosor @ 02.11.2014. 12:30 ] @
Znaci zato sto necu da jedem otrovnu hranu ja sam hipik?
[ cika dacha @ 02.11.2014. 12:44 ] @
Pokretac teme moze da bude bezbrizan jer limun je u Cro. http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...ke-tretiran-opasnim-fungicidom
[ Nabukodonosor @ 02.11.2014. 12:48 ] @
Pa to je potpuno isti limun koji se kod nas uvozi, ne sumnjam u to uopste.
[ dejanet @ 02.11.2014. 12:53 ] @
Yep, 'nedaj Boze' da prodjemo kao Grcka...
[ deedee6 @ 02.11.2014. 12:55 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Pa to je potpuno isti limun koji se kod nas uvozi, ne sumnjam u to uopste.


Plus sada nam dolazi i njihov deo.
[ anon142305 @ 02.11.2014. 14:56 ] @
http://www.mooshema.com/2014/1...jama-oko-hrane-osvrt-na-limun/
[ dejanet @ 02.11.2014. 15:50 ] @
Citat:
http://www.mooshema.com/2014/1...jama-oko-hrane-osvrt-na-limun/ :
..Evropska komisija je stvorila platformu koju koriste sve zemlje članice, RASFF – the Rapid Alert System for Food and Feed.

Autorka(prosvetiteljka) mogla bi da se osvrne na cinjenicu, kako su Svabe mesecima jeli rumunsku konjetinu kao 'dodatak' govedini, kada imaju bezgresnu organizaciju koja se time bavi i na koju se poziva.
[ Nabukodonosor @ 02.11.2014. 16:15 ] @
Danas moze svako da ima blog, pa i jedna Musema. :)
[ superbaka @ 02.11.2014. 22:32 ] @
ubedjenje se veoma lako stice, a veoma tesko menja... i pokusavati da nekom nesto utuvis u glavu apsolutno nema smisla ako ne dobijas korisne informacije ili pozitivan feedback zauzvrat... koliko god sam se ja upinjao da iz strucnog ugla ukazem ljudima na neke zablude koje imaju, toliko sam veci otpor dobijao zauzvrat, sa sve skretanjem u ad hominem... stekao sam utisak da je ovo najizrazenije kad su u pitanju teme vezane za zdravlje...
i zato zavidim onima koji imaju zivaca da uopste ne krecu u diskusiju...
[ Miroslav Jeftić @ 02.11.2014. 23:22 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Znaci zato sto necu da jedem otrovnu hranu ja sam hipik?


Jedeš je već decenijama. Stariji će se sigurno setiti kako je posle havarije u Černobilu bilo rečeno nešto u fazonu "povrće treba malo duže oprati vodom".
[ fanfon @ 03.11.2014. 06:51 ] @
To je da bi se skratila karenca od par miliona godina
[ vladd @ 03.11.2014. 06:54 ] @
Te davne 86-e smo se nazderali jeftine salate
[ Java Beograd @ 03.11.2014. 09:02 ] @
Citat:
cika dacha:
Pokretac teme moze da bude bezbrizan jer limun je u Cro. http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...ke-tretiran-opasnim-fungicidom

U tome i jeste beda ove naše banana države: u Cro su bar ispitivali kakav je limun, kod nas to ni ne rade. Zato nigde ne piše da je kod nas otrovan.
[ Branko.R @ 03.11.2014. 11:02 ] @
Upravo slušam na radiu, ne kupujte limun dok se ne oglasi Ministarstvo poljoprivrede saopštenjem da je limun ispravan za ishranu?!
[ KrkaCiC @ 03.11.2014. 11:26 ] @
Ajmo sad malo panike,uz pinkove zvezde,zvezde granda,a politicare malo da ostavimo na miru,sa sve LK
[ Nabukodonosor @ 03.11.2014. 12:11 ] @
Pa ne bih rekao da ih ostavljamo na miru. Prvo ko mi pada napamet kao krivac za ovo su oni. Ako ciljas na to da je ovo neki spin organizovan sa njihove strane. Onda rade u saradnji sa kolegama iz Hrvatske, jer je i tamo pocelo u isto vreme.
[ cika dacha @ 03.11.2014. 13:14 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=03&nav_id=919339
[ jovajovic100 @ 03.11.2014. 21:23 ] @
Biće da se digla malo veća gužva oko limuna. Udruženje potrošača je dalo saopštenje
objavljeno u vestima da se par dana ne konzumira limun dok se ne urade dodatne analize.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...JE-Ne-kupujte-limun-neko-vreme

http://www.akter.co.rs/27-drut...-kontrolie-limun-iz-uvoza.html
[ Branko.R @ 03.11.2014. 21:40 ] @
Večeras je B92 u vestima preneo tvrdnju Ministarstva poljoprivrede da je limun na tržištu Srbije ispravan i može se konzumirati.
Samo da nisu povećali "dozvoljenu" količinu pesticida kao onomad što su problem sa aflatoksinom "rešili" podižući dozvoljenu količinu za "bezbedno" konzumiranje?
[ cmpstr @ 04.11.2014. 08:29 ] @
Hvala ali ja ga necu kupovati. Ti samo uzivaj u limunadi.
[ Branko.R @ 04.11.2014. 08:35 ] @
Citat:
cmpstr: Hvala ali ja ga necu kupovati. Ti samo uzivaj u limunadi.

Kakve ja imam veze sa saopštenjem Ministarstva poljoprivrede, pogotovo ako sam napisao: "Samo da nisu povećali "dozvoljenu" količinu pesticida kao onomad što su problem sa aflatoksinom "rešili" podižući dozvoljenu količinu za "bezbedno" konzumiranje?"
[ Windows2 @ 04.11.2014. 19:14 ] @
Ljudi pocnu da se turiraju samo kad ovako nesto dospe u medije i onda prave pauze u kupovini toga sto je na tapetu. I te pauze traju samo dok je aktuelna medijska prica. Cim postane "last month" zaboravi se na sve i ponovo se navali na kupovinu kao da nista nije bilo. Sta bi sa onom havarijom sa aflatoksinom i mlekom i mlecnim proizvodima? Svi bezali od mleka dok je bila aktuelna afera, cim je prica postala "old news" niko zivi vise ni ne pominje to, da ne pricam da neko jos uvek razmislja o tome sta unosi u sebe sa mlekom. Ko zna kakve sve otrove unosimo u sebe svaki dan i u kakvim nedozvoljenim kolicinama a da toga nismo svesni jer nije dospelo u javnost. Mislim da je odnos otrova koje nam uvaljuju a za sta se ne sazna 10 prema jedan u odnosu na ono sto se sazna.
[ Java Beograd @ 04.11.2014. 20:53 ] @
^ Ne treba zaboraviti da su pedesetih godina nadzemne nuklearne probe bile "kao dobar dan". Ameri su ih imali na stotine, kao i Rusi. Kasno su skapirali koliko je to štetno pa su počeli sa podzemnim eksplozijama.

Bog zna koliko je hiljada tona najopasnijih radioaktivnih čestica kružilo atmosferom godinama i godinama, i natapalo vode, ulazilo u svaku poru zemljišta. I ?
[ superbaka @ 05.11.2014. 14:07 ] @

[ Java Beograd @ 05.11.2014. 14:28 ] @
^
Zapravo, cela i potpuna istina je da prodavac na pijaci (zapravo: preprodavac) nema pojma ni blage veze šta prodaje. Zato ove slike i nisu tako smešne.

Juče bilo na TV-u kako pijačni preprodavac ubeđuje kupce da je limun iz Španije a ne iz Turske.
[ vladd @ 06.11.2014. 17:58 ] @
Preprodavac na pijaci ionako drustveno "nije vazan", pa dodatni svinjac od prodaje limuna samo dodaje detalj na opstu sliku.
Ne bi ni smeo da prodaje LIMUN, vec da glumi prodaju necega sto se proizvodi u Srbiji, a ako je vec STR..onda ne treba da je na pijaci.

Veci su problem veliki trgovinski lanci, kod kojih je (kao) uredjeno poslovanje, oni tek cute i ne izjasnjavaju se.
A i inspekcija, blago receno, pojma nema sta se uopste desava..ko zna koju oni brigu brinu
[ Branko.R @ 09.11.2014. 09:16 ] @
IMAMO DOKAZ Lažete nas o otrovu u limunu
U kori limuna ima 3,082 miligrama imazalila po kilogramu, što je znatno više od onog što država priznaje (od 0,01 do 1,996), ali ipak u dozvoljenim okvirima.
[ Braksi @ 09.11.2014. 10:57 ] @
ješćemo korjenje !
[ vladd @ 09.11.2014. 11:05 ] @
Ni korenje necemo jesti, posto ce vec neko da zabrlja sa pesticidima i jalovinom.

Nema veze, jedimo hemiju, drzavna briga je ostvarena zabranom pusenja

Sta ima ministarka da se obraca idiotskom narodu, u vezi nekog limuna..neka jedu jabuke