[ LCD TV @ 05.11.2014. 10:48 ] @
Zdravo narode. Imam tjuner Sony st-s315, to je ovaj: https://www.youtube.com/watch?v=-NacA4eiPig.
E sada hocu da kazem da imam neki problem sa ovim tjunerom. Kada ga ukljucim na napajanje tjuning na displeju nece da se pojavi to znaci na pojacalu nema nikakav signal u zvucnicima je tisina. Po neko vreme tjuning pocinje da blinaka, ovo znaci pojavi se zvuk u zvucnicima sa prekidanjem. U ovom slucaju stereo signal isto blinka na displeju tjunera. Po odredjenog vremena tjuner se stabilizuje, t.j. tjuning i stereo (sija u crveno) na displeju ne blinkaju. Zvuk u zvucnicima postaje "OK"!
Ako ima neko iskustva sa ovim tjunerom neka podeli misljenje u cemu moze biti problem za da mogu ga otkloniti.
hvala



[Ovu poruku je menjao LCD TV dana 05.11.2014. u 13:17 GMT+1]
[ gilopile @ 05.11.2014. 10:53 ] @
Vrlo moguce da ima problem sa napajanjem. Proveri napone...
[ LCD TV @ 05.11.2014. 11:31 ] @
Evo el. sheme tjunera na ovom linku: (http://elektrotanya.com/sony_st-s215_s315.pdf/download.html) - This file is downloadable free of charge: Get Manual
Povecajte shemu da bude jasnija. U ovoj shemi (4-1 BLOK DIAGRAM i 4-4 shematic DIAGRAM) u kojim tackama da proverim napon?
hvala





[Ovu poruku je menjao LCD TV dana 05.11.2014. u 13:32 GMT+1]
[ gilopile @ 05.11.2014. 12:43 ] @
Proveri taj IC901 LA5667 Multiple Voltage Regulator +5 i +13V i elektrolite u njegovoj blizini...pa q901, c908...

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 05.11.2014. u 13:54 GMT+1]
[ LCD TV @ 05.11.2014. 12:58 ] @
Ovaj tranzistor Q901 (2sa1345) sa kojim tranzistorom mogu ga zameniti, posto nikako ne mogu da ga nadjem?
Sta je sa ovim kolom IC201 (LA1235)?
hvala
[ zeoN_Rider @ 05.11.2014. 23:39 ] @
Proveri /zameni elektrolite u napajanju.
[ LCD TV @ 06.11.2014. 08:27 ] @
Evo sta trepce na tjuneru prilikom pustanja u rad. Posle nekog vremena ovo se stabilizuje, ali u toku rada ponekad ponovo trepce-blinka. Uz vucnicima ovo blinkanje se javlja kao prekidanje zvuka.
[ zeoN_Rider @ 06.11.2014. 08:33 ] @
Čim trepće znači da je loš prijem. Odneti tjuner u drugi deo grada pa probati.
[ gilopile @ 06.11.2014. 19:37 ] @
Cek, pa on radi? Los ti signal i zato prekida. Verovatno im a neku varijantu `auto mute` kada je los signal i zato cas cujes, cas ne na pojacalu.
[ LCD TV @ 07.11.2014. 07:27 ] @
Po sve izgleda nismo se razumeli?! Inace pre dve nedelje tjuner je odlicno radio.):
Kada tjuner ukljucim na struju nema na pocetku na displeju ono tuned i stereo, po neko vreme pojavi se sa naizmenicnim treptanjem. Ovaj tjuner ima mogucnost da pokazuje u dB (decibelima) jacinu prijema. Razlicite radio stanice daju razliciti signal koji se krece od 45....60dB.
Inace merio sam napone sprema shemi na izvode IC(LA1235) 5 i 7 i on se krace na izvod 5 (5,6V) i na izvod 7 (13,2V) sto je u granicama. Isto tako zamenio sve elektrolie u napajanju tako da situacija sa tjunerom je ostala ista.




[Ovu poruku je menjao LCD TV dana 07.11.2014. u 09:04 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 07.11.2014. 07:38 ] @
Onda je nešto drugo u pitanju.
[ LCD TV @ 07.11.2014. 08:00 ] @
I ja tako mislim. Mozda je neki hladan lem ili mozda nesto drugo,....
Posto u ovome nemam neko veliko iskustvo, zato ocekujem pomoc od iskusnijih clanova ovog lepog foruma.
[ zeoN_Rider @ 07.11.2014. 08:12 ] @
A što ne odneseš kod nekoga koji se razume u te stvari?
[ LCD TV @ 11.11.2014. 07:44 ] @
Shvatio sam poruku, treba da odem kod inzenjera konstruktora ovog uredjaja (Sony-a st-s315) pa da ih pitam kako su uradili ovu stvar?
Pisem u mnozini kako su "uradili ovu stvar", posto na zapadu na ovakav uredjar radi odabrani tim ljudi-strucnjaci u ovoj oblasti!
Veliki pozdrav!




[Ovu poruku je menjao LCD TV dana 11.11.2014. u 08:57 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 11.11.2014. 07:53 ] @
Ma jok, nije potrebno visokoškolsko obrazovanje.
[ LCD TV @ 11.11.2014. 07:59 ] @
Ovde na balkanu posto sve znamo, u pravu ste,...
ha,...ha,...ha,...
Steta sto nisam naucio da postavljAm ovde smajlija
[ Branko.R @ 11.11.2014. 08:18 ] @
Razdesio ti se tuning (podešava se jednim MF trafoom).
Provera je jednostavna. Manuelno postavi frekvenciju na neku poznatu i da znaš da je dobar prijem. Ako ti se lampica tuned i stereo ne pale, znači da se razdesio MF. Sve što treba je da se podesi MF stepen ali pod uslovom da imaš elementarno znanje i keramički "šrafciger" oblika...zavisi kako je urađeno feritno jezgro na trafou. Metalnim je teško jer se metal ponaša kao jezgro.
Dovoljno je jezgro tek pomeriti i sve će raditi ok.
Napominjem, ako nemaš elementarno znanje i alat, NE PODEŠAVAJ, možeš polomiti jetgro!!!
[ zeoN_Rider @ 11.11.2014. 08:30 ] @
Citat:
Branko.R
Napominjem, ako nemaš elementarno znanje i alat, NE PODEŠAVAJ, možeš polomiti jezgro!!!


Upravo tako, postoje jezgra koja se podešavaju sa šestougaonom alatkom.
[ emiSAr @ 11.11.2014. 08:42 ] @
Kako je uredjaj izgleda dugo stajao nekoristen, pored glavnog napajanja na samom tjuneru "tuner board" ima nekoliko filterskih clanova 47 Oma/47uF paralelno
sa nekim blokom. Uredjaj se ponasa kao da je "prosvirao" neki od ovih elektrolita 47uF/16V, posebno obratiti paznju na napajanje same ulazne jedinice i MPX kola.-
Toliko od mene.-

pOz
[ LCD TV @ 11.11.2014. 10:44 ] @
Umesto keramicki "srafciger" jel moguce koristiti plasticni?
hvala.
P.S.
Interesantno saznanje, bar ja tako mislim?!
kada ima "protuberance" (nekava zbivanja) na suncu obavezno ovi Sony tjuneri pocinju da prave probleme. Do ovog zakljucka sam dosao, posto imam i stariji model Sony-jevog tjunera. Ovaj stariji tjunerer kada sunce pocne da "RIKA" nece da radi kako treba!? Kada sunce se umiri on verovali ili ne odlicno radi,...
Ovo je glupo zapazanje ali za mene tako je,...
Posto mislio sam da ovaj Sony ST-S315 ima "hladan" lem, sve lemne tacke prelemijo. Sada "tuned" ne trepce, ali u zvuku javlja se neko sustanje, tj, neki sum u zvuku.
[ zeoN_Rider @ 11.11.2014. 11:16 ] @
Od sunca tj. toplote i sam kvarc hoće da pobrljavi.
[ gilopile @ 11.11.2014. 11:24 ] @
^
Pa i elekt. kondenzatori. Pogotovo rasuseni dobiju malo kapaciteta i proradi uredjaj na kratko...Trebalo bi ih sve izmenjati i caos.

Grej fenom grupu po grupu i ustanovices koje zameniti...:)
[ zeoN_Rider @ 11.11.2014. 11:29 ] @
Ha, to napisah na predhodnoj stranici.
[ gilopile @ 11.11.2014. 11:57 ] @
Izvinjavam se na ovom ponavljanju. Nema opcije brisanja posta :( U buduce, triput meri, pa seci :)

Pozz!
[ LCD TV @ 11.11.2014. 12:05 ] @
(Od sunca tj. toplote i sam kvarc hoće da pobrljavi) Nisam tako mislio, tj, ne grejem na suncu tjuner, nego oni magnetni poremecaji-zracenja koji dolaze sa sunca prave probleme kod tjunera. Eeee na to sam mislioo,...
Grej fenom grupu po grupu i ustanovices koje zameniti... Inace ovo pitanje vazi za gilopile: ako grejem po grupama kondenzatore sa fenom sta ce se desiti sa kondenzatorom za da ustanovim da nije ispravan,tj, elektrolit kod njega da je crko'?
[ gilopile @ 11.11.2014. 12:15 ] @
Na elektrolitu neces primetiti promene, naravno. Mislio sam da pratis rad uredjaja kad dogreves kondenzator/e.

Ja sam ovom metodom uspesno resavao problem kod maticnih ploca gde ima bas mnogo kondenzatora u delu chipset-a, pa da ne gubim vreme menjajuci ih sve. Pre grejanja, ploca zabadala u BIOS post-u, kada dogrejem prolazi. Zamenim par kond i problem resim. za sat vremena :) Ovo je dobra metoda kada se nema pri ruci skupa oprema za merenje kapaciteta kondenzatora. Takav je sport, svako se snalazi kako zna i ume :)
[ LCD TV @ 11.11.2014. 12:23 ] @
Kad ugrejem grupu kondeatora za da ustanovim koji od njih ne valja sta treba da posmatram, tj, na cemu da obratim paznju?
Cemu sluzi onaj EON CONTROL OUT? (pogledaj shemu 4-4 SCHEMATIC DIAGRAM)
[ gilopile @ 11.11.2014. 13:00 ] @
EON - Enhanced other networks, prima odredjene informacije, stanje na putevima i sl.

Enhanced Other Networks (EON)

Most RDS tuners are now fitted with the EON facility, which offers the ability for local stations to 'break into' a national station's broadcast for the duration of a Traffic Announcement. When listening to a BBC national station, such as BBC Radio 3, EON will tell the radio about any traffic bulletins being broadcast by BBC stations in the local area. The radio would switch to the local BBC radio station for the travel bulletin, then back to the national station when the bulletin had finished. For example, when travelling through Oxford whilst BBC Radio 2 is tuned-in, the radio will switch to BBC Radio Oxford for any travel bulletins, with the TA function switched on. This feature is not usually implemented on commercial radio stations, such as Classic FM. While a proportion of the RDS datastream is used to provide programme and contact information for Classic FM, a small amount is classed as an "Additional Services Licence". This spare capacity on the RDS is used by Itis Holdings to provide a RDS-TMC (Radio Data System-Traffic Message Channel) service, using Classic FM's RDS. Cars fitted with the necessary electronics are able to decode this information and it is used to provide navigational and traffic information.

The EON feature will work even if a cassette or CD is being played; the CD or tape will be interrupted by a local or national travel bulletin if 'EON' is lit in the radio's display.


------------------------------------------------------------------------

Pa ne znam sada tacno sta da gledas. Taj problem koji imas sa prijemom, toplinom sunca...Najverovatnije je zato sto kondenzatori kada se malo ugreju, povrati im se neki mali postotak kapaciteta i zato proradi. Na slepo je ovako vrlo tesko reci sta zeza. Moraces ih sve zameniti ili kao sto rekoh, malo podgrejes pa vidis kako se tuner ponasa, pa ako imas srece nacices problematicne kondenzatore. Najbolje da, ako ti je bas stalo do njega, redom ides i sve ih zamenis, jer je ipak to vremesna masina i nebi bilo lose osveziti je novim elektrolitskim kondenzatorima. E sad, koji je u pitanju, ne mozemo da znamo bez merenja....

Mnogo su zeznuti ti tuneri...Mnogo toga zna da utjece na pravilan rad...Od elektrolita, preko zenerica, promenjivih kondenzatora, ferita, stabilisanosti ispravljaca, razno raznih oscilacija unutar....Da posizis kad se upustis u opravku :D
U par navrata sam pokusavao neke matore radio prijemnike da vratim u zivot i nije mi islo...Jednostavno oslabi tuner, ne hvata stanice kako treba i Bog, sve izmenjao, ostalo isto. Izgazio i zafrljacio sa zadovoljstvom :D

Moze li koja slika unutrasnjosti?




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.11.2014. u 14:23 GMT+1]
[ LCD TV @ 11.11.2014. 14:36 ] @
Jasno da moze.
Samo da slikam unutrasnjost.
[ LCD TV @ 14.11.2014. 22:53 ] @
Evo stigla je i fotka

[ Branko.R @ 15.11.2014. 10:09 ] @
MF trafo, obeležen strelicom, kojim se podešava tuning.

[ LCD TV @ 15.11.2014. 10:23 ] @
Ja i pred toga sam malo drmao sa prstima to trafo i gubio se tunig. Branko sta da radim sa ovim tafom?
Kako da podesim tunig?
hvala
[ zeoN_Rider @ 15.11.2014. 10:34 ] @
Okreći središnji deo dok se ne poboljša tjuning. Proveri traženjem stanica.
[ Branko.R @ 15.11.2014. 10:39 ] @
Postavi manuelno frekvenciju na neku stanicu za koju znaš tačnu frekvenciju. Keramičkim "šrafcigerom" okreni feritno jezgro dok ti se ne upale lampce tuning i stereo. Posle toga, pritisni automatsko pretraživanje i mora da se zaustavi na svakoj stanici. Sa razdešenim tuningom zaustaviće se eventualno na nekoj sa jakim signalom?