[ zena.mi.spava @ 13.11.2014. 12:06 ] @
Ćao svima,

Zanima me da li je moguće zatražiti austrijsko ili mađarsko državljanstvo na osnovu predaka koji su se rodili i živeli u AUSTRIJSKOM delu Austrougarske?

Da li je neko pokušao nešto slično? Ako da, zamolio bih da napiše nešto o tome.

Hvala i pozdrav,
[ član @ 14.11.2014. 10:42 ] @
e da je to moguce, svi Bosanci bi uzeli austrijsko drzavljanstvo i kolektivno bi se preselili u Bec! :)
naravno da nije moguce... Austrijanci nisu bas tako velikodusni kao Madjari :)
[ zena.mi.spava @ 14.11.2014. 11:15 ] @
Hvala na odgovoru.

To što kažeš ima logike :)

Ne znam da li situaciju menja činjenica da je mesto u kome su rođeni i u kome su živeli moji Deda(rođen 1911-te) i Baba(rođena 1914-te) bukvalno na samoj granici (sa pogrešne strane granice kada je u pitanju mađarsko državljanstvo) između Like koja je u tom trenutku Ugarska i Dalmacije koja je u tom trenutku Austrija.

Da li znaš nešto o tome kako tretiraju pogranična mesta, odnosno da li je moguće zatražiti dodatno razmatranje po tom osnovu?
[ zaklina96 @ 19.03.2016. 00:28 ] @
Nisi dobro procio porucu kada je postavljeno pitanje. Zapravo Autrougarska je bila podjeljena na vise kraljevstava, jedno od njih je bilo Austrijsko, i ono nije obuhvatalo danasnju BIH, vec samo mali priomirski dio danasnje Bosne. na ovoj mapi se visde svi djelovi Austrougarskog carsva, a austrijsko kraljevstvo je oznaceno narandzastom bojom, i skoro pa ne dodiruje Bih, vec sam dio Hr i polovinu crnogorskog primorja. Bosna je oznacena sivim poljem, i nema veze sa austrijsim kraljevso, sem sto su buli u istoj carstvu objedinjeni. Zato je njima i onemoguceno da trasze Austrrijsko drzavljanstvo.
Tako da mozda postoji mogucnost da mozda i upali, ali to trebas pitati pranike koji se bave tim pitanjima.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/8/80/Au-velika.png
[ Delb @ 19.03.2016. 14:32 ] @
Bosna je bila Austrougarska kolonija, zato ocigledno ne moze niko iz Bosne da dobije drzavljanstvo. Bila je najpreciznije receno kondominijum, dakle podeljena izmedju Austrije i Ugarske. Nesto slicno kao kad mnogi brkaju i govore kako su Rumunija, Bugarska, i druge istocnoevropske zemlje bile deo Sovjetskog Saveza. Nisu, bile su satelit-drzave, ali i clanice Varsavskog pakta (i naravno komunisticke, ili socijalisticke ako je nekom draze). SSSR je imao 15 zemalja gde su sada u EU samo 3 balticke zemlje.
Sto se tice donjeg dela granice Ugarske, gledao sam nesto za prijatelje koji su iz okoline Knina poreklom, najjuznija tacka je oko reke Zrmanje. Iznad mesta Padjene (koji ne spada), Pribudic, Tiskovac, itd spadaju u Ugarsku.

[ preynow @ 19.03.2016. 14:47 ] @
to je bas zanimljivo pitanje.

Recimo Vojvodinu je 1918 Madjarska (AU) izgubila u korist Srbije (SHS) i prakticno sav narod koji se zatekao tamo preko noci prestao je da bude drzavljanin Madjarske i postao Srbije. Jedini stos je ko zna kakav je onda bio koncept drzavljanstva. Da li je recimo pre 100 godina mogao neki Sumadinac da ode u Bec da radi i zivi... To bi bilo zanimljivo istraziti. U seriji Vuk Karadzic Vuk da bi se nastanio u Becu mora imati dozvolu tj prijem u gradjane Beca a jedan od nacina je bio brak sa Beclijkom Anom Kraus... Haha Vuk stara lisica...

Koliko ja znam Bosna je bila DEO Austrougarske jer je izvrsena ANEKSIJA 1908 i tako je bilo do 1918.

[ Delb @ 19.03.2016. 15:08 ] @
Pa da, deo Austrougarske. Posto se ovde obicno prica koji su delovi pripadali konkretno Ugarskoj, a koji Austriji i analizira zbog drzavljanstva, Bosna je specificna po tome sto je jedina pripadala "oba" kraljevstva. Prisajedinjena kolonija, kondominijum (Zajedničko vladanje više država nekom teritorijom, saposedovanje, zajedničko vlasništvo, suvlasništvo).
A ovo za putovanje tada, sam i ja razmisljao...samo sto mislim da ljudi tad nisu razmiljali o tome kao mi u ova vremena.
[ preynow @ 19.03.2016. 15:11 ] @
Ne treba tu razbijati glavu jer Madjarska drzava je povodom povrata drzavljanstva bila sasvim jasna i izrcita a to je terittorija Kraljevine Madjarske i tacka.

Bosna NE !