[ entropy @ 22.11.2014. 18:27 ] @
Pitanja su prevashodno za primenjene matematičare i programere:
Za potrebe istraživanja efikasnosti zdravstvenih sistema postoji mogućnost korišćenja većeg broja softvera za modeliranje i simulacije koji se široko koriste i u drugim naukama. Lično najviše koristim TreeAgePro (jer koristim Markov model), no u poslednje vreme razmišljam da krenem sa intenzivnom učenjem AnyLogic softvera koji omogućava tzv. hibridna modelovanja (kombinacija: Systems dynamics modeling+Discrete-event simulation+Agent-based modeling) što mi više odgovara u mnogim situacijama sa kojima se susrećemo u zdravstvu. Sad i sama pitanja:

1. koje softvere preporučujete?
2. imajući u vidu da nisam matematičar/programer da li je dovoljno da se zadržim na "friendly" softvere poput gore navedenih ili je bolje krenuti sa učenjem nekih programskih jezika npr. JAVA ili R? Tačnije da li bi mi poznavanje ovih programskih jezika značajno pomoglo u konstruisanju boljih modela?

Ajde neka bude toliko za sada.
[ hotchimney @ 23.11.2014. 03:09 ] @
Citat:
da li bi mi poznavanje ovih programskih jezika značajno pomoglo u konstruisanju boljih modela?

Ni jedan programski jezik ti neće značajnije pomoći u konstruisanju boljih modela.
Bolji model ćeš konstruisati samo proučavanjem sistema za koji se stvara model.
[ entropy @ 23.11.2014. 15:39 ] @
:) Nadam se da si se samo šalio.
Pitanje je ipak bilo tehničke prirode, a ne suštinske.
Naravno da je proučavanje sistema koji modelujemo presudno u konstruisanju modela, baš kao i samo znanje i intelektualne sposobnosti nekog ko model konstruiše.
Međutim, moje pitanje je bilo posve tehničko. Susrećem sa organičenjima koje nosi softver (TreeAgePro) na kome radim, ali i sam metod (Markov model). Pored nekih tehničkih ograničenja problem je i taj što Markov modelom se ograničavam na izolovane kohorte, a kada radimo sa infektivnim bolestima često je podrebno modelovati dinamiku i složene interakcije među ljudima. Sa druge strane i kod hroničnih bolesti mi često odgovara da "izvučem" najbolje iz više metoda npr. markov model je odličan da modelujem efikasnost, neželjene efekte i cenu terapije, ali bi mi za modelovanje performansa klinike u kojoj se intervencija dešava više odgovaralo DES modelovanje. Ovo su neki od razloga zbog čega bih probao sa Anylogic softverom jer nudi mogućnost kombinovanja više metoda u istom modelu, a spada u friendly softvere. Nisam siguran da li bih to mogao i u npr. R-u plus što bi mi učenje ovih programskih jezika potrajalo jer znam samo osnove.


Dakle konstruisao bih bolje modele iz postojećeg znanja zahvaljujući boljim alatima. Ti bi to kao super odžačar trebalo da znaš jer nije isto džarati dimnjak pajalicom ili čeličnom sajlom. :) ;)

Šalim se naravno, i možda tražim nešto što je previše specifično, ali ako neko ima iskustva svaki korisni savet dobro bi mi došao.
Vredi li izgubiti par godina na programski jezik kao što je JAVA ili jednostavno korisiti friendly softver koji je sam baziran na tom programskom jeziku?
[ hotchimney @ 23.11.2014. 23:20 ] @
Kad već pominješ odžake, tu je, na primer, od značaja poznavanje dinamike fluida. Tako da učenje bilo kog programskog jezika je u stvari gubljenje vremena. Mnogo bolje je to vreme iskoristiti za proučavanje dinamike fluida pa će i model biti bolji.

Pogotovo nećeš uraditi bolji model sa "par godina" učenja nekog progranskog jezika. Sa par godina učenja programer je tek puki početnik.

Nešto sasvim drugo je ako želiš da proizvodiš komercijalni softver za modelovanje problema u zdravstvu. Tada ti je to životna orjentacija i baviš se isključivo tima. Usavršavaš obe grane i programersku i modele u zdravstvu. Ali tada ti je fokus uži. Pa ko zna šta će biti za 15-20 godina.

Konkurencija je jaka. Oni imaju iskustvo za 20-30 a možda i 50 godina više.

Uspećeš ako rešiš zaista težak problem u modelovanju oblasti za koju se opredeliš.
A opet, možda dobiješ posao kod konkurencije kad vide šta si uradio i koliko si napredovao.

Good luck.