[ stefff @ 23.11.2014. 08:37 ] @
Pozdrav, imam beko kkmbinocani frizider sa malim zamrzivacem koji vise nece da se ukljuci da hladi. Majstor mi je rekao da moze biti u pitanju ili termostat ili kompresor. Medjutim ja bih zeleo da proverim da li je u pitanju kompresor, da znam ako je da odmah kupujem drugi frizider jer mi se ne isplati popravljalati to. Logicno sam smislio da povezem kompresor direktno na struju bez termostata i ako ukljuci znaci da je on ispravan i da jr kvar u termostatu. Pre nego sto sam ga spojio reko aj cisto da pogledam da li na nesto trebam da obratim paznju i primetim tu na forumima da se ne sme direktno povezati, tj bez te zastite i sta ti ja znam. Dobro da ga nisam povezao. Da li mi neko moze pomoci i objasniti mi kako da ga povezem direktno, eventualno neku semu da postavi? Preko onih klemni u kutijici prikacenoj na kompresor sta sa cime da povezem? Hvala
[ stefff @ 23.11.2014. 08:46 ] @
A evo i fotografija o kojem se tacno kompresoru radi i klemnama. Tu sam ja neke zice raskacio ali to je sve pod kontrolom, lako cu ja to vratiti kako je bilo :)

[ gti2 @ 23.11.2014. 13:06 ] @
Povezi sve nazad kako je bilo i ukljuci u struju.Zatim pazljivo slusaj kod kompresora.Ako u roku od minut cujes "klik",a kompresor ne krece,znaci da je do njega.Ovi kompresori obicno zaribaju,verujem da je i ovaj tvoj.
[ Java Beograd @ 23.11.2014. 13:53 ] @
Kad sam se ja bakćao sa tim stvarima saznao sam:

1. Svi termostati su brenda Ranco (bemliga, možda nisu baš baš svi) ali uglavnom jesu
2. Postoje nekoliko osnovnih tipa Ranco termostata: za frižider, za frižider sa zamrzivačem, za zamrzivač ...
3. Oznake Ranco termostata imaju neku svoju logiku koju ja nisam skapirao. Uglavnom, ranco termostat za frižider sa zamrzivačem ima oznaku K59. Ti proguglaj za neke druge
4. Oznake kontakata Ranco termostata imaju neku svoju logiku koju ja takođe nisam skapirao, ali su dosledni. Brojevi su jasni.


Dakle
1. Pogledaj tvoj termostat i uveri se da li je zaista Ranco k59 ili neki drugi.
2. Proguglaj, nađi šemu svog termostata, sigurno ćeš naći, i spoji nakratko one kontakte koje termostat prekida kad se dostigne željena temperatura.


Evo sa zvaničnog Ranco sajta. (Ako je tvoj termostat ipak Ranco) Ima i pdf brošura i električna šema i sve ostalo
http://www.invensyscontrolseurope.com/rancoproduct.aspx?id=181

Ako ti sve ovo zvuči preozbiljno, i ne snalaziš se sa oznakama, terminima i slično - batalii i zovi frigo majstora.
[ gilopile @ 23.11.2014. 14:09 ] @
Nisi trenao da kidas kablove, samo sebi pravis posao. Najlakse da si uzeo unimer pa ispitao da li je termostat ispravan ili ne. Okrenes ga i treba da se cuje `cak` i onda ispitas da li su klemice na njemu u kratkom spoju, ako jesu - ispravan je i morao bi se startovati kompresor. Ako nemas unimer, skines te dve zabice sa termostata i kratkosopojis ih i to je to. AKo radi, onda je termostat crko, ako ne radi, zna se, kompresor ili zastita/bimetal ( onaj okrugli prekidac sa kontaktima ) - valjda se tako zove.
[ gti2 @ 23.11.2014. 14:48 ] @
Covek je amater (da nije ne bi postavljao takvo pitanje) pa sam mu takav odgovor i dao.
To traje krace od skidanja seme ili prevezivanja termostata.Ako se bimetal ne oglasi sa "klik" ,tada moze da preveze termostat.
[ Jovans@ @ 20.12.2016. 20:30 ] @
Majstor mi je na zamrzivacu (na moj predlog) ugradio polovan ispravan kompresor. Radio je perfektno, isparivac je ledio, i nakon 4 casa neprekidnog rada posto je bio vruc da nisam mogao da ga pipnem, iskljucio sam ga do ujutru. Ujutru kada sam ga ukljucio bio je bucniji i ulazna i izlazna cev su bile iste temperature, nije hladio uopste. Majstor je kazao da ga ostavim tako da radi i nakon par sati je bio tako tih da se skoro nije ni cuo (bukvalno), a nakon iskljucenja iz struje kao da padne rotor pa cese u dno. Kada je dosao majstor, kompresor nije ni vrteo vec samo bruji.
Da li je moguce da se pokvario kompresor zato sto je iscureo freon ? Vidi se na spojevima gde je lemio cevi da je masno. I da li je uvek masno na mestu gde ima curenja freona ?