[ swordfin @ 25.11.2014. 10:00 ] @
Postovanje,

izvinjavam se ako je tema pogresna (molim moderatore da je premeste) ali nisam nasao bolje mesto.

Pitanje je sledece:

Klijent za koga radim zeli da posalje nove laptopove iz EU (Finska) za Srbiju za nas tim.

Problem je, sto me je ovo Srbija i niko tacno ne zna sta treba da se uradi i koliko bi kostalo.

Da li je neko imao slicnih iskustva i kako je prosao?

Znam da valjda mora homologacija da se uradi (Jugoinspekt mi jos ne odgovara) i verovatno postoji neka carina ali DHL nije znao da mi kaze kolika je.

Svaki odgovor, smernica, savet je vise nego dobrodosao.

Unapred hvala!
[ pctel @ 25.11.2014. 14:15 ] @
Pre svega pretpostavljam da ste registrovano pravno lice jer fizicko lice ne moze da uveze vise od jednog primerka.
Za homologaciju ce vas upititi sa carine ako treba da se radi, a verovatno ne treba ako je rabnije neko uvozio takve modele u Srbiju. Carina zavisi od zemlje proizvodnje, za Kinu je npr. mnogo niza nego za Taiwan, a za EU jos niza. Takodje treba platiti i spediterske usluge mozda 50 evra i PDV. Posiljalac treba da uradi izvozno carinjenje u svojoj carinskoj ispostavi, a ja kad god sam nesto uvozio nikada nisam znao koliko ce da me odrape, moze dosta da varira u zavisnosti kakav im je dan. U vasem slucaju verovatno necete ni imati fakturnu vrednost, vec carinik sam treba da proceni koliko smatra da to vredi.
[ swordfin @ 26.11.2014. 18:54 ] @
Hvala na odgovoru.

Ne moju veliku radost, klijent je odustao od te ideje i kupicemo opremu ovde :)

Hvala jos jednom!