[ Eufrat @ 29.11.2014. 22:48 ] @
Slicna tema vec postoji pod nazivom ''kineske radio stanice'' ali ova tema je konkrektija.
Radoi se o izboru jedne od dve stanice Baofeng uv-82 i Baofeng uv-b5, zapravo ne mogu da se odlucim koju da kupim.
Obe kostaju oko 50-60e, iste su snage i slicnih karakteristika sto mi otezava izbor, s obzirom da nemam bas neko znannje o istim.
Pa ako se neko razume ili mu nije tesko da progugla baci pogled na specifikacije stanica pa da mi javi svoje misljenje ovde bio bih veoma zahvalan.
hvala u napred
[ Filip.ue @ 29.11.2014. 23:10 ] @
Pozdrav.

Evo poredjenja svih Baofeng modela:



Prema ovoj tabeli, ispada da je on najbolji. Licno ga nisam koristio, ali bih pre uzeo njega. Malo je robustniji od odstalih Baofengova, ima "normalnu" 4x3 tastaturu, solidan zvucnik od 1W itd...

UV-B5 sam koristio i ne bih ti ga preporucio (kao ni B6). Slab prijemnik, losa modulacija, los displej itd... Uglavnom, ima sve one boljke kao i njegov prethodnik UV-3R (ko ga je koristio, zna).
[ Predrag Supurovic @ 30.11.2014. 23:00 ] @
A za koju namenu ti treba?
[ yt1prm @ 01.12.2014. 08:59 ] @
to su uredjaji za ne tako zahtevene kupce ,
kod oba ta baofenga imaces probleme sa smetnjama krcanjem sustanjem probijanjem raznih intermodulacija na razlicitim frekvencijama i na uhf i na vhf
razlog je sto i jedan i drugi model nemaju u sebi kristalne keramicke filtere
vec je pojacanje dignuto maximalno i na odredjenim frekvencijama javljace ti se pistanje sustanje zujanje ne artikulisani zvuci koje neces moci sql i da stavis na max nemozes otkloniti to je jednostavno tako jeftini uredjaji ne tako osetljivog i selektivnog prijema namenjeni sirokom krugu

ako oces bolji ozbiljniji uredja savetujem ti skupi jos para pa kupi neso brendirano originalno yaesu, icom, kenwood ...

imas i kod kineza kvalitetne ali to svakako nisu ti modeli

konkretno izmedju ta dva modela prednost dajem baofengu b5 iz razloga sto je manji gabaritno
a uv82 je znatno duzi veci ali funkcije osetljivost sve je isto
[ Eufrat @ 01.12.2014. 19:34 ] @
Planiram da koristim stanicu pre svega malo da se upitim u radio amaterizam, da slusam etar i da se ''igram'' (da ovladam materijom nista nelegalno), a sledece godine da uzmem RA dozvolu.
[ mikikg @ 02.12.2014. 08:44 ] @
Ako ti je za igru bolje uzmi RTL-SDR USB dongle (10 - 15$) sa kojim mozes da primas frekvencije od nekih 24MHz do 1.8GHz a uz neke sitne modifikacije dodatno od 0MHz do 24MHz.

Na VHF i UHF podrucju i nema nesto preterano zanimljivo za cuti dok u HF opsegu (0 - 30MHz) vec ima svasta-nesto.

Sa ovim SDR prijemnikom mozes demodulisati sve moguce analogne i digitalne modulacije (ne kriptovane), moze da posluzi kao spektralni analizator itd.

Pogledaj npr ovu stranicu, to je "zivi" SDR prijemnik za HF opseg, cisto da vidis/cujes sta ima u tom delu frekvetnog sprektra pa odluci da li ti tako nesto odgovara …
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901

[ Eufrat @ 02.12.2014. 12:15 ] @
@mikikg, hvala, ovo bas izgleda kao korisna i kul stvarcica, pretpostavljam da se kod nas moze nabaviti samo preko ebay-a, vec je imam na umu za moju sledecu kupovinu, samo sto meni treba nesto mobilnije, za sta ujedno planiram i da koristim jedan od gore ponudjenih radija, a koji i dalje ne mogu da se odlucim, mozda je najbolje da bacim novcic pa sta bude
[ mikikg @ 02.12.2014. 15:21 ] @
Iskreno nije neka velika cifra za ovaj RTL-SDR dongle a predpostavljam da ce ti biti interesantan a mozda i koristan za neke stvari pa to ako hoces mozes da uzmes nevezano za ove ostale uredjaje koje planiras da kupis.

Na Ebay imaju da se nabave za oko 10$ sa besplatnom dostavom. Trazi samo RTL-SDR sa R820T chipsetom.
[ Predrag Supurovic @ 02.12.2014. 15:25 ] @
RTL-SDR mozes da zakacis na Android telefon, pa da bude mobilan.
[ mikikg @ 02.12.2014. 15:33 ] @
Da da, ima i to, to je vrlo zanimljiva opcija sa Androidom.
[ Filip.ue @ 02.12.2014. 18:52 ] @
Cene za ove SDR-ove su smesne, tako da komotno moze da kupi i stanicu i SDR, jer ipak, stanica je stanica...
A sto se tice bacanja novcica, nema sta da bacas, jer je UV-82 bolji uredjaj. Pogledaj gornju tabelu i bice ti jasno.
[ starkg @ 03.12.2014. 18:30 ] @
Ne znam jesi pomenuo ta dva ja kasnije planiram da uzmem isto neki Baofeng ali to ce biti GT-3 Mark 2 skuplji nesto i puno bolji evo kratke demonstracije. Vidi neki sa boljim cipovima moguce da neki od tih slican GT-3 valjda su oni iz grupe druge generacije UV-5R u tabeli...

http://youtu.be/Zap9N4XN6gc?t=9m55s
[ NESA TISA @ 25.12.2014. 18:03 ] @
Ako mogu da pomognem baofeng uv5 ima veoma velike smetnje pogotovo na uhf 420-420mhz. Kolega Milan iz Pirota je svakako najkompetentniji po pitanju kineza. Ono sto je takodje odlika je svakako jako sporo skeniranje frekvencija. Kao pocetniku kupi model koji se jos proizvodi jer se uv 5v vec odavno ne proizvodi i pitanje je kasnije kako ces nabaviti baterije U svakom slucaju konsultuj se na vise mesta