[ ip-monster @ 01.12.2014. 13:03 ] @
Postovani,
da li neko ima iskustva i zivaca da me uputi u poduhvat zvani "hot spot pomocu mikrotika"?!
[ valjan @ 01.12.2014. 17:08 ] @
Bilo o tome reči na MUM-u, evo ga link do slajda:

http://mum.mikrotik.com/presentations/RS14/algotech.pdf

a možda neko iskopa i link do video snimka...
[ Aleksandar Đokić @ 01.12.2014. 21:39 ] @
Sto poduhvat? To je 10 klika sve sa DHCP serverom.
[ yolja624 @ 02.12.2014. 07:26 ] @
10? E moram da prebrojim :D Meni se cini da je i manje! Mada, HS moze da se dalje konfigurise veoma simpaticno... po meni je to veoma veoma korisna stvar na MT.
[ ip-monster @ 02.12.2014. 10:46 ] @
Momci pretvorio sam se u uvo i oko...ajte budite drugovi pa podijelite to samnom...napisite mi tih 10 ili manje koraka pa vas vodim na slatku vunu kad budete u Crnoj Gori :) poenta je bila da mi pomognete a ne da vas slusam kako se hvalite ko ce prije napraviti hot spot :)
[ Mile-Lile @ 02.12.2014. 11:21 ] @
Evo samo isprati korak po korak tutorijal na YT-u https://www.youtube.com/watch?v=Mka4HpJQfZM
[ bloker @ 02.12.2014. 12:13 ] @
Citat:
yolja624:
10? E moram da prebrojim :D Meni se cini da je i manje! Mada, HS moze da se dalje konfigurise veoma simpaticno... po meni je to veoma veoma korisna stvar na MT.


Mislim da je HotSpot odlična stvar za kafiće. Uključi se trial nalog da ne bi okolni stanari krali internet (sa trial nalogom će im valjda dosadtiti da se svakih x sati ponovo loguju).
Mada prije par mjeseci sam postavio HotSpot u jednom kafiću i imao sam problema sa iPhone korisnicima, kada se loguju na hotspot interet radi bez problema sve dok ne zaključaju telefon, nakon toga se moraju ponovo logovati. Čitao sam negdje na internetu da je to problem do Safarija jer ne podržava kolačiće.. Uspio sam taj problem da riješim ovim postupkom: http://wiki.mikrotik.com/wiki/...pot#iOS_popup_checker_override
[ yolja624 @ 02.12.2014. 15:57 ] @
Upravo takav setup imam na, cek da sracunam... 17 mjesta trenutno :D I mozes da iskljucis kolacice skroz. Radi i bez toga.
[ ip-monster @ 03.12.2014. 09:50 ] @
Meni momci ovo nesto slabo ide...imam sledecu situaciju.. Imam Mikrotik RB 750 GL i AP TP-Link TL901ND. Htio bih da napravim hotspot tako da se korisnici kaze na neki ssid AP-a i td...Nikako da to izvedem a da pritom jos i radi :) Ima li neko raspolozen da pomogne?!
[ Mile-Lile @ 03.12.2014. 11:35 ] @
super što si to odmah napomenuo...
Tvoj ruter nema wifi tako moraš da ispratiš ovo uputstvo...
[ Aleksandar Đokić @ 03.12.2014. 19:55 ] @
Dignes hotspot na taj interfejs gde je AP, a na njemu iskljucis DHCP.
[ ip-monster @ 15.12.2014. 09:50 ] @
na AP-u iskljucim DHCP?! Ok..to sam vec uradio..i dalje ne radi :( interesuje me jedno...stavio sam AP-u fiksnu IP iz onog mikrotikovog opsega 192.168.88.11 kako bih mogao da mu pristupam sa strane(port forwarding i td..). Da nije to mozda razlog zbog kog nemam izlaz na net preko hotspota?! Digao sam hot spot na portu 5 i na AP-u izgasio DHCP ali i dalje nemam net...Postoji li jos neka caka?! Tipa, da za port 5 izbrisem master port, posto mi trenutno stoji da je to ether2-master-local...
Citat:
Aleksandar Đokić: Dignes hotspot na taj interfejs gde je AP, a na njemu iskljucis DHCP.
[ ip-monster @ 25.03.2016. 10:16 ] @
Potrebna mi je pomoc od svih koji imaju malo vise slobodnog vremena koje bi posvetili drugima :) situacija je sledeca... Imam rb750, rb951g i cap2n i htio bih da napravim mrezu koja bi obuhvatala moje interne potrebe(lokalnu mrezu sa par racunara od kojih jedan fiksni kome bih zapucao staticku ip) i wifi mrezu(jednu sa npr rb951g koju bih koristio ja i jedan hotspot koji bih podigao na rb951g a pristupna tacka bi bio cap2n).. Dakle, pretpostavljam da bih uradio sledece:
1. Povezao rb951g preko wan porta na adsl ruter(mislim da je neki huawey ili sl) i tako osigurao izlaz na net,
2. na rb951g recimo eth5 bih nakacio cap2n(ili u ripiter mode-u),
3. pretpostavljam da bi mi trebale dvije odvojene mreze(jedna za hotspot druga za moju lokalnu mrezu i one se medjusobno ne bi vidjele),
4. pretpostavljam da ovo znaci i vise dhcp servera na rb951g
5. pretpostavljam da bi mreze mogao da odvojim razlicitim vlan-ovima
6. u mom slucaju mislim da ne bih morao na rb951g da dizem trunk port jer bi mi jedan vlan bio eth5 gdje mi je povezan cap2n i podignut hotspot i jedan vlan u koji bih ukljucio eth2,3,4 posto bi oni bili za lan mrezu

Mislim da sam bio dovoljno jasan i precizan.. Ukoliko nekom od vas nije crno, trebala bi mi malo preciznija uputstva kako da sve ovo sto sam naveo i izvedem.

Hvala unaprijed!
[ alekksandar @ 25.03.2016. 13:08 ] @
i 951G i cAP2 imaju wi fi karticu, nerazumem sta hoces da dobijes. Stavi taj adsl, u po tvojim recima u WAN port 951(port1 po deafultu), cap stavi wlan i eth u bridge, i eto dve mreze wi fi u istom opsegu sa dva razlicita ssid-a. Ili preformulisi sta tacno zelis da dobijes sa dva routera odnosno tri ? Ne razumem poentu tri routerboarda.
[ ip-monster @ 25.03.2016. 14:36 ] @
Zanemarujemo rb750, vidi se u tekstu...naveo sam samo da ga posjedujem.. cap mi treba jer bih ga npr drzao u kancelariji koja je u donjem dijelu kuce i radio bi kao ap na koji bi se povezivali korisnici wifi-a(sa logom firme na hotspot login strani i td..) mogu li te zamoliti da mi malo detaljnije napises ovaj dio "cap stavi wlan i eth u bridge, i eto dve mreze wi fi u istom opsegu sa dva razlicita ssid-a." ...
[ alekksandar @ 26.03.2016. 06:41 ] @
Pa bas kao sto sam napisao. wlan i eth u bridge,na cap-u, dovedi kabl do 951 podigni hotspot na tom portu gde je uboden i toliko.
U par koraka, a mozes i na tom 951 da podignes isto hotspot drugi na wlanu.