[ pctel @ 04.12.2014. 08:50 ] @
Redovno dobijam neke ponude za softver, pa me zanima o cemu se tu zapravo radi. Da li se zaista prodaju prave licence po povoljnim cenama ili je u pitanju neki falsifikat/prevara:
[att_img]
[ Miroslav Jeftić @ 04.12.2014. 08:55 ] @
Pa čak ti i piše "cracked version" na kraju te slike. Ali svejedno, i ako su nalepnice prave, bez računa koji će da pokrije tu nabavku mislim da ništa ne vredi.
[ pctel @ 04.12.2014. 10:04 ] @
Prvo, ako firma kupuje podrazumeva se da dobije racun, uradi redovnu izvozno uvoznu proceduru i sve to. Nije iskljuceno da ce prodavac da predlozi "a jel bi to moglo nekako preko western Union", a nije iskljuceno ni da firma iz Kine moze da izda fakturu pa da to opet ne bude legalno.

Drugo, tu vidis neke OEM licence - jasno ti je da za njih ne smes da imas racun, tj. krajnji korisnik ne moze da ima racun za OEM windows na svom racunaru, vec je softver deo racunara, isto kao graficka kartica ili procesor. Moze da se pomene u nazivu, ali ne mora, ja mogu da sklopim racunar i kupcu izdam fakturu "Racunar HJQ3" bez ikakve obaveze da tu navodim sta je od komponenata u njega ugradjeno. Racunar je proizvod isto kao naprimer automobil, kad ga kupis ne pise ti na racunu koji je unutra akumulator, koje gume i slicno. Poreska uprava je prilikom kontrole sklona da pita za racun za OEM softver, pa ako ga imas onda dobijes kaznu, a ako ga nemas onda je sve u redu. Jasno je da kada moja firma kupi legalan OEM windoes od microsoft-a, pa ga ugradi u racunare i proda, kupac nema racun za OEM windows, takav racun kupac nikako ne sme da ima i to je tako decenijama, od kad Microsoft proizvodi OEM softver.

Dakle, eto, meni si jasne sve kombinacije mogucnosti:
1) softver nema racun i nije legalan
2) softver ima racun i nije legalan
3) softver nema racun i jeste legalan
4) softver ima racun i jeste legalan

Kao sto vidis, legalnost i postojanje racuna nisu uvek u uzrocno-posledicnoj vezi, u nekim slucajevima jesu, ali ne uvek.

Svojevremeno, dok sam radio u jednoj firmi sa nekoliko stotina racunara, prilikom nabavke softvera smo rekli da nikakva aktivacija ne dolazi u obzir i zvanicni distributeri su nam dali tako neki cracked version. Bitno je da smo mi platili 300 licenci u kom slucaju proizvodjaci softvera pristaju da izadju u susret korisnicima ako insistiraju da se ne radi aktivacija. Ako kupujes jednocifren/dvocifren broj licenci, onda takva mogucnost pretpostavljam nije bila moguca.
[ pctel @ 04.12.2014. 10:21 ] @
Mislim, sa jedne strane nerealno je skupo dato 20-50$ za obican piratski CD, koji posle carina oduzme, pa ne znam cemu onda takva ponuda, da su cene 2-5 dolara pa da razumem. Sa druge strane, cene su drasticno nize od onih koje daju zvanicni distributeri, vecina ovoga u slobodnoj prodaji kosta barem 5x vise. Cini mi se da je Ventura nekad pominjao da Microsoft daje ogromne popuste na velike kolicine softvera, pa da to na neku kolicinu izadje stvarno takav red velicine, oko 20$.
[ Miroslav Jeftić @ 04.12.2014. 10:28 ] @
Da, to je onda ok verovatno u tom slučaju, pošto se komponente na navode uvek, tj. ne bi bilo načina da se proveri da li su stvarno licence kupljene kada i računari ili ne.
[ epidemija @ 04.12.2014. 21:23 ] @
..i?

Da li je originalan ovakav software?
[ Miroslav Jeftić @ 04.12.2014. 21:39 ] @
Naravno da nije, ali kao što je pctel već objasnio, to bi bilo skoro nemoguće dokazati.
[ pctel @ 04.12.2014. 22:22 ] @
Cekaj Miroslave, legalnost OEM softvera se dokazuje veoma jednostavno - tako sto se pogleda da li je na kucistu zalepljen COA stiker. Oni ga u ovoj ponudi ocigledno nude. Ali to meni ne govori nista o tome da li oni nude originalni COA stiker, ili falsifikat. Falsifikuje se i novac a da nece COA stiker... E, sad, oni navode da garantuju da ce COA stiker moci da se aktivira u roku od godinu dana od dana kupovine. Sa jedne strane, to jeste cudno, koliko sam ja primetio svi COA stikeri dobijeni od Microsoft-a su uvek mogli da se aktiviraju i 10 godina nakon kupovine. Ako su to falsifikati, kako onda mogu da se aktiviraju u roku od godinu dana, a ako nisu - zasto ne mogu nakon bilo kog broja godina? Da li je mozda sam Microsoft uveo ovako ogranicenje? da li oni to mozda planiraju da to nekom prodaju, pa nakon recimo godinu dana prijave da im je ukradeno, pa dobiju pare od nekog osiguranja a Microsoft onda ukine mogucnost aktivacije... Mnogo pitanja, malo odgovora. Da li je iko nekada kupio legalan softver za 20% njegove maloprodajne cene, iz prostog razloga sto vlasniku ne treba, a ne moze da izvuce vise novca? Ja sam vidjao da po bosanskim oglasima ljudi nude legalan Windows za 20-30 evra, uz objasnjenje - dobio od firme a bolje da prodam... fora slicna nekadasnjoj preprodaji markica za prevoz na ulicama beograda - tada su prodavac i kupac nalazili interesa da kupoprodaju obave znatno ispod zvanicne cene.

Ono sto je najcudnije - ako je prevara, kako to da ljudi na IT forumu jasno ne znaju u cemu se sastoji sustina prevare, pa ne dobijam ja ovakve ponude od juce, stizu ima sigurno 7-8 godina, ne redovno nego jednom-dvaput godisnje.
[ pctel @ 04.12.2014. 22:35 ] @
Evo, pretrazih malo po google-u, izgleda da je ta pojava mnogo popularnija "napolju" nego U Srbiji:
Citat:
As many as four out of every 10 software titles sold on the Web may be counterfeit or illegal copies, software industry trade association Business Software Alliance (BSA) believes. It once estimated that there are at least 840,000 websites selling illegal software as the real thing.
[ Miroslav Jeftić @ 04.12.2014. 23:13 ] @
Tehnički nije legalan jer ga nisi kupio zajedno sa računarom, naravno kao što smo već rekli, to se teško može utvrditi. E sad, da li su te nalepnice original, da li će ti uopšte poslati i da li će stići... mislim da mala ušteda nije vredna muljanja.
[ pctel @ 05.12.2014. 00:16 ] @
Miroslave, recimo da sam ja vlasnik firme za sklapanje i prodaju racunara i u sklopu svoje delatnosti imam sasvim normalnu i legalnu aktivnost da nabavljam OEM softver, instaliram i lepim na racunare koje proizvedem i onda prodajem ljudima racunar sa OEM softverom bas onako kako to Microsoft trazi da se radi. Dakle taj deo nije problematican, vec ovaj drugi - "da li su te nalepnice original, da li će ti uopšte poslati i da li će stići". Niko nije pominjao nikakvo muljanje - ukoliko od neke firme mogu da nabavim naprimer 100 kom OEM softvera znatno jeftinije nego od svog trenutnog dobavljaca, ne vidim zasto to ne bih uradio. Tu postoji jedan jedini problem - sto bi stari ljudi rekli ako neko prodaje muda a reklamira ih kao bubrege.
[ Djetvan @ 05.12.2014. 17:29 ] @
Kad je već reč o legalnosti softvera, zanima me da li još radi ona čuvena specijalna poreska inspekcija za kontrolu legalnosti softvera ?
[ pctel @ 05.12.2014. 17:40 ] @
Radi, zasto ne bi radila?
[ Lavlja_Jazbina @ 05.12.2014. 18:46 ] @
Citat:
Djetvan:
Kad je već reč o legalnosti softvera, zanima me da li još radi ona čuvena specijalna poreska inspekcija za kontrolu legalnosti softvera ?

Radi,ali vise po prijavi se deluje,za one koji misle da su pametniji i od drzave.
[ Djetvan @ 06.12.2014. 15:35 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Radi,ali vise po prijavi se deluje,za one koji misle da su pametniji i od drzave.

Mislio sam da li je možda država u međuvremenu postala još pametnija pa promenila prioritete, umesto da vodi računa o punjenju kasa stranaca, vodi više računa o punjenju svoje kase !
[ pctel @ 06.12.2014. 15:48 ] @
Nemoj da idealizujes drzavu - kao i svuda ako se moze izmisliti neko radno mesto, onda ce se i izmisliti i tamo uposliti zasluzni ljudi iz stranke, familija i kumovi. A to onda znaci da ce isti da odsede u kancelariji do 15h, ispiju nekoliko kafa, procitaju neke novine i rese 2-3 ukrstenice, a ako si ti bas toliko zagrizen za postovanje zakona pa dodjes i prijavis komsiju, oni ce eto biti dobri pa izaci i proveriti.
[ calexx @ 06.12.2014. 16:00 ] @
Au, znači opet isto, kopiraće prethodnu vlast? Pre desetak godina je počela velika akcija protiv piraterije ali se ne sećam nekih rezultata, valjda su odmah napipali ukrštenice. Ovi će izgleda da budu isti.
[ pctel @ 06.12.2014. 17:52 ] @
Ne, nego su srbima u izbornoj noci naprasno izrasle kose oci i neocekivano i nicim izazvano im se pojavila zelja da nerad zamene radom.
[ Djetvan @ 06.12.2014. 18:37 ] @
Citat:
pctel:
Nemoj da idealizujes drzavu - kao i svuda ako se moze izmisliti neko radno mesto, onda ce se i izmisliti i tamo uposliti zasluzni ljudi iz stranke, familija i kumovi. A to onda znaci da ce isti da odsede u kancelariji do 15h, ispiju nekoliko kafa, procitaju neke novine i rese 2-3 ukrstenice, a ako si ti bas toliko zagrizen za postovanje zakona pa dodjes i prijavis komsiju, oni ce eto biti dobri pa izaci i proveriti.


Podržavam takav stav dotične inspekcije, valjda su ljudi svesni da od njihovog savesnog rada građani imaju samo probleme i štetu a država nikakvu korist.
Uostalom zar bivši premjer, Dačić nije nedavno odneo Microsoftu u Ameriku 21 milion dolara da plati licence za softver koji koriste državni organi.
Pa smo posle toga dobili uzvratnu posetu direktora Microsofta koji nije mogao da odoli da vidi državu koja njegovu firmu neštedimice zasipa milionima dolara !
O tome se tada pisalo i govorilo kao o intenzivnoj naučnoj saradnji između Microsofta i države Srbije !