[ igormil @ 11.12.2014. 10:30 ] @
Kako mogu ubaciti Linux operativni sistem na C particiju gde mi je instaliran Win 7 i pre podizanja sistema da me upita da li ću Win 7 ili Linux?
Linux bi trebao imati u iso formatu na USB-u ili CD-u ako se ne varam?
Igor
[ madcama @ 11.12.2014. 10:44 ] @
Ne može na istoj particiji. Potrebno je da oslobodiš prostor na hard disku za instalaciju linuxa. Desetak gigibajta će biti dovoljno.
[ balavi @ 11.12.2014. 10:53 ] @
kao sto je napisao madcama, ne mozes imati dva sistema na istoj particiji, mozes na istom hard disku ... napravi jos jednu particiju na kojoj ces da instaliras Linux ...

Linux skines kao ISO fajl od kog kasnije napravis instalaciju, bilo na disku bilo na USB fles ... ako si na Windoze skini program RUFUS i uz pomoc njega napravi butabilni USB

koj Linux si nameravao da instaliras ...
[ igormil @ 11.12.2014. 11:59 ] @
Ubuntu.
[ igormil @ 11.12.2014. 12:02 ] @
Mislio sam Ubuntu.Znam od ranije da je bilo moguće instalirati XP i WIN 7 na zajedničkom disku, ali na istoj particiji nisam baš siguran da li može.
[ igormil @ 11.12.2014. 12:03 ] @
Znači ako na C particiji imam Win7,na D particiji mogu Linux da instaliram,je li tako?
[ balavi @ 11.12.2014. 12:05 ] @
ne može na istoj particiji jer se koriste različiti fajl sistemi ... napravi particiju pored windoz-a pokreni Ubuntu i on te pita da se instalira pored win-a, prepozna slobodno mesto na hardu i tu se instalira
[ ziletinja @ 11.12.2014. 12:09 ] @
Ako je Ubuntu u pitanju moze i na istoj particiji da se instalira uz pomoc WUBI instalera.

http://www.ubuntu-rs.org/preuzimanje-ubuntua/
[ ziletinja @ 11.12.2014. 12:18 ] @
Wubi zapravo skine odgovarajuci iso fajl, napravi virtuelni disk u okviru win instalacije i zatim na njega installira ubuntu linux.

Na taj nacin imas dual boot bez pravljenja posebne particije za linux.
Vrlo komforan nacin za isprobavanje linuxa dok se ne odlucis za trajnu instalaciju.
Naravno pod uslovom da radi kako treba, jer wubi instalacija ume i da ne radi bar po mom iskustvu.
U svakom slucaju vredi probati.
[ calexx @ 11.12.2014. 12:24 ] @
Citat:
balavi: ne može na istoj particiji jer se koriste različiti fajl sistemi ... napravi particiju pored windoz-a pokreni Ubuntu i on te pita da se instalira pored win-a, prepozna slobodno mesto na hardu i tu se instalira
Ne bih se ja igrao, ovaj način često obriše ceo windows. Najbolje je da se ide na ručno tj na Something Else.
Inače linux ne može na D particiju jer linux ne obeležava particije slovima, može na tu particiju fizički ali neće da bude D.
[ Miroslav Cvejić @ 11.12.2014. 13:28 ] @
Ili terati jedan OS kulturno sa harda a drugi iz VM.
[ calexx @ 11.12.2014. 18:31 ] @
Nikad VM ne može da pokaže kako OS radi u relanom okruženju a linux je tu dobro smišljen pa može da se instalira u koliko hoćeš primeraka. Na jednoj particiji uz windows može u wubi varijanti, za ostalo mora da se particioniše.
[ igormil @ 12.12.2014. 23:30 ] @
Probaću od navedenih primera da instaliram Linux pa ću odlučiti šta mi najviše odgovara.
Zahvaljujem se svima na pomoći i saradnji.,
Pozdrav.
[ mihojla @ 13.12.2014. 18:49 ] @
Na particiji gde je Win7 može da se ubaci Live Linux distribucija.
Jedino je potrebno izmeniti fajl C:/bootmgr
Umesto njega se stavi grldr (grub dualboot) koji te pita hoćeš li linux ili win7
O tome sam već pisao na http://www.elitesecurity.org/p3430335
[ calexx @ 13.12.2014. 22:18 ] @
Može li malo detaljnije, live su obično na flešu ili optici a ne na windows particiji? Kako se na C: postavi linux?
[ mihojla @ 14.12.2014. 10:44 ] @
Za podizanje Win7 zaslužan je fajl C:\bootmgr
njemu promeniš ime u npr. C:\bootmgr7
prikačeni fajl uz poruku grub.exe (v0.4.6) snimiti u C:\bootmgr
sada umesto win7 podižeš grub pa iz njega biraš windouz ili linux

Pre neki dan je izašao novi Porteus 3.1 (64 i i486)
iz ISO fajla dl.porteus.org/x86_64/current/Porteus-LXQT-v3.1-x86_64.iso
snimiš foldere boot i porteus u C:\
(boot je potreban jer je u njemu kernel vmlinuz)

zatim napraviš textualni fajl C:\menu.lst koji učitava onaj grub.exe
Code:
color white/blue black/green
default 0
timeout 22

title Win7
        find --set-root /bootmgr7
        chainloader /bootmgr7

title linux
    kernel /boot/syslinux/vmlinuz nomagic
    initrd /boot/syslinux/initrd.xz
i kada resetuješ računar imaćeš i linux.
[ calexx @ 14.12.2014. 12:39 ] @
Aha, znači iskopiraš live linux na C particiju i onda i on može da se startuje. Da li to važi za sve linuxe, da li posle mogu da se koriste normalno, da se instaliraju programi, kao na normalno instaliranom linuxu?
[ balavi @ 14.12.2014. 16:36 ] @
ja ovde ništa ne razumem, ama baš ništa
[ Djetvan @ 14.12.2014. 17:31 ] @
Citat:
mihojla:zatim napraviš textualni fajl C:\menu.lst

Fajl menu.lst ne postoji više kod Linux os-eva koji su prešli na Grub 2.
Pošto je objašnjenje prilično oskudno, korektno bi bilo da navedeš link do uputstva koje si koristio !
[ mihojla @ 14.12.2014. 21:04 ] @
Nije u pitanju linux koji je prešao na grub 2 već
grub4dos multi-boot, evo tutorijal na www.rmprepusb.com/tutorials/grub4dos
[ igormil @ 14.12.2014. 21:16 ] @
Imam 2 harda.Na prvom hardu su mi C i D particija.Ja hoću na drugom hard disku da instaliram Linux.To mi je E particija.UZ pomoć Mini tool partition-a sam izvukao 10GB prostora i formatirao.Skinuo sam Xubuntu u iso formatu i interesuje me da li mi treba još neki program koji treba da instaliram da bi me sistem pitao pri podizanju sistema da li ću WIn7 ili Linux?NIsam nikada ovo radio pa bih zamolio nekog da mi ovo malo pojasni.
Hvala unapred.
[ calexx @ 14.12.2014. 21:48 ] @
Ne, samo nabaci na flešku ili DVD RW taj iso (to valjda znaš da uradiš) pa kod instalacije izaberi da mu boot loader bude na prvom disku (pod uslovom da je taj sa C i D prvi) tj /dev/sda. Nadam se da će 10GB da bude dovoljno, verovatno hoće ako ništa ne radiš na njemu.
[ igormil @ 14.12.2014. 22:09 ] @
Tako sam i uradio Slavoljube i išao sam do opcije instaliraj LInux pored WIn 7 i pojavio mi se problem sa root-om i tera me da se vratim na opciju za particije.Drugi disk mi je Hitačijev i tu sam izdvojio i formatirao 10GB za Linux.
[ igormil @ 14.12.2014. 22:13 ] @
Sa C i D jeste prvi disk i plašim se da mi ne obriše podatke a i ceo WIn 7 i zbog toga sam hteo to da uradim na drugom disku.
[ calexx @ 15.12.2014. 00:09 ] @
Nikako opcija linux pored windowsa, idi na something else pa ćeš da vidiš gde je šta od particija i onda lepo izabereš gde hoćeš. Ono prvo često pojede windows a možda i ceo hard.
[ jolemisa @ 15.12.2014. 00:49 ] @
Ako nisi siguran,bolje je podici linux na drugi HDD,ako ga vec imas.Ako zelis bas na jednom HDD-u,onda napravi jednu particiju oko 15-ak do 20 GB i ostavi je unallocated i pri podizanju sistema ,Linux ce sam pronaci tu particiju i instalisati se.
[ igormil @ 15.12.2014. 01:09 ] @
Ako stavim na drugi hard,da li će me pitati da li ću Win 7 ili Linux pri podizanju sistema?
[ Djetvan @ 15.12.2014. 07:28 ] @
Nema veze gde će biti instaliran Linux, boot loader iz koga se bira os, biće isti.
Deset GB je malo, trebalo bi bar 20 GB jer će se brzo popuniti.
Pored sistemske particije potebno je napraviti još jednu,swap !
To je virtuelna, dodatna memorija veličine nekoliko GB koju sistem koristi ako mu zafali RAM-a.
Kada se prave particije kroz poslednju opciju "Something else" nude se razne mogućnosti pa treba birati odgovarajuće (nalaze se u fijokama, pa se ne vide dok se fijoka ne otvori).

Svaki početnik u korišćenju Linuxa trebalo bi prvo da pročita ovu knjigu
http://forum.ubuntu-rs.org/Thr...-racunara-i-slobodnog-softvera

[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 15.12.2014. u 10:18 GMT+1]
[ calexx @ 15.12.2014. 07:58 ] @
Kao što sam napisao, kod particionisanja (kada izabereš something else) biraš gde se instalira linux (tj koja će particija da bude /) a nije loše da dodaš i swap particiju. Već /home nije obavezna i ja je ne pravim odavno. Onda biraš gde će da se instalira boot loader pa ako podesiš da to bude prvi hard, onda će odatle da startuje. Ipak, moj predlog je da boot loader bude na drugom hardu a u biosu izabereš da se startuje sa njega. U tom slučaju ne diraš windows hard i ako otkačiš drugi, sve odmah radi.
Tokom instalacije (a uvek možeš da odradiš i ručno) linux potraži sve operativne sisteme na svim hardovima i ubaci ih na spisak.