[ 1vanK @ 17.12.2014. 13:45 ] @
Dobar dan svima,

evo imam pitanje vezano uz relativno jednostavnu bazu (bar mislim da je jednostavna...).
Pokušavam napravit bazu (kao vlastitu evidenciju) u kojoj bi imao x dobavljača (tri trgovine), koje mi po datumima dostavljaju okrugli i četvrtasti profil plastike, ja ih izmjerim (samo jedna vrsta okruglog i samo jedana četvrtastog profila, mjerim početak i kraj profila) i unesem u bazu. Poanta je da nakon xxx dostava mogu filtrirati dostave od jednog do drugog datuma i izvadit neke srednje vrijednosti, eventualno napravit neki graf ili izvještaj...
E sad, probao sam svašta, al ne mogu se snać, trebao bi tablicu "dobavljači" (sa poljima ime, prezime...generalije uglavnom), zatim tablicu sa poljima oblik profila i dužina na početku i dužina na kraju, al ne razumijem kako da svako mjerenje evidentiram pod određenim datumom (tj, kako da ne pobrkam datume i podatke o mjerenju i od kojeg je dobavljača stiglo)?....
Probao sam sve utrpat u jednu ogromnu tablicu (excell pristup), pa napravit više formi za unos podataka (makronaredbe za naprijed i natrag za skakanje po formama), al mi nakon prelaska na iduću formu zapis ne bude u istom redu (u osnovnoj tablici), kao i onaj kojeg sam unio u prethodnoj formi...

Dakle, ima li ko kakav savjet, kako iskombinirati bazu koja bi funkcionirala?
[ nenadmarkoni @ 17.12.2014. 14:13 ] @
www.praktikum.rs/skola/Access/default.asp
Ovde se mozete upoznati sa osnovama access baza podataka i izradom aplikacije.
[ 1vanK @ 17.12.2014. 16:57 ] @
Hvala na linku,
proći ću opet, iako mi je sve više manje jasno...ali za razliku od vježbi koje sam radio u školi (gdje su zadaci bili dobro postavljeni) ovdje pokušavam sam nešto napravit od nule...a evidentno da nemam dovoljno iskustva....

...tako da, bilo koji konkretniji savjet il uputa bi bila i više nego dobrodošla...


Pozdrav
[ nenadmarkoni @ 17.12.2014. 18:47 ] @
Evo konkretno, mada nije do kraja jasno objašnjeno pa ne znam da li će odgovarati.
[ 1vanK @ 17.12.2014. 19:25 ] @
Odlično,
to mi je puno pomoglo, dakle radi se o 4 tablice....
Ok sad mi je jasnije (ja sam pokusavao sve strpati u jednu, pa u dvije, al sam se izgubio u svemu...).
Sad cu probati izraditi forme, pa reporte, pa proba....

Možda nešto i uspijem....

Hvala!

...i naravno, očito imam problema s razumijevanjem kako dobro definirati tablicu i logika povezivanja istih, možda neki savjet ili link što tražiti po netu da to malo izvježbam (znači večinu tutorijala sam prošao, klikati znam i sve je dosad išlo ok dok sam ponavljao primjere i bilo mi je jasno, al je sad zapelo dok sam probao nešto napravit bez pomoći od početka)?
[ nenadmarkoni @ 17.12.2014. 19:41 ] @

Predlazem da ispratite top teme na ovom forumu :Kako dokumentujete svoj rad, Magacin,Caffe,Maloprodaja...a ako zelite dublje da udjete u problematiku koja Vas muči onda knjiga Alempije Veljkovic " Projektovanje informacionih sistema"(Može se pronaći za download na netu)
[ captPicard @ 17.12.2014. 20:16 ] @
Prouči normalizaciju (3NF) pa će ti biti jasnije. Evo jedan link (a imaš ih puno, googlaj) database nromalisation