[ djvlajko @ 18.12.2014. 20:20 ] @
Moj program kontrolise jednu access bazu podataka i nekoliko tabela koje su linkovane iz druge baze.

Sta se zapravo desava kada se konektujem na glavnu bazu, da li se istovremeno vrsi konekcija i na linkovanu bazu ili samo pri koriscenju tabela koje pripadaju toj drugoj bazi.

Ja bih hteo da sto manje vremena ta druga baza bude otvorena ... da li je linkovanje dobar put ??

Hvala ...
[ Shon3i @ 18.12.2014. 22:17 ] @
Samo pri koriscenju... Ali to mozes lako proveriti kad se zakacis na glavnu bazu, ako se ne pojavi ldb (lock record fajl) od linkovane baze, znaci da je nije otvorio.
[ djvlajko @ 19.12.2014. 11:16 ] @
Da, upravo tako. Probao sam i izleda da otvara linkovanu bazu samo dok nesto radi sa njenim tabelama.

Da li to znaci da je, generalno, bolje da glavna baza ne sadrzi ni jedni tabelu, nego da linkuje neku pomocnu bazu u kojoj su sve potrebne tabele sa relacijama itd ...

Svakako, hvala na brzom odgovoru
[ Shon3i @ 19.12.2014. 17:42 ] @
Mislim da nema drasticnog pada performansi kad se vuce kroz linkove, kad su access baze u pitanju, likovanje na neku drugu bazu tipa SQL bi drasticno usporilo process.
[ djvlajko @ 19.12.2014. 17:53 ] @
Mislio sam na nesto drugo .... Kroz vb6 eksplicitno otvaramo i zatvaramo konekcije ka bazama podataka. Mislim da ne postoji tzv "nepovezani" pristup izovrima podataka kao u Vb.NET-u.

S druge strane, ako se linkovane baze u Access-u konektuju samo kada se pristupa njihovim tabelama, onda mi se cini da je to neka vrsta tog "nepovezanog" pristupa.
Kao da se konektovanje-diskonektovanje automatski obavlja sto je verovatno brze i pouzdanije od rucnog (kroz kod).

Da li sam u pravu, nije bas moja tema, pa mozda i lupetam ...