9V NiMH baterija je POTPUNO pogresan izbor. Te baterije imaju kapacitet od oko 200mAh (u NAJBOLJEM! slucaju), pune se po 15-20 sati, a s njom bi dobio mozda 300mAh punjenja nekog telefona/tableta/drugog uredjaja! Znaci standardan telefon bi ti napunio nekih 20%, a vrlo verovatno i manje, posle toga bi tu bateriju morao da punis minimum 15 sati.
E sad, ono sto tebi treba:
1. Odgovarajuca baterija
2. Elektronika punjenja te baterije
3. Elektronika punjenja drugih uredjaja
4. Kutija u koju ces sve to da spakujes
To je ono sto sacinjava "battery bank". Iskreno, i ja sam dosta puta hteo da napravim neki punjac, i uvek sam skontao da koliko god se cimao oko njega, nit cu proci jeftino kao da ga kupim, nit ce to da valja kao gotov uredjaj. Ono sto sam uradio jednom je da sam u onu metalnu "durex" kutiju za kondome spakovao to sve i izbusio rupe za USB :) ali je kapacitet Li-po baterije bio oko 800mAh pa i sam ucinak nije bio posebno dobar, jedino je zbog dobrog oblika lako stajala u dzep.
E sad, da zakljucimo sta ti je najbolja opcija za prvu stavku, bateriju. Mozes ti da koristis NiMH baterije/SLA akumulatore itd, ali su i veci, tezi, i manjeg kapaciteta od litijumskih baterija. Takodje, litijumske baterije se pune za 1-2h, dok sve ostale minimum 3 sata za SLA (a verovatno i mnogo vise), do 10-12h za standardan trickle-charge za NiMH. Tako da ti je najbolja opcija litijumska celija.
Jedna vrlo bitna stvar. Litijumske celije imaju 3.7V nazivni napon, u radu imaju izmedju 4.2V i ~3.3V zavisno od kapaciteta i toga koliku struju vuces iz njih. USB punjaci prave struju od 5V. Dakle tebi treba konverter da od ~3.7V pravis 5V za punjenje baterije i tu je prvi gubitak energije. S obzirom na gabarite DC-DC konvertera, dobices efikasnost oko 70-80%, tesko vise. Znaci da pri konvertovanju ~3.7V -> 5V bukvalno gubis minimum 1/3 kapaciteta (ne gubis, ali ovde pricamo samo o mAh vrednosti pa mi je lakse ovako da objasnim). Tako da ako litijumska baterija od 3.7V kapaciteta ima 1000mAh, dobices nekih 600mAh na 5V (20% od gubitaka efikasnosti i 20% razlike u ~3.7V -> 5V), i to u jednom od najboljih slucajeva. Znaci, racunas da za svaki 1A kapaciteta litijumske baterije ti dobijas 0.6A dopune tog uredjaja koji punis. Cisto da ne bude zabune "kako ovako malo struje dobijem?".
Tek sad stizemo do druge stavke, elektronika punjenja te litijumske baterije. Litijumske baterije su malo teske za punjenje, ne mogu tek tako da se prikace na struju i pune, potrebna je kontrola, itd, itd... Ukratko, pune se deklarisanom strujom, obicno je to 0.5-1C - strujom polovine kapaciteta baterije - do struje kapaciteta cele baterije, za one malo kvalitetnije. Dakle ako je baterija 2000mAh, mozes da je punis sa 1000mA sigurno i da je napunis za 2 sata, ako je od boljeg proizvodjaca i deklarisana je da moze brze da se puni, mozes da je punis sa 2A i napunis za sat vremena. Pune se tom strujom dok napon baterije ne dodje do 4.2V, potom se struja polako smanjuje i odrzava taj napon od 4.2V, dok god se ne dodje do tipa 100mA punjenja a napon u bateriji ostaje 4.2V. Tada se smatra da je punjenje zavrseno. Da ne bi sam to pravio, mozes da kupis gotovu plocicu za punjenje litijumskih baterija, recimo
http://www.ebay.com/itm/Micro-...main_0&hash=item418156d463
Dobra stvar kod ove plocice do koje sam dao link gore je sto ima i izlaze za "praznjenje baterije", tj vec ima izlaz za kontrolu punjenja drugog uredjaja, tako da direktno mozes da zalemis neki zenski USB konektor u koji ces da utaknes kabl za punjenje mobilnog telefona itd, tako da mozemo da zaobidjemo trecu stavku. Ako se ne odlucis za to, jedino sto je bitno napomenuti je da se litijumske baterije NE SMEJU PRAZNITI ISPOD 3.3-3.1V!!! Neki kazu da je bezbedno ici do 3.0V, ali ja nikad ne idem ispod 3.3V. - dodatak: potpuno sam zaboravio da ti posle treba elektronika da od 3.7V pravi 5V, sto sam opisao nesto iznad ovog dela texta.
Kutija u koju ces to sve da spakujes... pa zavisi mnogo od toga za koju bateriju si se odlucio, u svakom slucaju na tebi je da izaberes.
Ako ces sve delove da porucujes iz Kine, tu i tamo se isplati praviti, a ako ces delove i bateriju da kupujes kod nas, ne isplati se nikako, isplativije ti je da ili kod nas ili iz Kine narucis battery bank i zavrsis posao. U kini kostaju oko 300 dinara od 2000mAh, kod nas su oko 1000-1200 din... Ako je za ucenje i zabavu, onda je potpuno opravdano, i srecno sa pravljenjem.
[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 22.12.2014. u 06:44 GMT+1]