[ MRAVIK @ 02.01.2015. 11:59 ] @
Ovih dana smo Gdin Stanko i ja postavili jedan novi patent solarnog koncentratora sa dvostranim reflektovanjem.
Na sajt Indiegogo,u cilju pronalazenja investitora za ovaj pronalazak.
Smatram da o ovome moze malo da se prodiskutuje na ovom forumu.
https://www.youtube.com/watch?v=-C6fpPtQyM8

[ Trick Fix @ 02.01.2015. 12:36 ] @
Svaka ČAST za Tim/Ekipu koja se uopšte bavi ovakvom problematikom !!!---Čestitam !

Izvinite, moram da VAS pitam:

-Da li je moguće da ovo još u svetu niko nije napravio ?

Ne kritikujem već samo pitam (da ne dude zabune) .

Jel ste li Vi to zaštitili ? ...Jel TO spada u neki "Patent" ?

....jer ako niste zaštitili .....Javiče se neki "Gadafi" da kaže da je kod njih jako sunce i da je ON to smislio !

Ne znam... zbog toga i pitam, jel ?

Ako su kvalitetna ogledala, ako su dobro usmerena, ako je ceo siste dobro izbalansiran...

..Boga mi , tu u centru će nešto da se topi....u Julu/Avgustu...

pOz
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 13:13 ] @
@Trick Fix
Ovakav sistem sa dvostranim reflektovanjem jos niko nije osmislio.
Pored toga tehnicki je dorecen
,reseni su svi problemi koji su kod drugih sistema evidentni.
Da,ovaj solarni koncentrator je zasticen patentom P-2013/0219
-Primena ovog sistema je 9 meseci u godini.
Dalja primena toplotne energije je opstepoznata
Npr,zagrevanje sanitarne vode,koja se leti puno vise trosi nego zimi
a gradske toplane usred leta trose naftu ili ugalj.
Primena moze biti i u industriji,itd,itd....
[ branko tod @ 02.01.2015. 13:37 ] @
Imate li međunarodni patent , ili ste predali za njega, i da li ste
rešili način čišćenja reflektora ?
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 13:49 ] @
@Trick FixD
Da zasticen je, Ciscenje i odrzavanje je reseno i podpada pod tehnolosku tajnu.
[ Trick Fix @ 02.01.2015. 14:01 ] @
Citat:
MRAVIK: Da, ovaj solarni koncentrator je zasticen patentom


Eee, Hvala Bogu da neko ovde kod nas povuće DOBAR/PRAVI POTEZ !!!....-----> u centar Mete !


Drago mi je,
[ Miroslav Jeftić @ 02.01.2015. 15:15 ] @
Mali oftopik, platite nekom da vam napiše tekst na engleskom kako treba, ovo je baš loše i baš ne ostavlja utisak, "We are constructed" itd.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 15:30 ] @
@Miroslav Jeftić
Da ,u pravu si, upravo se to sredjuje,bice zamenjeno.
Hvala na sugestiji.
[ bln.sys @ 02.01.2015. 15:34 ] @
Koliko će koštati izgradnja solarnog kolektora prečnika 25m i koji su rokovi?
[ Odin D. @ 02.01.2015. 16:25 ] @
Citat:
MRAVIK:
Ovih dana smo Gdin Stanko i ja postavili jedan novi patent solarnog koncentratora sa dvostranim reflektovanjem.

Šta tačno znači taj pojam "dvostrano reflektovanje" i u čemu je prednost ovakve konstrukcije nad klasičnim (pretpostavljam paraboličnim) ogledalima?
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 16:39 ] @
@bln.sys
Posto se radi o pilot projektu,cenu za sada nije moguce tacno odrediti.
Pilot projekti su vremenski mnogo duzi od sablonske izrade.
posle prvog napravljenog sistema mogu da se obecavaju rokovi.
Cena ce sigurno biti manja od od drugih poznatih sistema.

Nas sistem je tako dizajniran da ne sadrzi kriticne tacke u stvarnoj upotrebi.
Prvi prototip koji izradimo nece biti pokazni,vec ce ostati trajno funkcionalan.
U dizajnu je smanjen broj komponenti sto se naravno odrazava na cenu i
pouzdanost sistema.
Nas kilovat instalirane snage bice najjeftiniji od slicnih sistema.
Znacajno je da odrzavanje ovakvog sistema puno jeftinije od slicnih.

Projekat sistema od 25 metara ce biti instalirane snage snage 200 KW
za nase podrucje.Rok njegove izgradnje zavisi od finansija.
Cena ce biti daleko ipod dosadasnjih sistema po KW.
Da naglasim da je rok otplate sistema od 7-10 godina.
Posle toga uz minimum odrzavanja imate besplatnu toplotnu energiju.
Tako da dugorocno gledano ,ovakvi sistemi nisu trosak vec investicija.
[ Odin D. @ 02.01.2015. 16:57 ] @
Imate li nekakvo tehničko objašnjenje (usporedbu sa postojećim sistemima) za bar neku od iznesenih tvrdnji?
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 17:01 ] @
@Odin D.
U prvom postu sam postavio link ,postavicu ga i u ovom.
Ako pogledas dosadasnje sisteme oni u zizi imaju prijemnik-pretvarac sa jedne strane izolovan
a sa druge obasjan koncentrovanim zracima.

Nasa ideja je bila da izbacimo taj deo sa izolacijom i da obasjamo i drugu stranu prijemnika.
time se povecava povrsina razmene toplote .
Prednost toga je sto prijemnik moze biti fiksiran,tj.nepokretan u odnosu na reflektor.
Samim tim instalacije koje izmenjuju toplotu su nepokretne i nemaju kriticna mesta.

Kod sistema koji koriste Stirlingov generator u fokusu,
je problem sto se generator krece zajedno sa reflektorom,
i u nekim polozajima nema kvalitetno podmazivanje.
U nasem sistemu generator moze biti na centralnom stubu nepokretan.
Fluid koji hladi generator moze da se iskoristi kao topla voda za dalju upotrebu.
Kod dosadasnjih sistema oni se hlade vazdusno i i odbacuju toplotu.
Prednosti su evidentne.

postoje sistemi reflektora sa koncentrovanim prstenovima ,kod kojih je problem onaj centralni deo
U njemu su jako zbijeni prstenovi i broj njih je veliki u odnosu na korisnu povrsinu.
U nasem sistemu smo taj centralni deo postavili sa zadnje strane,
njegova povrsina je istovetna povrsini prednjeg reflektora
Sekundarni reflektor jeste parabola samo podeljena u prstenove.
Podeljena je da bi bila vetropropusna ,to poboljsava staticke osobine sistema .
i smanjuje kolicinu materijala u temeljima i konstrukciji.

U ovom linku imas vizuelno prikazano reflektovanje.

https://www.youtube.com/watch?v=-C6fpPtQyM8

[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 02.01.2015. u 18:13 GMT+1]
[ zorg @ 02.01.2015. 17:02 ] @
Čemu potreba da se prijemnik zrači sa svih strana?
Ogledala koja služe u tu svrhu mogu isto tako efikasno da u sklopu paraboličkog ogledala zrače prijemnik sa zadnje strane pritom dajući jednaku količinu energije prijemniku, uz jednostavniju konstrukciju celog sistema. Ostatak pokretne konstrukcije je izveden relativno racionalno, fiksni prijemnik i artikulisano ogledalo.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 17:07 ] @
@zorg
Verujem da sam dao odgovor u mom
predhodnom postu.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 17:23 ] @
Ovde sam dodao jednu gif animaciju koja prikazuje sistem .

http://makeagif.com/i/_W9KjN
[ Odin D. @ 02.01.2015. 18:21 ] @
Citat:
MRAVIK:
@Odin D.
U prvom postu sam postavio link ,postavicu ga i u ovom.
Ako pogledas dosadasnje sisteme oni u zizi imaju prijemnik-pretvarac sa jedne strane izolovan
a sa druge obasjan koncentrovanim zracima.

Nasa ideja je bila da izbacimo taj deo sa izolacijom i da obasjamo i drugu stranu prijemnika.
time se povecava povrsina razmene toplote .

Ovako, laički, na prvi pogled, bez proračuna i crtanja, meni se čini da je taj sferni prijemnik potpuni promašaj.
Evo i zašto:

- pretpostavljam da će prsteni ogledala biti izrađeni od konačnog broja ravnih ogledala poređanih ukrug pod uglom da pogađaju vaš prijemnik-kuglu; čini mi se besmisleno da ti komadi budu ustvari parabolična ogledala, koja imaju "usku" fokusnu tačku na prijemniku, jer bi to zakomplikovalo i poskupilo proizvodnju do astronomskih razmjera; drugi način je da ogledalca budu dovoljno mala, ali montirati i "nanišaniti" toliko broj malih ogledala bi bio epski podvig;
- ravna ogledala će slati paralelne zrake ka vašem prijemniku-kugli, a rasipanje paralelnih zraka pri refleksiji od kugle je drastično - praktično, samo uži snop koji pogađa centralni dio kugle će imati relativno pristojnu penetraciju, dok će ostatak snopa više da se nepovratno reflektuje nego što će da završi u prijemniku; zbog toga su parabolični prijemnici u velikoj prednosti u odnosu na ovu vašu kuglu.
- objašnjenje
Citat:
Nasa ideja je bila da izbacimo taj deo sa izolacijom i da obasjamo i drugu stranu prijemnika.
time se povecava povrsina razmene toplote .
nije mi naročito ubjedljivo. Prvo nije jasno šta se time dobija, a drugo, ako je povećane površine razmjene toplote radi nečeg i korisno ili poželjno to se može uraditi na više lakših načina, od kojih je npr. daleko jeftiniji, ekonomičniji i tehnički bolji - podužno parabolično ogledalo (u formi "oluka") sa podužnim paraboličnim prijemnikom.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 18:47 ] @
@Odin D.
Reflektor se sastoji od koncentricnih prstenova a oni su od reflektujucih traka.
Istina je da salju paralelene zrake, ti zraci su manje sirine od prijemnika
tako da "padaju"na prijemnik pod pravim uglom.
i nema rasipanja.Svaka traka ima svoj ugao prelamanja a one zajedno cine parabolu.
Izrada nije problem. Probni uzorak od jednog metra u precniku radi besprekorno.

[ zica49 @ 02.01.2015. 18:48 ] @
Dvostruka refleksija na takav nacih je bespotrebna tehnoloska komplikacija a nije se dobilo ama bas nista osim sto je drugacije i komplikovanije od necijeg drugog rjesenja.
Sav krupni otpad lisce i ono sto donese vjetar ima vece sanse da ostane tu a o snijegu da ne govorim.
Energestki stup i sistem vodjenja parabole sasvim ok samo ti reflektirajuci prstenovi jok.

Energija koju moze pokupiti parabola je direktno proporcionalno vezana za povrsinu. Nista se tu ne dobije vise energije u odnosu na klasicnu parabolu ciji je precnik jednak vasem najvecem precniku na paraboli..



[ hotchimney @ 02.01.2015. 18:48 ] @
Šta tačno znači
Citat:
Projekat sistema od 25 metara

Kakvih 25 metara?
[ anon70939 @ 02.01.2015. 18:59 ] @
Gde nam je Bora Radar?
[ Odin D. @ 02.01.2015. 19:00 ] @
Citat:
MRAVIK:
@Odin D.
Reflektor se sastoji od koncentricnih prstenova a oni su od reflektujucih traka.
Istina je da salju paralelene zrake, ti zraci su manje sirine od prijemnika
tako da "padaju"na prijemnik pod pravim uglom.

Sve je to u teoriji jasno, međutim kakvi su praktični podaci:

- od čega su te reflektujuće trake?
- koliko su ti "zraci manji od širine prijemnika": za praktičan primjer od 25 metara u prečniku - koliki je prečnik prijemnika, koliki je prečnik paralelnih zraka koji padaju na prijemnik?

Citat:
MRAVIK: Izrada nije problem.

O tome bi se moglo diskutovati kad bi se znalo šta treba, od čega i za koje pare da se napravi.
[ vladd @ 02.01.2015. 19:03 ] @
Mene zanima da li postoji neka korelacija izmedju temperature i prosecne osuncanosti za klimu Srbije.

Ono sto ciljam je da vecina "fokusnih" sistema ima problema sa viskom energije, odnosno sa previsokom temperaturom u zizi.

Ovde je spomenuta i temperatura preko 1200C(do 1600!), pa me zanima medij koji prihvata energiju te temperature.

Razumem da sistem postaje nesto efikasniji pri manjku sunceve svetlosti, da se pokriju i "mracniji" periodi, ali kako se regulise situacija pri jako suncanim danima sa bistrom atmosferom.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 19:07 ] @
@zica49
Nigde se ne navodi da je reflektor vece snage od drugih sa istom povrsinom.
Izgleda komplikovanije ali je lakse napraviti prstenove kao trake nego sferu tog preseka
Kod punih sfera nema propustanja vetra,a ako dodje do donosenja prljavstine vetrom
puna sfera zadrzi svu prljavstinu u sebi .U zimskom periodu se sistem ne koristi.
postavi se u vertikalan polozaj i miruje.Sneg za konstrukciju ne predstavlja nikakav problem.

[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 02.01.2015. u 20:20 GMT+1]
[ zica49 @ 02.01.2015. 19:07 ] @
To se moze softwerski rijesiti da se sunce namjerno fula za broj potrebnih stepeni kad je prejako sunce ...
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 19:20 ] @
Citat:
vladd:
Mene zanima da li postoji neka korelacija izmedju temperature i prosecne osuncanosti za klimu Srbije.

Ono sto ciljam je da vecina "fokusnih" sistema ima problema sa viskom energije, odnosno sa previsokom temperaturom u zizi.

Ovde je spomenuta i temperatura preko 1200C(do 1600!), pa me zanima medij koji prihvata energiju te temperature.

Razumem da sistem postaje nesto efikasniji pri manjku sunceve svetlosti, da se pokriju i "mracniji" periodi, ali kako se regulise situacija pri jako suncanim danima sa bistrom atmosferom.



Ako dodje do havarijskog prekoracenja temperature,sistem skloni prijemnik sa fokusa pomeranjem reflektora.
Sto se tice osuncanosti ima na internetu o tome.
ona je leti oko1,3 KW po m2/h a za bliski istok preko 3KW
elektronski sistem protoka regulise stalnu temperaturu fluida.
Fluid konstantno odvodi toplotu ,tako da do pregrevanja ne moze doci.
U kompletne tehnicke detalje ne mogu ulaziti ipak su oni tehnoloska tajna.
[ zica49 @ 02.01.2015. 19:24 ] @
O ovome sam govorio u prvom postu.
[img][/img][att_img]
[ morihei ueshiba @ 02.01.2015. 19:30 ] @
Citat:
Fluid konstantno odvodi toplotu ,tako da do pregrevanja ne moze doci

Koji fluid koristite?
Da li vas projekat ukljucuje i akumulator toplote, ako da - kako je on izveden? Ako moze neki shematski prikaz?
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 19:32 ] @
@
zica49
Upravo animacija pokazuje da primarni koncentrator sluzi onome cemu je namenjen.
A a to je grejanje prednjeg dela prijemnika
Da njega nema polovina prijemnika bi bila hladna.
Pogledaj ovu gif animaciju http://makeagif.com/i/_W9KjN

[ MRAVIK @ 02.01.2015. 19:37 ] @
Citat:
morihei ueshiba:
Citat:
Fluid konstantno odvodi toplotu ,tako da do pregrevanja ne moze doci

Koji fluid koristite?
Da li vas projekat ukljucuje i akumulator toplote, ako da - kako je on izveden? Ako moze neki shematski prikaz?



Tehnicki detalji su nasa tehnoloska tajna. A proracuni su isti kao za sve koncentratore.
Stepen koncentracije puta energija po m2 .
Da nas projekat ukljucuje i skladiscenje toplotne energije.
[ zica49 @ 02.01.2015. 19:41 ] @
I sta ako je polovica prijemnika neosvjetljena a istovremeno druga polovica pojacano osvjetljena..1+1=2 a i 0+2=2 ! Prijemnik je od toplotno vodljivog materijala i cemu sva bespotrebna komplikacija...to ne kontam.
U radio tehnici takve stvavi se izbjegavaju zbog moguceg superponiranja..

Molim te da ne ne razumijes pogresno...pozdrav
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 19:49 ] @
Posto bi se zagrevala samo polovina prijemnika,postavlja se problem manje povrsine prijemnika,
ipak duplo veca povrsina odvodi duplo vise toplote uz isti presek prijemnika.
Ne shvatam te pogresno ,verujem da tvoja pitanja daju odgovore drugim zainteresovanim za ovu temu.
[ zica49 @ 02.01.2015. 19:49 ] @
Citat:
morihei ueshiba:
Citat:
Fluid konstantno odvodi toplotu ,tako da do pregrevanja ne moze doci

Koji fluid koristite?
Da li vas projekat ukljucuje i akumulator toplote, ako da - kako je on izveden? Ako moze neki shematski prikaz?


Najbolji fluid za to je rastaljenja/istopljena sol...
Nadji na netu imas o tome bas mnogo tekstova.
[ zica49 @ 02.01.2015. 19:56 ] @
Citat:
MRAVIK:

ipak duplo veca povrsina odvodi duplo vise toplote uz isti presek prijemnika.



I sta onda prijemnik sa manjom ciljanom povrsinom a visom energijom nece uraditi isto,po metodi kalometrije energija ce biti manja ili sta? To ne kontam!
[ morihei ueshiba @ 02.01.2015. 20:04 ] @
Citat:
zica49: Najbolji fluid za to je rastaljenja/istopljena sol...
Nadji na netu imas o tome bas mnogo tekstova.


Znam koji je najbolji, samo me zanima da li uptrebljavaju so ili neki drugi fluid,ili mozda kombinaciju - sto bi mozda bila neka inovacija... zato sam i pitao za izvedbu akumulatora. Ali ako je u pitanju tehnoloska tajna, onda ok

Imali smo pre neko vreme raspravu o slicnom projektu, http://www.elitemadzone.org/t458797-0#3209641 . Ocigledno da nesto ne ide kako treba, pa je vrlo interesantno saznati sta kod tih projekata ne ne ide bas kako su pronalazaci zamislili.....
Hajde da ponovim link sa one teme u vezi sa skladistenjem toplote http://www.photofileit.com/SolarStorageMethods.htm
Ne znam da li je Ventura svratio do doticnog coveka, bilo bi zanimljivo saznati gde je zapelo.....

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 02.01.2015. u 21:19 GMT+1]
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 20:09 ] @
@zica49
svaki materijal ima toplotnu provodnost.
ako se sistem pregreva dolazi do reemisije dela toplote koji se ne odvede.
pravilnom optimizacijom se najvise energije iskoristi.
ako nebi oduzimali temperaturu od prijemnika on se zagreje do vise hiljada stepeni C
i doslo bi donjegovog unistenja.
Prost primer ako je stepen koncentracije 90 a relativna toplota po m2 30 C
na prijemniku se dobija 2700 stepeni C
Zamisli crni lim koji je zagrejan do 150 stepeni C puta stepen koncentracije ,dobijamo 13500 stepeni C na prijemniku.
[ vladd @ 02.01.2015. 20:15 ] @
Ako se "poslovne tajne" kriju na kriticnim delovima konstrukcije, ne vidim nacina da neko i pokusa da investira.
No to nije ni bitno, vec diskutujemo, mislim da niko od diskutanata nece donirati 300000$...

Razne soli koje se koriste, zarad velikog toplotnog kapaciteta, vec uveliko kljucaju na prezentovanim temperaturama, 1200-1600C su veoma ozbiljne temperature.

Mozda bi u celoj konstrukciji upravo izmenjivac bio najinteresantniji, tzv "crno telo", koje moze da hendluje, izmeni i prosledi doticne temperature, sa visestepenim izmenjivacem, dok se pristigne do "tople vode"...ili mozda cak i parne turbine...
[ zica49 @ 02.01.2015. 20:17 ] @
Ne moze se zagrijat toliko jer fluid u prijemniku radi posao vodjenja energije osim ako se tok fluida prekine,ali sta je sa vasom verzijom ako stane tok fluida koncentracijom temperatura ce kao i u mom prijedlogu porasti do besvijesti.U oba slucaja jednaka energija se dovodi na isti prijemnik (model).
[ Odin D. @ 02.01.2015. 20:33 ] @
Citat:
MRAVIK:
@zica49
svaki materijal ima toplotnu provodnost.
ako se sistem pregreva dolazi do reemisije dela toplote koji se ne odvede.
pravilnom optimizacijom se najvise energije iskoristi.
ako nebi oduzimali temperaturu od prijemnika on se zagreje do vise hiljada stepeni C
i doslo bi donjegovog unistenja.
Prost primer ako je stepen koncentracije 90 a relativna toplota po m2 30 C
na prijemniku se dobija 2700 stepeni C
Zamisli crni lim koji je zagrejan do 150 stepeni C puta stepen koncentracije ,dobijamo 13500 stepeni C na prijemniku.

To je samo teorija koja nema naročitog smisla sa ovim slučajem ako se vaša konkretna konstrukcija ne uklapa praktično u tu teoriju.
Da bi to znali, morali bi dobiti odgovor na pitanje:

- Za slučaj kolektora od (npr.) 25 metara u prečniku - koliki je promjer tog prijemnika u obliku kugle i kolika je veličina komada ravnih ogledala od kojih su sačinjeni reflektujući prstenovi?
(tj. kolika je širina paralelnog svjetlosnog snopa koji pada na prijemnik).

Bez tih podataka svaka takva priča je isprazna jer se može odnositi na bilo koji solarni koncentrator.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 20:36 ] @
Citat:
vladd:
Ako se "poslovne tajne" kriju na kriticnim delovima konstrukcije, ne vidim nacina da neko i pokusa da investira.
No to nije ni bitno, vec diskutujemo, mislim da niko od diskutanata nece donirati 300000$...:)

Razne soli koje se koriste, zarad velikog toplotnog kapaciteta, vec uveliko kljucaju na prezentovanim temperaturama, 1200-1600C su veoma ozbiljne temperature.

Mozda bi u celoj konstrukciji upravo izmenjivac bio najinteresantniji, tzv "crno telo", koje moze da hendluje, izmeni i prosledi doticne temperature, sa visestepenim izmenjivacem, dok se pristigne do "tople vode"...ili mozda cak i parne turbine...



Posto ovo ipak nije emisija "znanje na poklon" neke detalje ne mogu objaviti.
Jedna od opcija je postavljanje Stirling generatora u fokus ,tako se direktno dobija el.energija.
a sa elektricnom energijom se radi SVE.
vec postoje takve solarne plantaze . Nas sistem je bolji i pogodniji od postojecih.
Namerno ne zelim kaciti neke linkove,potrazite ih sami nije eticki da pokazujem prstom neke sisteme i njihove nedostatke.
Ipak oni jedu isti hleb kao ja.
Ovu temu sam postavio zbog diskusije i ako nas sistem ima neke mane koje ja
argumentovano ne mogu pobiti onda cemo te delove prilagoditi u cilju dobijanja sto savrsenijeg sistema .
Ali vec sada kakav jeste nadmasuje sve dosadasnje. Buducnost ce doneti neka druga resenja nesumnjivo .

[ MRAVIK @ 02.01.2015. 20:52 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK:
@zica49
svaki materijal ima toplotnu provodnost.
ako se sistem pregreva dolazi do reemisije dela toplote koji se ne odvede.
pravilnom optimizacijom se najvise energije iskoristi.
ako nebi oduzimali temperaturu od prijemnika on se zagreje do vise hiljada stepeni C
i doslo bi donjegovog unistenja.
Prost primer ako je stepen koncentracije 90 a relativna toplota po m2 30 C
na prijemniku se dobija 2700 stepeni C
Zamisli crni lim koji je zagrejan do 150 stepeni C puta stepen koncentracije ,dobijamo 13500 stepeni C na prijemniku.

To je samo teorija koja nema naročitog smisla sa ovim slučajem ako se vaša konkretna konstrukcija ne uklapa praktično u tu teoriju.
Da bi to znali, morali bi dobiti odgovor na pitanje:

- Za slučaj kolektora od (npr.) 25 metara u prečniku - koliki je promjer tog prijemnika u obliku kugle i kolika je veličina komada ravnih ogledala od kojih su sačinjeni reflektujući prstenovi?
(tj. kolika je širina paralelnog svjetlosnog snopa koji pada na prijemnik).

Bez tih podataka svaka takva priča je isprazna jer se može odnositi na bilo koji solarni koncentrator.


Ovaj odgovor nije ind.tajna Parametri za koncentrator 8m
ukupna povrsina reflektora je 48m2
Zapremina prijemnika 33l
povrsina prijemnika je 0,5m2
Precnik prijemnika fi 400
trake sirine 200mm
Faktor koncentracije je 1/96
za sistem od 25m proporcinalno povecaj mere osim
za trake koje ce biti do 300mm


[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 02.01.2015. u 22:22 GMT+1]
[ Odin D. @ 02.01.2015. 20:55 ] @
Citat:
MRAVIK
Ovu temu sam postavio zbog diskusije i ako nas sistem ima neke mane koje ja
argumentovano ne mogu pobiti onda cemo te delove prilagoditi u cilju dobijanja sto savrsenijeg sistema .

A o čemu ćemo diskutovati i kakvu argumentaciju koristiti kad ne raspolažemo nikakvim konkretnim detaljima i kad na konkretna pitanja
ne dobijamo nikakve konkretne odgovore.

Ta priča da je vaš sistem bolji, jeftiniji, pouzdaniji i sl. nije dokazana nikakvim konkretnim i provjerljivim podacima sa vaše strane o kojima bi se moglo diskutovati.
Zašto bi onda neko uopšte bio zainteresovan da diskutuje o praznoj priči koja se sastoji samo od nekakvih tvrdnji - ničim potkrepljenih?!

O čemu da diskutujemo?

O ovome:

Citat:
MRAVIK:Nas sistem je bolji i pogodniji od postojecih.


Evo, ja kažem da nije. Ajd' sad ti diskutuj o mojoj izjavi.
[ zica49 @ 02.01.2015. 21:03 ] @
Pitanje je da li se to pre nije radilo jer je neko negdje stavio patentno pravo na onaj reflektor iz rotirajuceg svjetla :)
[ flighter_022 @ 02.01.2015. 21:03 ] @
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 21:05 ] @
@Odin D.
kasni post, gore su mere koje si trazio.
Ipak ces morati pogledati druge sisteme radi uporedjivanja.
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 21:08 ] @
Citat:
flighter_022:
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........
[ zica49 @ 02.01.2015. 21:19 ] @
Citat:
MRAVIK:
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Kako? kad ste u startu bespotrebno iskomplikovali parabolu!
Kako? Kad se ide na neke trake/prstenove kao reflektor a opste poznato da je reflektor za tu talasnu duzinu idealna parabolicno sfericna zrcalna povrsina.

[ Odin D. @ 02.01.2015. 21:23 ] @
Citat:
MRAVIK: @Odin D.
kasni post, gore su mere koje si trazio.
Ipak ces morati pogledati druge sisteme radi uporedjivanja.
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Mislim da niko ovdje, uključujući i mene, nema namjeru da gleda milion solarnih kolektora i da upoređuje zbog čega su gori od tvoga, pri čemu se ne zna
na čemu se zasniva navodna prednost tvog sistema, pa nam samo ostaje da nagađamo. Pa milion nagađanja puta milion kolektora... niko od nas neće
poživjeti toliko dugo, čak ni svi članovi ES-a u zbiru.

Korektno bi bilo da ti - koji nešto tvrdiš - navedeš argumentaciju za svoje tvrdnje, pa da vidimo da li one piju vodu, a ne da tražiš od nas
da na blanko tvrdnje dokazujemo suprotno.

Ako znaš konkretne mane ili osobine koje postoje kod drugih konkretnih sistema (koji su u ekonomskoj eksploataciji), a koje tvoj sistem navodno rješava/poboljšava/pojeftinjuje...
onda ih navedi, pa da probamo da vidimo da li je to tačno.

A ovaj način, da ti bez ikakvih konkretnih dokaza (izjave nisu dokazi) tvrdiš da je nešto bolje, pa tražiš od nas da dokazujemo suprotno bauljajući po
internetu među milionima solarnih koncetratora - zaista djeluje smiješno i nije primjereno odraslom čovjeku.

Sve najbolje i pozdrav.
Odjavljujem se dok se rasprava ne uozbilji.
[ MRAVIK @ 02.01.2015. 21:28 ] @
@zica49
Posto se svi delovi seku na laserskim cnc masinama ,
ovaj koncentrator je montaznog tipa ,i ono sto se cini komplikovanim ne predstavlja problem.
Funkcionalnost je na prvom mestu.
[ mbm @ 02.01.2015. 21:33 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
flighter_022:
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........


Ne bi mi bilo drago da me shvatite kao kritičara vašeg rada. Ipak STRAŠNIH PROBLEMA kod praćenja motorima za fokusiranje ovakvih ogledala definitivno nema. Tvrdnja je na žalost besmislena. To skoro svi mi koji se bavimo embedded aplikacijama znamo iz prve ruke. (Ako je iole pristojno plaćeno biće pristojno urađeno i problema ovog tipa nema)

Ja ne tražim od vas da iznosite bilo kakve druge detalje koji zalaze u vaše tehnološke tajne ali ću vam BESPLATNO dati predlog da se centralni stub za prihvatanje zračenja rotira brzinom koja se može podešavati prema toplotnom kapacitetu materijala , brzini odvođenja energije , brzini dovođenja energije. Zato je dovoljna i obična parabola.



[ MRAVIK @ 02.01.2015. 21:36 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK: @Odin D.
kasni post, gore su mere koje si trazio.
Ipak ces morati pogledati druge sisteme radi uporedjivanja.
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Mislim da niko ovdje, uključujući i mene, nema namjeru da gleda milion solarnih kolektora i da upoređuje zbog čega su gori od tvoga, pri čemu se ne zna
na čemu se zasniva navodna prednost tvog sistema, pa nam samo ostaje da nagađamo. Pa milion nagađanja puta milion kolektora... niko od nas neće
poživjeti toliko dugo, čak ni svi članovi ES-a u zbiru.

Korektno bi bilo da ti - koji nešto tvrdiš - navedeš argumentaciju za svoje tvrdnje, pa da vidimo da li one piju vodu, a ne da tražiš od nas
da na blanko tvrdnje dokazujemo suprotno.

Ako znaš konkretne mane ili osobine koje postoje kod drugih konkretnih sistema (koji su u ekonomskoj eksploataciji), a koje tvoj sistem navodno rješava/poboljšava/pojeftinjuje...
onda ih navedi, pa da probamo da vidimo da li je to tačno.

A ovaj način, da ti bez ikakvih konkretnih dokaza (izjave nisu dokazi) tvrdiš da je nešto bolje, pa tražiš od nas da dokazujemo suprotno bauljajući po
internetu među milionima solarnih koncetratora - zaista djeluje smiješno i nije primjereno odraslom čovjeku.

Sve najbolje i pozdrav.
Odjavljujem se dok se rasprava ne uozbilji.


Odgovor je jednostavan, sve sto sam naveo kao vrline na nasem sistemu su mane kod drugih sistema.
nema miliona vrsta koncentratora,barem onih koji su do sada izradjenih mogu se kategorizovati u nekiliko grupa.
Mi smo ipak pogedali skoro sva resenja i nije dugo trajaloi nije bas toliko tesko bilo.
Da nebi odgovarao na vec odgovoreno ,potrebno je procitati moje objave od pocetka.

[ Odin D. @ 02.01.2015. 21:36 ] @
Citat:
MRAVIK: Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........

Nema ništa puta hiljadu.
Isti jednostavan kontroler, jednom napravljen, se može koristiti beskonačno mnogo puta bez ikakvog dodatnog rada i komplikovanja.

Citat:
MRAVIK: @zica49
Posto se svi delovi seku na laserskim cnc masinama ,
ovaj koncentrator je montaznog tipa ,i ono sto se cini komplikovanim ne predstavlja problem.
Funkcionalnost je na prvom mestu.

Šta sprečava proizvođače drugih rješenja da elemente svojih konstrukcija sijeku na CNC masinama?
[ Odin D. @ 02.01.2015. 21:42 ] @
Citat:
MRAVIK: Odgovor je jednostavan, sve sto sam naveo kao vrline na nasem sistemu su mane kod drugih sistema.

Možeš ti navoditi do prekosutra.
Međutim, ono što nas najviše interesuje su dokazi koji potkrepljuju te navode.

Kao što vidiš u mom prethodnom odgovoru na tvoje dvije tvrdnje - obe su lako porušene u dvije rečenice.
Tvoje pretpostavke da je sinhronizacija velikog broja ogledala problematična i da je samo vama lako da iz nekog razloga sječete materijal na CNC-u su očigledno pogrešne.

Pretpostavljam da se ta ideja o navodnoj prednosti vašeg rješenja bazira i na raznim drugim pogrešnim pretpostavkama ili proračunima.
No, o tome možemo diskutovati tek kad ih iznesete.
[ mbm @ 02.01.2015. 21:50 ] @
Dok čekam na neka stvarno dobra rešenja idem da slušam "Waiting for the sun".

[ MRAVIK @ 02.01.2015. 21:53 ] @
Citat:
mbm:
Citat:
MRAVIK:
Citat:
flighter_022:
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........


Ne bi mi bilo drago da me shvatite kao kritičara vašeg rada. Ipak STRAŠNIH PROBLEMA kod praćenja motorima za fokusiranje ovakvih ogledala definitivno nema. Tvrdnja je na žalost besmislena. To skoro svi mi koji se bavimo embedded aplikacijama znamo iz prve ruke. (Ako je iole pristojno plaćeno biće pristojno urađeno i problema ovog tipa nema)

Ja ne tražim od vas da iznosite bilo kakve druge detalje koji zalaze u vaše tehnološke tajne ali ću vam BESPLATNO dati predlog da se centralni stub za prihvatanje zračenja rotira brzinom koja se može podešavati prema toplotnom kapacitetu materijala , brzini odvođenja energije , brzini dovođenja energije. Zato je dovoljna i obična parabola.

Da tacno je da programeri lako naprave program ,u praksi na licu mesta treba "upucati"svako ogledalo u saradnji sa mehanicarina,
U nasem sistemu svi rade sa jednim tracker sistemom.

Sto se tice rotirajuceg prijemnika ,to nismo zeleli iz razloga sto se tu dobija jedna slaba tacka spoja koji je tesko izvesti da ne curi.
Ako pogledas neka resenja na netu koja imaju glomazne izolovane cevi za dovod i odvod fluida.
Te cevi imaju najmanje cetiri savitljiva creva koja se savijaju i po azimutu i po elevaciji i tesko ih je temperaturno izolovati.
Zamisli npr.u Africi mora sistem po azimutu da se okrene 360 stepeni,sta ce se desiti sa tim glomaznim cevina?





[ MRAVIK @ 02.01.2015. 21:57 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK: Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........

Nema ništa puta hiljadu.
Isti jednostavan kontroler, jednom napravljen, se može koristiti beskonačno mnogo puta bez ikakvog dodatnog rada i komplikovanja.

Citat:
MRAVIK: @zica49
Posto se svi delovi seku na laserskim cnc masinama ,
ovaj koncentrator je montaznog tipa ,i ono sto se cini komplikovanim ne predstavlja problem.
Funkcionalnost je na prvom mestu.

Šta sprečava proizvođače drugih rješenja da elemente svojih konstrukcija sijeku na CNC masinama?

[ MRAVIK @ 02.01.2015. 22:11 ] @
Citat:


secenje na cnc masinama bio je odgovor na pitanje da li je zakomplikovan sistem.
I da zahvaljujuci tehnologiji nije problem precizno izradititi nas koncentrator.
A ne da smo jedini koji to rade.
[ vladd @ 02.01.2015. 22:34 ] @
Citat:
Posto ovo ipak nije emisija "znanje na poklon" neke detalje ne mogu objaviti.
Jedna od opcija je postavljanje Stirling generatora u fokus ,tako se direktno dobija el.energija.
a sa elektricnom energijom se radi SVE.
vec postoje takve solarne plantaze . Nas sistem je bolji i pogodniji od postojecih.
Namerno ne zelim kaciti neke linkove,potrazite ih sami nije eticki da pokazujem prstom neke sisteme i njihove nedostatke.


Trazila se diskusija, a PREZENTACIJA je fascinantno digla temperaturu do nebuloznih visina.

Odgovor o ponasanju uredjaja u Srbiji(da zanemarimo Juznu kaliforniju, oni NECE dati pare ni u jednoj opciji) nije napisan...kao prvo
Kao drugo, cemu bulaznjenje o 1600C, da se fascinira imalac 1/3 miliona dolara? Ili neka publika..

Ne trazim konkretno resenje, vas uopsteno, ali NI TO nije moguce dobiti, i TO nije "znanje na poklon"..BTW, sto se "znanja" tice bi bilo vise diskusije ko kome treba da "poklanja"..., meni Vase NIJE POTREBNO..ni na poklon.
A uzgred je i pod patentom, pa ne bih da nekome placam neka patentna prava...

I kao trece, spominjanje CNC masina je potpuno nepotrebno, sa tehnicke strane, niko ovde nije fasciniran preciznim izradama i ne pada u nesvest na spomen CNC.

Jasna, netehnoloska pitanja su postavljena, CEMU sluzi dodatno osvetljavanje fokusa, ako recimo neka postojeca i funkcionalna resenja koriste DEO sfere, zbog problema pregrevanja.

Da li je moguce dobiti odnose postojeceg zracenja u Srbiji i efekta temperature i regulacije u fokusu ovog ogledala..kao PROST tehnicki podatak...za koji se traze sredstva..

Cudi me da nije aplicirano kod tehnoloskih projekata..ali nebitno...mada je to najrealniji izvor sredstava..
[ bln.sys @ 02.01.2015. 22:56 ] @
Ako sam dobro shvatio glavna stvar je korišćenje ravnih ogledala umesto paraboličnih, što smanjuje cenu izrade.
[ Odin D. @ 02.01.2015. 23:10 ] @
Citat:
Da,ovaj solarni koncentrator je zasticen patentom P-2013/0219

Citat:
Da zasticen je, Ciscenje i odrzavanje je reseno i podpada pod tehnolosku tajnu.

Citat:
U kompletne tehnicke detalje ne mogu ulaziti ipak su oni tehnoloska tajna.

Citat:
Tehnicki detalji su nasa tehnoloska tajna.


Patent je javni dokument u koji svako ima slobodan uvid.
Prema tome, ako postoji patent na ovaj "izum" besmisleno je skrivanje detalja koji bi bili već ionako javno dostupni da patent postoji.

Prema tome, ili nema patenta ili nema tih vaših "tehnoloških tajni", ili nijednog ni drugog.
[ mbm @ 02.01.2015. 23:35 ] @
Ponoviću, malo preciznije:

Nema nikakvih teškoća sa upravljanjem pozicijom reflektora, i nisu potrebni nikakvi posebni tehničlari koji sarađuju na terenu na tome već samo markeri pozicije i
pristojno razrađen algoritam za datu namenu.

Ovo je koliko vidim koncepcija koja je potpuno nerazumljiva pokretaču teme i njegovim saradnicima.

Dakle pokretač teme nema predstavu o čemu govori.

Na BESPLATAN savet da se vrši rotacija centralnog koncentratora za jednoliko zagrevanje umesto nebuloznih mehanizama pokretač teme spominje cevi na način koji pokazuje da ne shvata značaj a posebno mogućnosti predloga. Zbog toga drugi mnogo značajniji i vredniji predlog ne dam. :)
[ branko tod @ 02.01.2015. 23:59 ] @
Moja pitanja : da li ste napravili model i izvršili neka realna ispitivanja,
a drugo je zar mislite da će neko dati pare , a da nema pojma koliko
će da košta uređaj. Vidim da ste još na nuli, a prošlo je šest dana.
[ MRAVIK @ 03.01.2015. 00:06 ] @
Citat:
mbm: Ponoviću, malo preciznije:

Nema nikakvih teškoća sa upravljanjem pozicijom reflektora, i nisu potrebni nikakvi posebni tehničlari koji sarađuju na terenu na tome već samo markeri pozicije i
pristojno razrađen algoritam za datu namenu.

Ovo je koliko vidim koncepcija koja je potpuno nerazumljiva pokretaču teme i njegovim saradnicima.

Dakle pokretač teme nema predstavu o čemu govori.

Na BESPLATAN savet da se vrši rotacija centralnog koncentratora za jednoliko zagrevanje umesto nebuloznih mehanizama pokretač teme spominje cevi na način koji pokazuje da ne shvata značaj a posebno mogućnosti predloga. Zbog toga drugi mnogo značajniji i vredniji predlog ne dam. :)


Sto se tice pozicioniranja naseg sistema on je univerzalan. u zavisnosti od geografske lokacije ,navodi koncentrator prema suncu ubacivanjem parametara te lokacije.
drugi sistemi su mi poznati ali nebitni za ovaj sistem i ovu temu foruma.
Sto se rotacije prijemnika tice ona je nepotrebna, dosta je dvostrano osvetlavanje prijemnika.
Za one koji su manje upuceni to vam je kao kada pecete nesto u rerni, bolje je ukljuciti gornj i donji grejac,nego vrteti tepsiju.

[ MRAVIK @ 03.01.2015. 00:20 ] @
Citat:
branko tod:
Moja pitanja : da li ste napravili model i izvršili neka realna ispitivanja,
a drugo je zar mislite da će neko dati pare , a da nema pojma koliko
će da košta uređaj. Vidim da ste još na nuli, a prošlo je šest dana.


Da model je napravljen, jesenja merenja smo obavili, i nastavlajmo sa tim.
napravili smo funkcionalni model od 1 metra u precniku.
na sajtu su date procene pilot postrojenja. Izrada prototipa ima svoju cenu.
ako neko obecava cenu od 1000eur po kw nasa cena ce biti sigurno manja.
Kvota je na nuli zbog praznika ,i normalno je da se nadamo uspehu.
[ branko tod @ 03.01.2015. 00:33 ] @
Kolika je cena dobijene energije po kw/h u periodu od 10 godina ?
[ mbm @ 03.01.2015. 00:49 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
mbm: Ponoviću, malo preciznije:

Nema nikakvih teškoća sa upravljanjem pozicijom reflektora, i nisu potrebni nikakvi posebni tehničlari koji sarađuju na terenu na tome već samo markeri pozicije i
pristojno razrađen algoritam za datu namenu.

Ovo je koliko vidim koncepcija koja je potpuno nerazumljiva pokretaču teme i njegovim saradnicima.

Dakle pokretač teme nema predstavu o čemu govori.

Na BESPLATAN savet da se vrši rotacija centralnog koncentratora za jednoliko zagrevanje umesto nebuloznih mehanizama pokretač teme spominje cevi na način koji pokazuje da ne shvata značaj a posebno mogućnosti predloga. Zbog toga drugi mnogo značajniji i vredniji predlog ne dam. :)


Sto se tice pozicioniranja naseg sistema on je univerzalan. u zavisnosti od geografske lokacije ,navodi koncentrator prema suncu ubacivanjem parametara te lokacije.
drugi sistemi su mi poznati ali nebitni za ovaj sistem i ovu temu foruma.
Sto se rotacije prijemnika tice ona je nepotrebna, dosta je dvostrano osvetlavanje prijemnika.
Za one koji su manje upuceni to vam je kao kada pecete nesto u rerni, bolje je ukljuciti gornj i donji grejac,nego vrteti tepsiju.



--------------------------------------

Želim vam da uspete u poslovnoj nameri ali vas ipak upozoravam da stvarno ne razumete šta sam napisao, samim tim se brinem da nemate nikakve šanse.

Proverite koncepciju još jednom. Ipak ne dam vam besplatno nikakve savete ni predloge iako vidim da bi vam bili očajnički potrebni za sledeći brainstorming vaše razvojne ekipe.

Verujte da vam ovo pišem u najboljoj nameri.
[ Trick Fix @ 03.01.2015. 07:14 ] @
@mbm
Kako misliš da uspeju kad .....NE žele da znaju za "Embended Sisteme",

kad ne čitaju šta su rekli :

-vladd,
-Odin D.
-morihei ueshiba,
-zica49,
-branko tod,
-Miroslav Jeftić,
-zorg,

i SVI ostali učesnici u diskusiji,....

Dobro i pravilno "Mlate Slamu" vladd i Odin D. ___već na 2-3 stranice i uporno Pitaju :

-Dajte mi jedan jednini razlog : Po čemu je taj KONCENTRATOR Pametniji/Efikasniji od do sada urađenih ????????

_______________

...al Q,

nema Relevantnog odgovora iz Kovačice....samo marketing i prazna prića....

EEee, da ga j.....


[ vladd @ 03.01.2015. 07:55 ] @
Patent postoji kao patent i tu nema spora.
http://www.zis.gov.rs/upload/d...lasnik/GIS_2013/GIS_2013_6.pdf
Strana 9.

Ono sto je sporno su prednosti sistema koji se (i dalje, kao i ostali) isplacuje nakon 10 god...

U cemu je prednost "manjka konstruktivnog materijala", kada su svi sistemi inzenjerski projektovani..pa i oni sa delimicnom parabolom(mnogo manje materijala nego cela parabola)..valjda niko nije dodavao tone materijala nepotrebno..

Cemu spominjanje temperature 1600C, kada ne postoji nacin da se "hendluje" izmena toplote na toj temperaturi..nikakav stirlingov generator ne postoji, da moze da radi na toj temperaturi.

Gde je regulacija ogledala u slucaju intenzivnog suncevog zracenja...itd..

Nikakva "cirkulacija" ne moze da "ohladi" takvo zracenje(mora da postoji realna debljina materijala i deltaT...), vec se fokusni sistemi prave da doziraju energiju definisanom povrsinom ogledala(ogranicene postojecim fluksom) i osvetljavanjem JEDNE strane ziznog izmenjivaca...izmestenog iz fokusa(vece prijemne povrsine podnosljive temperature)

Ne vidim da je koncentrator namenjen maksimalnom zracenju, vec nekom zracenju nizeg intenziteta....itd...
[ MRAVIK @ 03.01.2015. 08:22 ] @
Citat:
vladd: Patent postoji kao patent i tu nema spora.
http://www.zis.gov.rs/upload/d...lasnik/GIS_2013/GIS_2013_6.pdf
Strana 9.

Ono sto je sporno su prednosti sistema koji se (i dalje, kao i ostali) isplacuje nakon 10 god...

U cemu je prednost "manjka konstruktivnog materijala", kada su svi sistemi inzenjerski projektovani..pa i oni sa delimicnom parabolom(mnogo manje materijala nego cela parabola)..valjda niko nije dodavao tone materijala nepotrebno..

Cemu spominjanje temperature 1600C, kada ne postoji nacin da se "hendluje" izmena toplote na toj temperaturi..nikakav stirlingov generator ne postoji, da moze da radi na toj temperaturi.

Gde je regulacija ogledala u slucaju intenzivnog suncevog zracenja...itd..

Nikakva "cirkulacija" ne moze da "ohladi" takvo zracenje(mora da postoji realna debljina materijala i deltaT...), vec se fokusni sistemi prave da doziraju energiju definisanom povrsinom ogledala(ogranicene postojecim fluksom) i osvetljavanjem JEDNE strane ziznog izmenjivaca...izmestenog iz fokusa(vece prijemne povrsine podnosljive temperature)

Ne vidim da je koncentrator namenjen maksimalnom zracenju, vec nekom zracenju nizeg intenziteta....itd...


kada se nesto otplati posle 10 godina ,pitanje je sta je desetogodisnjom upotrebom istroseno.
Koliko delova treba zameniti da bi sistem radio.
U nasem sistemu ima puno manje kriticnih delova za servisiranje.

Vidim da si pokusao sebi da objasnis kako cirkulacija odvodi toplotu iz prijemnika,nastavi ...
pre iznosenja takvih tvrdnji proveri njihovu istinitost.

http://www.treehugger.com/rene...california-state-approval.html
ovde imas stirling generatore ,objasni mi kako to ne rade na toj temperaturi kad vec tako tvrdis.
Nas sistem je isto to samo se generator ne krece sa reflektorom vec stoji u centru fokusa.
[ ventura @ 03.01.2015. 08:48 ] @
Citat:
MRAVIK:
ako neko obecava cenu od 1000eur po kw nasa cena ce biti sigurno manja.

Odlično. Ako vi možete da napravite solarni kolektor i ORC/stirling/kakavgod neklasični generator za te pare, predlažem vam da batalite te kolektore i samo da pravite generator za te pare, ima da se obogatite preko noći.


E sada jedno konkretno pitanje. Pošto vidim da ste iz Kovačice, koji je vaš godišnji kWh/kWp, odnosno da pojasnim, koliko kilovat časova može da se dobije iz instalisanog kilovata na godišnjem nivou ako vašu elektranu postavite u Kovačici? Da li možete da dobijete više od 1600kWh po instalisanom kilovatu iz vašeg sistema?
[ branko tod @ 03.01.2015. 09:42 ] @
Citat:
MRAVIK: kada se nesto otplati posle 10 godina ,pitanje je sta je desetogodisnjom upotrebom istroseno.
Koliko delova treba zameniti da bi sistem radio.
U nasem sistemu ima puno manje kriticnih delova za servisiranje
http://www.treehugger.com/rene...california-state-approval.html
ovde imas stirling generatore ,objasni mi kako to ne rade na toj temperaturi kad vec tako tvrdis.
Nas sistem je isto to samo se generator ne krece sa reflektorom vec stoji u centru fokusa.


Mravik

Postavio si temu o svom izumu, i svi su te prihvatili u početku sasvim dobronamerno. Iako bi se
takvo postavljanje moglo podvući pod reklamu nikom ni na pamet nije palo da tako nešto komentariše.
Probaj nama i SEBI da objasniš šta je cilj postavljanja ove teme. Da li samo zeliš da članove ES
upoznaš sa vašim novim patentom i ništa više, ili možda želiš jednu otvorenu diskusiju o svom
kolektoru . A možda ti je želja da nađeš nekog ko bi finansirao tvoj projekat. Ili nešto četvrto.
Postavio sam ti u tri posta pitanja na i na samo jedno dobio zadovoljavajući odgovor. Ponašaš
se kao da su forumaši upali kod tebe u dvorište , a ti se trudiš da zaštitiš svoju ideju da je neko
ne ukrade. Možeš li da mi odgovoriš na konkretno pitanje : potrebno mi je za pogon 150 kW/h
električne energije dnevno. Kolika bi bila cena postrojenja koje bi to obezbedilo i koliko bi koštao
kw/h tako dobijene struje.
Zar stvarno misliš da je model od 1 metra razrešio sve tehnološke probleme i da testiranje u toku
jedne jeseni daje validne rezultate. Reci nam koliko energije ostvaruje tvoj uređaj u % od energije
koja stigne do Zemlje. Koliko je to više u odnosu na ostale kolektore. Kako utiče vetar brzine 150 km/h
na tvoj kolektor prečnika 10 metara. Ali nemoj na majke mi , nego dokumentovana merenja. Kako
se sistem ponaša na -30 *C , koliko energije uspe da prebaci potrošaču. Valjda si odradio neku
ozbiljnu prezentaciju sa merenjima koju ćeš morati da predočiš nekome od koga tražiš 300.000.
Ako hoćeš zakači je. Koju si maksimalnu temperaturu dobio i kako si je merio , itd , itd , itd .....
Ovo ti pišem u najboljoj nameri i želim da to i tako shvatiš , jer sam i ja proizvođač.
[ bln.sys @ 03.01.2015. 09:58 ] @
Citat:
Iako bi se akvo postavljanje moglo podvući pod reklamu nikom ni na pamet nije palo da tako nešto komentariše.


Dosadni ste više sa tim prozivkama o reklamiranju. Ajd da vi naplaćujete reklamiranje na sajtu, pa da razumem. Jedino besmislice nisu reklama, sve ostalo je neki vid reklamiranja. Meni je Mravikova ideja zanimljiva i na prvi pogled mi se čini da bi mogla da funkcioniše.
[ vladd @ 03.01.2015. 10:08 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
vladd: Patent postoji kao patent i tu nema spora.
http://www.zis.gov.rs/upload/d...lasnik/GIS_2013/GIS_2013_6.pdf
Strana 9.

Ono sto je sporno su prednosti sistema koji se (i dalje, kao i ostali) isplacuje nakon 10 god...

U cemu je prednost "manjka konstruktivnog materijala", kada su svi sistemi inzenjerski projektovani..pa i oni sa delimicnom parabolom(mnogo manje materijala nego cela parabola)..valjda niko nije dodavao tone materijala nepotrebno..

Cemu spominjanje temperature 1600C, kada ne postoji nacin da se "hendluje" izmena toplote na toj temperaturi..nikakav stirlingov generator ne postoji, da moze da radi na toj temperaturi.

Gde je regulacija ogledala u slucaju intenzivnog suncevog zracenja...itd..

Nikakva "cirkulacija" ne moze da "ohladi" takvo zracenje(mora da postoji realna debljina materijala i deltaT...), vec se fokusni sistemi prave da doziraju energiju definisanom povrsinom ogledala(ogranicene postojecim fluksom) i osvetljavanjem JEDNE strane ziznog izmenjivaca...izmestenog iz fokusa(vece prijemne povrsine podnosljive temperature)

Ne vidim da je koncentrator namenjen maksimalnom zracenju, vec nekom zracenju nizeg intenziteta....itd...


kada se nesto otplati posle 10 godina ,pitanje je sta je desetogodisnjom upotrebom istroseno.
Koliko delova treba zameniti da bi sistem radio.
U nasem sistemu ima puno manje kriticnih delova za servisiranje.

Vidim da si pokusao sebi da objasnis kako cirkulacija odvodi toplotu iz prijemnika,nastavi ...
pre iznosenja takvih tvrdnji proveri njihovu istinitost.

http://www.treehugger.com/rene...california-state-approval.html
ovde imas stirling generatore ,objasni mi kako to ne rade na toj temperaturi kad vec tako tvrdis.
Nas sistem je isto to samo se generator ne krece sa reflektorom vec stoji u centru fokusa.



Mislim da Vi sebi niste ni POKUSALI da objasnite neke aspekte funkcionisanja sistema

PA osmotrite, zajedno, malo bolje, i FORMIRAJTE svest o doticnoj temperaturi, 2000K ili oko 1600C.

I pogledaj malo bolje njihove fokusne sisteme i prijem fokusiranog svetla, mora da su se nesto PREVARILI u konstrukciji, kada im je dovoljan DEO konture parabole i SIROKA povrsina u fokusu

Bice da "rade" na "podnosjivijim" temperaturama, koje inace i ne spominju, posto mogu da dobiju ZELJENU temperaturu izmenjivaca izmestanjem prijemnika iz fokusa i doziranjem zeljene energije.

U PARALELI sa doticnim LINKOM i u odnosu na prezentovani patent, PITAM, koja je prednost "grejati" prijemnik sa VISE strana, ako je regulacija fluksa IZMESTANJE iz fokusa, ili SMANJENJE broja aktivnih ogledala..
Izgleda da je PATENT, SAMO "prikupio" i NEPOTREBNU kolicinu toplote(fluksa), bez mogucnosti da se samokoriguje u promenjivim uslovima..

Toliko sa tehnicko-upotrebne strane..

Cemu onda pominjanje NEUPOTREBLJIVE temperature u prezentaciji..zarad fascinacije?

Sto u startu dovodi u sumnju nameru proizvoda..uz nepostojanje korektivnih upotrebljivih parametara, dovodi u sumnju i realizaciju...

I ponovo stare price o "perepoznatim"... "prednostima"... ustedama, ceni i (visokim)troskovima inovatora

Gde je tu doprinos covecanstvu

Evo, da zajedno definisemo "zonu" PREDNOSTI, bez zalazenja u supertajne tehnoloske zahvate, trenutno nedostupne covecanstvu...

P.S
Da su Kalifornijski "solar keceri" izmesteni iz fokusa JASNO se i na slici VIDI..
Polozaj fotoaparata konstatuje odsjaj sunca sa pozicije gornjog levog ogledala, pa se moze zakljuciti da je tacka fokusa ISPRED prijemnog panoa.
[ branko tod @ 03.01.2015. 10:42 ] @
Citat:
bln.sys:
Citat:
Iako bi se akvo postavljanje moglo podvući pod reklamu nikom ni na pamet nije palo da tako nešto komentariše.


Dosadni ste više sa tim prozivkama o reklamiranju. Ajd da vi naplaćujete reklamiranje na sajtu, pa da razumem. Jedino besmislice nisu reklama, sve ostalo je neki vid reklamiranja. Meni je Mravikova ideja zanimljiva i na prvi pogled mi se čini da bi mogla da funkcioniše.


blnsis

Ovo je prvi put da sam ja napisao nekome da se reklamira. Pogledaj malo šta sam pisao !
Prema tome ne znam kako sam ja to dosadio ?
I ja mislim da je ideja dobra, i da bi mogla da bude profitabilna. Ali osnovno šta ja pitam je
da li je to napisao da mu neko uleti 1000 $ , ili da realno porazgovara o svojoj ideji. Imam
utisak da je osnova u prvoj predpostavci , kada nema realnih odgovora na pitanja o radu
sistema.
[ vladd @ 03.01.2015. 11:22 ] @
Ideja oko sunceve energije nikada dosta i potrebne su.

Medjutim, mislim da nije rec o 1000 evra, vec o jedno 200 puta vecoj sumi. Na linku je zahtev za 350.000$...

Ako se pogleda solarna situacija u Srbiji, jedan prost racun.

Ovakav koncentrator, precnika 25m bi imao efektivnu povrsinu nesto manje od 500kvm(490).
S obzirom na situaciju solarnog fluksa u Srbiji, 1kWh/kvm-6kWh/kvm, pa i nesto (malo)vise(6,9 u jugoistocnim zonama), imali bi situaciju da za 200kevra imamo izvor od 500kWh do (nest preko)3MWh u par letnjih meseci...

Uz stepene korisnosti toplotnih procesa, to bi mogli da pomnozimo sa 0,4 u idealnom slucaju(radje sa 0,35..ako posmatramo do proizvodnje "zive" struje)
200k€ za 200kwh-1,5 ili recimo 2MWh

Ako uzmemo kotao 800kWh, koji kosta oko 20k€(dva i po miliona din, sa instaliranjem...), i potrosnju uglja od jedno 10k€ godisnje, za 200k evra bi imali uniformno grejanje vode jedno 18 godina, da bi dostigli cenu solarnog koncentratora...uz sukcesivni, ne koncentrovani trosak proizvodnje.."kredit"..

NAvodim kotao manji od 1MW zbog propisa o zagadjenju..a i pokriva "prosek" energije tokom cele godine..

Ako se proizvodi samo topla voda, onda je iskoristivost veoma zavisna od potrosnje, upotrebe..tesko se moze bez gubitaka akumulirati..i prakticno moze da se uproseci na 50%, s tim sto ce rasipanje biti najvece u mesecima najveceg fluksa...

Itd...
[ Odin D. @ 03.01.2015. 15:17 ] @
Citat:
vladd:
Patent postoji kao patent i tu nema spora.
http://www.zis.gov.rs/upload/d...lasnik/GIS_2013/GIS_2013_6.pdf
Strana 9.

Patent ne postoji i tu nema spora.
To što si našao i što je pod tim brojem zavedeno je patentna prijava.
Patentna prijava ima težinu upotrebljenog WC papira sve do trenutka dok se patent ne prizna.
Drugim rječima, ti možeš ovog trenutka da podneseš patentnu prijavu za točak.
Mogu proći godine (i obično i prođu) dok se ta prijava ne obradi i npr. odbije, a ti sve to vreme možeš pričati
okolo da si "patentirao" točak.

Da patent postoji, svi tehnički detalji oko ovog "izuma" bi bili u patentnom zavodu (online i fizički) javno dostupni svakom na uvid.

Postavljač teme očigledno nema pojma o patentnom pravu i proceduri.
[ Zeka_SD @ 03.01.2015. 23:33 ] @
A prijava je za sada odbijena, citiram:

Citat:
Zavod je utvrdio da prijava patenta nije u skladu sa Zakonom o patentima tako da nije moguće u pogledu predmeta patentnih zahteva izraditi potpuni izveštaj o pretraživanju.
1. Pronalazak nije opisan potpuno i jasno, tako da ga stručnjak iz odgovarajuće oblasti može izvesti, u smislu člana 82. Zakona


Imate li vi neko preduzeće ili? Globus auto, vlasništvo gorepomenutog "pronalazača" Stanka Kovačevića je u stečaju, kao i ovo preduzeće koje se reklamira na sajtu Globus auta, Solar energy fokus. Jedino što još uvek radi, ali po fin. izveštajim neće dugo, je Globus Elektromobili, a vidim da je i to registrovano na istoj adresi kao i dva prethodna, svaka čast.
[ branko tod @ 04.01.2015. 07:02 ] @

Za otvaranje novog pogona firme “Globus auto d.o.o.” u Debeljači, čija proizvodnja nikada nije pokrenuta, iz Pokrajinskog fonda za sufinansiranje pogona za primenu novih tehnologija u AP Vojvodini, čiji je glavni šef Petrović, isplaćeno je 50,8 miliona dinara odnosno 633.394 evra .
Iako su Pajtić i Petrović, pred TV kamerama i brojnim novinarima, obećali da će “Globus auto” godišnje proizvoditi 2.000 skutera i 500 privrednih, dostavnih i elektrovozila za specijalne namene, vozila se nisu pojavila. Pogon u Debeljači je nestao posle svečanog otvaranja, na kome su Pajtić i Petrović održali razmetljive govore.
[ vladd @ 04.01.2015. 08:01 ] @
Au, kakve ste VI spijuncine
Pa CIA keva je mala maca za vas
[ branko tod @ 04.01.2015. 08:05 ] @
Ovde možete da vidite kako ide prodaja ideje : https://www.indiegogo.com/proj...for-thermal-energy-electricity
[ Predrag Supurovic @ 04.01.2015. 10:54 ] @
Citat:
zica49:
Citat:
MRAVIK:
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Kako? kad ste u startu bespotrebno iskomplikovali parabolu!
Kako? Kad se ide na neke trake/prstenove kao reflektor a opste poznato da je reflektor za tu talasnu duzinu idealna parabolicno sfericna zrcalna povrsina.


Ja bih baš rekao da su pojednostavili stvar. Upotrebili su metod po kome se prave fresnelova sočiva, što se odavno pokazalo najpre kao dobar način da se mnogo uštedi a da se zadrže zadovoljavajuče karakteristike.
[ etjen @ 04.01.2015. 10:55 ] @
Citat:
Ovde možete da vidite kako ide prodaja ideje : https://www.indiegogo.com/proj...for-thermal-energy-electricity


sa takvim engleskim dobro je da nisu otišli u minus
[ zica49 @ 04.01.2015. 11:40 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
zica49:
Citat:
MRAVIK:
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Kako? kad ste u startu bespotrebno iskomplikovali parabolu!
Kako? Kad se ide na neke trake/prstenove kao reflektor a opste poznato da je reflektor za tu talasnu duzinu idealna parabolicno sfericna zrcalna povrsina.


Ja bih baš rekao da su pojednostavili stvar. Upotrebili su metod po kome se prave fresnelova sočiva, što se odavno pokazalo najpre kao dobar način da se mnogo uštedi a da se zadrže zadovoljavajuče karakteristike.


Naravno! Vrlo jedostavno za paravit to se napravi sad pa sam....samo malo sutra! Bespotrebna komplikacija kojom se ne dobija nista osim nekoliko dodatnih konstruktivnih i problema u odrzavanju.

[ Trick__Fix @ 04.01.2015. 12:57 ] @
Postavljač teme nije uopšte bio svestan da će ovde da mu se GRATIS uradi i skener i magnetna rezonanca,
i njemu, i sajtu, i firmi, i.... ma sve komlett tretman ... :)
[ vladd @ 04.01.2015. 13:35 ] @
Citat:
zica49:
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
zica49:
Citat:
MRAVIK:
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Kako? kad ste u startu bespotrebno iskomplikovali parabolu!
Kako? Kad se ide na neke trake/prstenove kao reflektor a opste poznato da je reflektor za tu talasnu duzinu idealna parabolicno sfericna zrcalna povrsina.


Ja bih baš rekao da su pojednostavili stvar. Upotrebili su metod po kome se prave fresnelova sočiva, što se odavno pokazalo najpre kao dobar način da se mnogo uštedi a da se zadrže zadovoljavajuče karakteristike.


Naravno! Vrlo jedostavno za paravit to se napravi sad pa sam....samo malo sutra! Bespotrebna komplikacija kojom se ne dobija nista osim nekoliko dodatnih konstruktivnih i problema u odrzavanju.



MA da, besmisleno "koncentrisanje" svetla u okviru zahvacene povrsine fluksa.
Energija iz solarnog fluksa se dobija iz "zahvacene" povrsine konture, pa je sve jedno da li je ogledalo ovakvo ili onakvo, sa vecim radijusom ili manjim.
Veliki radijus omogucava vecu regulaciju u fokusu..ali to tek treba da nauce..

Ovde je primenjena logika, kao kada stavis 10 evra u dzep, sve jedno je da li je dzep dubok ili plitak, u njemu je 10 evra... ali je nekome vazan samo termin "dubok dzep"
[ branko tod @ 04.01.2015. 15:30 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja bih baš rekao da su pojednostavili stvar. Upotrebili su metod po kome se prave fresnelova sočiva, što se odavno pokazalo najpre kao dobar način da se mnogo uštedi a da se zadrže zadovoljavajuče karakteristike.

Ne odgovara koncentrator Frenselpvom sočivu. Frensolovo sočivo je satavljeno od lučnih
isečaka, a koliko ja shvatam koncentrator iz ravnih površina.
[ branko tod @ 04.01.2015. 15:43 ] @
Ljudi , da nismo mi sada uneli zlu krv u ortakluk ?
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 16:06 ] @
Citat:
Trick__Fix:
Postavljač teme nije uopšte bio svestan da će ovde da mu se GRATIS uradi i skener i magnetna rezonanca,
i njemu, i sajtu, i firmi, i.... ma sve komlett tretman ... :)



Nije problem u dezurnim "razapinjacima" i "profesionalnim shvatacima istine"na ovom forumu,problem je sto se niko ne udubi u srz postavljene teme.
Istina je da onaj koji pokusa nesto da uradi,bude i u situaciji da ne uspe. Voleo bi da mi kazu ovi diskutanti sta su oni probali u zivotu i sta im je uspelo.

Pored diskusije o ovom solarnom koncentratoru ,moze se diskutovati i o problemima ove drzave zasto ne ulaze u neke projekte.
Mozda su termalni izvori,solarna energija,vetrenjace, posumljavanje,uopste zelena energija, nekome ko prodaje gas,naftu,ugalj..smetnja i sukob njegovih interesa.
Energenata je u Srbiji sve manje,krajnje je vreme ulagati u projekte koji ce nas energetski osigurati sada I u buducnisti.
Što se tice naseg projekta ,on je u fazi merenja ,neki sagovornici traze odgovore pre nego mi zavrsimo ta merenja.
Solarni proracuni su isti svugde u svetu ,zna se koliko je insolacija po m2 koliki je stepen iskoriscenja pri određenoj refleksiji.Koji faktori uticu na toplotne gubitke.
Ti faktori su nestabilne promenljive i zavise od vetra ,oblacnosti,spoljnje temperature.reemisije. I pored svih gubitaka ,koncentratori nadmasuju vise od dva puta foronaponske panele.
Na sajtu idiegogo je navedeno zasto je takva suma u pitanju.veliki deo sume se trazi za istrazivanja I pravljenja prototipa., a ne da je to cena jednog primerka koncentratora.
Ako bas nekoga zanima mogu mu reci cenu koncentratora na kilo.ali taj podatak ne znaci mnogo. Neka skupa kola kostaju proizvidjaca 500eur na kilo a konacna cena je 12000 eura.
Kada se pocne serijska proizvodnja -bice poznata i cena.
Sada trazimo investitora za pravljenje prototipa a ne u neke druge svrhe.
G din stanko je rekao da ce naci nekoga da popravi taj los engleski na sajtu, ja sam u skoli ucio ruski ,malo mu tu mogu pomoci.

[ ventura @ 04.01.2015. 16:12 ] @
Citat:
MRAVIK
Pored diskusije o ovom solarnom koncentratoru ,moze se diskutovati i o problemima ove drzave zasto ne ulaze u neke projekte.

Zato što posao države nije da ulaže u projekte već da stvara investicionu klimu u kojoj će vlasinici privatnog kapitala da ulažu svoj novac.

Konkretno u slučaju tvoje solarne elektrane država daje više nego povoljan podsticaj kroz povlašćenu otkupnu cenu električne energije, a na tebi je da privučeš privatne investitore koji će da ulože u tvoj projekat i da kroz njega oboje zaradite novac.


[ MRAVIK @ 04.01.2015. 16:22 ] @
Citat:
ventura: Zato što posao države nije da ulaže u projekte već da stvara investicionu klimu u kojoj će vlasinici privatnog kapitala da ulažu svoj novac.

Konkretno u slučaju tvoje solarne elektrane država daje više nego povoljan podsticaj kroz povlašćenu otkupnu cenu električne energije, a na tebi je da privučeš privatne investitore koji će da ulože u tvoj projekat i da kroz njega oboje zaradite novac.




Potpuno se slazem sa tobom ,ali drzava je vlasnik (osnivac) velikih toplana, koje bi koriscenjem solarne energije doprinele u pojeftinjenju grejanja i standardu građana.
Sta se ovde dobija ako mi ostvarimo projekte van Srbije?
Nekih resora drzava ne bi trebalo da se odrekne a jedan je energija.
[ zica49 @ 04.01.2015. 16:27 ] @
Ja pozdravljam ideju ma kakav god na kraju bio rezultat.

[ Odin D. @ 04.01.2015. 16:40 ] @
Citat:
MRAVIK: Nije problem u dezurnim "razapinjacima" i "profesionalnim shvatacima istine"na ovom forumu,problem je sto se niko ne udubi u srz postavljene teme.

Znači, ako sam dobro shvatio, srž je da vi imate "najljepše" namjere da pomognete čovječanstvu, a što to nastojite da ostvarite tako što bi strpali pare u svoj džep pomoću prevara, laži, izmišljenih sprava i pogona koji samo služe da se izmame pare od države, naivnih pojedinaca, tehnički neobrazovanih hipika i hipstera, a usput i ne funkcionišu - to je sporedna nebitna stvar kojom se bave "dezurni razapinjači" i "profesionalni shvaćači istine"?
[ vladd @ 04.01.2015. 16:55 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
Trick__Fix:
Postavljač teme nije uopšte bio svestan da će ovde da mu se GRATIS uradi i skener i magnetna rezonanca,
i njemu, i sajtu, i firmi, i.... ma sve komlett tretman ...



Nije problem u dezurnim "razapinjacima" i "profesionalnim shvatacima istine"na ovom forumu,problem je sto se niko ne udubi u srz postavljene teme.
Istina je da onaj koji pokusa nesto da uradi,bude i u situaciji da ne uspe. Voleo bi da mi kazu ovi diskutanti sta su oni probali u zivotu i sta im je uspelo.

Pored diskusije o ovom solarnom koncentratoru ,moze se diskutovati i o problemima ove drzave zasto ne ulaze u neke projekte.
Mozda su termalni izvori,solarna energija,vetrenjace, posumljavanje,uopste zelena energija, nekome ko prodaje gas,naftu,ugalj..smetnja i sukob njegovih interesa.
Energenata je u Srbiji sve manje,krajnje je vreme ulagati u projekte koji ce nas energetski osigurati sada I u buducnisti.
Što se tice naseg projekta ,on je u fazi merenja ,neki sagovornici traze odgovore pre nego mi zavrsimo ta merenja.
Solarni proracuni su isti svugde u svetu ,zna se koliko je insolacija po m2 koliki je stepen iskoriscenja pri određenoj refleksiji.Koji faktori uticu na toplotne gubitke.
Ti faktori su nestabilne promenljive i zavise od vetra ,oblacnosti,spoljnje temperature.reemisije. I pored svih gubitaka ,koncentratori nadmasuju vise od dva puta foronaponske panele.
Na sajtu idiegogo je navedeno zasto je takva suma u pitanju.veliki deo sume se trazi za istrazivanja I pravljenja prototipa., a ne da je to cena jednog primerka koncentratora.
Ako bas nekoga zanima mogu mu reci cenu koncentratora na kilo.ali taj podatak ne znaci mnogo. Neka skupa kola kostaju proizvidjaca 500eur na kilo a konacna cena je 12000 eura.
Kada se pocne serijska proizvodnja -bice poznata i cena.
Sada trazimo investitora za pravljenje prototipa a ne u neke druge svrhe.
G din stanko je rekao da ce naci nekoga da popravi taj los engleski na sajtu, ja sam u skoli ucio ruski ,malo mu tu mogu pomoci.



Izvini, a sta TEBE, bas tebe i jos jednog.. zabole za energetsku situaciju u Srbiji..Koliko vidim, apeluje se na 300k$ za SILNU BRIGU. Navodno "istrazivanje"..?

A STA to da "istrazujete", kada SAM kazes:
Citat:
Solarni proracuni su isti svugde u svetu ,zna se koliko je insolacija po m2 koliki je stepen iskoriscenja pri određenoj refleksiji.Koji faktori uticu na toplotne gubitke.


Pusti sada svetsku krizu i siroke misli, ovde imamo konkretan patent(u pokusaju) koji tehnicki razmatramo....

Mislim da ti nije JASNO, ali ako nije, shvatices, da SANERSKE floskule kvazipronalazaca tipa "krajnje je vreme ulagati u projekte" su za neke siroke narodne mase, tribine i magazine tipa Trece oko, ne za ovaj forum..

Forum "naftasa", spremnih da ODBRANE "uljne tehnnologije"...

Tesko je sagovornike na OVOM forumu podvesti pod JEFTINE diskreditacije..ali, ako sno nesto PREVIDELI, bolje nas PROSVETLI, priznacemo propust, nego da pokusas jeftine netehnicke diskreditacije...

Da zakljucimo, SVE se zna, samo treba u DVA dzepa proslediti 300k$...pa da Srbija procveta...mislim energetski
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 16:58 ] @
Citat:
Odin D.: Znači, ako sam dobro shvatio, srž je da vi imate "najljepše" namjere da pomognete čovječanstvu, a što to nastojite da ostvarite tako što bi strpali pare u svoj džep pomoću prevara, laži, izmišljenih sprava i pogona koji samo služe da se izmame pare od države, naivnih pojedinaca, tehnički neobrazovanih hipika i hipstera, a usput i ne funkcionišu - to je sporedna nebitna stvar kojom se bave "dezurni razapinjači" i "profesionalni shvaćači istine"?


Ako tko gledamo na kategoriju pronalazaca,da su oni sve sto si naveo.Mi bi danas bili u kamenom dobu ,bez kamene sekire u ruci.
Pronalazaci su u vecini slucajeva bez sredstava za ostvarenje njihovih ideja. Pa su prinudjeni ta sredsva od nekoga traziti.
Zelena energija ce u svakom slucaju odloziti unistavanje ove nase planete, u jednu ruku ova oblast spasava svet,tu si u pravu.
Ja licno ne gledam na to kao misiju,nego ostvarivanje nasih. Ako bude profita ,bice zasluzen.
A vecim delom potrosen na patente koji cekaju ne u fioci vec na stolu.
Nas pronalazak je razmatran i podrzan od kompetentnih strucnjaka iz ove oblasti.To pobija tvrdnju da ne radi. I bez te podrske ni u snu ne bi krenuli u ovaj projekat.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 17:05 ] @
Citat:
vladd: Pusti sada svetsku krizu i siroke misli, ovde imamo konkretan patent(u pokusaju) koji tehnicki razmatramo....

Mislim da ti nije JASNO, ali ako nije, shvatices, da SANERSKE floskule kvazipronalazaca tipa "krajnje je vreme ulagati u projekte" su za neke siroke narodne mase, tribine i magazine tipa Trece oko, ne za ovaj forum..

Forum "naftasa", spremnih da ODBRANE "uljne tehnnologije"...:)

Tesko je sagovornike na OVOM forumu podvesti pod JEFTINE diskreditacije..ali, ako sno nesto PREVIDELI, bolje nas PROSVETLI, priznacemo propust, nego da pokusas jeftine netehnicke diskreditacije...

Da zakljucimo, SVE se zna, samo treba u DVA dzepa proslediti 300k$...pa da Srbija procveta...mislim energetski:)



Pod istrazivanje smatramo ,unapređenje ovog sistema, na polju stirling tehnologijei free piston generatora z adirektno pretvaranje toplotne energije sunca u elektricnu . istrazivanje boljeg skladiscenja toplote i boljih materijala u procesu proizvodnje koncentratora.

[ Odin D. @ 04.01.2015. 17:06 ] @
Citat:
MRAVIK: Ako tko gledamo na kategoriju pronalazaca,da su oni sve sto si naveo.Mi bi danas bili u kamenom dobu ,bez kamene sekire u ruci.

Ne baš. Bilo je, i ima još uvijek, pronalazača i pronalazaka koji rade i koji nečemu vrede.
Ti prvo treba da postigneš da tvoj pronalazak bude koristan, pa onda možeš da se žališ.

Citat:
MRAVIK: Ja licno ne gledam na to kao misiju,nego ostvarivanje nasih. Ako bude profita ,bice zasluzen.
A vecim delom potrosen na patente koji cekaju ne u fioci vec na stolu.

Ma šta kažeš? Na stolu!
Vrlo sam impresioniran što je "pronalazak" doputovao iz fijoke na sto.

Citat:
MRAVIK: Nas pronalazak je razmatran i podrzan od kompetentnih strucnjaka iz ove oblasti.To pobija tvrdnju da ne radi. I bez te podrske ni u snu ne bi krenuli u ovaj projekat.

Zašto ti je onda bilo potrebno da lažeš da imate patent, i zašto vam je onda "patent" odbijen?
Imaš li ijedno ime i prezime konkretnog kompetentnog stručnjaka iz ove oblasti koji vas je podržao? I čime vas je to podržao?


[ branko tod @ 04.01.2015. 17:11 ] @
Marvik

Iz mog iskustva koje je proizišlo iz bavljenja privatnim poslovima manje ili više uspešno sam ti
i postavio neka pitanja. Ni na jedno mi nisi dao odgovor. Nemoj mi reći da nemaš predstavu
kolika je okvirna cena i osnovne perfomanse sistema , a juriš investitore. Ako imate proizvod
ne možete da tražite 100.000 za izradu dokumentacije, pa valjda ste to uradili da bi mogli da
napravite prototip. Ako ti neko da 100.000 za dokumentaciju to nije više tvoje već njegovo.
A uzgred i nema vas više na : https://www.indiegogo.com/proj...for-thermal-energy-electricity
[ stil @ 04.01.2015. 17:13 ] @
Citat:
MRAVIK: Potpuno se slazem sa tobom ,ali drzava je vlasnik (osnivac) velikih toplana, koje bi koriscenjem solarne energije doprinele u pojeftinjenju grejanja i standardu građana.
Sta se ovde dobija ako mi ostvarimo projekte van Srbije?
Nekih resora drzava ne bi trebalo da se odrekne a jedan je energija.


Jedan osnovni problem sa ovom napravom što ne može da se koristi za grejanje to jest kao zamena za toplane. Zimi je neupotrebljiva za tu namenu.
[ dusans @ 04.01.2015. 17:15 ] @
Branko, ne valja taj link, ES ga je pojeo, nađi originalni post sa url-om.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 17:24 ] @
Citat:
stil: Jedan osnovni problem sa ovom napravom što ne može da se koristi za grejanje to jest kao zamena za toplane. Zimi je neupotrebljiva za tu namenu.





U letnjem periodu toplane trose mnogo energije na grejanje tople sanitarne vode ,troseci uglaj i naftu.potrosnja sanitarne tople vode je velika.
Solarni koncentratori u tom periodu mogu zameniti te energente. A ti energenti se mogu koristiti u periodu kada solarni sistem ne funkcionise tokom tri meseca.
Stedi se kada ima,a trosi kada nema.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 17:33 ] @
LInk indiegogo ce da proradi za vreme uređivanja ne radi.
Da pojasnim na indiegogo se traze akcionari za ovaj projekat,ako vide svoj interes u tome ulozice.besmisleno je govoriti da ce ta sredstva biti ukradena ili uzalud potrosena.
Zna se sta je akcionarsko drustvo i kako ono funkcionise .Nadzor nad sredstvima je u nadleznosti glavnih akcionara. novac se preko racuna evidentira i prati.
[ branko tod @ 04.01.2015. 17:36 ] @
Citat:
dusans:
Branko, ne valja taj link, ES ga je pojeo, nađi originalni post sa url-om.

ES je čudo : https://www.indiegogo.com/proj...for-thermal-energy-electricity
Uplaćeno 0 $
[ stil @ 04.01.2015. 17:38 ] @
Citat:
MRAVIK: U letnjem periodu toplane trose mnogo energije na grejanje tople sanitarne vode ,troseci uglaj i naftu.potrosnja sanitarne tople vode je velika.
Solarni koncentratori u tom periodu mogu zameniti te energente. A ti energenti se mogu koristiti u periodu kada solarni sistem ne funkcionise tokom tri meseca.
Stedi se kada ima,a trosi kada nema.



Tako sam i mislio. Jedina moguća namena ovog sistema je za hotele, bolnice i tome slično. To jest za one kojima je potrebno da imaju toplu vodu tokom čitave godine (pranje veša, sudova i tome slično). Leti račun za struju im može biti umanjen onda kada ima sunca. Međutim alternativni sistemi koji rade isti taj posao već postoje - solarni kolektori i toplotne pumpe.


Ono što je bitno da se napomene je da ovaj vaš uređaj ne možete da koristite kao zamenu za postojeće toplane koji greju stanove radijatorima.
[ branko tod @ 04.01.2015. 17:39 ] @
Citat:
MRAVIK:

Ne dobih ja odgovor ni na jedno moje konkretno pitanje.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 17:45 ] @
Citat:
stil: Tako sam i mislio. Jedina moguća namena ovog sistema je za hotele, bolnice i tome slično. To jest za one kojima je potrebno da imaju toplu vodu tokom čitave godine. Leti račun za struju im može biti umanjen onda kada ima sunca. Međutim alternativni sistemi koji to rade taj posao već postoje - solarni kolektori i toplotne pumpe.


Ono što je bitno da se napomene je da ovaj vaš uređaj ne možete da koristite kao zamenu za postojeće toplane koji greju stanove radijatorima.



Koncentrator nad panelnim kolektorom ima prednosti posto postize vece temperature.
Jer se ne moze pustiti u sistem voda male tempereture.
Kod nas u prolece i jesen je prelazni period gde paneli ne daju dovoljno toplote.
[ zica49 @ 04.01.2015. 17:52 ] @
Uh ..........

Solani panel=gajba paradajza
Vas koncentrator=paradajz koncentrat

Energija koja se moze pokupii zavisi od kvadrata solarnih panela ili vaseg koncentratora samo je varijacija na manja toplina visa kolicina ili manja kolicina visa toplina..
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 17:56 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja bih baš rekao da su pojednostavili stvar. Upotrebili su metod po kome se prave fresnelova sočiva, što se odavno pokazalo najpre kao dobar način da se mnogo uštedi a da se zadrže zadovoljavajuče karakteristike.

Ne odgovara koncentrator Frenselpvom sočivu. Frensolovo sočivo je satavljeno od lučnih
isečaka, a koliko ja shvatam koncentrator iz ravnih površina.


Frenselovo socivo ima oblik sociva a problem je njegova tezina
Kod naseg koncentratora to sto su trake ravne a ne isecak parabole ,ne predstavlja problem.




[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 04.01.2015. u 19:10 GMT+1]
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 18:00 ] @
Citat:
zica49:
Uh ..........

Solani panel=gajba paradajza
Vas koncentrator=paradajz koncentrat

Energija koja se moze pokupii zavisi od kvadrata solarnih panela ili vaseg koncentratora samo je varijacija na manja toplina visa kolicina ili manja kolicina visa toplina..



Sama rec koncentrator znaci: da na primer solarnu energiju od dva m2 koncentrise na povrsinu od 10cm2 . na onih 10 cm je veca temperatura 200x


P.S. Dobar ti je onaj kvantaski proracun :)

[ stil @ 04.01.2015. 18:00 ] @
Citat:
MRAVIK: Koncentrator nad panelnim kolektorom ima prednosti posto postize vece temperature.
Jer se ne moze pustiti u sistem voda male tempereture.
Kod nas u prolece i jesen je prelazni period gde paneli ne daju dovoljno toplote.


Ok dakle namena vašeg uređaja je za grejanje sanitarne vode onda kada ima dovoljno sunca. Onda kada nam za grejanje stanova u zimskim mesecima najviše treba nije upotrebljiv.

E sad sa druge strane ako uspete tu toplotnu energiju da pretvorite u električnu, efikasnije od PV panela za zadatu površinu onda sve ima smisla. Onda je to nešto što bi moglo da bude zanimljivo.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 18:03 ] @
Sve je to prijatelju moj u najboljem redu..ali daj taj engleski malo ono znaš :DDD

I am degree Engineer for energy witch

Vi ste visokostručni inžinjer energetskih veštica? :D
[ ventura @ 04.01.2015. 18:06 ] @
Citat:
MRAVIK:
Potpuno se slazem sa tobom ,ali drzava je vlasnik (osnivac) velikih toplana, koje bi koriscenjem solarne energije doprinele u pojeftinjenju grejanja i standardu građana.

Mislim da nisi u toku sa aktuelnom situacijom. Toplane redom idu u privatizaciju, jer se smatra da će kroz modernizaciju i privatne ruke da rade mnogo efikasnije (čitaj - bez toliko lopovluka).

Citat:
MRAVIK:
Sta se ovde dobija ako mi ostvarimo projekte van Srbije?

Dobija izuzetno bogatog srbina koji će svje ogromno bogatstvo trošiti u srbiji... U Kovačici ima da niknu Ferari i Rolls Royce predstavništva, procvetaće proizvođači tartufa i sl. Super su to stvari.

Citat:
MRAVIK:
Nekih resora drzava ne bi trebalo da se odrekne a jedan je energija.

Država se ne odriče (zelene) energije, naprotiv. Država apsolutno podržava i podstiče razvoj zelene energije, jer svaki generisani kilovat iz obnovljivih izvora novčano stimuliše.

Citat:
MRAVIK:
Pronalazaci su u vecini slucajeva bez sredstava za ostvarenje njihovih ideja. Pa su prinudjeni ta sredsva od nekoga traziti.

Za početak mogao bi da iskoristiš svu svoju ušteđevinu, ili da rasprodaš svoju imovinu zajedno sa tvojim partnerom, i eto ti novca za projekat. Uostalom to isto je uradio i onaj čikica iz Badnjevca sa svojom solarnom elektranom od koga si ti verovatno i 'pozajmio' ideju, pa ne vidim zašto i ti isto ne bi mogao da uradiš, pogotovo što tih par stotina hiljada evra nije neka nedostižna cifra.

A ako misliš da će neko drugi da preuzme sav rizik da bi se ti obogatio, grdno se varaš. Čak i da nađeš nekoga ko je voljan da uloži svoje pare u tvoj projekat, nemoj da očekuješ da ćeš moći da zadržiš više od 10% vlasništva nad tim projektom.

Citat:
MRAVIK:
U letnjem periodu toplane trose mnogo energije na grejanje tople sanitarne vode ,troseci uglaj i naftu.potrosnja sanitarne tople vode je velika.
Solarni koncentratori u tom periodu mogu zameniti te energente. A ti energenti se mogu koristiti u periodu kada solarni sistem ne funkcionise tokom tri meseca.

To uopšte nije sporno. Ja verujem da bi ti mogao da dobiješ neku količinu energije iz te tvoje elektrane kakva god daje... Međutim cela stvar je u ekonomskoj isplativosti iste. Ti možeš 1MW toplote da dobiješ iz uglja, a možeš da ga dobiješ i ako podeliš termofore dovoljnom broju devica koje će iste da drže u svom međunožju dok ne zagreju vodu. Pitanje je samo koji od ta dva metoda je smisleniji i ekonomski efikasniji.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 18:11 ] @
Moj dobronamerni savet je samo da se cela ideja predstavi profesionalno..onaj ko je pisao text,razmišlja na srpskom i prevodi to na engleski..a to ne ide baš tako :D
Dok sam čitao sve to,primetio sam da to izuzetno glupavo zvuči što bi po meni bila najveća greška..jer ako to bar ne izgleda i zvuči profesionalno,ne postoji šansa ni da se neko upeca :D kakva god da je ideja,ako uspe..onda je dobra ideja :D ali s obzirom na ciljanu sumu novaca..pa mogli bi bar platiti nekome 1000din da to prevede kako bi trebalo :D
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 18:20 ] @
Citat:
stil:
Citat:
MRAVIK: Koncentrator nad panelnim kolektorom ima prednosti posto postize vece temperature.
Jer se ne moze pustiti u sistem voda male tempereture.
Kod nas u prolece i jesen je prelazni period gde paneli ne daju dovoljno toplote.


Ok dakle namena vašeg uređaja je za grejanje sanitarne vode onda kada ima dovoljno sunca. Onda kada nam za grejanje stanova u zimskim mesecima najviše treba nije upotrebljiv.

E sad sa druge strane ako uspete tu toplotnu energiju da pretvorite u električnu, efikasnije od PV panela za zadatu površinu onda sve ima smisla. Onda je to nešto što bi moglo da bude zanimljivo.



Fotonaponski kolektori mogu jedva25 procenata energije po jedinici povrsine izvici ,a stirlingov generator 2-3 puta vise.
Pored toga fotonaponski paneli imaju kratak vek trajanja.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 18:21 ] @
Citat:
Lacika.1991:
Moj dobronamerni savet je samo da se cela ideja predstavi profesionalno..onaj ko je pisao text,razmišlja na srpskom i prevodi to na engleski..a to ne ide baš tako :D
Dok sam čitao sve to,primetio sam da to izuzetno glupavo zvuči što bi po meni bila najveća greška..jer ako to bar ne izgleda i zvuči profesionalno,ne postoji šansa ni da se neko upeca :D kakva god da je ideja,ako uspe..onda je dobra ideja :D ali s obzirom na ciljanu sumu novaca..pa mogli bi bar platiti nekome 1000din da to prevede kako bi trebalo :D




Slazem se ,radimo na tome. hvala na sugestiji
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 18:24 ] @
Nikakav problem :D
[ stil @ 04.01.2015. 18:31 ] @
Citat:
MRAVIK: Fotonaponski kolektori mogu jedva25 procenata energije po jedinici povrsine izvici ,a stirlingov generator 2-3 puta vise.
Pored toga fotonaponski paneli imaju kratak vek trajanja.


Pa kažem napravite prototip da vidimo ukupnu efikasnost vašeg sistema u odnosu na PV panele. Što se tiče veka trajanja PV panela, proizvođači garantuju 80% kapaciteta nakon 20 godina. Što nije loše.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 18:37 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
MRAVIK:
Potpuno se slazem sa tobom ,ali drzava je vlasnik (osnivac) velikih toplana, koje bi koriscenjem solarne energije doprinele u pojeftinjenju grejanja i standardu građana.

Mislim da nisi u toku sa aktuelnom situacijom. Toplane redom idu u privatizaciju, jer se smatra da će kroz modernizaciju i privatne ruke da rade mnogo efikasnije (čitaj - bez toliko lopovluka).

Mozda ce buduci vlasnik uvideti prednosti.

Citat:
MRAVIK:
Sta se ovde dobija ako mi ostvarimo projekte van Srbije?

Dobija izuzetno bogatog srbina koji će svje ogromno bogatstvo trošiti u srbiji... U Kovačici ima da niknu Ferari i Rolls Royce predstavništva, procvetaće proizvođači tartufa i sl. Super su to stvari.

Meni je novac kao motiv u daljem ostvarivanju zamisljenih ideja . i na razmisljam da vozim neki besni ferari.

Citat:
MRAVIK:
Nekih resora drzava ne bi trebalo da se odrekne a jedan je energija.

Država se ne odriče (zelene) energije, naprotiv. Država apsolutno podržava i podstiče razvoj zelene energije, jer svaki generisani kilovat iz obnovljivih izvora novčano stimuliše.



Citat:
MRAVIK:
Pronalazaci su u vecini slucajeva bez sredstava za ostvarenje njihovih ideja. Pa su prinudjeni ta sredsva od nekoga traziti.

Za početak mogao bi da iskoristiš svu svoju ušteđevinu, ili da rasprodaš svoju imovinu zajedno sa tvojim partnerom, i eto ti novca za projekat. Uostalom to isto je uradio i onaj čikica iz Badnjevca sa svojom solarnom elektranom od koga si ti verovatno i 'pozajmio' ideju, pa ne vidim zašto i ti isto ne bi mogao da uradiš, pogotovo što tih par stotina hiljada evra nije neka nedostižna cifra.

Za taj sistem koncentricnih reflektijucih prstenova sam bio upoznat i ranije pre tog projekta iz Badnjevca ,Moram priznati da sam dobio podstrek da napravim bolje i kvalitetnije.

A ako misliš da će neko drugi da preuzme sav rizik da bi se ti obogatio, grdno se varaš. Čak i da nađeš nekoga ko je voljan da uloži svoje pare u tvoj projekat, nemoj da očekuješ da ćeš moći da zadržiš više od 10% vlasništva nad tim projektom.

Sasvim pristojna zarada.

Citat:
MRAVIK:
U letnjem periodu toplane trose mnogo energije na grejanje tople sanitarne vode ,troseci uglaj i naftu.potrosnja sanitarne tople vode je velika.
Solarni koncentratori u tom periodu mogu zameniti te energente. A ti energenti se mogu koristiti u periodu kada solarni sistem ne funkcionise tokom tri meseca.

To uopšte nije sporno. Ja verujem da bi ti mogao da dobiješ neku količinu energije iz te tvoje elektrane kakva god daje... Međutim cela stvar je u ekonomskoj isplativosti iste. Ti možeš 1MW toplote da dobiješ iz uglja, a možeš da ga dobiješ i ako podeliš termofore dovoljnom broju devica koje će iste da drže u svom međunožju dok ne zagreju vodu. Pitanje je samo koji od ta dva metoda je smisleniji i ekonomski efikasniji.


Leti se trosi vise energije nego zimi ,zahvaljujuci sistemima za rashladjivanje i vece potrosnje sanitarne vode. Ne tusiras se zimi tri puta na dan.
[ Zeka_SD @ 04.01.2015. 18:43 ] @
^^ Ma skroz tačno, evo ja za zimu spremio 15 metara drva, a za leto će mi trebati jedno 20 metara minimum...
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 18:46 ] @
Citat:
Zeka_SD: ^^ Ma skroz tačno, evo ja za zimu spremio 15 metara drva, a za leto će mi trebati jedno 20 metara minimum...



U tome je razlika leti se na hladjenje trosi struja a zimi se grejemo na razlicite nacine.
Mada se i leti moze obaviti hladjenje na razlicite nacine, npr pivom :)
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 18:51 ] @
Nedelja je cujemo se drugi put ,ako neko zeli da igra sah protiv mene neka klikne na ovaj link


http://lichess.org/OYV7rABy
[ branko tod @ 04.01.2015. 19:05 ] @
Mravik

Nema odgovora na moja pitanja.

Da upoznam cenjenu publiku sa jednim dalekoistočnim solarnim sistemom koji košta ispod 500 $.
Dimenzije su 2 x 1.25 m, a godišnja dobijena energija nešto preko 2000 kW. Temperatura fluida
200*C. Da napomenem da je to vakumski " head pipe " sistem, koji ima izuzetno male gubitke , i
gazi sve ostale. Trajnost 15 god. Isporuka 20-30 dana posle depozita.Ovo je samo jedna firma
od stotina sličnih.

http://www.alibaba.com/product...-tube-heat-pipe_756888886.html

[ MRAVIK @ 04.01.2015. 19:11 ] @
evo ponovo link http://lichess.org/aAMzBfN8
[ Sceka @ 04.01.2015. 19:27 ] @
Odgovor na sve sto si dobio, i na pitanja i na sugestije i na cinjenice, je link koji vodi do sahovske partije sa nekim (pretpostavka je sa tobom?!). I onda sledi moje pitanje - zasto ova tema nije na UMZ? Pa da se svi radujemo...


Pozdrav!
[ Odin D. @ 04.01.2015. 19:44 ] @
ES-u definitivno fali podforum "Nagluvi "pronalazači"".
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 19:57 ] @
Citat:
Sceka: Odgovor na sve sto si dobio, i na pitanja i na sugestije i na cinjenice, je link koji vodi do sahovske partije sa nekim (pretpostavka je sa tobom?!). I onda sledi moje pitanje - zasto ova tema nije na UMZ? Pa da se svi radujemo...


Pozdrav!



Dok radis niko ne vidi cim odigras jednu partiju saha svi primete.

Dacu odgovor koja je cena kada izracunamo cenu izrade ,vreme izrade , isvih troskova.
Snaga jednog koncentratora od 8 m je 50KW/h ako je za nas region 1000w/m2 prosecna godisnja insolacija.
U africkom regionu 100-150KW/h za ovakav sistem.
[ Odin D. @ 04.01.2015. 20:00 ] @
Šta te sprečava da odmah sad odgovoriš na ova pitanja:

Citat:
Zašto ti je onda bilo potrebno da lažeš da imate patent, i zašto vam je onda "patent" odbijen?
Imaš li ijedno ime i prezime konkretnog kompetentnog stručnjaka iz ove oblasti koji vas je podržao? I čime vas je to podržao?


[ MRAVIK @ 04.01.2015. 20:05 ] @
Citat:
branko tod:
Mravik

Nema odgovora na moja pitanja.

Da upoznam cenjenu publiku sa jednim dalekoistočnim solarnim sistemom koji košta ispod 500 $.
Dimenzije su 2 x 1.25 m, a godišnja dobijena energija nešto preko 2000 kW. Temperatura fluida
200*C. Da napomenem da je to vakumski " head pipe " sistem, koji ima izuzetno male gubitke , i
gazi sve ostale. Trajnost 15 god. Isporuka 20-30 dana posle depozita.Ovo je samo jedna firma
od stotina sličnih.

http://www.alibaba.com/product...-tube-heat-pipe_756888886.html




Za potrebe dobijanja elektricne energije stirlingovim generatorom moze posluziti samo koncentrator.
Ovakvi paneli koje si pokazao greju se maksimalno do temperature nekog crnog tela na suncu ,u ovom slucaju u vakuumu zbog smanjenja gubitaka.

Moram pogledati po forumima misljenja drugih o njima ,pitam se kako podnose udaranje grada po tim staklenim cevima. Razmak izmedju cevi smanjuje dobit po kvadratnom metru.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 20:06 ] @
Citat:
Odin D.:
Šta te sprečava da odmah sad odgovoriš na ova pitanja:

Citat:
Zašto ti je onda bilo potrebno da lažeš da imate patent, i zašto vam je onda "patent" odbijen?
Imaš li ijedno ime i prezime konkretnog kompetentnog stručnjaka iz ove oblasti koji vas je podržao? I čime vas je to podržao?





http://worldwide.espacenet.com...C=RS&NR=20130219&KC=A1

G din stanko je dao na uvid kompletnu ideju strucnim licima ,a bez njihove dozvole i potpisa ne mogu objavljivati njihova imena. niko i nigde ne trazi misljenje nekih strucnjaka koje mi nudimo.Svako iole zainteresovan za ovakav patent ce konsultovati svoje strucnjake.Nama je dovoljno zbog nas samih ,da budemo sigurni u ovaj patent,njihovo misljenje.
od podnosenja zahteva do danas smo vidno poboljsali ovaj patent sto se konstruktivnih resenja tice. Te izmene treba jos u roku koji imamo uneti u patentni zahtev. kada to uradimo bice kompletan.
[ Shadowed @ 04.01.2015. 20:10 ] @
Citat:
MRAVIK:
Snaga jednog koncentratora od 8 m je 50KW/h ako je za nas region 1000w/m2 prosecna godisnja insolacija.
U africkom regionu 100-150KW/h za ovakav sistem.

Ne postoji snaga od 50KW/h. A ni od 100-150KW/h.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 20:18 ] @
Citat:
Shadowed: Ne postoji snaga od 50KW/h. A ni od 100-150KW/h.




Objasni...
[ Java Beograd @ 04.01.2015. 20:30 ] @
Snaga se meri u vatima ili kilovatima, a ne u kiloatvat satima.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 20:34 ] @
Citat:
Java Beograd: Snaga se meri u vatima ili kilovatima, a ne u kiloatvat satima.




Pogledaj link: http://www.centrala.org.rs/knj...nceva_energja_Solar_Energy.pdf
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 20:38 ] @
A mene zanima gospodine Mravik šta će biti sa vašim sistemom ako uradi grad? s obzirom da ste već spomenuli za one cevke.
Kako ste to rešili? msm mene ozbiljno to zanima :D ne zezam se :D
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 20:40 ] @
Citat:
Lacika.1991: A mene zanima gospodine Mravik šta će biti sa vašim sistemom ako uradi grad? s obzirom da ste već spomenuli za one cevke.
Kako ste to rešili? msm mene ozbiljno to zanima :D ne zezam se :D


Reflektor je od nerdjajuceg celika dovoljne debljine da izdrzi, sigurno vise nego staklo.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 20:43 ] @
Dobro to razumem,nisam na to mislio.
Nego sam mislio s obzirom da to mene podseća na satelitsku antenu :D šta je sa sočivima? ogledalima il šta su već :D opet je ceo taj sklop otvoren,ne pada grad isključivo pod pravim uglom zar ne? ili sam ja nešto promašio :D
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 20:47 ] @
Citat:
Lacika.1991: Dobro to razumem,nisam na to mislio.
Nego sam mislio s obzirom da to mene podseća na satelitsku antenu :D šta je sa sočivima? ogledalima il šta su već :D opet je ceo taj sklop otvoren,ne pada grad isključivo pod pravim uglom zar ne? ili sam ja nešto promašio :D


Led ne moze naskoditi reflektujucem sloju koji je zasticen specijalnim premazom . Naravno nista nije neunistivo
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 20:55 ] @
Aa ja se izvinjavam sad razumem :D nisu ogledala..tj nema veze ni sa čim staklenim :D
[ Shadowed @ 04.01.2015. 20:58 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
Shadowed: Ne postoji snaga od 50KW/h. A ni od 100-150KW/h.


Objasni...

Snaga se izrazava u vatima (W, kW, MW...).


Sta bismo na tom linku trebali da saznamo?
[ branko tod @ 04.01.2015. 21:05 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
branko tod:
Mravik

Nema odgovora na moja pitanja.



Za potrebe dobijanja elektricne energije stirlingovim generatorom moze posluziti samo koncentrator.
Ovakvi paneli koje si pokazao greju se maksimalno do temperature nekog crnog tela na suncu ,u ovom slucaju u vakuumu zbog smanjenja gubitaka.

Moram pogledati po forumima misljenja drugih o njima ,pitam se kako podnose udaranje grada po tim staklenim cevima. Razmak izmedju cevi smanjuje dobit po kvadratnom metru.


Moram da priznam da si stručnak za eskiviranje realnog razgovora i davanje odgovora. Ni na jedan od predhodnih
postova nisi dao konkretan odgovor ili rekao ne ja to ne znam. Postavio sam primer ovog solarnog panela kod koga
je sve vrlo jasno. Košta toliko , daje toliko rokovi su toliki. Da opet postavim pitanje : trošim 150kw/h dnevno. Koliko
košta da mi napravite sistem koji će mi to moći da obezbedi u kontinuitetu 20 godina. Ne tražim tačnu kalkulaciju već
mi rec kilovat bi te koštao od x do y dinara , evra , krvnih zrnaca.
Isto eskiviranje realnih odgovora koristiš i u komunikaciji sa drugim forumašima.
[ Sceka @ 04.01.2015. 21:25 ] @
Citat:
MRAVIK:

Dok radis niko ne vidi cim odigras jednu partiju saha svi primete.

Potpuna besmislica.

Citat:
Dacu odgovor koja je cena kada izracunamo cenu izrade ,vreme izrade , isvih troskova.

Ja se apsolutno ne razumem u sve ove strucne stvari koje te pitaju a ti ne odgovaras (moja pretpostavka je to da nemas pojma sta te pitaju pa zato nema ni odgovora) ali je ovo sto si napisao opet potpuno besmisleno.

Znaci - vi (ne persiram nego pretpostavljam da vas ima vise pa zato tako, grupno) cekate da neko na neku foru da kintu pa da onda racunate...

Ovako laicki, projekat koji je baziran na tome sto pricas ako u svakom trenutku nema cistu racunici o ceni kostanja svega kao i ceni koja bi se formirala za "uslugu" - garantujem da je prevara u pitanju. Samo si se grdno pres'o sto si poceo bilo kakvu vrstu price na ovom forumu. Previse je ovde strucnjaka (pravih, osvedocenih, dokazanih...) da bi ti prosle ove nebuloze.

Zato opet pitam - sto se ovo ne premesti na UMZ da mozemo svi da se razonodimo?! Hvala.


Pozdrav!
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 21:28 ] @
Citat:
branko tod: Moram da priznam da si stručnak za eskiviranje realnog razgovora i davanje odgovora. Ni na jedan od predhodnih
postova nisi dao konkretan odgovor ili rekao ne ja to ne znam. Postavio sam primer ovog solarnog panela kod koga
je sve vrlo jasno. Košta toliko , daje toliko rokovi su toliki. Da opet postavim pitanje : trošim 150kw/h dnevno. Koliko
košta da mi napravite sistem koji će mi to moći da obezbedi u kontinuitetu 20 godina. Ne tražim tačnu kalkulaciju već
mi rec kilovat bi te koštao od x do y dinara , evra , krvnih zrnaca.
Isto eskiviranje realnih odgovora koristiš i u komunikaciji sa drugim forumašima.

Posto ne mogu momentalno da ti izracunam cenu jednog koncentratora, A cena je bitna da bi dobio cenu Po kw kako ocekujes da ti to racunam?
Cim iskalkulisemo ekonomsku cenu celog sistema znace se i cena kw. Mogu sada da te slazem na tvoju ili moju stetu.
Cinjenica je da sistem sam sebe otplati od7-10 godina .ta razlika zavisi od suncanih dana. ali posle tog perioda ti imas gotovo pesplatnu elektricnu energiju.
normalno imaces trosak odrzavanja sistema . Zato navodim konstrukcione prednosti ,one su jako bitne.
Kada zavrsimo merenja a za merenja nam treba sunce oko pola februara ,znacemo efikasnost sistema.
Moraces da se strpis za tvoj odgovor.

[ MRAVIK @ 04.01.2015. 21:32 ] @
Citat:
Sceka: Ja se apsolutno ne razumem u ove ove strucne stvari koje te pitaju a ti ne odgovaras (moja pretpostavka je to da nemas pojma sta te pitaju pa zato nema ni odgovora) ali je ovo sto si napisao opet potpuno besmisleno.

Znaci - vi (ne persiram nego pretpostavljam da vas ima vise pa zato tako, grupno) cekate da neko na neku foru da kintu pa da onda racunate...

Ovako laicki, projekat koji je baziran na tome sto pricas ako u svakom trenutku nema cistu racunici o ceni kostanja svega kao i ceni koja bi se formirala za "uslugu" - garantujem da je prevara u pitanju. Samo si se grdno pres'o sto si poceo bilo kakvu vrstu price na ovom forumu. Previse je ovde strucnjaka (pravih, osvedocenih, dokazanih...) da bi ti prosle ove nebuloze.

Zato opet pitam - sto se ovo ne premesti na UMZ da mozemo svi da se razonodimo?! Hvala.


Pozdrav!



Ako neki odgovor nisam dao ,to sam obrazlozio ,moraces malo procitati ranije postove.
[ Sceka @ 04.01.2015. 21:34 ] @
LOL
Citat:
Cinjenica je da sistem sam sebe otplati od7-10 godina.

Pa kako je to cinjenica kad nisi racunao, odnosno kad ne mozes da izracunas ono sto si pitan? Po cemu je to cinjenica? Gde je racunica koja pokazuje/dokazuje tu cinjenicu?

Ovo postaje zanimljivo...


Pozdrav!
[ Sceka @ 04.01.2015. 21:36 ] @
Citat:
MRAVIK:
Ako neki odgovor nisam dao ,to sam obrazlozio ,moraces malo procitati ranije postove.

Ako neki odgovor nisi dao? Pa nisi ni jedan odgovor dao. A procitao sam ne samo tvoje postove nego celu temu od pocetka, svako slovo.




Pozdrav!
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 21:42 ] @
[quote]Sceka: LOL

Pa kako je to cinjenica kad nisi racunao, odnosno kad ne mozes da izracunas ono sto si pitan? Po cemu je to cinjenica? Gde je racunica koja pokazuje/dokazuje tu cinjenicu? :)

Ovo postaje zanimljivo...


Posto smo prototip od jednog metra napravili ujesen ,A u zimskom periodu ne mozemo vrsiti ispitivanja,normalno da ne mogu da nagađam.
Mozda je zasad dobro da diskutujemo ,ako nekoga zanima o konctrukciji sistema a doci ce na red i kalkulacije. do tog vremena moramo sacekati.
[ zica49 @ 04.01.2015. 21:48 ] @
Koliko ocekujete od tog prototipa?
[ Sceka @ 04.01.2015. 21:49 ] @
Citat:
...do tog vremena moramo sacekati.

Ne moramo. Ti si postavio temu i izrazio zelju za diskusijom. Diskusija se vodi ali jedino ti ne radis nista osim sto izbegavas odgovore ali te ne sprecava da i dalje postvljas tvrdnje.

Znaci, koliko je kostao prototip od jednog metra i na osnovu koje racunice si dosao do tvrdnje da bi se takav "pravi" otplatio za 7 do 10 godina, sam sebe isplati za taj period? Odgovori konkretno i prosto. Bez uvijanja i nebuloza.


Pozdrav!
[ branko tod @ 04.01.2015. 21:58 ] @
Mravik, ja tvrdim da je taj vaš sistem minimum PET puta skuplji i oko 30 % manje
efikasan od stacionarnih sistema. Tako kažu moji proračuni.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 21:58 ] @
Citat:
Sceka: Ne moramo. Ti si postavio temu i izrazio zelju za diskusijom. Diskusija se vodi ali jedino ti ne radis nista osim sto izbegavas odgovore ali te ne sprecava da i dalje postvljas tvrdnje.

Znaci, koliko je kostao prototip od jednog metra i na osnovu koje racunice si dosao do tvrdnje da bi se takav "pravi" otplatio za 7 do 10 godina, sam sebe isplati za taj period? Odgovori konkretno i prosto. Bez uvijanja i nebuloza.


Pozdrav!



Prototip od jednog metra je kostao na "kilo" oko 700 eur , nepravljen je za meranja . Nisam uracunao vreme projektovanja Rok otplate takvih sistema drugih proizvodjaca je u tom rasponu.
Ako nas sistem bude jeftiniji ,razumljivo je da ce taj rok da bude manji.
[ vladd @ 04.01.2015. 22:06 ] @
Meni je potpuno NEJASNO, STA doticni sistem NUDI u svojoj "efikasnosti", u odnosu na KLASICNE fokusne sisteme.

Sta se to "vise" dobija iz fluksa na preseku x ili xxkvadratnih metara???


Ovi drugi, plocasti ili fotoelektricni imaju svoje nesumnjive dobre osobine, ali im se ne "meri" medjukorelacija, vec svaki ima SVOJU namenu..

Znaci, elementarno PROSTO pitanje, odakle se "cedi" prednost..kada je fluks toliki koliki je? Gde je "ideja" patenta?

Posto nijedan tehnicki detalj nije razradjen..recimo da nije ni bitno, posto su ostali detalji, uglavnom sve "poznate" i komercijalne stvari..
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:13 ] @
Koliko sam ja shvatio glavni fazon sa ovim patentom koji se razlikuje od ostalih već komercijalnih proizvoda je što on usmerava zrake u obe strane kolektora ili kako se već zove ta lopta u sredini :D
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:14 ] @
Ali bez testiranja i podataka dobijenih iz istih..ovo je i dalje samo ideja :D
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:16 ] @
Citat:
vladd: Meni je potpuno NEJASNO, STA doticni sistem NUDI u svojoj "efikasnosti", u odnosu na KLASICNE fokusne sisteme.

Sta se to "vise" dobija iz fluksa na preseku x ili xxkvadratnih metara???


Ovi drugi, plocasti ili fotoelektricni imaju svoje nesumnjive dobre osobine, ali im se ne "meri" medjukorelacija, vec svaki ima SVOJU namenu..

Znaci, elementarno PROSTO pitanje, odakle se "cedi" prednost..kada je fluks toliki koliki je? Gde je "ideja" patenta?

Posto nijedan tehnicki detalj nije razradjen..recimo da nije ni bitno, posto su ostali detalji, uglavnom sve "poznate" i komercijalne stvari..

prednost je u tome sto je dvostrana refleksija resila veliki broj problema u konstrukciji u poredjenju sa slicnim sistemima .
Prdnost je velike ustede materijala i sigurnost sistema dovedena na maksimum. Ne dobija se vise fluxa vec veca povrsina prijema toplote. posto drugi sitemi zrace na prijemnik sa jedne strane a nas sa dve ,tu je ta prednost. Laicki receno u rerni se brze nesto ispece ako rerna greje i gore i dole.
Nije dobro ni da se previse greje prijemnik onda dolazi do gubitaka usled reemisije.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:20 ] @
A jel on isto zrači na obe strane? ili sa jedne slabije a sa druge jače?
[ Sceka @ 04.01.2015. 22:22 ] @
LOL Pa meni licno, kao laiku, to laicko objasnjenje objasnjava. Ali je poenta sto ovde ima onih koji nisu laici i bas ti koji nisu laici ti postavljaju pitanja na koja ne odgovaras. Nekom logikom - pa i ti si laik koji hoce neke pare za "rernu". Pa moze i tako ali je i laicima koji imaju pare to nedovoljno da bi dali kiintu. I laici pre davanja kinte konsultuju strucnjake...


Pozdrav!
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:23 ] @
Citat:
Lacika.1991: A jel on isto zrači na obe strane? ili sa jedne slabije a sa druge jače?




Posto su reflektori jednake povrsine ,priblizno je isto osuncavanje sa svih strana

https://www.youtube.com/watch?v=2eNk435UOIU&feature=youtu.be



Ovde sam postavio taj prototip od metra ,bili smo nestrpljivi da ga probamo ,jpa nam je kao prijemnik posluzila pivska flasa :)

[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 04.01.2015. u 23:44 GMT+1]
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:26 ] @
Pa lepo greje flašu :D vrag će ga znati možda i bude od svega toga nešto dobro kad se malo motorizuje i krene da se okreće ko suncokret :D
Bilo bi lepo kad bi sledeći put snimao..po lepom danu..pa uzmeš neki laserski termometar da vidimo koliko greje to čudo :D
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:29 ] @
Citat:
Lacika.1991: Pa lepo greje flašu :D vrag će ga znati možda i bude od svega toga nešto dobro kad se malo motorizuje i krene da se okreće ko suncokret :D


Ako si primetio odlicno radi i pored toga sto jos nije ni reflektujuci sloj zalepljen, a i ored toga da je flasa crna efekat bi bio potpun.
reflektor ovakav kakav je ima refleksiju od samo 50 posto. ima na njemu mnogo difuznog rasipanja.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:32 ] @
Dobro vidi se da je refleksni deo prljav i mastan od prstiju i svega živoga :D ali prži on to fino..bar meni kao laiku to tako izgleda :D lepo je videti praktičnu primenu ideje..da ne ostane samo tema :D ja bi baš voleo da vidim to u punoj dimenziji sa svom pratećom opremom :D
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:33 ] @
Citat:
Lacika.1991:
Pa lepo greje flašu :D vrag će ga znati možda i bude od svega toga nešto dobro kad se malo motorizuje i krene da se okreće ko suncokret :D
Bilo bi lepo kad bi sledeći put snimao..po lepom danu..pa uzmeš neki laserski termometar da vidimo koliko greje to čudo :D



Prijemnik ima ravno litar zaprenine, kad izmerimo pocetnu temperaturu vode i vreme potrbno da ona prokljuca ,imacemo neke parametre naravno merenja se moraju vrsiti u sva doba dana.
[ bin.sys @ 04.01.2015. 22:35 ] @
Svaka čast za prototip i ideju, kao i za način na koji ste prezentovali ideju na forumu!
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:37 ] @
Citat:
Lacika.1991:
Dobro vidi se da je refleksni deo prljav i mastan od prstiju i svega živoga :D ali prži on to fino..bar meni kao laiku to tako izgleda :D lepo je videti praktičnu primenu ideje..da ne ostane samo tema :D ja bi baš voleo da vidim to u punoj dimenziji sa svom pratećom opremom :D



Mnogi sagovornici misle da imamo lose namere u pogledu novca, ja naravno ne mogu u tome da ih razuverim. Meni licno je vazno da proradi jedan pravi primerak ,pa makar jeo samo burek.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:39 ] @
Što se mene lično tiče,sve na ovom svetu se radi za novac..ali meni je jako drago kada se neko obogati radom..ili bar pristojno živi..vi ovo radite za novce i za neko više dobro :D ako vam to uspe..znate da ste vi lično zaslužni za to i niko ne bi trebalo da negoduje povodom toga..svaka čast..ja jedva čekam da vidim projekat u punoj razmeri.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:40 ] @
Citat:
bin.sys:
Svaka čast za prototip i ideju, kao i za način na koji ste prezentovali ideju na forumu!



Ja bas nisam ubedjen da sam dobro prezentovao.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:42 ] @
Da ste odma okačili video prototipa..verujem da ne bi bilo ovoliko rasprave..ali opet verujem ni da se ne bi izbegla..jer neki imaju običaj da popljuju sve što neko drugi radi..dok oni sede kući uz pivčugu u ruci..i sami ne znaju šta će od života.
[ branko tod @ 04.01.2015. 22:44 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=2eNk435UOIU&feature=youtu.be

Vrlo savremen naučni metod ! Dobija se gomila vrednih parametara.

Ja tvrdim da je taj vaš sistem minimum PET puta skuplji i oko 30 % manje
efikasan od stacionarnih sistema. Tako kažu moji precizni proračuni.
[ Lacika.1991 @ 04.01.2015. 22:46 ] @
Dobro bre Branko daj čoveku malo da odahne :D pa stiće i proračuni valjda :D trenutno je to work in progress :D pa nemere sve preko noći :D
[ bin.sys @ 04.01.2015. 22:50 ] @
Prezentovali ste odlično jer niste naseli na provokacije. Dali ste dobre odgovore na većinu pitanja, a očigledno je da je projekat u fazi razvoja i da u ovom trenutku ne možete da odgovorite na svako pitanje.
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 22:51 ] @
Citat:
branko todhttps://www.youtube.com/watch?v=2eNk435UOIU&feature=youtu.be

Vrlo savremen naučni metod ! Dobija se gomila vrednih parametara.

Ja tvrdim da je taj vaš sistem minimum PET puta skuplji i oko 30 % manje
efikasan od stacionarnih sistema. Tako kažu moji precizni proračuni.


Pojasni sta je stacionarni sistem ,mislis na fotonaponske celije ili solarne panele za grejanje vode?

nama je interesantniji koncentrator za proizvodnju elektricne energije , Proizvodnju pare za susare i industrijske procese moze posluziti samo koncentrator.

[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 05.01.2015. u 00:07 GMT+1]
[ branko tod @ 04.01.2015. 23:31 ] @
Stacionarni sistemi mogu da stvore pritisak preko 5 bara.
[ hotchimney @ 04.01.2015. 23:52 ] @
Citat:
MRAVIK:

Snaga jednog koncentratora od 8 m je 50KW/h

Citat:
Shadowed:

Ne postoji snaga od 50KW/h.

Citat:
MRAVIK:

Objasni...

Citat:
Java Beograd:

Snaga se meri u vatima ili kilovatima, a ne u kiloatvat satima.

To što "ekspert" za solarnu energiju ne zna da je jedinica za meru snage wat i što traži da mu se "Objasni..." nije nikakvo čudo.
Ali kad već objašnjavate imajte na umu da se KW/h čita "kilovat po času" a ne "kiloatvat sat". Tako se čita, a sad šta znači to je drugo pitanje.

Kad konstruktor koristi KW/h za merenje snage svog "čeda" to pokazuje koliko taj "patent" vredi.
Prosto ne mogu da verujem da neko može nasesti na ovakvo šarlatanstvo.
Ali, nikad se ne zna...
[ MRAVIK @ 04.01.2015. 23:56 ] @
Citat:
hotchimney: To što "ekspert" za solarnu energiju ne zna da je jedinica za meru snage wat i što traži da mu se "Objasni..." nije nikakvo čudo.
Ali kad već objašnjavate imajte na umu da se KW/h čita "kilovat po času" a ne "kiloatvat sat". Tako se čita, a sad šta znači to je drugo pitanje.

Kad konstruktor koristi KW/h za merenje snage svog "čeda" to pokazuje koliko taj "patent" vredi.
Prosto ne mogu da verujem da neko može nasesti na ovakvo šarlatanstvo.
Ali, nikad se ne zna...




Pogledaj link: http://www.centrala.org.rs/knj...nceva_energja_Solar_Energy.pdf i nisam trazio da mi objasni sta je wat nego da mi objasni zbog cega tvrdi to sto tvrdi.
Posto gornji link ne radi ima na ovom: http://altenergija.org/sites/d...es/Fotonaponska%20energija.pdf
[ Odin D. @ 05.01.2015. 00:04 ] @
Citat:
MRAVIK: G din stanko je dao na uvid kompletnu ideju strucnim licima ,a bez njihove dozvole i potpisa ne mogu objavljivati njihova imena. niko i nigde ne trazi misljenje nekih strucnjaka koje mi nudimo.Svako iole zainteresovan za ovakav patent ce konsultovati svoje strucnjake.Nama je dovoljno zbog nas samih ,da budemo sigurni u ovaj patent,njihovo misljenje.
od podnosenja zahteva do danas smo vidno poboljsali ovaj patent sto se konstruktivnih resenja tice. Te izmene treba jos u roku koji imamo uneti u patentni zahtev. kada to uradimo bice kompletan.

Čovječe, nemoj da se brukaš i zakopavaš sve dublje. Te bajke možeš pričati negdje drugdje, ovdje to ne prolazi.
Vaša patentna prijava je neviđena smijurija. Sve što u njoj piše su obične laičke nabuloze bez ikakvih tehničkih detalja tipa:
- naš sistem je najbolji,
- naš sistem je jeftiniji,
- drugi sistemi imaju brojne nedostatke koje naš sistem otklanja...

i tako dalje u tom smislu lupetanje proizvoljnih besmislica bez da se ikakvim konkretnim podatkom pokaže šta to tačno ne valja i šta to tačno i kako (ako niste znali za patentnu prijavu je najvažnije KAKO, a ne šta - to vam je besplatan pravni savjet od mene) ste rješili.

Sve što ste vi pronašli je način kako se podnosi patentna prijava i onda ste podnjeli totalnu glupost za patentiranje - uopštenu ideju bez realizacije.
Ideje se ne mogu patentirati.

Čitava vaša patentna prijava mogla bi se sažeti u dvije rečenice:

1. Prijavljujemo za patent najbolji solarni koncentrator koji još niko na svijetu nije napravio.
2. Predmet prijave je "najboljnost".

Svakom normalnom je dovoljno da pročita vašu patentnu prijavu i za 10 sekundi vidi s kim i čim ima posla. Mislim, u tehničkom pogledu.
Možda vi imate najbolje namjere, ali ste - uz svu dobru volju - zaista tehnički i stručno krajnje nekomeptentni i nesposobni da ih realizujete.

Plus, javno lažete. A "ko laže, taj i ...". Ostatak znate i sami.
[ bin.sus @ 05.01.2015. 00:05 ] @
Radi link.
[ Shadowed @ 05.01.2015. 00:11 ] @
@Mravik, postoji razlika izmedju kW/h i kWh. kWh je jedinica za energiju (kolicinu iste). kW je jedinica za snagu. kW/h je promena snage u zavisnosti od vremena.
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 00:12 ] @
Citat:
bin.sus: Radi link.

po tvojoj tvrdnji u neku patentnu prijavu teba da se napise : "nas sistem je najgori ,nas sistem je najskuplji,nas sistem ima nedostataka vise nego drugi".....
nas tekst prijave objasnjava sve navode,ne vidim tu nikakav problem.

Ova poruka je greskom data u ovaj post a namenjena je @Odin D.








[ Odin D. @ 05.01.2015. 00:29 ] @
Citat:
MRAVIK: po tvojoj tvrdnji u neku patentnu prijavu teba da se napise : "nas sistem je najgori ,nas sistem je najskuplji,nas sistem ima nedostataka vise nego drugi"....

Nema ti šta u patentnoj prijavi da ocjenjuješ da li je bolje ili gore - možeš pisati ali to nikog ne zanima, pogotovo kad je bez ikakvih dokaza, nego samo lista izmišljenih nabuloza.
Sve što je bitno je da li je to nešto novo i da li ste u patentnoj prijavi dovoljno tačno objasnili kako se konkretno to što tvrdite postiže, tako da se po tom vašem opisu
to može napraviti.

Citat:
MRAVIK: nas tekst prijave objasnjava sve navode,ne vidim tu nikakav problem.

Dabome da ne vidiš. Zato sam ti i rekao da ste tehnički nekompetenti i nesposobni kad ne vidite šta je problem u vašoj prijavi i kad vjerujete da ste nekom nešto objasnili.

U svakom slučaju, ja imam zvaničnu potvrdu toga (a isto i vi).
Evo je:



Ako ti tu ne vidiš nikakav problem, teško onda da nekog ovdje - osim par dežurnih budala od kojih ne bi izvukao ni 100 dinara sve i da zaista spašavaš svijet - možeš ubijediti u to što pričaš.
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 00:30 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
MRAVIK:
Citat:
Shadowed: Ne postoji snaga od 50KW/h. A ni od 100-150KW/h.


Objasni...

Snaga se izrazava u vatima (W, kW, MW...).


Sta bismo na tom linku trebali da saznamo?
Da ,u pravu si pogresno sam napisao treba KWh da pise. hvala na ispravci !
[ hotchimney @ 05.01.2015. 01:32 ] @
Nisi ti pogrešio. Ti to ne razumeš. Inače ne bi u nekoliko navrata branio te "KW/h".
Plus što pišeš veliko "K" tamo gde ide malo "k", i tu grešku si ponovio u ovom poslednjem tekstu.

Upamti, prefiks "kilo" se označava malim slovom "k".

To su laičke greške.

Ništa lično, ali stvarno si došao na pogrešno mesto da reklamiraš nešto što nije za reklamu.
Probaj na "Burek-u".
[ hotchimney @ 05.01.2015. 01:46 ] @
Aj, dok sam tu, da mi neko objasni šta znači
Citat:
Pronalazak nije opisan potpuno i jasno, tako da ga stručnjak iz odgovarajuće oblasti može izvesti, u smislu člana 82. Zakona

Šta taj "stručnjak" "izvodi"?

I kako su ustanovili da je reč o "pronalasku" ako "nije opisan potpuno i jasno". A ako je pronalazak onda patent mora biti priznat, zar ne?

Jaki stručnjaci sede u tom Zavodu.

[ jnk @ 05.01.2015. 02:16 ] @
Svaka cast na pronalasku i samo napred. Pusti ove hejtere, tako su se i Tesli smejali a vidi ga gde je danas?

Sto kaze nasa narodna - haters gonna hate, they hate us cause they ain't us.
[ Miroslav Jeftić @ 05.01.2015. 02:25 ] @
Citat:
hotchimney:

Šta taj "stručnjak" "izvodi"?

I kako su ustanovili da je reč o "pronalasku" ako "nije opisan potpuno i jasno". A ako je pronalazak onda patent mora biti priznat, zar ne?


Pa nisu ni ustanovili, misli se na prijavu pronalaska.
[ Odin D. @ 05.01.2015. 03:22 ] @
Citat:
hotchimney: Aj, dok sam tu, da mi neko objasni šta znači

Znači da je prijava toliko bezveze da nisu ni našli za shodno da konkretno odgovore baš na navode u prijavi
nego koriste neki uopšteni formular sa par opcija tipa:

a) nepotpuno
b) besmisleno
c) budalaština
d) smiješno
e) već viđeno
f) glupo
g) mi nismo uprava vodovoda
....
i sl.

i onda proizvoljno lupe krstić na kućicu ispred nekih od ponđenih "obrazloženja", pošto su u principu sva tačna.

Time značno skraćuju sebi posao, pošto takvih "pronalazača" i prijava ima kao pleve.
[ lucky88 @ 05.01.2015. 04:43 ] @
Ovo je, odnosno ovo nije uređaj zasnovan na Elektronici, ili programiranju,
pa da sada većina Elektroničara ovde, da traže kvar neki, ili da prati šemu :-). Zato su pali u "očajanje".
Bolje priznajte da ne znate i da niste ušli u problematika iz pravog ugla. Ovo je smešno, ovoliko pljuvanja i optužbi.

Nikakvi špijuni ne postoje ovde, samo laici po pitanju energetike. Ne znam za Pokretače ovog projekta, ali vidi se
na sajtu prezentacija profesionalnog radnog iskustva jednog od njih.
[ Lacika.1991 @ 05.01.2015. 04:50 ] @
Al niko nije sačekao ni da projekat bude završen,nego svi u momentu popljuvali sve i ajmo dalje :D
[ lucky88 @ 05.01.2015. 04:56 ] @
Problem kod novih izuma ,ili još gore, poboljšavanja postojećih tehnologija, je kako to progurati do investitora, ili ne daj bože
do državnih institucija. Tu igraju veliki igrači, prljavo i kako sve ne. Kako na primer Microsoft, tako lako ulazi u državu,
pogotovo države u tranziciji i slične, gde ima puno korupcije. Moraš bit Igrač, da bi postigao uspeh. Poštena igra
može da uspe samo, pa da priznamo, ako damo sve na poslužavniku ovakvim pljuvačima. Ne razlikuju se mnogo od
političara, osim što nisu političari. :D
[ Trick__Fix @ 05.01.2015. 05:04 ] @
Citat:
lucky88: ovo nije uređaj zasnovan na Elektronici,...većina Elektroničara...traže kvar neki, ili da prati šemu :-). Zato su pali u "očajanje".


Navedi samo jedan post gde su elektroničari "PLJUVALI" po

-Projektu (ako se TO tako zove kad nešto što je jednostavno---iskoplikuješ i to bi još i da patentiraš)

-Šemi (šemu još nema ni onaj što misli da je smislio tu kao šatro-mile NOVU " Bravariju" )

-ili po bilo kom delu gospodinovog izlaganja iz "Kovačice" ....iz mesta u kojem ga izgleda i ne poznaju...

..to je tu pored mene, ...Lako sednem u auto
(mogu i biciklom, al' s' obzirom kakav je projekat , verovatno ću da idem "Rikšama" ) da posetim neku od "kavana" i ambulantu
u Kovačici .... pa da se raspitam gde ON češće svrača ?

@lucky88

-Jel tebi neko dao 5€ da glumiš njegovog drvenog advokata ?
(....naravno da si valjada platio porez na taj extra prihod ?! )

Jesi li čuo za pesmu : "ajd odatle bre"...
[ lucky88 @ 05.01.2015. 05:18 ] @
Citat:
Trick__Fix: Navedi samo jedan post gde su elektroničari "PLJUVALI" po

-projektu (ako se TO tako zove kad nešto što je jednostavno---iskoplikuješ i to bi još i da patentiraš)

-šemi (šemu još nema ni onaj što misli da je smislio tu kao šatro-mile NOVU " Bravariju")

-ili po bilo kom delu gospodinovog izlaganja iz "Kovačice" ....iz mesta u kojem ga izgleda i ne poznaju...

..to je tu pored mene, ...Lako sednem u auto (mogu i biciklom) da posetim "kavanu" u Kovačici
i ambulantu,..... pa da se raspitam gde ON češće svrača ?

@lucky88

-Jel tebi neko dao 5€ da glumiš njegovog drvenog advokata ?
(....naravno da si valjada platio porez na taj extra prihod ?! )

Jesi li čuo za pesmu : "ajd odatle bre"...


Sa tobom nemam šta da diskutujem, sedi ti lepo iza lemelice ... pa vozi Mile.

Vi neposredno, bez ikakve sopstvene koristi podržavate Naftne konglomerate, i ostale prljave energije. A neki možda imaju
i interesa da ih podržavaju, svakakvih ima ovde.
Oni koji su dokoni i uživaju da voze Jugiće i stare šklopocije uvezene iz inostranstva, gde više ne mogu ni da se registruju
osim kod nas još uvek, neka nastave da traktorišu.

Sve ovo tvoje pod crticama, je Laičko sagledavanje. Nemaš ni jedan argument zasnovan na poznavanju tehnologije,
kako očekuješ da ti iko odgovori. Da se spusti na tvoj nivo znanja i da ti na kašičicu daje to što ne znaš.

Nemam nikakve koristi da branim ili da budem drveni advokat ikome, samo ovakvo diskutovanje, srozava forum.
Iz tog razloga.

I nemoj ti meni "ajd odatle bre"..
Šta ti znaš o Energetici? Ništa. A i baviš se naftom, koliko se vidi, pa razmotri svoje interese. Traktoristo!

[ lucky88 @ 05.01.2015. 06:23 ] @
Citat:
Lacika.1991:
Al niko nije sačekao ni da projekat bude završen,nego svi u momentu popljuvali sve i ajmo dalje :D


Mala geneza odnosno drift u tvojim porukama:

Citat:
Lacika.1991:Po meni lično to su čiste gluposti..jel ja duboko verujem da naši mediji nisu sposobni da lupetaju gluposti
o globalnom zagrevanju koje traje već silnim godinama..i nikoga više nije briga za globalno zagrevanje,
pored toliko gladnih usta,ne zaposlenosti i frustracije u narodu..samo bi dokoni ljudi zamarali glavu sa takvim budalaštinama :D


Citat:
Lacika.1991:Što se mene lično tiče,sve na ovom svetu se radi za novac..ali meni je jako drago kada se neko obogati radom..
ili bar pristojno živi..vi ovo radite za novce i za neko više dobro :D ako vam to uspe..znate da ste vi lično
aslužni za to i niko ne bi trebalo da negoduje povodom toga..svaka čast..ja jedva čekam da vidim projekatu punoj razmeri.


itd.

I ti misliš da si ozbiljan, da neko treba da ti daje neke podatke da ih ti proveriš.

Svi su dobili odgovore na svoja pitanja, najmanje dva puta, ili bili usmereni na koju stranu da "gledaju". A onda se nastavljaju
ista pitanja beskonačno. Zaključak je da nisu ni pročitali niti se potrudili da se udube u tematiku. Drugi zaključak, nemaju ni nameru da ozbiljno diskutuju, ne zato što ne žele, hteli bi oni, ali ne umeju. :D

[ Lacika.1991 @ 05.01.2015. 06:49 ] @
Udubljivanje gospodine u koju tematiku? što neki kre ten zamislio sebi u glavi neku teoriju zavere o globalnom zagrevanju i takvim glupostima?
Ili prepametnim ljudima koji ne dozvoljavaju drugima da iskažu svoje mišljenje?A toliki retki momci što tako silno i ozbiljno diskutuju..pročitajte malo o čemu diskutuju i sve se vrti u krug..ovo je nekad bio kulturan i normalan forum..sa normalnim ljudima i administratorima koji su obraćali pažnju na "mentole" tj trolove koji su frustrirani svojim životom pa se poseru po tudjem..čisto radi reda onako..
A kao drugo..ja nisam ni u jednom momentu tvrdio da sam ozbiljan..imam 23 godine pa mi se ne može ni zameriti nešto bog zna šta..moj jedini problem je što volim da čitam normalne prepiske edukovanih ljudi..što bi ovde bilo retko po svemu sudeći jer se svaka tema završi upravo ovakvim pametovanjem i teškim off-om.
Uostalom gde sam ja spomenuo da ja proveravam nekakve podatke? ja sam zainteresovan za projekat jer sam radoznao,i nisam niko i ništa da proveravam podatke.
Ovaj forum je došao do te mere da 5 učesnika koji su aktivni na jednoj temi..ne mogu 2 dana da se drže iste..što je jako žalosno.

[ lucky88 @ 05.01.2015. 07:10 ] @
Diskusija je otišla u Off odavno. Onog momenta kada su Odin, Vladd, Zica, počeli da haraju, pametuju, a neki i da "špijuniraju".

Ponašanje na nivou razotkrivanja teorije zavera. Čista klasika.

I uvrede, kao bež ti bre odavde, mi smo ovde glavi. Kakva nebuloza.

edit: Ja sam pokušao da vratim diskusiju u svoj tok, kako treba da ide. Ne pada mi na pamet da obaram "lokalne heroje"
iako bih mogao vrlo lako, ipak imaju oni dosta staža ovde. Pa nastavite dalje kako ste krenuli.

A pogledaj pod kojim je brojem odnosno kada se ko prijavio na forum, po pitanju staža na forumu.
Ne po bezbrojnim ispraznim naklapanjima, odnosno broju poruka.
[ hotchimney @ 05.01.2015. 07:16 ] @
Da "pronalazači" nešto znaju, oni bi temu otvorili na forumu nauke a ne u "ludoj" zoni!

Citat:
lucky88:

kako to progurati...
do državnih institucija.

U državnim institucijama ima već dovoljno prevaranata.
Još jedan manje više...

No, i pored toga što su se dokazali da su prevaranti,
jer na primer stalno govore o patnetu iako su odbijeni,
jer ne znaju ni osnovne termine koje čak i klinci u osnovnoj školi znaju, itd.

Gde tu naći osnov da im se udeli novac od bilo koga, posebno od države?
[ lucky88 @ 05.01.2015. 07:20 ] @
Da li ti veruješ da je domaći patentni zavod, ili bolje reći bilo koji, pouzdana institucija,da se ne "muti voda" i tamo.
I da tamo ne sedi pored i pametnih ljudi i gomila kretena i trgovaca istinom.

Patent , već je rečeno , će biti dopunjen.

A da li su prevaranti, ja ne znam i ne želim da znam. Neka se na delu pokažu.
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 07:23 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK: po tvojoj tvrdnji u neku patentnu prijavu teba da se napise : "nas sistem je najgori ,nas sistem je najskuplji,nas sistem ima nedostataka vise nego drugi"....

Nema ti šta u patentnoj prijavi da ocjenjuješ da li je bolje ili gore - možeš pisati ali to nikog ne zanima, pogotovo kad je bez ikakvih dokaza, nego samo lista izmišljenih nabuloza.
Sve što je bitno je da li je to nešto novo i da li ste u patentnoj prijavi dovoljno tačno objasnili kako se konkretno to što tvrdite postiže, tako da se po tom vašem opisu
to može napraviti.

Citat:
MRAVIK: nas tekst prijave objasnjava sve navode,ne vidim tu nikakav problem.

Dabome da ne vidiš. Zato sam ti i rekao da ste tehnički nekompetenti i nesposobni kad ne vidite šta je problem u vašoj prijavi i kad vjerujete da ste nekom nešto objasnili.

U svakom slučaju, ja imam zvaničnu potvrdu toga (a isto i vi).
Evo je:



Ako ti tu ne vidiš nikakav problem, teško onda da nekog ovdje - osim par dežurnih budala od kojih ne bi izvukao ni 100 dinara sve i da zaista spašavaš svijet - možeš ubijediti u to što pričaš.


Posto su detaljni nacrti pri kraju,imamo dovoljan rok za predaju istih i u cemu je onda problem.? Da pojasnim u medjuvremenu smo jos vise unapredili nas pronalazak ,tako da malo uz malo kasnjenja sa predajom detaljnih nacrta ,postizemo bolju prezentaciju naseg patenta.

P:S. Ono za dezurne budale si ti rekao ,pojasni gde te budale dezuraju?
[ hotchimney @ 05.01.2015. 07:33 ] @
Citat:
lucky88:

Da li ti veruješ da je domaći patentni zavod, ili bolje reći bilo koji, pouzdana institucija,da se ne "muti voda" i tamo.

Svoja zapažanja o "stručnjacima" u patentnom Zavodu sam već izneo.


Citat:
lucky88:

Svi su dobili odgovore na svoja pitanja, najmanje dva puta, ili bili usmereni na koju stranu da "gledaju".

Odgovorio je @MRAVIK i na moje pitanje, ali pogrešno.
Tom prilikom me je 'usmereni na koju stranu da "gledam"' i samo potvrdio da nije upućen u elementarne pojmove oblasti za koju se predstavlja kao ekspert-pronalazač.

Pritisnut od više učesnika u temi na kraju je i sam priznao da je "pogresno napisao". Medjutim "vuk dlaku menja al' ćud nikako", tako je u istom komentaru "grešku" ponovio.

Ne, ne greši, ne zna!.
[ bln.sys @ 05.01.2015. 07:50 ] @
Zamisli, napisao je kW/h umesto kWh! Pa šta? Da li to znači da sistem ogledala ne radi?
[ Odin D. @ 05.01.2015. 07:54 ] @
Citat:
MRAVIK: Posto su detaljni nacrti pri kraju,imamo dovoljan rok za predaju istih i u cemu je onda problem.?

Problem je što lažeš.

Uzeli ste neki CAD program i malo se igrate i šminkate tu glupst i trabunjaš o nekakvom unapređenju.

Na isti način tvoj saradnik i ko-izumitelj u poslednjih 7-8 godina "otvara" širom Srbije megalomanske fabrike električnih vozila, skutera, autobusa.... otvara solarne parkove uzduž i popreko zemlje, osvjetljava gradove solarnom rasvjetom, Kinezi ulažu 300 miliona dolara u njegove proizvodne pogone, i tome slično, on troši svojih 800 hiljada na prototip...
Svake godine u poslednjih 7-8 godina imate tri-četiri projekta kojim ćete uposliti više hiljada ljudi i tako to... Samo treba država da stane iza vas (parama naravno).

Možda nisi baš u toku, ali ima jedan zgodan sajt, zove se google. Da vidiš šta sve tamo ima, o svemu, svačemu i svakome - začudio bi se.
Vrlo je zanimljivo kako je tvoj partner, pored silnih poslova sa gasom, ekonomijom, politikom, otvaranjem kafana, turističkih agencija, zloupotreba službenog položaja, i sl. "plivanja" u turbulentnim poslednjim decenijama, nekako stigao da postane i priznati energetski stručnjak.

Mašala.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 05.01.2015. u 09:09 GMT+1]
[ hotchimney @ 05.01.2015. 07:58 ] @
Citat:
bln.sys:

napisao je kW/h umesto kWh! Pa šta?

Ne, nije napisao "kW/h umesto kWh", već je napisao "KW/h" umesto "kW"!
[ bln.sys @ 05.01.2015. 08:03 ] @
Dobro neka je napisao i QV/H, da li to znači da sistem ogledala ne funkcioniše? Samo iz tvog insistiranja na tome se vidi zla namera. Čitao sam i tvoje odgovore na drugim temama i mogu samo da kažem da mi je drago da te ne poznajem lično.

Da li možeš da objasniš zašto je neispravno kWh ili si samo ponovio ono što je neko drugi napisao?
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 08:07 ] @
Citat:
hotchimney: Odgovorio je @MRAVIK i na moje pitanje, ali pogrešno.
Tom prilikom me je 'usmereni na koju stranu da "gledam"' i samo potvrdio da nije upućen u elementarne pojmove oblasti za koju se predstavlja kao ekspert-pronalazač.

Pritisnut od više učesnika u temi na kraju je i sam priznao da je "pogresno napisao". Medjutim "vuk dlaku menja al' ćud nikako", tako je u istom komentaru "grešku" ponovio.

Ne, ne greši, ne zna!.



U pripremi je kompletna analiza naseg sistema,i njegovo stavljanje na papir i mehanicki,elektronski,matematicki...... iz svih oblasti cemo ukljuciti strucnjake za tu namenu
Oni ce sve dati na papir.jer to od nas traze potencijalni investitori. Kada to bude gotovo ,bice prezentovano dijagramima ,proracunima i svime sto uz to ide.
Ninama ne odgovara da ovaj patent ne bude do kraja objasnjen.
Trazena suma na indiegog obuhvata i troskove tih istrazivackih radova., Normalno je da moraju ti strucnjaci za svoj rad da budu placeni.
Da bi se projekat napravio treba nekoliko tona celika i betona usluge secenja varenja montaze to i nije neka velika suma. kada se prvi koncentrator napravi ,bice gotovi i alati (sabloni ) za serijsku proizvodnju. bilo serijske proizvodnje ili ne,sabloni moraju da se prave makar i za jednokratnu upotrebu. Jr bez sablona ne moze geometrija reflektora das se izvede. Ti sabloni nose u sebi vise materijala od jednog koncentratora. Pa i za njih treba odredjena suma novca. na kraju kada bude
ceo projekat u fascikli i fajlovima,moze da se krene u proizvodnju. Pocetak proizvodnje do uhodavanja opet zahteva troskove.Posle svih Tih problrma dolazi na red gotov proizvod . Mi moramo gledati unapred do tog momenta pa i dalje.

[ ventura @ 05.01.2015. 08:17 ] @
G-dine Prevarajiću,

Dva saveta za vas:
1. Nije ozbiljno koristiti Google Translate za prevod te vaše prezentacije
2. Kad ste već našli nekoga ko je završio bar osnovni kurs engleskog i ko je voljan da vam pomogne, dajte mu da pročita i uslove korišćenja "Indiegogo" servisa, jer bukvalno na samom početku se kaže:

Prohibited Perks
Campaign Owners are not permitted to offer or provide any of the following as a Perk:

• any form of "security" (as such term is defined in the Securities Act of 1933);
• any form of financial incentive or participation in any profit sharing;

Ili da vam ja besplatno prevedem, kroz Indiegogo servis ne možete da tražite finansiranje a da za uzvrat nudite akcije u firmi ili bilo kakav vid raspodele profita od projekta.
[ bln.sys @ 05.01.2015. 08:20 ] @
Ko je sada taj Prevarajić?
[ branko tod @ 05.01.2015. 08:35 ] @
Marvik i lucky a i ostali

Ja bi voleo da ova ideja zaživi i da se realizuje. Ali od toga neće biti ništa. A evo zašto : još na prvoj strani pitao sam Samuela da li imaju međunarodni
patent i on je rekao da imaju. Da li iz svog neznanja ili zbog nečeg drugog izvršili su međunarodnu prezentaciju svoje ideje a bez da imaju priznati
međunarodni patent. U ovom trenutku po tri kineza , indusa i amera crtaju svoje projekte jer su prostim uvidom u registar videli da patent ne postoji.
Pre petnaestak godina sam učestvovao u realizaciji jednog ozbiljnog patenta i vrlo mi je poznat vrlo trnovit put koji vodi do dobijanja patenta. Na
kraju je sve to realizovano i prodato jednoj ekstremno jakoj međunarodnoj firmi , a pronalazači su celoj toj priči ostali na margini. Imam i dva domaća
patenta koji stoje u budžaku. Znači vrlo sam merodavan za diskusiju. Suvlasnik sam firme koja se bavi proizvodnjom vrlo specifične opreme za koju je
nemoguće igde naći podatke kako se proizvodi , već svaki novi razvoj traži ozbiljan rad i testiranja. I to nikakve veze nema sa elektronikom, Laki.
Patent se štiti samo ozbiljnom pripremom , krvavim testiranjem i sa mogućnošću da se ima odgovor na svako pitanje. Odgovor u fazonu izmerićemo
ili mi smo bolji su izuzetno smešni. Samo konkretni odgovori se prihvataju , mi imamo iskoristivost 7% veću od xyz i yxz. A odgovor auto košta 10 evra
po kili je debilan , a ne smešan. Koliko je težak koncentrator od 25 metara 700 kg. ili 5 tona. A možda 25 tona ? Koliko košta kilowat ? Pet centi ili
8 evra ? Niko ne traži precizne odgovore već naš uređaj bi bio težak između 8 i 12 tona , a kilovat bi kostao od 8 do 14 centi. To su realni odgovori,
a ne piškićemo kakićemo razmotrićemo podržaćemo. To su odgovori predsednika mesne zajednice iz SFRJ. A onaj test sa flašom obriši odmah jer
je ono ekstremni dokaz neozbilnosti.
[ branko tod @ 05.01.2015. 08:45 ] @
Citat:
lucky88:
Svi su dobili odgovore na svoja pitanja, najmanje dva puta, ili bili usmereni na koju stranu da "gledaju". A onda se nastavljaju ista pitanja beskonačno. Zaključak je da nisu ni pročitali niti se potrudili da se udube u tematiku. Drugi zaključak, nemaju ni nameru da ozbiljno diskutuju, ne zato što ne žele, hteli bi oni, ali ne umeju. :D


Ne , na moja precizna pitanja sam dobio uslovno samo jedan odgovor, dok su sva ostala ignorisana.
[ lucky88 @ 05.01.2015. 08:48 ] @
branko tod, Kucaš kao u mraku, pogledaj kako izgleda tvoj post estetski i funkcionalno je težak za čitanje. Pritisni Enter ponekad.

Ovde su skoro svi Elektroničari, i u tom maniru i nastupaju, od starih navika se teško odustaje. Svi traže šemu, formule itd.

Ako si ti to što tvrdiš, ti onda samo mutiš vodu ovde na forumu, odnosno na tuđim leđima, ovde konkretno solarnom koncentratoru.
Kada si se ti bavio energetikom?
A kada već imaš patente ili projekte, što ne otvoriš temu, pa vidi kako bi ti prošao, ko i šta bi ti sve skočilo na leđa,
kao u ovom slučaju što se dešava. Ali može biti dobra vežba, practice, za pronalazača, koji se izložio tome. :)

A tek ne pominjite mi google, kao ozbiljni izvor "tajnih" informacija.Ili "hakovanje" istim. Gugle se ozbiljno, da ne kažem strateški, filtrira.
Dobiješ samo novinske informacije, ili proverene zvanične sajtove, a i ono teško prolaze, ako nije sajt po certifikatu.


Opet ponavljam da ne znam ,da li su ljudi prevaranti, kao što su neki ovde svojim "šestim čulom" saznali.

Ovo što kažeš o konkurenciji, može biti istina. Ali nisu objavljeni tehnološki detalji, srž izuma. Pa mogu da crtaju koliko hoće.
Ako zaista je ovo ozbiljan projekt.

Već počinje da vlada uverenje da nije, na osnovu mnogih googlaša i sličnih istaržitelja.
[ bln.sys @ 05.01.2015. 08:51 ] @
Pošteno je da čovek napiše da ne zna ako ne zna. U redu je i dobronamerna kritika, međutim ono što rade Hotchimney i Odin svakako nije dobronamerna kritika.
[ hotchimney @ 05.01.2015. 09:13 ] @
Citat:
bln.sys:

Da li možeš da objasniš zašto je neispravno kWh

Gde sam ja napisao da je "neispravno kWh"?
Citat:
bln.sys:

ono što rade Hotchimney i Odin svakako nije dobronamerna kritika.

Šta sam ja uradio?

Niko ga nije terao da iznosi neistine u vezi patenta.
Sam je pokazo svoje neznanje.

Za to mu niko nije kriv.
[ Odin D. @ 05.01.2015. 09:20 ] @
Citat:
bln.sys: U redu je i dobronamerna kritika, međutim ono što rade Hotchimney i Odin svakako nije dobronamerna kritika.

Koliko sam ja pročitao, tema je otvorena sa namjerom da se vodi tehnička diskusija o činjenicama, a ne da se neiživljene Mame Tereze ostvaruju na forumu u svojoj "dobronamjernosti" i da dežurni tapšači po ramenu nekog tapšu po ramenu jer ništa pametnije od toga nisu u stanju da doprinesu.

Prema tome, ako ne znaš ništa o solarnim koncentratorima - očigledno si na pogrešnom mjestu.

Idi na portale žute štampe i ostavljaj "Svaka čast!" komentare ispod vijesti da ovakvi otvaraju nove fabrike, pa poslije pola-godine opet ostavljaj "Sve to treba govnjivom motkom" komentare kad se otkrije ovakvo nešto:

Slučaj "Debeljača":
Citat:
Pokrajinski fond kojim gazduje Dragoslav Petrović poverio je 633.394 evra “Globus autu DOO”, koji je Stanko Kovačević iz Pančeva osnovao sa ulogom od samo 118.713 dinara. Sto i kusur hiljada dinara bili su garancija za 50 miliona dinara? Zašto? Dragoslav Petrović uplaćivao je Kovačevićevoj firmi ogromne svote novaca od avgusta 2007. do oktobra 2008, iako je već tada bilo jasno da od debeljačke fabrike neće biti ništa. Dragoslav Petrović i Bojan Pajtić ne mogu da kažu da to nisu znali jer su morali znati. Njihov posao je da znaju. U jučerašnjem saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj piše da je pola miliona evra isparilo zato što je “Globus auto” likvidiran zbog “nastalih teškoća sa kineskim partnerom i problema na tržištu”, kao da je to najnormalnija stvar na svetu, koja ne treba nikog da uznemirava. Petrovićev i Pajtićev posao bio je da ne daju ni dinara bilo kojoj firmi u kojoj mogu da “nastanu teškoće i problemi na tržištu”. Iako se još 2008. znalo kako posluje “Globus auto DOO”, Petrovićev Pokrajinski sekretarijat za nuku i tehnološki razvoj obratio se Sudu sa zahtevom za pokretanje stečaja Kovačevićeve firme u likvidaciji, tek 10. decembra 2012! Zašto su čekali toliko godina?

http://glasackakutija.com/2014...cesnici-u-debeljackoj-prevari/

Inače, partner našeg uvaženog člana je dobio 633 000 evra od države za svoj poslovni plan, pa nakon svečanog otvaranja i slikanja sa političarima ekspresno organizovao svečani stečaj.
Pola miliončeta je, naravno, netragom nestalo.

Imaju odlične reference za buduće partnere (i kratkopamteće budale iz publike)!
[ Trick__Fix @ 05.01.2015. 09:23 ] @
Citat:
bln.sys: Pošteno .....ono što rade Hotchimney i Odin..nije dobronamerna kritika...


, a šta TO LOŠE rade ? ( 'el treba da izvedu neki Slet ovde, iLi šta ? )

Samo TO OBJASNI , ali srpski/hrvatski/makedonski/slovenački ( da Te ceo svet razume) !!!

Loše rade što po 256.-i put pitaju:

-U čemu i kako je taj VAŠ " Koncentrator-Gluposti " Efikasniji od ostatka sveta ????????

Daj više,

Ovo se pretvara u namerno Maltretiranje Radnog Naroda !

[Ovu poruku je menjao Trick__Fix dana 05.01.2015. u 14:45 GMT+1]
[ vladd @ 05.01.2015. 09:42 ] @
Citat:
MRAVIK:
Citat:
vladd: Meni je potpuno NEJASNO, STA doticni sistem NUDI u svojoj "efikasnosti", u odnosu na KLASICNE fokusne sisteme.

Sta se to "vise" dobija iz fluksa na preseku x ili xxkvadratnih metara???


Ovi drugi, plocasti ili fotoelektricni imaju svoje nesumnjive dobre osobine, ali im se ne "meri" medjukorelacija, vec svaki ima SVOJU namenu..

Znaci, elementarno PROSTO pitanje, odakle se "cedi" prednost..kada je fluks toliki koliki je? Gde je "ideja" patenta?

Posto nijedan tehnicki detalj nije razradjen..recimo da nije ni bitno, posto su ostali detalji, uglavnom sve "poznate" i komercijalne stvari..

prednost je u tome sto je dvostrana refleksija resila veliki broj problema u konstrukciji u poredjenju sa slicnim sistemima .
Prdnost je velike ustede materijala i sigurnost sistema dovedena na maksimum. Ne dobija se vise fluxa vec veca povrsina prijema toplote. posto drugi sitemi zrace na prijemnik sa jedne strane a nas sa dve ,tu je ta prednost. Laicki receno u rerni se brze nesto ispece ako rerna greje i gore i dole.
Nije dobro ni da se previse greje prijemnik onda dolazi do gubitaka usled reemisije.




Meni izgleda da ste "laicki" i krenuli od rerne, samo sto ste zanemarili da rerna ima DVA fluksa, dva grejaca, gornji i donji, a solarna energija SAMO jedan, sa poprilicno paralelnim zracima.

NEMA tu nikakve prednosti vec nerazumevanja svetlosnog fluksa, i pravljanja nebuloznog poredjenja sa rernom.

Usteda materijala ne postoji ako se DODAJE odredjen broj ogledala, koja po modelu sa prezentacije, zaklanjaju ogledala parabole.

Mozda bi patent uspeo, kada bi se recimo patentirao NOSAC jednog ogledala, koji bi podneo razne materijale za ogledalo(i temperaturne dilatacije).

Ova usteda mi lici na "poeftinjenje" karte gsp, sa 70 na 90 din, tako i ova usteda, sa 80 na 120 ogldala..

Ogledala po gornjem obodu KONCENTRATOra su NEPOTREBNA, i ne sluze nicemu...
Iz 500kvm preseka konture(precnika 25m) se dobija energije koliko se dobija, iz tg preseka se NE MOZE dobiti VISE nego sto solarni fluks obezbedi..

A grejanje sa "zadnje strane" je NEPOTREBNO, kada se najveci deo energije ionako sprovede u zonu fokusa...
[ bln.sys @ 05.01.2015. 09:47 ] @
Citat:
hotchimney:
Gde sam ja napisao da je "neispravno kWh"?


U čemu je onda problem, što je stavio veliko K? Za kakve se ti stvari hvataš!

Citat:
Slučaj "Debeljača":


Ova informacija je sigurno od koristi potencijalnom investitoru.
[ lucky88 @ 05.01.2015. 09:50 ] @
Citat:
branko tod:
U ovom trenutku po tri kineza , indusa i amera crtaju svoje projekte jer su prostim uvidom u registar videli da patent ne postoji.
Pre petnaestak godina sam učestvovao u realizaciji jednog ozbiljnog patenta i vrlo mi je poznat vrlo trnovit put koji vodi do dobijanja patenta. Na kraju je sve to realizovano i prodato jednoj ekstremno jakoj međunarodnoj firmi , a pronalazači su celoj toj priči ostali na margini.


Jasno, precizno i edukativno, zašto nema "konkretno" šta vi tražite, odgovoreno u citatu gore.

I takođe zašto su samo retki otvorili teme o svojim patentima.

Ali gospodin MRAVIK je jasno napisao da će biti sve detaljno urađeno, i prezentovano. Pa valjda ljudi koji se time godinama bave znaju šta rade.
Ispadaš smešna forumaška luda kada iz svoje uske perspektive, insistiraš na sitnim detaljima, u uopštenoj diskusiji.

U tom pogledu je i smislena ova diskusija, uoštena diskusija sa laicima koji usput i traže tehnološke detalje. :)

Odin je iscrpo svoje kapacitete tehnološke, pa prešao na citiranje novina. blizu smo kraja.


[ Trick__Fix @ 05.01.2015. 09:54 ] @
Citat:
Slučaj "Debeljača"....Ova informacija je sigurno od koristi potencijalnom investitoru.


Ima da bude oduševljen na prvi stisak ruke,

....više mu i ne treba....
[ bln.sys @ 05.01.2015. 09:55 ] @
@Trick__Fix
Ne razumem čemu objavljivanje tuđe slike, adrese i telefona?
[ jnk @ 05.01.2015. 09:57 ] @
@lucky88

Ne znam da li si trol ili si samo retard.
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 10:05 ] @
Citat:
vladd:
Citat:
MRAVIK:
Citat:
vladd: Meni je potpuno NEJASNO, STA doticni sistem NUDI u svojoj "efikasnosti", u odnosu na KLASICNE fokusne sisteme.

Sta se to "vise" dobija iz fluksa na preseku x ili xxkvadratnih metara???


Ovi drugi, plocasti ili fotoelektricni imaju svoje nesumnjive dobre osobine, ali im se ne "meri" medjukorelacija, vec svaki ima SVOJU namenu..

Znaci, elementarno PROSTO pitanje, odakle se "cedi" prednost..kada je fluks toliki koliki je? Gde je "ideja" patenta?

Posto nijedan tehnicki detalj nije razradjen..recimo da nije ni bitno, posto su ostali detalji, uglavnom sve "poznate" i komercijalne stvari..

prednost je u tome sto je dvostrana refleksija resila veliki broj problema u konstrukciji u poredjenju sa slicnim sistemima .
Prdnost je velike ustede materijala i sigurnost sistema dovedena na maksimum. Ne dobija se vise fluxa vec veca povrsina prijema toplote. posto drugi sitemi zrace na prijemnik sa jedne strane a nas sa dve ,tu je ta prednost. Laicki receno u rerni se brze nesto ispece ako rerna greje i gore i dole.
Nije dobro ni da se previse greje prijemnik onda dolazi do gubitaka usled reemisije.




Meni izgleda da ste "laicki" i krenuli od rerne, samo sto ste zanemarili da rerna ima DVA fluksa, dva grejaca, gornji i donji, a solarna energija SAMO jedan, sa poprilicno paralelnim zracima.

NEMA tu nikakve prednosti vec nerazumevanja svetlosnog fluksa, i pravljanja nebuloznog poredjenja sa rernom.

Usteda materijala ne postoji ako se DODAJE odredjen broj ogledala, koja po modelu sa prezentacije, zaklanjaju ogledala parabole.

Mozda bi patent uspeo, kada bi se recimo patentirao NOSAC jednog ogledala, koji bi podneo razne materijale za ogledalo(i temperaturne dilatacije).

Ova usteda mi lici na "poeftinjenje" karte gsp, sa 70 na 90 din, tako i ova usteda, sa 80 na 120 ogldala..

Ogledala po gornjem obodu KONCENTRATOra su NEPOTREBNA, i ne sluze nicemu...
Iz 500kvm preseka konture(precnika 25m) se dobija energije koliko se dobija, iz tg preseka se NE MOZE dobiti VISE nego sto solarni fluks obezbedi..:)

A grejanje sa "zadnje strane" je NEPOTREBNO, kada se najveci deo energije ionako sprovede u zonu fokusa...:)


Saljem ti sliku koja je u ranijim postovima. na njoj nacrtaj gde primarni reflektor zaklanja sekundarni i okaci ovde.
Malo mi je tesko diskutovati sa nekim ko deleimicno prati temu . http://static.elitesecurity.or...0reflektora%20sa%20zracima.jpg
[ hotchimney @ 05.01.2015. 10:06 ] @
Citat:
bln.sys:

U čemu je onda problem, što je stavio veliko K?

To nije odgovor na moje pitanje.

No pošto na to pitanje i ne može da se odgovori na način koji bi tebi pogodovao, evo odgovora na tvoje pitanje:

Kad neko za prefiks "kilo" stavi veliko "K" očigledno je duduk za sistem mernih jedinica.
A ako je duduk za merne jedinice onda je duduk i za fizičku veličinu o čijoj je jedinici mere reč.
Sad, da je napravio lapsus ne bi bio problem. Problem je što duduk brani svoje očigledne greške.

Ako tebi takve stvari "ne bodu oči" onda ni ti nisi kompetentan po ovoj temi.


Eto, tako se odgovara ako neko pita a ne da se izvrdava kao što ti radiš.
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 10:09 ] @
Citat:
hotchimney: Kad neko za prefiks "kilo" stavi veliko "K" očigledno je duduk za sistem mernih jedinica.
A ako je duduk za merne jedinice onda je duduk i za fizičku veličinu o čijoj je jedinici mere reč.
Sad, ako je napravio lapsus ne bi bio problem. Problem je što duduk brani svoje očigledne greške.

Ako tebi takve stvari "ne bodu oči" onda ni ti nisi kompetentan po ovoj temi.



Ovi su duduci na wikipediji, svi prefiksi su sa velikim slovima
http://sr.wikipedia.org/wiki/Herc
[ Predrag Supurovic @ 05.01.2015. 10:12 ] @
Kada je neko supermoderator sa svega 220 poruka jasno je kako je dobio taj "cin", a i jasno je zasto mu je ponizavajuce obracanje sagovornicima stil i zasto mu se to tolerise.
[ bln.sys @ 05.01.2015. 10:16 ] @
Nije to čin, to je puno ime :) Izgleda da su moderatori bili manje tolerantni u trenutku kada je prestao da bude Kandorus.

Citat:
Ovi su duduci na wikipediji, svi prefiksi su sa velikim slovima


Bez obzira šta piše na Vikipediji treba malo slovo, ali realno to nije neka velika greška da bi se o tome raspravljalo. Za takve stvari se hvataju samo zlonamerni trolovi.
[ MRAVIK @ 05.01.2015. 10:22 ] @
Ja sam u temu ovog foruma usao sa slikom imenom i prezimenom,pravo svih je da se sakriju iza nadimka i da ne objave svoju sliku.
Verovatno im je lakse tako nekoga uvrediti.Ako i ispadnu glupi zbog nekog glupog pitanja ,tako im je lakse .Nisu oni ispali glupi vec nadimak iza kojeg se kriju.
[ hotchimney @ 05.01.2015. 10:24 ] @
Citat:
MRAVIK:

Ovi duduci na wikipediji, svi prefiksi su sa velikim slovima

Jesu, to su sr.DUDUCI.

Kad već citiraš sa wikipedia onda koristi relevantne izvore:
Citat:
List of SI prefixes

Prefix
name symbol
kilo k
...
Thus, the "kilo-" symbol, k, can be used to produce km, kg, and kW, (kilometre, kilogram, and kilowatt).

A možeš pogledati i račun za utrošenu električnu energiju.
Tamo jasno stoji "kWh".
Takodje stoji "Odobrena snaga" i "Obračunska snaga", u (kW).

Uz napomenu da bih ja napisao [kW].
[ branko tod @ 05.01.2015. 10:29 ] @
Citat:
lucky88:
branko tod, Kucaš kao u mraku, pogledaj kako izgleda tvoj post estetski i funkcionalno je težak za čitanje. Pritisni Enter ponekad.
Ovde su skoro svi Elektroničari, i u tom maniru i nastupaju, od starih navika se teško odustaje. Svi traže šemu, formule itd.
Ako si ti to što tvrdiš, ti onda samo mutiš vodu ovde na forumu, odnosno na tuđim leđima, ovde konkretno solarnom koncentratoru.
Kada si se ti bavio energetikom?
A kada već imaš patente ili projekte, što ne otvoriš temu, pa vidi kako bi ti prošao, ko i šta bi ti sve skočilo na leđa,
kao u ovom slučaju što se dešava. Ali može biti dobra vežba, practice, za pronalazača, koji se izložio tome. :)
Opet ponavljam da ne znam ,da li su ljudi prevaranti, kao što su neki ovde svojim "šestim čulom" saznali.
Ovo što kažeš o konkurenciji, može biti istina. Ali nisu objavljeni tehnološki detalji, srž izuma. Pa mogu da crtaju koliko hoće.
Ako zaista je ovo ozbiljan projekt.
Već počinje da vlada uverenje da nije, na osnovu mnogih googlaša i sličnih istaržitelja.


Srećko, nosim naočare pa ne vidim gde je enter. A valjda je i bitnije sta piše nego izgled, potrudi se da pročitaš.
A to što su elektroničari = tehnička lica je dobro. Tehnički obrazovani ljudi poznaju metodologiju razvoja i rada na
projektima.
Pošto ja nerazumem kako to mutim vodu , objasni mi to , samo podrobno , ja sam stariji čovek.
Moj pristup razvoju i proizvodnji je sasvim drugačiji : prvo se razvije proizvod , istestira , definiše tehnologija pa tek
onda ide prezentacija.
Na ES postoji jedna temica sa mojim proizvodima , nađi je , pa skači na leđa.Samo da znaš da svaki moj proizvod
ima odrađen test u odgovarajućem institutu.
Stoji činjenica da je Mavrikov ortak, a prvi u patentnoj privari drpio pare i to je neosporno. Može Mavrik da bude najpošteniji
čovek na svetu , ali ako sediš pored nekog ko smrdi i ti smrdiš.
Ja u ovoj ideji vidim samo dve nove stvari ( možda grešim ) koje svaki iole ozbiljniji konstruktor može da skine za 10 sekundi.
A dosta sumnjam da ovaj projekat ima mana , a da je neozbiljno prezentiran to je apsolutna činjenica.
[ branko tod @ 05.01.2015. 10:34 ] @
Citat:
MRAVIK:
Ja sam u temu ovog foruma usao sa slikom imenom i prezimenom,pravo svih je da se sakriju iza nadimka i da ne objave svoju sliku.
Verovatno im je lakse tako nekoga uvrediti.Ako i ispadnu glupi zbog nekog glupog pitanja ,tako im je lakse .Nisu oni ispali glupi vec nadimak iza kojeg se kriju.

Sve moje podatke možeš da nađeš na ES. Slike nema , ružan sam.

Odžačar, pusti kw, bitne su druge stvari.

Fiks nije trebao da postavi telefon, ali kao što ga je on našao mogu i ostali.

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 05.01.2015. u 11:48 GMT+1]
[ hotchimney @ 05.01.2015. 10:44 ] @
A o čemu da pišem?
"Patent" mi je postao sumnjiv još kad je pomenut "sistem od 25 metara".
Neko ko se tako površno i neprecizno izražava imaće i takav patent - površan i neprecizan.
Mada u tom momentu nisam očekivao da baš iznosi neistine.
[ vladd @ 05.01.2015. 13:42 ] @
Mravik, jos je teze raspravljati sa "pronalazacima" kojima NIJE jasan impakt pronalaska u problem.:)

Evo malo literature, mozda nesto iskoristite za prezentaciju..ovo je mali pocetak za ozbiljnije proracune..naravno ko zna optiku, i jos vaznije, ko zna sta HOCE sa konstrukcijom.
http://www.powerfromthesun.net/Book/chapter09/chapter09.html

Ako je samo SANIRANJE nekih tela i organa, da bi se smislila neka trakalica za klepanje novca, onda ti ovaj FORUM i diskusija ne treba, vec politicka veza.


Sto se tice pitanja..sta je suvisno...evo..sta je nepotrebno(nepotrebna komplikacija) za "zahvat" fluksa recnika 25m..


Medjutim onaj rotirajuci model ima i geometrijski "ulaz" u zonu fluksa, sto nije odgovarajuce ovoj slici..

P.S.
Prosto pitanje
Koliko vodim, ovaj obodni sloj ogledala je INVEROVAN, zalomljen prema unutra sa smanjenje precnika prstenova, prema osi reflektora, da li je TO sustina dodatne komplikacije i "patenta"?

[Ovu poruku je menjao vladd dana 05.01.2015. u 14:54 GMT+1]
[ Sceka @ 05.01.2015. 14:21 ] @
Citat:
MRAVIK:
Ja sam u temu ovog foruma usao sa slikom imenom i prezimenom,pravo svih je da se sakriju iza nadimka i da ne objave svoju sliku.
Verovatno im je lakse tako nekoga uvrediti.Ako i ispadnu glupi zbog nekog glupog pitanja ,tako im je lakse .Nisu oni ispali glupi vec nadimak iza kojeg se kriju.

Na glupa pitanja se odgovara na dva nacina. Pobije se tvrdnja i navede sta je tacno glupo u pitanju/ima. Od svega toga nista nisi uradio niti radis.

Ali zato znas da se "igras recima" i da ljude nazivas glupim. Nisu bitni ljudi, zato se na forumima koriste Nick-ovi - da bi se izbeglo bilo sta licno - komentarise se napisano.

Niko te nije uvredio, osim ako kao uvredu ne smatras iznosenje cinjenica o tvom "projektu" i firmi koja stoji iza tog "projekta". Ako to tako smatras onda je to tvoj licni problem i nema veze sa diskusijom.

@vladd - dzabe mu dajes link, sam je rekao da ne zna engleski.


Pozdrav!
[ lucky88 @ 05.01.2015. 14:31 ] @
Citat:
branko tod:
A to što su elektroničari = tehnička lica je dobro. Tehnički obrazovani ljudi poznaju metodologiju razvoja i rada na
projektima.
Pošto ja nerazumem kako to mutim vodu , objasni mi to , samo podrobno , ja sam stariji čovek.


Ovo drugo ne mogu baš podrobno da objasnim, to je otprilike nešto mutno pa mutnije , pa opet mutno itd.

Elektroničari su usko specijalizovani, i to je problem , kada se dohvate rešavanja nečega što nije njihova specijalnost.
Manje više su nestručni po drugim pitanjima.

Kao što je neko se dohvatio oznaka mernih jedinica.



[ vladd @ 05.01.2015. 14:45 ] @
Pa dobro, ima nesto i "mehatronicara", koji moraju mnogo sire da poznaju teniku.

Elektronicari su prividno "uski" samo ako rade konstrukcije elektronike za potrebe same elektronika, ali ako se pojave problemi u procesnoj elektronici, tada poznavanje elektronike nije dovoljno, vec se MORA UCITI i oblast koju ce elektronika da opsluzuje.

Nisu "elektronicari" samo popravljaci televizora ili kucnih uredjaja, vec ljudi, koji kao prvo, moraju da poznaju matematiku, teoriju upravljanja sistemima(ako ni za sta drugo, neophodno je za povratne sprege), zatim tehnologiju i dobar deo fizike...pa tek onda da idvoje malo vise ili malo manje usku "oblast" elektronike, koja im sluzi za prehranu gladnih foka..

I sa poznavanjem matematike i metoda, uopste nije problem prihvatiti terminologiju i funkcionisanja sistema iz drugih oblasti...
[ zorg @ 05.01.2015. 15:15 ] @
Da ste nešto ovako smislili, kapa dole. Jeftino, jednostavno, efikasno, robusno, lako održavanje... Ali onda ne bi ste mogli da tražite 300 soma evra...
http://peswiki.com/index.php/Directory:Cool_Earth_Solar
Stim da bih ja poziconiranje rešio malo jednostavnije.

Pronalazak ili inovacija znači rešiti zadati problem na najjednostavniji mogući način. Ne dodatno komplikovati postojeća rešenja.
[ branko tod @ 05.01.2015. 20:06 ] @
Citat:
lucky88:
Citat:
branko tod:
Pošto ja ne razumem kako to mutim vodu , objasni mi to , samo podrobno , ja sam stariji čovek.

Ovo ne mogu baš podrobno da objasnim, to je otprilike nešto mutno pa mutnije , pa opet mutno itd.


Ovo je otprilike kao da tebi neko kaže : " Ti si glup , pa gluplji , pa opet glup, ali zašto to ne umem da objasnim "
[ zica49 @ 05.01.2015. 20:07 ] @
Citat:
vladd:
Mravik, jos je teze raspravljati sa "pronalazacima" kojima NIJE jasan impakt pronalaska u problem.:)

Evo malo literature, mozda nesto iskoristite za prezentaciju..ovo je mali pocetak za ozbiljnije proracune..naravno ko zna optiku, i jos vaznije, ko zna sta HOCE sa konstrukcijom.
http://www.powerfromthesun.net/Book/chapter09/chapter09.html

Ako je samo SANIRANJE nekih tela i organa, da bi se smislila neka trakalica za klepanje novca, onda ti ovaj FORUM i diskusija ne treba, vec politicka veza.


Sto se tice pitanja..sta je suvisno...evo..sta je nepotrebno(nepotrebna komplikacija) za "zahvat" fluksa recnika 25m..


Medjutim onaj rotirajuci model ima i geometrijski "ulaz" u zonu fluksa, sto nije odgovarajuce ovoj slici..

P.S.
Prosto pitanje
Koliko vodim, ovaj obodni sloj ogledala je INVEROVAN, zalomljen prema unutra sa smanjenje precnika prstenova, prema osi reflektora, da li je TO sustina dodatne komplikacije i "patenta"?

[Ovu poruku je menjao vladd dana 05.01.2015. u 14:54 GMT+1]


Pvi moj post je odmah upozorio na to.. jer da to radi i da je nekakvo poboljsanje koristilo bi se jos odavno na parabolama za radijske linkove. Neko bi to skontao ne bi se cekalo desetljecima na nekog sa Balkana...
Rijec dvostruko u ovom slucaju refleksija je nekako primamljivija na sire narodne mase....dvostruko para,dvostruko zabave,dvostruko zena ...:)
[ vladd @ 05.01.2015. 21:01 ] @
Nije problem "sakupiti" fluks, koliko neki zamisljaju. Istina, nisam crtao parabolu, vec elipsu, lakse mi bilo u paint-u, ali je "ista stvar" zbog samog fokusa.

Ono sto je problem je da ogledala ne dodju u zonu REFLEKTOVANE svetlosti koja je promasila zonu fokusa, posto ce ih grejanje razoriti.

Jesu zraci poprilicno paralelni(ali ne i idealno), ima dosta difuznog svetla iz atmosfere, "rasutog" zracenja.

Zatim, ako reflektovani i fokusirani zrak, PROMASI izmenjivac u fokusu, a verovatnoca je da se desi, inace bi trebao da bude par metara u precniku, zakacice doticne reflektore po obodu sa DONJE strane..a posto imamo kilovate po kvadratnom metru, plus direktno zracenje, ivicna ogledala ce se naci "u rerni"...

Ono sto bi bio DOBAR patent je SPOJNICA za zagrejan fluid izmedju reflektora i postolja, da bi se omogucilo pozicioniranje diska i pracenje sunca.

Ako neko misli na "elasticnu" cev, pa jos na temperaturi oko 1000C, da ne kazem i spomenute vece...taj se malo preveslao...u zamisli...

I rotaciona i elevaciona spojnica...
[ Predrag Supurovic @ 06.01.2015. 12:33 ] @
Citat:
zica49:
Pvi moj post je odmah upozorio na to.. jer da to radi i da je nekakvo poboljsanje koristilo bi se jos odavno na parabolama za radijske linkove.


Koristi se i na radiju. Pogledaj na primer grid antene na wireless-u. umesto punog materijala za reflektor stavlja se zicani. Time se znatno smanjuje masa antene i narocito smanjuje otpor vetru. Jedini uslov je da razmak izmedju zica na resetki bude manji od talasne duzine radio signala, a ako je signal polarizovan onda je i to bitno samo u odnosu na polarizaciju.

[ zica49 @ 06.01.2015. 13:18 ] @
Kolega Predrag nisam spominjao reflektor parabole nego onaj fresnel koji ima ulogu da osvijetli prednju stranu prijemnika.
Grid antena nije porediva sa ovim fresnelom...fresnel je komplikacija a ne parabolicni reflektor bio on sfericna parabolicna povrsina,prstenovi ili taj resetkasti...Raster nije dovoljno da bude "samo manji" od talasne duzine nego se zna koliki raster koliki gubitak(procjedjivanje) odnosno kojim rasterom se smatra da je povrsina radijsko ogledalo...



[ MRAVIK @ 06.01.2015. 13:23 ] @
Citat:
zica49:
Citat:
vladd:
Mravik, jos je teze raspravljati sa "pronalazacima" kojima NIJE jasan impakt pronalaska u problem.:)

Evo malo literature, mozda nesto iskoristite za prezentaciju..ovo je mali pocetak za ozbiljnije proracune..naravno ko zna optiku, i jos vaznije, ko zna sta HOCE sa konstrukcijom.
http://www.powerfromthesun.net/Book/chapter09/chapter09.html

Ako je samo SANIRANJE nekih tela i organa, da bi se smislila neka trakalica za klepanje novca, onda ti ovaj FORUM i diskusija ne treba, vec politicka veza.


Sto se tice pitanja..sta je suvisno...evo..sta je nepotrebno(nepotrebna komplikacija) za "zahvat" fluksa recnika 25m..


Medjutim onaj rotirajuci model ima i geometrijski "ulaz" u zonu fluksa, sto nije odgovarajuce ovoj slici..

P.S.
Prosto pitanje
Koliko vodim, ovaj obodni sloj ogledala je INVEROVAN, zalomljen prema unutra sa smanjenje precnika prstenova, prema osi reflektora, da li je TO sustina dodatne komplikacije i "patenta"?

[Ovu poruku je menjao vladd dana 05.01.2015. u 14:54 GMT+1]


Pvi moj post je odmah upozorio na to.. jer da to radi i da je nekakvo poboljsanje koristilo bi se jos odavno na parabolama za radijske linkove. Neko bi to skontao ne bi se cekalo desetljecima na nekog sa Balkana...
Rijec dvostruko u ovom slucaju refleksija je nekako primamljivija na sire narodne mase....dvostruko para,dvostruko zabave,dvostruko zena ...:)



Tvoj komentar je na mestu,ali u praksi povecava dimenzije reflektora.
pogledaj gabarite konstrukcije za tvoj predlog i gabarite naseg reflektora.
Geometrija prstenova je takva da ne sme zaklanjati prsten iza njega,i ne sme zaklanjati odbijen zrak.
U nasoj izvedbi smo sakrili nosecu konstrukciju u senku iza primarnog reflektora. To smanjuje precnik konstrukcije i stedi na materijalu.
Na prilozenoj slici imas duzine naseg reflektora i parabole koju ti predlazes.

[ zica49 @ 06.01.2015. 13:37 ] @
Ova crvena linija koju sam nacrtao i kojom se definise diametar,matematikom se dodje do povrsine kojom je definisan krug.To se pretvori u kvadratne metre i po kvadratu se moze imati toliko i toliko energije. Mozete probavati sta hocete,presretati to u Frankfurtu ali dobitak se ne moze imati veci.
[img][/img][att_img]

[ vladd @ 06.01.2015. 13:52 ] @
Upravo o tome pricam.Smanjenje precnika smanjuje FLUKS, i TU lezi inicijalna greska i NERAZUMEVANJE sunceve energije.

I principa za konverziju doticne energije.

FLUKS, kako je zica49 po n-ti put ponovio, a i ja, zavisi od ZAHVACENE povrsine prostora, smanjenjem precnika se ENERGIJA sunceve svetlosto SMANJUJE..

Kostrukcija je nepotrobno zakomplikovana, uz sustinski PROMASAJ..

Zato i ne moze da se "objasni" patentnom zavodu, ma kakvi tutumraci bili, neke stvari su im kristalno JASNE...

Plus sto doticne serpentine dolaze u zonu rasutog a reflektovanog zracenja..sto proizvodi termalne probleme...

A ogledalo nije bas jednostavna sprava
[ MRAVIK @ 06.01.2015. 13:52 ] @
Citat:
zica49: Ova crvena linija koju sam nacrtao i kojom se definise diametar,matematikom se dodje do povrsine kojom je definisan krug.To se pretvori u kvadratne metre i po kvadratu se moze imati toliko i toliko energije. Mozete probavati sta hocete,presretati to u Frankfurtu ali dobitak se ne moze imati veci.
[img][/img][att_img]



Ni jednom recju nisam nigde spomenuo da je dobitak veci po jedinici povrsine reflektovanja, Dobitak je isti kao kod drugih sistema ,
ovde se radi o ideji dvostranog reflektovanja koju do sada niko nije primenio.
Mozda sam spomenuo "dobitak " u smislu snanjenja gubitaka u odnosu na druge sisteme.
REc je od neke osuncane povrsine izvuci energiju sa sto vise dobitka, tj sa manje rasipanja.
Ako je nasa konstrukcija jeftinija i po utrosku materijala i u troskovima odrzavanja na visegodisnjem nivou
i to je valjda neki dobitak veci od drugih slicnih sistema.
Svi se bore da izvuku sto veci procenat energije po kvadratu osuncanosti.
Ako bi fotonaponske celije vec danas mogle da izvuku devedeset posto energije sunca,ovaj i svi drugi sistemi vise nebi imali smisla.

[ vladd @ 06.01.2015. 15:39 ] @
I da i ne.
Problem je "hendlovanje" dobijene energije.

I nije u pitanju nikakvo "dvostrano" reflektovanje, pre se moze reci da je u pitanju DVE vrste reflektovanja.

S tim, sto je ogledalo poprilicno ozbiljan element, pa dodavanje raznih vrsta ogledala nije neka "usteda", vec trosak, trosak podlozan uvecanju, posto odrzavanje ogledala nije besplatno...

Mogu samo da zamislim muku, kada se jato vrana istovari na koncentrator, onako, u prolazu....
[ lucky88 @ 06.01.2015. 17:24 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
lucky88:
Citat:
branko tod:
Pošto ja ne razumem kako to mutim vodu , objasni mi to , samo podrobno , ja sam stariji čovek.

Ovo ne mogu baš podrobno da objasnim, to je otprilike nešto mutno pa mutnije , pa opet mutno itd.


Ovo je otprilike kao da tebi neko kaže : " Ti si glup , pa gluplji , pa opet glup, ali zašto to ne umem da objasnim "

Ja ne tvrdim ništa, samo me ne intersuje ni najmanje šta pišeš. Pa ne mogu ni da ti odgovorim jer ne čitam.
[ MRAVIK @ 06.01.2015. 21:07 ] @
Citat:
vladd: I da i ne.
Problem je "hendlovanje" dobijene energije.

I nije u pitanju nikakvo "dvostrano" reflektovanje, pre se moze reci da je u pitanju DVE vrste reflektovanja.

S tim, sto je ogledalo poprilicno ozbiljan element, pa dodavanje raznih vrsta ogledala nije neka "usteda", vec trosak, trosak podlozan uvecanju, posto odrzavanje ogledala nije besplatno...

Mogu samo da zamislim muku, kada se jato vrana istovari na koncentrator, onako, u prolazu....:)


Kada nije odrzavanje bilo trosak? Normalno da je trosak, ali manji na nasem koncentrtoru.

Vrane mogu da se poseru na svaciji koncentrator. Neki sistemi koriste kao reflektujuci sloj 3M reflektujuce folije koje imaju vek trajanja max 10godina .ne znam cime ce da skinu lepak koji koriste. kad bude trebalo da zalepe novu foliju. ali posle deset godina ce da rode mecku.Kineske reflektujuce folije su jeftine traju jedva 5 godina-lepak isti problem .Nasi reflektori se hemijski zasticuju. Produkt vrana ,ili jata vrana se spere prvom kisom ili redovnim pranjem bez problema.Ili se sljuste na suncu pa ce prvi poveterac da ih skine ako ne otpadnu same.


Objasni mi samo u kom kontekstu koristis rec "handlovanje" pa jos dobijene energije?Jer rec "handlovanje " moze da znaci bilo sta ,Da li mislis na rukovanje dobijenom energijom?
[ Odin D. @ 06.01.2015. 22:21 ] @
Citat:
MRAVIK: Nasi reflektori se hemijski zasticuju. Produkt vrana ,ili jata vrana se spere prvom kisom ili redovnim pranjem bez problema.Ili se sljuste na suncu pa ce prvi poveterac da ih skine ako ne otpadnu same.

A u slučaju grada - vaš reflektor ima specijalni protivgradni zaštitni sloj.
A u slučaju kiselih kiša - vaš reflektor ima specijalni samoregenerišući bazni premaz.
A u slučaju meteorske kiše - vaš reflektor ima specijalno zaštitno energetsko polje.
A u slučaju pomračenja Sunca - vaš reflektor ima specijalni fluoroscentni sloj koji ga osvjetljava i kad nema sunca.
A u slučaju "seri seri moj golube beli" - vaš reflektor ima obraz koji sve to podnosi bez problema.
[ MRAVIK @ 06.01.2015. 22:33 ] @
Citat:
Odin D.: A u slučaju grada - vaš reflektor ima specijalni protivgradni zaštitni sloj.
A u slučaju kiselih kiša - vaš reflektor ima specijalni samoregenerišući bazni premaz.
A u slučaju meteorske kiše - vaš reflektor ima specijalno zaštitno energetsko polje.
A u slučaju pomračenja Sunca - vaš reflektor ima specijalni fluoroscentni sloj koji ga osvjetljava i kad nema sunca.
A u slučaju "seri seri moj golube beli" - vaš reflektor ima obraz koji sve to podnosi bez problema.


Da,da,ne,ne i da.
[ branko tod @ 06.01.2015. 22:52 ] @
Citat:
Odin D.:
A u slučaju "seri seri moj golube beli" - vaš reflektor ima obraz koji sve to podnosi bez problema.


Odine, iskačem malo iz teme , ali je ovo vrlo interensantno . Možda Marvik i drug znaju za ovo, sve je moguće.



[ Lacika.1991 @ 06.01.2015. 23:06 ] @
To bi bila brutalna ideja premazati ogledala sa tim :D ali jedino mene zanima kako taj premaz reaguje na uv zrake i na visoku temperaturu? da ne izgubi svojstva..
[ Odin D. @ 06.01.2015. 23:25 ] @
Nepotrebno se brineš - Mravikov premaz je takav da pod dejstvom UV zraka i visokih temperatura postaje još bolji i stabilniji.
[ branko tod @ 06.01.2015. 23:28 ] @
To ćeš morati da pitaš nekog drugog. Premaz mora da se obnavlja, a i cena mu je ...
[ Lacika.1991 @ 06.01.2015. 23:33 ] @
Jednom sam imao prilike da vidim taj premaz na delu..tj prijatelj je doneo iz daleke nam amerike..i jedino što sam primetio da nije za patike nikako jer smrdi ko sam vrag :D
[ mr. ako @ 07.01.2015. 07:04 ] @
Ne znam sta je taj UltraEverDry, ali mi lici na onaj baziran na Titanijum-dioksidu (TiO2). Japanski proizvod originalno, zaboravih ime. Nije stetan, nije otrovan, ima fotokatalisticku osobinu, pod svetlom otpusta kiseonik i vodu. Znam da se prodavao u USA pod imenom Palcoat.
Verovatno time planiraju da premazuju ogledala.

[ branko tod @ 07.01.2015. 08:14 ] @
Citat:
mr. ako: Ne znam sta je taj UltraEverDry, ali mi lici na onaj baziran na Titanijum-dioksidu (TiO2). Japanski proizvod originalno, zaboravih ime. Nije stetan, nije otrovan, ima fotokatalisticku osobinu, pod svetlom otpusta kiseonik i vodu. Znam da se prodavao u USA pod imenom Palcoat.
Verovatno time planiraju da premazuju ogledala.


Da znamo šta je unutra mi bi turali dolare u džep, a ne oni. A titanium dioksid je beo jezivo
i 80 % proizvodnje se troši kao osnova za belu boju tako da sumnjam da je on u ovoj priči.
[ mr. ako @ 07.01.2015. 09:46 ] @
Koliko se secam, proziran je, bezbojan.
[ hotchimney @ 07.01.2015. 10:05 ] @
Titanijum-dikosid je kod slikara poznat kao "titanijumsko belo".
Takodje se koristi u pastama za zube upravo radi beline.

U poslednje vreme se sve više spekuliše da je kancirogen. Kod pacova je ustanovljena pojava raka pluća koju izaziva titanijum-dioksid a slično su pronašli kod ljudi koji rade u okruženju prašine titanijum-dioksida.
[ zica49 @ 07.01.2015. 10:20 ] @
Ja kad sam bio mali sjecam se dobro neke narodne babine medicine.
Imas temperaturu namazu te svinjskom masti!
Imas opekotine namazu to sa svinjskom masti!
Imas ozebline opet svinjska mast!
Imas kasalj bronhitis namazu prsa i torzo svinjskiom masti!
Nije postojala bolest da se ona nije koristila.
Cak recimo skripe tockovi na zapreznom vozilu,namaze se svinjskom masti (vise ne skripe) :)
Skripe vrata na supi,stali namazu se baglame/sarke sa svinjskom masti :) Stvarno ne skripi...univerzalno do bola :)

Mozda je tajni receps u zastiti koncentratora baziran na svinjskoj masti,ako je mogla svugdje zasto ne i tu?
[ lucky88 @ 07.01.2015. 10:31 ] @
A vi stručnjaci za "premaze" pitajte, koji je i kakav to zaštititni sloj. Tako bi konstruktivno doprineli diskusiji.
A svnjisku mastima, Lozovaču.

I mene bi interesovao taj detalj oko zaštite od korozije i ostalih uticaja.
[ branko tod @ 07.01.2015. 11:11 ] @

divni premaz


titanium dioksid
[ zica49 @ 07.01.2015. 12:27 ] @
Ta fotka titanim dioksida bas na nesto podsjeca u vrazju mater... :)
[ Lacika.1991 @ 07.01.2015. 13:36 ] @
Kokain :D
[ branko tod @ 07.01.2015. 17:59 ] @
Citat:
zica49: Ta fotka titanim dioksida bas na nesto podsjeca u vrazju mater...

Citat:
Lacika.1991: Kokain

Valjda vi poznajete robu , ja nisam upućen u taj kakao
[ Lacika.1991 @ 07.01.2015. 19:43 ] @
Da se ispravim :DD ipak je prašak za pecivo :DD
[ mr. ako @ 08.01.2015. 05:18 ] @
Ne mogu sada da nadjem neki video sto sam ranije gledao, ali trazeci sam nasao da je Prof. Fijishima sa Tokijskog Univerziteta je otkrio te fotokatalisticke osobine TiO2 sto sam naveo u pretprosloj poruci. http://en.wikipedia.org/wiki/Akira_Fujishima


Citat:
“Titanium dioxide is a very unique and interesting material. Even today it continues to be at the heart of photocatalysis research,” says Fujishima with a hint of pride.

“When I made the discovery, I was very impressed by the oxygen that I saw coming from the TiO2 because, essentially, I had been able to mimic photosynthesis. Like chlorophyll in plants I was using the power of the sun to break down water and create oxygen,” says Fujishima.

TiO2 has been instrumental in the development of air and water purification technologies as well as self-cleaning, anti-fogging and anti-staining applications.

The most pervasive and perhaps the most straightforward example of TiO2 applications is that of self-cleaning buildings. Tiles and other surfaces coated with TiO2 stay clean thanks to the properties of the substance. Sunlight causes oxidation that breaks down grime while the superhydrophilicity of the substances causes the water to spread, washing surfaces clean. Air purifiers and anti-fog mirrors are two other popular applications.

“TiO2 can break down water, kill bacteria, and deodorize by getting rid of odors like that of tobacco or pets. It is truly an incredible substance,” Fujishima says.
https://www.tus.ac.jp/en/initiatives/vol01/


@zica49
Svinjska mast moze da posluzi, ali i premazivanje sa TiO2. ^ :)


@branko tod
Ne znam zasto sam zapamtio da je proziran, mozda iz onog videa gde ga prskaju svuda a ne primeti se posle nista. :D
Mada to mudro rade uglavnom na svetlim i belim povrsinama...
[ hotchimney @ 08.01.2015. 09:08 ] @
Našao si članak koji potpuno odgovara hvalisanju gradioznih "pronalazaka" kao što je ovaj koncentrator. Postavlja se pitanje zašto proizvoditi bilo šta osim titanijum-dioksida?
Citat:
“TiO2 can break down water, kill bacteria, and deodorize by getting rid of odors like that of tobacco or pets. It is truly an incredible substance,” Fujishima says.

Još samo da je naveo da pere stražnjicu posle pražnjenja iste. Bakterije već ubija a i dezodoriše tako da bi mogao da nadje svoje mesto u klozetima umesto sapuna.
[ mr. ako @ 08.01.2015. 09:32 ] @
Sta si se naostrio i nakostresio od jutros? :D

Posto jos uvek spavas, zaboravio si sta se desavalo na prethodnoj stranici. Neko je spomenuo UltraEverDry proizvod, pa sam pretpostavio da je on baziran na TiO2. E sad, ako je UltraEverDry grandiozan pronalazak, onda je i otkrovenje fotokatalistickih osobina TiO2 definitivno znacajan pronalazak. Tako bar kaze naucna zajednica. Mozda je to ispod tvog nivoa. :)
A ovaj "clanak" je stranica na sajtu Tokijskog Univerziteta Sciencije, prvo izdanje TUS Research Initiatives.
[ hotchimney @ 08.01.2015. 10:05 ] @
Ma primetio sam odakle je taj članak.

Ali sam isto tako primetio da je članak preterano hvalisanje uporedivo sa navodnim patentom o kome se ovde govori.

Ne bi me čudilo da autor tog članka ima deonice u nekom pogonu titanijum-dioksida.

Citat:
Neko je spomenuo UltraEverDry proizvod, pa sam pretpostavio da je on baziran na TiO2.

To nije isključeno.
[ branko tod @ 08.01.2015. 10:36 ] @
Da taj Prof. Fukushima ne svetli u mraku ?
[ jovajovic100 @ 16.01.2015. 16:31 ] @
https://www.indiegogo.com/proj...for-thermal-energy-electricity

Do sada je pristiglo nula dolara.
[ flighter_022 @ 22.01.2015. 08:38 ] @
http://web-tribune.com/tema_da...latnu-struju-ali-je-niko-nece#
[ bln.sys @ 22.01.2015. 08:49 ] @
^Koncentrator na slici je skoro isti kao Mravikov. Ko je od koga prepisivao?
[ iglig @ 22.01.2015. 13:39 ] @
"We are constructed advanced the best Solar Concentrator in the World."
Kakvih 0$, čudi me da nije otišla cifra u minus. Da je makar lepo sročeno pa da običan čovek proguta priču.
[ Odin D. @ 22.01.2015. 14:29 ] @
Znači, to je onda solarni koncentrator - svetski unikat :)
[ Keez-a @ 22.01.2015. 17:29 ] @
I dalje $0
[ ventura @ 22.01.2015. 17:56 ] @
Evo sad ima čitavih $1 :)

Nadam se da ću zbog muštuluka dobiti majicu sa fenomenalnim sloganom:
"I'm help to produce this Solar Concentrator"

A može i "me love you long time", neću da se ljutim :)
[ Lacika.1991 @ 22.01.2015. 18:10 ] @
Hahahaha kralju nisi valjda :DDD gle sad kada pokreneš lavinu fondacija :D
[ Trick Fix @ 22.01.2015. 19:03 ] @
Citat:
ventura:Nadam se da ću zbog muštuluka dobiti majicu "I'm help to produce this Solar Concentrator" i "me love you long time"


Ako ne dobiješ majicu--Pukao si na izvlačenju ! .......ali onda

-Ču da organizujem jedno druženje "Gubitnika" majica

sa sloganom

-"Dobitnici Roštilja" !...i to ovde kod mene, sa sve vatrom + dimom + opuštajućom muzikom,
pa da se družimo dok smo još živi i zdravi !____a Ne kasnije...

..ako se Ekipa slaže ?

( nije potreban nikakav "upad" ili ti učipljenje )

pOz


[ bakancs @ 22.01.2015. 19:49 ] @
Citat:
jovajovic100:
https://www.indiegogo.com/proj...for-thermal-energy-electricity

Do sada je pristiglo nula dolara.


a jel vec skinuto sa sajta ili samo ja nemogu da citam?

$1 stoji, ali nista vise..
[ Keez-a @ 22.01.2015. 19:59 ] @
Citat:
Every twentieth contributor will get one bottle of National Serbian strong drink.

Ako bi moglo po cent, pa da sakupim koju litru, 'vako ...
[ jovajovic100 @ 22.01.2015. 21:04 ] @
Citat:
ventura:
Evo sad ima čitavih $1

Nadam se da ću zbog muštuluka dobiti majicu sa fenomenalnim sloganom:
"I'm help to produce this Solar Concentrator"

A može i "me love you long time", neću da se ljutim


Za sada si ti vlasnik 100% akcija
[ branko tod @ 05.02.2015. 09:26 ] @
Citat:
ventura:
Evo sad ima čitavih $1 :)

Još uvek tvoj dolar stoji ponosno sam samcat!
[ Lacika.1991 @ 05.02.2015. 13:13 ] @
Tanka je linija od dolara do 300 000 :D
[ dava @ 05.02.2015. 14:14 ] @
Ideja još iz 19. veka Link
[ branko tod @ 15.02.2015. 14:06 ] @
1 $ , ostao 21 dan
[ Lacika.1991 @ 05.03.2015. 12:34 ] @
još 2 dana i ništa..dolar :D
[ ventura @ 08.03.2015. 12:36 ] @
Završena je kampanja, nadam se da će pametno utrošiti novac i da neće spiskati sve odjednom :)
[ hotchimney @ 08.03.2015. 14:00 ] @
Ma pametno će potrošiti novac.
To su oni uplatili.
[ branko tod @ 08.03.2015. 14:01 ] @
Ventura Šta ti sada dobijaš kao najveći donator ?
[ Lacika.1991 @ 08.03.2015. 14:56 ] @
Bar iscimaj nešto za onu litru Rakije :D
[ MajorFatal @ 08.06.2022. 14:23 ] @
Juče na rts1 dobre vesti, solarni koncentrator sa "dvostrukim obasjavanjem" koji je odavno predstavljen ovde na forumu, najavila ih je ona ministarka što je zovu okrečeni grob zbog količine pudera koji koristi, i veoma pozitivan zaokret državnih institucija ka zelenoj energiji, umesto onih štetnih naftnih, mini hidro elektrana, i rudnika litijuma.

Pošto im 1$ koji je bio uplaćen sa foruma izgleda nije bio dovoljan, apetiti su porasli pa im sad treba samo oko 300 - 400 miliona eura da realizuju svoj projekat ..

Možda bi kolega i moderator vladd mogao da prokomentariše, pošto je jedna od tvrdnji bila da je prototip instaliran baš kod njega u dvorištu firme, a svojevrevemo u okviru ove teme ako se dobro sećam čini mi se da je izjavio da od njih "ne bi uzeo znanje ni na poklon.." :)