[ Aleksandar Maletic @ 13.01.2015. 12:13 ] @
Pozdrav svim članovima. Imam jedan problem, prilikom instaliranja dotične grafičke kartice na matičnu ploču, monitor uopšte ne reaguje i non stop je u power save režimu. Uopšte ne postoji mogućnost da se upali kako bih mogao da instaliram neophodan drajver. Moram da naglasim da sam proverio kompatibilnost matične ploče i grafičke karte kao i da sam je adekvatno povezao. Takođe, monitor je LG novije generacije koji je radio i sa mnogo jačim karticama. Rekao bih da je problem do podešavanja. Neophodna mi je pomoć u što kraćem roku. Hvala svima unapred.
[ Miroslav Cvejić @ 13.01.2015. 12:24 ] @
Da li si siguran da je kartica uopšte ispravna?

Da li je radila na drugom računaru/monitoru?
[ gilopile @ 13.01.2015. 12:24 ] @
Ako ne vidis ni BIOS post, onda je ili neispravna kartica ili nije lepo legla u slot. Izvadi je i ponovo utakni.

E da, da li ta karta ima dodatni 6pin-ski konektor na njoj i da li si ga prikljucio?
[ Aleksandar Maletic @ 13.01.2015. 12:55 ] @
Kartica je potpuno ispravna, stavio sam je u drugo kućište i probao na dva monitora. Da, ima i 6pin-ski konektor, prikačio sam ga. Uzeo sam od komšije kućište i probao je, radi perfektno. Kod mene nikako da proradi. Dakle, definitivno je ispravna, prikačena je kako treba, napajanje mi je od 550W tako da ni sa te strane nema brige. E sad, da li postoji mogućnost da integrisana grafika pravi konflikt? U pitanju je starija ploča, ASUS M2N-MX-SE koja ima geforce 6100 grafiku.
[ calexx @ 13.01.2015. 18:08 ] @
Šta se dešava kada prikačiš monitor na konektor integrisane grafičke? Jesi li proverio da li se u biosu podešava koja grafička će da bude aktivna?
[ Aleksandar Maletic @ 13.01.2015. 19:33 ] @
To me najviše i čudi. Kada prebacim kabl na integrisanu grafiku odmah se pojavi slika, kada vratim na karticu, samo power save mode. U BIOS-u sam podesio prioritet ovim redosledom PCI-E - PCI - IGP, što znači da PCI-E ima najviši prioritet. Totalno sam zbunjen, karticu sam probao na dva računara i radi savršeno, a ujedno sam i na mom PCI slotu probao dve kartice koju su radile. Ne znam zašto se pojavljuje power save mode.
Samo da naglasim, kartica ima samo jedan ulaz i to DVI ulaz. Povezao sam je sa monitorom kablom sa analognim konektorima samo što sam naravno na samu karticu postavio DVI to VGA izlaz.
[ Miroslav Cvejić @ 13.01.2015. 20:33 ] @
Meni liči da je tebi ploča tu načeta. Taj čipset je jedan od najgorih koje je nvidia napravila.
[ iculibrk @ 13.01.2015. 20:43 ] @
Jedino po meni sto bi jos trebao proveriti je napajanje. Ako nece da radi ni tada, onda mozes biti siguran da je verovatno u pitanju chipset.
[ Aleksandar Maletic @ 13.01.2015. 22:05 ] @
Ne verujem da je do napajanja jer sam do skoro na tom istom računaru imao nVIDIA 8800 GTX koja je takođe zahtevala dodatno napajanje preko 6pin-skog konektora. Malo me buni to oko čipseta, baš zbog njega i uzimam isključivo kartice sa nVIDIA grafičkim čipom da ne bi dolazilo do konflikta.
[ iculibrk @ 13.01.2015. 22:38 ] @
Koje je napajanje u pitanju? Sa onim postavkama iz bios-a trebalo bi da radi čim je priključiš.
[ Aleksandar Maletic @ 13.01.2015. 22:45 ] @
Blueberry Power Suply 550W. Radila mi je i 8800 GTX kartica na tom istom napajanju, a veći je potrošač.
[ iculibrk @ 13.01.2015. 23:32 ] @
SREĆNA NOVA. Radilo je napajanje istog proizvođača i slične snage u mom računaru, ali je usled opterećenja otkazao jedan vod na kome su bila 2 sata priključka. Napajanje i dalje radi, ne u tom računaru, ali je poluispravno, tj. taj vod se ne koristi.
[ gilopile @ 14.01.2015. 05:05 ] @
Hm, ako kartica radi na drugoj ploci, a na toj druga kartica, onda jedino ostaje da se ploca ne mirise sa tom karticom iz nekog razloga. Mozes jedino pokusati jos sa BIOS update, mada gledajuci na sajtu ne vidim da su ispravljali nesto oko toga, ali za svaki slucaj sibni najnoviji i vidi sta kaze.

I jedno pitanje, da li, kada udjes u OS sa tom integrisanom, vidi i tu 9600GT u device manageru, tj. da li je OS primetio nesto u PCI-e slotu?
[ Aleksandar Maletic @ 14.01.2015. 11:43 ] @
Pokušaću još sa BIOS update-om. Prilikom ubacivanja kartice u slot, sistem je prepoznaje kao unknown device. Sto je najzanimljivije, sada neće da prepozna ni prethodnu koju sam već koristio, 8800GTX. Mislim da čak i ostaci nekih drajvera možda zezaju, iako sam ih uredno obrisao jer nisam laik, sad ću oboriti sistem pa onda pokušati.


Problem je rešen, sad barem znam šta je u pitanju. Slučajno sam prebacio drugi procesor približne klase i jačine i sve je radilo bez problema.
Toliko sam računara propustio kroz šake svih ovih godina ali mi se nikada ništa slično nije desilo. Procesor je uzrok konflikta, iako u sistemu radi savršeno brzo i ne ispoljava nikakve simptome kvara što je najzanimljivije.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Maletic dana 14.01.2015. u 22:23 GMT+1]