[ since1986BC @ 16.01.2015. 19:19 ] @
1 (crveno) je moja situacija koju dobijem a pod 2 je kako treba da izgleda reseno.

Obicno dobijem 6 do 8 ovakvih stubaca (kolona) ali ja vam demonstriram na 4 kako to izgleda.
Tamo gde su podaci povezani (za naziv je vezana kolicina) je obojeno istom bojom.
Dakle: sortiranje i uporedjivanje kolona po nazivu, potom razmestanjenje redova po nazivu.

Pozdrav.


edit/ Naknadno primetih da sam u drugom segmentu Y po sortiranju stavio pre W a treba posle (po british alfabetu). Moja greska. :)
[ since1986BC @ 28.01.2015. 23:30 ] @
Ovoliko pregelda a ni hint da dobijem. :/
[ Jpeca @ 29.01.2015. 09:20 ] @
Jedan način da se postigne to što želiš je da se rezultat formira na novom listu, nazovimo ga Resenje

1/ Na novom listu u A1 upišti zaglavlje "Lista" i ispod formraj sortiranu listu svih naziva (svaki naziv samo jednom). To možeš da uradiš tako što kopiraš kolone sa nazivima iz originalnog lista jedno ispod drugog na novom listu u koloni A i onda primeniš alat Remove Duplicate sa kartice Data. Nakon toga sortiraj listu.

2/ Kopiraj zaglavlja iz originalnih podatak u novi list od B1. Dodaj na kraju zaglavlje "Zbir". Formatiraj zaglavlje po želji

3/ U B2 na novoformiranom listu - za naziv 1 - napiši formulu:
Code:
=IFERROR(INDEX(Podaci!A:A,MATCH($A2,Podaci!A:A,0),0),"")

Tj. Ako naziv iz A2 postoji u koloni A u originalnim podacima (radi pregldenosti nazvao sam list sa izvornim podacima Podaci) nadji njegov indeks i prepiši taj naziv u kolonu B. Kolona A u adresi A2 je fiksirana zbog kasnijeg kopiranja ove formule u nove kolone. Ako MATCH nije pronašao ništa dobije se greška i onda pomoću formule IFERROR prikazujemo blanko .

4/ U C2 na listu Resenje upisi slicnu formulu samo sad za isti indeks vracas podatke iz kolone B sa originalnog lista. Takođe zbog kasnijeg sabiranja vraća se 0 a ne "" u slučaju greške
Code:
=IFERROR(INDEX(Podaci!B:B,MATCH($A2,Podaci!A:A,0),0),0)


5/ Kopiraj ove formulu za sve relevantne redove u koloni B i C. Onda kopiraj sve formule iz kolone B i C za sve potrebne kolone do zbira- da dobiješ nazive i kolicine

6/ U koloni zbir formula je jednosatvna - saberi količine iz istog reda
Code:
=C2+E2+...


7/ Ako ti smeta prikazivanje 0 za količne za koje ne postoji naziv primeni jedan od načina da sakriješ 0, npr u Custom format za kolone C, E itd upiši 0;-0;;@

Kad sve završiš ako ti smeta možeš da sakriješ (Hide) kolonu A na listu Resenje

Drugi način je korišćenjem makroa. Ako se snalaziš sa programiranjem ovo ne bi trebalo da ti bude problem