[ xxx83 @ 17.01.2015. 18:26 ] @
Pozdrav svima.
Imam problem sa mojim novim (polovnim računarom).
Konfiguracij:
Procesor: i7 920
Memorija: 4 GB - RCmemory RCB4GBA4CA
4 GB - eXcerram E30112A
Hard disk: WD green 500 GB
Grafika: Ati Radeon 5850
Matična ploča: IPMTB-GS ( brend Medion)

Računar radi neko vreme ok i onda odjednom iskoči plavi ekran na delić seknde i nisteane slike.
Testirao sam memorije zasebno u Memtestu86 i svaki put posle par minuta test puca i ostaje samo crn ekran.
Memorije prtpostavljm da su ispravne, jer se sa svakom isto dešavalo.
[ gilopile @ 17.01.2015. 18:35 ] @
Pogledaj u BIOS-u kako je setovana memorija. Stavi na AUTO ili postavi 1333Mhz ili manje pa probaj. Pre toga ucitaj BIOS default da budes siguran de je sve ok postavljeno u vezi sa procesotrom i FSB-om, ako je neko nesto klokovao i podigao frekvencije memorije i mozda zato puca.

Nije iskljuceno i da procesor ili ploca pravi problem.
[ xxx83 @ 17.01.2015. 18:43 ] @
Imam eXcerram od 4 GB i RCmemory od 4 GB.
Testirao sam zajedno i ponaosob, sa istim ishodom.
Sad sam ulazio u BIOS, mršav je da mršaviji ne može biti. Nema skoro ništa od opcija, pa ni bilo kakve mogućnosti za setovanje memorije, CPU-a ili sl.
Da li možda na ovu ploču mora da ide ECC memorija?
[ gilopile @ 17.01.2015. 18:47 ] @
Odradi onda CLEAR CMOS na ploci ili u BIOS-u `Load optimal Defaults` i mozda ce sama da postavi frekvencije memorije kako treba. Da, ploca podrzava ECC module.

Da li je ta ploca nekada radila sa tim modulima koje sada imas, posto vidim da max podrzava 1066MHZ i zato mozda pravi problem s tim 1333MHZ modulima. Trebalo bi automatski da im spusti clock, ali vrag zna, uvek nesto moze poci po zlu sa BIOS-om i plocom i modulima koji nisu zvanicno podrzani.
[ xxx83 @ 18.01.2015. 11:06 ] @
Odradio i nema nikakvog npoboljšanja.
Probao sam i sa memorijom koja je već bila u konfiguraciji, ali ništa takođe.
Iritantno mi je što se kvar zaista retko manifestuje.
Nekad računar može raditi i po nekoliko dana bez ikakvih simptoma.
[ xxx83 @ 18.01.2015. 22:58 ] @
Na kraju je ipak bilo napajanje.
Merio sam voltažu pod naponom i sve je bilo OK. Probao sam to još jednom, 12V drži ok i onda ne sekund padne 2-3V, pa onda opet skoči na 12V. To nisam primetio prvi put kad sam testirao.
Pozajmio sam od drugara njegovog LC-a i mašina radi super. Prošla je Memtest bez problema.