[ smirnoflo @ 18.01.2015. 01:25 ] @
Cao svima!

Interesuju me uslovi vezani za upis univerziteta u Becu. Malo sam guglao, ali ne mogu da nadjem sve sto me interesuje na jednom mestu.

Upisao sam ove godine ekonomski fakultet u Beogradu, cuo sam za ovaj univerzitet jos u srednjoj skoli i zelja mi je da se prebacim tamo.
Nisam uspeo da pribavim nesto puno informacija znam samo da traze nemacki B1 ili C1.

Gledao sam slicne teme ovde i previse je sve razbacano pa ne mogu da pohvatam sve.

Ako ima neko ko je tamo upisao osnovne studije bio bih mu zahvalan da podeli iskustvo ovde. Kada je upis, koji su uslovi, kako uopste generalno funkcionise univerzitet, koliko je skolarina, jel postoje studentski domovi i koji su uslovi. I ostale slicne stvari odnosno sve sto je vezano za upis u drugoj drzavi.

Hvala Vam u napred! )

Samo osnovne studije!!!
[ član @ 18.01.2015. 09:06 ] @
B1 je prenizak nivo znanja za studiranje! i da jeste to uslov (a nije) ne bi mogao sa tim nivoom znanja da pratiš studije, polažeš ispite itd.
evo ti ovde uslovi za upis na Bachelor studije:
http://www.wu.ac.at/prospectiv.../requirements/bachelor/non-eea
i ovde imaš rokove za upis:
http://www.wu.ac.at/prospectiv...equirements/bachelor/deadline/

Baš kad sam bio u tvojim godinama, imao sam istu takvu idejeu o studiranju u inostranstvu i čak sam i uspeo da se prebacim na jedan fax u Austriji negde posle sredine studija u Srbiji. Međutim, kada sam došao tamo, već na početku sam shvatio da sam u celu priču ušao nedovoljno informisan, bez dobrog znanja nemačkog, bez dovoljno finansija, bez dobre pripreme, tako da sam morao da donesem odluku šta mi je činiti.
Kada sa ove vremenske distance od 15ak godina gledam, doneo sam tada jedinu ispravnu odluku da odustanem od svega toga, da se vratim u Srbiju i dovršim studije. Nije bilo lako u tim godinama doneti takvu bitnu životnu odluku, ali da sam ostao, sigurno bih brzo potrošio svu ušteđevinu koju su moji roditelji imali, fax tamo ne bih završio, a verovatno ni u Srbiji i pre ili kasnije bi se opet vratio nazad jer ne bih imao kako sebe da izdržvavam. Ovako nisam ništa izgubio (osim tada svojih snova), nastavio sam studije u BG tamo gde sam i stao pre odlaska, eto bila je to samo jedna avantura i dobra životna škola da se za sve treba jaaako dobro uputiti i informisati, a ne srljati tako ko ja tada, glom u jagode. :)

Ta cela priča oko studiranja u inostranstvu mnogo košta, čak mnogo više nego što mnogi mogu i da pretpostave. Verujem da mnogi razmišljaju: lako ću... naćiću neki poslić uz studije, pa ću sam sebe da izdržvavam! aha, kako da ne... ne ide to baš tako lako! Moraš prvo da dobiješ dozvolu za rad za koju se posebno aplicira i čeka neko vreme. Kada je dobiješ i do tada naučiš nemački, treba onda naći posao, jer ne zaboravi da nisi jedini student u Beču i jedini koji traži posao. Ali da kažemo i da nađeš posao, kao Bachelor-student možeš da radiš 10 sati nedeljno, pa na mesečnom nivou možeš da zaradiš nekih 300-400e što je daleko ispod potreba. Imaš u onoj velikoj temi o studijama u Beču okvirno koliki su mesečni troškovi, pa pomnoži to sa 12 meseci pa sa 3 godine (za Bachelor) ili 5 godina za master studije. Kad se to sabere izađe stvarno ogromna cifra za to što dobijaš: #ebenu diplomu - parče papira za koje te niko živ neće pitati kada budeš tražio posao, jer će ti tražiti radno iskustvo.
[ keepgoing @ 19.01.2015. 12:56 ] @
S druge strane, studiranje u inostranstvu pruže nepredvidive mogućenosti.
- Kvalitetni up-to-date programi, upoznavanje lokalnih propisa (npr. računovodjstvo, pravo, medicina...)
- ineresantno okruženje, razumevanje lokalnih ljudi, normi ponašanja, običaja itd.
- Mogućnost istog sa studentima s različitih krajeva sveta, što u Srbiji i nije tako jednostavno jer je studentska populacija homogena.
- Samostalnost, (nema bližnjih/nemaju lokalnog iskustva da te "zaštite" pa samim ti moraš sam svoje probleme rešavati - što pruža veliko zadovoljstvo :)
- Mogućnost izdržavanja sebe je, zapravo, mnogo veća nego u Srbiji. (npr. 9. radnih sati nedeljno je ~39 sati mesečno - 9*4 nedelje + 2,3 dana do kraja meseca. Bruto sa uračunatim pravom na 13. i 14. koje moraš dobiti je ~10€/h. To znači da je zaradjeno 390€ i od toga se ne odbijaju doprinosi.)
- Mogućnost dobrih praksi/internshipo-ova.
itd.

Ako je ciljano tržište rada npr. DACH, daleko je bolje završiti studije u DACH nego u nenenmačkom govornom području.
Tvoje poznavanje jezika je će biti nekoliko godina ispred persone koja je završila npr. Ekonomski BG.
Alumni - takođe veliki +.

Za studiranje na WU i Uni Beč je potreban minimum B2.

Koliko sam ja upućen, WU je daleko poštovaniji od ovog drugog.
Sem toga, naslušao sam se da Uni Beč ima jako sporu i komlikovanu administraciju.

Najbolje je da se sam informišeš na sajtovima fakulteta.
[ smirnoflo @ 22.01.2015. 14:31 ] @
Prethodnih dana sam se raspitivao i dosao sam do univerziteta Ludwig Maximilian u Minhenu, u Nemackoj. I po ovome sto sam prikupio daleko je jeftiniji od Beca za koji sam prvo razmisljao. Skontao sam da je Bec previse skup i da ne izgleda ni malo lako izgurati finansijski. Pa sam krenuo logikom gde imam nekog od familije bar da ne placam smestaj sto znatno smanjuje trosak i tako sam dosao do Minhena.

Slazem se sa tim da ne treba srljati u nepoznato sa nedovoljno informacija i svesti o tome u sta se upustas. Bachelor studije koje ja planiram mogu da se otpocnu samo od zimskog semestra sto znaci da su prijave do 15. juna. Planiram da apliciram za zimski semestar sledece godine tako da imam vise od godinu dana da sredim sve sto mi treba i da se dovoljno informisem o svemu sto mi treba.

Sto se tice jezika trazi se nivo B2. U Beogradu postoji Goethe institut koji je njihov i na njemu postoji mogucnost polaska na kurs svih nivoa i takodje polaganje testa DaF (koji se trazi za upis) i sve se to moze da zavrsi na jednom mestu. Druga opcija je Studienkolege kod njih koji traje dva semestra i po uspesnom zavrsavanju ostvaruje se uslov za upis na univerzitet. Po meni to je skuplja varijanta, trazi odlazak tamo, veci novcani izdatak i jos dosta administracije. Tako da cu taj deo posla da zavrsim u Beogradu.

Sto se tice cene skolarine i toga cena je smesna u poredjenju sa Beogradom, najveci deo novca ide na smestaj, hranu i trosak.

Sto se tice posla uz studije na to ne racunam previse jer ne verujem da cu moci da da postignem sve. Ali svakako lep iznos moze da se zaradi sa strane ukoliko mozes i imas volju.

A sto se tice mogucnosti koje nude oni i mogucnosti koje nude nasi univerziteti moram da kazem da nisi u pravu i da ne moze da se poredi. Ne moze da se poredi njihova diploma i nasa diploma (naravno pricam ukoliko uspes da izguras sve). U njihovom sistemu studenti se cene nije kao kod nas.
[ keepgoing @ 22.01.2015. 19:17 ] @
@smirnoflo
Ne znam baš koliko je Beč skuplji od Minhena.

Gde si pročito da je B2 traženi nivo na LMU?
[ smirnoflo @ 22.01.2015. 20:07 ] @
Procitao sam negde na netu izvuceno za nekoliko univerziteta. Za Bec je pisalo 740e za semestar, a za LMU 120e za semestar. Ja sam kasnije zvao LMU da proverim generalno za moj akademski program je 59e semestar i 52e nesto sto dodje kao za upis i placa se samo jednom tj kada se upises. Sad verujem da postoje neki akadamski programi koji su skuplji. Sve zavisi sta hoces koji smer, bachelor, master i ostalo.
[ keepgoing @ 22.01.2015. 20:24 ] @
Najbolje je da se informišeš zvaničnim izvorima:
LMU German Proficiency
Čini mi se da je C1 uslov za LMU.

Misliš - LMU je jeftiniji od WU, a ne Minhen je jeftiniji od Beča ;)
[ smirnoflo @ 22.01.2015. 23:27 ] @
Mislio sam na univerzitete. Nismo se skontali.

Nisam proveravao za jezik kada sam zvao jer sam na netu nasao da traze B2 i to polozen test DaF. Ako imas prosek preko 2,5 (po njihovom) lagano upisujes. Sad kako se racunaju nasi poeni ne znam jer nije isto bodovanje kod nas i njih. Kod njih je max 1, a min 4.
[ Miladinovic @ 23.01.2015. 12:36 ] @
Citat:
keepgoing:

Ne znam baš koliko je Beč skuplji od Minhena.



Ja bih rekao naprotiv, Beč bar za život je bio jedan od jeftinijih gradova. Nažalost, sada se stvari menjaju, nekada je ovde stanarina bila jeftinija nego u Beogradu, školarina za nas 18e
[ keepgoing @ 09.02.2017. 18:58 ] @
Stvari izgleda idu na bolje.
19,80€ semestar
[ član @ 16.02.2017. 07:11 ] @
Citat:
keepgoing: Stvari izgleda idu na bolje.:)
19,80€ semestar ;)

gledao sam sad malo temu u nazad, bila je ranije kraca diskusija o troskovima zivota/studiranja u Becu... ovo smanjenje skolarina sa nekadasnjih (ako se ne varam) 450e na 20e po semestru je prakticno zanemarljivo na mesecnom nivou u odnosu na ukupne mesecne troskove. jednostavnije receno: ko moze sebi da priusti 1500e mesecno, mogao je i 1570e! :) svakako nije mala usteda, ali nje bas ni razlog zbog koga bi sada mnogi pohrlili u Bec na studije!
[ keepgoing @ 16.02.2017. 11:07 ] @
Tako je - usteda je sasvim ok.

A tih 1500-1570€ nema veze sa realnoscu. Osim ako ne planiras da studiras nocni zivot u Becu ili imas zenu i dvoje dece.
[ član @ 16.02.2017. 11:47 ] @
dobro, mozda sam malo preterao, ali mislim da bez 1000 tesko da moze da se prezivi... bar je tako bilo 2000 i neke i to u Grazu koji bi trebalo da je jeftiniji od Beca. samo dom je kostao 400 i kusur + hrana + prevoz + ...
[ keepgoing @ 16.02.2017. 12:00 ] @
Sa 600e moze da se prezivi.

Tacnije, imas visi standard nego u BG/NS sa 200e, polazeci od pretpostavke da stan u kome stanujes nije u tvom/tvojih roditelja vlasnistvu.

Sve preko je super.


[ Miladinovic @ 06.04.2017. 15:26 ] @
Evo ako nekog zanima da ne otvaram novu temu, aplikacije za master iz Kognitivnih nauka su otvorene do 30. aprila. Radi se o interdisciplinarnom studijskom programu koji je realizovan kao "joint degree" u partnerstvu sledećih uverziteta:

-University of Vienna (coordinating partner) (& Medical University of Vienna)
-Comenius University in Bratislava
-Eötvös Loránd University Budapest
-University of Ljubljana

Pored toga ostali uverziteti koji aktivno sarađuju i na koje možete otići na razmenu su i:
- New Bulgarian University, Sofia, Bulgaria
- Charles University in Prague, Czech Republic
- University of Zagreb, Croatia
- University of Rijeka, Croatia
- University of Bucharest, Romania
- Jagiellonian University in Krakow, Poland
- University of Nis, Serbia
http://www.cogsci.ni.ac.rs/indexsr.html

Kognitivna nauka se obično definiše kao naučno istraživanje uma ili inteligencije (npr. Luger 1994.). Praktično svaki uvod u kognitivnu nauku takođe naglašava da je ona visoko interdisciplinarna; često se kaže da se sastoji iz, da udeluje u, i da sarađuje sa psihologijom (posebno kognitivnom psihologijom), veštačkom inteligencijom, lingvistikom i psiholingvistikom, filozofijom (posebno filozofijom uma), neurologijom, logikom, robotikom, antropologijom i biologijom (uključujući biomehaniku) (izvor: Wiki)

Svako je je imao neku od ovih disiciplina za osnovne studije može da aplicira. Jezik instrukcije: Engleski.

Više informacija za apliciranje u Beču:
http://www.meicogsci.eu/wiki/A...edure_at_University_of_Vienna/

Ako imate pitanja, možete pisati putem privatnih poruka, ili bolje u ovde u temi.