[ dderim @ 21.01.2015. 11:41 ] @
Pozdrav,
Posjedujem elektomotor Elektrokovina 4KW trofazni (cekular) i trebao bi ga pokušati prebaciti na monofaznu struju.Na net_u ima primjer kako trofazni motor od 3KW se spaja pa me zanima dali se to može postići i sa ovim motorom (jer većina tvrdi da preko 2,2 KW se ne može prebaciti na monofaznu) i jeli dovoljno ako stavim radni kondenzator od 320 µF.(Px8 µF/100)?
Unaprijed hvala!
[ DAX_ @ 23.01.2015. 21:32 ] @
Prevelik motor za eksperimentisanje sa spajanjem na monofaznu.
Ne preporucujem!

Pozdrav
[ dedak @ 25.01.2015. 18:07 ] @
Struja koju bi motor povukao bila bi prevelika(preko 25A.Motor nebi ni krenuo,izbio bi ti osigurac.U pravu su oni..
[ dderim @ 26.01.2015. 08:15 ] @
Šta bi se dogodilo ako stavim manji kondenzator npr.200 µF.(struja bi bila oko 14A) dali bi tada motor radio.
Pozdrav,
[ dderim @ 26.01.2015. 08:26 ] @
Šta bi se dogodilo ako idem sa manjim kondenzatorom od oko 100 - 150 µF? Koliko bi se smanjila snaga i dali bi motor mogao raditi? Tada bi udarna struja koju vuče motor bila znatno manja.
Pozdrav,
[ Trick Fix @ 26.01.2015. 08:30 ] @
Citat:
dderim:elektomotor Elektrokovina 4KW trofazni (cekular) i trebao bi ga pokušati prebaciti na monofaznu struju.


Za rad tog cirkulara je potrebna određena snaga !---zbog toga je u originalu montiran motor od 4kW.

Shvatam tvoj problem i želju da "kako-tako" ipak radiš sa cirkularom ali na monofaznu struju.

NE možeš u toj meri da redukuješ snagu cirkulara (prelaskom na monofazno) ---jer NEČEŠ MOĆI sa njim da radiš/sečeš !

i tačka.

pOz


[ dderim @ 26.01.2015. 11:10 ] @
Riječ je o stolnom cikularu i mislim da bi 2 KW snage bilo sasvim dovoljno za potrebe posla.Dali se to može postići na ovaj način?
[ bojanst @ 26.01.2015. 19:08 ] @
Mislim da ti niko ne moze zabraniti sta ces da radis sa svojim vlasnistvom.
Uzmi taj kondenzator sto si zamislio, iako nauka kaze drugacije.

Stavi zastitne naocale, cuvaj se mreznog napona.. pozeljno da el.motor bude u drugoj prostoriji i da ga palis sa sigurne udaljenosti.
Stvarno ne razumijem ljude zasto pitaju na forumu kad sve znaju. Evo gore ljudi kazu da ne moze.