[ Jing Jang @ 21.01.2015. 20:25 ] @
Microsoft u Redmondu je večeras održao brifing za medije na temu Windowsa 10. Cijelu konferenciju i najvažnije informacije pogledajte na:
http://www.bug.hr/vijesti/wind...gradnja-windowse-7/139602.aspx
[ SASA M. @ 21.01.2015. 20:38 ] @
bio je prenos uzivo, koga je zanimalo na http://news.microsoft.com/windows10story/

btw pola prezentacije je bilo o hologramu koji ce omoguciti njihove naocare
[ Jing Jang @ 21.01.2015. 21:17 ] @
Vidim da ima dosta novina i da prelazak na Win 10 ko ima legalne Win 7 i 8.1 moze to uciniti u roku od godinu dana.
[ dejanet @ 21.01.2015. 21:53 ] @
Najveca novina je HoloLens, koji omogucava kombinaciju cgi i okruzenja - odlican koncept.

Ono sto moze da zezne celu pricu jeste kvalitet rendering-a i brzina istog -fps.
Ne znam koji gpu moze da se smesti u ovu relativno malu napravu, za koju se planira odgovarajuca autonomija. Takodje, predpostavljam da korisnici ne bi bili odsevljeni da imaju grejanje iza uva.
[ Homer J. Simpson @ 22.01.2015. 02:13 ] @
Kakav 10 , to je Windows 8.2
[ Jing Jang @ 26.01.2015. 17:51 ] @
Nije dugo trajalo – tek nešto više od dvije godine od izlaska Windowsa 8 do sadašnje najave Desetke, ali Linux to nije iskoristio – ponovo.
http://www.bug.hr/komentari/li...osla-baka-kolacima/139734.aspx
[ bttp @ 29.01.2015. 07:52 ] @
Da li neko zna šta znači besplatna nadogradnja? Da li se to dobije samo onaj Windows Upgrade koji kolko ja znam ne omogućava čistu instalaciju, već ga lepi na postojeći Windows, ili bi ipak mogla da bude omogućena i clean instalacija?
Meni Windows Upgrade ne znači skoro ništa jer je glup, novu verziju Windows-a vredi instalirati samo od nule (ok Win 8.1 je možda funkcionisao i kao upgrade, ali to je izuzetak).
[ Jing Jang @ 02.02.2015. 16:29 ] @
Nadogradnje verzija Windowsa 7, 8 i 8.1 na Windowse 10, gotovo je neprimjećeno prošla vijest o dvije "grane" poslovne (korporativne) Desetke – LTS i CBB.
Detaljnije pogledajte na: http://www.bug.hr/komentari/wi...0--zadnji-windowsi/139916.aspx
[ Miroslav Jeftić @ 18.03.2015. 21:31 ] @
Lepa vest

Citat:
Speaking to Reuters from the WinHEC conference in China, Microsoft's operating system chief Terry Myerson said, "We are upgrading all qualified PCs, genuine and non-genuine, to Windows 10." This means that everyone running Windows 7 or 8.1, irrespective of whether you pirated the operating system or not, will be allowed to upgrade to a legitimate version of Windows 10.

It isn't clear if Myerson's comments only pertain to China, or to all Windows users worldwide. We have reached out to Microsoft for clarification, but haven't yet heard back. Myerson's wording certainly sounds like this will affect all Windows users worldwide.

Updated: ZDNet's Ed Bott got a response from a Microsoft spokesperson, confirming that the free upgrade path is indeed available for all pirates everywhere, and not just in China.
[ Shadowed @ 18.03.2015. 23:47 ] @
To znaci da je prakticno svima besplatan. Svako moze prvo da instalira piratsku sedmicu. To je stvarno dobra vest, pogotovo sto izgleda da 10ka jos i lici na nesto za razliku od Win (n)osam.
[ anon142305 @ 19.03.2015. 07:20 ] @
^ Koja je Majkrosoftu logika da omoguce besplatan OS?
Jel to neka osiromasena verzija ili sta?
Ne kapiram.
[ pctel @ 19.03.2015. 07:41 ] @
Ako se podsetimo da je Microsoft omogucio besplatan Win 8 (w. Bing) za jeftine office racunare, onda je prilicno jasna vizija Microsofta da operativni sistem treba da bude besplatan. Ocigledno je da je razlog strah od sirenja nekih buducih verzija androida na kancelarijske racunare i gubitka liderske pozicije. Microsoft nikada nije smatrao linux dostojnim protivnikom, ali google je vec potencijalno veoma opasan konkurent. A bolje da to uradi sad i ispadne baja, nego kad bude priteran u cosak i ispadne luzer. Tu ti je i konkretan odgovor IUOP_1 - logika da Windows bude besplatan je ista koja i da android bude besplatan.
[ calexx @ 19.03.2015. 10:10 ] @
Poslednja informacija kaže da će svi moći da apgrejduju na Windows 10 ali nelegalan Windows ostaje nelegalan i dalje. Samo što će Microsoft da dozvoli da to prođe ali neće da se promeni status. Pa kome odgovara, neka nastavi ... verovatno je cilj da se što više korisnika prebaci na novi OS a posle ko zna ... možda imaju neki gadan način za otkrivanje pa će gusari teško da opstanu.
Ko bi inače kupio Windows 10?
[ iculibrk @ 19.03.2015. 11:23 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:

Citat:
Speaking to Reuters from the WinHEC conference in China, Microsoft's operating system chief Terry Myerson said, "We are upgrading all qualified PCs, genuine and non-genuine, to Windows 10." This means that everyone running Windows 7 or 8.1, irrespective of whether you pirated the operating system or not, will be allowed to upgrade to a legitimate version of Windows 10.

It isn't clear if Myerson's comments only pertain to China, or to all Windows users worldwide. We have reached out to Microsoft for clarification, but haven't yet heard back. Myerson's wording certainly sounds like this will affect all Windows users worldwide.

Updated: ZDNet's Ed Bott got a response from a Microsoft spokesperson, confirming that the free upgrade path is indeed available for all pirates everywhere, and not just in China.

Iz tog teksta:
Citat:
But now, according to Myerson, it's time to "re-engage" with Chinese users of Windows—and that means a free upgrade to Windows 10, even if you're a pirate. We don't yet know how this program will be implemented, but presumably it's an extension of the previously announced program, which will see Microsoft offer free upgrades to Windows 10 during the first year of availability.

Po meni ce kao i uvek na pocetku ponuditi osnovni sistem sa par zakrpa u toku te besplatne godine koriscenja, naravno bice dostupne i razne nepotrebne vecini korisnika, popularne stvari, kao sto je windows hello. Posle isteka te besplatne godine ce objavljivati korisne sigurnosne zakpre koje ce se placati. Njima nisu zanimljive drzave koje imaju 10, 20 miliona stanovnika, nego legalizacija windowsa u najmnogoljudnijoj drzavi.
[ Miroslav Jeftić @ 19.03.2015. 11:31 ] @
Ne vidim da to piše, niti su se update-i ikada plaćali. Takođe i piše da je pomenuta ponuda dostupna svim zemljama, ne samo Kini.
[ iculibrk @ 19.03.2015. 11:41 ] @
Pa pise: Microsoft offer free upgrades to Windows 10 during the first year of availability.
Ne znam sta ce biti posle te prve godine, ali mislim da ce se mnogo toga promeniti. Voleo bih da nisam u pravu, video sam da pise da ce biti dostupna svima, sto je tacno, ali mislim da im je sada najinteresantnije kinesko trziste.
Malopre sam video i ovu vest.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2015. 12:15 ] @
Ne pise , to je apsolvirano jos pre x meseci.
Godinu dana je rok za prelazak a ne rok trajanja.
Citat:
calexx:
Poslednja informacija kaže da će svi moći da apgrejduju na Windows 10 ali nelegalan Windows ostaje nelegalan i dalje. Samo što će Microsoft da dozvoli da to prođe ali neće da se promeni status. Pa kome odgovara, neka nastavi ... verovatno je cilj da se što više korisnika prebaci na novi OS a posle ko zna ... možda imaju neki gadan način za otkrivanje pa će gusari teško da opstanu.
Ko bi inače kupio Windows 10?

?!
Sta to znaci , ako ostaje nelegalan ima neki trial period ili tako nesto pa mora ili da se aktivira ili crack-uje ?
Ako je tako , pa to moze i sa win 8 , nista novo
[ Miroslav Jeftić @ 19.03.2015. 12:24 ] @
Citat:
iculibrk: Pa pise: Microsoft offer free upgrades to Windows 10 during the first year of availability.
Ne znam sta ce biti posle te prve godine, ali mislim da ce se mnogo toga promeniti. Voleo bih da nisam u pravu, video sam da pise da ce biti dostupna svima, sto je tacno, ali mislim da im je sada najinteresantnije kinesko trziste.
Malopre sam video i ovu vest.


Mislim da mešaš značenje reči upgrade i update.
[ calexx @ 19.03.2015. 13:17 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: ?!
Sta to znaci , ako ostaje nelegalan ima neki trial period ili tako nesto pa mora ili da se aktivira ili crack-uje ?
Ako je tako , pa to moze i sa win 8 , nista novo
Nisam pročitao konkretnu vest ali mi se čini da pirat ostaje pirat i može da se tako koristi i dalje ali sa rizikom da sutra pukne na nekom apdejtu. Ne znam da li je mogao apdejt krekovane Sedmice na Osmicu, sada ovo može ali posle toga sve ostaje nelegalno.
Pretpostavljam, nisam pročitao original vest.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2015. 13:28 ] @
Kako nije mogao , neki key sa net-a za instalaciju i dobijes ne-aktiviranu 8-icu (pa za aktivaciju ili legalan key ili kms ili sta vec koriste).
A kako 'pirat ostaje pirat' , nece to moci tako , win ima 2 stanja - legalno ili nelegalno aktiviran (dobro 3 , bila je i ona fora sa restartom trial perioda) , dakle mora biti nekako aktiviran ili se blokira
[ Miroslav Jeftić @ 19.03.2015. 13:33 ] @
Citat:
calexx: Nisam pročitao konkretnu vest ali mi se čini da pirat ostaje pirat i može da se tako koristi i dalje ali sa rizikom da sutra pukne na nekom apdejtu. Ne znam da li je mogao apdejt krekovane Sedmice na Osmicu, sada ovo može ali posle toga sve ostaje nelegalno.
Pretpostavljam, nisam pročitao original vest.


Ne vidim što bi pukao, ako su već sami dozvolili upgrade (i update)? A svakako da niko neće dobiti nalepnicu.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2015. 13:46 ] @
Kako ce onda raditi bez nalepnice tj. key-a ?
Jel kapirate problem :
1) ako posle upgrade-a nema aktivacije a radi dokle hoces (nema trial perioda) bez nekog crack-ovanja - zasto bi iko kupio 10-ku kad moze i tako da mu radi ?
2) ako posle upgrade-a mora aktivacija inace se OS blokira - onda hvala na toploj vodi , to vec imamo ...

U M$-u izgleda koriste neke nove droge ili zanimljivu kombinaciju postojecih
[ Miroslav Jeftić @ 19.03.2015. 13:56 ] @
Pa firme će sve morati da imaju nalepnicu kao i do sada, a korisnici ionako velikom većinom ni do sada nisu kupovali, zato valjda i daju besplatno.
[ Homer J. Simpson @ 19.03.2015. 14:01 ] @
Pa jedino to , mada meni lici na vec postojece samo prepakovano 'resenje'.
Videcemo uskoro
[ pctel @ 19.03.2015. 16:57 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Pa firme će sve morati da imaju nalepnicu kao i do sada, a korisnici ionako velikom većinom ni do sada nisu kupovali, zato valjda i daju besplatno. ;)

Windows 8.1 nema nalepnicu kao raniji, a ni CD/DVD medij za instalaciju, vec ako ne uradis backup nakon kupovine, pa ti ulete neki virusi, zauvek si izgubio legalan OS. Pisali smo vec o tome na ES.
[ Tyler Durden @ 20.03.2015. 19:40 ] @
MS se džabe koprca :-)
Irelevantnost im ne gine... :-)
[ Miroslav Jeftić @ 20.03.2015. 19:47 ] @
Dok postoje desktop računari, biće relevantni.
[ Sceka @ 20.03.2015. 22:35 ] @
Citat:
pctel:
Windows 8.1 nema nalepnicu kao raniji, a ni CD/DVD medij za instalaciju, vec ako ne uradis backup nakon kupovine, pa ti ulete neki virusi, zauvek si izgubio legalan OS. Pisali smo vec o tome na ES.

Pa zato se i rade bekapi, barem svi koje ja znam to rade.

Cim se instalira Winodows (8 ili ma koji dugi), odrade drajveri za hardver, setuje po svojoj volji i zeljama uradi se bekap, pre instalacije bilo kog programa.

Onda se instaliraju svi programi koji se inace koriste pa se nakon toga uradi sledeci bekap.

I to je sve. Ja tako radim od kad postoji Norton Ghost a sada koristim Acronis True Image mada i N. Ghost jos uvek radi besprekorno (a radi i iz DOS-a...).

I ne razumem nikoga ko to ne uradi nego bez tako bekapovanog OS-a (makar samo osnovu, OS i drajvere) upotrebljava kompjuter "dok se nesto ne desi".

A Windows 10, pa probao sam onaj tehnicki privju i dopada mi se a i dosta stvari su u medjuvremenu resili, promenili, izbacili i dodali... A obzirom da imam original W8 i imam mogucnost da imam i bilo koji drugi naredni Windows nisam mnogo zainteresovan za bilo kakve varijante piratskog OS-a (odavno...) ali pozdravljam odluku da ce biti dzabe svaki prelazak na desetku, i to bez kontanja sta im to znaci, zasto to rade i slicno.


Pozdav!
[ Jing Jang @ 21.03.2015. 07:11 ] @
Microsoft je službeno objavio minimalne hardverske zahtjeve koji su potrebni za nesmetano korištenje novog Windows 10 OS-a .
http://www.bug.hr/vijesti/pozn...jevi-windows-10-os/141400.aspx
[ pctel @ 21.03.2015. 21:04 ] @
Nego, gde nestade Windows 9?!
[ pctel @ 21.03.2015. 21:07 ] @
Citat:
Jing Jang:
Microsoft je službeno objavio minimalne hardverske zahtjeve...

Microsoft vec 20 godina govori kako novi operativni sistem nece biti zahtevniji od prethodnika... Ako primenimo rekurziju, dolazimo do zakljucka da ce Windows 10 moci da radi na svemu na cemu je mogao Windows 95
[ Jing Jang @ 21.03.2015. 21:31 ] @
Prema pojedinim analitičarima besplatna nadogradnja na Windowse 10 za legalne korisnike sedmice i novijih verzija je samo uvertira za konačno ukidanje naplate Microsoftovog OS-a.
http://www.bug.hr/vijesti/wind...-postati-besplatni/141415.aspx
[ Miroslav Jeftić @ 22.03.2015. 01:12 ] @
Citat:
pctel:
Nego, gde nestade Windows 9?!


Preskočen, bilo je govora o tome, Win 9 su aplikacije detektovale kao Win 98 ili tako nešto, ne sećam se tačno.
[ Shadowed @ 22.03.2015. 01:53 ] @
To je bila za'ebancija :)
Doduse, Java updater za MacOS je imao takav problem :)
[ starka @ 22.03.2015. 02:14 ] @
Uh, ako nekad nadogradim desetku preko sedmice, a ne svidi mi se, ima
Microsoft da mi diže nov sistem.
Ok, jesam za ispravke, ali ne baš da preko starog sistema bacam nov.
Ionako sam opsednuta sistemskim smećem i time kako ga što više izbeći i
smatram da je novo ipak novo, a ako budu minimalni zahtevi, to je zaista
ekstra za ljude sa slabijim konfiguracijama i možda način da ih
Microsoft nagovori da napuste xp.
[ calexx @ 22.03.2015. 09:12 ] @
Ko za skoro deset godina nije našao razlog da stavi bar dva giga rama i neki osrednji procesor, njemu je i XP prejak. A sa tim će svaki novi OS da radi bez problema. Mogu da razumem vreme kada se pojavila Vista pa je bilo potrebno malo više od giga rama što je tada bilo relativno skupo ili neka grafička koja podržava Aero (sada ni Aero nije u priči pa valjda može i slabija grafička) ali da danas još uvek XP bude nekome osnova ... Ajde za neku firmu koja ima stotine kompova koji služe za nešto sitno i gde bi i 486 završio posao ali sada bez solidno jakog kompa ne može ni da se surfuje, gledanje video snimaka preko interneta da i ne pominjem.
Ti lepo uzmi još jedan hard, nabaci Windows 10 pa ga probaj. Ako prođe stroge kriterijume, onda ga nabaci i preko Sedmice ... ili lepo podesi i taj drugi pa koristi njega.
[ iculibrk @ 22.03.2015. 11:38 ] @
Miroslav Jeftić:
Citat:
Mislim da mešaš značenje reči upgrade i update. :)

Moj primer dokazije da povrsnost otera ljude u glupost. Citajuci sam posle onoga up sam dodao date umesto grade i izmenio smisao cele recenice.
U svakom slucaju moja greska 100%.
[ plus_minus @ 22.03.2015. 13:28 ] @
Taman. Kad win 10 bude bio dostupan kao latest official, eto nama i stabilne "Đesike" (Debian 8, Jessie).
Još samo da se ugledaju na Libre/Apache/Open office pa da i m$ ofis bude besplatan...
[ Ivan Dimkovic @ 24.03.2015. 11:31 ] @
Citat:
calexx
sada ni Aero nije u priči pa valjda može i slabija grafička


Srecom, rapidni razvoj 3D grafickih je ucinio svoje pa tako danas da odes u prodavnicu i kupis najjeftiniju mogucu graficku ona ce zadovoljavati te "Aero" zahteve iz 2006.

Evo primera radi, najjeftinija nova graficka u EU je 17 EUR:

http://geizhals.at/eu/pny-vert...loc=pl&hloc=uk&hloc=eu

To je NVIDIA GeForce 8400 GS sa 512 MB RAM-a - vise nego dovoljno za desktop upotrebu u toj "budget" klasi.

Kapiram da za te iste pare mozes polovno da kupis nesto sto je jos jace i sto komotno zadovoljava uslove za 3D kompoziciju desktopa.

E, sad, ako je nekome problem da "dobaci" 2 GB RAM-a i graficku od <20 EUR, mozda je bolje da ostane na XP-u :-)
[ calexx @ 24.03.2015. 12:05 ] @
To sam i mislio, ako je pre nekoliko godina i bio problem da se pojača hardver zbog novih zahteva, sada i krševi mogu da posluže ... osim ako nisu bili krševi i pre desetak godina. Onda je bolje da tu ostane XP.

Mislim da je ovde nešto drugo u pitanju, većina neće da se potrudi da uči nešto novo mada je sve to baš sitno ali ... ja znam na XP da uradim šta mi je potrebno, ko sad da uči kako se to radi na nečem novom ... ma XP je konza. I koji je auto bolji od Moskviča??
[ bigvlada @ 25.03.2015. 11:39 ] @
Nije problem koji je auto bolji od Moskviča već uvaljivanje na silu GUI-a telefonskog operativnog sistema desktop korisnicima. Da postoji classic desktop iz XP-a i sedmice u desetki kao opcija niko ne bi reč rekao. Koliko je to bila loša odluka govore ovakvi očajnički potezi u vidu besplatne nadogradnje i vezivanja novih verzija DirectX-a isključivo za Windows 10. Šteta što ReactOs još uvek nije upotrebljiv za svakodnevnu upotrebu.
[ calexx @ 25.03.2015. 11:54 ] @
Classic desktop? Ono iz windows 95 vremena? Ne hvala, meni je već aero varijanta bila zanimljiva mada ... od Osmice toga više nema pa mi se čini da je ona bliža starom GUI nego onom od Viste/Sedmice.
Ili misliš na start meni/start ekran? Ja u principu slabo koristim start meni jer su mi svi programi ili na desktopu ili na šortkatu ali sam posle malo probe zaključio da mi je start ekran bolje i lakše rešenje od start menija.
Kome se ne sviđa nešto novo kao directx neka koristi starije verzije na starijim OS.
[ Sceka @ 04.04.2015. 15:26 ] @
Citat:
Ako već niste probali, ISO Windows 10 Technical Preview build 10041 - je spreman za preuzimanje. Microsoft je ranije obećao da će objaviti i ISO fajlove za poslednji objavljeni build, a kompanija je sada i ispunila obećanje. ISO fajlovi za build 10041, koji Microsoft naziva i "March Update" za Technical Preview, dostupni su za preuzimanje.


Link za ISO fajl (Download Windows 10 Technical Preview ISO March Update) i Product key - http://windows.microsoft.com/e...indows/preview-iso-update-1503

Ja skinuo sada, mozda kasnije probam. Koliko sam informisan Metro je zanemarljivo zastupljen, bar tako neki komentarisu. Meni licno od Metro varijante ni sada nista ne treba, ne koristim. Osim, naravno, Start ekrana koji je (po meni, za mene!) najbolje nesto sto je Microsoft ikada napravio.

Ne secam se ali mi se cini da mi ne vazi to sto sada koristim 8.1 original. Kad se predje na Windows 10 Technical Preview je kao da nije "Genuine User"... tako nesto. Kako god, meni se svidela prethodna varijanta Preview-a pa ne vidim razloga da i sad ovo ne probam.

Mnogi su se zalili da su imali problem kod vracanja na prethodnu verziju Windows-a. Ja nisam imao problema jer sdam uradio kao da prvi put instaliram OS na nov kompjuter. Ubacio sam instalacioni DVD sa Windows 8.1, kad se pojavila opcija kliknuo sam na formatiranje C: particije i dalje samo "Next, Next...".


Pozdrav!
[ plus_minus @ 17.04.2015. 20:37 ] @
^^

Znači, real name ti je Next, password ti je Next, admin password Next, Account name ti je takođe Next. Ok.