[ miljannet @ 01.02.2015. 00:30 ] @
Pozdrav.
Imam pitanje za vas.

Code:

 int anArray[]=new int[10];
 for(int i=0;i<anArray[].length;i++


Kada napravim jednodimenzionalan niz u for petlji jednostavno stavim anArray.length da se petlja radi do same duzine niza.

Kako to radim kada napravim dvodimenzionalni niz ?

Code:

int anArray[][]=new int[2][5]; // napravimo dvodimenzionalan niz
for(int i=0; ? ;i++) // u ovom delu gde je ? treba mi da stavim da i ide do duzine reda niza koji je u ovom slucaju 2
{
    for(int j=0; ? ;j++) // u ovom delu gde ? treba da stavim da ide do 5, tj toliko svaki red niza ima elemenata.


znam da sam mogao jednostavno da stavim i<2 i j<5, ali me zanima da li to moze nekako da se uradi sa sufiksom .length?

Hvala unapred.
[ Texas Instruments @ 01.02.2015. 00:47 ] @
Code:

for (int i = 0; i < arr.length; i++) {
    for (int j = 0; j < arr[i].length; j++) {
        ...
    }
}
[ miljannet @ 02.02.2015. 00:56 ] @
Jao, jao... Sad sam shvatio. Hvala ti mnogo ! :)
[ Rapaic Rajko @ 02.02.2015. 10:46 ] @
Obrati paznju da u drugoj petlji (po j) .length ne mora biti uvek isto.
Elementi visedimenzionalnog niza su TAKODJE nizovi, koji shodno tome imaju svoje duzine koje nisu nuzno jednake.
Evo ti link http://docs.oracle.com/javase/.../java/nutsandbolts/arrays.html , i sa njega primer koda

Code:

class MultiDimArrayDemo {
    public static void main(String[] args) {
        String[][] names = {
            {"Mr. ", "Mrs. ", "Ms. "},
            {"Smith", "Jones"}
        };
        // Mr. Smith
        System.out.println(names[0][0] + names[1][0]);
        // Ms. Jones
        System.out.println(names[0][2] + names[1][1]);
    }
}


Inicijalizovanjem je napucan dvodimenzionalni string niz. Probaj sa njim onaj primer izlistavanja sa dve petlje .

Pozz
[ Shadowed @ 02.02.2015. 11:06 ] @
Citat:
Rapaic Rajko: Obrati paznju da u drugoj petlji (po j) .length ne mora biti uvek isto.
Elementi visedimenzionalnog niza su TAKODJE nizovi, koji shodno tome imaju svoje duzine koje nisu nuzno jednake.

Preciznije, nije u pitanju dovdimenzioni niz vec niz nizova. Iz nekog razloga, u Javi nisu podrzani visedimenzioni nizovi.
[ Rapaic Rajko @ 03.02.2015. 14:06 ] @
Mozda zato sto je u javi ARRAY objekat (class instance), a ne staticka struktura?

Pozz
[ kljunovi @ 06.02.2015. 14:05 ] @
Ovako to izgleda u memoriji, nadam se da će ti biti jasnije :)