|
[ mrIronMan @ 08.02.2015. 15:26 ] @
| Pozdrav svima!
Gledajuci razne projekte sa mikrokontrolerima postalo mi je interesantno i zeleo bih da se "upustim" u te vode. Nisam bas potpuni pocetnik ali moje znanje je veoma suzeno znam ponesto iz digitalne/analogne elektronike, programiranja u C-u, arhitekture racunara (arhitektura procesora, registri, brojaci, memorija, upravljacka jedinica...). Mene interesuje arhitektura pic-a ( verujem da je slicna kao i kod ostalih proizvodjaca mC), registi, nacini komunikacije sa racunarom (rs232, usb), nacini izvrsavanja programa, upisivanje podataka( ne programiranje nego upis podataka koje ce pic obradjivati i kontrolisati ulaze/izlaze na osnovu njih)..... . Teme slicne sadrzine su odavno "mrtve" kao i linkovi u njima pa bolje da ih ne dizem iz groba :). Tutorijale ne bih koristio jer su oni skoncentrisani na odredjenu oblast a ja zelim nesto sire. intersuje me koji pic bi ste mi preporucili, mozda neki novije generacije jer ne bih da gubim vreme sa onim koji su vec poceli da gube trku sa vremenom. I ako imate neku literaturu pozeljno na srpskom, ali moze i na "razumljivom" engleskom ( nisam bas preterano upoznat sa strucnim vokabularom), jos ako postoji freeware online ili neka pristupacna cena za dobru knjigu jer nisam bas pri parama (kao i svaki student).
Pic sam odabrao jer se koliko vidim vise koristi u home varijanti, ako postoji neki drugi "bolji" onda mi recite koji je to, mada svi su oni tu negde istih performansi i mogucnosti. Vidim da se cesto koristi arduino koliko sam razumeo to je podnozje koje je moguce programirati, to je ok za pocetak ali bih ipak vise voleo da se iskusam bas u pravom koriscenju mikrokontrolera. Naravno pre bilo kakvog pocetka zeleo bih da saznam i shvatim kako funkcionisu pic mikrokontroler.
Nadam se da nisam posravio istu temu koja je vec bila ranije, a ja je nisam video.
Hvala na razumevanju !!! |
[ mnn @ 08.02.2015. 18:54 ] @
[ Zlatni_bg @ 08.02.2015. 21:45 ] @
Ja nemam iskustva sa PIC-ovima, ali vidim da si malo pogresno razumeo arduino.
E ovo je arduino. Ako vidis u centralnom delu, u DIN podnozju, nalazi se jedna elektronska komponenta, Atmega328. To je mikrokontroler, koji mozes da izvadis, pa izgleda ovako:
Znaci arduino je i programator a i gotov sistem jer moze da se koristi kao takav u nekom projektu. Kada izvadis cip (mikrokontroler), mozes i njega da koristis nezavisno u sklopu nekog sistema. Tako da, PIC ti je isto sto i Atmega, a Arduino otprilike isto sto neki PIC programator, samo sto arduino moze da radi realtime debugging, sto neki osnovni PIC programatori (PICkit?) verovatno ne mogu (neka me ispravi neko ako gresim).
Od mikroelektronike, neces nista naci solidno jeftino, mislim da ce ti trebati nekih 200e za start, softver + programator iliti razvojna ploca, imaju dobru podrsku, velik izbor softvera za rad u razlicitim programskim jezicima, veliki izbor mikrokontrolera sa kojima mozes da radis... to im je plus.
E sad, rekao si da si radio u C-u. Arduino razvojno okruzenje koristi C++, dok mozes da koristis i atmel studio koji je nesto napredniji (ali namenjen i naprednijim korisnicima) i koristi C.
Mislim da arduino dugo nece pregaziti vreme. Izlazi gomila 32bitnih MCU, ali ipak arduino ostaje najjeftinije resenje koje moze da izvrsava 95% stvari koje ce ti za pocetak trebati. Da krenes da se igras sa arduinom, mozes sa nekih 50 evra da imas zanimaciju za pola godine ucenja sa starter kitovima.
[ ZAS011 @ 08.02.2015. 21:54 ] @
Što se literature na srpskom tiče, toga ima malo, a i ono čega ima je za dinosauruse. Microchip svoje datasheet-ove i ostatak literature ima na 2 jezika:
1. Engleski i
2. tradicionalni Kineski.
Izaberi koji ti je od ta dva jezika lakši
Ako hoćeš da počneš da se baviš mikrokontrolerima, prvi program koji ćeš napisati, u bilo kom programskom jeziku, je čuveni pandan "Hello World" => "Blink LED". Nećeš krenuti od programa za upravljanje quadcopter-om.
I moraćeš da čitaš, čitaš i još da čitaš (datasheet-ove) i to sa razumevanjem, ne onako pro-forme da bi naučio šta su registri, koj čemu služi, ...
Tutorijali kojih ima ovde nisu tu bez razloga, imnogo stariji od tebe pogodinama, a početnici su prošli kroz njih.
Bezveze je da nekokrene da ti objašnjava kako da koristiš jedan od mrežnih čipova za koji mora da pišeš gomilu softvera da bi uspostavio mrežnu komunikaciju sa tvojim mikrokontrolerom, ili CAN komunikaciju, ili USBkomunikaciju, ... ako nisi krenuo od početka. Iz sredine se ne polazi.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2015. 21:56 ] @
Citat: Zlatni_bg:
Znaci arduino je i programator a i gotov sistem jer moze da se koristi kao takav u nekom projektu. Kada izvadis cip (mikrokontroler), mozes i njega da koristis nezavisno u sklopu nekog sistema.
pa ne bas. arduino je DEV TOOL, nije programator, on samo prespaja seriski port direkt na atmegu. arduino se razlikuje po tome sto je taj atmega dosao sa preprogramiranim arduino bootloaderom. ako izvadis taj atmega i stavis "u svoj projekat" onda kupis nov atmega i stavis u arduino i mozes da se slikas - nece raditi, moras prvo da isprogramiras bootloader u taj atmega a to arduino plocica ne moze vec ti treba pravi programer (usbasp, mkisp, avr dragon etc etc..) ... dakle arduino je atmel mcu sa bootloaderom i plocica koja obezbedjuje fanout svih pinova, regulisan napon za rad i adapter usb na seriski port.
Tako da, PIC ti je isto sto Citat: Zlatni_bg: i Atmega, a Arduino otprilike isto sto neki PIC programator, samo sto arduino moze da radi realtime debugging, sto neki osnovni PIC programatori (PICkit?) verovatno ne mogu (neka me ispravi neko ako gresim).
kao sto rekoh arduino niti je programator niti je debager, arduino NE MOZE da debagira nista! arduino ti spaja seriski port od mcu-a na komp pa ti mozes da saljes preko seriskog porta na komp ali to nije debagiranje. debagiranje embeded sistema je da mozes da zaustavis rad programa kad hoces, da gledas registre, da mozes da radis step po step gledas vrednosti varijabli i slicno .. za razliku od arduina pickit jeste programer/debuger i pickit to MOZE :D ... za arduino ako hoces da debagiras moras da spojis npr avr dragon ili tako neki slican programator sa debagerom
[ Zlatni_bg @ 08.02.2015. 22:08 ] @
Malo sam pogresio sa nekim izrazima, a i nisam znao da Pickit moze da radi to... :)
Kao "debaging" sam mislio da moze da menja kod dok je MCU (iliti arduino) u kolu sa ostalim komponentama, LEDovima, ekranima itd, i da ce odmah videti promenu pritiskom na dugme za upisivanje novog programa, dakle ne mora da cupa MCU, stavlja u programator, upisuje, pa vraca u kolo :) Istina, to sa vadjenjem Atmege nije najbolja opcija, ima gomila atmega na ebayu doduse sa vec upisanim bootloaderom, ali sam hteo decku slikovito da pojasnim da arduino moze da se "rastavi", dakle nije samo "dev tool" kako si ga nazvao :) Malo sam hteo prostije da objasnim to sve jer mi se cini da ima pogresno vidjenje PICa i Arduina :)
[ introitus @ 08.02.2015. 22:22 ] @
@Zlatni_bg
To sto nazivas "debugging"om se zove *In-Circuit (Serial)
Programming*(ICSP).
[ bogdan.kecman @ 08.02.2015. 22:23 ] @
Citat: Zlatni_bg:
Kao "debaging" sam mislio da moze da menja kod dok je MCU (iliti arduino) u kolu sa ostalim komponentama, LEDovima, ekranima itd, i da ce odmah videti promenu pritiskom na dugme za upisivanje novog programa, dakle ne mora da cupa MCU, stavlja u programator, upisuje, pa vraca u kolo :)
to sto si opisao nema nikakve veze sa debagingom. to se zove IN CIRCUIT PROGRAMMING i to je ono sto pickit jedino i radi on nema podnozje u koje ces da stavis cip, a i vecina drugih programatora danas (avrisp, mkisp, dragon, pickit, pic ice ..) svi oni rade in circuit programming, dakle programiraju mcu dok je isti u kolu, malo to sada sa smd komponentama drugacije i nema smisla, neces valjda da odlemis cip sa ploce da bi ga reprogramirao :D ... ta prica sa programatorima sa zif kucistima, to je prica od pre 30 godina sa UV epromima, mcu-ima koje prvo osuncas da bi ih obrisao pa ih peces u programatoru pa onda u kolo da radis ..
Citat: Zlatni_bg: Istina, to sa vadjenjem Atmege nije najbolja opcija, ima gomila atmega na ebayu doduse sa vec upisanim bootloaderom, ali sam hteo decku slikovito da pojasnim da arduino moze da se "rastavi", dakle nije samo "dev tool" kako si ga nazvao :) Malo sam hteo prostije da objasnim to sve jer mi se cini da ima pogresno vidjenje PICa i Arduina :)
pa da ali pogresno si mu objasnio :D ... arduino je DEV TOOL, dakle celo okruzenje, taj IDE baziran na wired-u, bootloader i ta elektronika ... te elektronike ima razne, bazirane na raznim cipovima na raznim plocama, imas arduino nano koji je samo ftdi+atmega i par kondova, a imas samo preprogramiran atmega sa bootloaderom i to odozgo presmirglano i otstampano "arduino" ..
generalno je arduin sistem / dev tool, koji je vrlo aprijatan za "klasifikaciju" posto je to realno dev tool ali moze i da se ugradi u krajnji proizvod, dev tool je isto kao sto je easypic od mikroe dev tool, ali opet easypic neces ugraditi klijentu (osim ako nemas neki kvar u vugla) dok sa druge strane arduino mozes bez problema ... mozes da ga nazoves recimo "rapid development kit" ... no zasto bi ga zvao uopste ikako, arduino.cc ode covek pa nek procita sta pise, sve pise lepo ko ume da cita, ako ne razume anglikanski ionako moze da se slika sa mikrokontrolerima neka prvo upise skolu engleskog pa kad zavrsi neka onda ide pa neka cita arduino.cc .. bez znanja engleskog to je gubljenje vremena
[ pirke92 @ 08.02.2015. 22:25 ] @
Mene zanima druga tema kako je mogu pokrenuti
[ bogdan.kecman @ 08.02.2015. 22:32 ] @
Citat: pirke92: Mene zanima druga tema kako je mogu pokrenuti
vidi sliku
[ mrIronMan @ 08.02.2015. 22:39 ] @
Hvala na svim odgovorima!
Poceo sam da citam PIC Microcontrollers - Programming in C koji se nalazi na sajtu koji je postavio mnn, prilicno razumljivo je napisano. Da li neko ima ovu knjigu kupljenu da mi potvrdi da li ima razlike u online i cd izdanju ?
zaso011 tako sam i pretpostavljao :), posle ove knjige cu krenuti datasheet da procitam npr za pic 16f887 posto vidim da se u knjizi na microe bas on pominje , nadam se da on ne spada u "dinosauruse". :)
bogdan.kecman otprilike sam tako nekako i shvatio arduino, ali hvala u svakom slucaju na pojasnjenju.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2015. 22:43 ] @
nema na cemu, samo udri i kad zaglavis gde kukaj
sto se pic-a tice, 18f887 je relativno nov i prilicno lep uredjaj ali
ako vec pocinjes dohvati se nekog modernog 18F nemoj da gubis vreme na
ipak dosta ogranicene 16F .. a onda kad steknes rutinu lako ces da
predjes na manji ... ako neces pic nego atmel isto kreni sa nekim vecim
tipa atmega2560 ili bar atmega644p nemoj se vatati za ove malene ..
malene ces posle kad steknes rutinu ..
[ mrIronMan @ 08.02.2015. 22:44 ] @
bogdan.kecman razumem ja eng ali ne toliko strucnu terminologiju, krenuo sam da se upoznajem sa materijom.
[ mrIronMan @ 08.02.2015. 22:46 ] @
bogdan.kecman OK, hvala na podrsci :)
[ bogdan.kecman @ 08.02.2015. 22:50 ] @
onda odma uzmes knjigu na anglikanskom i leksikon/recnik i udri polako
ionako 90% tih izraza svejedno nema prevod na srpski
[ mnn @ 09.02.2015. 15:41 ] @
a , " C " ?
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|