[ test1234 @ 09.02.2015. 13:16 ] @
Naišao sam negde na ovaj podatak, da li je tacan?

Izmedju 1945-1953 Nemci su isplatili stetu nekolicini zemalja, uglavnom u naturi (industrijskoj opremi, masinama ili ustupanjem dela svoje teritorije susedima (Francuska, Holandija itd.). Jugoslaviji su dali veliku kolicinu masina koriscenih za obnovu zemlje i izgradnju industrijskih pogona. Po principu "kad moze on mogu i ja" mnoge druge zemlje su nakon toga navalile da od Nemacke traze ratnu stetu i stvorio se enorman dug. Videvsi da ce Nemci ponovo zapasti u zamku u kjooj se bila nasla Vajmarska Republika posle I svetskog rata, zemlje pobednice II svetskog rata su sa Nemcima 1953 u Londonu potpisale sporazum o otpisu nemacke ratne stete iz dva svetska rata. 20 zemalja je bilo prisutno, izmedju ostalih i Grcka. Posto je sporazum vazio samo za Zapadnu Nemacku, ujedinjenjem Nemacke je prestao da vazi, pa je 1990 potpisan novi sporazum kojim je procenjen preostali dug Nemacke vracen u obveznicama do 2010. Nemci su sve to uredno platili. Inace, Jugoslavija nije bila potpisnica Londonskog sporazuma iz 1953, pa je pitanje ratne odstete ostalo otvoreno do susreta Tito-Brant 1973. Tito je potegao pitanje ratne stete, Brant je potegao pitanje imovine vojvodjanskih Nemaca i doslo je do uzajamne kompenzacije.
[ Java Beograd @ 09.02.2015. 13:52 ] @
Sve i da plate Grcima onih 200 milijarde, koliko li već Grci traže - džaba. Ovi bi to odmah spiskali, i opet ništa ne bi imali.
[ branko tod @ 09.02.2015. 14:01 ] @
Ja sam za to da Nemci vrate na marke i rade za nas sledećih deset godina.
A može i dvadeset.