[ Dial-Up @ 09.02.2015. 15:04 ] @
Pozdrav,

Prije par dana sam pokusao da instaliram Linux Ubuntu 14.04.1 LTS. U BIOS-u sam podesio 1st Boot na CD/DVD, ubacio disk. Ali kada treba da ga butuje samo ga preskoci, kao da nema diska.

Disk je ispravan 100%, vec sam ga koristio.

Racunar je star, a na njemu je trenutno Win XP.

Sta da radim?
[ lega99 @ 09.02.2015. 15:22 ] @
Da li tije CD/DVD drajv ispravan? Pises da je racunar star, iz mog iskustva CD/DVD drajv posle toliko godina diskutabilno je da li radi.
Gurni neki muzicki CD pa pokusaj iz XP da pustis pa ces videti da li je drajv ispravan. Ako Muzicki CD radi onda ti se izakao taj narezani
CD na kom je ubuntu. Proveri kablove od tog drajva.
[ Dial-Up @ 09.02.2015. 15:31 ] @
Drajv je ispravan, normalno cita sve diskove. Probao sam da instaliram, na laptop, linux koristeci isti disk, i radi bez problema.
[ tuxserbia @ 09.02.2015. 17:07 ] @
Citat:
Dial-Up: Drajv je ispravan, normalno cita sve diskove. Probao sam da instaliram, na laptop, linux koristeci isti disk, i radi bez problema.


Ima milion stvari koje mogu da ga ometu. Koji je kompjuter, matična, možda u BIOS-u ima stavka koliko treba da čeka sa prepoznavanjem diska, da li je ATA, SATA, USB, nevažno. Da li je disk narezan na tom istom kompjuteru ili ne? Možda je narezan velikom brzinom. Može li kompjuter da se startuje sa USB-a, to bi možda bilo i najbolje, CD/DVD ovih dana nije baš mnogo pouzdana roba. Ponavlja se priča sa floppy disketama očigledno.

[ lega99 @ 09.02.2015. 18:02 ] @
^^^^
Jedino logicno sto se moze zakljuciti da njegova stara masina ne prepoznaje Ubuntu boot CD,
pojednostavljeno taj boot CD se razlikuje po necemu od prijasnjih boot CD
koje je taj BIOS prepoznavao. Ostaje varijanta butabilma fleska ako Bios ima tu mogucnost.
Sad sam se setio, na mojoj staroj masini iako promenim boot sekvencu trebalo je pritisnuti
any key da butuje sa CD ako se ne pritisne on nastavi i butuje sa diska.
[ tuxserbia @ 09.02.2015. 18:11 ] @
Citat:
lega99: ^^^^
Jedino logicno sto se moze zakljuciti da njegova stara masina ne prepoznaje Ubuntu boot CD,
pojednostavljeno taj boot CD se razlikuje po necemu od prijasnjih boot CD
koje je taj BIOS prepoznavao. Ostaje varijanta butabilma fleska ako Bios ima tu mogucnost.
Sad sam se setio, na mojoj staroj masini iako promenim boot sekvencu trebalo je pritisnuti
any key da butuje sa CD ako se ne pritisne on nastavi i butuje sa diska.


e, ali to je windows instalacija, i pod uslovom da na HDD već ima windows instaliran. Najverovatnije se startuje sa cd-a, pa proverava da li ima već nešto... Ako nisam fulao skroz, dešava se u poslednje vreme :-)))
[ lega99 @ 09.02.2015. 18:27 ] @
^^^^
Dial-Up pise da ima Xp na toj masini, ne radi se o instalaciji windowsa tako sam linuxe instalirao
ili dizao live CD sa AV programom (to su sve linux CD).
Kada me je mrzelo da ulazim u Bios onda cuveno F8 i dobije se boot meni izaberem CD i butujem linux sa CD.
[ Dial-Up @ 10.02.2015. 06:36 ] @
Ljudi, hvala svima. Uspio sam koristeci USB.