[ sax6 @ 14.02.2015. 22:57 ] @
Uh ljudi treba mi pomoc...

Busio sam pvc prozor da napravim malu rupicu da bih provukao kabal za wireless, medjutim podju neke stvari po zlu da ne davim sada sa tim, uglavnom kada sam izvlacio kabal napolje, spadne mi konektor i ostane u prozoru, i ko za djavola skotrlja se i sada se i ne vidi, znaci ostao unutra od posla vadjenja nema nista...

Izvakao sam kabal napolje i ostao je u ovakvom stanju :

http://i.imgur.com/4xZUwRF.jpg

http://i.imgur.com/IT8Waum.jpg

E sada spao je taj Rp-sma konektor koji je bio zuti i ostao u prozoru... Konektori imaju da se kupe za oko 250 din to ne bi bio problem, problem je kako to sada ponovo namestiti da bude kao pre, krimpovati ili sta vec...

Inace kabal je low loss CFD 200, 5 m na jednoj strani je N konektor za Hyperlink antenu a na drugoj ovaj Rp-sma..., stavio sam ovo ovako sto je ostalo pazljivo u USB stik, radi, ali mnogo losije nego pre sa konektorom i naravno cim bi se blago dotakao kabal sve ispada.

Dakle recite mi sta treba pored kupovine konektora jos da se uradi da bi bilo kao pre, i moze li to da uradi obican ''smrtnik'' bez nekakvog posebnog alata, ili jos bolje ako to radi neko za male pare, kome da se covek obrati ?
[ tox master @ 15.02.2015. 09:19 ] @
Nema neke tu prevelike mudrosti samo ti problem pravi sto nemas klesta za krimpovanje.
Mozes da uzmes novi konektor i to sve namestis kako treba pa probaj stisni obicnim klestima ali ga onda moras bas paziti jer nece biti cvrst kao sto bude kada se krimpuje.
U svakom slucaju bi najbolje bilo da ili odneses nekom ko ima krimp klesta ili ih ti nabavi pa odradi sam.

http://www.elitesecurity.org/t...alnog-kabla-na-RP-SMA-konektor

https://www.youtube.com/watch?v=HQOKro9Oo40
[ sax6 @ 15.02.2015. 10:32 ] @
Citat:
tox master: Nema neke tu prevelike mudrosti samo ti problem pravi sto nemas klesta za krimpovanje.
Mozes da uzmes novi konektor i to sve namestis kako treba pa probaj stisni obicnim klestima ali ga onda moras bas paziti jer nece biti cvrst kao sto bude kada se krimpuje.
U svakom slucaju bi najbolje bilo da ili odneses nekom ko ima krimp klesta ili ih ti nabavi pa odradi sam.

http://www.elitesecurity.org/t...alnog-kabla-na-RP-SMA-konektor

https://www.youtube.com/watch?v=HQOKro9Oo40


Da bas sam to pregledao nocas, taj isti sadrzaj.
Ono sto je problem je sto cak ni konektor nema da se kupi kod mene u gradu a da ne pricam nesto drugo, mozda ima na buvljaku ali tamo ne zalazim za ovakav tip robe...

Drugi problem je sto nema niko u gradu da to radi koliko ja znam, neki servis ili slicno..., a nemam ni predstavu ko bi mogao da ima takva klesta ili kako se tacno zovu dal ima jos nesto pored toga krimp klesta, jer npr znam drugara koji ima krimp klesta za utp i telefonske kablove al sa tim se ne moze nista...

Tako da ako ima neko da preporuci pouzdan servis negde da lepo posaljem kabl, po mogucstvu da imaju konektore ( ali nije obavezno ), da mi to zavrse i vrate, jer nov kabl je 1700 dinara tako da cu u svakom slucaju jeftinije da prodjem, a na polovne ja nisam nabastao bog te pita od kada.
[ gilopile @ 15.02.2015. 15:15 ] @
E jesi baksuz :D Ostao konektor u prozoru, hehehehe

Ma samo kupis novi konektor i onu piksnu pre nego navuces na kabel, malo stisnes klestima, uvuces na kabel i posle nabacis konektor preko i stavis pare zice izmedju piksne i konektora i to ce ga dobro drzati ako nemas krimp klesta pri ruci. Dakle, nemas sta da lemis, iglica ti je tu, samo odradi ovako sto sam rekao i nema problema.
[ sax6 @ 15.02.2015. 20:55 ] @
Citat:
gilopile: E jesi baksuz :D Ostao konektor u prozoru, hehehehe

Ma samo kupis novi konektor i onu piksnu pre nego navuces na kabel, malo stisnes klestima, uvuces na kabel i posle nabacis konektor preko i stavis pare zice izmedju piksne i konektora i to ce ga dobro drzati ako nemas krimp klesta pri ruci. Dakle, nemas sta da lemis, iglica ti je tu, samo odradi ovako sto sam rekao i nema problema.


Ok, hvala, to ce mi biti zadnja opcija da sam petljam i probavam ako ne nadjem da se to odradi kako treba sto bi rekli po jusu.
[ Predrag Supurovic @ 16.02.2015. 08:39 ] @
Kupi novi kabal. 70 do 80 posto problema na WiFi je zbog loše postavljenih konektora.
[ sax6 @ 16.02.2015. 18:36 ] @
Imam 2 kabla i 2 antene, potpuno iste... Ovde gde sam trenutno koristim samo jednu antenu i jedan kabl, medjutim kuci koristim obe antene i oba kabla... Otisao sam do kuce i skinuo isti kabl koji sam imao, poredjenja radi testovi prema vise mreza pokazuju gubitak od cak 15 decibela bez konektora, dakle potpuno isti kabl, samo sto mi je na ovom otpao konektor kako sam ranije naveo ali ostala ona ne znam kako da je nazovem ''iglica'' tako da moze i dalje da se poveze sa stikom.

E sada ja cu svakako da kupim konektor za ovaj kabl i da se to proba pa sta bog da, jer je nov kabl preskup i nemam za tu investiciju ni sada ni u narednom periodu.

Zanima me da mi neko od clanova kaze, uzmimo da su kablovi svi fabricki i fabricki kimpovani, interesuje me koliki su gubitci na konektorima, dakle ne kada neko stavlja sam nego rekao sam fabricki...

Uzmimo da ide ovako kaci se na N zenski konektor na anteni N muski konektor na jednom kraju kabla i onda da se na drugom kraju kabla na N zenski opet kaci jedan kabal sa jednom krajem koji je N muski a na drugom rp-sma koji ide konacno u wireless stik...

Duzi kabl bi bio cfd 400 a kraci cfd 200, zanima me narodski receno da li cu sve to zbog 1 m ovog losijeg kabla da zeznem i da mi on bude usko grlo, i ima li neko generalno pravilo ili zakonitost koliko se gubi na tim konektorima i da li je ovo isplativo ?


Slika : http://i.imgur.com/1yonwL3.jpg
[ Predrag Supurovic @ 17.02.2015. 02:03 ] @
Racuna se da je na konektoru ocekivan gubitak 0.5 dB
[ sax6 @ 17.02.2015. 03:23 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Racuna se da je na konektoru ocekivan gubitak 0.5 dB


Ako je tako i u praksi onda je to totalno neisplativo da neko radi u konkretno ovom slucaju.

CFD 200 gubi 0.554 dB po metru, CFD 400 gubi 0.223 dB, sto kada se sve preracuna onda ispada + sa gubitkom na konektorima da je svega dobit 0.11 dB, i to ako je tacno na konektorima 0.5 ako je malo vise dobiti i nema, sto konkretno dovodi do zakljucka da je nastavljanje kablova konektorima cista propast u ovom slucaju.

[ Predrag Supurovic @ 17.02.2015. 11:35 ] @
Nisa baš siguan da sam te razumeo.

Pogledaj http://wireless.uzice.net/uputstva/proracun-linka/. U tom članku je tematika detaljno obrađena.
[ sax6 @ 17.02.2015. 14:30 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Nisa baš siguan da sam te razumeo.

Pogledaj http://wireless.uzice.net/uputstva/proracun-linka/. U tom članku je tematika detaljno obrađena.


Aha, sve to ok, samo ja sam pricao o gubitcima u kablu konkretno, da covek vidi sta je bolje...

Imam jedan CFD 400 N muski na N zenski koji mi stoji neiskoriscen tako... I imam ove sto sam naveo CFD 200 N muski na rp sma...
E sada ja sam u onom postu pitao sta bi se desilo npr kada bi isao antena => cfd 400 5 m => cfd 200 1 m pa u stik, da li je to bolje ili samo cfd 200 5 m...
Konkretno problem je naravno sto meni treba na kraju da bude rp sma zbog konekcije na wifi usb stik, sto znaci da moram da nadovezem na ovaj CFD 400 N muski na N zenski jedan CFD 200 koji ce da ima na kraju rp sma.

Kasnije sam skontao da je isti djavo zbog gubitka u konektorima kako ti rece od 0.5 decibela, nadam se da je sada jasnije.
[ gilopile @ 17.02.2015. 15:20 ] @
Naravno da je najbolje kade je kabel iz komada. Ako mislis da ga produzujes, onda uzmi kvalitetan musko/zenski konektor i nastavi. Gubitka ce sigurno biti, ali ako se dobro odradi krimpovanje, ne bi trebalo da bude problema i gubitak ce se svesti na neki minimum. Nikakvo lemljenje ne dolazi u obzir, samo odgovarajucim konektorima produziti i to je to.
[ Predrag Supurovic @ 18.02.2015. 09:21 ] @
sax6 ako imas predajnik snage 17 dbm i antenu od jedno 10, 12, 16 dB, gubitak od plus minus 0.5 dB ne bi trebalo da te brine.
[ sax6 @ 18.02.2015. 13:48 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: sax6 ako imas predajnik snage 17 dbm i antenu od jedno 10, 12, 16 dB, gubitak od plus minus 0.5 dB ne bi trebalo da te brine.


Ako se racuna da je predajnik izlazna snaga rutera onda je transmit power 20dBm, a antenu sam pomenuo vec negde ona je Hyperlink 24 dB.

No izgleda da i dalje ne ne razumes sta ja hocu da kazem nije mi jasno kako mislim da sam dovoljno dobro objasnio, uglavnom ja sam shvatio, al ajde da pojasnim jos jednom da ne ostavim ovo nerazjasnjeno.

Imam kabal CFD 400 5 m N muski na N zenski stoji mi neiskoricen, ne mogu nista sa njim jer mi je na stiku naravno rp sma konektor, pa sam racunao kada mi se sada zeznuo ovaj kabal CFD 200 N muski na rp sma 5 m, da lepo presecem taj kabal na 1 m i da nadjem nekoga ko to radi da mi napravi konektor tu lepo tako da bude CFD 200 N muski na rp sma 1 m, i onda da ta dva kabla spojim ne bi li imao manje gubitaka u kablu nego sa jednim celim CFD 200 5 m..., medjutim ako je gubljenje na konektorima po 0.5 dB onda je to isti djavo nista ne dobijam sa tim, bolje onda da mi ostane ceo CFD 200 5 m, nego da tu nesto radim a nista necu dobiti, nadam se da je konacno jasno :)

EDIT
Uzgred Pedja da ne znas ti mozda ima li kod nas u gradu ili u Sevojnu negde da prodaju ove konektore, koliko ja znam nema ?

[Ovu poruku je menjao sax6 dana 18.02.2015. u 15:39 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 19.02.2015. 10:46 ] @
Ja uvek tako radim, stavim dugacak kabal CFD400 sa N konektorima, a samo kratki (10-20cm) adapter na RP-SMA. Pomenuti gubitek j enebitan jer u celom linku uvek iam dovoljno lufta i za mnogo vece gubitke koji se javljaju zbog promena u atmosferi.

Ne znam da negde u Uzicu mogu se kupe RP-SMA konektori.