|
[ MILANAN @ 16.02.2015. 22:21 ] @
| Pozdrav svima.Napravio bih merac induktivnosti Maksvelov-Vinov most pa me interesuje kako oko izbora frekvencije.Imam lc metar i svaku induktivnost koju merim pokazuje na displeju vrednost koja pise na zavojnici pa me interesuje koju frekvenciju izabrati za most jer proracun induktivnosti i Xl sa razlicitom frekvencijama daje razlicite rezultate.Pitanje je mozda glupo ali nikad nisam razmisljao o tome kako je odabrana frekvencija i ostalo u fabrickom lc metru da pokazuje vrednosti koje je dao proizvodjac zavojnica,da li se radi o nekom usvojenom standardu i kako odrediti vrednosti za most ? |
[ branko tod @ 17.02.2015. 00:10 ] @
Mostovi su obično na 1khz, a možeš da dodaš i 10 khz, za manje kapacitete i induktivnosti.
100 hz je dobro za velike kondenzatore. 10 khz traži pažnjivu izradu. Imaš li neku šemu ?
[ vladd @ 17.02.2015. 09:06 ] @
Citat: Imam lc metar i svaku induktivnost koju merim pokazuje na displeju vrednost koja pise na zavojnici pa me interesuje koju frekvenciju izabrati za most jer proracun induktivnosti i Xl sa razlicitom frekvencijama daje razlicite rezultate
Procitaj ovo
http://www.tpub.com/neets/book9/34a.htm
i videces da je sa frekvencijom prakticno reaktansa drugacija. Tako da ako vec imas upotrebljiv LC metar, ne treba ti drugi.
Ponasanje zavojnice u kolu zavisi od raznih faktora, nekada je i pozicija zavojnice bitna, tako da, posto imas vec neku informaciju o zavojnici, ostalo je stvar konstrukcije i "finog podesavanja" uredjaja. Funkcionisanje zavojnice u kolu je u direktnoj interakciji sa ostalim komponentama, a tu je osciloskop daleko korisnija sprava nego dodatni LC metar.
[ MILANAN @ 17.02.2015. 10:01 ] @
--Ponasanje zavojnice u kolu zavisi od raznih faktora--
Da,bas zbog toga me je da kazem informativno interesovalo kako je to odredjeno u fabrickom uredjaju jer tu vidimo skoro bas te vrednosti koje pisu na zavojnicama (ako nisu ostecene).Merenjem u mostu i menjanjem uslova merenja mozemo da vidimo dosta toga kako se ponasa zavojnica,zasicenje i td a osciloskop naravno nikako ne treba izbaciti iz upotrebe.Samo bih pitao jos nesto.Ako napravimo most i uvedemo mu uz ostalo i na pr 1KHz i izmerimo zavojnisu na kojoj pise da je na pr 5mH a po proracunu merenja koje imamo na mostu dobijemo na pr 2mH, Kako da znamo da li je zavojnica ispravna? Naravno javice se promene u ponasanju zavojnice zbog drugacijih faktora merenja pa ce i dobijena vrednost biti drugacija od one koju je dao proizvedjac.
[ emiSAr @ 17.02.2015. 10:11 ] @
RLC mostovi najcesce izvedeni ka Vitstonov most koji poredi mjerenu velicinu sa etalonom.-
Maksvel-Vinov most je poseban oblik Vitstonovog mosta gdje se ravnoteza postize eliminacijom reaktivnih komponenti u granama a to je pri rezonantnoj
frekvenciji L i C ukljucenim u most. Nacrtaj i vidi. Napajanje takvog mosta je p r o m j e nj lj i v o m frekvencijom.
pOz
[ vladd @ 17.02.2015. 10:48 ] @
Ja mislim da se malo pobrkalo sta je prioritet.
Prioritet je funkcionalno kolo, a ne zavojnica koja je ove ili one vrednosti induktivnosti.
Proracun podrazumeva neke parametre i neku zelju da zavojnica nesto radi u nekom kolu. Da li je filter, oscilator, pomerac faze, ili izvor kasnjenja... ili sta god, proracuni su okvirni a finalni efekat se definise u samom KOLU. Odnosno uredjaju.
Toliko je "realnih" parametara u igri da je prakticno nemoguce imati, tacan proracun, zatim sve uticaje okoline na zavojnicu, ili zavonice na okolne komponente, i pride, sve parazitne kapacitivnosti, koje da kazemo ometaju funkciju zavojnice.
Postoje recimo dva slucaja, najcesca. Ili se pravi neki nov uredjaj, ili se popravlja neki gotov. U oba slucaja je LC most dovoljna komponenta, s tim sto za prvi slucaj je situacija navedeno slozenija..moraju se savladati svi realni problemi, za koje neki drugi most ili neka frekvencija prakticno nisu resenje.
Ne vidim svrhu imanja dva mosta za taj nivo poslova...
Jedan je parametar induktivnost, cesto samo okvirne vaznosti..od proste induktivnosti to uspesnog postavljanja zavojnice u kolo je mnogo slozeniji put..
Nekada je vaznij Q faktor, nekada NACIN motanja zavojnice, cesto do uvek je vazna pozicija zavojnice u kolu...
Mislim da se previse gubi vreme(materijal i paznja) sa dodatnim LC mostom.
[ emiSAr @ 17.02.2015. 11:21 ] @
@vladd, potpuno si u pravu
Ja sam onaj, odnosno obojica deda sa balkona "Mupett show-"-a, posmatram sta se dogadja i komentarisem.
@MILANAN polako ulazi u zonu rezonantnih pretvaraca pa su mu mnogi parametri , kako L tako i C potrebni pri sagledavanju potpune slike
dogadjanja u takvim pretvaracima.-
U teoriji Mksvel-Vinov most (pisem po Vuku S K) mnoge od tih parametara moze izdiferencirati, ali put do vrijednosti je dug i zamrsen (proracun)
a i one poznate velicine R imaju i svoj L i C pa je lakse do tih velicina doci nekim konvencionalnijim metodama, recimo tim LC metrom koji vec
ima. Svakako se finalizacija uredjaja izvodi pazljivim podesavanjem i usaglasavanjem konkretnih ugradjenih komponenti.-
pOz
[ branko tod @ 17.02.2015. 11:47 ] @
[ MILANAN @ 17.02.2015. 12:18 ] @
-- U teoriji Mksvel-Vinov most (pisem po Vuku S K) mnoge od tih parametara moze izdiferencirati, ali put do vrijednosti je dug i zamrsen (proracun)
a i one poznate velicine R imaju i svoj L i C pa je lakse do tih velicina doci nekim konvencionalnijim metodama, recimo tim LC metrom koji vec
ima. --
Ustvari jedino sto sam hteo sa tim mostovima je merenje - pracenje ponasanja L u koliko toliko realnim radnim uslovima
branko tod
Odlicnu lteraturu si postavio.
Imao sam ja fabricki RLC metar lampas,i mogu da kazem nezamenljiv uredjaj koji nije bas "bezazleno" merio induktivnost,hocu da kazem neke od zavojnica su se cak i poprilicno zagrevale sto bar ja mislim da je ipak realnije merenje od RLC metra sa baterjom 9V ali nazalost promenio je vlasnika i sad sta je tu je.
[Ovu poruku je menjao MILANAN dana 17.02.2015. u 13:29 GMT+1]
[ vladd @ 17.02.2015. 13:25 ] @
Struja je vazna, i frekvencija naravno, medjutim, zavojnica tek u sklopu ima svoju "pravu" funkciju. I tada dolaze do izrazaja sve njene osobine, i korelacija sa komponentama kolu.
Mislim da je sama induktivnost prakticno jednoznacno bitna u slozenim pojavama. Kada do izrazaja dolaze razni skin efekti, parazitne kapacitivnosti, uticaj polozaja, zracenja, Q faktora...
A to je sve dramaticno izrazenije kod filtarskih ili rezonantnih kola.
Ne kazem da nije dobro uraditi jednu dobru mernu spravu, ali je efekat tog merenja, cak i kvalitetnog, u jakom malom delu koristan za finalni projekat.
Recimo, skoro, pre nekoliko meseci, dok sam radio jedan mecing boks, za rf plazmu, dramaticno drugacije karakteristike podesavanja kola su sa zavojnicom + uzemljena pregrada(rf barijera) kao "izolacija" od ostalih komponenti..a induktivnost ista. 
Pozicija bitna, smer okretanja u odnosu na ostale komponente takodje..(jos ako se setimo uputstava za zvucnicke skretnice  )...
Nista od izmerenih karakteristika zavojnice nije bilo od uticaja na takve situacije.
P.S.
Da samo skrenem paznju na POTPUNO SILDOVANE komponente doticnog Maxwell-Wien mosta..u jednom od tekstova 
[ mikikg @ 17.02.2015. 15:25 ] @
Mislim da je Milana interesovala situacija oko merenja L za smps pretvarace jer kao sto vladd kaze u samom kolu se prigusnice ponasaju drugacije nego kada se mere nevezano van kola zbog DC bias a meriti prigusnice sa DC bias nije ni malo jednostavno odraditi.
[ branko tod @ 17.02.2015. 15:42 ] @
.
Tata svih mostova GR 1650A
[ MILANAN @ 17.02.2015. 15:47 ] @
Ponajvise za smps i slicne namene,znaci nesto sto je bar priblizno realnim uslovima rada.Neznam koliko bi bilo moguce cak i temperaturno uticati na neko jezgro i pratiti pad induktivnosti,bar taj most nekosta da se proba i naravno u svemu tome trebalo bi da imamo i koliko je moguce sto tacniji rezultat.Za dc bias vec ne znam kako bi moglo mada mislim da je dota komplikovano to meriti jer su tu u pitanju vrlo male dc struje koje podosta uticu i obaraju induktivnost pa i nerazmisljam kako bih to moglo da se napravi jer za mene bi to bio krupan zalogaj.
[ MILANAN @ 17.02.2015. 15:54 ] @
branko tod , sad li nadje da zezas sa tim slikama,manje vise sto mi treba tako nesto a jos sam i ljubitelj takvih uredjaja. Salim se naravno,tako nesto vredi imati i kupiti pa makar i preplatiti
[ branko tod @ 17.02.2015. 16:02 ] @
[ MILANAN @ 17.02.2015. 16:21 ] @
Ma napravicu nesto.
[ mikikg @ 17.02.2015. 16:40 ] @
Ma da, to se sve sa osciloskopom i par prostih pomocnih spravica da premeriti posebno oko ovih smps (llc) topologija.
Sve se svodi na nekakve frekvetne sweep-ove sa jednim, drugim, trecim opterecenjem ili nekim drugim parametrima od interesa.
[ MILANAN @ 17.02.2015. 16:48 ] @
Gadan taj LLC.obican HB u 90% slucajema odma proradi i malte ne nista netreba meriti ali rezonantni mora biti providan i da se sve vidi sta prolazi njegovim ulicama.Seva vatra i na obican mrezni trafo kad mu vezes na red kondenzator i ubodes rezonansu.
[ Gosha_Nish @ 18.02.2015. 22:30 ] @
Baci pogled na Universal Bridge MA4303, proizcvodnje ISKRA. Prilicno je jednostavan za kloniranje.
Koristim ga vec duze vreme i prilicno sam zadovoljan.
Ako ne nadjes semu javi pa da je ja iskopam odnekud
[ emiSAr @ 18.02.2015. 22:50 ] @
Sema ima u ovom dokumentu.-
pOz
[ Gosha_Nish @ 18.02.2015. 23:33 ] @
@Emire, odlican PDF. Mislim da ce Milanu biti od koristi.
Jedino je problem los scen seme, ali nisam ni ja uspeo da nadjem bolji.
Medjutim, mislim da nece biti problema oko kloniranja uredjaja, a ako negde zapne imam originalni u mojoj radionici i
mogu da ga otvorim i proverim vrednost nekog kriticnog elementa.
[ emiSAr @ 18.02.2015. 23:42 ] @
Naci cemo nekoga iz .si, na elektronik.si ima dobra sema, a ovdje uputstvo za koristenje.-
pOz
[ MILANAN @ 19.02.2015. 19:54 ] @
Hvala za semu,vredi ovo praviti.Pocecu polako kad vreme dozvoli sa precrtavanjem da se sve lepo vidi pa ako ispadne nesto sto ne moze da se protumaci javicu se za pomoc.
[ mikikg @ 19.02.2015. 21:53 ] @
Koje su prednosti i mane koristiti ovaj merni most u odnosu na neke modernije konstrukcije sa PIC i slicno?
Meni su te sprave jako simpaticne i verujem da rade vrlo lepo ali su malkice nezgode za izradu. Gomila kriticnih delova, mehanika, preklopcnici, bazdareni dugmici i slicno pa zato pitam kaja bi bila razlika u odnosu na digitalni LC metar?
[ emiSAr @ 19.02.2015. 22:10 ] @
Nema prednosti, cak sta vise za ove sa MCU potrebne samo dvije etalonske vrijednosti L i C a MCU algoritmom preko frekvencije daje trazenu velicinu.
Tacnost pored ovih etalona zavisi i od tacnosti vremenske baze. Osim vremenske baze, etaloni se intervencijom u programu daju korigovati.-
pOz
[ branko tod @ 19.02.2015. 22:24 ] @
Svi jednostavni merači sa Pic koriste princip oscilovanja nepoznatog kondenzatora i poznate
induktivnosti i obratno. To znači da će se element ugnjezditi na frekfenciji koja njemu najviše
odgovara, na kojoj se najbolje ponaša. Prednost merenjena mostom je u tome da se svaki
elemenat uvek ispituje na istoj frekfenciji i da se mogu upoređivati njihovi parametri. Merenje
na mostu nije ni tako komplikovano i može se brzo obaviti. Oni skupi merači simuliraju most
i na unapred zadatoj frekfenciji mere parametre komponenti, ali potpuno automatski.
Postoje sada kompleksna IC koja se koriste u tim meračima specialno konstrusana za te
namene, i rade jako dobro. Mislim da su ti merači suviše komplikovani za samogradnju
prosečnog elektroničara.
Most nije teško sagraditi, i to dobar, ako se poznaje teorija rada i ako se obrati pažnja na
mehaničku konstrukciju. Ako se ima precizan referentni kondenzator, uz otpore 1% može se
dobiti dosta precizan uređaj koga nije teško kalibrisati i u amaterskim uslovima.
[ vladd @ 20.02.2015. 07:13 ] @
Citat: mikikg:
Koje su prednosti i mane koristiti ovaj merni most u odnosu na neke modernije konstrukcije sa PIC i slicno?
Meni su te sprave jako simpaticne i verujem da rade vrlo lepo ali su malkice nezgode za izradu. Gomila kriticnih delova, mehanika, preklopcnici, bazdareni dugmici i slicno pa zato pitam kaja bi bila razlika u odnosu na digitalni LC metar?
Upravo tako.
Pogotovo i sto je sam efekat merenja potpuno orijentacionog tipa, glavna ponasanja zavojnica su u kolu i u interakciji sa ostalim komponentama.
Nakon sto se izmeri nekoliko zavojnica, stekne se prakticno iskustvo o orijentacionim induktivitetima, a za svaku novu topologiju se moraju raditi "on board" merenja, u sklopu.
Bilo koji RLC most moze da odradi posao, do tog nivoa.
Pogotovo za komparativna merenja, kada se uradi jednaa dobra zavojnica, ostale namotane se mogu porediti sa njom.
[ MILANAN @ 20.02.2015. 20:05 ] @
Bas kao sto kaze Miki,mnogo bazdarenja,mehanickih delova i otpornika bez tolerancije su najveci problem a inace to lepo radi,bar most koji sam imao bio je i vise nego dobar.Vredi napraviti kad bi se imalo sve to.Ja sam hteo nesto samo za neku induktivnost od-do , nesto privremeno.Neke iduktivnosti za koje sam znao otprilike kolike su merio sam dodavanjem kondenzatora i menjanjem frekvencije a mali napon dok ne udju u rezonansu i onda se lako izracuna samo sto mi je to bilo ograniceno zbor raspona frekvencije u generatoru.Mozda je digitalni i bolji ali to ce reci iskusniji,moje misljenje je da je most mozda u prednosti za krupnije induktivnosti jer meri sa jacom strujom od digitalnog lcm pa je time blizi prirodnim uslovima zavojnice.Nisam siguran ali samo pretpostavljam da je tako mada po tacnosti digitalni je nenadmasan.
-Svi jednostavni merači sa Pic koriste princip oscilovanja nepoznatog kondenzatora i poznate
induktivnosti i obratno. To znači da će se element ugnjezditi na frekfenciji koja njemu najviše
odgovara, na kojoj se najbolje ponaša. Prednost merenjena mostom je u tome da se svaki
elemenat uvek ispituje na istoj frekfenciji i da se mogu upoređivati njihovi parametri-
To je i razlog zasto sam hteo most,zbog "ugnjezditi" gde mu najvise odgovara a trebalo bi videti kako se ponasa i u drugim uslovima.
[ emiSAr @ 20.02.2015. 21:40 ] @
Evo jedan prijedlog, nije most, meri na osnovu rezonancije, uostalom sve je objasnjeno u clanku objavljenom u zagrebackom casopisu HRS.-
pOz
[ mikikg @ 20.02.2015. 22:15 ] @
Ono nasta bih ja potrosio vreme oko te problematike je signal generator :)
Koliko se secam iz drugih postova, Milan ima i osciloskop a poznaje i MCU …
U tom smislu moze da se relativno prosto skocka jedan modul sa AD9850 (ima ih povoljno na Ebay).
To je vec setup koji moze da posluzi za X razlicitih merenja, ukljucujuci i merenje induktivnosti / kapacitivnosti (posredno preko frekvencije) = mrezni analizator (NA), nazalost nije vektorski (VNA).
Nadjes samo dobre kondenzatore sa nultim temperaturnim koeficijentom (C0G, NP0, izaberes neke okrugle vrednosti, 100p, 1n, 10n, 100n ...), moze i SMD neki nisu skupi, stavis ih paralelno sa nepoznatom L i pustis sweep iz signal generatora (sweep je ciklicno menjanje frekvencije od-do, npr 100Hz do 100kHz).
Pratis osciloskopom napon na tom L/C kolu i tamo gde ti se pojavi "ulegnuce" nasao si rezonantnu frekvenciju i preko jedne formule mozes tacno da preracunas induktivnost.
Moze i bez signal generatora da se pomocu osciloskopa odredi induktivnost ali poenta je bas imati signal generator sa sweep jer to moze da ti posluzi za dosta razlicitih merenja (spominjao si u nekim temama PID, recimo tu moze da bude od ogromne koristi).
Sto se tice struje sa kojom se tera to L/C kolo, u sustini nece mnogo uticati na rezultat sve dok ne dodjes u situaciju da zasitis jezgro prigusnice (ako je sa feritom) a za to moras bas dosta struje da mu proteras i u toj situaciji nece mnogo ni ovi merni mostovi da ti pomognu.
BTW: AD9850 moduli koji mogu na Ebay da se kupe, od 0Hz do nekih 7MHz imaju potpuno "flat" odziv, ne odstupa vise od 0.1-0.2dB i kao takvi su vrlo korisni i mogu da posluze i za neka vrlo fina merenja. Preko 7MHz vec pocinje da im opada amplituda zbog internog LPF filtera a tehnicki je upotrebljiv do nekih 25-30MHz.
Kada bi na izlaz ovog generatora postavio nepoznatu L sa paralelnim poznatim C, samo bi ti se negde u ovom spektru pojavila "rupa" i to je rezonantna frekvencija tog L/C kola. Eventualno bi mogao da vidis i neke "plice" rupe kada imas veoma sirok sweep, to bi bili harmonici tog rezonantnog L/C kola.
Ili recimo mozes samo L da prikljucis, opet ce negde da se pojavi rupa i to bi bila rezoanantna frekvencije same prigusnice koja se posledicno dobija zbog parazitivnih kapaciteta namotaja tj mogao bi tako da preracunas "kapacitivnost prugusnice" ili ako meris nepoznat C "induktivnost kondenzatora" ;)
[Ovu poruku je menjao mikikg dana 21.02.2015. u 01:36 GMT+1]
[ grabik @ 21.02.2015. 08:26 ] @
Ima nekoliko godina kad se pravio kao "sazvakani" projekt ruski "klon" meraca instrumenata tipa: LCR - 4080 (E7-22), RLC-9000, RLC-817,E7-20.
Sada je izrada tako neceg pa skoro neisplativa od kada je izbacen gotov cip koji to ima sve u sebi pa se moze za 200 dolara ili malo vise naci gotov instrument.
Inace ovdje ide dosta dijelova neki i poprilicno skupi ako ih jos i proizvode, postoje vise foruma koji su se bavili samogradnjama istog ili nekim modifikacijama.
Pogledaj link: http://kripton2035.free.fr/LCR%20meters/lcr-go-russian.html
[ branko tod @ 21.02.2015. 08:56 ] @
Ovde se sudaraju dva koncepta, jedan je onaj koji propagiraju ljudi koji žive od elektronike,
a drugi je koncept onih koji žive za elektroniku. Ovi prvi teže što bržem rešavanju problema
a drugi bi ako mogu i da vide elektrone u kalemu dok ga mere. Rad sa LCR mostom daje
taj osećaj bliskosti i mogućnosti eksperimentisanja, dok na digitalcu imaš samo rezultat i to
ti je gotova priča. Činjenica da su LCR mostovi vremenski zgaženi, ali je i činjenica da su oni
dali osnove za razvoj savremenih digitalnih merača.
[ mikikg @ 21.02.2015. 11:42 ] @
@grabik To je sjajna konstrukcija, jedna od najboljih DIY sprava koje sam video.
Tu su malo sporni za nabavku ICL7135 (A/D converter) i MAX7400 (aktivni filter) ali u sustini prave se jos uvek i mogu da se nabave u Mouser, Farnell, Digi-key …
Evo da dodam i ja jos jednu krajnje prostu spravu sa dva OP-a koja se bazira na PC zvucnoj kartici, ZRLC meter. Nisam prakticno probao ali po pisanju VEOMA obecava!
http://www.sillanumsoft.org/ZRLC.htm
Citat: You can measure :
Resistance
Impedance (Real and Imaginary part)
Capacitance
Inductance
Input impedance of amplifier, Transformers, etc
All the previous parameters at different frequencies, and with automatic sweep, in time and frequency domain

[ MILANAN @ 21.02.2015. 22:16 ] @
Miki negde sam ja video u prodaji kod nas mali modulcic sa AD9850 samo sto nisam obrati paznju,sad sve zivo pretrazujem i nemogu da ga nadjem pa da okacin sliku.
-Ovde se sudaraju dva koncepta, jedan je onaj koji propagiraju ljudi koji žive od elektronike,
a drugi je koncept onih koji žive za elektroniku.-
Branko ima i toga i sto se mene tice pronalazim se u ovom drugom jer je prvo bar u mom kraju odavno zavrseno.Poneki tv i poneki auto i to je sve od posla pa kad se vec ima vremena onda da se iskoristi na nesto korisno.Svaki kalem je prica za sebe a mnoge stvri su vezane za njega pa sam zato resio pored digitalnog lc metra da probam i neki most,trebace mi pa ako nista drugo bar radi nekog poredjenja sa ovim digitalnim jer moze se odraditi promena frekvencije i trako pratiti ponasanje zavojnice.Sve to mi nije bas neophodno ali nekosta mnogo pa nije problem videti kako radi.
[ branko tod @ 21.02.2015. 22:35 ] @
Evo ti ovde koliko hoćeš sličica : http://www.ebay.com/sch/i.html...0&_nkw=AD9850&_sacat=0
Kada most privedeš kraju imaš od mene referentni kondenzator, normalno džabe.
[ mikikg @ 21.02.2015. 23:03 ] @
@MILANAN
Pazari te module na Ebay jer ih kod nas prodaju dosta skuplje.
Ovaj lik je verovatno OK jer je prodao vec preko 3000 komada
http://www.ebay.com/itm/AD9850...main_0&hash=item27cb0cca3d
@branko tod
Na ovako nesto si mislio?
Doooooobri kondenzatori … Vidi se na ovom uspravnom sta je ustvari caka, ima jos jedan kondenzator unutra koji je tu zbog temperaturne kompenzacije.
Mada ovo sto sam spomenuo sa SMD C0G i NP0 je takodje dobra varijanta, veoma su povoljni, tipa 100 komada za 1E pa moze da se u toj gomili probere primerak koji ima tacnu naznacenu vrednost ili da se paralelnim spojem dobiju neke druge vrednosti. Naravno, onu su po prirodi dielektrika temperaturno neutralni.
Takodje imaju i malu prednost u odnosu na ove prikazane budze jer im je manji ESL (inkduktivnost) a zbog malih gabarita nisu toliko skloni skupljanju smetnji kao ovi Siemens-ovi.
[ branko tod @ 21.02.2015. 23:17 ] @
Ovakvi ruski 0,3% silver mica
Ovakve zveri sam kupio pre par godina na ebay baš za reference. Šta misliš , valjaju li 
[ mikikg @ 21.02.2015. 23:26 ] @
Aa, Mića kondenztori, i oni su odlicni … ne sumljam u kvalitet ;)
[ MILANAN @ 22.02.2015. 10:54 ] @
Ti moduli sa AD9850 bili su na limundu ili kupindu i nisu bili skupi,trenutno ih nema vise ali pojavice se.Brnko hvala ti na ponudi,nemogu ja da napravim nista ozbiljno zbog mnogo mehanickih ali i otalih komponenti koji nedostaju i sto sve to treba sa sto manje tolerancije pa cu da sklopim nesto da meri samo u rangu koji mi treba a ovo sa AD9850 svakako nije lose imati.Imam neke starudije na tavanu od kojih mislim da se ima sta korisno iskoristiti,sto nema kupicu i onda co poceti polako.
[ branko tod @ 22.02.2015. 12:33 ] @
Nema tu nikakvih problematičnih komponenti, niti ikakve specijalne mehanike osim metalne kutije.
Sada kada ima otpornika od 1% nije nikakav problem izraditi. Jedino su preklopnici mali problem.
[ Gosha_Nish @ 22.02.2015. 16:00 ] @
Citat: MILANAN:
Ti moduli sa AD9850 bili su na limundu ili kupindu i nisu bili skupi,trenutno ih nema vise ali pojavice se.Brnko hvala ti na ponudi,nemogu ja da napravim nista ozbiljno zbog mnogo mehanickih ali i otalih komponenti koji nedostaju i sto sve to treba sa sto manje tolerancije pa cu da sklopim nesto da meri samo u rangu koji mi treba a ovo sa AD9850 svakako nije lose imati.Imam neke starudije na tavanu od kojih mislim da se ima sta korisno iskoristiti,sto nema kupicu i onda co poceti polako.
Milane rekoh ti da imam ISKRAMA4303. Mogu ti ga pozajmiti na neko vreme da vidis kako radi , pa ako ti odgovara mozes da ga kloniras slobodno. Nije neki problem, jedino sto ima jedan nezgodan potenciometar od 5K koji mora biti precizan, mehanika nije problem.
[ Gosha_Nish @ 22.02.2015. 16:07 ] @
Citat: grabik:
Ima nekoliko godina kad se pravio kao "sazvakani" projekt ruski "klon" meraca instrumenata tipa: LCR - 4080 (E7-22), RLC-9000, RLC-817,E7-20.
Sada je izrada tako neceg pa skoro neisplativa od kada je izbacen gotov cip koji to ima sve u sebi pa se moze za 200 dolara ili malo vise naci gotov instrument.
Inace ovdje ide dosta dijelova neki i poprilicno skupi ako ih jos i proizvode, postoje vise foruma koji su se bavili samogradnjama istog ili nekim modifikacijama.
Pogledaj link: http://kripton2035.free.fr/LCR%20meters/lcr-go-russian.html
Odlican je ovaj LCR. Ima nekoliko godina od kako se spremam da ga napravim, ali u medjuvremenu dodjose fabricki LCR-i pa se to potisnulo u drugi plan.
Sto se tice ICL7135 nije nikakav problem da se nabavi. Ima ga i lokalno i to za neku snesnu cifru oko 2.5e. (tagor, MG)
[ grabik @ 22.02.2015. 19:44 ] @
Citat: Gosha_Nish:
Citat: MILANAN:
Ti moduli sa AD9850 bili su na limundu ili kupindu i nisu bili skupi,trenutno ih nema vise ali pojavice se.Brnko hvala ti na ponudi,nemogu ja da napravim nista ozbiljno zbog mnogo mehanickih ali i otalih komponenti koji nedostaju i sto sve to treba sa sto manje tolerancije pa cu da sklopim nesto da meri samo u rangu koji mi treba a ovo sa AD9850 svakako nije lose imati.Imam neke starudije na tavanu od kojih mislim da se ima sta korisno iskoristiti,sto nema kupicu i onda co poceti polako.
Milane rekoh ti da imam ISKRAMA4303. Mogu ti ga pozajmiti na neko vreme da vidis kako radi , pa ako ti odgovara mozes da ga kloniras slobodno. Nije neki problem, jedino sto ima jedan nezgodan potenciometar od 5K koji mora biti precizan, mehanika nije problem.
Ovaj Iskra MA4303 sam uzeo na buvljaki za oko ~1E zbog kutije, jos je i radio ali se vec malo teze okretali potovi , treba malo vremena da se nesto izmjeri pa je iskoristen kao donor za kutiju:) Inace taj ce malo teze da se klonira zbog mehanike.
[ Gosha_Nish @ 22.02.2015. 19:51 ] @
@grabik
To znaci da ti je ostala mehanika i pot od 5K?
[ MILANAN @ 22.02.2015. 20:14 ] @
Mozda je ostao i trafo t2
[ branko tod @ 22.02.2015. 20:48 ] @
Ja o mostu ko baba o smrti !
Nema potrebe za preciznim potencimerom , ako se uradi ovako:
Ako se potenciometar zameni sa dva preklopnika , prvi 10 x 1 Kom , a drugi 9 x 100 oma i doda na kraju
potenciometar od 100 oma za fino podešavanje. Tako može sa selektovanim otpornicima da se uđe u 0,5%.
Iskrin most:

[ grabik @ 22.02.2015. 21:02 ] @
Citat: MILANAN:
Mozda je ostao i trafo t2
Ostalo sve kao na onim dolje slikama, osim sto sam izvadio ona 4 kondenzatora 1%, ali slanje je neisplativo, druga drzava.
[ grabik @ 23.02.2015. 08:02 ] @
Citat: Gosha_Nish:
Citat: grabik:
Ima nekoliko godina kad se pravio kao "sazvakani" projekt ruski "klon" meraca instrumenata tipa: LCR - 4080 (E7-22), RLC-9000, RLC-817,E7-20.
Sada je izrada tako neceg pa skoro neisplativa od kada je izbacen gotov cip koji to ima sve u sebi pa se moze za 200 dolara ili malo vise naci gotov instrument.
Inace ovdje ide dosta dijelova neki i poprilicno skupi ako ih jos i proizvode, postoje vise foruma koji su se bavili samogradnjama istog ili nekim modifikacijama.
Pogledaj link: http://kripton2035.free.fr/LCR%20meters/lcr-go-russian.html
Odlican je ovaj LCR. Ima nekoliko godina od kako se spremam da ga napravim, ali u medjuvremenu dodjose fabricki LCR-i pa se to potisnulo u drugi plan.
Sto se tice ICL7135 nije nikakav problem da se nabavi. Ima ga i lokalno i to za neku snesnu cifru oko 2.5e. (tagor, MG)
Nije problem taj AD cip vec MAX293 ili MAX7400. Prvi je bio prvi izbor cijena je oko 10E komad i nema ga svuda za kupiti, drugi je malo jeftini ali skuplji od AD-a.
Takodje trebaju neki kvalitetniji kondenzatori i otpori ako se hoce preciznost trebaju neki otpori od ispod 1%. Ili precizni OP umjesto sake TL OP-a i nekoliko preciznih otpora.
Takodje mikrokontroler , displej , kelvin stipaljke , sve u svemu nakupi se dosta toga, tako da je taj AD cip najmanja stavka.
[ mikikg @ 23.02.2015. 11:35 ] @
Opet ako sam dobro razumeo, @MILANAN ima vec neki napravljen digitalni LC metar?!
Ovo sa AD9850 je stvarno boza da se napravi, evo moja varijanta u prilogu, to sam spakovao za jedno sat vremena i sat vremena mi je trebalo da ubudzim SW.
Sem tih plocica koje se vide, ispod na proto PCB ima svega nekoliko ne-kriticnih otpornika i kondenzatora i zicice za medjusobno povezivanje.
Referenca je kristalni oscilator od 125MHz i to je to …
Ja sam upotrebio Stellaris razvojnu MCU plocicu jer mi bila po gabaritima zgodna a moze da se stavi prakticno bilo koji MCU ili modul, Arduino bazirani, STM32 i slicni …
Cak ni LCD nije preko potreban ako se upravlja iz PC-a preko USB porta.

[ MILANAN @ 23.02.2015. 20:25 ] @
Da Miki,imam jedan napravljen i jedan na unimeru oba mere savrseno lepo,kad se uporede razlika je manja od 1% ali postoji i mali problem.Svako merenje je tacno osim na metalnom jezgru tj mreznom transformatoru,tu se razlikuju i to mnogo,na pr. merenjem na istom transformatoru ovaj pravljen pokaze 470u,H a na unimeru 30mH,sta je sad tu problem,prevelika radna frekvencija za metalni trafo ili nesto drugo ? Ovaj pravljen kalibrise se na 550KHz koliko se secam pa dodavanjem zavojnice-povecanjem induktivnosti frekvencija opada i tako meri na osnovu proracunavanja te frekvencije a ovaj na unimeru ne znam na kojoj frekvenciji radi.Zasto se razlikuje merenje samo na metalnom jezgru dok na feritu i vazdusnoj zavojnici oba se poklapaju ?
[ mikikg @ 23.02.2015. 21:54 ] @
Prikljuci osciloskop na te instrumente kada vrse merenje i sve ce ti biti jasno ;)
Bitna je frekvencija kod merenja, opet zbog parazitivnih KAPACITIVNIH pojava od (gustine / kolicine) namotaja. Ispravno je taj red oko 30mH a ovaj drugi instrument je to uhvatio na nekom harmoniku ili self-ocilating freknveciji transformatora. Prakticno i jedan i drugi rezultat je tacan :)
Zato kazem to se na mreznoj analizi sve jako lepo vidi i to je jedini nacin da ispravno karaterises neki DUT.
Ovo je model transformatra za LTspice, sta ustvari mi ovde merimo? :)
http://ltwiki.org/index.php5?title=Transformers
[Ovu poruku je menjao mikikg dana 24.02.2015. u 00:00 GMT+1]
[ MILANAN @ 24.02.2015. 18:24 ] @
Velika je razlika u frekvenciji na instrumentima.Na unimeru je 2KHz na podrucju do 2mH a preko je 200Hz sto je mnogo pribliznije za metalni trafo od ovih 550KHz na digitalnom lcm.Na ovoj semi mislim da se meri Lm,uporedjuju dve induktivnosti.Instalirao sam LTspice pre desetak dana ali nism imao vremena za detaljno proucavanje,smo sam probao neke gotove projekte.
[ branko tod @ 24.02.2015. 22:01 ] @
Evo šeme Markonija

[ mikikg @ 24.02.2015. 23:07 ] @
Eh, Marconi, jos jedna odlicna firma, ja imam njihov 2019 SG.
Prikazana shema izgleda prosto, ALI, to prakticno izgleda ovako nekako:
Gde nabaviti sad ove preklopnike sa 148 sekcija ili skretni kalem sa srednjim-nultim polozajem ili germaniumske tranzistore? … :)
Mislim moze da se nabavi po nekoj vojnoj furdi ali opet se vracamo na pocetak teme jer merenje induktivnosti nije samo staviti nekakvu prigusnicu na merni uredjaj i ocitati Hendre.
Sta nam je sa Q, D, Rs, Rp, Ls, Lp, Cs i jos sto-sta kao sto se vidi na onom LTspice modelu? … :)
Zato je moj predlog bio bar za @MILANAN koji vec ima par LC-metra i osciloskop da osposobi signal generator (tacnije mrezni analizator) sa kojim moze detaljnije da analizira neku prigusnicu.
Idealno bi bilo da se napravi vektorski mrezni analizator (VNA) i to je "majka" svih mernih sprava u toj oblasti, ali nazalost to su jako komplikovane sprave. Alternativa je onaj prost uredjaj sa PC zvucnom karticom za koji sam postavio shemu i koji odprilike tako nesto slicno radi.
Ovo je bio neki moj pokusaj da napravim VNA ali nisam to doveo do kraja:
http://www.elitesecurity.org/t...eznog-antenskog-HF-analizatora
U medjuvremenu sam pribavio Analog Devices AD8302 (Gain and Phase Detector) i za sad jos uvek ceka neko slobodno vreme da se to odradi …
[Ovu poruku je menjao mikikg dana 25.02.2015. u 00:54 GMT+1]
[ branko tod @ 24.02.2015. 23:43 ] @
Preklopnike možeš da nađeš na ebeju, mada su se proredili. Kupovao sam iz Litvanije, sovjetske.
Savršeni , 5 segmenata , 11 položaja. Nulti položaj napraviš sa OP ili razdelnikom napona. Sve
tranzistore zameniš sa silicijumom ili OP. A ja i ne smatrm most mostom ako nema Q, D, Rs, Rp, Ls,
Lp, Cs i jos sto-sta kao sto se vidi na onom LTspice modelu. Sve se to da lako kalibrisati.
Ustvari ja sam nostalgičar
[ mikikg @ 25.02.2015. 01:23 ] @
Evo u prilogu jedan skracen i fin dokument oko metoda merenja pomocu zvucne kartice.

Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|