[ Ivan 89 @ 19.02.2015. 21:37 ] @
Imam maticnu plocu http://www.motherboards.org/mo.../865GM3-V%2B%2528MS-7101%2529/ i Celeron 2.53GHz procesor.
Problem sam primetio pre jedno dva meseca i to kad sam kupio Bežični adapter USB Netis WF-2116 sve lepo instaliro i sve lepo radilo jedno 10 dana dok od jednom nije poceo da mi se koci Windows xp i to iz cista mira zaglavi.
Ja sam mislio da je do Windowsa i ja podignem nov ali problem ostao isti tako da sam presao na skidanje dodatnih komponenti i naisao na problem u toj wireless kartici.
U stvari ta kartica pravi problem samo kada je povezana na svoj originalni USB produzni kabal a bez njega radi normalno i sad je koristim, isto tako i taj USB kabal kada se poveze na nesta drugo on radi normalno.
I sad pocinje USB da zeza i na druge uredjaje, pre tri dana sam povezao mp3 plejer koji je pre radio normalno a sad Windows momentalno trokira i kad pritisnem reset on se zaglavi odma u BIOS-u jos dok se pojavljivaju prva slova.
Isto sam primetio da kada povezem mobilni sa USB kablom i kompjuterom i krenem prebacivati neke podatke i od jednom mi Windows izbaci gresku da je mobilni iskljucen i da ne moze nastaviti sa kopiranjem, isto sam to primetio i sa navigacijom.
Taj isti mobilni sam danas probao povezati sa kompjuterom ali neuspesno na zvucniku se cuje non stop kao da neko stalno ukljucuje i iskljucuje usb kabal.
Probao sam i citac mmc kartica da povezem i nista a ocita praznu karticu koja nije prazna a je ni ne ocita ili zaglavi Windows.
Dok sad probam neki drugi mobilni i on je prepoznat kako treba i radi USB kako treba.
Na kompjuteru za to vreme nije nista menjano, nadogradjivano i popravljano osim onog Windowsa sto sam dzaba ponovo dizao.
A sto se tice tih USB uredjaja oni su garantovano ispravni a i radili su pre na tom istom kompjuteru
[ Miroslav Cvejić @ 20.02.2015. 07:00 ] @
Liči kao da je southbridge krenuo da otkazuje (kvari ili da se hladan lem manifestuje).

Sledeće što možeš oćekivati da zvuk ne radi, ili da SATA portovi počnu probleme da prave, ili neki od PCI uređaja.

Ja sam identičan problem na staroj ASUS 875 ploči rešio prekuglavanjem southbridge čipa. To je bilo pre 3 oko godine a ploča je napunila 10 godina pred novu godinu.



[ markic @ 20.02.2015. 09:46 ] @
Probaj sa drugim napajanjem, moguće je da ti pravi problem na 5V.
[ pctel @ 20.02.2015. 10:25 ] @
ja sam taj problem konstatovao na vise racunara, potpuno novih i trazio resenje na vise nacina. Mislim na stalno diskonektovanje USB uredjaja, a ne na probleme sa windows-om. Nerviranje sa kablovima identicno prepoznato kao to kod tebe. Resenje koje deluje je da se iskljuci USB 2.0 i 3.0 u BIOS-u i ostavi samo USB1.1 i tada sve perfektno radi sa sporim uredjajima kakvi su USB 3G modemi i wifi adapteri, ali kad pocnes da prebacujes podatke sa telefona, fotoaparata i USB diskova, to se naravno ne moze trpeti jer traje minimum 10x duze nego sto smo navikli. Upravo sam narucio USB razdelnik sa sopstvenim napajanjem, mislim da ce to da pomogne. Ima da se nadje za nesto ispod 2.000 dinara ako te zanima da probas.
[ Ivan 89 @ 20.02.2015. 10:46 ] @
Inace primetio sam da kompjuter ume da uspori strasno sporo i da svetli non stop lampica crvene boje i cuje se neki promenjivi zvuk valjda iz hdd-a.
Hard disk je ide od 80Giga i kad krene to da zeza bukvalno je muka ugasiti racunar bez gnjavaze i cekanja.
Ja sam mislio da je to problem samo dok sam na internetu pa racunam slaba masina i to je to ali nije cak i otvaranje naj obicnijeg praznog foldera iziskuje debelo cekanje.
Sto se tice napajanja trenutno nemam ni jedno ali sam merio i tacno je 5V na prikljucku za dodatne uredjaje.
Da da zanima me taj razdelnik sa sopstvenim napajanjem kako to ide gde ima da se kupi ja sam pre neke gledao ali nisu imali dodatno napajanje.
[ Ivan 89 @ 20.02.2015. 10:56 ] @
A da zaboravih sto se tice napajanja i tu sam imao problema.
Kada sam ga kupio polovnog radio je normalno jedno vreme i posle je poceo da se resetuje iz cista mira prvo po nekad a posle sve cesce i cesce dok nije postalo nepodnosljivo.
I tad izvadim napajanje iz mog kompjutera i zamenim sa napajanjem potpuno isto iz drugog kompjutera sa AMD procesorom i tad su oba radila jedno vreme dok moj nije poceo opet isto da zeza i onda sam ubacio trece napajanje i sad ajd da kazemo da radi dobro u glavnom nema reseta iz cistog mira.
A taj sa AMD procesorom radi i dalje bez ikakvih problema.
[ markic @ 20.02.2015. 12:14 ] @
To što si izmerio 5V ne potvrđuje ispravnost napajanja. Ako ti je frka za novo napajanje, možeš pokušati i sa zamenom elektrolitskih kondenzatora; proveri za početak da li ima 'naduvanih' (i na ploči i u napajanju).
[ Ivan 89 @ 20.02.2015. 23:02 ] @
Izgleda da ima naduvanih a bogme i procurelih (na neke sam primetio na vrhu nesto tamno zute boje) na maticnoj ploci ali nisam sve pregledao isto nisam ni napajanje pregledao.
Sutra iz radionice donosim alat i veliku lampu pa sledi detaljan pretres i maticne i napajanja pa javljam sta se desava.
[ Ivan 89 @ 21.02.2015. 13:38 ] @
Od oka vidim da ima 4 naduvanih na maticnoj ploci 6.3v i 1000uf ostali deluju ok isto i u napajanju svi deluju u redu.
[ pctel @ 21.02.2015. 20:24 ] @
Pa izmenjaj ih sve ako vec hoces da popravljas. Te koji se okom vide za njih znas, ali te za koje ne vidis ne znas da li su dobri ili ne, a verovatno nisu.
[ Ivan 89 @ 21.02.2015. 20:25 ] @
Evo i slike sa oznacenim losim kondenzatorima
[ Ivan 89 @ 21.02.2015. 20:30 ] @
Uzgred sta da trazim koliko su kvalitetni oni od 10 dinara elko i jel ima nesta bolje
[ Ivan 89 @ 23.02.2015. 13:31 ] @
Resen problem hvala na pomoci.