[ dimnicar @ 21.02.2015. 12:30 ] @
Imam problem sa tastaturom na compac mini 110 notebook.
Naime radilo je samo 2 tastera.
Mislio sam da je hardwerski kvar i da treba da zamenim tastaturu,ali posto nigde nema ni nove ni polovne...
Otvorio sam ga i malko produvao kablic za tastaturu,odvojio,pa spojio,i sada mi radi polovina slova.
Razmisljam da ga skroz demontiram,a ne znam dal se pere onaj kablic sa bakarnim kontaktima od tastature ili sta vec,sta moze da mu bude?
hvala i pozdrav


[ gilopile @ 21.02.2015. 12:55 ] @
Nikako da peres, mozes samo lagano jedva ovlazenom krpicom malo pobrisati i to je to. Ako nije taj deo trake gde ulazi u knektor, onda je najverovatnije unutra problem. Od vlage oksidiraju kontakti i isceznu. Poravka vrlo zeznuta, u zavisnosti od debljine kontakata, tj. razmaka jedan od drugog. Moze se u nuzdi odraditi i spajanje sa licnama, ali nije dugog veka takva intervencija. Za one sa mirnijom rukom, sa tecnim srebrom se izvuku nove linije na mestu gde su oksidirale i izgubile kontakt.

Sve u svemu, vrlo cupav i opipljiv posao, ali se da srediti, ako je vec nemoguce naci novu tastaturu/ foliju.
[ dimnicar @ 21.02.2015. 14:26 ] @
ovlazenom krpicom sa alkoholom,vodom ili necim trecim?
pomislio sam na tako nesto,jer sam prvo samo prstima blago presao po flat kablu ,kao i na podlozi na koju kabl naleze...,nakon cega je (posle montiranja),polovina tastera proradila...
hvala
[ gilopile @ 22.02.2015. 21:24 ] @
Pokusas sa razblazenim alkoholom, moze 50/50. Lagano pobrisi, nikako da trljas, jer i tako mozes da prekines vod. Ako ne radi, trebalo bi otvoriti i unimerom popratiti svaki vod do konektora i naci gde je prekid, pa premostiti licnom i selotejp trakom ili najbolje tecni srebrom.
[ dimnicar @ 22.02.2015. 23:38 ] @
otvorih ponovo laptop,pazljivije obrisah svu prasinu,sve vratio na mesto,upalih ga,podize sistem,i ja pomerih malo kontakt usb misa i pade sistem sa pokazivanjem plavog ekrana na delic sekunde,nesta slike,svetle lampice,nista se ne desava i morao sam da ga cupam iz struje i da vadim bateriju,i evo vec tri puta sve crno,nista ne radi,i sad odoh da odmorim,...valjda ce biti bolje sutra....ne mogu da verujem da mu smeta usb mis,samo sam ga malko pomerio.....,nema vise slike....,ne znam sta mu je.....,nisam moga ni da isprobam tastaturu.....
[ gilopile @ 23.02.2015. 00:16 ] @
Uhh, hoce to. Otvori ponovo i lepo proveri da li je sve na svom mestu. Pogledaj i taj USB konektor na ploci da nije neki od data kontakata kratkospojen na +5V ili masu...Proveri i RAM modul. Izvadi ga, obrisi kontakte i ponovo vrati u slot...

Lagano sve isproveravaj....
[ iculibrk @ 23.02.2015. 11:49 ] @
Otvori ponovo laptop i proveri da li taj usb pri pomeranju gubi kontakt. Ako si brisao i memoriju, izvadi je ponovo i proveri i slot za istu. Da li si imao problema kada si otvarao laptop (da li si mozda ostetio taj usb) i da li se taj usb i ranije klimao?
Sa druge strane, da li se taj laptop grejao pre nego sto si ga cistio? Da li si posle ciscenja skinuo staru i naneo novu pastu za hladjenje?
[ dimnicar @ 23.02.2015. 19:50 ] @
Jutros sam ga ponovo otvorio,isprekontrolisao,zatvorio,i radi normalno,
jedino sto ne valja je da sam od one polovine tastera koje sam osposobio,sad opet od njih ne radi pola,
tacnije radi mi nekih 15 tastera...sumnjam na kablic....cini mi se da je jedna polovina keyboard flat kablica kao "naprsla"nakon presavijanja ,mada je niko nije savijao...,a mozda mi je ipak nesto promaklo,mada mi se cini da su kontakti ploca-tastatura u redu...