[ kira1 @ 21.02.2015. 16:25 ] @
Podrav .
Imam problem sa strujom na metabo bušilici.Prekida bušilice je sa elektronikom .U servisu su mi rekli da se ovakvi prekidači više ne proizvode a oni ne ugradjuju drugi prekidač.Odlemio sam prekidač od štampane ploče ,lako bi ga postavio u rukohvat ali ne znam kako da povežem struju.
Pošto se ne razumem u neizmeničnu struju,prekidač sam probao sa jednosmernom od 12 V.


Kada pritisnem prekidač pipak na 2a pokazuje struju.Kada spojim 2a i 6, priključak za četkice pod br.9 ima struju .
Ako pipak 2a spojim sa pipkom br 7 priključak za četkice pod br 8 ima struju.
Polugica na prekidaču koja menja smer okretanja bušilice funkcioniše .Ako su spojene 2a i 6 svetli 9 ali ako pomerim polugicu u drugi položaj svetli 8 .Isto se dešava ako spojim 2a i 7 . Pipci 3,4 i 5 nemju nikakvu struju.
Da li neko zna kako ovo da povežem ?Gde da vežem žice koje idu na stator ?
Ako ovo ne uspe probaću sa drugim prekidačem ali moram širiti ležište na rukohvatu.

[ bojanst @ 21.02.2015. 16:56 ] @
http://www.metabo-service.com/en/spare-parts

Ima tu sve, ukucaj model busilice ili trazi manuelno. Poz
[ kira1 @ 21.02.2015. 20:06 ] @
Hvala ,ovde nema bušilice sa oznakom BHE 6020 S -R+L.
Odavno sam ja našao katalog ali originalni prekidač se više ne proizvodi.
[ Trick Fix @ 23.02.2015. 01:00 ] @
To nije samo prekidač koji uključuje-isključuje i menja smer,
u tom kučištu je i potenciometar koji ide na elektroniku jer ta bušilica ima elektronsku regulaciju broja obrtaja,
ako se ne varam...
[ kira1 @ 23.02.2015. 08:10 ] @
Ne varaš se .Sam prekidač je odlemljen sa štampane ploče na kojoj ima dosta elektronskih komponenti.
Bušilicu bi koristio povremeno ,ne treba mi regulacija obrtaja,ne treba mi levi -desni smer.Ovaj prekidač mi odgovara zbog lakog postavljanja u kućište rukohvata.

[ kira1 @ 07.03.2015. 07:46 ] @
Bušilia radi sa njenim prekidačem bez elektronike.Kada se pokrene ,vrti odmah punom brzinom.






Ima još jedan problem koji ne znam da rešim:
Kada vrti u desno ,ima normalno varničenje na četkicama .Kada se promeni smer ,varniči baš jako.
[ ZAS011 @ 07.03.2015. 20:08 ] @
Varničenje u levom smeru je normalna pojava pošto se četkice uglovno ne zakreću za levi smer.
[ kira1 @ 07.03.2015. 20:46 ] @
Ne znam da li je baš normalno ?
Ovako radi u jednom smeru

http://youtu.be/BS43ajRtopc

Ovako u drugom .

http://youtu.be/EwZswVV0W4U

[ bojanst @ 07.03.2015. 21:55 ] @
Nije dobro, nazalost.
Postoji sansa da je problem jednostavan, ako me oko ne vara gornja cetkica ti je istrosena skroz i onaj nosac od nje zapinje za komutator...
Velika je sansa da me oko vara, ali cini mi se da je taj lim nekako preblizu...
[ kira1 @ 08.03.2015. 06:16 ] @
Oko vara ,i ja sam pomislio da je to problem ali nije.Nosači četkca su jenako udaljeni od kolektora ,četkice su jednako potrošene .
Zanimljivo ,imam još jednu ovakvu bušilicu ,koja se ponaša isto.Ona je starije proizvodnje ,prekidač je original ,bez elektronike.
Još nešto ,da li je varničenje sa prvog snimka normalno?
[ bojanst @ 08.03.2015. 09:43 ] @
Sa prvog moze proci, ali i to je po meni malko previse varnicenja.
Sa drugog nikako nije normalno.
[ kira1 @ 08.03.2015. 13:57 ] @
Znam ,varničenje sa drugog snimka,nije normalno .Imam dosta električnog alata ,svaki ima neko varničeje,kao na prvom snimku ili malo slabije.