[ djolejr @ 26.02.2015. 02:39 ] @
Pokušao sam povezati jedan od dva STB Telekomova uređaja bežičnim putem sa ruterom. bezuspešno.
Pogledao sam još jednu temu o ovome ovde na forumu u okviru digitalne televizije, i nisam našao ništa korisno.
Na slici je detaljnije. Kao AP koristio sam Tendu N150, na kojoj je isključen DHCP, ip 192.168.1.254, WiFi je na 11 kanalu, SSID je isključen, i putem svog LAN porta je povezana na 2 ili 3 port HG530. WR743ND je postavljen u Client modu i povezan je na Tendu putem WiFi-ja. U LAN port WR743ND je priključen STB Telekom-a. Rastojanje između ova dva uređaja je menjano od 1m do 8m. Nivo signala na WR743ND nikada po očitavanju u njegovom software-u nije bio ispod 27dB.
Putem ova dva bežična uređaja pokušano je samo sa prenosom jednog IPTV signala.
STB ponekad učita po neki kanal, i ukoči sliku. Po promeni kanala, slika se otkoči na 1-2 sekunde i ponovo ukoči. Povezivanjem dva laptopa za testiranje linka, dakle bez iptv uređaja, a laptopovi su u mrežnom opsegu 10.0.0.0, i sa identičnim podešavanjima kao u slučaju IPTV STB-a, ostvaruje se brzina prenosa podataka od 40-80Mbit/s.
Koji je problem i da li je moguće i ako jeste kako, povezati STB putem AP-Client konfiguracije na ruter.
2ga kombinacija na slici mi nije odgovarajuća, već sam je samo koristio u probne svrhe. Potrebno mi je da izbegnem kabl do drugog STB-a, između 2 sobe na oko 8-9 m.
Hvala.
Ivan.
[ djolejr @ 26.02.2015. 17:26 ] @
Neki odgovor ili ideja za realizaciju problema do 45€ ili nije moguće u tom cenovnom rangu bez kabla.
[ Aleksandar Đokić @ 27.02.2015. 20:43 ] @
Pametniji ruter gde mozes da vidis sta se desava.
[ djolejr @ 27.02.2015. 23:00 ] @
Snimio sam Wireshark-omna strani 743ND rutera. Ip adrese su kao sa šeme iz prvog posta, jedino je ip adresa laptopa koji je priključen u LAN port 743ND 192.168.1.46, ručno je postavljena adresa laptopa.
Ja nisam upoznat u mrežne protokole, ukoliko nekome znače dešavanja u mreži, u prilogu je sken Wireshark-a.
Winshark sken
[ Mile-Lile @ 01.03.2015. 10:57 ] @
Ovo što ti pitaš, da pustiš multicast (IPTV), HG530- AP Tenda ----Client 743-STB, još sa fabričkim firmware-ima ima mnogo problema.
Ti ruteri bi trebalo da imaju IGMP podršku itd. Jedini pravi "layer2 transparentni bridge" ti je WDS... a opet za to ti trebaju ruteri sa istim čipsetom. tebe najviše vidim brine propusna moć:) Za IPTB je dovoljno i 10-ak Mbps i to za HD... tako da ti je to najmanji problem... kao što reče Aleksandar neki malo "pametniji" ruteri... na benchmark forumu je nekom pošlo za rukom da to tako ispovezuje pa možda i tamo da pitaš ako se ovde niko ne javi...
[ djolejr @ 01.03.2015. 11:15 ] @
Hvala na odgovoru.
Mene najviše brine cena, jer ukoliko koristim 2 Mikrotika (Ubiquiti) + naknada za podešavanje, bolje mi je: štemovanje kabla od električara kroz hodnik (5-6m), moler će izgletovati i okrečiti za isti novac koji bih dao za 2 komada mrežne opreme i za podešavanje.
Brzinu sam napisao da se ne pomisli da je slab prijem signala.
Za sada pokušavam da pronađem jeftinije rešenje. :-)
[ Mile-Lile @ 01.03.2015. 19:12 ] @
pa kabal jeste najbolje rešenje. Ako se nisi šalio znaj da postoje neke kanalice koje izgledaju kao lajsna za parket i utp ide kroz njih... izgledaju lepo i nisu upadljive, neko ko ne zna ne bi ni primetio da tuda ide kabal... ali bi morao da bušiš zidove...
postoji varijanta da na taj 743 meteš ddwrt ali na tu tendu ne ide ddwrt jer ima malo flash memorije...:(
sa 2 ddwrt rutera bi verovatno završio posao... ne mogu da garantujem jer nisam probao.. a imam par ddwrt-ova i IPTV ali nemam vremena... ima tu verovatno dosta da se čačka...
ddwrt ima IGMP snooping... WDS AP i WDS STA rade savršeno kod mene (842ndV2 i 740nV4)... ako hoćeš da fleshuješ rutere pomoćiću ti... a ima i Majstor dane na susednom forumu lepo objasnio kako se to radi...
[ boki @ 20.01.2021. 22:47 ] @
Ja sam uspeo da proteram IPTV kroz Mikrotik wireless bridge.


Potrebno je upaliti Multicast helper.
Ideš u winboxu na wireless interface pa na Wireless i tu pri dnu prebacis Multicast helper na full.
Ako nema opcije mislim da treba da se prebaci interface na advanced.