[ waikiki @ 26.02.2015. 23:18 ] @
U KI Telekom užurbano razvlači optičke kablove direktno do kuće... stigli i do mene! Na svim uglovima ulica (do kojih su stigli) postavili su čvorove (ormarići visine oko 1m) od kojih se dalje šire po gradu! Radnici koji postavljaju kablove kažu da je u planu da se do jeseni pokrije ceo grad! Ne znam otkud ta užurbanost? Kako je po drugim gradovima? Možda ima veze sa prodajom Telekoma!
U svakom slučaju SBB će dobiti ozbiljnu konkurenciju u gradu u kojem su većina SBB korisnici! Naravno, pod uslovom da Telekom u optika-varijanti ponudi više... recimo upload!
[ test1234 @ 27.02.2015. 00:53 ] @
Dojce Telekom tako tražio , priča se, kao gotova stvar.
[ Dzoni103 @ 27.02.2015. 02:05 ] @
Ista prica i za Zemun. Kaze mi drugar da uvode optiku ali preko telefonskih bandera? Ako je informacija tacna, na sta ce to da lici....

Jedan deo odmah ispod Bezanijske kose na novom beogradu mislim da vec ima Telekomovu optiku jer su "nikle" nove IRO kutije na svakih 100m kada je prosirena ulica.
[ DusanSukovic @ 27.02.2015. 04:50 ] @
Citat:
test1234:
Dojce Telekom tako tražio , priča se, kao gotova stvar.


Ima da se usrecimo sa DT :)
[ waikiki @ 27.02.2015. 19:21 ] @
Evo, to je čvorište Telekomove optike kojih je u gradu sve više!

[ madmax-wifi @ 27.02.2015. 22:05 ] @
Citat:
waikiki: Evo, to je čvorište Telekomove optike kojih je u gradu sve više!


Meni su ovakav ormaric postavili jos letos ispred kuce (zamenili stari metalni), a po jacini signala na telekomovom ADSL ruteru nemogu ni najslabiji VDSL da uzmem a optiku mogu da sanjam...

Inace u regionu sto imam prijatelje/rodbinu, svi su pobegli sa T-com...
[ Mister Big Time @ 27.02.2015. 22:09 ] @
Citat:
madmax-wifi: Meni su ovakav ormaric postavili jos letos ispred kuce (zamenili stari metalni), a po jacini signala na telekomovom ADSL ruteru nemogu ni najslabiji VDSL da uzmem a optiku mogu da sanjam...

Inace u regionu sto imam prijatelje/rodbinu, svi su pobegli sa T-com...


+1
ista stvar, razvlacili su to i kopali celo naselje da bi ponudili jos FIKSNIH linija korisnicima.... bruka i sramota, ima i ovaj fiksni da im odjavim!!!

[ bachi @ 01.11.2016. 14:28 ] @
[url]http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=11&dd=01&nav_id=1194346[/url]

[QUOTE]Veliki projekat: Telekom znatno ubrzava internet

Beograd -- Telekom Srbija je omogućio građanima Aleksinca znatno brži fiksni internet i u taj pilot-projekat je investirao 1,6 miliona evra, saopštila je ta kompanija.
[SIZE="1"]Izvor: Beta utorak, 1.11.2016. | 08:11[/SIZE]



"Odabrali smo opštinu Aleksinac za početak realizacije projekta osavremenjivanja fiksne infrastrukture, a cilj nam je da ovom investicijom značajno podignemo kvalitet mreže i brzinu interneta u više od milion domaćinstava širom Srbije", rekao je generalni direktor Telekoma Srbija Predrag Ćulibrk.

Telekom Srbije je pokrenuo najveći infrastrukturni projekat u saradnji sa kompanijom Huavej.

Ta investicija, kako je saopšteno, pored boljih usluga korisnicima, doprineće i razvoju privrede i unapređenju poslovnog ambijenta u Srbiji.

Realizacija pilot-projekta Telekoma na području opštine Aleksinac trajala je pet meseci, a moderna telekomunikaciona infrastruktura je stigla do više od 10.000 domaćinstava.

Iz Aleksinca je, kako je navedeno u saopštenju, pre više od 160 godina poslat prvi telegram za Beograd čime se, samo jedanaest godina nakon uspostavljene telegrafske veze u SAD, u Srbiji formirao sistem prenosa podataka koji je u to vreme bio najmoderniji u svetu.[/QUOTE]

Ima li nekog iz Aleksinca da javi utiske? Zna li neko preciznije o čemu je reč i o kojoj tehnologiji je reč?
[ neu @ 01.11.2016. 20:24 ] @
Nisam iz Aleksinca ali sam dobro upoznat sa celim projektom. Radi se o VDSL2 Vectoring-u + smanjena duzina parice do korisnika. Brutalna brzina down/up i sto je najvaznije stabilan rad servisa. VDSL2 Vectoring daje neverovatne mogucnosti u sta sam se licno uverio. Toliko od mene za sada.
Pozdrav.
[ Aleksandar Đokić @ 01.11.2016. 21:17 ] @
Bas si se istrosio na recima, impresivno.

Brutalna brzina je? 100mbps?
[ neu @ 01.11.2016. 22:55 ] @
Ne znam cemu taj sarkazam. Bachi je pitao koja je tehnologija u pitanju i kakvi su utisci, nije trazio da se dostavi tehnicka specifikacija. Sto se tice brzine, kada sam rekao brutalne brzine mislim na to da je izvucen maksimum iz DSL tehnologije. Pa recimo sada u Aleksincu mozes uzeti 5 stb i 50mbps interneta bez problema ili 100mbps interneta .Ove brzine koje navodim nisu krajnji limit vec zvanicne brzine u ponudi Telekoma.
Pozdrav
[ madmax-wifi @ 02.11.2016. 06:02 ] @
Citat:
madmax-wifi:
Citat:
waikiki: Evo, to je čvorište Telekomove optike kojih je u gradu sve više!


Meni su ovakav ormaric postavili jos letos ispred kuce (zamenili stari metalni), a po jacini signala na telekomovom ADSL ruteru nemogu ni najslabiji VDSL da uzmem a optiku mogu da sanjam...

Sve je pocelo zamenom ovih ormarica.
Godinu dana unazad imam vdsl.
Do sredine ulice optika do cvorista a posle idu bakarne parice do kuca.
Mozda je za Aleksinac novost ali za ostale gradove jako bajata vest.
To sada masovno odradjuju po svim gradovima.
Moglo bi se reci da im je prioritet.
[ bachi @ 02.11.2016. 08:31 ] @
Citat:
neu:
Nisam iz Aleksinca ali sam dobro upoznat sa celim projektom. Radi se o VDSL2 Vectoring-u + smanjena duzina parice do korisnika. Brutalna brzina down/up i sto je najvaznije stabilan rad servisa. VDSL2 Vectoring daje neverovatne mogucnosti u sta sam se licno uverio. Toliko od mene za sada.
Pozdrav.

Hvala na odgovoru. Koliko vidim, taj Vectoring je neka noise cancellation stvarčica koja pomaže veće brzine preko VDSL2.

E ono što me zanima jeste na koji način su smanjili dužinu parice do korisnika? Dakle, da li razvlače optiku što bliže naselju, tu stave VDSL2 DSLAM sa tim vektoringom a onda po postojećim paricama do krajnjih korisnika, ili?

I koja je upload brzina koju Telekom nudi u tom slučaju?

I da se razumemo, brzina od 100Mb/s je sve samo ne brutalna. Da je 1Gb, to je već brutalno za naše uslove.

Je l' to ovo? http://www1.huawei.com/en/solu...supervector-vectoring-fttc.htm
[ Predrag Supurovic @ 02.11.2016. 09:29 ] @
> Je l' to ovo? http://www1.huawei.com/en/solu...supervector-vectoring-fttc.htm

Izgleda da nije jer to je nesto novije i bolje od ovog VDSL2 Vectoring-a koji je po svemu sudeci vec stara tehnologija.
[ neu @ 02.11.2016. 15:09 ] @
Vectoring nije stara tehnologija vec relativno nova, prvi put je testirana koliko se secam 2013 u kontrolisanim uslovima.Srbija medju prvima u evropi (izuzev skandinavaca) pocinje sa implementacijom vectoringa.
Madmax-wifi tacno tako kako si rekao optika dolazi do IPAN-a zatim dalje ka korisniku bakar.Tacno je i to da se masovno postavljaju po celoj Srbiji, ali samo u Aleksincu radi Vectoring.Cilj je da se svi korisnici priblize na max 200-300 metara (kao u Aleksincu).Sto posle ostavlja mogucnost i za G.Fast standard i brzinama koje mogu da pariraju optici.Sa samim smanjenem duzine parice do korisnika u kombinaciji sa vectoring-om apsolutno se dostize visok standard (Rumunija, Sweden) sto se tice interneta. Posto vidim da ima dosta nedoumica sta je to vektoring pa ukratko da objasnim. Vectoring tehnologijom se eliminise interferencija signala u samoj parici. Primera radi ako imamo kabl duzine 100m kapaciteta 100x4 tj 200 parica i pustimo uslugu HSI jednom korisnuku tj po jednoj parici, max brzina kod krajnjeg korisnika bi bila 150+ mb.Ali ako po tom istom kablu pustis 50 korisnika + POTS tj telefone dolazi do interferencije signala i max brzina drasticno pada + dolazi do nestabilong rada servisa narocitu u vecernjim casovima kada je frenkfencija saobracaja najveca.Zato ta 50 korisnika vise nemaju mogucnost za net 100mb jer su krajnje brzine daleko ispod 100mb. Vectoring tehnologijom se u potpunosti eliminise interferencija signala pa samim tim i dobija dosta na brzini i na stabilnosti rada servisa. Rezultati su impresivni vectoring tehnologijom se dobija od 50% do cak 150% vise brzine prenosa podataka. Ove brzine koje navodim se odnose na VDSL2 17a standard.
Pozdrav
[ bachi @ 02.11.2016. 17:29 ] @
Samo mi ne reče koliki upload Telekom nudi sad u Aleksincu?

Takođe, korisnici koji imaju postojeće VDSL modeme, da li mogu da ih zadrže i uživaju u punoj brzini, ili i korisnički uređaj mora da se menja?
[ drvlada75 @ 02.11.2016. 18:31 ] @
Mali off topic...
I kod nas IPAN-i nicu na sve strane ali oni imaju jednu malu manu a to je da, kada u kraju/ulici gde je IPAN nema struje, svi korisnici koji su prikljuceni na njega i imaju struju, nemaju Internet uslugu.
Telekom nam je dao objasnjenje da nemaju baterija za ove IPAN-e.
[ radoica @ 02.11.2016. 20:49 ] @
Odlična vest, jedva čekam da telekom ponudi nove pakete, dao bih levo jaje za 150/3 ili čak 200/4
[ bachi @ 02.11.2016. 21:11 ] @
Ispod 10Mb uploada je i dalje kočnica za privredu.
[ DusanSukovic @ 02.11.2016. 21:59 ] @
Citat:
bachi: Ispod 10Mb uploada je i dalje kočnica za privredu.



Pateticna brzina. Do kada su promovisali SMIN soluciju? Do skoro cini mi se :D
[ Sceka @ 02.11.2016. 23:12 ] @
Citat:
neu: ... Primera radi ako imamo kabl duzine 100m kapaciteta 100x4 tj 200 parica i pustimo uslugu HSI jednom korisnuku tj po jednoj parici, max brzina kod krajnjeg korisnika bi bila 150+ mb.Ali ako po tom istom kablu pustis 50 korisnika + POTS tj telefone dolazi do interferencije signala i max brzina drasticno pada + dolazi do nestabilong rada servisa narocitu u vecernjim casovima kada je frenkfencija saobracaja najveca.Zato ta 50 korisnika vise nemaju mogucnost za net 100mb jer su krajnje brzine daleko ispod 100mb. Vectoring tehnologijom se u potpunosti eliminise interferencija signala pa samim tim i dobija dosta na brzini i na stabilnosti rada servisa. Rezultati su impresivni vectoring tehnologijom se dobija od 50% do cak 150% vise brzine prenosa podataka. Ove brzine koje navodim se odnose na VDSL2 17a standard.
Pozdrav

Dobro. Sad meni nije jasno zasto tih 100 metara ne bude optika nego 200 parica bakarne zice? U cemu je prednost ako se ulaze u buducnost? A buducnost je optika - osim ako nisam u totalnoj zabludi pa je bakrena zica bolja?!

Prica se o nekakvom unapredjivanju, pisu se neke senzacionalisticke reci... a rec je o fakat velikoj firmi sa jos uvek enormno velikim stalnim mesecnim prilivom novca. U par segmenata apsolutni monopolisti podzavani (i podrzavace ih i ubuduce) od strane Drzave ... meni je potpuno nelogicno da se ne ulaze iskljucivo u apsolutno vrhunsku, aktuelnu, najaktuelniju na svetu, tehnologiju. Mislim, "eliminise se inerferencija" u bakrenoj zici. Pa bravo.


Pozdrav!
[ burex @ 03.11.2016. 03:46 ] @
Citat:
Dobro. Sad meni nije jasno zasto tih 100 metara ne bude optika nego 200 parica bakarne zice? U cemu je prednost ako se ulaze u buducnost? A buducnost je optika - osim ako nisam u totalnoj zabludi pa je bakrena zica bolja?!

Zato što Lelekom ne želi da otkažete tu vrlo lepu telefonsku liniju koju plaćate 600-700din mesečno, a ne koristite je.
[ bachi @ 03.11.2016. 07:55 ] @
Pa i nije samo to. Treba onda raskopavati do kuća i razvlačiti optiku, pa onda stavljati opremu za terminaciju te optike do svake kuće, itd. Mnogo je skuplje, mnogo dozvola tu treba i raznoraznih peripetija.

Ne vidim ništa loše u tome da dovedu optiku do naselja, a onda po postojećim paricama vuku VDSL2 do krajnjih korisnika. Samo i pitam za upload, jer ćorava rabota ako i dalje budu nudili mizeriju od 2Mb. Ako bude 100/20 ili još bolje 100/50, to je već pristojna brzina.
[ adzo_ @ 03.11.2016. 07:57 ] @
Citat:
Sceka:... meni je potpuno nelogicno da se ne ulaze iskljucivo u apsolutno vrhunsku, aktuelnu, najaktuelniju na svetu, tehnologiju. Mislim, "eliminise se inerferencija" u bakrenoj zici. Pa bravo.


Kada si poslednji put proverio u kojoj zemlji zivis?
Jbg "vrhunska, aktuelna, najaktuelnija na svetu, tehnologija" vise prilici nekoj Svedskoj/Norveskoj nego Srbiji
A pristup da se svi povezu da budu ispod 300m i da budu svi povezani optikom pa 300m bakra je odlicno ako uspeju. Jer zaboravljas da bi za tih 200 parica trebalo 200 optickih kablova a da do poslednjeg deljenja treba samo 1 opticki kablic. Sasvim je logicno da taj bakar ostane dok se svi ne povezu na optiku pa onda polako u zavisnosti od potreba menjati i to malo bakra sto je ostalo jer pazi taj bakar je vec razvucen i trenutno bi bilo bahacenje da se i taj bakar menja (ako vec mozes kroz njega da provuces 200Mb/100Mb D/U)

[ VladaSu @ 03.11.2016. 10:29 ] @
Sta da ti kazem. Telekom. Meni je od kuce njihova kutija udaljena 8-10 metara. Pesak. Nema nikakvih prepreka. Samo treba kanal iskopati i zatrpati.
Posle mesec dana cekanja dobio sam odgovor da nema tehnickih uslova. A hteo sam box paket. Mobilni 400 minuta, iptv, fiksni telefon i maksimalno brz internet. Vrednost tog paketa je bila oko 4000 dinara mesecno sa ugovorom na 2 godine. Vrednost ugovora 800e a verujem cista zarada da im je barem 600e.
Zalio sam se pa je ekipa ponov izasla i potvrdila da nema tehnickih uslova jer nemam kabel do kuce. Reko ako uzmem nekog fizikalca i za 1000 dinara mi to odradi da li ce biti uslova?
"Da, onda ce biti, zovi nas i jos taj dan ces biti prikljucen."
Ok, mene taj prikljucak kosta 1000 dinara a njih ne vise od 10.000 dinara i oni su zbog 10.000 dinara izgubili klijenta koji bi barem u narednih 5 godina ostavljao 4000 dinara mesecno.
[ perkom @ 03.11.2016. 10:39 ] @
Kolika je cena "brzog" interneta u Srbiji.
Recimo, ja plaćam najmanji paket:

bez limita, preračunat u dinare oko 550 dinara.
[ Sceka @ 03.11.2016. 10:42 ] @
Citat:
bachi: Pa i nije samo to. Treba onda raskopavati do kuća i razvlačiti optiku, pa onda stavljati opremu za terminaciju te optike do svake kuće, itd. Mnogo je skuplje, mnogo dozvola tu treba i raznoraznih peripetija.

Ne vidim ništa loše u tome da dovedu optiku do naselja, a onda po postojećim paricama vuku VDSL2 do krajnjih korisnika. Samo i pitam za upload, jer ćorava rabota ako i dalje budu nudili mizeriju od 2Mb. Ako bude 100/20 ili još bolje 100/50, to je već pristojna brzina.

Pa neka raskopavaju. I drugi to rade pa im nije smetnja, drugi koji su daleko siromasniji po svim kriterijumima, da ne pricam o tome sto je neuporedivo lakse Telekomu u vezi dozvola nego bilo kome dugome. Ja vidim lose na bazi losih stvari koje se pripisuju SBB-u na njihov nacin optike koji je "dovedu optiku do zgrade pa onda zicom do korisnika" - a to "zicom do korisnika" je predmet mnogih rasprava u kojima dominira misljenje da je to lose i da nema smisla za jedni toliko finansijski sposobnu firmu... I ja se tu u principu slazem, a manja je duzina zice u pitanju, mnogo manja nego par stotina metara pominjanih kod Telekoma.

Citat:
adzo_: Kada si poslednji put proverio u kojoj zemlji zivis?

Da... vecita fora koja nista ne govori osim pljuvanja po drzavi. Proverio sam jutros kad mi je trebalo sat i nesto da dodjem do Palmoticeve, proverio sam malocas u Maxiju na Vidikovcu kad sam video kako kasirica stoji skrstenih ruku dok starica koja je jedva ziva pokusava da upotrebi karticu (jer je uvedeno da svako licno to uradi), proverio sam od Maxija do kuce (nekoliko minuta voznje) koliko rupa ima koje ne mose niko da izbegne... proveravam svaki dan ali nemam nagon da pljujem u svakoj prilici jer je besmisleno.

Citat:
Jbg "vrhunska, aktuelna, najaktuelnija na svetu, tehnologija" vise prilici nekoj Svedskoj/Norveskoj nego Srbiji
A pristup da se svi povezu da budu ispod 300m i da budu svi povezani optikom pa 300m bakra je odlicno ako uspeju. Jer zaboravljas da bi za tih 200 parica trebalo 200 optickih kablova a da do poslednjeg deljenja treba samo 1 opticki kablic. Sasvim je logicno da taj bakar ostane dok se svi ne povezu na optiku pa onda polako u zavisnosti od potreba menjati i to malo bakra sto je ostalo jer pazi taj bakar je vec razvucen i trenutno bi bilo bahacenje da se i taj bakar menja (ako vec mozes kroz njega da provuces 200Mb/100Mb D/U)

Nema sta da "prilici" jer ako ce se tako posmatrati onda je i ovo sto se ima daleko vise od toga sta nama prilici u ovom trenutku razvoja drzave. Sa druge strane Beogrid i EXE.NET su prisutni vec neko vreme i nude optiku bez problema sto znaci da moze iako nam "ne prilici".Na primer, EXE daleko manja/siromasnija firma (cak bi se slobodno moglo reci mala u svakom slucaju) od Telekoma a po svim pitanjima ih sije za mnogo klasa i na nivou su svetskih desavanja u vezi Internet-a.

Ovo je dobro - "ako uspeju". Sa tim se slazem u potpunosti.

Ne zaboravljam nego nije bas tako. Optika treba da se razvlaci dalje od planiranog, dovoljno dalje da nije neka veca para u pitanju, pa umesto na 300 metara (a rec je i o vecim distancama) bude u okviru zgrade ili par zgrada. Znaci skracuje se daljina koju treba da "savlada" bilo kakva parica/zica a postavlja osnova za kompletnu optiku do korisnika (koja je svakako najbolje resenje u smislu kvaliteta, manipulacije, kontrole...) koja je bolje resenje i cemu treba teziti.

Sta da ostane, kome da ostane, cemu? Pa vec ima tih kablova a i sam kazes da je ta zica vec postojeca, sto je tacno, a svi znamo u kakvom je stanju ta zica, kad je postavljena i koliko vremenski period utice na kvalitet. A kvalitet je takav da ono sto sada nude biva samo na papiru cemu svedoce korisnici a potvrda toga je kad odes kod nekoga kuci i sam se uveris u "sve blagodeti" koje Telekom pruza. "ako vec mozes da kroz njega provuces" me potseca na "ma mogu ja to tata" pa onda "vozi Misko" ...

Znaci, zica je od "pre Hrista" ali ce eliminisati interferenciju i proterace. Ma suuuper.


Pozdrav!
[ burex @ 03.11.2016. 10:52 ] @
Citat:
bachi:
Pa i nije samo to. Treba onda raskopavati do kuća i razvlačiti optiku, pa onda stavljati opremu za terminaciju te optike do svake kuće, itd. Mnogo je skuplje, mnogo dozvola tu treba i raznoraznih peripetija.

Ne vidim ništa loše u tome da dovedu optiku do naselja, a onda po postojećim paricama vuku VDSL2 do krajnjih korisnika. Samo i pitam za upload, jer ćorava rabota ako i dalje budu nudili mizeriju od 2Mb. Ako bude 100/20 ili još bolje 100/50, to je već pristojna brzina.

Ja imam u zgradi optiku do ormarića u prizemlju, i PTT i MTS/Telekom. PTT je provlačio nove coax kablove, tako da ne vidim što ne bi mogao i Telekom optičke. Mada, nije bitno, može i VDSL što se mene tiče ako hoće da koriste postojeće tel. linije, ali da oni žele, mogu pustiti ADSL/VDSL2 bez fisknog telefona sa pretplatom: https://en.wikipedia.org/wiki/Naked_DSL . Naravno, zašto bi oni to uradili? A i od PTT nemam nikakve vajde... imam optiku u prizemlju, a nude max. paket od 20Mbit koji je skupjli od PTT ADSL. Glupost. Neko tu nekoga štiti.

Citat:
bachi:
Ispod 10Mb uploada je i dalje kočnica za privredu.

Ja sam dobio Upload Booster 10Mbit (u praksi do 8-9 max) od MTS pre nego što su ga ukinuli, mada nisam siguran zašto više nisu dostupni ti paketi. Koliko sam upoznat, bilo je pilićara provajdera koji su kupovali Telekom ADSL i preprodavali, ali kao što kažem, nisam siguran šta je tačno uzrok. Ja bih upload vrlo rado koristio za online backup, remote pristup i za npr. kameru.
[ adzo_ @ 03.11.2016. 12:29 ] @
Šćekiću
Ja znam da je besmisleno da ti bilo sta objasnjavam jer ti znas najbolje sve "po svim pitanjima" Tm ali cek da probam da razumem: Ti si upravo uporedio Beogrid i Telekom?
Beogrid koji je pokrio nekoliko desetina zgrada i par hiljada korisnika sa firmom koja ima u planu da pokrije celu zemlju optikom? Mogu li ja da uzmem taj paket sa optikom od Beogrida?
Tom tvojom logikom ako bi ti pustio celoj tvojoj zgradi internet od 100Mb ili koliko je vec taj paket i pokrio bi 100% stanovnistva u zgradi bio bi bolji od Telekoma jer eto oni ne mogu svima da puste 100Mb. Zasto SBB nije provukao optiku svuda nego i dalje idu tim nazadnim bakarnim kablovima? (uh ne, ne SBB, sad sam nadrljao)
Cuj kako moze Beogrid. Pa ja bi prvi uzeo paket kod Beogrid-a ali pogadjaj....ne mogu iako zelim. Isto kao i 99,999% Srbije
Uzeo bi i paket od EXE. Evo koliko danas. Ali pogadjaj ponovo. Ne mogu.

Ajde da probam jos jednom da objasnim
Telekom ima sledece opcije:
1 - Ostaviti sve kako je sad. To znaci da vise od pola njihovih korisnika nema mogucnost za brzine vece od 10Mb/1Mb. Trosak X miliona € za potrosni materijal
2 - Postaviti vise pristupnih stepenova, dovuci optiku do njih da bi vecina njihovih korisnika imala 100Mb/30Mb. Trosak XX miliona € za optiku i pristupne tacke
3 - Postaviti optiku do svakog korisnika, svi korisnici bi mogli imati sumanute brzine od 1Gb/1Gb samo sto 90% korisnika ne bi imalo novca da plati tu pretplatu. Trosak XXX miliona €

E sad ti kazes da su oni glupi sto hoce da urade korak 2 jer bi ti isao odmah na korak 3. Nadam se da znas da mi nemamo stampariju € i da je ogranicen novac u pitanju(verovatno je i kredit u pitanju)
Isto tako se nadam da kapiras da ako bi se odlucili za korak 3 to bi znacilo da recimo 10% korisnika bi moglo da ima ove sumanute brzine a ostalih 90% korisnika bi ostalo na onih 10/1
Razumem ja da ti ocekujes da Dedinje bude medju tih 10% ali opet ljudski je razmisljati i o ostalima...

Naravno da ako prvo urade tacku 2 to ne iskljucuje tacku 3 vec ce se do tacke 3 stici vremenom. Malo po malo ce menjati te bakarne zice sa optikom kako ko bude podnosio zahteve za te sumanute brzine.
[ Sceka @ 03.11.2016. 20:44 ] @
Nisi dobro porocitao, odnosno pogresno si porotumacio ono sto sam napisao. Slazem se ja sa vecinom onoga sto si napisao. Meni je samo nejasno zasto se "krpi" umesto da se ulaze u novo. Znaci, postojece parice, kavlovi, zice (nazovi kako hoces) su u katastrofalnom stanju. Svako ko se bar malo razume u elektroniku kazace da postojeci kablovi spadaju u kategoriju "izvadi i baci" jer je to nesto sto je vrlo podlozno vremenskom periodu (koriscenja ili nekoriscenja).

Znaci, postojecim kablovima nema pomoci u smislu popravke/opravke/ergeneracije... a uvodi se nesto sto opet mora da se distribuira tim istim kablovima. Ako te ne mrzi objasni mi kako ce uspeti da te stare kablove nateraju da rade nako novi. Vrlo rado cu priznati da nemam pojma jer je cinjenica da stvarno nemam pojma kako bi se izvelo da "od babe devojka bude".

Beogrid i EXE sam ponemuo u smislu "male firmice to mogu a velika i nenormalno bogata firma u odnosu na njih ne moze". Kapiras? Telekom je monopolista po raznim osnovama. Ima mesecni priliv, stalni!, veoma veliki. Zasto ne uloze jos malo vise u potpuno novo kad imaju para? Ako imaju XX1 milon imaju i XX9 miliona (ili X20... svakako nije nenormalna razlika u pitanju), glupo ali mislim da je razumljivo sta hocu da kazem.

Korisnici. Pa korisnici su sada nezadovoljni losom uslugom po pitanju mogucnosti brzine Internet-a. Nece se mnogo promeniti koriscenjem starih kablova ali ce biti veca cena "jer su ulozili...". Mnogo bi se promenili sa eskiviranjem starih kablova i korisnici ne bi mogli da se bune jer je usluga savrsena u odnosu na ranije.

O tome pricam. Meni je to logicno. Ne kazem da sam u pravu ali kazem da nema sanse da bude mnogo bolje. Malo bolje verovatno. Ali! Dokle to zadovoljavanje plebsa mrvicama...?


Pozdrav!
[ adzo_ @ 04.11.2016. 07:51 ] @
Pa sto nisi odmah napisao ovaj post. Sad je sve jasnije. Nemas pojma o cemu pricas ali bi voleo da ucestvujes u temi :)
Citat:
Znaci, postojece parice, kavlovi, zice (nazovi kako hoces) su u katastrofalnom stanju.

Odakle ti ovo? Moze neki izvor?

Citat:
Svako ko se bar malo razume u elektroniku kazace da postojeci kablovi spadaju u kategoriju "izvadi i baci"

A odakle ti ovo? Razumes se u elektroniku?
Znas li sta je razlog loseg net-a kod vecine onih koji imaju najmanje brzine kod Telekoma? Pa udaljenost od centrale. Nekada i preko 2-3km. Ovom akcijom razvlacenja opticke mreze i postavljanjem isturenih stepenova na 300m udaljenosti od svakog korisnika bi se resila ogromna ogromna vecina problema sa brzinama kod Telekoma.

Citat:
Ako te ne mrzi objasni mi kako ce uspeti da te stare kablove nateraju da rade nako novi. Vrlo rado cu priznati da nemam pojma jer je cinjenica da stvarno nemam pojma kako bi se izvelo da "od babe devojka bude".

Pa ne citas sta ljudi pisu ali volis da ucestvujes. Sto bi ti ja sad ponavljao kada je Nikola Trifunovic odlicno objasnio samo nekoliko postova pre tvog upada na temu. Procitaj jos jednom pa ako i dalje bude nejasno rad sam da pojasnim

Citat:
Beogrid i EXE sam ponemuo u smislu "male firmice to mogu a velika i nenormalno bogata firma u odnosu na njih ne moze". Kapiras?

Onda je potpuno legitiman i primer koji sam tebi dao. Ti mozes da obezbedis celoj svojoj zgradi da ima >100Mb interneta. Znaci 100% ljudi ce imati vise od 100Mb. Znaci li to da je Telekom los jer on ne moze da obezbedi to isto na teritoriji Srbije? Ne znam kako ne kapiras da je glupo poredjenje do bola. Kakve veze imaju Beogrid i Telekom? Da je bar Beogrid pokrio ceo BGD(ali ceo) optikom pa da kazes ajde mogli bi da se porede(mada ni tad jer Telekom je pokrio svako i najmanje mesto u SRB) ovako nigde veze izmedju njih nema. Slicniji si ti sto bi mogao da pokrijes jednu zgradu internetom sa Beogridom nego Telekom

Citat:
SBB je monopolista po raznim osnovama. Ima mesecni priliv, stalni!, veoma veliki. Zasto ne uloze jos malo vise u potpuno novo kad imaju para? Ako imaju XX1 milon imaju i XX9 miliona (ili X20... svakako nije nenormalna razlika u pitanju), glupo ali mislim da je razumljivo sta hocu da kazem.


Citat:
Korisnici. Pa korisnici su sada nezadovoljni losom uslugom po pitanju mogucnosti brzine Internet-a. Nece se mnogo promeniti koriscenjem starih kablova ali ce biti veca cena "jer su ulozili...". Mnogo bi se promenili sa eskiviranjem starih kablova i korisnici ne bi mogli da se bune jer je usluga savrsena u odnosu na ranije.


Naravno da su nezadovoljni kada je manjina korisnika na 200-300m od centrale i samo oni imaju mogucnost za brzi internet. Ovom akcijom resavaju osnovni problem. Evo moj primer. Ja sam na vise od 1km udaljen od najblize centrale i imam internet od 10Mb/1Mb.(iako sam u centru manjeg grada u Centralnoj Srbiji) Kada bi me primakli na 200-300m od isturenog stepena imao bi stabilan internet od 100Mb/2Mb i to koriscenjem starih kablova(i to zato sto Telekom nema u ponudi druge pakete jer bi teoretski moglo i 150Mb/30Mb) Kako to nije velika promena?!?!

Sve sto treba da uradis je da procitas sta pise u prethodnim postovima a ne da upadas kao padobranac
To sto je tebi nesto logicno ne znaci da je tacno

P.S.
Ispade da ja branim Telekom iako cu ih napustiti cim mi istekne ugovorna obaveza i preci na SBB. A sa SBB sam i pobegao na Telekom jer je SBB bio ocajan. Imao sam preko 20 prijava za 24 meseca koriscenja ali sam sreo servisera SBB koji me je ubedio da su zamenili taj problematicni cvor i da je sad OK(kod SBB sam i upoznao servisere)
[ bachi @ 04.11.2016. 08:31 ] @
Sćeka se iz nekog razloga osetio ugroženim ovom akcijom Telekoma gde udaraju na njegov voljeni SBB.

Sćeka nije u stanju da se raduje ovom potezu Telekoma jer to samo znači da će njegov voljeni SBB biti prinuđen da ponudi još brži i povoljniji Internet i TV kanale.

Šćeka n'ume da shvati da je konkurencija keva.

Jbg, šta će čovek. :(
[ Sceka @ 04.11.2016. 13:04 ] @
Heh... Telekom treba napadati zbog trenutnog stanja, a stanje je lose zbog stare instalacije, zica, kablova. @bachi je bar poznat po svom misljenju o Telekonju (njegov izraz, upotrebljava ga skoro uvek), misljenju koje iznosi na svakom forumu gde god se pomene Telekom. I sve sto napise je tacno, u pravu je 100%. "Odakle mi to da je katastofalno stanje cele infrastrukture - konkretno kablova" - pa to i ptice na grani znaju, izvora ima koliko hoces a i jos uvek svi imamo te kablove jer vecina (skoro svi, objektivno) imamo i Telekom telefon kod kuce. Ne znam da li ima coveka kod nas koji ne zna kad su kablovi postavljeni i ne zna da se osim u nekoj ali bas krajnjoj nuzdi zamena kablova nikada ne vrsi. A dovoljno je cak i letimicno posetiti par foruma gde na temama o Telekomu bas to biva isticano kao najveci problem. Nista ja ne izmisljam a da je @bachi uobicajeno raspolozen napisao bi, kao sto obicno radi, gomilu negativnih stvari u vezi Telekoma ukljucujuci i problem sa starom instalacijom ali draze mu je da mene cacne u vezi SBB-a... "Da li se razumem u elektroniku?" - naravno da se razumem jer radim posao koji podrazumeva znanje elektronike daleko vise od "slucajnog prolaznika" kome elektronika nije zanimanje/posao. Da li se razumem u kablove (svih vrsta, generalno)? Da, razumem se. Daleko vise nego obican covek kome to nije zanimanje. Kablovi koji su postavljeni su stari 30+ godina, ako to ne znaci nista onda dobro...

Ono sto je najgore - "Šćeka n'ume da shvati da je konkurencija keva." - pa ja samo o tome i pricam! Telekom bi bio konkurencija, konkretno SBB-u, kad bi postavljao optiku svuda i uvodio do korisnika svuda. A to mene licno zanima. Da neko bude stvarna konkurencija SBB-u jer sam izabrao SBB za provajdera od koga uzimam usluge samo zato sto nema boljih od njih. Ja licno sam imao nevidjene probleme sa SBB-om, i sve navodio na SBB forumu, mesecima. Pa kad je to sredjeno sada meni njihova usluga savrseno radi. UO mi je istekla pre vise od dve godine, nisam potpisao novu niti cu. Ali necu prelaziti kod drugog dok mi ovo radi ovako dobro (po svim pitanjima). Ako se sutra pojavi neko ko ima bolju ponudu sutra popodne cu preci kod tih nekih koji su bolji od SBB-a.

Da se radujem novom potezu Telekoma? Zasto? Bice bolje, svakako, sli nece biti mnogo bolje. Nece biti bolje od SBB-a. Sta tu ima da me raduje. Radovao sam se kad se pojavio TT, mislio sam da ce napokon pomeriti SBB sa mrtve tacke pa se nista nije desilo. I dalje SBB tera po svome jer nema konkurenciju. Nece je imati ni u Telekomu. Cemu radovanje. Neka se raduju oni koji su na desetak i manje Mbps jer ce imati nesto bolje. Ja nemam razloga.


Pozdrav!
[ adzo_ @ 04.11.2016. 13:33 ] @
Ko sa decom spava.....po svim pitanjima...se budi

Pozdrav

P.S.
Kod mojih je kuca napravljena pre 45god, od tada su i svi kablovi. Danas cu im reci da pocupaju sve kablove i telefonske i strujne, jer su eto stariji od 30god.
Preventivno, iako nemaju nikakvih problema. Ne znam da li imali prekida interneta 10x za ovih poslednjih 10god. Uvek radi na max. Ali novo je novo. Za svaki slucaj.
Kada me budu pitali zasto, recicu im da me je muzicki urednik koji se razume u kablove na to nagovorio. Valjda me nece cudno gledati. Dugo me znaju
Ako mi ne budu verovali recicu im da i ptice na grani znaju da su kablovi losi

Sceko ne daj se iznervirati, @bachi je stari provokator. U postu si 10x napisao rec SBB na temi koja se tice Telekoma
[ bachi @ 04.11.2016. 13:48 ] @
Hehehe, prvo napiše "muzički urednik koji se razume u kablove", a onda da sam ja stari provokator. :D

Telekom je zlo po ovo društvo uvek bio i ostaće i glavni su krivac za to što kasnimo toliko za svetom po pitanju telekomunikacija, ali ne može im se osporiti da će im ovo biti dobar potez. Nasuprot Šćekinom verovanju u loše kablove, jeste glavni krivac udaljenost krajnjeg korisnika od centrale, a ne kućna instalacija. Šta više, kućna instalacija njih i ne interesuje, već je to na korisniku da rešava.

Dakle, cilj je približiti što više krajnjih korisnika optičkom čvoru, kako bi im se moglo ponuditi što brži download i upload. Nakon toga ako imaju dva grama mozga će početi i da nude optiku do zgrada, a posle i do kuća, ali je ovo logičan potez od koga će masovno korisnici imati koristi, kako po pitanju Interneta, tako i po pitanju ip televizije, jer po pitanju TVa debelo zaostaju za SBBom, a kako i ne bi kada uglavnom ne mogu brže od 10/1 da ponude net (čast izuzecima onih srećnika što su blizu centrala), a kako jedan STB uzima ~4Mb/s, ostaje 6Mb/s na raspolaganju, a ako bi se neko usudio da gleda iptv na dva uređaja, ostalo bi mu manje od 2Mb za net.

Ovo je odličan potez i ako ovo realizuju kako treba i ne budu jajarili na upload brzini, predviđam svetlu budućnost Interneta u Srbiji i predviđam još brže i povoljnije ponude od SjBBa koji je de fakto monopolista po pitanju kablovske televizije.

I da, ako bih mogao da biram SBB 100/30 i Telekom 100/30, uzeo bih Telekom, upravo zato što nije u pitanju k2k tehnologija i takav net je pouzdaniji. A ako bi SBB nudio lupam 200/60 za iste novce kao telekom 100/30, onda bih ostao na SBBu.
[ Sceka @ 04.11.2016. 16:21 ] @
Citat:
cilj je približiti što više krajnjih korisnika optičkom čvoru

Pa to je ono sto pricam. Samo ce smanjiti za neki procenat sadasnju nemogucnost koja je ogromna. Da li ce bar 50% sadasnjih korisnika koji sada deklarativno imaju 10Mbps imati realnu mogucnost za bar realnih 50Mps za Internet? Za Internet a ne ukupno i za IPTV. Ako bude tako onda super ali sumnjam da ce biti tako - a to je neki minimum danas. O UL necu ni da pricam.

A do ]aja je ta fora "kuca stara 45 godina kao i kablovi u kuci i super sve to radi". Ma super i meni kao i tome nekome kome je to super. Ja sam ziveo u kuci 30 godina i za to vreme smo dva puta izmenili kompletno svu kablazu u kuci, sa sve razvodnim kutijama za struju. Verovatno je to glupo bilo ali eto, mora neko i gluposti da radi. Pazi, menjali sve a radilo je super. Zato nam i ide ovako zadnjih pedesetak godina, ma ne diraj nista - radi to super. Pa glipo je i ovo sto radi sad Telekom, pa super radi i sada...


Pozdrav!
[ neu @ 04.11.2016. 18:25 ] @
bachi izvini na kasnom odgovoru. Sto se tice brzina za Aleksinac i dalje su aktivni zvanicni paketi sa mts sajta, nezvanicno "Pustite ljudima sve sto moze da se pusti" bar ja takve informacije imam.Svakako cim dodjem do relevantnih informacija javicu se ovde.
Scekicu, bez uvrede ti si tolike gluposti i neistene ispisao u par postova da je to strasno, da li iz neznanja ili neceg drugog samo tebi poznatog.
1. Ti mesas elektroniku i telekomunikacije sto nije isto.
2.Tvrdis da Telekom ima raspale i dotrajale kablove. APSOLUTNO NIJE TACNO!
U to mozes da se uveris i sam dok setas ulicom.Posle 2000-te i promene vlasti neko je rekao Srbija se modernizuje.Evropa trazi da se ukine monopol i stvori zdrava konkurencija.Apsolutno podrzavam!!! Sto vise mogucnosti to bolji kvalitet i cena logicno.E sad sledi nesto sto niko ne spominje iz meni nepoznatih razloga.Dolazi naredba odredjenih institucija da Telekom mora sve kablove spustiti podzemno, i to iz dva glavna razloga: 1)Estetske prirode (brdo kablova po banderama po celom gradu ruzno!) 2) Bezbednost. Da ne objasnjavam sad kakve sve bezbednosne rizike nosi sa sobom samonosivi kabl vezan za drveni stub a kamoli za elektricni stub. Opet kazem apsolutno podrzavam, lepo je setati gradom bez kablova koji vise na sve strane. Nakon toga Telekom pravi dugorocni biznis plan tj uvodjenje ADSL-a po prvi put na nasim prostorima.E sad dolazimo do dotrajalih kablova kako ti tvrdis. Telekom do svakog ali pazi svakog objekta u Srbiji pocinje podzemno kabliranje novim DSL kablovima!!!! Prvi radovi su cinimi se poceli 2002 ili 2003.Naravno investicija ogromna!!!! da li znas koliko u to vreme kosta 100m DSL podzemnog kabla 3x4 tj 6 parica? Da li znas koliko je ljudi potrebno da iskopa i kablira celu Srbiju? Naravno Telekom nema toliko para, dize ogroman Kredit!!! Da ne dodje do zabune, tamo gde nisu reseni pravno imevinski odnosi ili gradjani nisu dozvolili isopavanje ulice zamenjeni su postojeci drveni stubovi betonskim i izvuceni novi DSL vazdusni kablovi. Tako da ta tvoja prica o starim kablovima apsolutno nije tacna!!!.I jos nesto dok je Telekom kopao ulice i polagao kablove niotkuda se pojavise brdo provajdera za koje zakon ne vazi i razvukose kablove ne po telekomunikacijone stubove vec ELEKTRICNE!!! Opet ponavljam, svako moze da proveri ovu prico o novim DSL kablovima do svakog korisnika tako sto ce:
1.Ako zivi u kuci -Otvoriti mali sivi metalni ormaric koji se nalazi negde na zidu same kuce i uveriti se o kvalitetu kabla!
2.Ako zivi u zgradi -Ako slucajno zatekne nekog iz telekoma da radi nesto na ormaricu koji se obicno nalazi na ulazu zgrade i uveri o kvalitetu kabla. (Nikako sami otvarati ormaric na ulazu zgrade jer je to opisano u krivicnom zakonu)


2.Scekicu takodje si pomenuo da Telekom ima para i da je povlascen da radi sta hoce.
1) Telekom nema para koliko ti mislis jer jos otplacuje gomilu realizovanih projekta (kredit), plus 30% vracen udeo od Grka i Italijana (koje je prodao Milosevic) naravno kreditom.
2) Telekom je povlacen da radi sta hoce? Netacno! Evo nekoliko primera. Teslin vremeplov projekcija samo sto pocela gomila ljudi, prilazie 2 policajca i komunalni policajac i traze sve papire odmah i sad!!! Ko je izdao odobrenje, ko je pecatirao, ko je organizator itd. Sva sreca pa su svi papiri bili tu inace ne znam sta bi se desilo,Moje pitanje za tebe da li inspektor ili bar komunalni policajac pridje i trazi papire odmah za bilo kog provajdera dok vuce samonosive kablove po ELEKTRICNIM stubovima? .Jos jedna situacija u kojoj Telekom povlacen. Firma u jednom gradu trazi otptiku, izlazi se na teren da se sagleda situacija gde moze da prodje optika.Sagleda se situacija ima kopanja za koje treba dozvola, krene se u reazlizaciju tj dobijanja dozvole kad gle cuda jedan od provajdera razvuko optiku po elektricnim stubovima i zavrsio posao dok Telekom jos ceka dozvolu. I tako ja mogu da nabrajam stotine primera gde je Telekom povlacen.

3. Zato Telekom ne vuce optiku do svakog korisnika?
1) Enormno velika investicija, da li znas da samo jedan GPON uredaj koji se montira na zavrsteku optickog vlakana kod korisnika kosta oko 80e nabavna cena.Da li znas koliko kosta opticki kabl za podzemu montazu sa samo 1 vlaknom (Jer Telekom ne sme da vuce vazdusnim putem!)? Da li znas koliko kosta samo jedan lokalni DSLAM koji ce prihvatiti sva ta vlakan u jednom naselju/ulicu? .Da li znas koliko kosta oprema za centralni DSLAM, ruteri koji ce rutirati sav taj protok? Da li znas koliko kostaju podizvodjaci da ponovo sve raskopaju i provucu tu optiku i koliko ljudi je za to potrebno? Da li znas da opet neko treba da ti da dozvolu da sve kopas i da za sve to platis enormnu taksu lokalnim samoupravama? Da li znas da bi optikom do svakog korisnika morao da se siri izlazni link ka madjarskoj, rumuniji, hrvackoj? Da li znas, da danas da bi dovukao optiku u nekoj zgradi moras da imas saglasnost skupstine stanara? I tako mogu da ti nabrajam do sutra sta je sve potrebno.
Kad sve to izracunas i stavis na papir dobijes neku nenormalnu veliku sumu novca koji ti je potreban za realizaciju projekta.Zatim se zapitas ako ja realizujem taj projekat koju cenu ponuditi korisniku za recimo 500mb/500mb? 6000 ili 9500 mesecno da bi ispaltio projekat za naredne 10 15god? Zatim shvatis da je Srbija i dalje siromasna zemlja i da ljudi nece da plate 50/2 za 1800 din i 6 meseci gratis vec trce kod lokalnog provajdere i uzimaju 5mb/512kbps za 500din i srecni su jer imaju internet da procitaju novine online.Na kraju shvatis da je projekat osudjen na propast.Budimo realni osim nas male grupe fanatika koja bi volela gigabitni net ostatak Srbije se zadovoljava i sa 5/1mb protoka jer im sluzi za citanje novina, Facebook i da ponekad pricaju Skype-om. I jos nesto jako vazna cinjenica i da se kojim slucajem realizuje takav jedan veliki projekat opet bi se nasao neki provajder koji ima jak uticaj i loby na zapadu ili kod nekog iz politickog vrha i rekao "Telekom je monopolista" i trazio na osnovu toga i uredbe o slobodnom trzistu zakup vlakna do korisnika po smesnoj ceni kao sto je sada slucaj sa protovima za ADSL a da nije ni dinara ulozio u projekat. Da li se uopste neko zapitao sta ce biti sa svim tim provajderima koji vuku kablove po elektricnim stubovima kada se proda EPS? I da umalo da zaboravim Telekom vuce optiku gde za to ima uslova.Recimo nove zgrade u izgradnji. Licno sam se uverio da sve ovo sto sam napisao u vezi optike je 100% tacno. Primer tri nove zgrade oko 180 stanova nema bakra u zgradi znaci komplet optika do korisnika.Optika zavrsava kod korisnika u stanu.Odmah na ullazu u stan iznad ulaznih vrata mini rack.Iz mini reka komplet izvucene po dve gigabitne ethernet instalacije do svake prostorije. Lepo? To je bas sve ono u cemu mi mastamo. I onda dodje trenutak da sve to se pusti i bude u funkciji.I gle cuda potpuni fijaska znate li od 180 stana koliko je usluga prodato? Da li znate kakve su brzine trazili korisnici? Bolje da ne pricam dalje. Da li mislite da je i jedan korisnik trazio neki upload boost?


I tako ja mogu da pisem danima o ovoj temi ali sam bas umoran pa cu zavrsiti ovde.
Jos jednom napominjem nije mi cilj da i jednog provajdera blatim niti da velicam Telekom, kao sto vidite nisam pomenuo ni jedno ime osim Telekoma(tema je vezana za Telekom).Vec sam ovo napisao jer sam veoma upoznat sa razvojom svih tehnologija i cele situacije koja se tice interneta od 2000god pa nadalje.
I jos nesto da budem jasan neka dodje bilo koji provajder neka mi dovuce optiku do kuce po zakonu, neka mi da i smesnih 50/20 za optiku + pristojnu fiksnu cenu, i ja cu potipisati ugovor ne na 2 god nego na 20godina.
Pozdrav
[ Sceka @ 04.11.2016. 21:27 ] @
Eto, to je vec nesto za sta nemam ni jedne reci protiv. A zasto? Pa jednostavno, cinjenice i nista drugo a iz texta se vidi da baratas materijom jer nema nista sto nije konkretno. I sta sad ja da kazem osim dobro?

Ja ono sto kazem, kazem na osnovu mojih saznanja. Od par Telekomovih ljudi koji rade na terenu, od par ljudi koji rade konkretno na telefonskim instalacijama i na bazi procitanog u stampi gde se sporadicno moze naci tacno ono sto sam naveo - da su Telekomovi kablovi u raspadu. Nigde nisam ni tvrdio da znam vise od toga ali sam tvrdio ono sto znam na bazi licnog iskustva sa kablovima a to je tacno ono sto sam napisao. Drugo, znam (iz prve ruke) da Telekom ima nevidjeno veliki priliv novca na mesecnom nivou u odnosu na vecinu (kako kazu, veliku vecinu) ostalih firmi a ne bih rekao da je razlika u sadasnjem ulaganju i nivou iznad tolika da je nemoguce. To je i dalje moje misljenje.

Osnovni cilj moga pisanja je da budem sto tacnije informisan o mogucoj konkurenciji SBB-u po pitanju Internet-a jer bih ja licno to voleo i imao interesa da se desi. A ne bih rekao da ce to biti.

U stvari ima nesto sto me najvise isprovocira, a to je agresija i arogancija sa osnovom predubedjenja na licnoj osnovi. A to je cesta pojava, ne samo ovde, pa onda reagujem. A veze nema ni sa cim, tipa "zivimo u takvoj Drzavi" i slicne nebuloze. Pa se onda opustim pa i ja slicno... Ne pravdam se, previse sam mator za to, nego kazem.

Znaci, ostaje da ti verujem da je sve tacno jer mi tako deluje a ako je tacno onda mogu da kazem da sam u nekim stvarima pogresio.


Pozdrav!
[ MyWay @ 08.11.2016. 21:44 ] @
Samo ukratko o ovom projektu - model koji će se primenjivati je kombinovani FTTC/N i FTTH zavisno od tipa područja i gustine naseljenosti (urban/rural, zgrade/kuće..).
Tamo gde je FTTC/N to će se realizovati preko bakarnih parica sa znatno skraćenom petljom i sa vektoringom. Za FTTH je sve jasno.
Postojeća VDSL oprema kod korisnika će se menjati samo ukoliko ne podržava vektoring.
[ dulsrules @ 12.11.2016. 00:03 ] @
A sta je sa ponudom novih paketa, onih koji su adekvatni za ove nove tehnologije pristupa ? Znas li nesto o tome ?
[ miki_250 @ 15.11.2016. 14:48 ] @
Kod mene su bili pre neki dan...da traze saglasnost za uvodjenje optike....tako da uskoro bice jos bolje za sada u zgradi ikom targo telekom i telekom + optika telekom....sto vise to bolje
[ Milan86 @ 17.11.2016. 10:09 ] @
Kod mene je letos zavrsena FTTB mreza. 28.11 cu podneti zahtev za NET 50, taman da iskoristim akciju 5 meseci za 1 din. i da se ratosiljam SBB-ovog Interneta. :)
[ bachi @ 17.11.2016. 12:38 ] @
Uživaj u čitavih 2Mb uploada. :(
[ Milan86 @ 17.11.2016. 14:23 ] @
Bar necu uzivati svako vece u packet loss-u na SBB-u (nesposobni su da rese isti, nikada nije ni resen skroz). Nema veceri da ne stucne net.

A da je malo 2Mb/s upload-a za FTTB, malo je. Mozda povecaju uskoro. :D
[ calexx @ 18.11.2016. 00:30 ] @
Porediš babe i žabe. Ni SBB FTTB ne bi radio gore nego mts-ov mada bi ipak brzine bile veće. Jedina razlika je što nekom dođe jedan a nekom drugi FTTB pa ga hvali. Kao ja ovaj moj FTTH. ;) Sa 8Mbps UL. ;)

Koristio sam SBB godinama i sve je radilo savršeno. Koristio sam i ADSL godinama i radilo je slično, mada malo sporije. Ako je kod nekoga problem, to nije globalni nego lokalni problem i ne može da se primeni na firmu.
[ pobesnelipostar @ 28.11.2016. 17:42 ] @
...kod mene bili danas,svi stanari su potpisali-a niko da nam kaze kad-sta-kako i koliko....
[ Milan86 @ 28.11.2016. 18:41 ] @
Optikom dolaze do PTT table u podrumu zgrade i u istu postavljaju novu opremu i povezuju postojece parice u zgradi, ili instaliraju IPAN. Mozda od IPAN-a u blizini dovode optiku do tvoje zgrade.

Sto se tice ponude, vazi ponuda sa sajta. Mozes uzeti i najveci paket. Valjda ce u skorije vreme povecati upload.
[ Sceka @ 12.12.2016. 16:13 ] @
Iskoristio sam deo napisanog sa prethodne strane (@neu post, stavka broj 3.) u nekoj diskusiji i dobio sledece, kopiram:
Citat:
Hajde u stilu prekopirane poruke ovo da bude, akcentujem na SBB i Telekom. Ovo gore važi za nekog početnika koji želi da tek da krene sa radom i pruža usluge interneta. GPON ONT svakako nije 80eura (u navedenom tekstu nema koje proizvođač opreme). Drugo od svega toga jeste i razlika između Telekoma, SBB i nekog ko tek počinje da pruža usluge. Zašto ovo kažem?

Telekom Srbija sa svakom rekonstrukcijom ulice gradi svoju podzemnu infrastrukturu (ubacuje cevi fi150 ili veće zavisno od lokacije i uslova h4, h8, h12), evo kod mene je izgradio 2 kilometra podzemne infrastrukture full opremljenu (računam levu stranu dužina 1km, i desnu stranu 1km), onda taj isti Telekom iznajmi po dužnom metru 1.5-3.5 eura za polaganje optike nekom drugom provajderu (cena se verovatno menjala tokom godina pa je moguće da bude i niža). Telekom i SBB dobijaju povlašćene cene (evo Ubee ruter je direktno stigao iz fabrike), uvezao SBB, poslao na sertifikaciju i verovatno je već v2 verzija u upotrebi. SBB svakako nije naručio 100 komada, nego par hiljada i to ne po ceni koja se gore navodi kao minimalna od 80 eur za ONT (ograđujem se, SBB je uvezao kablovske modeme) što je još pristupačnije.

Kada govorimo o optičkom kablu za krajnjeg korisnika 65 dinara kod Netiks-a i to sa 4 vlakna, sa zaštitom od glodara (spoljašnja i unutrašnja montaža), a to je maloprodajna cena. Onda samonoseći kabl sa svim neki ojačanjima, sa radnim temperaturama od -40 do +60 stepeni, sa 24 vlakna je 261 dinar (maloprodajna cena).... Ako su ovo maloprodajne cene koje su onda veleprodajne ili FOB cene kada naručite direktno iz fabrike (a mahom iz Kine 90% njih naručuje ili uvozi), pa kada jedan Telekom za svoje radove naruči 500 kilometara kabla, kada SBB isto tako naruči onda sigurno neće plaćati papreno skupo to, nego dobiti smešnu cenu, jer proizvođač u Kini nema maržu od 500%....

GPON ONT cena isključivo zavisi od proizvođača, pa tako ZTE možete naći i ispod 15$ zavisno od količine koju naručite, onda je neko naveo taj centralni deo, GPON OLT odakle sve kreće samo jedan hardver prosek oko 2000-5000$ zavisno od proizvođača, pa tako Huawei MA5600T svič košta u proseku oko 2000$, sa kapacitetom 64 x 10G GPON, 256 x GPON, 768 x GE....

Neko je spomenuo i dslm koliko košta, pa evo ovaj mini tj. malog kapaciteta sa 128 ili 256 portova, koji podržava ADSL 2+ košta do 2500$ (HUAWEI Mini DSLAM MA5616 128/256), kako izgleda jedan port, pa evo slike

(sliku nisam postavio jer je ionako malena... a mogu ako treba...)

Znaci, ja se u cifre kostanja i te neke specificne podatke o pojedinacnim uredjajima ne razumem jer nisu u sferi mog interesovanja pa mi ostaje da i u ovo verujem kao sto sam verovao da je @neu naveo tacne podatke.

E sad, koje su tacne cifre, ko je tacniji u informacijama... nemam pojma, naravno, ali na bazi jos nekih komentara na raznim forumima polako se vracam onom sto sam ranije ja pisao kao prilicno tacnim. (kazem prilicno)


Pozdrav!
[ ademare @ 12.12.2016. 18:00 ] @
Ja u ovoj prici oko Telekoma i optike nisam ucestvovao , pa bih mogao da dodam svoje misljenje.

Otprilike , mada Razlicite , obe ove price su Donekle tacne !!

Paradoks ili nije ? Zivimo u Srbistanu , drzavici Paradoxa , pa je sve moguce .

Znaci da predjem na detalje. Ove cene kojima je neko , snabdeo Sceku su svakako mogucno tacne ! Ali to kod nas ne znaci i da se sve odigrava po tom scenariu ! Jer Veliki je to novac , nisu tu nikada cista posla , tipa u maloprodaji toliko , da ali u Velikoprodaji kod nas moze da bude Skuplje !

Stos je u tome da postoje , mediji ih nazivaju Kontraverzni Biznismeni , mada se odomacio naziv Tajkuni i da to ne ide , po principu , ode Telekom ili EPS u radnju ili pozove komercijala uvoznika itd ..

Vec sve ide preko Tendera ! A oni su sve osim Posteni , pa cena moze da bude Neograniceno visoka , jer novac ide u privatne dzepove !

Tako je u Prosloj garnituri , lekar iz Subotice , Ortoped, sa radnjicom kompjutera, sa registrovanim jednim radnikom , pobedio na okruglo 1.000 Tendera o kompjuterskoj opremi !! Sve posteno !!

Za EPS od 2001 . postoje dva tajkuna , nerazdvojni ko Sijamski Blizanci H&L koji su Posrednici u Kupovini struje izmedju EPS-a i Republike Srpske. Ne mogu to da odrade bez njih Dvojice !! Zato sto ovaj dvojac EPS-u placa 1 cent za Kilowat , a prodaje RS po 10 , a kada zatreba obrnuto , cena je ista !

Sada je taj dvojac preuzeo Kompjutere , njihov je najveci lanac prodavnica Kompjutera , cije je sediste u Cacku itd.

Tako da Neu kao neka vrsta osobe iz sistema, telekoma, prica o cenama po kojima oni dobijaju roba, mada ona vredela i 10 puta manje !
[ Sceka @ 12.12.2016. 20:06 ] @
Citat:
Otprilike , mada Razlicite , obe ove price su Donekle tacne !!

Na osnovu cega?




Ostalo je nepotrebno jer se prica o konkretnim stvarima koje su evidentne u prici i vazne za shvatanje price iz naslova teme. Ostalo spada u forumsko cavrljanje koga ima u izobilju na sve strane i moze se primeniti bukvalno na sve i svasta a nista ne znaci.
(ovo je komentar a ne diskusiono pa nema potrebe za odgovaranjem jer necu ucestvovati u tome)


Pozdrav!
[ ademare @ 13.12.2016. 15:45 ] @
Pa ko od tebe trazi odgovor ?

Ti si napisao sta si mislio o temi, ja takodje .

Niti je tebi potreban odgovor , niti meni !

Po tebi clan Neu Laze , po meni Govori Istinu , samo nije sve onako kako ti zamisljas da jeste .

Po meni i ti koji su ti dali podatke Govore Istinu takodje , ali u sudaru te dve Istine , dolazi do formiranja Stvarnosti , koja je kombinacija te dve Istine, i stvara se samo jedna Istina - Realnost .

Naravno da sam ja izneo samo poznate cinjenice, jer nisam Inspektor ili Tuzilac , pa da znam neke tajne .
[ Sceka @ 13.12.2016. 16:43 ] @
Zaci nemas na osnovu cega nego samo piskaras 'nako da bi nesto napisao, filozofirao.


Pozdrav
[ miki_250 @ 14.12.2016. 22:41 ] @
Mislim da je optika samo priprema terena za dalju borbu za trziste...tj ponuda vecih brzina usluga itd...preko optike ali to sigurno nece biti odmah....
[ alekksandar @ 25.12.2016. 09:11 ] @
Ta optika u aleksincu funkcionise delimicno.
Neznam, da je neko pohvalio kad znam da dobar deo grada ima problema sa fiksnim telefonima,
o internetu necu ni da pricam.
btw iz Aleksinca sam, malo i tuzno mesto na jugu
[ Metathron @ 12.05.2017. 21:38 ] @
MTS na sajtu ponudio Net optika pakete (cene su za ugovorenu obavezu i bez ugovorene obaveze)

Net 150 optika do 150/20 Mb/s 2.299,00. 2.499,00

Net 250 optika do 250/30 Mb/s 3.499,00 3.699,00

Net 1000 optika do 1000/100 Mb/s 6.999,00 7.199,00
[ bachi @ 13.05.2017. 08:10 ] @
Falim te živote da se raspali Telekonj pomerio sa mrtve tačke.

Nadam se da će se rapidno širiti optika kako ponuda ne bi bila ograničeno dostupna.
[ calexx @ 13.05.2017. 12:31 ] @
Ponuda je u fazonu SBB-a, optika se nudi tamo gde ima tehničkih mogućnosti a koliko znam, u Nišu samo jedna zgrada ima mts optiku. Osim ako nisu nastavili da rade, što me ne bi začudilo.
[ bachi @ 13.05.2017. 12:51 ] @
Ako misle da opstanu na tržištu, moraju rapidno da šire ponudu optike.
[ rmilić @ 13.05.2017. 13:13 ] @
Poslovna politika u Srbiji, ako se to u opšte može nazvati poslovnom politikom, je prodati što skuplje lošu ponudu!
Imam utisak da je u pitanju neki dil među operaterima po tom pitanju?!
Kako sam otišao preko granice, i tu gde sada trenutno živim, prosto sam šokiran šta se daje za male pare!
U prevodu, za naših 500 dinara imam internet paket 60/60mbps bez limita. Isto je i za mobilnu telefoniju. Za 600 dinara imam 650 minuta razgovora, 650 sms-ova, 5gb interneta i 50 tv kanala na androidu. Što ne potrošim prenosi se u sledeći mesec.
U Srbiji to ne može ni da se sanja?!
[ Dexic @ 13.05.2017. 14:44 ] @
To sto imas ne moze da se sanja u skoro celom svetu.
Ti si verovatno u BG ili RU, mislim da nigde drugde nesto slicno nema.
[ rmilić @ 13.05.2017. 16:55 ] @
Da, Rusija je u pitanju.
Internet:

Telefon:
[ teroknor @ 25.05.2017. 09:48 ] @
Citat:
Metathron:
MTS na sajtu ponudio Net optika pakete (cene su za ugovorenu obavezu i bez ugovorene obaveze)

Net 150 optika do 150/20 Mb/s 2.299,00. 2.499,00

Net 250 optika do 250/30 Mb/s 3.499,00 3.699,00

Net 1000 optika do 1000/100 Mb/s 6.999,00 7.199,00



Još da imam "uslova".... inače ponuda i cene su sjajni!
[ Dexic @ 25.05.2017. 10:38 ] @
Cene nisu te, postavili su novi cenovnik.
[ Zoran Milovanovic @ 25.05.2017. 11:02 ] @
150/20 - 3399
250/30 - 3799
1000/100 - 8999

Inace cene iz posta iznad su bile postavljene na sajtu, uklonjenje i nakon nekoliko dana postavljene nove, vece. :(
[ okudadim @ 25.05.2017. 14:01 ] @
Pa da, ići će to još gore.... :(
A št su rekli za pokrivenost? Jel' ide dalje od Dedinja u BG-u?
[ ademare @ 25.05.2017. 16:18 ] @
Video sam i ja te stare cene , ali sada na linku za Internet Nema uopste optike ?

Koji je link ka tom cenovniku za Optiku ?

Inace i nema svrhe , to ni da objavljuju , jer je na nivou laznih reklama , jer skoro niko nema mogucnost za to . 99 % ljudi ne moze ni VDSL , a o optici i da ne pricamo.
[ since1986BC @ 26.05.2017. 13:48 ] @
Link ka cenovniku za optiku ne postoji vise. To jest sadrzaj je uklonjen a bio je na ovom linku
https://www.mts.rs/privatni/in...kucni-internet/internet-paketi


Ovo dole sam uradio screenshot linka iz google kesha (istorija)
[ DusanSukovic @ 28.05.2017. 13:01 ] @
Citat:
ademare:
Video sam i ja te stare cene , ali sada na linku za Internet Nema uopste optike ?

Koji je link ka tom cenovniku za Optiku ?

Inace i nema svrhe , to ni da objavljuju , jer je na nivou laznih reklama , jer skoro niko nema mogucnost za to . 99 % ljudi ne moze ni VDSL , a o optici i da ne pricamo.


Krecu sigurno opet na SMIN soluciju dialup 56 kbit/sec to su sa puno ponosa najavljivali ore 10-12 godina cini mi se..
[ DusanSukovic @ 28.05.2017. 13:02 ] @
Citat:
okudadim:
Pa da, ići će to još gore.... :(
A št su rekli za pokrivenost? Jel' ide dalje od Dedinja u BG-u?


Dedinje - Marinkova Bara, centar svetskije desavanja..
[ ujillistd @ 29.05.2017. 14:00 ] @
Hahahahhaha, baš tako
[ dr0id @ 10.08.2017. 15:54 ] @
Citat:
teroknor:
Citat:
Metathron:
MTS na sajtu ponudio Net optika pakete (cene su za ugovorenu obavezu i bez ugovorene obaveze)

Net 150 optika do 150/20 Mb/s 2.299,00. 2.499,00

Net 250 optika do 250/30 Mb/s 3.499,00 3.699,00

Net 1000 optika do 1000/100 Mb/s 6.999,00 7.199,00



Još da imam "uslova".... inače ponuda i cene su sjajni!

Ovo su sjajne cene i ponuda a ne te monopolsko-lopovske
[ Milan Kragujevic @ 16.08.2017. 23:07 ] @
Inače jel ima šanse da se telekomu plati da dovuče optiku do sela, ne do kuće nego makar do ulice, jer ja vučem vdsl2 iz grada koji je na 2.5km i jako loše radi, ping ka guglu je oko 60 ms, ka cloudflare 50 ms, brzina mi je 15/1 iako plaćam 20/2, zato što max može tih 20/2 a ima iptv a upload je loš dosta.
[ Metathron @ 07.09.2017. 05:08 ] @
Citat:
dr0id:

Ovo su sjajne cene i ponuda a ne te monopolsko-lopovske


Droid, ja bio na njihovom sajtu i ne videh nigde te pakete a ni za te pare.
[ adzo_ @ 07.09.2017. 11:13 ] @
http://su.stcable.tv/sr/package
[ Metathron @ 12.09.2017. 22:06 ] @
https://www.mts.rs/privatni/internet/kucni-internet/mts-optika

Najzad nesto konkretno da napisu.
[ Metathron @ 13.09.2017. 21:13 ] @
Videh i reklamu na B92/O2 sa linka iz prethodne poruke. Otisao na sajt i otvorio chat sa podrskom, pitao dokle su stigli sa optikom na Novom Beogradu posto vidim da se reklamira ali na osnovu broja fiksnog telefona receno mi je da nema uslova. Inace recimo moja zgrada je relativno u komsiluku Telekomove zgrade (450-500m). Izgleda po reklami optika je u mom dvoristu, ali izgleda da u mom slucaju optika nije u njihovom dvoristu ako me razumete.
Koliko znam ima vise firmi koje su zaduzene za Novi Beograd i svaka ima svoj klaster zgrada i ulaza za koje su zaduzene. A taj posao vec rade skoro godinu dana.
[ DusanSukovic @ 02.10.2017. 08:20 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Inače jel ima šanse da se telekomu plati da dovuče optiku do sela, ne do kuće nego makar do ulice, jer ja vučem vdsl2 iz grada koji je na 2.5km i jako loše radi, ping ka guglu je oko 60 ms, ka cloudflare 50 ms, brzina mi je 15/1 iako plaćam 20/2, zato što max može tih 20/2 a ima iptv a upload je loš dosta.



Gledam, i ne mogu da verujem sta covek napisa?! Zar ti ne znas da se nasa zaostala drzava zove "Ne Moze".
[ DusanSukovic @ 06.10.2017. 05:54 ] @
Citat:
Metathron:
https://www.mts.rs/privatni/internet/kucni-internet/mts-optika

Najzad nesto konkretno da napisu.



"Optiku dovodimo u Vaš stan ili kuću o našem trošku. Besplatno obezbeđujemo i instaliramo potrebnu opremu, a posle obavljenih radova sve dovodimo u prvobitno stanje."

Konkretnije da ne moze biti
[ Binary Mind @ 08.10.2017. 18:34 ] @
Citat:
Metathron:
https://www.mts.rs/privatni/internet/kucni-internet/mts-optika

Najzad nesto konkretno da napisu.


Mmmmm... Da! Kako da ne...
[ Metathron @ 08.10.2017. 20:50 ] @
Ma znam, ali ljudi, oni vec godinu dana dovode optiku do zgrada na Novom Beogradu. Bar 8-10 meseci ima kako su neke zgrade dobile obavestenja o prikljucenju. Znam imena 3 firme a cuo sam bar jos 2 da to rade na Novom Beogradu. Ovo su se prvi put oglasili. Znam reklamiraju se, i ja sam licno zvao ali nema mogucnosti. Znaci moja zgrada ko zna kad ce. A na 450 metara sam vazdusne linija od njihovog dvorista, da se nasalim.
[ miki_250 @ 07.12.2017. 16:36 ] @
Neka hvala ja cu bakar da zadrzim dok cene ne budu malo realnije...ovo sasvim dovoljno za kucne potrebe.....
[ djoka_l @ 07.12.2017. 16:40 ] @
Meni je pre mesec dana istekao prethodni ugovor sa mts-om, pa su me pozvali da obnovim i dali mi ponudu da pređem sa 10/2 na 50/2 brzinu za 100 din mesečno više. Tada sam ih pitao za optiku, pa sam dobio obaveštenje (ako im je verovati) da će svi koji imaju ugovor na 50/2 dobiti besplatno optiku kada dođe do zgrade. Živi bili pa videli...

[ AwesomeP @ 18.12.2017. 09:47 ] @
Evo kod mene je Telekom (mts) uveo optiku u zgradu. Ušli u zgradu optičkim kablom i postavili ormariće u zgradi. Počeli su da zovu komšije jednog po jednog da se raspituju ko hoće priključak. Ja uzmem pozovem sam i pitam šta i kako. I evo sume razgovora:
1. Za dobijanje veze preko optičkog kabla, potrebno je da imate fiksni telefonski broj (!!). Ja imam paricu do stana, a isti sam odjavio jer ga nikada nisam koristio, a ne želim da plaćam 600din, ne znam ni ja zašto.
2. Koliko košta? Cene mi je čovek čitao preko telefona (hvala mu), ali nije znao da mi kaže kada će biti objavljene na sajtu.
3. Koliko vremena je potrebno za uvodjenje optike sada kad ste već stigli sa optičkim kablom na 4.5m od ulaza u stan? Ne znamo, zavisi koliko treba da se procesuira nalog.
4. Zašto je potrebna fiksna telefonska linija za uvodjenje optičkog interneta u stan (na snimku koji ste objavili se vidi postavljanje optičkog vlakna u stanu)? Izbegavanje konkretnog odgovora.

Znači, ko je isključio fiksnu telefonsku liniju, ako želi optičku vezu, mora da priključi opet svoj broj, što košta 6000din, ali je MTS dobre volje, pa će dozvoliti klijentu da plati to u ratama. Plus, naravno, 600din za "održavanje" telefonskog broja svakog meseca.

Više puta sam pitao mejlom zašto mi je potrebno da imam fiksnu telefonsku liniju i nikako da dobijem konkretan odgovor (mogu i da objavim nesuvisle odgovore na forumu).

Zaključak: prvobitno oduševljenje se pretvorilo u razočaranje. Mene neće videti. Bruka.
[ Branimir Maksimovic @ 18.12.2017. 09:53 ] @
Ja imam kod svog provajdera mogucnost za optiku (to je ona kombinacija sa eternet kablom) ali me mrzi da podnosim zahtev ;)
Ne dobijam nista posebno sa optikom a gubim ruter. Mislim sa 60/3 na 60/6, samo duplo veci apload sa mogucnosti jos duplitanje uploada za 900din.
[ ademare @ 18.12.2017. 12:27 ] @
Zasto bi uzimao opet svoj broj ? Kada ti ne treba da biras neki specijalni broj , da ti je trebao , ne bi ga ni iskljucivao !

Prikljucivanje kao Novi korisnik kosta 1 dinar ! Naravno potpisuje se ugovor na 2 godine za fiksni telefon . Kakvih , sad ti izmisljaju 6.000 ? Nema to veze sa istinom .

Telekom ima toliko slobodnih kapaciteta u fiksnoj telefoniji , da ne zna sta da radi sa njima . I 1. dinar im je mnogo

To sto traze fiksni za opticki , je njihova Politika , naredba , inace kako bi ti uvalili fiksni ?

Malo je Glupo sto krijes cene optike , kao da je neka Drzavna tajna u pitanju
[ adzo_ @ 18.12.2017. 14:44 ] @
Svako od njih ima neki svoj osnovni prihod i niko nece odustati od tog prihoda. Zovu ga fiksni, mesecno odrzavanje....nekome ne treba fiksni telefon nekome ne treba televizija ali ovi najveci su u stanju da uslovljavaju.
Negde sam cuo da Telekom sve svoje korisnike vodi po fiksnom broju telefona. Da im je to neka sifra i osnova za sve ostale usluge. Da su suvise inertni da menjaju taj svoj ERP. A svakako nije za baciti 600din mesecno od svih korisnika.

Ja sam se pre prelaska na SBB raspitivao kod Telekoma za optiku. U mom gradu nece do 2019. Cak nemaju ni tehnicke planove za 2018.
[ AwesomeP @ 18.12.2017. 16:00 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja imam kod svog provajdera mogucnost za optiku (to je ona kombinacija sa eternet kablom) ali me mrzi da podnosim zahtev ;)
Ne dobijam nista posebno sa optikom a gubim ruter. Mislim sa 60/3 na 60/6, samo duplo veci apload sa mogucnosti jos duplitanje uploada za 900din.

Ja sam voljan da menjam, ali nemam nijednog drugog provajdera u zgradi osim Ikoma (čitaj SBB), a Telekom se ponaša nezakonito i zahteva fiksni broj.

Po Zakonu o zaštiti potrošača:

"Osnovna prava potrošača su:...
3) obaveštenost - raspolaganje tačnim podacima koji su neophodni za razuman izbor ponuđene robe i usluga;
4) izbor - mogućnost izbora između više roba i usluga po pristupačnim cenama i uz odgovarajući kvalitet; "

Nešto im obaveštavanje nije jača strana.

"Trgovac je dužan da, osim ako ovim zakonom nije drugačije propisano, na nedvosmislen, čitak i lako uočljiv način istakne prodajnu, odnosno jediničnu cenu robe ili usluge, u skladu sa propisima koji uređuju trgovinu"
I gde su cene istaknute? A nude se preko telefona.


"Trgovac je dužan da sačini cenovnik ili tarifnik usluga.
Cenovnik ili tarifnik usluga iz stava 1. ovog člana, trgovac je dužan da istakne u izlogu, odnosno poslovnim prostorijama ili na drugom mestu na kome nudi vršenje usluga.
Ako trgovac nudi vršenje usluga u posebnom odeljenju prodajnog objekta, cenovnik ili tarifnik usluga može da istakne u tom odeljenju. "


"Trgovac je dužan da pre zaključenja ugovora o prodaji robe ili pružanju usluga, potrošača na jasan i razumljiv način na srpskom jeziku i jeziku i pismu nacionalne manjine u skladu sa zakonom obavesti o:
...
3) prodajnoj ceni ili načinu na koji će se prodajna cena obračunati ako se zbog prirode robe ili usluge prodajna cena ne može utvrditi unapred, kao i o svim dodatnim poštanskim troškovima i troškovima transporta i isporuke i mogućnosti da se ti troškovi mogu staviti potrošaču na teret;
4) načinu plaćanja, načinu i roku isporuke, načinu izvršenja drugih ugovornih obaveza; "

[ AwesomeP @ 18.12.2017. 16:01 ] @
Citat:
ademare:
Zasto bi uzimao opet svoj broj ? Kada ti ne treba da biras neki specijalni broj , da ti je trebao , ne bi ga ni iskljucivao !

Prikljucivanje kao Novi korisnik kosta 1 dinar ! Naravno potpisuje se ugovor na 2 godine za fiksni telefon . Kakvih , sad ti izmisljaju 6.000 ? Nema to veze sa istinom .

Telekom ima toliko slobodnih kapaciteta u fiksnoj telefoniji , da ne zna sta da radi sa njima . I 1. dinar im je mnogo :)

To sto traze fiksni za opticki , je njihova Politika , naredba , inace kako bi ti uvalili fiksni ?

Malo je Glupo sto krijes cene optike , kao da je neka Drzavna tajna u pitanju ;)


Nisam ja ni tražio svoj broj, ali mi je čovek lepo preko telefona rekao da mi za priključenje treba 6000din i da su voljni da mi to naplate u ratama sa računom za optiku. I da je 1din, mnogo je 600din mesečno, a i dalje mi nije jasno šta će im fiksna linija.
[ Predrag Supurovic @ 18.12.2017. 16:01 ] @
Citat:
ademare:
To sto traze fiksni za opticki , je njihova Politika , naredba , inace kako bi ti uvalili fiksni ?


Nije sporno da to bude njihova politika ali je takva politika protivna zakonu. Zakon ne dozvoljava uslovljavanje jedne usluge drugom.
[ AwesomeP @ 18.12.2017. 16:02 ] @
Citat:
adzo_:
Svako od njih ima neki svoj osnovni prihod i niko nece odustati od tog prihoda. Zovu ga fiksni, mesecno odrzavanje....nekome ne treba fiksni telefon nekome ne treba televizija ali ovi najveci su u stanju da uslovljavaju.
Negde sam cuo da Telekom sve svoje korisnike vodi po fiksnom broju telefona. Da im je to neka sifra i osnova za sve ostale usluge. Da su suvise inertni da menjaju taj svoj ERP. A svakako nije za baciti 600din mesecno od svih korisnika.

Ja sam se pre prelaska na SBB raspitivao kod Telekoma za optiku. U mom gradu nece do 2019. Cak nemaju ni tehnicke planove za 2018.



A jel to po zakonu, to je glavno pitanje?
[ Zlatni_bg @ 18.12.2017. 16:02 ] @
Ja se samo plasim da ce cene ostati iste, i brzine ostati iste, a da ce samo VDSL i ADSL prikljucke da zamene optickim jer su slabo gde imali pun 50Mbps VDSL. Nadam se da neko moze da mi kaze da nece biti tako. Nisam na MTSu ali optika bi mi mozda promenila misljenje.
[ calexx @ 18.12.2017. 19:28 ] @
Ne verujem da će da ostane isto, prvo su naterali SBB kao velikog konkurenta da konačno krene sa optikom, tu si i razni manji provajderi koji već imaju dobre ponude, Orion optika je OK i onda očekujem da ih mts preskoči velikim brzinama. Inače su džabe krečili ... a rade samo tako, ovde na sve strane niču ormarići.
[ zeljkoa @ 19.12.2017. 08:24 ] @
Kada sam video reklamu za optiku na TV-u, pozvao sam Telekom da se raspitam oko optičkog priključka za kuću u Smederevskoj Palanci. Rekli su mi: "Aaa, pa to može, ali samo u jednom delu Novog Beograda". Za ostale gradove nisu imali informacije.

Međutim, kada nam je za firmu u Smed. Palanci ( jedna d većih firmi u gradu ) zatrebao brži net, bez problema su razvukli 900m optičkog kabla i prikačili nas na 100/10mbps. Sve odrađeno u roku od 45 dana.
[ bachi @ 19.12.2017. 08:52 ] @
I? Koliko stotina evra plaćaš taj paket u firmu?

E pa zato i može.
[ zeljkoa @ 19.12.2017. 09:56 ] @
Oko 175 €, mesečno, ali je kao garantovani protok, nije deljeni, mada baš i nisam siguran!
[ Branimir Maksimovic @ 19.12.2017. 10:01 ] @
Ajaoj pa za te pare mozes da iznajmis stan ;)
[ bachi @ 19.12.2017. 10:12 ] @
Hahaha, iznajmiš stan tamo gde Telekom ima optiku za privatna lica, platiš taj paket i još ti kusur ostane.
[ zeljkoa @ 19.12.2017. 11:22 ] @
Spakujte vi u taj stan 160 zaposlenih i opremu za najveću štampariju u Srbiji, pa onda stavite u džep tih 175 € !
[ Branimir Maksimovic @ 19.12.2017. 11:30 ] @
Sto si nakraj srca salimo se ;p
[ zeljkoa @ 19.12.2017. 11:46 ] @
Ma ok, nema frke, nego uopšte nije poenta u parama. Stvar je u tome da to znači kako Telekom može da razvuče optiku bilo gde u Srbiji ako proceni da to može da naplati. Pre godinu-dve smo to mogli samo da sanjamo, čak i za mnogo veće pare. Kod nas u Smed. Palanci trenutno postoji Radijus Vektor optika, razvučena po elektro stubovima. Ja, na primer, u kućnoj varijanti imam njihov paket od 80/5mbps i to je ono što tera Telekom da poboljšava uslugu. Konkurencija je zakon!
[ bachi @ 19.12.2017. 12:02 ] @
Pa to i jeste poenta. Umesto da razviju infrastrukturu i onda privuku nove korisnike, oni čekaju da korisnici sami plate razvijanje infrastrukture.

To je moglo tako do pre dvajes godina sa fiksnom telefonijom gde su ljudi prodavali stoku kako bi platili "banderu", ali neće da može više, jer konkurencija ne spava, ali Telekom i dalje spava.
[ 006 @ 20.12.2017. 02:44 ] @
Citat:
AwesomeP:
Citat:
ademare:
Zasto bi uzimao opet svoj broj ? Kada ti ne treba da biras neki specijalni broj , da ti je trebao , ne bi ga ni iskljucivao !

Prikljucivanje kao Novi korisnik kosta 1 dinar ! Naravno potpisuje se ugovor na 2 godine za fiksni telefon . Kakvih , sad ti izmisljaju 6.000 ? Nema to veze sa istinom .

Telekom ima toliko slobodnih kapaciteta u fiksnoj telefoniji , da ne zna sta da radi sa njima . I 1. dinar im je mnogo :)

To sto traze fiksni za opticki , je njihova Politika , naredba , inace kako bi ti uvalili fiksni ?

Malo je Glupo sto krijes cene optike , kao da je neka Drzavna tajna u pitanju ;)


Nisam ja ni tražio svoj broj, ali mi je čovek lepo preko telefona rekao da mi za priključenje treba 6000din i da su voljni da mi to naplate u ratama sa računom za optiku. I da je 1din, mnogo je 600din mesečno, a i dalje mi nije jasno šta će im fiksna linija.

Nije 600 vec 660 https://www.mts.rs/privatni/fiksna/tarife/usluge. Evo i cenovnik za optiku:
[ bachi @ 20.12.2017. 07:32 ] @
Ovo je skupo.
[ Miroslav Jeftić @ 20.12.2017. 11:03 ] @
Citat:
bachi: Ovo je skupo.


Ja bih danas uzeo da mogu.
[ ademare @ 20.12.2017. 11:12 ] @
Nije lako procitati cenovnik

Jedan Fantazira da je fiksni prikljucak 6.000 din , https://www.mts.rs/privatni/fiksna/nova-telefonska-linija
drugi , ne cita da je u pitanju Box 3 . A ne cena za opticki net !

Box 3 cini Fiksna telefonija sa neogranicenim razgovorom , fiksni kod Telekoma je 659 dinara , ako cemo precizno plus nije neograniceno pricanje vec je 150 minuta uracunato u ovu cenu .

Tu je i IPTV , znaci televizija osnovni i HD paket , plus usluge premotavanje 72 sata unazad i posebni TV Set top Box. To je po konfuznom cenovniku 1135 za TV i 300 za Set top . Ukupno 1435 din .

Za net ostane 2405 din , sto nije mnogo za paket 150/20 jos sve to 3 meseca po 1 din .

Ne znam sta se ocekuje da bude 100 dinara optika ? Jos od ranije je poznato da u Box paketima , nema skoro nikakve ustede , mozda na kraju ispadne da je ovaj Set top jedina usteda . A cena optike oko 20 Evrica mesecno je realna . Kada im je onaj Budjavi paket 10 MB 1549 din . Ovaj 15 puta brzi za 1.000 din vise .

Nije ovde problem cena , vec sto te optike Nema Nigde . Kod mene u Beogradu nema ni VDSL , a za optiku nisu ni culi !
[ bachi @ 20.12.2017. 11:25 ] @
4.500 dinara za osnovni optički paket koji nema niš' zanimljivo od kanala je jednostavno preskupo.

A evo šta nudi konkurencija:

https://sbb.rs/n416/Paketi/Optika-paketi
[ Sceka @ 20.12.2017. 11:40 ] @
Citat:
ademare:

Tu je i IPTV , znaci televizija osnovni i HD paket , plus usluge premotavanje 72 sata unazad i posebni TV Set top Box. To je po konfuznom cenovniku 1135 za TV i 300 za Set top . Ukupno 1435 din .


Kakve veze ima IPTV sa Optikom? Hoces da kazes da je Optika samo za Internet a TV je IPTV?

Ono sto je lose inace kod ovih ponuda je UL koji je obzirom da je Optika u pitanju cak ispod mimimuma. Kod SBB-a je u Premium paketu 300/30 sto je u realnom zivotu nesrazmerno iako je 30Mbps nekako na granici minimuma iskoristivosti u danasnje vreme. Imam drugove u inostranstvu, niko nema manje od 60Mbps UL bilo da ima Optiku ili ne...



Pozdrav!
[ ademare @ 20.12.2017. 11:43 ] @
Da sve ide samo kao paket . Ovaj cenovnik sto je objavljeno . Nema optike posebno . Mada je sve fantazija , ako u realnosti to ne postoji , nego na svakih 100.000 gradjana jedan ima mogucnost .
[ Sceka @ 20.12.2017. 11:46 ] @
Malo konfuzno..., pitao sam u vezi citiranog gde je naveden IPTV - kakve veze ima IPTV sa ponudom za Optiku? (radi onih koji samo citaju, da se ne stvara pogresan utisak pogresnim informacijama..)


Pozdrav!
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2017. 12:18 ] @
Hmmm, MTS nudi opticki internet u paketu sa IPTV-om i fiksnim telefonom, kao i u paketu samo sa fiksnim telefonom. Televizijski signal se dobija putem IPTV platforme, a ne DVB-C.
[ Miroslav Jeftić @ 20.12.2017. 12:24 ] @
Citat:
bachi:
Ajde ne palamudi tu.

4.500 dinara za osnovni optički paket koji nema niš' zanimljivo od kanala je jednostavno preskupo.

A evo šta nudi konkurencija:

https://sbb.rs/n416/Paketi/Optika-paketi


Kanala? Neko još gleda televiziju? Konkurencija je dostupna u par beogradskih naselja koliko vidim, to je kao i da ne postoji što se mene tiče.
[ Sceka @ 20.12.2017. 12:33 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:
Hmmm, MTS nudi opticki internet u paketu sa IPTV-om i fiksnim telefonom, kao i u paketu samo sa fiksnim telefonom. Televizijski signal se dobija putem IPTV platforme, a ne DVB-C.

Ako je to (provereno) tacno onda ne da je skupo nego sumanuto skupo i besmisleno / suludo da bilo ko uzme "Optiku" od njih. I na to treba dodati i cifru za mobilni telefon (bar tako tumacim pokazni cenovnik) iako je sa popustom (koji inace svako dobija ako nece telefon za dinar ...).

Kazem - ako je tacno ovo u citatu.


Pozdrav!
[ Sceka @ 20.12.2017. 12:35 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:

Kanala? Neko još gleda televiziju? :D Konkurencija je dostupna u par beogradskih naselja koliko vidim, to je kao i da ne postoji što se mene tiče. :)

Televizija je nikad gledanija kod nas.

Isto su zastupljeni, jedva da neko negde moze da ima.


Pozdrav!
[ Zoran Milovanovic @ 20.12.2017. 12:44 ] @
Ne znam sta se iscudjavas, sve ide preko optickog vlakna (tel, iptv, net), ocigledno ti mislis da je IPTV platforma vezana za bakarne parice?

Citat:
Sceka:
Kakve veze ima IPTV sa Optikom? Hoces da kazes da je Optika samo za Internet a TV je IPTV? :)


Takodje popust bez telefona je vec duze vreme 40%, a ne 50%. Jedino uz Box pakete je 50%. Kao sto sam vec rekao, FTTH (+ TEL + IPTV) ili FTTH (+ TEL), mobilni je opcioni.
[ Miroslav Jeftić @ 20.12.2017. 13:40 ] @
Citat:
Sceka: Televizija je nikad gledanija kod nas.

Isto su zastupljeni, jedva da neko negde moze da ima.


Pozdrav!


Isto su zastupljeni možda u ovom trenutku, ali ovih što provlače kablove za Telekom optiku ima i u NS-u i u Nišu, Jagodini, Rumi itd, videćemo kojom brzinom će SBB dodati još koju lokaciju na taj spisak, tj. ako uopšte dodaju.
[ bachi @ 20.12.2017. 14:21 ] @
Nebitno, i sa klasičnim koaksijalnim kablovskim paketima su povoljniji i mogu da im u tehnološkom smislu pariraju. Prosečnom Žiki je zaista nebitno da li ima 10Mb upload ili 50Mb upload, ako je ovo potonje skoro duplo skuplje.
[ Miroslav Jeftić @ 20.12.2017. 14:34 ] @
Ako je Žiki nebitno koliki mu je upload onda svakako može da ostane na čemu god hoće, dosta mu je i adsl 10/1.
[ ademare @ 20.12.2017. 14:41 ] @
Telekom je opet menjao cene na stetu korisnika , bez telefona postpejd .

Sada je popust od 4 % !? za najmanji paket prica
20 % Miks S
30 % Prica plus i Miks M
37 % Ostali !?

Druga stvar je sto u BOX paketima , telefon mobilni , bez telefona , NEMA 100 GB interneta u paketima Mix XL i skuplji , a cena sa telefonom je ista , pa je usteda gde ? Sto stize jedan racun , pa ko eventualno ne placa onlajn , vec ceka u posti ustedi 30 din jer je jedan racun ?
[ Zlatni_bg @ 20.12.2017. 15:17 ] @
Je l' ima optike bez BOXa? :)
[ bachi @ 20.12.2017. 19:06 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Ako je Žiki nebitno koliki mu je upload onda svakako može da ostane na čemu god hoće, dosta mu je i adsl 10/1.

Mojne se vređamo sa 8/0.75.
[ Sceka @ 20.12.2017. 23:22 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:
Ne znam sta se iscudjavas, sve ide preko optickog vlakna (tel, iptv, net), ocigledno ti mislis da je IPTV platforma vezana za bakarne parice?

Iscudjavam se jer je glupo koristiti IPTV na Optici. Narocito kad korisnik ima manju Internet brzinu jer IPTV oduzima deo toga. Mozda nisam bio jasan ali Optika koja je u ponudi vredi samo ako je TV odvojen od Interneta, ne smeta Internet-u. To je kod nas u praksi dokazano / dokazuje se svakodnevno kod ljudi koji kad ukucani gledaju neki HD kanal na kompjuteru jedva da mogu osim surfa da rade bilo sta drugo. Zato i jeste klasicna cablovska varijanta bolja ma kako paket imao malu Internet brzinu.

Kod nas je najvise onih koji uzimaju najjeftinije pakete bilo koje forme koja se nudi. Sto svakako podrazumeva i malu Internet brzinu, jos kad se tome doda IPTV...

Prica je o Optici koja je aktuelna u svetu a oni se qurce da prate svetske trendove. A trend nije (iako ima i toga, naravno) IPTV u kombinaciji sa Intetnet-om.

Cene su visoke ako se uzme u obzir svaka negativnost a nejveci problem je upravo to sto ce sekod nas uzimati najvise najjeftiniji paketi...

UL je danas bitan isto kao i DL. ... ... ... a brzine u ponudi su svakako male za Optiku...

Btw, kad smo kod IPTV-a, neke cene... https://geniptv.com/ na primer...



Pozdrav!


[ Miroslav Jeftić @ 20.12.2017. 23:41 ] @
Citat:
Sceka: Iscudjavam se jer je glupo koristiti IPTV na Optici. Narocito kad korisnik ima manju Internet brzinu jer IPTV oduzima deo toga. Mozda nisam bio jasan ali Optika koja je u ponudi vredi samo ako je TV odvojen od Interneta, ne smeta Internet-u. To je kod nas u praksi dokazano / dokazuje se svakodnevno kod ljudi koji kad ukucani gledaju neki HD kanal na kompjuteru jedva da mogu osim surfa da rade bilo sta drugo.


Kako se dokazuje svakodnevno u praksi, tek se prvi korisnici priključuju na optiku zadnjih mesec i kusur, izgleda si pomešao optiku i adsl.
[ Zoran Milovanovic @ 21.12.2017. 00:52 ] @
Lol, sta ovaj covek prica, ne verujem svojim ocima :D

Sceko pravac https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber pa se cujemo kroz par dana kada savladas osnovno gradivo.

Ne vredi ti odgovarati na poruke direktno jer blage veze nemaju ove tvoje "tvrdnje" sa optikom ili IPTVom preko optike. ;)

Samo jos da ti kazem i da je na xDSLu IPTV odvojen od internet protoka gde god za to postoje tehnicke mogucnosti. Jedino gde je parica predugacka/u losem stanju dolazi do preklapanja IPTVa sa internet protokom jer parica nije u mogucnosti da podrzi zahtevani bandwidth.
[ budjavLeba @ 21.05.2018. 12:36 ] @
Da ne otvaram novu temu... Je l' zna neko mozda, je l' ove kutije imaju neke veze sa optickim internetom ili je ovo nesto drugo? Kao npr, pojacivaci za signal itd...
Pre par nedelja su postavljene, a sad su i prokopali zemlju ispod kutija i ubacili u njih neki kabl.

https://i.imgur.com/JwDmVkZ.jpg

https://i.imgur.com/zZTeivH.jpg

https://i.imgur.com/gb3MmsR.jpg
[ Aleksandar Đokić @ 21.05.2018. 19:30 ] @
Da, to bi trebalo da budu cvorovi.
[ DusanSukovic @ 24.05.2018. 20:38 ] @
Ej btw. dobre su mi one neonske reklame "Internet Revolucija" u svakoj filijali MTS, to je mogao samo Krle iz VIS "Idoli" da smisli :D
20 godina posle popularizacije Interneta u MTS pocinje revolucija - razvukosmo optiku po Marinkovoj Bari :D

Matematika je jasna neka je reklama placena 500 EUR komad, a neka MTS ima 100 filijala, za nekog poce revolucionarno kretanje u dzepu hahha
[ Binary Mind @ 24.05.2018. 20:47 ] @
A ja se nadao da će bar Telekom biti manje alav kad ono fatamorgana... Za sad ostajem na SBB-u dok mi ne istekne ugovor, ali pažljivo motrim šta nudi Orion, pošto je u moju zgradu već ušao sa optikom, a ja kao čekam Telekom. Prvi utisci što se tiču Oriona nisu baš pozitivni (Komšije se žale...).
[ Aleksandar Đokić @ 24.05.2018. 20:55 ] @
Na sta se zale?
[ Binary Mind @ 24.05.2018. 21:50 ] @
Konkretno na aljkavo odrađeno priključivanje na mrežu i spor protok.
[ DusanSukovic @ 25.05.2018. 10:13 ] @
Citat:
Binary Mind: Konkretno na aljkavo odrađeno priključivanje na mrežu i spor protok.


Simptom kao kod SBB, zavisi koja firma izvede instalaciju?
[ alfasud-82 @ 21.07.2018. 12:44 ] @
evo najnovije cene optickog neta
ugovornu obavezu sa minimalnim periodom važenja od 24 meseca: do 150/20 Mbps: 3.399,00 dinara, do 250/30 Mbps: 3.799,00 dinara i do do 1000/100 Mbps: 8.999,00 dinara

Cene paketa putem optike bez ugovorne obaveze: do 150/20 Mbps: 3.599,00 dinara, do 250/30 Mbps: 3.999,00 dinara i do 1000/100 Mbps: 9.999,00 dinara
[ Sceka @ 22.07.2018. 12:21 ] @
Da li ima negde da se nadje taj neki cenovnik za Optiku? (mislim online a ne u poslovnici papirna verzija)

Ove navedene cene su po mom misljenju visoke, prilicno. A narocito, obzirom da je rec o Optici, je UL smesan.


Da li se zna za neku lokaciju gde je Telekom Optika pustena u rad, neko ko vec ima i koristi kod kuce?


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 22.07.2018. 19:49 ] @
Citat:
Sceka: Da li ima negde da se nadje taj neki cenovnik za Optiku? (mislim online a ne u poslovnici papirna verzija)

Ove navedene cene su po mom misljenju visoke, prilicno. A narocito, obzirom da je rec o Optici, je UL smesan.


Da li se zna za neku lokaciju gde je Telekom Optika pustena u rad, neko ko vec ima i koristi kod kuce?


Pozdrav!


Online nećeš nigde naći za sada.
[ bachi @ 22.07.2018. 20:32 ] @
Da imaju čime da se diče, bilo bi online...
[ Sceka @ 23.07.2018. 10:03 ] @
Odakle onda ove cene koje se navode, na osnovu cega?

Konkretno - @alfasud-82 kako si dosao do tih cena?


Pozdrav!
[ Miroslav Jeftić @ 23.07.2018. 11:08 ] @
Citat:
Sceka: Odakle onda ove cene koje se navode, na osnovu cega?

Konkretno - @alfasud-82 kako si dosao do tih cena?


Pozdrav!


Na osnovu flajera koji su neki dobili od Telekoma.
[ aga_kan @ 28.01.2019. 21:23 ] @
Ja imam MTS optiku nije lose brzine su te koje jesu, imam net od 150/20 latencija je 2-3ms net je 152/3-18/20, nije lose.
Za sada sam zadovoljan.
[ Zlatni_bg @ 29.01.2019. 06:27 ] @
Latencija ka cemu?
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2019. 06:40 ] @
Verovatnio u Beogradu.
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 07:28 ] @
Ka mts speed test serveru u BGu.
[ calexx @ 29.01.2019. 08:48 ] @
Naravno, ne očekuje valjda neko da ping prema prekookeanskom serveru bude 2-3ms?
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 11:04 ] @
Licno ne, ali prateci kako ljudi zamisljaju FTTH latenciju, cesto se nakon uvodjenja optike razocaraju. Dobro, kod mts-a, se konkretno razocaraju i zbog toga sto ne uspevaju ni na speed testu da dobiju maksimalne brzine iz paketa, vec ih skrati za koji mbps, kao da su na a/vdslu. :/
[ Milan Kragujevic @ 29.01.2019. 11:17 ] @
Telekom inače ne razlikuje bit i bajt, tj. njima je 153600 i 150000 isto.
[ Doktor Hlad @ 29.01.2019. 11:47 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Licno ne, ali prateci kako ljudi zamisljaju FTTH latenciju, cesto se nakon uvodjenja optike razocaraju. Dobro, kod mts-a, se konkretno razocaraju i zbog toga sto ne uspevaju ni na speed testu da dobiju maksimalne brzine iz paketa, vec ih skrati za koji mbps, kao da su na a/vdslu. :/


To je potpuno tacno ali prema mom iskustvu razlog je na totalno drugoj strani. Do sada sam imao bas dosta situacija da se ljudi zale da ih provajder zakida za par Mbit/s ili mnogo vise a pokrecu speedtest preko 802.11g bezicne mreze ili je mreza 802.11ac ali laptop nema karticu koja to moze da podrzi. A bilo je i slucajeva kada covek pokusava da testira 150Mbit/s a racunar mu se zbog loseg kabla sinhronizovao na 100Mbit/s.

Takodje je bilo situacija da neki mali mikrotik ima gigabitne portove ali ne moze da izgura vise od 50-60Mbit/s rutiranjem jer su podesena neka besna firewall i L7 filtering pravila.

Poenta je - dok je bio dialup ili neki spori ADSL nije se postavljalo pitanje infrastrukture na strani korisnika jer je uvek moglo sve da izdrzi. Sada kada su mnogo vece brzine i dalje se ne postavlja pitanje infrastrukture kod korisnika a moralo bi.

Npr, ja kod kuce imam 300/30, na 802.11ac, racunarom koji taj standard podrzava, ruter kom ne zakucava CPU na tolikim brzinama... pa opet uglavnom mogu da izvucem najvise 270-280/30 cak i do test speedtest servera kog niko ne koristi.

Citat:
Milan Kragujevic: Telekom inače ne razlikuje bit i bajt, tj. njima je 153600 i 150000 isto.


Gde si ti bio sve ovo vreme? VIP ne zna da upravlja RAN-om, Telekom ne zna razliku izmedju bita i bajta... daj bre da te uposli neko od njih, da ne propada to toliko znanje kod Vese :)
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 11:53 ] @
Eh bre Hlad, kako moze da izvuce 148Mbps DL, a ne moze 20Mbps upload vec bude 16-17Mbps? ;-) I to na kejblu. Inace, da u pravu si totalno da mnogi pokusavaju na ~150Mbps N ruter da izvuku sa telefonom koji ima 1x1 antenu vise od 40-50Mbps i onda krive provajdera. Ali nije ovo taj slucaj...
[ Milan Kragujevic @ 29.01.2019. 12:07 ] @
Citat:
Doktor Hlad:

Gde si ti bio sve ovo vreme? VIP ne zna da upravlja RAN-om, Telekom ne zna razliku izmedju bita i bajta... daj bre da te uposli neko od njih, da ne propada to toliko znanje kod Vese :)


Na drugom forumu sa manje toksičnih korisnika.

edit:

Što se tiče Vip-ovog upravljanja RAN-om, ako znaju onda sam ja očigledno ULTIMATE 1337 H4X0R...

https://www.speedtest.net/result/7984230302



https://www.vipmobile.rs/privatni/internet/kucninet
[ Doktor Hlad @ 29.01.2019. 12:12 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:
Eh bre Hlad, kako moze da izvuce 148Mbps DL, a ne moze 20Mbps upload vec bude 16-17Mbps? ;-)


Da, u pravu si, taj slucaj vec ima smisla proglasiti za problem kod provajdera :)

Samo iskren da budem to mi se retko desavalo (s obzirom da me rodbina & prijatelji & prijatelji prijatelja cesto angazuju kao "strucnog konsultanta za brzinu") :)

Uglavnom su sada (kada su brzine presle 20-30Mbit/s) problemi na strani korisnika a da oni nisu ni svesni da uopste postoji mogucnost da kod njih bude problem.
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 12:25 ] @
Pratim na drugim mestima bas kako ide ta mts optika. Ljudi su uglavnom razocarani, jer ne ocekuju od tolikih najava, reklama, spamova itd. da sada (na samom pocetku optikalizacije) ne mogu da dobiju maks protoke. Postavlja se logicno pitanje, sta ce biti kad vlakna zajasu jos (mnogo vise) korisnika. Naravno postoji sansa da se situacija uopste nece ni menjati (ali slaba). :D Jer kazu da je split ratio kod mtsa na NBG 1:64 + ne znam da li za IPTV koriste isti talasni opseg koji se koristi za data (ali verujem da koriste), samo odvajaju VLANovima... A imaju lepo za to drugi "kanal" kroz vlakno, gde bi mogli DVB-C i analognu da teraju bez da utice na data. Jer kada bude krenula 1080p+ televizija, bice tu tek dropa ukoliko nastave ovako. :/
[ Doktor Hlad @ 29.01.2019. 12:36 ] @
Da, samo ima tu jedna stvar koja promice. To sto sam dobio deset puta vecu brzinu ne znaci da sam istog momenta poceo da koristim link deset puta vise. Znaci i dalje samo da sam dobio deset puta vecu brzinu.

Ako podjem od sebe - koristim net na isti nacin na koji sam ga koristio i kada sam imao 20Mbit/s :)
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 12:46 ] @
Sa tim se u potpunosti slazem, dok sam jahao xxx/xxx DL/UL manje saobracaja sam pravio nego sada sa xxx/xx brzinom. :D Ali ako gledamo u buducnost, onda to nije odrzivo. Jer igrice/sw/fajlovi postaju sve veci, ripovi sve veci, strimovi sve kvalitetniji (tezi) itd. + mts sada valjda daje do 3 TV-a bez dodatne naplate, verujem da ce da ponude i 4K itd. Jedini spas im je da predju na 10G-PON, to bar ne zahteva menjanje optickih kablova i splitera, samo zamenu uredjaja na oba kraja vlakna, ali i ne mora kod svih, posto je 10G backward kompatibilan sa gPONom. Ne znam, samo nagadjam. Sto bi se reklo, kako mali Perica zamislja svet. :-)

edit: Verovatno koriste gPON da muzu mts kroz nabavku opreme, a posle ce ponovo da ga muzu za 10GPON OLTove/ONTove, preko svojih tendera i dobavljaca. Znaju oni sta rade svakako. ;-)
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2019. 12:56 ] @
Pa oni i idu na tu kartu da malo koristis net. Pogotovo kablovski lijenti koji dele jedan link do tolko i tolko, a tebi limitiraju na modemu ;)
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 13:10 ] @
Pa vrlo slicno funkcionise i gPON.. Isto je shared, vremenski ti se dodeljuje, to jest tvom ruteru/modemu/ontu kada moze da salje/prima. Tj. svi uredjaji na istom vlaknu dobijaju sve pakete sto su zahtevani od uredjaja sa istog vlakna, samo ont dropa ono sto nije njemu zanimljivo. Bar koliko sam se ja kratko informisao o gpon tehnologiji. Meni je mnogo vaznije bilo da ona funkcionise, nego bas kako tacno radi. Ali mislim da sam pohvatao sustinu.

Ali znam da mnogi kod mog provajdera, posto ima otkljucanu digitalnu i analognu, prekinu da placaju paket i ovi im uskrate net, a kablovska nastavi da im radi. Ima cak i likova koji kupuju media konvertore i plate samo net paket, a onda gledaju i kablovsku za dz. Ukoliko na tom deljenom vlaknu ide CATTV uopste, a to zavisi od toga da li ima bar jednog korisnika net+tv paketa na deljenom vlaknu, a obicno ima ili uskoro bude. :D
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2019. 13:18 ] @
Nego telekom je kupio i moju kablovsku i primecujem da su skinuli ponudu za hibridnu optiku. Valjda zato sto mts nece da pravi na stare ugovore vec oce samo svoje pretpostavljam. Inace ako ponude bolji protok od kabla za iste pare
prelazim na optiku ;p
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 13:26 ] @
Pa iskreno nije im neka ponuda. Ok kada uracunas gratis mesece i slicno mozda i dodje do neke ~manje~vise~ ok cifre. Ali je svakako najbolje da uzmes BOX paket gde to sa popustom ispadne mnogo korektnije nego odvojeno usluge. Posto fiksni svakako moras da imas. E, onda dodas i sh*t mts tv ponudu i mobitel i dodjes do toga da je isplativo, u odnosu da placas sve odvojeno. Ali svako dodje do neke svoje racunice...
[ Doktor Hlad @ 29.01.2019. 15:25 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Što se tiče Vip-ovog upravljanja RAN-om, ako znaju onda sam ja očigledno ULTIMATE 1337 H4X0R...


Da naucis jos nesto... obavezno skini naziv firme za koju radis jer se ovde moze steci utisak da govoris u ime svog poslodavca odnosno da njega predstavljas ovde na forumu. Mislim, bolje da to uradis sam nego da te oni opominju kad budu videli (ozbiljne firme vrse analize "vidljivosti" na net-u).

A jos ako vide da u njihovo ime pljujes velike poslovne partnere... e tu si tek nadrljao :)
[ Milan Kragujevic @ 29.01.2019. 17:26 ] @
Zadovoljan, dragi moj?
[ Zlatni_bg @ 29.01.2019. 17:48 ] @
Citat:
calexx:
Naravno, ne očekuje valjda neko da ping prema prekookeanskom serveru bude 2-3ms?


Ma naravno da ne ocekujem, samo mi taj podatak nije relevantan uopste, koliki je ping ka internom serveru na provajderu. Relevantni su mi recimo Google DNS serveri, izlaz na neku drugu mrezu i slicno. Taj ping od 2-3ms bukvalno nista ne govori, bitan je izlaz ka ostalima.

P.S. iskreno, meni ima logike 1Gbit u kuci. I to vecini korisnika. Zasto? Pa bolje da svuce nesto za 1-2 sek i rastereti mrezu posle toga, nego da malerise 24/7 sa 20-30Mb/s. Naravno, BW je kljucna stvar u svemu ovome, ali sa 1Gbit, tesko da ce neko imati apetit za 24/7 skidanje posle 3 dana kada popuni sve medijume koje ima. Verujem da vecina korisnika gigabitnog interneta nece isti koristiti ni 1% vremena.
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 17:52 ] @
Pa dok izadje iz mts mreze dodaj ~4ms. A na dalje, sve zavisi od peeringa i destinacije.

Ima logike 1Gbit u kuci, ali po vlaknu (koje se deli na 64 korisnika - kod mts-a) maks protok je 2.5/1.25Gbps s gPONom. E sada, zamisli u svakoj kuci njih 2-3-4 clana krenu da strimuju neki VOD service u 2-4K, onaj radi update igre od 40GB i tako dalje i tako dalje + IPTV za svaki TV smanjuje maksimalnih 2.5Gbps protoka koje pruza vlakno. Sta mislis da li je to odrzivo pri 1:64 splitu (2.5Gbit podeljeno sa 64 + IPTV), pa makar je i pola njih samo povezano. Mislim da ce lako doci do zagusenja vlakna.

Jasno je meni da nece svi oni istovremeno to raditi. Ali 2.5 / 64 je koliko ~40Mbps po korisniku plus od toga oduzmi TeVejce sa 4Mbps po jednom 1080p kanalu. Nekako ne ide sve to zajedno. Dobro, za sada imaju tek po nekog korisnika na vlaknu. Ali za par meseci/godina kada zaista krene sve to masovno, bice gorih zagusenja nego trenutno na kablu. :-)

[Ovu poruku je menjao Zoran Milovanovic dana 29.01.2019. u 19:04 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2019. 18:27 ] @
A za taj gigabit kakav ce ruter da daju? Ili ce to da prepuste korisnicima da se sami snadju.... mislim ta brzina je granica HDD-ova, pretpostavljam da se nece skidati na SSD-ove ;p
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 18:44 ] @
Koliko znam svi su dobili Huawei HG8247H. Ali svakako taj HG moze u bridge mode (ali mislim da nemas pristup ti, vec moras njih da cimas da ga prebace) ako ti ne radi posao zbog slabog WiFi-a i 2 porta manje (od 4 ukupno) koji su rezervisani za IPTV.

Samo mi nije jasno zasto su nabavljali rutere koji imaju media konvertore u sebi, kad ne koriste DVB-C. xD Ko zna koji su tu dilovi napravljeni, kao sto vec izrazih sumnju. :D
[ Zlatni_bg @ 29.01.2019. 18:44 ] @
@Zoran, zavisi malo i kakva im je povezanost sa nadprovajderima. Telekom ima dosta bolji kvalitet nego SBB po onome sto smo testirali pre par meseci (mozda i godinu dana+) na forumu, i dosta, dosta manji jitter. Tako je bilo na vDSL, pretpostavljam da se nastavilo i optikom. E sad, pazi, to je 40Mb/s kontinualno po korisniku. Koliko nas trenutno za kompom vuce preko 2-3Mb/s? :) Koliko cela kucna mreza trenutno vuce? Problematicni su peakovi, kontinuitet mislim da nije kritican. Ko skida igricu od 100GB, skinuce je za nekih 15 minuta ako ima mogucnost za punim protokom. Generalno, na DOCSISu je to bilo zestooooko izrazenije, gde je bilo pisanja da se (ispravite me molim vas oko bw-a docsis kanala)4-6x 300-400Mb/s delilo na par hiljada korisnika, pa nije bilo problema (hi, SBB).

@Bane, iskreno onaj ko hoce gigabit net, mislim da je korektno da dobije samo media konverter i gigabitni switch pa nek se snalazi sam dalje. Mada je praksa kod SBBa vec godinama da se daje prilicno dobra oprema (po brojkama), sad je aktuelan Ubee koji ima 4gbit LAN porta i 2x2 (mozda i 3x3) AC wifi. Sa 2x2 i nekim pristojnim rastojanjem od AP-a, bice skoro maxovan download. Mada i da je 500Mb/s... kao da ce se osetiti razlika. Sto ti kazes, veci problem ce HDD da pravi jer mu je granica rada sa velikim fajlovima oko 100-150MB/s 3.5" 7.2k rpm, na lap topu sa 5400rpm ide i oko 50MB/s. Ako se radi o malim fajlovima... nema pomoci, HDD ce biti zestoko usko grlo (sto ne volim taj izraz al' ovde je primeren). Ovo ce uglavnom kaciti samo one koji bas skidaju sadrzaj s neta i nikog drugog. Mada ne znam ni ko ce da skida par hiljada 4k fajlova a da nije kompresovano ili spakovano na bilo koji nacin :)

Btw, kod devojke je optika 250Mb/s, telekom se steka za wireless opremu, nema AC-a uopste. Ta brzina samo preko kabla ide.
[ calexx @ 29.01.2019. 19:01 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:Licno ne, ali prateci kako ljudi zamisljaju FTTH latenciju, cesto se nakon uvodjenja optike razocaraju. Dobro, kod mts-a, se konkretno razocaraju i zbog toga sto ne uspevaju ni na speed testu da dobiju maksimalne brzine iz paketa, vec ih skrati za koji mbps, kao da su na a/vdslu. :/
Ako će neko da se razočara za neki megabajt iz paketa od nekoliko stotina ... ja imam 220/70, nekad je toliko, nekad malo više, nekad malo manje ... znaš li koliko me briga za to?
Citat:
Milan Kragujevic:
Telekom inače ne razlikuje bit i bajt, tj. njima je 153600 i 150000 isto.
A ovo ima veze sa bitovima i bajtovima ... kakve?
Mislim da 90% ljudi ne zna gde se koriste binarne a gde dekadne vrednost (to je u pitanju a ne bit i bajt) a to ne znaju ni oni koji o tome odlučuju. Zato se hardovi mere na jedan način, internet brzine na drugi, diskete na treći, optički medijumi na četvrti ... tu niko ne razmrsi šta su zapetljali.
Citat:
Zoran Milovanovic:
Eh bre Hlad, kako moze da izvuce 148Mbps DL, a ne moze 20Mbps upload vec bude 16-17Mbps? ;-) I to na kejblu. Inace, da u pravu si totalno da mnogi pokusavaju na ~150Mbps N ruter da izvuku sa telefonom koji ima 1x1 antenu vise od 40-50Mbps i onda krive provajdera. Ali nije ovo taj slucaj...
Ja uglavnom izbegavam priče o tome da mobilni ne može da izvuče na wireless vezi neku brzinu. Većina misli da je to PnP pa samo poveže (bilo koji) mobilni i ima ful brzinu. Ja sam imao sa onim SBB HG koji je na lošem glasu skoro ful brzinu (kada sam imao 80) uz nekoliko podešavanja a i dan danas ljudi očekuju i 200 i 300 a da ništa ne podese.
Citat:
Zlatni_bg:Ma naravno da ne ocekujem, samo mi taj podatak nije relevantan uopste, koliki je ping ka internom serveru na provajderu. Relevantni su mi recimo Google DNS serveri, izlaz na neku drugu mrezu i slicno. Taj ping od 2-3ms bukvalno nista ne govori, bitan je izlaz ka ostalima.
Ja mislim obrnuto, ping mi služi da vidim kakva mi je veza do provajdera a da li on ima probleme prema spolja, da li je kabl ispod okeana izgrizla neka riba i da li ko zna koji server u belom svetu ima probleme mi nije bitno. Kako ono beše, na 1000km se dodaje oko 6-7ms?
[ Dzoni103 @ 29.01.2019. 19:19 ] @
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 19:24 ] @
Zlatni, pa exe netov nadprovajder je mts + exe je povezan na sox.rs, koliko znam mts nije (bar nije bio). Nije bas uvek bolje, niti gore od sbb-a (ako ne racunamo last mile probleme). Ume i mts cesto da menja rute ili da im u ruti koju koriste zapuca neki ruter. Nisu savrseni ako na to ciljas. Nekad bolji, nekad ne. Bez da racunamo last mile probleme kao sto rekoh.

Pa pazi, 3 TVa po ~3Mbps po kanalu (ok nemaju svi po 3 tva ili bar ih ne gledaju stalno) ti je vec ~10Mbps u prime time (slagalica i dnevnik 2 :D) po korisniku.

Sve ja to razumem, imao je exe pre nego sto je apdejtovao korisnickiservis portal, da vidis grafik prosecne potrosnje. Tada sam imao manji paket nego sada, pa je opet na godisnjem nivou prosek bio ~500kBps ako se dobro secam. Cak i kada prebacim na nedeljni prikaz i ako sam vuko torrente i seedovao, opet nije ni 50% bilo zauzeto non stop. Razumem sve to... Naravno, za sada ima 0.00001% korisnika sa 1Gbps paketom, jer kosta oko 8-9k dindzi mesecno, nece se skoro omasoviti svakako (dok se ne promene cene). Mene ne brine trenutno stanje, vec buduce. Ali ko zna sta ce buducnost doneti. ;-)

I nema potrebe da mts daje media konvertore. Media konvertor sluzi da odvoji CAT signal od DATA saobracaja (jedan putuje na 1310nm (cat) talasne duzine, drugi na 1550nm (dl) i treci za upload se ne secam sada (nesto oko 800nm cini mi se), a mozda sam i za ova dva omasio koji nm - odnosno izmesao upotrebu). A ONT je taj u kome se zavrsava/pocinje svetlost i pocinje/zavrsava bakar zavisno u kom smeru gledas. :)

calexx i mene briga :D Ali radi uvek nesto preko. Ali naravno da mi nije bitno. Samo sam preneo sta ljudi kazu, don't shoot the messenger.
[ Milan Kragujevic @ 29.01.2019. 20:14 ] @
Citat:
A ovo ima veze sa bitovima i bajtovima ... kakve?

Loše sam se izrazio, Kilobit i Kibibit.
[ calexx @ 29.01.2019. 20:30 ] @
Mislim da se u komunikacijama često koriste čudne kombinacije pa im ne računam kao neznanje, pre nemogućnost da se konačno sazna prava mera. Ja sam kod SBB-a imao 6.144.000 brzinu kao 6Mbps, modemi 56k su 56.000 i slično. Davno sam čitao o tome ali mi se čini da je tada pisalo da se u komunikacijama koristi dekadna računica. Možda je konačno nešto i usvojeno ali nisam obraćao pažnju.
Dovoljno zabune su unosile diskete i CD/DVD a sa hardovima je počelo prvo negodovanje. Neko koristi jedno, neko drugo i deluje mi da nije baš baš usvojeno ili prihvaćeno iako su prošle godine i godine. Windows i dalje koristi dekadne jedinice, u linuxu su default binarne ali može da se promeni, proizvođači hardova (bar dok sam to gledao) su obeležavali dekadno a rekalmirali binarno ....
[ Zlatni_bg @ 29.01.2019. 21:06 ] @
A kakva je tek situacija bila nekad sa hardovima, i cuveni skandal gde su morali da pisu tacan kapacitet drajva... pa se to prebacilo u bajte :) Danas sa ovim ogromnim kapacitetom i hdd-ova, ssd-ova, sd kartica, usb flash memorije i svega ostalog manje vise nebitno, a i net linkovi su postali prilicno jaki pa i 10% odstupanje koje se tolerise nije strasno uopste.

Orion je ranije nudio 1Gbit za 1200RSD mesecno dozivotno, neki korisnici su takodje pisali o tome na forumu. Ja se zalepio ko mlad majmun za to, no u zgradi od 90 stanova nisam uspeo da nadjem ni 5 ljudi koji su zainteresovani za to, plakalo mi se. Tada su tek krenuli sa optikom i u interesu im je izgleda bilo samo da obezbede sto vise korisnika. Doslo je do toga da sam bukvalno sam hteo da placam 5 linija za 1Gbit al' dzaba, onda su rekli da im ipak treba 10% korisnika u zgradi :)

Imaju svi svoje bubice, a dosta toga zavisi i koliko im je problematicna lokacija. Neki cvetaju na SBBu dok par stotina metara dalje ljudi muce muku godinama, kapiram da je i sa telekomom isto. Mislim da je vise od par ms na 1kkm, u SRB imam u lokalu ping ~10ms u SBB mrezi, ka ostalima oko 20. Frankfurt mi je neka lokacija gde su mi svi servisi hostovani (deluje mi kao najbolja lokacija za evropu), do tamo imam 38-50, u zavisnosti i od njihovog provajdera. Ka NL imam nekih 60ms, NA zavisno od drzave, mislim da je NY najbolji sa 140ms, ostalo ide i do/preko 200.

Gotivio bih kada bi uradili eksperiment da puste svima gigabitni net na mesec-dva. Razmisljao sam ranije kada je Orion nudio to ultra jeftino i nije mi bilo jasno kako im se isplati. Onda razmislim, da li nekim provajderima uopste i ima razlike da li ti puste 50Mb/s ili 1Gbit/s. Pricam o netu samo doduse, bez IPTV servisa i slicno. Na primer, na SBBu i dan danas osetim razliku u 4-5 ujutru i u 4-5 popodne, ping ka svemu poraste tada, jitter bude nenormalan. Mislim da su svi provajderi svesni toga da su zaguseni, ali da se ne lazemo, te brzine koje nam se pruzaju su neizvodljive u ogromnom delu sveta. Moje neko skromno misljenje je da imamo brzi net, ili mogucnost za brzim netom, od 95% stanovnistva sveta. Cene su takodje ispod proseka. Za nas standard 1Gb/s jeste preskupo, ali u US/CA/UK... bilo bi poklanjanje. To "zagusenje" je nesto sa cime treba da zivimo, a i nije toliko osetno, bar dok se ne radi o UDP paketima ili realtime stvarima.

Sa druge strane, koliki je ukupan link EU->NA? :) Mislim da bi ga samo telekomova mreza saturirala.
[ Zoran Milovanovic @ 29.01.2019. 21:14 ] @
Ne znam sve te informacije, ali nemamo bas nesto specijalno brz net (niti bas jeftin), ako se uzmu podaci sa speedtest sajtica. Nije lose svakako, ali nije ni da smo u top 5%. U USA je zagusenje (last mile) linkova veliki problem. Nisu merodavni, tamo svaka kuca ima broadband net dok smo mi jos cuclali win modeme. :D

I mislim da je Google tu ponudio (na jako malo lokacija, tipa 0.01% ako i toliko uopste) 1/1Gbit za ~70ak $. Ali svakako ne moze se porediti njihova platezna moc i nasa. Ali Murica svakako nije dobar primer.
[ Doktor Hlad @ 30.01.2019. 09:43 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Gotivio bih kada bi uradili eksperiment da puste svima gigabitni net na mesec-dva.


Ovo je ono o cemu sam govorio u nekoj od prethodnih poruka. Povecanje brzine ne znaci automatski i promenu navika korisnika. Sve i da se svima poveca trenutna brzina deset puta i dalje ce korisnici na isti nacin da koriste net. Proslo je to vreme kada je torrent radio 24/7 jer je link bio suvise spor. Youtube odavno radi u realnom vremenu (i mnogo brze od toga).

A i te velike brzine (preko 50-100Mbit/s) nisu namenjene jednom korisniku. Prosecan korisnik najvise trosi youtube i njemu je potpuno nebitno da li ima link 50 ili 500 Mbit/s.

Citat:
Sa druge strane, koliki je ukupan link EU->NA? :) Mislim da bi ga samo telekomova mreza saturirala.


Google odnosno youtube odavno imaju cache u svim vecim evropskim gradovima (cini mi se i u Beogradu). Najveci deo saobracaja prosecnog korisnika odlazi na Youtube. Taj servis toliko trosi saobracaja da su svi ostali servisi potpuno nebitni (citanje novina, mail i slicno) sa aspekta kapaciteta linka.

Takodje svaki malo veci operater u Evropi ima direktan link ka najblizem Youtube cache i na taj nacin rastereti svoj uplink onoliko :)
[ Sleepless_mind @ 30.01.2019. 10:00 ] @
Citat:
Doktor Hlad: Google odnosno youtube odavno imaju cache u svim vecim evropskim gradovima (cini mi se i u Beogradu). Najveci deo saobracaja prosecnog korisnika odlazi na Youtube. Taj servis toliko trosi saobracaja da su svi ostali servisi potpuno nebitni (citanje novina, mail i slicno) sa aspekta kapaciteta linka.

Takodje svaki malo veci operater u Evropi ima direktan link ka najblizem Youtube cache i na taj nacin rastereti svoj uplink onoliko :)


Svaki malo veci provajder u Srbiji ima Google cache servere u svom datacentru. Pa tako i Telekom, SBB, Exe Net, Radijus, SOX ...
[ Zlatni_bg @ 30.01.2019. 11:05 ] @
https://screenshots.firefox.com/5Jv4ICPVE9YdChSI/router.asus.com

Ovo je sa linkom od 100Mb/s. I ovaj mesec ga bas nisam stedeo. (iz nekog razloga ako nema jpeg ili neku drugu ekstenziju forum nece da prihvati img tag)

https://screenshots.firefox.com/Op1pYRZbXeroOuuO/router.asus.com

Tih 183GB ukupnog protoka za ceo januar, sa downloadom od 120MB/s, 1GB/5s, bi me izaslo 915 sekundi koriscenja 100% linka :) Znaci da uzmemo da sam povlacio teske stvari s neta zauzeo bih tu gigabitnu liniju citavih 15 minuta, ostatak vremena se link ne bi koristio.

E sad, namerno sam dao ceo info sa svakim danom zasebno. Da uzmemo da je neki dan kada nema skidanja teskih fajlova s neta prosek 3GB DL-a, izadje oko 125MB/h, ili oko 2MB/min, ili 0.03 MB/s. :) Znaci bukvalno im ni ne cackam koaksijalne kablove koji mi dovode internet :) Neka se ova cifra pomnozi i sa 10, i dalje ce da bude 0.3MB/s, gotovo 1Mbps link bi zavrsavao stvar u kontinuitetu :)

Stoga, ne vidim razlog da se stekaju :D
[ Doktor Hlad @ 30.01.2019. 11:21 ] @
Citat:
Stoga, ne vidim razlog da se stekaju :D


To je zato sto ti razmisljas tehnicki a oni ekonomski. Sta ce sutra da ti prodaju ako ti danas daju 10G link?
[ popusicko @ 30.01.2019. 12:39 ] @
Istina!
Telekom jedne godine pusti malo vise pa ukapiraju da su dali previse,onda sledece godine ukinu neke promocije sa namerom da opet sledece godine nesto ponude sto plebsu izgleda povoljno
[ bordzija @ 15.03.2019. 21:31 ] @
Ne znam gde da stavim ovo, tetka mi se žali na mts telekomov iptv internet i televiziju. Danas sam išao da pogledam i primetio da se povremeno svako malo pali crvena lampica na ruteru za internet. Sve je lepo povezano preko filtera. To je valjda adsl kao sto je bio nekada (nedajboženikome)

Slika na televizoru je mutna katastrofa, gore od najgoreg. Na televizoru ne mogu da izoštrim, nije do njega. Ima li taj njihov risiver neko podešavanje slike tj oštrine?

[ Milan Kragujevic @ 15.03.2019. 21:43 ] @
Ako se gasi (tj. svetli crveno) Internet ali ne DSL onda Telekom ima problem, ne linija ili modem. Zovi ih i prijavi problem. 0800/100-100 opcija broj 4 pa broj 3. Onda unesi telefon i sačekaj i javiće ti se operater. OBAVEZNO navedi da Internet svetli crveno a da se DSL ne gasi.
[ bordzija @ 15.03.2019. 22:00 ] @
Ok hvala za pomoć to ću sutra kada budem išao da nahranim cveće i zalijem mačku :)

Da povremeno se upali to crveno svako malo pa se posle nekog vremena ugasi.

A za televiziju jel ima neke šanse ili je takva loša slika tj rezolucija koja se distribuira? Televizija ne prekida ali je mutna slika.

Ili sam se ja navikao na SBB pa mi je ovo katastrofa?

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 15.03.2019. u 23:36 GMT+1]
[ Dexic @ 16.03.2019. 05:59 ] @
Verovatno joj je internet los, pa onda i za TV ne moze da izbaci link, i zato je mutna.
Ne treba tako da bude.
[ Branimir Maksimovic @ 16.03.2019. 06:10 ] @
Ne znam kako na nizu nula i jedinica moze slika biti mutna al ajde. Da secka da, ali mutna? Nek me neko prosvetli ;)
[ Milan Kragujevic @ 16.03.2019. 06:25 ] @
Adaptive streaming bitrate :)
[ bordzija @ 16.03.2019. 12:52 ] @
Jutros mi se nešto slično desilo sa sbb televizijom, išlo je u mutno tj kvario se kvalitet slike pa onda stane, pa nastavi i opet se izoštri slika pa tako u krug. Očigledno neki problem u protoku jer je i internet zapinjao.

E sad kod mts iptv je konstantno blurovana slika i nema nikakvih oscilacija, vrlo čudno videću danas sa podrškom šta i kako, možda se sredi. Stariji ljudi se maltene ne žale i pristaju na sve.
[ Branimir Maksimovic @ 16.03.2019. 13:10 ] @
Mutna slika moze da bude samo ako razvuces manju rezoluciju ili ako je snimak iz bioskopa, ne znam sta sad rade u mtsu. A sto se tice sbb-a to je kablovska nije IPTV...
[ bordzija @ 16.03.2019. 14:51 ] @
Ma iptv telekom je spojen na hdmi ali je slika mutna, na televizoru ne mogu da je izoštrim nikako pa sam mislio da možda iptv ima neka svoja podešavanja risivera. Znam da je sbb kablovska naravno ali eto, dešavale su se neke smetnje i kod njih.
[ bordzija @ 16.03.2019. 15:57 ] @
Sad sam zvao, kažu da taj jeftini osnovni mts iptv paket ima takvu sliku jer je HD ne može bolje. Za internet me ubeđivala kako ta crvena led dioda gori uvek kada niko ne koristi internet. Kada koristi utp ili wifi onda gori zeleno.

Rekoh da tada internet radi otežano pa će proveriti.
[ Zlatni_bg @ 17.03.2019. 02:49 ] @
Pa 90% kanala nije ni HD, nek ne lupa gluposti. Zovi ih da izadju na teren i nemoj da pristanes na bilo sta drugo. Ne bi trebalo da vidis nista mutno na TVu osim ako ne gledas 55" sa pola metra.
[ bordzija @ 18.03.2019. 00:01 ] @
Danas bio i vidim ne pali se ona crvena led za internet a slika je dosta oštrija u odnosu kako je pre bilo. Opet mislim da bi to trebalo bolje da bude barem je bilo kod sestre u stanu pre par godina. I kod nje je bilo problema, malo jače zatvoriš vrata a slika se zamrzne na 5-6 minuta pa se restartuje sve. To su popravili ali su zato isključili sve tačno 3 meseca pred kraj ugovora sa obrazloženjem da treba sve žice u zgradi da zamenimo. Nebi mi bilo sumnjivo da sestra nije imala prva tri meseca za dinar

Nije ni čudo što razvlače optiku po celom gradu, nama su pre godinu dana uveli optiku u zgradu i razvukli korisnicima. Konkretno to su trebali da rade još pre 10 godina jer ovo sa bakarnim žičicama starim 100 godina je idiotarija.
[ sudyxor @ 22.12.2019. 23:43 ] @
Uzeo sam optiku 100/20, speedtestnet na kablu pokazuje 95/20, ali WiFi na laptopu i mobilnom ne prelazi 25/20. OK, znam da okolne WiFi mreže mogu da prave interferenciju, ali nisam očekivao da će baš da bude 4x slabije od kabla. Ima li neko rešenje da bar doguram do 50Mbps download-a? :)
[ Zlatni_bg @ 22.12.2019. 23:47 ] @
Proveri protokol koji se koristi za kacenje klijenata na AP.
[ plus_minus @ 22.12.2019. 23:49 ] @
@sudyxor

Nije do interferencije, nego wifi čipovi (onaj na ruteru i ova druga dva, jedan u telefonu drugi u notebook-u) neće dalje od toga. Jedino što možeš da probaš jeste sa drugim, jačim wifi ruterom, ali nemoj da se nadaš da ćeš ići preko 50 mbps ... Imaj u vidu da te brzine nisu naivne ni malo. Kabl je mama.
[ Miroslav Cvejić @ 23.12.2019. 01:32 ] @
???

Ide 500mbit preko wifi bez problema.

Ali ne u G standardu.
[ plus_minus @ 23.12.2019. 02:10 ] @
Pa da ... ali mu treba 802.11ac standard na 5ghz. I to će malo da ga košta. Pa kad to nabavi, onda da proveri šta ima u laptopu, jel' sposobno da se dogovara na tom standardu i na tim freq. 101% da nije. Pa će da juri onda .. neki wifi usb dongle koji radi isključivo na usb 3.0 .. a njegov notebook, verovatno ima 2.0. Eventualno da bljusne par stotina eura za novi telefon koji ima adekvatan čip. ... I kada sve to nekako objedini onda će da shvati da većina servera nekako nije u stanju da mu isporuči do 11 megabajta u sekundi ..

Kabl je najbolje rešenje.
[ Miroslav Cvejić @ 23.12.2019. 02:40 ] @
ja sam u relativno jeftinom laptopu koji je model od pre 4 godine imao AC koji radi 433 i za 10€ zamenio karticu koja sad radi na 866mbit/s

MacBook sa posla radi 1300mbit bez problema.

A ako Telekom danas daje uređaje koji nemaju bar AC 433 to je onda posebna tragedija.

Na desktopu sam pre 4 godine ima 1300mbit wifi za male pare.

Nije to sve tako nedostižno.

Kod njega je nešto veoma loše podešeno pa ima tako male brzine.

[ Branimir Maksimovic @ 23.12.2019. 04:59 ] @
Nije samo do rutera, nego i uredjaja. U svakom slucaju ce AC da izvuce vise od B/G/N.
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2019. 05:10 ] @
Telekom korisnicima iznad 200 Mbps daje Huawei HG8245Q2 ruter, koji ima 5GHz i 802.11ac.

Drugo, telefon i laptop su jako bitni, ja sam na Galaxy A50 imao oko 40 Mbps max. na 802.11ac sa 80 MHz, kada prebacim na 802.11n na 40 MHz (na 5GHz) onda bude oko 100 Mbps.

Prijatelj sa Galaxy Note 10 izvlači 300 Mbps na 802.11ac 80 MHz na istom tom ruteru.

Na laptop-u imam sličnu priču, mada možda je zbog loših drajvera.

Skuplji telefoni imaju podršku za AC 80MHz, jeftiniji nemaju (tj. sve što ima 802.11ac "da piše na kutiji" bi TREBALO da podržava 80 MHz kao minimalnu širinu kanala na AC standardu, ali u praksi teško). Jeftiniji često imaju i samo 1 antenu, dok skuplji mogu imati 2 ili više, pa je brzina veća zbog MIMO.

Još jedna bitna stvar je da li je WiFi na telefonu spojen preko SDIO magistrale ili je integrisan u SoC. SDIO je dosta spor za potrebe modernih uređaja na AC mrežama.

Ko ima brzine manje od 200 Mbps, dobija HG8245H ONT, koji je 2.4GHz only, a kasnije ako pređe na jači paket mu taj ostaje. Ko je u Mirijevu dobija ZTE na 2.4GHz kao jedini ONT koji imaju u ponudi od ZTE-a, jer su tamo radili pilot projekat FTTH sa ZTE opremom, koju su ubrzo napustili.

edit: Inače, nisu ti Huawei ONT za bacanje što se WiFi-ja tiče, uz pravilno podešen ruter i uređaj, i odsustvo smetnji, može se izvući ~90 Mbps na WiFi 2.4GHz. * Signal im je jak i imaju bolje implementirane algoritme za optimizovano korišćenje deljenog RF spektra nego gomila drugih home rutera (koji nisu CPE).

* 2x2 MIMO na 20 MHz uz non-overlapping kanal

Tragedija je kad Telekom izda na korišćenje nekome od 400 Mbps isti taj HG8245H, jer će onda malo teže da dobije tih 400 Mbps na kablu, a na WiFi ni govora.
[ bakara @ 23.12.2019. 14:33 ] @
Vi mu u opste ne pomazete...
svakako je malo da ima 20mbit na 2.4ghz trebalo bi da ima bar 40 od tih 100 tako da tu pre svega treba naci neki manje optereceni kanal
a posle toga valjalo bi i ruter kupiti neki malo bolji.
[ ademare @ 23.12.2019. 15:27 ] @
Pitanje nije postavljeno kako treba da bi se dobio bolji odgovor .

Kod postavljanja pitanja bi trebalo da se navede sve od opreme o cemu se radi !

Koji je ruter , model , Laptop Model OS , Telefon , model itd .
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2019. 16:17 ] @
Slažem se.

Ruter koji je dobijen od Telekoma je najverovatnije sposoban da pruži zadovoljavajući WiFi, bilo da li je Huawei HG8245H, HG8245Q2 ili ZTE F660 (samo Mirijevo).

Nije navedeno: 1. tačan model uređaja preko koga se pristupa, kao i verzija OS-a na njemu, npr. iPhone 7 sa iOS 13.0.1 ili Samsung Galaxy J6+ sa Android 9.0, npr., 2. kanal koji se koristi kao i širina kanala, 3. broj WiFi mreža u okruženju i njihovi kanali, postoje besplatne Android ili PC aplikacije koje prikazuju grafik WiFi mreža u blizini i njihove kanale i širine kanala, 3. razdaljina između računara/telefona i rutera, i slično.

Dodatno, bitna stvar je, ako je laptop u pitanju, tačan model laptop-a (npr. HP 15-af1041nm) kao i tačan model WiFi adaptera (npr. Realtek RTL8821CE).
[ sudyxor @ 23.12.2019. 19:25 ] @
Hvala svima na odgovorima!

Ruter je Huawei HG8245Q2
Laptop je HP ProBook 440 G3, Windows 7, WiFi adapter je Intel Dual Band Wireless-AC 3165
Mobilni telefon je Xiaomi Redmi 5 Plus, Android 8.1

Sa NetSpot aplikacijom sam "snimio" da je većina okolnih WiFi uređaja uglavnom na 2.4Ghz isto na channel 1 kao i moj ruter (i bilo ih je na kanalima 6 i 8); promenio sam onda na svom ruteru da bude channel 2, ali to nije bitno promenilo download rezultat.
[ bakara @ 23.12.2019. 19:41 ] @
Skini ti ovu aplikaciju
https://play.google.com/store/...=com.pzolee.wifiinfo&hl=en

Pustis da skenira okolinu, i preporuciceti ovako na koji kanal da postavis

[ Branimir Maksimovic @ 23.12.2019. 19:58 ] @
Citat:
sudyxor:
Hvala svima na odgovorima!

Ruter je Huawei HG8245Q2
Laptop je HP ProBook 440 G3, Windows 7, WiFi adapter je Intel Dual Band Wireless-AC 3165
Mobilni telefon je Xiaomi Redmi 5 Plus, Android 8.1

Sa NetSpot aplikacijom sam "snimio" da je većina okolnih WiFi uređaja uglavnom na 2.4Ghz isto na channel 1 kao i moj ruter (i bilo ih je na kanalima 6 i 8); promenio sam onda na svom ruteru da bude channel 2, ali to nije bitno promenilo download rezultat.


Setaj malo kanale, moj mobilni na nekim kanalima ima 1mb, a na nekim 50, na 2.4Ghz.
[ Miroslav Cvejić @ 24.12.2019. 02:38 ] @
Zar taj ruter nema 5GHz?
[ Branimir Maksimovic @ 24.12.2019. 05:01 ] @
Ruter ima ali telefon nema.
[ Milan Kragujevic @ 24.12.2019. 05:28 ] @
Kanala se pomera uvek na 1, 6 ili 11. To su jedina 3 non-overlapping kanala u 2.4GHz segmentu. Pomeranjem kanala sa 1 na 2 si pomerio za 5MHz (od 20 MHz), praktično ništa.

Ako je Xiaomi rađen za Evropsko tržište, stavi kanal 13. Gomila jeftinih rutera kod komšija nemaju aktivan kanal 13, te i ako je overlapping sa 11, treba da radi malčice bolje.

Evo kako meni radi 2.4GHz (kanal 20 MHz, u okolini ima oko 20 mreža vidljivih):

Info o konekciji - Screenshot_20191224-062315.png - Brzina teoretski do 72 Mbps
Realan rezultat merenjaScreenshot_20191224-062255.png - Brzina 50/14 Mbps (od mogućih 300/15 Mbps)

Konfiguracija rutera - 07635b24-5dc8-47b9-8976-5e7a482b6b80.png

[ sudyxor @ 01.02.2020. 22:26 ] @
Posle mesec dana korišćenja. wifi brzinja manje-više, i nije neki problem, ali gubitak pinga... grrrr... 4-5% konstantno u proseku, ali to u praksi znači da se zaređaju i 2-3, tj. pukne mi neki VPN koji koristim, ili submit neke on-line forme mi nije pouzdan itd.

Kada sam na kablu, sve savršeno. Jel mogu ja da ugasim wifi na ovom telekomovom huawei, i da zakačim neki bilo koji kršteniji wifi ruter na njegov lan port i raširim pouzdaniji signal?

Koristio sam godinama onaj TP Link 740N, bacao je po celom spratu zgrade, bez ovih problema. Ima nekih Mercusys i Prolink rutera za 2k rsd, valja li to ako neko ima iskustvo sa tim low-budget uređajima?
[ bachi @ 03.05.2020. 09:03 ] @
Au, je l' realno da Telekom koristi PPoE za autentikaciju na FTTH paketima? :(

Je l' moguće da ne postoji neki drugi način, koji neće smanjiti 1500 MTU?
[ Milan Kragujevic @ 03.05.2020. 09:19 ] @
Zašto to koriste? Na ZTE ONT-ovima koriste serijski broj za autorizaciju. Mislim da je to preostalo od stare filozofije (ako je username xdsl.isp.telekom.yu), jer se za pristup i setovanje brzine koristi MAC adresa kao na DOCSIS-u. Ne bi smeli da koriste bilo šta što korisnik sam može da menja za ključne funkcionalnosti dozvole pristupa i podešavanja brzine, iz mnogo razloga koji su nam svima poznati i ako su strogo čuvana javna tajna.

Mislim da koriste jer su navikli tako, da dodeljuju IP adrese kao xDSL korisnicima, i vrše logovanje pristupa na isti način, pošto se AFAIK ne koristi to kao glavni mehanizam za optiku nikad.
[ bachi @ 03.05.2020. 09:27 ] @
Pa pazi, PPPoE može da se koristi i koristi se i kod drugih, ali ti drugi nisu skoro krenuli sa optikom kao Telekom, pa mi je izuzetno čudno zašto su odabrali PPPoE kao način autentikacije za fizička lica i time dodalju overhead i smanjuju MTU nepotrebno.

Za pravna lica to nije slučaj i MTU je normalno 1500.

SBB, a verovatno i ostali kablovski operateri ne smanjuju MTU.

Baš bezveze.
[ Milan Kragujevic @ 03.05.2020. 09:33 ] @
Supernova ne koristi nikakvu autorizaciju na optici već samo MAC adresu ONT-a. Uređaj je nepodešen u potpunosti, nema ništa uneto, ni TR069 ni PPP apsolutno svee prazno, i radi. Firmware je original kineski, na kineskom, sa kineskim karakterima na gif sličicama, odvratno zeleni interfejs. Radi po principu DOCSIS, dakle nepromenjiva MAC adresa, što se uvek koristi za deljeni medijum prenosa, ali je ostatak uređaja u potpunosti nepodešen i ne pokušava da se samopodesi jer su default podešavanja prazna, pa ne zna odakle da povuče config. Doduše to "stvorenje" ni WiFi nema, samo 2 port-a, jedan ne radi jer je za IPTV ali nije podešen, radi neki primitivni NAT koji se ne može isključiti osim ako se ne bridge-uju svi portovi na optički medijum, i jedan telefonski port koji ne radi niti ima gde da se podesi u interfejsu.
[ optix @ 04.05.2020. 16:51 ] @
Kad kazete "optika" ne pretpostavlja se odmah odredjen set protokola i tehologija koja ce da se koristi, to je samo kabl kroz koji moze svasta nesto od protokola da se protera

Za Telekom-ovo (ili bilo cije drugo) GPON FTTH resenje ima smisla da se koristi PPPoE iz nekoliko razloga. Jasno je da autorizacija mora da se obavlja na neki nacin jer se radi o shared mediumu. Kako ce Telekom najverovatnije u nekom momentu poceti (ili morati da pocne, u zavisnosti od regulative i koliko bude pritisnut) da daje pristup i drugim provajderima da nude FTTH pakete kroz istu tu infrastrukturu, resenje ce, sa transportne strane, sve vise liciti na xDSL pristup - agregacija korisnickih sesija od OLT-ova na BRAS/LAC uredjajima koji onda drze L2TP tunele ka LNS ruterima razlicitih provajdera. Takva konekcija se terminira kao PPP na provajderovom LNS-u. Resenje za ovo je standardno, istestirano i u upotrebi vec godinama, ne samo u Srbiji vec svuda u svetu. Rekao bih da se ovo zapravo i sad vec koristi, iako se sesije ne pre-prodaju drugim provajderima.
Druga pogodnost je sto je sve vec uvezano u postojeci biling, tj. - AAA (Authentication, Authorization and Accounting) i nema potrebe da se izmislja topla voda ili pise nesto ispocetka (bilo na Telekom strani, bilo na strani eventualnih pod-provajdera) a to nije mala stavka za bilo kog provajdera. Ono sto ce provajderi najverovatnije morati da menjaju su LNS ruteri - dosta vece pristupne brzine traze jace i mocnije rutere, ali to je vec neka druga prica..

Jasno mi je da nesto smanjeni MTU nije najsrecnija opcija, no.. ne bih tu mogao da prigovorim Telekomu nista, slicna resenje su svuda u upotrebi.

Malo mi je cudno ovo sto kazes @bachi za biznis korisnike (pravna lica) - ukoliko pristupaju preko GPON-a ne vidim zasto bi bili izuzeti iz PPPoE-a. Druga stvar su biznis korisnici koji su na optici kao leased line resenju, u kom slucaju je ta optika direktan point-to-point link do Telekom-ovog cvorista / switch-a, i tu nema potrebe za PPPoE konekcijom.


Rezidencijalni link koji ja imam ovde kod kuce je GigE point-to-point (dosta cesto resenje u CH, gde generalno ne vole GPON) - bez autorizacije, bez PPPoE-a, 1500 MTU.. - kao leased line u Srb. Medjutim, isti provajder tamo gde ne moze da obezbedi "svoju" opticku infrasturkturu (koja je zapravo obicno u vlasnistvu elektro-energetske kompanije koja je onda daje provajderima na koriscenje) i mora da koristi nekog drugog - recimo Swisscom kao cest slucaj, koristi takodje PPPoE za takve konekcije, iako link nije na GPON infrastrukturi. Tamo gde je neki zaostali GPON prisutan, isti slucaj.


[ bachi @ 04.05.2020. 17:08 ] @
Da, pogrešno sam se izrazio, za biznis korisnike sam mislio na biznis optiku. Postoji i gpon optika za poslovne korisnike i ona jeste isto ppoe.

Skroz sam zaboravio na accounting stranu priče.

Šteta jedino za MTU, postoji li neki razlog zašto se ne bi koristio baby jumbo frejmovi pa tako da iako je pppoe bude MTU 1500?
[ optix @ 04.05.2020. 17:42 ] @
Cisto tehnicki, ne. Gotovu svuda su to metro-ethernet linkovi u agregacionom i transportnom delu, savrseno sposobni za MTU dosta veci od 1500. Medjutim, problem je standardizacija - Ethernet jumbo frame-ovi nisu deo IEEE standarda, samim tim nema garancije da ce paket (payload velicine >1500) cim izadje iz mreze jednog provajdera biti forward-ovan u mrezi drugog provajdera, jer je defakto standard 1500. Jednostavno, svaki takav slucaj gde bi se koristio jumbo frame neke velicine, bi bio stvar internog dogovora izmedju dve mreze/operatera - nocna mora za odrzavanje. Slicno je i unutar jedne mreze, treba dosta truda da se dogovori i implementira neka velicina kao 'standardna'.

Ne pomaze ni sto nema dogovora oko toga i izmedju najvecih proizvodjaca mrezne opreme U konfiguraciji, MTU 1500 na Cisco-IOS ruteru nije isto sto i MTU 1500 na Juniper ruteru... cak je eto, razlika i na Cisco IOS vs CISCO IOS-XR ruterima

[Ovu poruku je menjao optix dana 04.05.2020. u 20:38 GMT+1]
[ bachi @ 05.05.2020. 07:09 ] @
Mislio sam da sam link između ppoe klijenta i pppoe servera da nameste baby jumbo frame, pa ako je pppoe overhead 18 bajtova ili koliko već, taman da za toliko bude veći jumbo frame.

Rezultat bi bio da bi krajnji pppoe korisnika dobio MTU koji je čisti 1500 i kao takav kad izađe iz mreže je standarnih 1500.

Ali iz nekog razloga to telekom ne radi.