[ fodi @ 27.02.2015. 13:42 ] @
Pre izvesnog vrenena pojavio se zanimljiv clanak, po raznim novinama, vezan za jednu, tacnije 22. od priblizno 50 najlepsih ulica na Svetu. To je ulica generala Drapsina u Kikindi koju krasi predivan drvored, a koju ovih dana, po pisanju jednog dnevnog lista, treba da pocnu da seku. Navodno, 70 stabala mora da se povadi jer su trula (sto nije tacno) i za to je izdvojeno 5 miliona dinara. Toliko sam se iznervirao da vise ne mogu ni da pisem. Samojos... Gospodo iz uprave, ako vam treba 5. miliona dinara, smislite nesto drugo i stavite te pare u dzep.

Evo i linkova da vidite kako izdleda ulica, ali pravi dozivljaj je tek kad se seta njome. I umesto da je zatvore i naprave pesacku zonu, sa kaficima, suvenirnicama, decijim igraonicama, pokretnim pozoristima... oni ce da je seku. BBC proslog meseca snimao emisiju o Kikindskim sovama, sto je jos jedan plus za taj nesrecni grad u kome vise nista ne radi.

http://www.architecturendesign...s-shaded-by-flowers-and-trees/
http://www.novosti.rs/vesti/sr...na-listi-50-najlepsih-na-svetu
https://www.google.rs/search?q...amp;q=najlepsa+ulica+u+kikindi

Tuzno i sramotno
[ 2012 @ 27.02.2015. 14:47 ] @
Sta o ovome o cemu ti pises kazu ljudi koji zive u Kikindi?
Ima li nekakve negativne reakcije (pobune, protesta, blokada, javnog izrazavanja nezadovoljstva) u Kikindi zbog ovakve odluke Opstinskih vlasti?
[ superbaka @ 27.02.2015. 17:28 ] @
mi smo imali slicnu situaciju pre neku godinu, a mislim da je imaju svi gradovi s vremena na vreme... inspektori vicu da je trulo, i naredjuju da se sece, stanovnici obliznjih zgrada vicu da nije i protestvuju... razvlacili predsednika po drustvenim mrezama, pricali ko ce sve da uzme pare od te 'gradje' itd... e onda je jedna devojka iz Paracina poginula na Exit-u tako sto se odvalila grana iz cista mira i ubila je na mestu... posle toga su sekli neke platane ili sta vec po centru, i ne secam se da se neko bunio zbog toga...
poenta price je da budete 100% sigurni da taj drvored ne ugrozava niciju bezbednost, da ne biste nosili nekoga na savesti... ako uopste ima jos savesti u ovoj truloj drzavi... i da se radi o najlepsoj ulici na svetu, ne moze da se uporedi sa jednim zivotom...
[ branko tod @ 27.02.2015. 19:19 ] @
Pripretite da ćete da obavestite međunarodnu javnost da se uništava stanište sova.
[ Windows2 @ 27.02.2015. 20:23 ] @
Kad izvale tih 70 stabala bilo bi dobro ako bi bilo moguce da se na tih 5 miliona dinara obezbede i dodatna sredstva zbog prioriteta bezbednosti i da se rupe gde su stajala stabla obezbede 24-satnim video nadzorom. Da ih drze na oku. Ko zna mozda moze nesto da krene da nice iz njih, pa za svaki slucaj.

A ne bi bilo lose i da se popisu sve sumnjive grane za koje postoji procena i bojazan da bi previse da izdzikljaju u nedozvoljenom pravcu, i da se one takodje obezbede nadzorom. Da se u softver ukucaju parametri za bezbedan rast u okviru dopustenih dimenzija, pa ako neka bas krene "divlje" da se nakrivljuje prema ulici i narusava projektovane "vizure" softver ce da alarmira pa ce na vreme da se posalje tim specijalaca sa "stihl-ovima".
[ Kovacevic Vladimir @ 28.02.2015. 05:47 ] @
Citat:
2012:
Sta o ovome o cemu ti pises kazu ljudi koji zive u Kikindi?
Ima li nekakve negativne reakcije (pobune, protesta, blokada, javnog izrazavanja nezadovoljstva) u Kikindi zbog ovakve odluke Opstinskih vlasti?


Kakva reakcija, bre?!

Pošto su grane visoke, građanin neće morati da čisti lišće sa krovova i vadi ga iz oluka, neće morati ni da ga skuplja metlom ispred zgrade!
Koren drveća mu neće dizati asfalt, niti probijati temelj kuće i ulaziti u podrum!

Ako se tome doda stručni nalaz o bolesti stabla, eto posla za "stihl"-iste!

Kome danas još bilo šta znači estetika?!

Pozdrav

P.S.
@brako tod
Sove nisu na tom drveću, ni u toj ulici.


[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 28.02.2015. u 10:16 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 28.02.2015. 08:44 ] @
Pa ako ta stabla stvarno podižu afalt i korenjem ugrožavaju kuće a granama prolaznike i krovove, i treba da budu posečena. Nije valjda estetika iznad bezbednosti ljudi i objekata?!
[ Java Beograd @ 28.02.2015. 10:16 ] @
Tako su kukumavčili kad je trebalo zanoviti drvored u Bulevaru Kralja Aleksandra u Beogradu. (Doduše, hajka je bila uglavnom politička, protiv Đilasa.)

Bilo kako bilo, staro drveće posečeno, posađeni su novi platani, kako je i bilo planirano i ništa, idemo dalje. Mislim, čak i šumama se ostarelo drveće seče, ne dozvoljava se da istruli. Ako je i ovo drveće ostarelo, i ako je vreme da se seče, pa neka se seče. Mislim, jednom mora, zar ne ?

Naravno, podrazumeva se da treba posaditi novi drvored.
[ fodi @ 28.02.2015. 10:40 ] @
Citat:
2012:
Sta o ovome o cemu ti pises kazu ljudi koji zive u Kikindi?
Ima li nekakve negativne reakcije (pobune, protesta, blokada, javnog izrazavanja nezadovoljstva) u Kikindi zbog ovakve odluke Opstinskih vlasti?


Ja nisam iz Kikinde, ali cesto provodim vreme tamo, ljude koje znam su ranije bukvalno svojim telima okruzivali drvece I branile ga od testera. To se desavalo u centru, u pesackoj zoni. Posto su provalili da ovi nemaju nikakav nalog, onda su zvali policiju, pa su se ovi povukli. Medjutim sad su ovi provalili rupu u zakonu i neku drzavnu ustanovu koja nema blage veze sa ekologijom I od njih dobijaju dozvole. I vec su isekli par stabala na kojima zive sove, a ta stabla uopste nisu bila trula, osim jednog.
[ fodi @ 28.02.2015. 11:10 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir:
Citat:
2012:
Sta o ovome o cemu ti pises kazu ljudi koji zive u Kikindi?
Ima li nekakve negativne reakcije (pobune, protesta, blokada, javnog izrazavanja nezadovoljstva) u Kikindi zbog ovakve odluke Opstinskih vlasti?


Kakva reakcija, bre?!

Pošto su grane visoke, građanin neće morati da čisti lišće sa krovova i vadi ga iz oluka, neće morati ni da ga skuplja metlom ispred zgrade!
Koren drveća mu neće dizati asfalt, niti probijati temelj kuće i ulaziti u podrum!

Ako se tome doda stručni nalaz o bolesti stabla, eto posla za "stihl"-iste!

Kome danas još bilo šta znači estetika?!

Pozdrav

P.S.
@brako tod
Sove nisu na tom drveću, ni u toj ulici.


[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 28.02.2015. u 10:16 GMT+1]



Naravno, ne mogu a da se ne slozim sa tobom, ali ljudi, koji imaju kuce, pod redovnim odrzavanjem iste, ciste svoje oluke I krovove, a mislim da je I zakonom receno, da trotoar ispred kuce, cisti vlasnik - stanar te kuce. Uostalom, zar nije isplativije upotrebiti tih 5 miliona za saniranje onih kuca koje stvarno imaju problema sa korenjem, a nema ih mnogo, iseci ona stabla koja su stvarno trula I bolesna, jer tu nije uradjen nikakav STRUCNI nalaz, obnoviti hotel Narvik, urediti fasade na starm zdradama... jer na ovom svetu postoje I danas ljudi kojima je bitna estetika. Jos kad se na BBC-u pusti emisija o sovama iz Kikinde, dolazice ljudi da to vide.
[ 3way @ 28.02.2015. 11:40 ] @
Citat:
fodi:
I vec su isekli par stabala na kojima zive sove, a ta stabla uopste nisu bila trula, osim jednog.


Ko je procenio da li su stabla trula ili ne?
[ fodi @ 28.02.2015. 15:47 ] @
Ne znam, ali po svemu sudeci, neki drvoseca (da sam ja, a ti da si dama...) onako, ad oculus.
[ superbaka @ 28.02.2015. 17:38 ] @
a ko je procenio da nisu? ti, drvosece, neki inzenjer?
[ fodi @ 28.02.2015. 17:58 ] @
Da nisu, sam procenio ja., kao sto su I mnogi, a verujem da bi I ti. Nije neka nauka, da kada se posece drvo, da se vidi da li je trulo ili nije. Samo da ne bude zabune, kao sto sam rekao ranije, ti poseceni su u centru, a ne u generala Drapsina uluci o kojoj je ovde rec.
[ 3way @ 28.02.2015. 18:55 ] @
Citat:
fodi:Nije neka nauka, da kada se posece drvo, da se vidi da li je trulo ili nije.


To "vidi se" je cesto dovodilo do potpune propasti...
[ fodi @ 28.02.2015. 22:00 ] @
Na kakvu propast mislis? Ako neko dodje I pogleda drvo I kaze ovo je trulo I treba da se posece, I oni ga poseku a ono nije trulo, kakva je tu propast I za koga, a za koga dobit. Da bi se ustanovilo da li je neko drvo trulo I spremno za secu treba da se angazuje tim. Od tehnicara do strucnog lica koji ce da protumaci rezultate. Pri tome, to nisu dve osobe, nego, kao sto rekoh, tim, vise ljudi razlicitih struka,. Ja imam neke veze sa takvim stvarima, radim na katedri za botaniku, ali se ne bavim dendrologijom da bih mogao da dam pravi odgovor. Ali znam da ispitivanja tog tipa nisu jednostavna, a verovatno ni jeftina. Stoga me ne cudi da doticni ekolog iz kikinde nije naveo I taj podatak, jer ga verovatno I nema, a I ako ga ima, sigurno ga nema za 70 stabala.
[ Kovacevic Vladimir @ 01.03.2015. 09:50 ] @
Citat:
fodi:
Jos kad se na BBC-u pusti emisija o sovama iz Kikinde, dolazice ljudi da to vide.


Mogu da dolaze, ali neće videti ni sove, jer ih je od 50-tak ostalo svega 2 (dve), verovatno najstarije, jer ne mogu da odlete.
Uzrok je ludovanje sa sve moćnijim i glasnijim petardama (novembar-decembar-januar!)

A neće videti ni drvored, kakav je bio!
Seča je već delimično započela, pa se original bogatog i razgranatog drvoreda može videti u starim novinama, ili starim snimcima YT-a.

Pozdrav

P.S.
"22. nejlepsu ulicu na Svetu u Kikindi ce da uniste"

Uništila se ta ulica sáma, proteklo vreme, nebriga vlasnika kuća (jer "...to je na ulici"), a i stabla prirodno stare, plus razne štetočine i spoljašna oštećenja (raskopavanja za polaganje raznih kablova, uvođenje gasne instalacije, priključenja na kanalizaciju itd. a sve u zoni najvažijih žila pomenutih stabala).







[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 01.03.2015. u 17:14 GMT+1]
[ fodi @ 02.03.2015. 14:37 ] @
pa, toliko o tome :(
[ deedee6 @ 02.03.2015. 15:03 ] @
Ovo je neka "čudna šuma"?



U Somboru je skoro svaka druga ulica ovakva...

A ovo je već nešto