[ vladd @ 01.03.2015. 13:06 ] @
Ukratko, treba mi konkretno ovo
http://www.rfparts.com/transformers/transformers-ferrite.html

Ili naravno, ne mora bas toliko "konforno" i spakovano, ali me zanima gde mogu da nabavim ferite sa deklarisanim materijalom(npr navedenog tipa T43), za RF transformatore, prosto da izbegnem visemesecno cekanje.

Radim jedan mali drajver za 13.56MHz, i eventualno linearac do 10W..za vise se ne isplati raditi, posto su jeftiniji kupovni, nego kada se saberu cene pojedinacnih, komponenti, i bez rada...
[ YU2AX @ 01.03.2015. 23:24 ] @
Mozes u Amidon a ja sam kupovao i ovde.
[ vladd @ 01.03.2015. 23:49 ] @
Hvala na opcijama, mada je to minimum dva meseca cekanja, a mozda i vise...

Sutra narucujem(fini svet u USA), pa neka bar tece vreme, mislio sam na domace trziste, da odmah nesto probam... medjutim, nista slicno nije u ponudi...

A ni prilika da rasturim nesto neispravno
[ YU2AX @ 02.03.2015. 05:28 ] @
Mozes da probas i preko Farnell-a, to je dosta brzo.

Imaju Fair-rite materijale 75 kao bead, ili mozes da probas da koristis toruse od materijala 43 ako ti treba za nesto vise frekvencije.

Materijal 75 i 77 su ok za wideband trafoe do nekih 10-15MHz, materijal 43 do 30MHz i 61 do 50-100MHz. Mozes da pokusas preko njihovog pretrazivanja.
[ mikikg @ 02.03.2015. 16:42 ] @
Imam toruse od materijala #2, #6 i #10 do T80 velicine, FT37-43 (mali) i malo binocularno jezgro dimemnzija 13x7.5xx14mm (zaobljene ivice), od svega po vise komada, pa neka kaze neko iskusniji dali moze od toga nesto da se iskoristi.

Sad videh imam i dva komada valjkastih torusa (crni) dimenzija fi14x28mm, mislim da bi ti to zavrsilo posao.

Dobijes to, najmanji problem ako ti odgovara.

BTW: Ove valjkaste toruse mozes da "iskopas" sa starih VGA kablova, samo dva ista da nadjes, odatle su i ovi moji trenutni.
Turis tu malo bakarnih cevcica i PCB "nosac" ako hoces to "pedantno" da napravis a naravno moze i druge metode sa provlacenjem nekog koaksialca ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 02.03.2015. u 18:07 GMT+1]
[ 1OXB @ 02.03.2015. 17:54 ] @
Imas te stvari na dva mesta u Evropi - pouzdano i dosta blize. Jedna adresa je www.reichelt.de a druga je www.amidon.de

Ima sve i svasta kod Amera ali nekad bude postarina duplo veca od vrednosti robe. Prosle godine sam trazio neke stvari, nasao i kostale ukupno 15-18 US$ ali je najpovoljnija postarina bila 47.50 US$ dok stogne do mene!!! OPREZ!
[ YU2AX @ 02.03.2015. 19:05 ] @
Postoji razlika u materijalima pa samim tim i u njihovoj primeni.

Torusi napravljeni od materijala tipa 2, 6, 10, itd (gvozdeni prah) imaju malu permeabilnost a koriste se u oscilatornim kolima, filterima i sl. zbog stabilnosti i visokog Q faktora koji se njima postize.

Torusi, perle i drugi oblici napravljeni od materijala tipa 77, 75, 43, 61, itd (miksture MnZn i NiZn, jednim imenom zvani feriti) imaju mnogo vecu permeabilnost i koriste se za sirokopojasne balune ili za EMI/RFI prigusnice.

I jedni i drugi imaju tacno odredjen frekventni opseg primene, losa praksa je stavljati u konstrukcije "sta se nadje pri ruci".

Vlad, ako tvoj predajnik radi samo na jednoj frekvenciji (nije potrebna sirokopojasnost) jednostavno mozes da sve resis klasicnim zavojnicama i kondenzatorima umesto torusa i perli. Kroz jednostavan low pass filter mozes da prilagodis tranzistor anteni i ujedno filtriras harmonike. Usput ces ustedeti novac i vreme, a bogami i dosta zivaca.
[ vladd @ 02.03.2015. 19:19 ] @
Upravo tako. Nema "igranja" za feritima, mora konkretni za konkretnu namenu..oni za 2-30 MHz, ili vise, za izlazni trafo.

Radi se o portabl plasma generatoru na industrijskoj frekvenciji, pa ima nesto drugacijih problema nego predajnik.

Osim kontinualnog sinusa, promenljivog i vrlo nezgodnog "load"-a, koji je u dva rezima, pre i posle uspostavljanja plazme...tu je i "dodatna" oprema, derivativne sonde....

A treba da bude sto manji i sto efikasniji, b klase, sinusoida "oko" mase...da ne spominjem sto jeftiniji..

Inace iz USA bi doneli "dobri ljudi", pa transport ne bih racunao...