[ ephzhb @ 05.03.2015. 11:54 ] @
Pozdrav,
imam dva ista excel dokumenta (sa 7-8 000 redaka). Jedan je moj i u njemu vodim obračun izdate robe. Drugi je klijentov u kojem on vodi vrijednost primljene robe.
Konačni zbrojevi nam se razlikuju i želio bih raditi usporedbu svog i njegovog dokumenta i to tako da u njegovom dokumentu označi polja čija se vrijednost razlikuje od mog polja.
Npr. u mom stupcu B se nalazi broj izdatog računa a u stupcu C vrijednost računa, u njegovom stupcu B je isto broj računa - nije isti redoslijed kao kod mene, i u njegovom stupcu C je vrijednost računa.
Može li se usporediti isti računi, tj. njihove vrijednosti i obojati različite iznose ili račune u jednom dokumentu.
Nadam se da sam uspio pojasniti problem.

[Ovu poruku je menjao ephzhb dana 05.03.2015. u 14:13 GMT+1]
[ Ivek33 @ 05.03.2015. 21:47 ] @
Za usporedbu dva+dva stupca koristi Conditional Formatting 2007 (Uvjetno oblikovanje 2003)

Ima još opcija, no probaj uraditi nešto ovako:

1.Otvori novu Workbook
2. Kopiraj tvoje stupce B i C (broj računa/vrijednost računa) u B i C nove Workbook
2a. Sortiraj ih prema brojevima računa
3. Kopiraj klijentove stupce B i C (broj računa/vrijednost računa) u E i F nove Workbook
3a. Sortiraj ih prema brojevima računa
4. Selektiraj raspon ćelija E2:??? tj do zadnjeg reda u stupcu
5. Aktiviraj Conditional Formatting 2013 i upiši slijedeću formulu (vidi screenshot unutar attachmenta)

Code:
=IF(AND(B2=E2;C2=F2);1;FALSE)<>1


Postavi format boje na ćeliji.
Nakon ovoga trebale bi se obojati sve ćelije (redovi) brojeva računa koji ne sadrže identičnu vrijednost. (vidi attach)
btw: koliko će trajati ne znam, no možda optereti Excel s obzirom na broj redova ???
[ timmy @ 06.03.2015. 08:50 ] @
Posto redosled faktura moze biti razlicit ne moze prosto poredjenjem vrednosti iz istih redova.

Postoji vise problema

1. Na jednom listu su fakture dobavljaca ka raznim kupcima, a na drugom fakture kupca od raznih dobavljaca
recimo da ovo nije slucaj i da su na oba lista svedene tabele na odgovarajuci par dobavljac-kupac
2. Postoji mogucnost razlicitog redosleda faktura na oba spiska
3. Postoji mogucnost da neke fakture nedostaju na jednom ili drugom spisku
tada bi trebalo postaviti formate na obe tabele kako bi se proverilo ima li neuparenih faktura

Da pojednostavim, za Ivekov primer bi trebalo ovak da izgledaju uslovni formati na drugoj tabeli tj. E2:E13




Pozdrav